Soest toen - Soest nu VERKEERSSPIEGEL DE REM ER OP THE BRITISH COLUMBIA BOYS' CHOIR ZINGT IN SOEST V.V.V.-nieuws Het oog gericht op Noord-Ierland Spelen op straat Telef. Brandweer 3333 Politiebureau 444 4 Hoofdagent La Rose 25 jaar in gemeentedienst Vrijdag 16 juli 1971 49c jaargang no. 54 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 WISO gaat weer naar België Dagelijks wordt In ons land gemiddeld één kind in het verkeer op de weg ge dood, hetzij op weg naar of van school, hetzij in de omgeving van de ouderlijke woning bij het spelen op straat. Helaas is voor veel kinderen de straat slechts de enige mogelijkheid om de op school of in huis opgepropte energie te ontspannen. De kreet om meer speel ruimte voor onze kinderen dient door de stedebouwkundigen goed ter harte te worden genomen en door de overheid op ruime schaal te worden gestimuleerd en Spelen op de rijbaan is verboden, behalve op rijbanen binnen de bebouwde kom 4vaar alleen voetgangers mogen komen. Art. 18 R.V.V. bevorderd. Het gaat of de leefbaarheid en de veiligheid van onze kinderen. Ter wille van de veiligheid van het kind en van het verkeer in het algemeen is het spelen op de gevaarlijke rijbaan ver boden, behalve op een rijbaan van wegen binnen de bebouwde kom die voor alle rijverkeer gesloten zijn. Behalve dat, is het spelen op andere weggedeelten - dus zelf op voetpaden - verboden als daar door gevaar of hinder voor het verkeer kan ontstaan. Dit speelverbod betekent dat hoe druk ker het verkeer is, hoe minder gelegen heid er is tot spelen. Helaas leert de praktijk dat het noodzakelijk is dat deze bepalingen wordt nageleefd opdat niet nog meer kinderen droevig slachtoffer worden van het steeds toenemende en steeds onveiliger wordende verkeer. Hoewel wij elke volwassen weggebruiker om een zekere mate van clementie wil len vragen voor de op dit gebied jeug dige verkeerszondaars omdat wij toch zelf ook jong zijn geweest, moet toch gezegd worden hoe teleurstellend het is wanneer kinderen onder de ogen van hun ouders onnodig het wegverkeer hin deren door hun spel op de rijweg, terwijl daarvoor op het naast gelegen voetpad of andere gelegenheid in de omgeving vol doende mogelijkheid is. Uiteraard is er geen enkele verontschul diging voor het zo uiterst gevaarlijke voetballen op de rijweg. Velen werden daarvan reeds slachtoffer en menige auto ernstig lakbeschadigd. Ouders die dit hun kinderen bewust toe laten; erger nog, daaraan soms zelf mee doen, schieten ernstig tekort in de ver- keersopvoeding van hun kind. Ouders, wees u van uw verantwoordelijkheid be wust! Het is vakantietijd en prachtig weer, dus laten we vandaag niet te zwaar op de hand zijn. U staat er natuurlijk niet meer bij stil, maar het is nu zo ongeveer 75 jaar geleden dat de eerste automo bielen in ons land verschenen. Uit die tijd eerst een korte anekdote. Nadat de Haagse fotograaf Adolphe Zim- merman de eerste was die zich als par ticulier een auto aanschafte was nummer twee notaris J. P. Backx uit Wieringer- waard. In september 1896 kwam de door hem bestelde automobiel van de Daimler Motoren Werke uit Canstatt per trein aan op het Weesperpoortstation te Am sterdam. Hij had er drieduizend gulden voor moeten neertellen, dat was nogal wat in die tijd. De notaris kwam met zijn koetsier-chauffeur Dirk Kuiper vol verwachting naar het Weesperpoortsta tion, waar hij zijn nieuwerwetse en zo kostbare bezit van de importeur in ont vangst zou nemen om er mee naar huis te rijden. Doch wat zij ook probeerden, de motor was niet op gang te krijgen, noch door de notaris, noch door zijn koetsier, noch door de importeur. Er moest een monteur van de fabriek uit Canstatt komen om het vreemde mon ster leven in te blazen. Dat vergde zeven dagen, maar die monteur wist de motor aan het draaden te krijgen. Toen kon notaris Backx vol trots er in plaatsne men om de rit naar huis aan te vangen. In Amsterdam stonden er duizenden langs de weg om dit uit