1 Opruiming J. Hoppenbrouwers DONDERDAG 15 JULI KOOPJES IN ALLE ARTIKELEN!! 50 KORTING OP ALLE KLEDING Openbare vergadering commissie van openbare werken Vermist Gevonden MET RAAD EN DAAD Van Weedestraat 80-82 Soest - Tel. 2670 Gewestelijk Arbeidsbureau Amersfoort Arnould G. Diepenveen Boutique PRIVACY IN HET COMPUTERTIJDPERK Het geboortekaartje Drukkerij Smit Tempo-renners weerden zich goed „GOED WONEN" Wegens opheffing aanbiedingen, niet 25-30 korting. FA. TON BEUKEN Twee vingers van hand gerukt Ongelukkige sprong van duiktoren Geslaagd SEC Honkbal BEN IK ZWANGER OF NIET? U KUNT NIET ALLES WETEN Dinsdag 13 juli 1971 De vakantie-agenda van de commissie van openbare werken bevatte slechts vier punten. Hiervoor waren ook slechts vier commissieleden aanwezig. Het krediet van 24.900,voor het aan leggen van een centrale gasverwarmings- installatie in gemeentelijke premiewo ningen blijkt geheel nodig te zijn voor lopende aanvragen. Bezwaar tegen het beschikbaarstellen hiervan was er dan ook niet. Dat bestond er ook niet voor het krediet, groot 160.000,voor het verbeteren van de Praamgracht. Deze verbetering is nodig om een goede waterafvoer uit het Soesterveen te verzekeren. Het laat ste gedeelte van het Oude Grachtje is hiervoor niet geschikt en daarom moet een verbinding met de Praamgracht tot stand worden gebracht. Het waterschap Pijnenburg Grift gaat hiermede accoord. Het waterschap Soesterveen houdt toe zicht op het gebruik van het Oude Grachtje. Verontreining van het Oude Grachtje, zoals Van Ee (V.V.D.) gecon stateerd had, valt niet onder de com petentie van de gemeente. Het krediet voor het bouwrijpmaken van de secties 6 en 9 van het bestemmings plan „Klaanvater" werd gevoteerd. Het bouwrijpmaken neemt een tijdsduur van ongeveer 6 maanden in beslag. Verkeersmaatregelen Een bezwaar tegen het invoeren van een stopverbod op de Molenstraat bij de Nieuweweg was binnengekomen van vis handel Bakker. De heer Bakker meent Zwarte kater, niet gecastreerd, witte bef en achterpoten en witte voorvoetjes, laatst gezien bij bejaardentehuis „Groot Engendaal. Inl. mevr. Gijzen, Heuvelweg 41, tel. 2300. Goudhamster, sinds woensdag 7 juli, Van Goyenlaan 191. Wit poesje met grijs vlekje, 8 weken oud, mevr. van Zon, Speenkruidstraat 21. Grijs aswitte cyperese poes, zwarte kater met klein wit befje en een zwart poesje van negen weken oud, met kleine witte bef en gebroken achterpootje. Bruin/zwart hondje, reu, ongeveer an- geveer anderhalfjaar oud. Opgaven voor deze wekelijkse rubriek uiterlijk tot zaterdagavond, uitsluitend per telefoon onder nr. 3583, 3282 of 2501. Inlichtingen omtrent deze dieren aan het dierentehuis, Klein Engendaalweg, tele foon 3583. hiervan schade te zullen ondervinden voor zijn bedrijf. Alhoewel men begrip had voor het be zwaar van de vishandel prevaleert hier toch naar de mening van de commissie de verkeersveiligheid. Het staat de heer Bakker uiteraard vrij een parkeerruimte aan te leggen achter zijn zaak. De 30 meter stopverbod wordt overigens niet als een onoverkomenlijk bezwaar ge zien. Mevrouw E. Korthuis-Elion (V.V.D.) ves tigde nog de aandacht op de gevaarlijke situatie in de Irene- en Beatrixlaan. In deze kinderrijke straten zijn in enkele weken drie kinderen door auto's aange reden. Met het aanbrengen van extra waarschuwingsborden zouden de bewo ners zeer gebaat zijn. In hoeverre dit mogelijk is zal worden bekeken, alhoewel