Soest toen - Soest nu Dinsdag' 20 juli 1971 49e jaargang no. 55 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 Het oog gericht op geknoei van Harold Wilson Milieuzorg voor bomen Rode Kruis verkoop BESCHERMING TEGEN K0LP0RTEURS Kans op een Euro-regering beter dan ooit Papieren zakken voor huisvuil Groot open springconcours SVV-JEUGD VERWIERF GROTE FAAM TIJDENS TOURNEE „Veenmasker" werd „Het Soester applaus" UIT DE HOGESCHOOL DER WETENSCHAP Voorliastrisclie mens Telef. Brandweer 3 3 3 3 Politiebureau 44 4 4 SOESTE R !()Q U RAN T Abonnement per kwartaal 4,50. Buiten Soest per kwartaal 8,Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Weinig verheffend is de rol die Harold Wilson thans speelt als leider van de Britse oppositie. Hijzelf heeft nog als premier de aanvraag voor het E.E.G.- lidmaatschap ingediend, maar thans ma noeuvreert hij zich kronkelend in een positie om toch maar nee te kunnen zeg gen in oktober als het Lagerhuis zich moet uitspreken. Zijn argument is dat de Conservatieve regering voorwaarden heeft geaksepteerd die niet goed genoeg zijn. Een redenering die geen steek houdt. Diverse voormalige ministers uit zijn kabinet hebben al ver klaard dat Labour tevreden geweest zou zijn als het bereikt had wat Rippon in Brussel bereikte, onder hen ook (nu Lord) George Brown, de socialistische veteraan van Buitenlandse zaken. Blijft slechts over dat Wilson het gewoon taktischer vindt nu tegen de E.E.G. te zijn waar hij eerst zo voor was, omdat er onder de bevolking nogal wat verzet is. Met name ook in vakbondskringen en daarvan uit wordt flinke invloed op de Labour Party uitgeoefend, ook finan cieel. In wazige bewoordingen heeft Wilson ook laten doorschemeren dat er natuur lijk landsbelangen zijn, maar dat hij ook een taak heeft om de partij bij elkaar te houden. Maar of hij zich nu openbaart als een man die om wat eventueel ver- kiezingsgewin de landsbelangen in de wind laat wapperen, of als een politicus die op loze gronden zijn ja in nee ver andert, het is in beide gevallen niet het beeld van iemand die veel vertrouwen kan oogsten. Voor een partikulier is dat van weinig belang, maar de leider van de Labour Party is ook de schaduwpremier, de man die dank zij een verkiezingszege zo het premierschap zou kunnen opeisen. De daarvoor benodigde politieke reputatie is Wilson danig aan het verspelen. Daar komt dan nog bij dat Labour op een komend kongres speciaal over het E.E.G.-lidmaatschap natuurlijk wel bij meerderheid van stemmen een standpunt pro of contra kan afkondigen, maar wie garandeerd dat dit de eenheid in de par tij redt. Wilson kan dan wel in bedekte termen menen dat de eenheid van de partij van meer belang is dan wat goed of slecht is voor het land, maar die bedenkelijke opinie hoeven zijn collega's Lagerhuis leden zeker niet te delen. En dan stem men ze tegen het bevel in van de „whip" toch voor in plaats van tegen. Ze krijgen dan bonje, dat is gegarandeerd, maar die gaat wel weer over. Is in dit opzicht het dubieuze spel van Wilson zowel zinloos als nutteloos, het kan ook geen resultaat hebben naar menselijke berekening. Premier Heath heeft het taktisch aange legd en hij bewerkt de opinie van de bevolking kundig. De kans is groot dat inderdaad tegen de stemming van okto ber de gelederen van de „antimarke- teers" gedund zullen zijn, zo al niet om dat ze overtuigd zijn dan wel omdat ze verzet doelloos zijn gaan vinden: het is toch niet tegen te houden. En dat is het ook haast niet. De meeste Conservatieve Lagerhuisleden zijn voorstanders en met de paar Libe ralen (en een