zichzelf rijden de monster te aanschouwen en het moest stapvoets gaan want ervoor en erachter liepen politie-agenten om de auto vei lig door de stad te loodsen. De tocht werd voortgezet via Purmerend, Alkmaar én Schagen naar Wieringerwaard. Maar zon der consternatie liep dat niet af. Boeren sprongen van de bok van hun karren en vluchtten voor het lawaai en dë rook pluimen van het monster de weilanden in. Een Jan Plezier kwam met al zijn feestende inzittende in een vaart te recht. want de paarden schrokken. Het ding reed op de buitenweg dan ook wel met een vaart van dertig kilometer per uur! Aan het eind van de dag arri veerde de trotse" notaris bij zijn huis in Wieringerwaard. Dit is het nu 75 jaar oude verhaaltje. Toen telde ons land twee, aan het eind van 1896 misschien vier automobielen. Nu zullen er zo'n vier miljoen particu liere en vrachtauto's in handen zijn van onze inmiddels-ruim tweemaal zo grote bevolking! De problemen die dit groeien de aantal auto's heeft opgeroepen en. nog steeds oproept behoeven we u niet .uit een te zetten. Een van de gevolgen er van is geweest,- dat honderdduizenden hectaren grond werden gevergd en enor me kosten moesten worden gemaakt voor de aanleg van steeds meer en steeds bre dere wegen. Wegenaanleg die vaak ten- koste ging bovendien van prachtig na tuurschoon. Waarvoor diuzenden bomen moesten sneuvelen, in de plaats daarvan de enorme linten van grauw asfalt kwa- Die ontwikkeling gaat nog steeds voort. Men krijgt weieens de indruk, dat rijks waterstaat voor de aanleg van nieuwe wegen alleen maar op de landkaart kijkt, daarop het beste tracé uitstippelt en zich weinig gelegen laat liggen aan de bomen en het natuurschoon dat voor dit tracé moet verdwijnen. Pas als natuurbescher mers er tegen in de pen klimmen en een alternatief tracé weten aan te geven, be gint men ook in Den Haag aan mogelijk behoud van enig natuurschoon te den ken. Zo ging het o.a. met nieuwe wegen over de Veluwe, nu weer via Amelisweerd bij Utrecht, en enige andere plannen. Aan de rijksweg Arnhem-Nijmegen be gon waterstaat onlangs plotseling met het vellen van een rijke rij bomen, om dat er weieens een auto tegenop kon botsen of misschien weieens gebotst is. Voor. die enkele onvoorzichtigen - want daar komt het altijd op neer - moesten die achthonderd bomen, die het grauwe lint in het landschap nog iets verhul den, dan maar sneuvelen. Gelukkig kwa men er protesten en heeft waterstaat het kappen gestaakt. Maar zo zijn er talloze voorbeelden te noemen van het na- tuurbecjerf terwille van het autoverkeer, terwille van de snelheid en van de on voorzichtigheid. Met een beetje minder toegeven aan de maniakken van steeds meer snelheid en daaraan te koppelen veiligheid, zou Nederland en zijn bevol king er niets ongelukkiger aan toe zijn, integendeel. De winst van wellicht vijf minuten op een lange afstand kan toch niet de hon derden miljoenen guldens en de dui zenden bomen waard zijn en Nederlands economie beslissend bevorderen. Waarom zouden autorijders de altijd be slissende pressie groep moeten zijn ten aanzien van het steeds meer overvleu gelen van steeds meer van onze schaarse grond en natuurbezit? Als zij zelf-niet willen repimen, dan dient op het Binnenhof getracht te wor den de rem er op te zetten. Weggebruiker, wie gij zijt: Staan spelen de kinderen aan gevaar bloot, geef dan niet alleen signaal maar rem tevens. In negen van de tien gevallen holt het kind de verkeerde kant uit, voor uw wielen. Denk er aan: Kinderen rekenen op u! uarr-s Zondagavond geeft het British Columbia Boys' Choir uit Vancouver (Canada) een concert in de kerkzaal van het zieken huis Zonnegloren. Dit beroemde jongenskoor, dat voor de tweede maal in hun korte bestaan een tournee maakt door Europa, bestaat uit 40 zangers, waarvan er 31 de trip mee maken. Het koor werd opgericht in 1968. Reeds in 1969 kwamen zij naar Europa en ga ven zij in vele landen concerten, ook in landen achter