Investeringsnota als richtlijn aanvaard Raad steunt motie van Raalte GARAGE STAM" olitico r. a. hofman M. TIJSSEN DE GOUDEN SNAAR RUIMT OP! DE GOUDEN SNAAR" HOGESCHOOL DER WETENSCHAPPEN ZIEKENAUTO Noorderweg 23 TELEFOON 5980 GEMEENTERAADSVERGADERING fa. Spijker Was ophangen mits binnen de balkons toegestaan Emiritus-pastoor J. H. J. van Gendt veertig jaar priester goede gebruikte RENAULT Stam Renault Lustrumtoernooi van S.E.C. zaterdag Meningen van lezers Prisma horloges Geen huisvuil in plastie zakken Ongeval in de fietsenstalling van het natuurbad Koopt u een auto Dan verzekeren bij J. L. M van Hal-Zonderop verzekeringen beleggingen hypotheken financieringen Rouw- en Trouwkleding Duizenden GramoIoonplaÉen Cassette Reeorders Transistor radio's 25% korting Stereo Apparatuur Diverse interessante occasions STEENHOFFSTRAAT 15 TEL 2132 Uranium Vrijdag 16 juli 1971 Gisteravond kwam de raad van de gemeente onder voorzitterschap van de burgemeester mr, S. P. Baron Bentinck bijeen. Na goedkeuring van de notulen van de vergadering van 19 mei j.1. kwamen de navolgende punten in behandeling: 2. Ingekomen stukken. a. Beschikking d.d. 28 mei 1971, afde ling 5, nummer 50RO/12IK, van de Tweede Kamer voor de geschillendebe handeling uit gedeputeerde staten van Utrecht, met betrekking tot een door P. Tiggelhaven ingesteld beroep tegen het raadsbesluit d.d. 17 december 1970, af deling I, nummer 10266, tot onbewoon baarverklaring van het pand Den Bliek laan 59, met voorstel deze beschikking voor een kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. b. Brief d.d. 28 mei 1971, afdeling V, nummer 3034, van het college van bur gemeester en wethouders van Amers foort inzake de uitbreiding van het re gionaal woonwagencentrum Amersfoort, met voorstel genoemd college overeen komstig de bij de stukken ter inzage ge legde concept-brief te berichten. Aldus besloten. c. Besluit van gedeputeerde staten d.d. 21 mei 1971 tot vaststelling van de ge meenterekening en de bedrijfsrekeningen voor 1967, met voorstel dit voor kennis geving aan te nemen. Conform besloten. d. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Financiële Adviezen van de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. e. Brief van 14 mei 1971 van burge meester en wethouders van Raalte, met verzoek om adhesie te betuigen aan een motie van de raad dier gemeente om uit financieringsoverwegingen geen tempori sering toe te passen op het gebied van scholenbouw met voorstel dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen omdat de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten op dit punt alles in het werk stelt de temporisering tegen te gaan, hetgeen o.m. blijkt uit een brief aan de Kabinets formateur en de in ontwerp zijnde nota aan de Staatssecretaris van Onderwijs. De voorzitter zette uiteen hoe het college tot dit standpunt gekomen was. Door een teveel aan moties, aldus de burgemees ter, gaat op den duur de kracht van de motie verloren. In de discussie die hier op volgde, bleek dat bijna alle sprekers het met dit standpunt eens waren. Toch vond men het beter in dit geval wel ad hesie te betuigen. De heer M. DE GROOT (B.R.) zei, dat de raad weinig minder kon doen dan de motie van de raad van Raalte steunen. Als we dat niet doen, doen we ook iets, want dan geven wij het idee, dat de raad van de gemeente Soest niet zo zwaar tilt aan deze kwestie. Mevrouw T. R. WALMA V. D. MOLEN R4 R6 R8 R10 R12 R16 AUTOMOBIELBEDRIJF Sinds 1913 Nleuwerhoekplein - Soestdijk Telefoon 02155-8850 I hinder- I