de commissieleden er van overtuigd waren dat een hoeveelheid van borden de autobestuurder niet extra attent doet zijn. Vele straten zouden trouwens voor deze voorziening in aan merking komen. De heer Van Ee (V.V.D.) maakte hierbij nog de opmerking dat straten niet tot kinderspeelplaatsen gedegradeerd moe ten worden. MUNT. - Ik ben in het bezit van een ga ve munt uit 1766, met aan de ene kant „Zeelandia" en aan de andere kant een wapen met een leeuw en „Luctor et emergo." Kunt u mij ook zeggen wat dit voor munt is en wat de evt. waarde is? Antwoord: Uw munt zal van koper zijn en ongeveer met een middellijn van 22 mm. Het is dan een duit. Acht duiten waren een stuiver; twintig stuiver een gulden. Destijds, tot in de franse tijd toe, gaven de gewesten hun eigen munten uit. Deze duit is dus van het gewest Zeeland, geslagen te Middelburg, met als muntteken een toren of burcht bo ven de provincienaam. Luctor et emer go is de Zeeuwse wapenspreuk, die be tekent: ik worstel en kom boven. De waarde van deze munt varieert met de kwaliteit, van normaal gebruikt tot gaaf en zeer gaaf, tot perfekt (stempelnieuw) van rond ƒ1,50 tot ƒ4,— tot ƒ8,—. SALARISSEN AMBTENAREN - Kunt U mij zeggen met hoeveel procent en per welke data de ambtenarensalarissen zijn verhoogd sinds 30 mei 1969? Antwoord: - De verhogingen in percen tages en data van deze salarissen sinds 30 mei 1969 zijn: 1-7-1969 2%; 1-1-1970 5,2%; 1-1-1971 5,9%; 1-4-1971 1%. OMROEPBIJDRAGE: - Ik ben in het bezit van een T.V., doch ik heb geen ra dio, toch moet ik ƒ75,— per jaar aan omroepbijdrage betalen. Dit vind ik niet eerlijk; is hier niets aan te doen? Antwoord: Van de Dienst Omroepbij dragen vernamen wij, dat het door u ge noemd bedrag van kracht is voor de Bij drage A, welke geldt voor een T.V. toes tel en aangezien dit een ontvangtoestel is, behoeft u voor een tweede ontvang toestel (in uw geval een radio) niets te betalen. Men werkt ook nog met een Bijdrage B welke alleen geldig is voor een radiotoestel en waarvan de jaarpre mie 24,— bedraagt. Dit wordt dus min der als een ontvangtoestel aangemerkt dan een T. V. IN DE SCHADUW VAN DE OUDE KERI. De vijftienduizend Nederlanders die heb ben geweigerd aan de Volkstelling mee te doen moeten strafrechtelijk vervolgd worden, dat is de mening van een com missie van officieren van justitie. Hun advies gaat - een pikante toevallig heid - naar de nieuwe minister van jus titie prof. Van Agt, die indertijd in in terviews te kennen gaf zo'n vervolging onzin te vinden. Op die manier zou men alleen maar dui delijk maken hoeveel mensen de wet aan hun laars hebben gelapt bij die gelegen heid, was zijn argument, dat nu natuur lijk wel ietewat wordt uitgehold. Immers besluit hij nu de zaak maar blauw-blauw te laten, dan levert hij het bewijs dat je in Nederland de wet rustig kunt over treden mits je het maar in flinke getale doet - justitie kan dan de geweldige rompslomp amper aan. Maar hoe minister Van Agt ook uit dit probleem komt, in ieder geval valt op nieuw weer enige aandacht op de reden waarom deze vijftienduizend (plus nog eens een tienduizend minderjarigen die toch buiten de vervolging zouden val- Een naam voor uw Kind behoeven wij niet te bedenken verzorgen wij wel, grtd ensnel I Uitgebreide en moderne collectie ter Inzage- Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02199-2568-5154 len) indertijd weigerden. Dat was niet zozeer