enkele Labour-rebel, als dat nodig mocht blijken) krijgt Heath zijn ja wel. Hoe onder die omstandigheden een door gewinterd politicus als Wilson zozeer zijn geloofwaardigheid en daarmee zijn kan sen op nog eens een premierschap kan verknoeien is een ondoorgrondelijk raad sel. KANTMAN In onze gemeente zal een overzicht ge maakt worden van die bomen, die door een te nauw aangelegde bestrating, drei gen te verstikken. Om een goede zuurstofvoorziening te verzekeren zal rond de bomen een zgn. spiegel worden vrijgelaten van ongeveer 60x60 cm, dan wel zullen gatentegels gelegd worden. Na de vakanties zal met het opmaken van het overzicht begonnen worden. Tot een van de taken van het Neder- landsche Roode Kruis behoort het Wel fare werk. Dit Welfare werk bestaat uit twee delen, nl. het beroepsgedeelte (bezigheidsthera peute) en een vrijwillig gedeelte. De beroepskrachten krijgen een zeer ge degen opleiding en behoren tot de me dische teams in de ziekenhuizen. Het. werk van de Welfare Vrijwilligsters is gericht op de thuisliggonde chronische patiënten. Deze aan stoel, huis of bed gebonden patiënten worden regelmatig bezocht, om hen d.m.v. verantwoorde handvaardigheidstechnieken of ander zins bezig te doen zijn. Van tijd tot tijd worden nu de door deze personen vervaardigde artikelen weer verkocht, om van de daarvoor te ont vangen gelden weer nieuw materiaal aan te kunnen kopen. A.s. donderdag (22 juli 1971) kunt u nu op de wekelijkse markt op het markt terrein naast het postkantoor weer di verse artikelen kopen, die thuis gemaakt werden. Het loont altijd zeer de moeite om daar een kijkje te gaan nemen en eens te zien, of er ook iets voor u bij kan zijn. Mis schien moet er toch binnenkort een pre sentje zijn voor een jarige of aandenken voor een bepaalde gelegenheid. De in de verkooptent aanwezige dames zullen u gaarne adviseren bij uw aanko pen, want ook hier moge weer gelden: „Sta achter uw Rode Kruis*'. Het bjj de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp betreffende de kolportage beoogt argeloze kopers te beschermen tegen overrompeling van gladde, welbe spraakte kolporteurs. Niet voor niets hebben de bewindslieden van justitie en eco nomische zaken dit wetsontwerp ingediend. Herhaaldelijk blijkt dat mensen zich bij een huisbezoek laten ompraten door een kolporteur die goederen of diensten op afbetaling aan de man brengt. De minis ters hebben het niet aangedurfd om kol portage voor konstante verkoop onder deze wet te brengen, maar wel wordt de mo gelijkheid geboden hierop eveneens een registratieplicht en een afkoelingsperiode van toepassing te verklaren. Zes weken bedenktijd Moet je de konsument beschermen tegen de huisverkoop? Ieder volwassen mens weet toch wat hij wil kopen. Iedereen weet toch ook dat ondertekening van een afbetalingskontrakt konsekwenties heeft? Helaas leert de ervaring telkens weer, dat vele mensen niet bestand zijn tegen de veelal zeer agressieve verkooptaktiek van kolporteurs, die met hun goederen en diensten verborgen wensen bij de konsument aanboren en porfiteren van een zwak moment van hun cliënten. Als de handtekening gezet is, de kolporteur vertrokken is komt vaak de spijt, maar dan is het helaas te laat. Wie een afbeta lingskontrakt heeft getekend, zit daar onherroepelijk aan vast. Volgens het wetsontwerp zal nu de af- betalingskolportage in enigszins gewij zigde vorm worden overgeheveld naar de nieuwe wet. De belangrijkste wijziging betreft de in voering van een afkoelingsperiode. De koper krijgt de mogelijkheid om binnen zes weken na ondertekeing van het af