zonne- 1 BRILLEN juwelier - horloger - opticien Soesterbergsestr.26 Tel.2982 Ziekenfondsleveranciër Nog steeds blijken er misverstanden te bestaan over het al dan niet mogen op hangen van was op de balkons van ge meenteflats. Oorspronkelijk was dit volgens het huur- reglement van het woningbedrijf van de gemeente Soest niet toegestaan. Dit was geregeld in artikel 7. In januari 1971 is dit artikel gewijzigd. In de nieuwe redactie werd gezegd dat wasgoed van maandag tot en met vrij dag binnen de begrenzing van de bal kons mag worden opgehangen en ge droogd. Om alle bestaande misverstanden de we reld uit te helpen heeft de gemeente met een brief van 9 juli j.1. dit nog eens on der de aandacht van de bewoners ge bracht. Gisteren herdacht de emeritus J. H. J. van Gendt de dag dat hij veertig jaar geleden tot priester werd gewijd. Na zijn priesterwijding in 1931 was pas toor Van Gendt kapelaan te Duiven (Gld.) en Bussum. In 1939 werd luj be noemd tot dioceaan directeur van de Ka tholieke actie van de vrouwelijke je g in het Aartsbisdom en landelijk directeur van het woonwagenliefdewerk. Bij n uitbreken van de oorlog in 1940, deze activiteiten gestopt moester ^°^cle.n' volgde zijn benoeming tot kapelaan Arnhem. Als zodanig maakte hij evacuatie van deze stad mee. Na een periode van opbouw na de oo g in Arnhem werd hij in 19^_l>fnPeI^<!+onr pastoor in Didam en in 1955 tot pa in Arnhem. 1QRR Om gezondheidsredenen moest hij in de grote parochie in Arnhem verlate volgde zijn benoeming tot .PJs.^°L.pst_ de parochie van de H. Familie in So Zuid. In 1969 ging hu met emeritaat Sindsdien verblijft hij m huize Regina Pacis aan de Heideweg. Zondag a.s. is er na de H. M's' kapel van het huis. van 11 tot131 uur voor vrienden en kennissen gelegenneia tot feliciteren. _nii.,n Op 29 augustus, na de vakanties zullen ook de parochianen hiertoe in oe g flenheid gesteld worden. (D'66) vond dat stagnotie bij het onder wijs een van de ergste dingen is die er kunnen gebeuren. Bij de daarop volgende stemming bleek alleen de heer H. G. OLDENBOOM (Prot. Chr.) het voorstel van B. en W. te steunen en werd dan ook besloten adhe sie te betuigen aan de motie van de ge meente Raalte. f. Proeve van een investeringsnota 1971/ 1985, met voorstel deze in beginsel als richtlijn voor het te voeren beleid te aanvaarden. Ook bij dit punt voerden alle fractie- j voorzitters het woord. Alle sprekers waren verheugd dat het i college van Burgemeester en wethouders met een dergelijk stuk was gekomen. Woorden van waardering werden geuit voor het vele werk dat ook het ambtena- j renkorps hieraan verricht had. De heer J. GEERLINGS (V.V.D.) zei er zich wel bewust van te zijn dat gedu rende 15 jaren alleen iets aan dit am bitieuze programma kan worden toege voegd, als gelijktijdig iets anders ge schrapt wordt. Alhoewel het nog geen plan is, liggen de hoofdlijnen toch wel vast. In beginsel wil hij de nota toch wel als richtlijn aanvaarden voor het te voe ren beleid. Uiterste zorgvuldigheid zal betracht moeten worden bij investerings beslissingen en bij beslissingen over lo pende zaken. Het stuk zal ook gebruikt moeten worden om meer geld los te krijgen, aldus de heer GEERLINGS. Het beleid t.a.v. de groei van Soest zal zeer critisch bezien moeten worden en de no ta zal als achtergrond voor een meer jaren-begroting gebruikt dienen te wor den en als start voor bugetering- en crediet-bewaking. Uitdrukkelijk wilde de heer GEERLINGS de afzonderlijke investeringen en het stellen van prioriteiten van deze