om de vragen vooral, maar omdat de grondslag wordt gelegd van een ge computeriseerde administratie waarin van alle Nederlanders hun hele hebben en houden wordt opgeslagen. Privacy In Apeldoorn wordt 't systeem opgezet en allerlei verspreide gegevens over zeer ve len worden daar opgeslagen, makkelijk bereikbaar voor de instanties die bood schap hebben aan die feiten maar ook de instanties die er niets mee te maken hebben. En het is zeer simpel om van iedereen de merkwaardigste eigenschap pen, hebbelijkheden, vergeten daden en zovoort op te slaan. Waarbij het een en ander kan zijn dat de betrokkene zelf nooit van zins zou zijn om mee te delen. Is dit tegenover de overheid al een kwestie dat de „privacy" verdwijnt op een oncontroleerbare manier, erger nog is dat er niet zo heel veel garanties zijn dat ook anderen zich meester maken van de gegevens. Op beperkte schaal opereren al derge lijke „data-banken." Vele Amerikanen bijvoorbeeld hebben er pijnlijke ervarin gen mee opgedaan, bijvoorbeeld doordat ten onrechte iets ongunstigs over hun betalingsgewoonten in de dergelijke com puter syseem werd opgeslagen. Dat was ten bescherming van huurkoopfinanciers, maar bij sollicitaties konden de gegevens ook opduiken. Wettelijke regeling Sommige hebben het gemerkt, maar meer mensen zullen onwetend de dupe zijn geworden, maar niet begrijpend waarom ze nergens krediet konden krijgen. Waarom ze ondanks hun kwaliteiten steeds bij promotie wor den gepasseerd. Dit waren particuliere data-banken waaruit de gegevens te recht kwamen bij particulieren die geen recht op de informatie hebben. Zweden heeft zijn schandaal gehad over de ver koop aan industrie van computerbanden met persoonlijke gegevens, Engeland heeft thans een zaak waarbij het schijnt te gaan om diefstal van computergege vens. In Nederland is het nu zo dat er geen enkele wettelijke regeling is over dit soort bevolkingsadministratie, het gaat allemaal zo'n beetje in stilte tussen amb tenaren onder elkaar. Laat staan dat er bij gebrek aan waterdichte garanties te gen misbruik althans regels zijn waarbij de burger aan de weet kan komen wat al zo van hem op de computerband staat. Liever dan zich het hoofd te breken over al dan niet vervolgen van weigeraars zou het ministerie van justitie zich erin kunnen verdiepen hoe de aanslag op de privacy fn het computertijdperk zo on schuldig mogelijk gemaakt kon worden. De ontwikkeling van de arbeidsmarkt gedurende juni 1971 in het gewest Amersfoort (t.w. de gemeenten Amers foort, Baarn, Bunschoten, Eemnes, Hoog land, Soest en Woudenberg). Ongewoon voor de maand juni, waarin normaliter de laagste werkloosheidsstand wordt gemeten, steeg deze maand de ge- registeerde arbeidsreserve van mannen met 41, i.c. van 358 naar 399. Vorig jaar juni was er een geringe daling van 250 naar 244. Deze afwijkende ontwikkeling van de maand juni 1971 is met name terug te voeren tot een vermeerdering van het aanbod van handels- 12) en kantoor personeel 17). Niet meer dan vorig jaar juni is ook het verhoogde aanbod van jeugdigen (school verlaters) mede debet aan deze stijging van de arbeidsreserve 6). In hoeverre de a.s. vakanties invloed hebben gehad op een versnelling in het reeds meerder malen gemelde proces van een selectiever personeelsbeheer en -be leid van het bedrijfsleven, is thans nog niet te achterhalen. Een jaarlijks terug kerend verschijnsel is wel, dat bijkans