Soest toen - Soest nu Dinsdag 13 juli 1971 49e jaargang no. 53 1 itgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 STAATSSECRETARIS BEANTWOORDT VRAGEN VAN TWEEDE KAMERLID OVER CHEMISCHE FABRIEK RANDSTAD Grote Beat- en Popavond in het Openluchttheater Koper voor goud aangeboden Campings in Soest ook dit seizoen al heel vroeg bezet Drie nieuwe auto's voor de politie Soester wint standwerkers concours in Arnhem Opbrengst Anjercollecte Servicekosten flats zijn met 7 gestegen Het oog gericht op Bonn Hulp aan Pakistaanse vluchtelingen Ds. J. A. C. Rullinann ten grave gedragen soesterïTourant Abonnement per kwartaal ƒ4,50. Bulten Soest per kwartaal ƒ8,- Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Naar aanleiding van de geruchtmakende klandestiene lozing van afvalwater van de chemische fabriek Randstad in de haven van Weesp, heeft het Tweede Ka merlid voor de P.v.d.A., de heer Vrede- ling op 24 februari 1971 een zevental schriftelijke vragen gesteld aan de Mi nister. 1. Is het waar dat een chemisch bedrijf in Soest zijn afvalwater via tankwagens liet lozen in de haven van Weesp? 2. Is het verder waar dat in een eerdér stadium dit bedrijf zijn afval loosde op de gemeentelijke riolering, waardoor de biologische reniging van de betrokken zuiveringsinstallatie werd belemmerd? 3. Heeft de gemeente Soest vervolgens het bedrijf verplicht zelf voor de reiniging van dit afvalwater te zorgen? 4. Indien dit zo is, heeft dit bedrijf dan niet behoeven aan te tonen op welke wijze dit zou geschieden? 5. Welke verontreinigende stoffen bevat het afvalwater van dit bedrijf? 6. Is het waar dat momenteel dit afval water in de grond verdwijnt, waardoor schade wordt toegebracht aan de flora in de omgeving? 7. Welke maatregelen zijn naar het oor deel van de Ministers noodzakelijk om een einde te maken aan de beweerde overlast die dit bedrijf veroorzaakt? Schriftelijke beantwoording Het antwoord liet rijkelijk lang op zich wachten. Een communicatiestoornis tus sen de diverse hierbij betrokken depar tementen was hier de oorzaak van. De Staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid deelt mede, dat „om onnaspeurlijke redenen" de schriftelijke vragen nimmer op dat departement zijn ontvangen. Op 28 juni beantwoord de heer Krui- singa, staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mede namens de Ministers van Verkeer en Waterstaat en van Binnenlandse Zaken de gestelde vra gen. Na een bevestigende beantwoording van vraag 1 worden de vragen 2, 3 en 4 ge lijktijdig behandeld. Bij de vestiging van het bedrijf in 1959 is door de gemeente Soest in de ver gunning voor het lozen van het afval water op het gemeentelijk riool alleen een voorwaarde betreffende de zuur graad van het te lozen water opgenomen. In 1961 zijn de voorwaarden uitgebreid en werden ook eisen gesteld aan het chroom- en sulfaatgehalte. Gebleken is dat niet altijd aan deze eisen werd vol daan. Met name in juli 1964 bevatte het in het gemeentelijk riool geloosde afval water zoveel chroom, dat de werking van de rioolwaterzuiveringsinstallatie er door werd ontregeld. Het bedrijf werd toen tijdelijk van het rioleringssysteem afgesloten en de rioolaansluitingsvergun- ning werd ingetrokken. Er werd toen overeengekomen dat alleen huishoudelijk afvalwater en koelwater op het riool zouden worden geloosd en dat het pro cesafvalwater naar elders zou worden afgevoerd. In 1966 nieuwe moeilijkheden Ondanks alle afspraken deden zich in 1966 weer moeilijkheden voor. De gemeente heeft daarop zodanige voor zieningen in de aansluiting op het