investe- j ringen nii uitsluiten. Daarover zullen alle j fracties zich t.z.t. uit moeten spreken. Als onzekerheden noemde hij de bevol- kingsgroei van Soest, het uitkeringsbe- j leid van de hogere, overheid, het belas tingbeleid van "de" gemeente Soest, de prijsontwikkelingen in het algemeen en j de spaarqoute van de gemeente Soest.1 Hij rekende erop dat het uitvoeren van alle plannen langer zou duren dan 15 jaar. - - De heer GEERLINGS miste in denota het beslag dat_ de verschillende investe- J ringen zullen leggen op de gewone1 dienst. Ook merkte hij op, dat niet alle wijzigingen die aangebracht zijn sinds december 1970, waren toegelicht. Hij vroeg zich af of jaarlijks een herziene versie van de nota ter beschikking zal staan voor de begroting. Als richtlijn voor het te voeren beleid wil hij de nota aannemen, evenwel niet voorwat betreft de afzonderlijke posten die de nota vermeldt en de prioriteiten van deze posten. De heer OLDENBOOM (Prof. Ghr.) vond dat de nota geen verdere toelichting of vragen behoeft. Het is een stap, zo zei hij, op het gebied van planning in onze gemeente. Er is van een groot aantal veronderstellingen uitgegaan, die gewij zigd kunnen worden en het hele plan on dersteboven kunnen gooien. Hij dacht dat het zinvol was deze hele zaak op de computer te zetten. De heer J. R. VAN POPPELEN (K.V.P.) vond de nota een duidelijke handleiding voor begrotingsvergaderingen en pleitte voor het beschikbaarstellen van de nota in leerbare vorm voor de inwoners van De heer P. PIEREN (P.A.K.) meende dat de raad de prioriteiten moest vaststellen en niet de fracties. Hij was overigens ook voor kredietbewaking en een meer jarenbegroting. Ook mevrouw WALMA V. D. MOLEN (D'66) en de heer DE GROOT (B.R.) konden zich met het voorstel van B. en W. verenigen. De heer DE GROOT be twijfelde wel of alle plannen tijdig uitge voerd kunnen worden. Wethouder J. EBBERS beantwoordde de sprekers. Hij noemde de nota een con- forntatie met een aantal wensen. Een ambitieus stuk, dat niet de bedoeling heeft prioriteiten te stellen. Wel zijn de investeringen gelijkmatig over de jaren verdeeld. Wijziging op de ene plaats be tekent ook verandering op een andere plaats. Hij hoopte met deze nota te be reiken dat de overheid de nodige finan cieringsmiddelen beschikbaar stelt. Hier voor is ook het inwoneraantal van be lang. Het geheel blijft echter koffiedik- kijkerij, zo zei hij. Jaarlijks zullen de aangepaste versies aan dé raad worden voorgelegd. Het ligt verder wel in de bedoeling de nota voor ƒ2,50 in populaire vorm ter beschikking te stellen van de bevolking. De nota werd vervolgens als richtlijn voor het te voeren beleid aanvaard. g. Brief d.d. 21 mei 1971, afdeling 2B, nummer 1051/1310 van gedeputeerde sta ten van Utrecht, waarbij de ontvangst wordt gemeld van de bij raadsbesluit d.d. 18 februari 1971 vastgestelde ver ordening, regelende 't parkeren bij par- keermeters, met voorstel deze brief voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. h Brief d.d. 28 mei 1971, afdeling IA, nummer 1120AZ/1855 van gedeputeerde staten van Utrecht, waarbij de ontvangst wordt geméld van de bij raadsbesluit d.d. 21 januari 1971 vastgestelde Veror dening regelende de kinderdagverblijven en peuterspeelzalen, met voorstel deze brief voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. i Brief d.d. 24 mei 1971 van de heer H. I Jorna, inhoudende een verzoek om de realisatie van enkele bouwplannen te voorkomen, met het voorstel betrokkene te antwoorden overeenkomstig bij de