iedere ondernemer meent te mogen ver wachten een graantje te kunnen mee pikken van het beschikbaar komend aanbod van schoolverlaters. Men is althans wat meer terughoudend in het aannemen van niet schoolverla ters in deze maanden van het jaar. Niet onmogelijk is, dat het gestegen aanbod deze maand veroorzaakt is door een cu mulatie van de beide verschijnselen. De geregistreerde vraag naar mannen is zoals jaarlijks onder invloed van de a.s. vakanties en van de resultaten van de bemiddeling van schoolverlaters in deze maand gebruikelijk is - gedaald van 1531 naar 1482. Vorig jaar juni daalde deze van 1180 naar 1143. De vraag naar me taalarbeiders blijft zeer hoog en is thans 877. (juni 1970: 502). Hieronder begrepen, is een vraag naar jeugdigen, die deze maand daalde van 639 naar 593 en in juni 1970 bijna gelijk bleef (van 475 naar 477). De vraag naar jeugdige metaalarbeiders is momenteel 319, vorig jaar juni 274. De verhouding van de geregisteerde mannelijke arbeidsreserve ten opzichte van de vraag naar mannen ontwikkelde zich in juni 1971 van 1 4,7 naar 1 3,7. Vorig jaar juni was deze ontwikkeling van 1 4,2 naar 1 4,7. Dit totaalbeeld veronderstelt enige ver ruiming op de arbeidsmarkt. Er moet evenwel in het oog worden gehouden, dat er niettegenstaande een stijging van de arbeidsreserve tevens een toeneming van de vraag is geweest, hetgeen erop wijst dat vraag en aanbod steeds minder op elkaar gaan aansluiten. De verruiming van de arbeidsmarkt is dan ook minder groot dan de cijfers ogenschijnlijk aan geven. De ontwikkeling van de geregisteerde mannelijke arbeidsreserve geeft in pro centen van de afhankelijke is in loon dienst zijnde) mannelijke beroepsbevol king van het gewest, mede ten opzichte van de provinciale en landelijke percen tages, het navolgende beeld te zien. JUNI 1970 JUNI 1971 begin eind begin eind Gewest Amersfoort 0,6 0,6 0,9 1,0 Provincie Utrecht 0,7 0,7 1,0 1,1 Nederland 1,3 1,1 1,4 1,4 Bij de ontwikkeling van het geregistreer de aanbod van vrouwen deed zich deze maand een soortgelijke situatie voor als bij het aanbod van mannen. Voor de vrouwen steeg het aanbod deze maand van 113 naar 136, terwijl vorig jaar juni dat aanbod steeg van 61 naar 78. Ook hier is de invloed van het meer selectie ve personeelsbeheer van het bedrijfsle ven en van de op hande zijnde vakanties merkbaar. Het aanbod van jeugdig vrou welijk personeel steeg deze maand van 9 naar 10 en kwam daarmee beneden het niveau van juni 1970, toen het steeg van 12 naar 16. De vraag naar vrouwelijk personeel steeg deze maand van 783 naar 853, aio gevolg van een verdere in dit jaargetijde gebruikelijke registratie van de vraag naar schoolverlaters en door een geste gen vraag naar kantoorpersoneel. Vorig jaar juni steeg deze vraag hierdoor van 644 naar 658. De vraag naar jeugdig vrouwelijk perso neel steeg deze maand van 410 naar 429. gemeenten begin juni 1971 eind juni 1971 arb. res. vraag arb. res. vraag M V M V M V M V Amersfoort 213 81 866 461 243 81 831 516 Baarn 40 13 123 113 32 13 133 117 Bunschoten 15 111 11 13 1 111 24 Eemnes 4 1 6 1 7 4 1 1 Hoogland 5 2 8 2 5 4 9 2 Leusden 14 3 32 15 15 6 26 10 Soest 58 11 306 147 78 26 324 155 Woudenberg 9 2 79 33 6 1 47 28 Totaal 358 113 1531 783 399 136 1482 853 Verleden week zondag kwamen inDriel zowel Arie Bakker als Jaap v. d. Broek aan de start voor een ronde over 100 kilometer. Doordat voor hen de profs, waaronder