riool aangebracht, dat, indien het afvalwater niet aan bepaalde eisen voldoet, deze aansluiting automatisch wordt afgesloten. In de Hinderwet waren ongeveer gelijke voorwaarden opgenomen ten aanzien van de hoedanigheid van het op het riool te lozen afvalwater en koelwater. Ook de wijze van overslag en afvoer van het procesafvalwater is ia de Hinder wetvergunning geregeld. De Hinderwet biedt echter geen wettelijke basis voor een verplichting tot zuivering van dit afvalwater. De in 1970 in werking getreden Wet ver ontreiniging oppervlakte wateren heeft Het Openluchttheater staat donderdag avond 15 juli a\s. in het teken van de beat- en popmuziek. Twee in de omgeving zeer bekende groe pen zullen die avond talloze liefhebbers tracteren op een schitterende beat- en popshow. De groep Allondee The Gates of Eden bestaat - uit vijf man, komt uit 't Gooi en treedt in de huidige samen stelling ruim een jaar-op. Hun repertoire is vooral gericht op de top-veertig num mers. Daarnaast worden werken uitge voerd van Santana. James Brown en Peddlers. Verder brengen ze veel eigen composities. De groep heeft drie singles op hun naam staan Isabel, Wait for sum- mer en Sugarlaof Mountain, binnenkort gevolgd door een vierde Flower talk. Op 5 augustus a.s. treedt de formatie op voor de TROS-televisie. Husky is een groep uit Soest en is vrij wel dagelijks met hun eerste plaat „Chit- chie Boo Boo" te beluisteren op de di verse radiozenders. De groep bestaat reeds acht jaar en heeft diverse succes sen behaald. Zo zijn ze reeds opgetreden in Paleis Soestdijk en hebben een eerste prijs behaald op het „Cabaret der- On bekenden". De aanvang van de voorstelling is be paald op 20.00 uur. Bij slecht weef zal het optreden ver- Bij oen plaatselijke juwelier werden „gouden" armbanden aangeboden voor het luttele bedrag van" 250,--. De ver koper beweerde dat het echt goud was en de gezamenlijke waarde ƒ1500,-. De vakman constateerde al vlug dat de armbanden gemaakt waren van een ko perlegering. Daar altijd dè mogel 1,ikheid bestaat van huis-aan-huis verkoop zij men op zijn hoede. plaatst worden naar de sporthal Beuken- dal, Beukenlaan. Hiervan zal mededeling worden gedaan via de radio in de mede deling van 11.55 uur op Hilversum I en in de mededelingen van 17.55 uur op Hilversum II. Op elke camping hetzelfde beeld aaneen gesleten rfjen huisjes, caravans en bun galowtenten, maar allemaal in een mooie bosrjjke omgeving. wel een mogelijkheid hiervoor. De lozing van afvalwater op de Nederlandse op pervlakte wateren kan worden verboden of aan een vergunning worden gebonden. Een algemene maatregel van bestuur hiervoor is in voorbereiding. Afvalwater bevat giftige stoffen Voor de beantwoording van vraag 5 is een monster van het afvalwater onder zocht door het Rijksinstituut voor Zui vering van Afvalwater. Daarbij bleek dat het afvalwater een zeer- hoog gehalte aan organische stoffen bevat, een zeer hoog chroomgehalte en sulfaatgehalte heeft. Vooral de aard van de organische stoffen en het zeer hoge chroomgehalte hebben vissterfte veroorzaakt. Ook voor de flora is het schadelijk. Op het terrein van het bedrijf is wel eens gemorst, waardoor schade werd aange bracht aan planten in de aangrenzende tuinen. Deze schade, die over het alge meen beperkt is gebleven werd vergoed. Van een geregelde lozing in de bodem kan echter niet worden gesproken. Nieuwe Hinderwetvergunning wordt -geweigerd Het college van Burgemeester en wet houders heeft met haar besluit van 1 juni 1971 een revisie-vergunning voor het gehele bedrijf aan de chemische fa