stukken ter inzage liggende cnceptbrief. De beantwoording werd aangehouden, i Schrijven van de Vereniging „Voort varend" d.d. 15 april 1971 inzake de ser vicekosten flats met antwoord-schrijven van burgemeester en wethouders d.d. 21 juni 1971, nummer 2562, met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. De heer VAN POPPELEN (K.V.P.) ves tigde de aandacht van het college op de geluidshinder welke de bewoners van 't Hart ondervinden van tie daar geves tigde tapijtfabriek. Hij verzocht maatre gelen te nemen nog voor dat in de e.k. raadsvergadering de brief van mevrouw Rademaker-Beuken, betreffende de over- voor oen nieuwe of een een veilige combinatie ook voor u! R4 F16 R8 R10 R12 R16 last die de bewoners daar ondervinden yan de industrie, behandeld zal worden. De wethouder mevrouw WALTER V. D. TOGT zegde dit toe. 3. Voorstel tot het verlenen van subsidie aan de opleidingsschool voor kleuterieid- sters te Hilversum. Conform besloten. 4. Voorstel tot straatnaamgeving. Aldus besloten. In Klaarwater zullen de straatnaam bordjes van de verzetstrijders voorzien worden van de gebruikelijk korte om schrijving. Ook zal t.z.t. een straat de naam van de verzetstrijdster mevr. Kuipers-Rietberg (tante Riek) gaan dra gen. 5. Voorstel tot het bescikbaar stellen van een krediet voor het aanbrengen van centrale gasverwarmingsinstallaties in gemeentelijke premiewoningen. Aldus besloten. 6. Voorstel tot het vaststellen van een besluit als bedoeld in artikel 21 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, (voor- bereidingsbesluit). Conform besloten. 7. Voorstel tot vaststelling van de ver goeding over het jaar 1970 op grond van: a. artikel 103, 2e lid der Lager-Onder- wijswet 1920; b. artikel 191 van het Besluit Buitenge woon Onderwijs 1967. Conform besloten. 8. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanschaf van buitenmateriaal ten behoeve van de openbare kleuterschool „De Blokken doos". Goedgekeurd. 9. Voorstel tot ruiling van grond gele gen: a. op de Eng en in het Eemgebied met de heren B. W. J. en W. B. Smeeing; b. aan de Laanstraat met W. Berkhof. Conform besloten. 10. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het verbeteren van de Praamgracht. Voorstel aangenomen. 11. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het bouwrijp ma ken van de secties 6 en 9 van het be stemmingsplan „Klaarwater". Aldus besloten. 12. Voorstel tot wijziging van de begro ting 1971 in verband met verhoging en toekenning van enkele subsidies. Conform besloten. 13. Voorstel tot het opnieuw vaststellen van de verordening marktgeld. Volgens voorstel vastgesteld. 14. Voorstel tot verkoop van grond, ge legen aan de Laanstraat aan G. v. d. Munt. Conform besloten. 15. Voorstel tot het garanderen van ren te en aflossing van leningen voor de bouw of aankoop van eigen woningen. Aldus besloten. 16. Voorstel tot het aankopen van grond met opstallen gelegen aan; a. de Wijnand Toplaan van B. Petersen. b. de Eigendomweg van mevrouw M. Appelhof-Dë Ruygt. c. de Parklaan van J. W. Sukel. Alle aankopen goedgekeurd. 