Peter Post, Jan Janssen, Kees Stam, Piet de Wit, Lein Loevestijn en vele anderen al voor een wielerspekta kel achter dernies hadden gezorgd, een wedstrijd over drie manches die door Peter Post werd gewonnen, reden de amateurs hun wedstrijd op het parkoers, dat omzoomd werd door ruim achtdui zend toeschouwers. Er waren tijdens de amateur-race veel mooie premies te verdienen en het Soes- ter tweetal Bakker-v. d. Broek profi teerde daar bijzonder van, waarbij zij echter de wedstrijd uit het oog verloren. Arie Bakker wist zich uiteindelijk toch nog als 14e te klasseren, Jaap v. d. Broek moest met een bescheidener plaats ge noegen nemen. In de ronde van Driebergen, eveneens over 100 km., ontstond al snel een kop groep bestaande uit vier man, waaron der Jaap v. d. Broek. Ondanks het feit dat het tempo erg hoog lag, de renners leken geen last te hebben van de zomer se temparaturen, lukte het een tweede groep van acht man aansluiting met de gevluchten te krijgen en gezamenlijk trokken zij op naar de finish. Het tempo in het peloton zakte, terwijl de kopgroep door bleef jagen, met als resultaat dat zij het complete peloton op een ronde achterstand reden. Anton Werner uit De Bilt eiste in de sprint de eerste plaats voor zich op, Jaap v. d. Broek finishte als 10e. Dinsdagavond werd in Hilversum door „De Adelaar" wederom een rit georgani seerd in het kader van de zomeravond competitie, op het parkoers „Loswal". Jaap v. d. Broek onderstreepte ook daar zijn goede vorm en legde beslag op de eerste plaats. Zijn broer Bert, uitkomend bij de adspiranten, zorgde eveneens voor een Soester succes door fraai als 2e te eindigen. De serie zomeravond wedstrijden werden donderdagavond voortgezet op het Tem po-parkoers op het industrieterrein. Het gehele veld bleef bij elkaar en een eind sprint moest deze wedstrijd beslissen. Herman v. d. Hoef was de snelste, 2e werd Gerard Horst. 3. Piet Soesteman. 4. H. Peet. 5. Gerrit v. d. Hoef. 6. Henny Dijkstra, een onmiskenbaar talent, die niet alleen sinds kort op de racefiets zit, maar ook is gestart met de schaatstrai- ning van „Peters Baan". Bij de adspiranten finishte Bert v. d. Broek als eerste met op de 2e plaats de Hilversummer Geeserlk. Als 3e passeer de het Amerikaantje Jack Charless de finish. Bij de veteranen was het Gerrit Rut- tenberg die beslag legde op de eerste plaats. 2. Wim Schaeffer. 3. F. Boa. 4. H. de Bree. Er blijkt vooral een toegenomen behoef te aan winkelpersonele, typistes, secre taressen en jongste bedienden te zijn. In juni 1970 steeg deze vraag van 310 naar 331. Gerangschikt naar de acht gemeenten, die dit gewest vormen, was de ontwikke ling van de geregisteerde arbeidsreserve van en vraag naar mannen en vrouwen in de maand juni 1971 als volgt verdeeld. SOESTERBERG toonkamers, enkele bijzondere o.a. ARTIFORT - SPECTRUM en VOS MEUBELEN EENMALIGE AANBIEDING. VERKOOP SOESTERBERGSESTRAAT 51 A De 18-jarige A. M. D. uit Soest, werk zaam bij de N.V. Uyland, verloor bij werkzaamheden aan een freesbank twee vingers van zijn linkerhand. D. moest sleuven in een plank maken. Toen de machine aangezet werd begon het hout te slaan. In plaats van de plank los te laten, probeerde hij hem tegen te houden met het gevolg dat wijs- en mid delvinger finaal van zijn hand werden gerukt. De Arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. De 16-jarige C. P. W. uit Amersfoort kwam donderdagmiddag, bij