betalingskontrakt zijn eens gegeven Den Haag is in de E.E.G. de kampioen voor de oorspronkelijke idealen waaruit het verdrag van Rome is voortgekomen. Dat wil zeggen dat men via de econo mie hoopte te groeien naar een staten gemeenschap waarvan de leden een deel van hun soevereiniteit overdroegen aan een gemeenschappelijke instantie: in ty pisch nationale zaken zou ieder natuur lijk zijn eigen zaken regelen, maar „sup ranationaal" moesten de kwesties behan deld worden die meer dan één land raakten. Met uiteindelijk dan een echter Europese regering. Dat was het toekomstbeeld dat tot de stichting van de E.E.G. inspireerde en Den Haag is dit trouwer gebleven dan enige andere hoofdstad. Tenminste naar de woorden te oordelen die bijvoorbeeld minister Luns kwistig 'uitstrooide. Maar daarbij mag men in het achterhoofd hou den dat deze forse supranationale uit spraken ook dienden als een wapen om het enge nationalisme, van De Gaulle te bestrijden. De kreten waren wellicht meer wapen dan echteen geloofsbelijde nis. Intussen is - het heeft geen zin het te ontkennen - het heilige vuur als motor voor de E.E.G. plaats moeten maken voor de nuchtere zakelijke afweging van belangen. Misschien is dit jammer, maar het is nu eenmaal de realiteit. En de voornaamste konsekwentie ervan is dat niemand eigenlijk meer een reële basis ziet om volgens de oorspronkelijke idea len de commissie in Brussel te laten uit groeien tot een echte Europese regering. Geen gebrek aan durf Hoewel in menig opzicht vooral de laat ste jaren situaties zijn ontstaan waarbij het ontbreken van zo'n Euro-regering pijnlijk werd gemist: kwesties met de valuta's bijvoorbeeld, het innemen van standpunten ten aanzien van het nabije- oosten, het voeren van een gezamenlijke lijn bij het leveren van wapens aanlan den als Zuid-Afrika. Nu binnen afzienbare tijd het gezelschap der Zes met de Britten, Noren, Denen en Ieren wordt verrijkt, zal zich de nood zaak van zo'n regering - of welke titel men wil bedenken voor het instituut - nog knellender laten voelen. En de tijd lijkt, daar heel geschikt voor. De E.E.G. heeft niet te kampen met vi sionaire doordouwers van de oude stem pel zoals De Gaulle, maar bezit dan kern figuren in de personen van Brandt, Pom- pidou en Heath, die bij al hun onder ling verschillende inzichten wel gemeen hebben dat het hun niet ontbreekt aan durf om iets nieuws aan te vatten als ze op zakelijke gronden ervan over tuigd zijn dat het goed zou zijn. Een overweging zou bijvoorbeeld kun nen zijn dat de tien van de E.E.G. straks een economische macht zijn van de eer ste orde, maar door hun verdeeldheid en gering samenspel op het politieke vlak niet de daarmee te verwezenlijken in vloed op het wereldgebeuren kunnen uitoefenen. Als er ooit een moment is geweest waarop het zin had weer eens te wer ken - en dan niet. zoals voorheen te knutselen en kissebissen - aan een po litieke bundeling, dan is het nu. Papieren zakken voor huisvuil zijn ver krijgbaar, niet bij gemeentewerken, maar bij'de kassier van do gemeente op het gemeentehuis en bij de hulpsecretarie in Soesterberg. Zoals langzamerhand wel algemeen be kend is, wordt huisvuil dat. aangeboden wordt in plastic zakken niet door de huisvuilophaaldienst, meegenomen. Papieren rakken worden op bovenstaan de kantoren van de gemeente verstrekt tegen betaling van 0,50. woord te herroepen. Herroept hij de koop binnen deze termijn, dan heeft het afbe talingskontrakt dus geen geldigheid meer. Daarnaast wordt inplaats van de thans verplicht gestelde vergunning van bur gemeester en wethouders een bewijs