17. Voorstel tót het aangaan van een overeenkomst inzake uitbetaling van rente in verband met een gesloten koop overeenkomst met: a. B. Petersen; b. mevrouw M. Appelhof-De Ruygt; c. J. W. Sukel. Conform besloten. SEC-zaterdag zal op zaterdag 21 augus tus a.s. haar lustrumtoernooi organiseren. Voor de vijfde achtereenvolgende maal zal de SEC zaterdagcommissie dan haar toernooi houden voor zowel eerste als tweede zaterdagteams op de sportvelden aan de Bosstraat. Vorig jaar werd gespeeld in een halve competitie en waren er per poule vier deelnemers en speelde iedere vereniging drie wedstrijden. Dit jaar zal echter weer worden teruggegrepen op het spe len van plaatsingswedstrijden van 2 x een half uur en komen de winnaars in de finale wedstrijden, terwijl de verlie zers om de derde en vierde plaats spe len. Het toernooi gaat om één uur van start maar om half één wordt de loting ver richt die voor de eerste en reserveteams verschillend zijn. Een interessant toernooi verwacht men bij SEC-zaterdag, want er zijn nogal wat vreemde gezichten bij deze keer. Inge schreven hebben voor het altijd succes volle SEC zaterdagtoernooi de vereni gingen DZS uit Wijde Wormer, waarin de oud SEC-speler Leo van Berkel speelt, de twee ploegen van Floreant uit Boskoop, de twee ploegen van het ge promoveerde Valleivogels uit Scherpen- zeel en natuurlijk de twee teams van SEC-zaterdag zelf. De wedstrijden zullen om half zes zijn beëindigd, waarna zal worden overge gaan tot de prijsuitreiking. Redaktie Soester Courant Geachte redaktie, Nu de gemeentelijke voorlichtingsambte naar getracht heeft zijn vorige uiteenzet ting te ontzenuwen, wil ik gaarne nog eenmaal van de gastvrijheid van uw re- daktionele kolommen gebruik maken voor het geven van dupliek. In het door mij gewraakte artikel uit de Soester Courant van 2 juli stond: „Stelt de raad het plan (gewijzigd) vast, dan ligt dit nu... ter inzageeventuele aangebrachte wijzigingen moeten in de publikatie worden aangeduid". Onder de rubriek „Officiële Mededelin gen in uw krant van 27 maart 1970 werd vier keer bekend gemaakt dat een be stemmingsplan door de raad was vast gesteld. In geen daarvan komt het woord „gewijzigd" voor. De burgemeester biedt de bekendmakingen per bundel aan en zet dan aan het slot een cryptische zin, waarin wordt medegedeeld, dat zij die bezwaren hebben tegen wijzigingen in het ontwerpplan, in beroep kunnen gaan bij G.S., daarbij volkomen in het duister latende wélk bestemmingsplan gewijzigd is en tegen wélk plan men derhalve be zwaar kan maken. Ik wil met een voorbeeld uit de praktijk duidelijk maken hoe men er in kan lo pen. Van een vereniging van flateige naren ben ik administrateur. In die hoe danigheid ging ik in oktober 1969 het ter inzage gelegde bestemmingsplan „Weg over de Eng" bekijken. Het bleek mij dat de grens van dit bestemmingsplan duidelijk buiten de grens van het flat terrein bleef en ik behoefde derhalve niet bezwaar te maken bij de raad. Zes maanden later stelt de raad een gewij zigd plan vast. Intussen was niemand van afdeling I van de gemeentesecretarie - zoals in het geval van de heer Fritz - zo attent geweest om mij even te waar schuwen dat een deel van het flatterrein in het bestemmingsplan was opgenomen. Beroepsbehalve ging ik toch even het vastgestelde plan bekijken en zag tot mijn niet geringe verbazing, dat de grens van het ontwerpplan, ter hoogte van het flatterrein - hokus pokus - ongeveer 8 meter was verschoven, waardoor thans wél een strook grond (van 420 M2) van het flatterrein met onteigening wordt bedreigd! Dat G.S. - zoals onze nieuwe voorlich tingsambtenaar aanvoert - de raad ziet als lieden „die de ingediende bezwaren naar vermogen en met kennis van zaken hebben behandeld", is niet alleen een schromelijke overschatting, doch boven dien een onverdiende lofprijzing, want in het raadsbesluit wordt niet, zoals in artikel 25 lid 2 van de W.R.O. is voorge schreven, met redenen omkleed, waarom met betrekking tot bedoeld