het sprin gen op de duiktoren in het Soesterna- tuurbad, zeer ongelukkig terecht. Met een open beenbreuk werd hij uit het water gehaald. De ziekenauto van de E.H.B.O. vervoerde hem naar het zie kenhuis De Lichtenberg in Amersfoort. De heer H. G. v. d. Duine alhier slaagde aan het Bouwtechnisch Instituut te A- mersfoort voor het diploma 3-jarige cursus Middelbaar Bouwtechnisch On derwij». Krap verlies tegen Watergraafsmeer. Zaterdag j.1. moest SEC in een zeer goe de wedstrijd in de laatste inning zijn meerdere erkennen in Watergraafsmeer. Watergraafsmeer kon in de tweede en derde inning één maal scoren door goed geplaatste honkslagen, terwijl de SEC- ploeg in deze fase van de strijd nog geen antwoord had op het goede werpen van de pitcher van de tegenpartij. In de vijfde inning kwam het antwoord van SEC dan wel. Miles sloeg een twee- honkslag en werd door T. Kellner op het derde honk gebracht. Vervolgens kwam F. Nauwelaers aan slag, die een fraaie honkslag sloeg, wat 2-1 betekende. Met Nauwelaers op het eerste honk sloeg R. La Rose 'n twee-honkslag, waar door Nauwelaers op drie kwam. Hierna zorgde G. Wagner ervoor dat de ze twee mannen binnen kwamen door een goed geplaatste honkslag te slaan, wat 3-2 voor SEC betekende. In dezelfde inning nog kwam Water graafsmeer terug door één punt te sco ren, wat weer een gelijke stand op het scorebord betekende. De zesde en zevende inning gaf zeer goed veldwerk van beide partijen te zien, waardoor er niet gescoord kon wor den. De eerste helft van de achtste inning gaf hetzelfde beeld als de voorgaande innings en SEC kon dan ook niet scoren. Toen kwam Watergraafsmeer aan slag. Zij begonnen met een twee honkslag neer te leggen. Daarna gooide pitcher Waterreus, die een zeer goede wedstrijd had gegooid, 3x4 wijd en een doorge schoten bal, waardoor 2 mannen kon den scoren. Met drie honken bezet nam pitcher Brugman het over en wist de achtste inning te beeindigen door één man op drie slag uit te gooien. In de negende inning kreeg SEC nog eenmaal de kans om gelijk te komen, maar deze kans werd niet benut. Dit al les betekende dat Watergraafsmeer met 5-3 had gewonnen van een goed spe lend SEC. Werpersresultaten R. Waterreus (SEC) 8-8-4 P. Brugman (SEC) 1-0-0 Soederhuysen (Wat.) 5-0-7 Geugies (Wat.) 2-0-1 Het veld van SEC maakte 2 fouten, het veld van Watergraafsmeer geen. De bes te slagman van SEC was R. La Rose (750) en van Watergraafsmeer Goedhart (500). Miste het tweede van SEC-honkbal vo rige week zijn pitcher de Clippelaar en kon het vorige week niet tot een over winning komen tegen het drie plaatsen hoger spelende Donar 3, nu was de pitcher wel aanwezig en ook nu werd het twee plaatsen hoger staande UW 4 verslagen. In de eerste fase van de strijd zat het SEC-veld goed dicht en kwam SEC door uitstekend offensief werk op 6-2. UW 4 wist terug te komen op 6-4 en het be gon weer te spannen. straks verlovingsringen kopen bij Maar in de daaropvolgende inning kwam de slagploeg van SEC in aktie, waar door ze een safe voorsprong van 11-4 had. Tenminste ze dachten dat het safe was, want nadat SEC op 12-4 wasgeko- men, kon UW 4 zeer sterk terug komen door enig slordigheden in het veld en een lichte controle-vermindering van pitcher de Clippelaar, die een excellente wedstrijd gooide. UW 4 kwam op 12-9 en ze hadden drie man op de honken en twee man uit. De spanning was te snijden, maar pitcher de Clippelaar