het ijzeren gordijn, o.m. in Oost-Duitsland, Polen en Hongarije. De toernee van dit jaar beperkt zich tot Nederland en West-Duitsland. In ons land treden zij 15 maal op o.a. in'Zut- phen, Maassluis, Bolsward, Zoutelande, Katwijk, Gouda, Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en ook zondag a.s. in Soest. De bekende organist Feike Asma is In Nederland hun vast begeleider. Maandag _a.s. wordt hen een receptie aangeboden op de Canadese Ambasade in Den Haag. Het repertoir van het koor omvat folk songs, negrospirituals en sacred songs veelal van Canadese componisten. Een gedeelte van het koor in Bilthoven. Voor de overtocht werd geld verzameld door de verkoop van grammofoonplaten (3) en door de steun van „wandel-spon sors". Voor iedere mijl die leden van het koor wandelen krijgen zij een bepaald bedrag van vaste sponsors. Ook voor hun optreden in Europa ontvangen zij een vergoeding. Desalniettemin is hun optre den in Soest voor iedereen gratis toe gankelijk. Het koor verplaatst zich met gehuurde volkswagenbusjes, die bestuurd worden door de begeleidende stafleden, bestaande uit de heer en mevrouw Forbes en de heer en mevrouw I'froerer. Ook een ver pleegster maakt de gehele reis mee. Onder leiding van Mr. Forbes repeteert het koor minimaal driemaal per week. De leeftijd van de zangers ligt tussen de 8 en 23 jaar, allen zijn op school of uni versiteit. Het concert in Zonnegloren op zondag avond begint om 20 uur en duurt onge veer 5 kwartier. Velen zullen dit optredên ongetwijfeld willen bijwonen. TV Burg. Grothesiraat. in de richting Nieuwerhoek, vijftig jaar geleden. Dezelfde plaats nu Vanuit Huizen kunt U een tweetal dagtochten per boot maken. Op madndag, woensdag en vrijdag kunt U zich- naar Volendam laten varen en op dinsdag, donderdag, zaterdag bestaat de mogelijk heid naar Harderwijk te koersen. Een inlichtingenblaadje vindt U op ons V.V.V. kantoor. Als U dan toch even aanwipt, neemt U dan tegelijk de gestencilde beschrij ving mee van de drie wandelroutes, die zo mooi voor de liefhebbers van de wan delsport zijn uitgezet door de Natuur- wacht, de Gemeentelijke plantsoenen dienst en de Utrechtse Heuvelrug-ver eniging. Dit zijn de gele, de blauwe en de rode wandeling. Deze drie kunt U gemakkelijk volgen, omdat U aan de ge kleurde paalkoppen ziet, hoe U moet lo pen. Heel jammer is, dat er altijd al te speelse jongelui zijn, die de met zoveel zorg gezette paaltjes, vernielen of ver plaatsen. Wij hopen dat onze eigen plaatsgenoten hier niet aan mee doen, maar ons willen helpen, wanneer zij zo'n kleine of grote ondeugd op heterdaad be trappen, het verdiende standje te geven. Wij willen anderen laten genieten van ons natuurschoon, waar we zelf toch echt trots op zijn. Een goede herinnering wordt mede bepaald door een goede ver zorging. En dan graag even Uw aandacht voor de Turkse Folklore Groep, die in het Jasino Theater te Hilversum op zater dagmiddag, 24 juli, aanvang 15.00 uur, een voorstelling zal geven. De Stichting Bijstand Buitenlandse Werknemers heeft dit. alles georganiseerd en wij geloven wel, dat deze groep uit Istanbui voor een mooie middag gaat zorgen, dus wanneer U daarvan getuige wilt zijn, komt U dan op ons kantoor een toegangskaartje ko pen. De prijzen der plaatsen zijn: ƒ3, 4,en 5,waarvoor U een echte Turkse show te zien krijgt. En dat zo dicht bij huis! We zitten nog middenin de vakantie, genieten dus! Op 1 augustus a.s. zal hoofdagent La Rose vijfentwintig jaar in dienst zijn van de gemeente Soest. Enige tijd geleden vierde hij zijn 25-jarig ambtsjubileum. Op 5 juni 1945 kwam hij bij de politie te Hilversum, vandaar vertrok hij naar Utrecht en kort daarna werd hij in Soest benoemd. Frans La Rose is dus vijf entwintig jaar in één politiekorps en hij kan veel verhalen. Eerst deed hij surveillancedienst, maar de laatste jaren is hij bij de afdeling vreemdelingendienst en na het vertrek van hoofdagent Breeschoten wordt hij ingedeeld bij