flatterrein bij de vaststelling is afgeweken van het ontwerp-bestemmingsplan. Ook de bij het plan behorende kaart is niet overeenkomstig het bepaalde bij artikel 11 lid 1 a en h van het Besluit Ruimtelijke Ordening ingericht. Op bladzijde 4 van bedoeld raadsbesluit wordt gezegd dat de voorgevel van Huize Nieuw Mariënburg nu op plus minus 20 meter afstand van de huidige Vredehof- straat staat, doch dat bij de uitvoering van het onderhavige bestemmingsplan deze afstand plus minus 12 meter zal bedragen. De kaart van het plan echter wijst uit dat deze afstand slechts plus minus 4 meter zal bedragen, een nomi- maal verschil van 8 meter, dat hier even „met kennis van zaken" wordt wegge wuifd. En wanneer men een bewoner van de Wilhelminalaan op bladzijde 42 van meergenoemd raadsbesluit laat tegen werpen „dat het voor de overblijvende bewoners moeilijk zal worden hun hui- zen per auto te bereiken", wordt deze stelling handig weggeredeneerd met de overweging: „dat het gestelde onjuist is, omdat de aanleg van parallelwegen de bereikbaarheid van de panden goed mo gelijk maakt", daarbij toch wel over het hoofd ziende, dat juist déze bewoner van de Wilhelminalaan straks aan een stukje fietspad komt te zitten en dan maar kruip-door-sluip-door zijn woning per auto moet zien te bereiken. Wie zo'n raadsbesluit leest, bekruipt het gevoel dat de Soester bevolking - buiten de raadsleden - alleen maar uit een hoe veelheid onnozele schepsels bestaat. H. DE WOLFF Vredehofstraat 9. HORLOGERIE Commentaar Bureau Voorlichting Gemeente Soest Wanneer men als vereniging van flat eigenaren tegen het principe van de Weg over de Eng" geen bezwaar koesterde, was het uiteraard niet noodzakelijk be zwaar tegen het ontwerp van het plan te maken! Om echter aan andere ingediende be zwaren tegemoet te komen besloot de raad de grens van het plan in westelijke richting te verschuiven. Dit besluit werd met gewijzigde tekening ter. inzage ge legd en juist deze wijziging maakt het degenen, die om wat voor reden dan ook geen bezwaar hebben gemaakt bij de raad, mogelijk bij G.S. tegen deze wijzi ging bezwaren te maken. Dat deze moge- Koninginnelaan 21, Soest Telefoon 8319 SPECIALE AANBIEDING ZIE ONZE ETALAGES! lijkheid bestond werd vermeld in de of ficiële publicatie en daarvan maakte dc vereniging gebruik. Voordat tot wijziging van de plangrens werd besloten kon uiteraard niemand van Afdeling I van de gemeentesecreta rie daarover inlichtingen verstrekken. De tijd welke ligt tussen de terinzageleg- ging van het ontwerp en de vaststelling behoort tot de z.g.n. voorbereidingsfase van de besluitvorming. En deze kan niet openbaar zijn. Na de vaststelling van liet plan hebben de tekeningen ter vergelij king weer ter inzage gelegen. De redenen, die tot de wijziging hebben geleid, vindt men in het besluit wel terug, als naast hetgeen wordt gesteld m.b.t. de weerlegging van individuele be zwaren ook op blz. 47 van het besluit wordt aangevoerd, dat aan een aantal bezwaren kan worden tegemoetgekomen door wijziging van de begrenzing van het plan enz. En dit is artikel 25, lid 2. Dat de bij het plan behorende kaart niet was overeenkomstig de eisen (art. 11) is niet juist. Een andere zaak is of deze kaart geheel „up to date" was. De plaats gehad hebbende wijzigingen in het ge bied waarop het plan betrekking heeft, zijn echter zoveel mogelijk verwerkt. Bij de behandeling van het bezwaar schrift van Huize Nieuw Mariënburg is uitgegaan van de borden van de zijweg voor auto-verkeer, waarop deze recla- mante