van inschrijving bij de Kamer van Koophan del vereist voor kolporteurs die goederen of diensten op afbetaling aan de man brengen. Bovengenoemde registratieplicht gaat gelden voor verkopers die bij huis-aan- huisbezoek afbetalingskontrakten trach ten af te sluiten en bovendien voor iedereen die tijdens bustochten en de monstratie bijeenkomsten kolportage be drijft. Afbetalingskontrakten, die met een niet-geregistreerde kolporteur zijn aan gegaan, hebben geen rechtskracht meer! Zowel de zaak waarvoor de kolporteur werkt, als de kolporteur zelf kunnen door een kolportagestop worden getroffen. De minister van economische zaken beslist over het al dan niet uitvaardigen van dit verbod. De regeling van de afkoelingsperiode van zes weken is alleen van toepassing wanneer de prijs van het gekochte arti kel beneden een nader vast te stellen bedrag ligt. Gesuggereerd wordt een be drag van 100,als grens te stellen. Een aparte maatregel zou ook de kon tante verkoop aan een afkoelingsperiode kunnen onderwerpen Dat lijkt ons wel nodig ook. De laatste jaren is er nogal veel te doen geweest over de kolportagemethode van tijdschriftenverkopers, boeken- en gram- mofoonplatenclubs, en instituten van schriftelijk onderwijs. Juist deze instellingen maakten zich veelal schuldig aan agressieve verkoop praktijken, die uit moreel oogpunt niet te verdedigen zijn. Daarom wekt het bevreemding dat de ministers die de kolportagewet willen in voeren, juist deze sektor buiten schot laten. Het motief is dat boeken, tijdschriften en dergelijke nu eenmaal nauw te ma ken hebben met de vrijheid van me ningsuiting. Die vrijheid wordt door onze Grondwet nadrukkelijk als een leiding gevend beginsel voorgeschreven. De redenering lijkt ons ver gezocht. Waarom zou de konsument het slacht offer van die vrije.meningsuiting moeten worden? En zou die vrije meningsuiting nou echt zo in het gedrang komen, wan neer het kolporteren met boeken, tijd schriften, e.d. ook aan een registratie plicht en een afkoelingsperiode zouden worden onderworpen? Het betreffende wetsontwerp biedt daarom geen efficiën te en volledige bescherming van de kon sument. Jammer. Door de grote veranderingen en verbe teringen, die de heer J. Laseur, eigenaar van manege „De Voshoeve" in en bij de manege heeft laten aanbrengen, moest het grote jaarlijkse open springconcours eni ge tijd worden uitgesteld. De juiste datum hiervoor is nu vastge steld op zondag 25 juli a.s. en het spring concours zal worden gehouden in de ruime springtuin. Aanvang 10 uur. Er zijn reeds meer dan honderd in schrijvingen en de heer Laseur rekent op nog meer deelnemers(sters), zodat een en ander weer een gezellige dag zal worden, zowel voor de ondernemer (die wederom een keur van prijzen ter be schikking heeft gesteld) als voor de deel- nemers(sters), waarvan er ook enkele prijzen ter beschikking stellen. Ditzelfde hebben ook enige firma's ge daan. Het springconcours wordt in drie klas sen verdeeld, n.1.: Klasse A 90 cm Klas se B 110 cm. en klasse C 120 cm. Bii de barrage wordt eenmaal op tijd gereden. Toegang tot de springtuin is geheel gra tis. De Soester Volleybal Vereniging kan met trots terugzien op het toernee, dat in de afgelopen week heeft plaatsgevonden. Niet minder dan 27 actieve jeugdleden stapten vrijdagmorgen 9 juli j.1. om kwart over acht in de bus, nadat zij uit voerig afscheid hadden genomen van familie en bestuur, die zich bij de sport hal hadden verzameld. Versierd met allerlei feestartiekelen, teksten en de verenigingsvlag reed de bus weg richting Ettelbrück. Nog geen uur na het vertrek