maakte onder een oorver dovend lawaai de laatste slagman uit door drie slag. Iedereen slaakte een zucht van verlichting. SEC 2 had gewon nen. In deze wedstrijd verrichtte de gehele slagploeg uitstekend werk, maar de grootste pluim gaat toch wel naar „schutterskoning" R. Thiellier, die alle drie de keren dat hij aan slag kwam be nutte met een gave twee-honkslag. Het is zeer onwaarschijnlijk dat er vrouwen zijn die op een bepaald moment niet verlangend zijn zeker te weten of zij wèl of niet in verwachting zijn, al zal de re actie op het uitblijven van de menstruatie niet bij alle vrouwen hetzelfde zijn. De ène is alleen maar blij en verlangend, voor de ander kan een eventuele zwan gerschap niet helemaal welkom zijn. Zeker is dat het in véle opzichtën zinvol geacht .kan. worden dat een vrouw in een zeer vroeg stadium zekerheid heeft of zij wel of niet zwanger is. Wie vroeg weet dat men zwanger is kan mogelijke schadelijke invloeden voor het ongebo ren kind, zoals bijvoorbeeld bepaalde geneesmiddelen, röntgenstralen, nicotine, drugs en alcohol, direct uitschakelen. Belang van het vroeg zeker zijn Als het een niet geheel welkome zwan gerschap betreft is het eveneens van het grootste belang dat de vrouw in een zo vroeg mogelijk stadium weet waar zij aan toe is. Ook andere redenen, zoals het zoeken naar aangepaste huisvesting, het maken van vakantieplannen en het stoppen van schadelijke beroepsinvloe den, pleiten voor het vroeg hebben van een dergelijke zekerheid. Om zuiver psychologische redenen zal •een vrouw deze zekerheid eerst graag voor zichzelf hebben voordat zij zich door een arts zal laten onderzoeken. De zekerheid dat een uitgebleven men struatie duidt op een zwangerschap is voor de vrouw steeds het begin van zichzelf aanpassen aan een nieuwe situ atie. Ze is niet meer alleen, ze wordt van vrouw-aanstaande moeder. Zelf vaststellen Nu brengt een „Chemische fabriek het produkt „Predictor" op de markt, dat bij apotheken en drogisten verkrijgbaar is en waarmee elke vrouw zelf haar zwan- geerschapstest kan uitvoeren. Deze test, die berust op een gevoelige en nauwkeu rige bepaling van het zwangerschapshor moon, wordt los van het lichaam toege past, er is dus totaal geen risico aan ver bonden. Negen dagen na het uitblijven van de menstruatie is het mogelijk met enkele druppels urine een zwangerschap aan te tonen. De uitvoering van de test is bijzonder eenvoudig en neemt slechts enkele mi nuten in beslag; waarna binnen twee uur de uitslag kan worden afgelezen. Historische tests Vele eeuwen is de vraag gesteld: Ben ik zwanger of niet? In de gescheidenis van de geneeskunst komt men vele pogingen tegen om te komen tot goede en be trouwbare methoden om zwangerschap in een vroeg stadium vast te stellen. Zo vindt men in de Demotische Magische papyrus van Londen en Leiden, een van de laatste oud-Egyptische geschriften uit het jaar 300, het volgende voorschrift: „Om te weten van een vrouw of zij zwanger is: Gij laat de vrouw urineren in de avond op de hierbovengenoemde plant. Als het morgen wordt en men vindt de plant verwelkt, dan zal zij niet zwanger zijn. Als gij vindt dat hij fris is, dan is zij zwanger". Reeds eerder hadden de Egyptenaren ge poogd door tarwe of gerst te overgieten met de urine van een vrouw tot een dergelijke diagnostiek te komen: als er een versnelde ontkieming optrad, dan werd de vrouw zwanger geacht. Men vergeleek