briek geweigerd. Deze nieuwe vergun ning was noodzakelijk' geworden met het oog op een uitbreiding van het be drijf, die overigens al heeft plaats ge vonden. Het bedrijf heeft hiertegen be roep aangetekend bij de Kroon. Hangende dit beroep komt het de Staats secretaris niet juist voor op vraag 7 een specifiek antwoord te geven. In het algemeen kan echter in dit ver band worden medegedeeld, dat het on langs gepubliceerde voorontwerp van een wet inzake de bodemverontreiniging voorziet in de mogelijkheid om meer ver antwoorde afvalverwerkingsmethoden voor teschrijven. Op het gebied van onderzoek-en inven tarisatie t.a.v. chemische afvalstoffen is thans de Stichting Vaste Afvalstoffen actief werkzaam. Wanneer het beroep op de Kroon behan deld zal worden is nog niet bekend. Verwacht mag worden dat in kwesties van volksgezondheid dit niet al te lang gaat duren. Lang voordat het vakantie-seizoen be- gen waren de Soester campings, de ge meentelijke camping mogen we niet meer tot de „open" campings rekenen, al vol geboekt. De heer Brood, volgend jaar vijfentwin tig jaar eigenaar van „De Blokhut" aan de Zoom, was opnieuw een trevreden man. „Wat wil je nog meer als camping eigenaar, volledig bezet en mooi weer". Evenals voorgaande jaren worden door de commissies, voornamelijk bestaande uit afgevaardigden van de gasten, ver schillende festiviteiten georganiseerd voor de jeugd. Vis- en bingowedstrijden, da mesvoetbal enz. De grote-kermis in be gin augustus vormt het afscheid van het seizoen 1971. Mevrouw Thomas, eigenaresse van het vakantiecentrum „De Berkenhof", had ondanks de terugkeer van veel oude gas ten, ook dit jaar weer een stevige bezet ting, maar had nog wel plaats voor een paar vakantie-gangers. Dat was niet het geval bij het Vakantie bungalowpark „Het Eekhoornnest" aan de Birkstraat, vol tot half augustus. De gasten uit heel Nederland, komen regel matig terug en vele oude bekenden ont moeten elkaar elk jaar weer op de cam ping, waar bijna elke dag kinderspelen worden georganiseerd. Op het politiebureau zijn drie nieuwe vierdeurs volkswagens, 'type K 70, afge leverd. Twee ervan worden gestationeerd in Soest, de derde gaat in Soesterberg rij den. Een van de wagens zal nauwelijks als politie-auto herkenbaar zijn. De gebrui kelijke uitrusting met blauw zwaailicht waardoor van verre de aanwezigheid van de de politie duidelijk wordt, blijft ach terwege. Van het dashbord af kan een lichtbak achter de achterruit bediend worden en het dan verschijnende rode „stop" zal velen tot een onaangename verrassing zijn. De beide andere wagens worden voor zien van een zwaailicht en de radio-in stallatie voor kontakt met het politie bureau. Op de camping ,,'t Nest" aan de Soester- bergsestraat was de situati» niet anders. Hoofdzakelijk oude bekenden, die elkaar na een jaar van werken weer terug zien, met zo af en toe een „nieuweling", die dan nog via recomandatie naar Soest is gekomen. Vooral voor de in Soest-zuid en Soest-, duinen gelegen campings heeft het Na tuurbad grote aftrek. Voor de tweede maal in successie heeft de heer E. Moffie het Arnhemse stand werkersconcours gewonnen. Er bestond vöor dit concours, dat gehouden werd op het Land van de Markt, grote belang stelling, niet alleen van het publiek maar ook van collega standwerkers. Er deden nu 14 standwerkers mee tegen vorig jaar acht. De heer Moffie, die landelijk bekendheid geniet met horlogeverkoop, bracht nu met succes ook dozen met „onbekende" inhoud aan de man. De eerste prijs, een enveloppe met „on bekende" inhoud, werd hem uitgereikt door de