bevonden zich onder het gezelschap enkele personen, die moeilijkheden kregen met het zingen, hetgeen te wijten was aan de fantas tische stemming. Moe van de reis maar toch enthousiast kwamen de jongeren in de jeugdherberg aan, waar onmiddellijk contacten werden gelegd met de daar reeds aanwezige personen. Op zaterdag 10 juli werd de strijd aan gebonden met de volleybalvereniging C.H.E.V. uit Diekirch. In het bijzijn van de voorzitter van S.V.V., de heer B. W. Kolthof en de penningmeester de heer A. Bosboom, werd op vriendschappelijke wijze de wedstrijd gespeeld, welke in totaal ruim 2 uur duurde. Na afloop van de wedstrijd werd door de vereniging C.H.E.V. een feestavond aangeboden, welke gepaard ging met een bezoek aan de plaatselijke kermis. De heer Kolthof, die speciaal voor deze ontmoeting naar Luxemburg was gekomen, overhandigde aan de voorzitter van C.H.E.V. een ge schenk namens het gemeentebestuur van Soest, alsmede een verenigingsvaantje. In een goede stemming én met de toe zegging dat in september a.s. een tegen bezoek kan worden verwacht, ging het gezelschap terug naar de jeugdherberg. De zondag en ook de maandag werden doorgebracht in het zwembad van res pectievelijk Vianden en Kautenbach, ter wijl 's-avonds werd feestgevierd. Op dinsdag 13 julie werd een bezoek ge bracht aan de hoofdstad Luxemburg. Daar kwamen de dames van het gezel schap uit tegen de vereniging C.A.L.L. Zij werden ontvangen in een grote sport zaal, waaraan een overdekt zwembad grensde. In een uitermate boeiende wed strijd werd van beide zijden leuk ge speeld, zodat een gelijke puntverdeling zeer op zijn plaats was. De volgende dag traden de jongens in het veld. In het Institut National des Sports te Luxemburg gingen zij eervol ten onder tegen de kampioenen van heel Luxemburg. Ook van deze vereniging kreeg het gezelschap een leuke attractie. Zij zijn namelijk uitgenodigd om in sep tember deel te nemen aan een interna tionaal toernooi, waaraan Frankrijk, Duitsland, België en dus nu ook Neder land zal deelnemen. Dat deze uitnodiging een reden is om trots te zijn behoeft natuurlijk niet ver meld te worden. Tevens ligt het in de bedoeling om volgend jaar op het He- melvaartsdagtoernooi de verenigingen C.H.E.V. en C.A.L.L. uit te nodigen, doch hierover zal nog nader gecorrespondeerd worden Op donderdag vond een komische Voor stelling plaats. Een voetbalvereniging uit Duitsland, t.w. S.V. Siegfried, overnacht te ook in de jeugdherberg. Gedurende de voorafgaande dagen waren reeds diverse contacten gelegd met deze jongens, het geen leidde tot een uitdaging. Afgespro ken werd dat 's avonds om half acht een voetbalwedstrijd zou worden gespeeld tussen de voetbalvereniging, die kam pioen was geworden van het district, waar zij was gevestigd, en de jongens van S.V.V. Omdat hiermee natuurlijk geen rekening was gehouden werd door de S.V.V.-jeugd op gymschoenen gespeeld, wat tegen de overmacht aan voetbalschoenen natuur lijk onbegonnen werk was. De eerste helft eindigde dan ook met een achter stand van 6-0. In de rust kwam een sup porter van S.V.V. op het grandiose idee om de Duitse spelers over te halen hun voetbalschoenen uit te trekken. Dit luk te, zodat de tweede helft op blote voe ten werd uitgespeeld. En ja hoor, het leek net alsof onze volleyballers profes sionals waren in de voetbalkunst want de tweede helft leverde het mooie resul taat van 1-1 op. Na afloop werd gezamenlijk een feest in elkaar gezet, dat duurde tot ongeveer half twaalf. Op verzoek van de vereniging S.V. Sieg fried werd meteen alles in orde gemaakt om hen over