de uitslag met die van tarwe of gerst die was overgoten met de urine van een man. Het moet gezegd worden dat deze methode zo gek nog niet was, want men had toen blijkbaar al wel in de gaten dat er verschil was ls de urine van een vrouw die zwanger is en in dat van een vrouw die niet zwanger is. Ook de meer recente geschiedenis kent zijn pogingen, zoals op een schilderij van Jan Steen is afgebeeld: Een brandende veter moest gehouden worden onder de neus van de vrouw bij wie de diagnose ge»teld diende te worden. Bezwijmde ze door de brandlucht, dan was het bewijs geleverd dat ze in blijde verwachting was. Eerst tegen 1930 kreeg de zwanger schapsdiagnostiek een wetenschappelijke basis. Aschheim en Zondeck constateer den dat in de urine van een zwangere vrouw een stof voorkwam: H.C.G., een specifiek zwangerschapshormoon, dat door middel van tests met muizen kon worden aangetoond. Tot op dot moment had de zwanger schapsdiagnostiek eigenlijk nauwelijks een serieuze plaats gehad in de genees kunde. Terecht, want de tot op dat mo ment gebruikte methoden hadden hoog uit 50% kans een juiste uitslag te ge ven. De uitvoering van zulke tests wer den nooit door de behandelende arts zelf uitgevoerd. Hij stuurde de urine op naar een gespecialiseerd laboratorium, en kreeg pas enige dagen later antwoord. In 1948 werd een belangrijke stap voor waarts gedaan. Galli-Mainini vond, ge baseerd op hetzelfde principe van de vroegere tests, een eenvoudiger dier- proefje, bekend als de kikkerproef. In de zestiger jaren werd een enorme vooruit gang geboekt. Wide en Gemzell vonden een immuno-chemische test die door Ne derlandse deskundigen werd geperfectio neerd. Deze test berust op een simpele menging van urine van de proefpersoon met zorgvuldig uitgekiende reagentia. De uitslag is na twee uur afleesbaar. De be trouwbaarheid van dit soort proeven is zeer groot en mag op 99 worden ge schat. Principe Het principe van de test is in tien jaar hetzelfde gebleven maar de uitvoering kon worden vereenvoudigd. En zo is nu het moment gekomen dat de test in handen van de vrouw zelf gegeven kan worden. Uiteraard met een uitvoerige gebruiksaanwijzigng die nauwkeurig moet worden gelezen. De test is positief als er zich een ring vormt op de bodem van de test-ampul. Dit wil zeggen dat er meer dan 1500 eenheden H.C.G. per liter urine aanwezig waren, een hoeveel heid die normaal gesproken alleen in zwangerschap wordt gevonden. Een negatieve uitslag van een test, uit gevoerd vóór de negende dag na de dag waarop de menstruatie werd verwacht, hoeft nog niet te betekenen dat er géén zwangerschap is. Immers kan de uit scheiding van H.C.G. in dit geval lang zamer verlopen om eerst op de negende dag de drempelwaarde te bereiken. Het feit dat men eerst zichzelf ervan heeft overtuigd zwanger te zijn zal het vrouwen gemakkelijker maken met arts of verloskundige contact op te nemen. Uiteraard zijn de artsen ingelicht over de principes waarop de test berust en wat de mogelijkheden en beperkingen zijn. Voelt u, terwijl u in uw wasmachine wast, een tinteling in uw vingers, staak het wassen dan, want de oorzaak is vrij zeker een defekt aan de isolatie van de machine en dat kan gevaarlijk wor den of zijn. Trek de stekker uit het stopkontakt met droge hand of doek. De smaak van oude aardappelen ver betert, wanneer u een beetje azijn in het kookwater doet.

Soester Courant | 1971 | | pagina 3