de verhoordienst. Hij is ook een trouw lid van de S.P.S.V. en er wordt nooit tevergeefs een beroep op hem gedaan. Het politiekorps en vooral de S.P.S.V. wenst hem met vrouw en kinderen, een prettige dag op 1 augustus a.s. SOESTER Abonnement per kwartaal ƒ4,50. Buiten Soest per kwartaal ƒ8,— Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag In Noord-Ierland is het weer een jan boel, zoals gebruikelijk rond de tijd dat de protestanten daar herdenkingen houden van de slag bij de Boyne, waar Willem II van Oranje de laatste katho lieke koning Jacob versloeg. Een curieus historische voorval met wel absurd lang doorwerkende gevolgen. De Britse troepen die nu al jaren het minimum aan orde bewaren in dit ge bied hebben geen kans gezien hun taak zonder bloedvergieten te volbrengen en de spanning is weer tot kookhitte geste gen. Uit angst voor ongeregeldheden, die een burgeroorlog nabij zouden komen vluch ten zelfs grote aantallen Noord-Ieren zuidwaarts de Ierse Republiek binnen. Het schijnt niet alsof er veel ten gunste veranderd is. Maar is er inderdaad niet meer gebeurd dan dat een soort bezet tingsmacht van Engelse militairen tenau- wernood heeft voorkomen dat de Noord- Ieren inderdaad de burgeroorlog begon nen die dicht onder de oppervlakte broeit? Een belangrijke verandering is intussen dat de premier niet meer O'Neill of Chi- chester-Clark heet maar Brian Faulkner. Waren zijn voorgangers leden van een elite die half Iers, half Engels is, Faulk ner is door en door een Ier. Zeker, hij is ook een protestant en zijn tegenstan ders hebben uit zijn politiek verleden makkelijk een aantal uitspraken kunnen opdiepen waaruit blijken kan dat hij er ook niet voor was om katholieken toe te laten tot overheidsbetrekkingen, of hun kinderen studiebeurzen te verschaf fen. Maar intussen komen van hem ook de redelijkste pogingen om de tegenstel lingen te overbruggen door wederzijdse tolerantie. Geen van zijn voorgangers heeft als hij de oppositie binnengehaald in de com missies die de doorslag geven bij het op zetten van ontwikkelingsplannen voor Ulster. Die oppositie, die door kiessysteem en de numerieke verhouding van de geloofs groepen niet veel kans heeft ooit in de regering te komen, kreeg hier een kans ook inderdaad invloed uit te oefenen op de toekomstige ontwikkeling van het land. Een niet onbelangrijke zaak, want wat Noord-Ierland misschien net zo hard nodig heeft als rust en orde Is werkge legenheid. Een groot deel van de bitter heid nu wordt gevoed door het Idee dat bij het vergeven der schaarse banen de katholieken achteraan staan. Van zijn voorgangers had de oppositie een dergelijk aanbod om mee te werken waarschijnlijk niet aanvaard, van Faulk ner - duidelijk zo Iers als maar iemand op het hele eiland - deden ze het wel. Dit samenbrengen van de twee partijen in voor het land belangrijk ontwikke lingswerk kan de plaats zijn waar een begin gemaakt wordt met het slopen van de geestelijke barricades van wan trouwen die waarschijnlijk schadelijker en tevens sterker zijn dan de barricades in de straten van Londonderry. Het is zo ongeveer de enige en laatste hoop die Noord-Ierland nog heeft als de Britse soldaten lang genoeg de extremis ten in toom houden, de E.E.G. de eco nomie laat opleven, en Faulkner kans ziet te demonstreren dat samenwerking in verdraagzaamheid mogelijk is. Faulk ner is optimistisch. De pessimisten overwegen dat de tijd gewoon ontbreekt om een kwaad uit te roeien dat zich meer dan twee eeuwen heeft kunnen invreten. Hun onverbidde lijke logica is dat wat nu in Noord-Ier land gebeurt nog niets is vergeleken bij wat daar nog te gebeuren staat. KANTMAN. Na de geslaagde trip van j.1. woensdag waarvan elders in deze courant een uit voerig verslag, gaat de "WISO a.s. woens dag opnieuw een bezoek brengen aan onze zuiderburen met als hoogtepunt de show van Belgisch ongekroonde koning Bobbejaan Schoepen.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1