drie weken hier in Soest te ontvangen, zodat zij tegen S.V.V. een volleybalwedstrijd kunnen spelen en te vens tegen één van plaatselijke voetbal verenigingen een balletje kunnen trap pen. Nadat de laatste dag rustig was doorge bracht om een beetje op verhaal te ko men werd met tegenzin de terugreis aanvaard. Om kwart voor zeven 's avonds konden de deelnemers op zaterdag 17 juli j.1. Na een voorspoedige busreis aankomst aan de sporthal, waar verschillende ou ders stonden te wachten. weer hun ouders begroeten, die zich al lemaal bij de sporthal hadden verzameld. In de restauratie van de sporthal werd namens de vereniging nog een drankje aangeboden, waarna iedereen op sponta ne manier afscheid nam van hun mede reizigers, maar vooral van Ans Kok, Kees Kok, René van Hal en Joke Ma joor, die gedurende het toernee de lei ding op zich hadden genomen. Ook werden natuurlijk de andere leden van de Jeugdraad bedankt voor de orga nisatie van dit toernee. Tot slot gingen allen uiteen met de wetenschap, dat het volgende jaar weer een toernee op het programma staat, maar vooral met het fijne gevoel, dat S.V.V. een grote faam heeft verworven in het buitenland. Na twee jaar met groot succes opgetre den tezijn onder de originele naam „Het Veenmasker", heeft deze bruisende, jon ge toneelvereniging toch gemeend zijn naam te moeten veranderen. Een naam die bij velen ten onrechte de indruk heeft gewekt, zeer nauw verbonden te zijn met de bewoners-belangenvereni ging „De Veenbes". Voor veel inwoners van Soest stond het vast dat „Het Veenmasker" enkel en al leen maar optrad voor bewoners van de Veenbesstraat en dat was mede de reden dat naar een nieuwe naam gezocht werd. Die gevonden werd in „Het Soester ap plaus". Door deze naamsverandering hopen ar- tistiek-adviseur Frans van Hooydonk en tijdelijk zakelijk leider C. de Haan, de drempel die er ten onrechte bleek et zijn, te hebben weggenomen. „Het Soester ap plaus" dat onder de naam „Het Veenmas ker" nog op de aanplakbiljetten voor het openluchttheater-zomerprogamma staat aangekondigd, sluit in augustus dit pro gamma af met het succes-stuk „Ge trouwd of niet". Een stuk waarmee zij al cp verschillende plaatsen buiten Soest groot „applaus" hebben behaald, hoewel de opvoering voor de bejaarden in een van de Soester bejaardentehuizen, zo wel door leiders als spelers, nog steeds als de mooiste opvoering wordt gezien. Fantasten denken dat Zuid-Amerika 100.000 jaar geleden reeds werd bewoond door de" voorhistorische mens. Niets wijst erop! Terecht wordt Amerika het nieu we werelddeel genoemd, ook voor de voorhistorische mens, die uit een ander werelddeel (Azië?) naar dat nieuwe le vensgebied is getrokken. Hoe dit zij, de jongste dateringen hebben aan het licht gebracht, dat de i n de grot (prehistori sche mensen waren doorgaans holbewo ners) van Ayacuho (in het hoogland van Peru) gevonden stenen werktuigen en de daar aanwezige botstukken afkomstig van grote dieren op grond van de mo derne radiokoolstofdateringsmethode niet ouder zijn dan 14.150 jaren. Zowel de door de oer-Amerikaan gebe zigde werktuigen als de hiermee bewerk te beenderen (o.a. van de reuzenluiaard) stammen uit een veel jongere aardkun dige periode, t.w. die van de laatste ijs tijd, dan door sommigen vermoed, Bedoelde voorwerpen zijn afkomstig uit de bovenste niveaus van de grot; die uit de diepere cultuurlagen blijken ten hoog ste 1000 jaar ouder te zijn. Ziehier de jongster dateringen van voorwerpen uit de voorhistorische tijd van de mens in Zuid-Amerika.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1