doelt. Inderdaad ligt de grens van het plan op 4 meter; de grens van het voor autoverkeer bestemde deel van de weg ligt op 12 meter. (Dus goed lezen Ter verduidelijking van het plan is een principe-ontwerp gemaakt door het ver keersbureau. Ook de heer De Wolff weet dat het bestemmingsplan gegoten Is in de vorm van een vlekkenplan en dat aan het principe-ontwerp maar betrekkelijke waarde kan worden toegekend. Bij de nadere uitwerking van het vlek kenplan zal de ontsluiting van het door briefschrijver bedoelde perceel aan de Wilhelminalaan (en alle andere betrok ken percelen) definitief aan de orde ko men. Het gestelde „daarbij toch over het hoofd ziende, dat juistte bereiken" betekent alleen dat briefschrijver vooruit loopt op de plannen, dan wel denkt meer te weten dan het gemeentebestuur thans bekend is. Tegen de uitwerking als zo danig kan t.z.t. bezwaar worden gemaakt. Naschrift redactie. In ons blad van 27 maart 1970 werden door ons geplaatst vier officiële bekend makingen verband houdende met art. 26 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Deze bekendmakingen hielden in de vaststelling van de bestemmingsplannen „Kerckenlandt", „Soestereng-Park en Centrum", Soestereng-Weg over de Eng" en „Wieksloterplas". In de eerder gepubliceerde ontwerp plannen werden de grenzen van de be treffende plannen duidelijk aangegeven, zodat een ieder kon nagaan of hij/zij enige bemoeienis met een of meer plan nen zou kunnen krijgen. Bezwaren tegen de plannen konden wor den ingediend, waarna de plannen door de gemeenteraad, in zijn vergadering van 19 maart 1970, werden behandeld en goedgekeurd, waarvan in ons blad van 27 maart 1970 mededeling werd gedaan. In de bekendmaking van elk plan werd de mededeling gedaan, dat het met in gang van 1 april 1970 gedurende één maand ter gemeentesecretarie, afd. alge mene zaken, op iedere werkdag van 9.00 tot 12 uur, ter inzage zou worden gelegd. Er lagen dus vier plannen gelijktijdig ter inzage. Na opname van de vier bekendmakingen werd nog het volgende vermeld: Gedurende de termijn van de ter inza gelegging kunnen zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend bij gedeputeerde staten van de provincie Utrecht te Utrecht bezwaren tegen deze bestemmingsplannen indie nen. Gelijke bevoegdheid komt toe aan een ieder, die bezwaar heeft tegen de wijzi gingen welke bü de vaststelling van de plannen in de ontwerpen van de bij behorende kaarten en de voorschriften zijn aangebracht. Uit de laatste regels moeten wij aanne men dat in alle ontwerpen wijzigingen werden aangebracht. Waar de heer Wolff slechts spreekt over één plan, wil het ons voorkomen, dat hij de door ons vetgedrukte woorden over het hoofd heeft gezien. Hiermede sluiten wij de discussie over deze aangelegenheid. Een bewoonster van de torenflat in-d» Smitshof belde deze week in grote ver bolgenheid de gemeente, dat de hüis- vuilophaaldienst een plastic zak met huisvuil had laten staan. Zowel in Soest als in Baarn is het ten- enenmale verboden huisvuil in plastic- zakken aan te bieden. Het compostbe- drijf van de gemeenten Soest en Baarn kan deze plasticzakken niet verwerken. Het plastic is niet komposteerbaar en het bedrijf zou extra personeel in dienst moeten nemen om al deze zakken open te maken. Nog afgezien van het feit dat men dan blijft zitten met een voorraad plastic die niet te verwerken is. Nog maar kort geleden, in de raadsver gadering van 17 juni, werd deze kwestie behandeld naar aanleiding van een schriftelijke vraag van een Soester in