voorzitter van de jury, de heer Van TJzen. De jaarlijkse Anjercollecte, welke in on ze gemeente gehouden werd van 21 juni tot en met 4 juli, heeft in Soest een be drag van 1.147,63 opgebracht en in Soesterberg een bedrag van 328,71. De vaste lasten voor centrale verwar ming en lift in gemeenteflats zijn met 7% gestegen. Dit antwoorden burge meester en wethouders aan het bestuur van de vereniging „Voortvarend" van bewoners van de Varenstraat, naar aan leiding van hun brief d.d. 15 april j.1. De vereniging Voortvarend had met haar brief B. W. gevraagd welke normen gehanteerd werden om tot deze kostenverhoging te komen. Naast de reeds bovengenoemde 7 °/o ver hoging, die verplicht is voorgeschreven, is ook een verhoging van de vergoeding voor het waterverbruik noodzakelijk. Niet alleen stegen de tarieven van het Waterleidingsbedrijf, maar ook het wa terverbruik. Ook het schoonhouden van de trappen huizen en liften is duurder geworden. De meerkosten die de gemeente moet beta len, worden doorberekend. Dit schoon maken omvat meer dan 1 x per 14 dagen de trappenhuizen, de liften, de toegangs deuren en de vloeren, gangen en ramen van de gemeenschappelijke onderbouw. In de 0,60 verhoging voor het stroom verbruik centrale antenne, liften en hy- drofoorinstallatie, alsmede vergoeding voor uitbreiding centrale antenne en ge bruik van radio- en t.v.-snoeren, is geen vergoeding begrepen voor uitbreiding van de centrale antenne. De betreffende code wordt echter ook gebruikt voor an dere complexen woningen, waar wel uit breidingen van het systeem hebben plaatsgevonden en waarvoor vergoedin gen berekend worden. De verhoging ad ƒ0,60 per maand betreft een voorheen nog niet berekende vergoeding voor ver strekking van radio- en t.v.-aansluit- snoeren. Het inrekening gebrachte voorschot voor de variabele kosten van centrale verwar ming en warmtemeters bleek te laag te zijn. Teneinde navordering zoveel moge- lijkt te beperken is dat voorschot ver hoogd. De verhoging van rioolafvoerrecht en reinigingsrecht is een besluit van de ge meenteraad. Dat geldt uiteraard ook voor flatbewoners. In het algemeen wordt pas tot aanpas sing van de servicekosten overgegaan, als de werkelijke kosten sinds enige tijd niet, meer door de vergoedingen gedekt worden. Om de zes maanden ontmoeten de Fran se president en de Westduitse bonds kanselier elkaar, dat staat nu eenmaal zo in het vriendschapsverdrag tussen de twee landen. Maar de visites worden al maar onopvallender, de communiqués al maar vagerDit keer waren de heren het weer van harte eens, ook over zaken waarover de eenstemmigheid werkelijk niet zo groot is. Bijvoorbeeld: Brandt en Pompidou zijn er beiden van overtuigd dat een even tueel verminderen van de troepensterkte in midden-Europa geen zaak is die Rus sen en Amerikanen onder elkaar even kunnen regelen. Maar hoe de Europese landen zich ermee moeten bemoeien ziet men in Parijs heel anders dan in Bonn Brandt wil de N.A.T.O. erbij betrekken en dat is wel het laatste wat Pompidou wenst. Maar goed, zo'n communiqué behoort nu eenmaal te reppen over eensgezindheid. En als kers op de pudding was er dit keer voor de Fransen dat hun taal nu op de Duitse scholen dezelfde positie krijgt als het Engels. In wezen betekent dit niets: de leerling of zijn ouders kiezen wat hun het nut tigst voorkomt en dat is door de bank Engels,' dat was zo en dat zal wel zo blijven. Maar het punt waarover zelfs in dit communiqué geen overeenstemming ge suggereerd kon worden is de kwestie van de zwevende mark. Niet alleen voe len de Fransen dit als