gezetene. Het plastic kan ook niet verbrand wor den, omdat dan een bepaald gif vrij komt dat schadelijk is voor gezondheid. Mogelijk zal over enige jaren hier wel een oplossing voor gevonden wrden, als een centrale verbrandingsplaats voor .de provincie Utrecht ingericht is. In Soest (en ook in Baarn) mag men huisvuil alleen aanbieden in de bekende vuilnisemmers of eventueel in papieren zakken die bij gemeentewerken ver krijgbaar zijn a 0.50. Het 14-jarige meisje E. v. R. viel woens dagmiddag van een bromfiets welke ge stald was in de fietsenstalling van het natuurbad. Haar vader bracht haar naar Zonnegloren waar de opgelopen wond gehecht werd. Bilderdijklaan 1, Soest, telefoon 3029 Voor aJ uw Heideweg 44 - Soest - 02155-2173 Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 Singles van ƒ4,75 nu o,95 Langspeelplaten Stereo, nu v.a. 2,90 Mnsfcassettes van ƒ22,— nu 12,90 Telefunken van ƒ269,nu 149, o.a. Philips, Sony, Telefunken. Dual 1210 Stereo platenspeler compleet 25 korting Dual 1209 Stereo platenspeler compleet 25 korting Platenspelers - Bandrecorders - Radio's. Waarborg voor kwaliteit. ZIE ETALAGE ZIE ETALAGE Men heeft uranium (bekend van d« atoombom) in Australië ontdekt! Dit be tekent, dat men een nieuwe energiebron heeft aangeboord. De vindplaats ligt aan de kust van het noordelijke territorium, ongeveer 250 km ten oosten van Darwin. Het uraanerts bevindt zich op gevariëer- de diepte tot aan het oppervlak reikend. Het is pre-cambrisch, d.w.z. veel ouder dan 500 miljoen jaar. De dikte van de zich in noordwest zuidoost richting uitstrekkende ertslaag bedraagt gemiddeld 100 nï. De verertsingszone bestaat uit lensvor mige pekblende gangen, die gelijk reeds gezegd, hier en daar het oppervlak be reiken. Pekblende of uraniet is het mi neraal waarin het element uranium voor komt. Het is een uraniumoxide welker moleculen opgebouwd zijn uit drie ato men uranium en acht atomen zuurstof. Tot nu toe heeft men de hoeveelheid pekblende op 55.000 ton geschat met een gemiddelde concentratie van 27 ura niumoxide. Als wij het goed hebben uit gerekend komt dit energetisch overeen met 50 miljard ton steenkool! Exploitatie van deze rijke uraniummijn kan, naar men verwacht, de internationale ura- niumhandel merkbaar beïnvloeden. Zou dit straks ook kunnen leiden tot een da ling van de energieprijs? Mars De analyse van de door de Mars-sonden Mariner 6 en 7 (gelanceerd in 1969) uit gezonden gegevens, heeft onlangs aan het licht gebracht dat onze buur-planeet Mars nog meer op de onze gelijkt dan aanvankelijk vermeed. Ze heeft o.a. ont huld dat Mars een kern bezit die naar alle waarschijnlijkheid zich ten dele in gesmolten toestand bevindt. Voordien was de aanwezigheid van een kern on zeker evenals de precieze doorsnede van de planeet en haar dichtheid. Dr. Anderson heeft nu op grond van de nieuwe gegevens, berekend dat de nauw keurige doorsnede van Mars 6732.8 km bedraagt. Daarenboven heeft hij ook nog de aantrekkingskracht van Mars op de Mariners en op de twee manen berekend resp. scherper gesteld. Tezamen gebracht bij de becijfering van het traagheidsmo ment van Mars kwam hij tot de conclu sie dat de rode planeet niet alleen een kern moet bezitten maar ook (net als de aarde) een om de kern gelegen mantel en een hieromheen gegroepeerde korst. De kern blijkt voorts minder dicht te zijn dan de aardse maar zijn mantel Is dichter en dus ook zwaarder dan die der aarde. Nu is Mariner 9 daarheen onder weg om nieuwe gegevens te verzamelen.

Soester Courant | 1971 | | pagina 5