een akelige zaak, maar het is ook een punt waarop duide lijk wordt hoezeer sinds Adenauer en De Gaulle onder tranen het vriend schapsverdrag sloten de bordjes zijn ver hangen. In de beginperiode kwam men nogal eens tot compromissen met doorgaans meer Duits dan Frans toegeven. Het gaat ditmaal om een zeer belangrijke, prin cipiële zaak. De Duitsers zien het niet meer zo in het systeem van vaste wisselkoersen en wil len ook in de toekomst die meer laten schommelen dan tot dusver mogelijk was. Nederland doet minder uit enthou siasme dan uit noodzaak mee met de Duitsers, zogenaamd tijdelijk. Maar eind dit jaar moet het Internationaal Mone tair Fonds over de zaak gaan nadenken en de Duitsers laten merken dat ze wil len doorzetten, zoals ze ook het laten zweven van de mark - feitelijk het los laten van de vaste wisselkoers - hebben doorgedreven tegen alle verzet in. En wat Duitsland doet, daarover maken de Fransen zich zeer zeker geen illusies, heeft zijn konsekwenties voor hen, voor de hele E.E.G. trouwens. En de opvolger van De Gaulle, die steeds zo kundig de toon wist aan te geven in het Europees concert, moet wel mismoe dig naar huis zijn gegaan met de ge dachte dat heel kalmweg de Duitsers met de macht van hun mark die Franse rol zijn gaan overnemen. Daar weegt het betere onderwijs in het Frans op de Duitse scholen niet tegen op. KANTMAN Vrijdagmiddag vertrok een Fokker Friend ship van de luchtmacht van de vlieg basis Soesterberg naar Karachi (India) met aan boord 2700 kg peniciline en vi tamine-preparaten. Deze vlucht wordt gemaakt in het kader van de hulp aan de vluchtelingen uit Oost-Pakistan. Enorm groot was de belangstelling bij de begrafenis van de plotselinge overleden ds. J. A. C. Rullmann, welke vrijdag middag, om half drie, op de Ned. Herv. begraafplaats aan de Veldweg, plaats vond. Voorafgaande aan de begrafenis werd om half twee in de Gereformeerde kerk aan de Soesterbergsestraat een rouw dienst gehouden, waarin voorging ds. M. Wilschul, Gereformeerd predikant te Soestdijk. Het kerkgebouw was nagenoeg geheel bezet en onder de vele trouwe kerkbe zoekers bevond zich een groot aantal leden van het Zendingscentrum waarvan ds. Rullmann een voorman is geweest. Onder hen bevonden zich prof. Verkuil en dr. J. v. d. Linden. Na orgelspel en stil gebed volgde het votum en de groet. Gezongen werd ge zang 36: 1 en 6. waarna ds. Wilschul voorging in gebed. Daarna zong men psalm 43: 3, 4 en 5. Ds. Wilschut las vervolgens voor uit Je- saja 49: 1-7 en uit Openb. 21: 1-5. De samenzang was uit gezang 64. De prediking van ds. Wilschut was over Jesaja 25: 6-8De samenzang uit gezang 103: 1 en 4. Dr. J. v. d. Linden sprak vervolgens na mens de zending en dankte voor het ve le werk dat ds. Rullmann voor de Ge reformeerde zending heeft gedaan, o. m. in Argentenië. Daarna zong men psalm 68 11 en na dat ds. Wilschut de dankzegging had uitgesproken, gezang 101 1, 3 en 5. Een lange rij auto's volgde de lijkauto naar de begraafplaats, waar zich reeds een grote schare bekenden en vrien den van de overledene had verzameld. De aula bleek veel te klein om alle aan wezigen een plaats te bieden. In de aula werd niet, gesproken. Toen de kist met het stoffelijk over schot aan de schoot der aarde was tóe- vertrouwd, sprak ds. Wilschut over „Dood is verslonden in de overwinning". Daarna volgde de geloofsbelijdenis en tenslotte „Het Onze Vader". De oudste zoon van de overledene, ds. E. H. Rullmann dankte, mede namens zijn moeder, voor de belangstelling deelneming.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1