lUassecelk U/ass&ceüe SOESTER KNOLLEN RADIKALE OPRUIMING SALZBURGER FESTSPÏELE 1971 EUROPESE ATLETIEK KAMPIOEN- SCHAPPEN Marcel van der Lugt zwerft al voetballend verder Winderige atletiekwedstrijden in Hilversum ZIEKENAUTO TELEFOON 5980 Noorderweg 23 AJAX, SPARTA EN P.S.V. MOETEN KNOKKEN ARNOULD G. DIEPEVEEN BOUTIQUE Slechts i dagen 4 prijzen: 75,- 50,- 25,- 10 25 juli - 31 augustus WEER BIJ DE POMP. Veranderingen ten goede DINSDAG 20 JULI 1971 Meermalen is ons gevraagd waarom de Soestenaren toch .Soester knollen" wor den genoemd en of dit moet worden op gevat als een scheld- of schimpwoord, iets minderwaardigs. En waaraan zij dit te danken hebben. Of is het misschien een spotnaam, die grotendeels berust op een bekrompen gevoel van plaatselijke genoegzaamheid en laatdunkendheid. Een te eng vasthouden aan de piekwaar men geboren en getogen is. Eens in zwang, werd de spotnaam trouw van ge neratie tot generatie overgeleverd, of schoon men niet zelden, in de loop der tijden, de oorzaak die de spotnaam had doen ontstaan, vergat of verkeerd uit legde. Niet alzo te Soest waar de spot naam nog geenszins is verdwenen. Af en toe blijkt zelfs dat het een soort van erepredikaat is waarop men terecht trots is, b.v. in een aankondiging van het carnavalsfeest in de Soester Courant van 27-l-'67. Hierin lezen wij: „Vorst Jean Deux en zijn Raad van Elf nodigt de Geachte Soester knollen en knolinnen een holderdebolder koldera vond mee te vieren in zijn Knollentuin, een uitstekend recept tegen manager ziekte, nerveusiteit, narigheid en proble men. Eén en ander zal worden opgeluis terd door Willem Wortellof met zijn boe- renkapel! Nu de aloude Eng bijkans als bouwland heeft afgedaan en zijn akkers zullen worden herschapen in een prachtig stads park? en daarmee tegelijkertijd de Soes ter knollen, als landbouwgewas, hun be staan zullen beeindigen, lijkt het ons een geschikt moment de „Soester knollen" nog eens op het vuur te zetten, m. a. w. de geschiedenies, voorzover ons bekend, hier nog eens de aandacht op te vesti gen. Hoe men er toe gekomen is om „knol len" te gaan gebruiken als voedingsmid del zal wel nooit opgehelderd kunnen worden, maar levend in de ongerepte, wijde natuur, als vanzelf gedwongen zijn volle opmerkzaamheid te schenken aan het gebeuren rondom hem, ontsnapte'de mens geen plant, geen dier, geen steen aan zijn steeds speurende ogen en uit instinct wellicht vergaarde hij een schat van kennis. Zo, door ondervinding wijs, leerde hij de voedende en ook genezen de krachten der natuur kennen. De Soester knollen genoten in de ons voorgaande eeuwen grote bekendheid vanwege hun lekkere smaak, waardoor zij, hoewel geen volksvoedsel, toch in ve le gezinnen te Soest en in mindere mate buiten Soest, werden gegeten. Zelfs de gegoede standen, vorstelijke en adellijke personen aten graag Soester knollen. Het was het lievelingsgerecht van Ko ning Willem I (1792 - 1843). Soester knol len met een gebraden schapenbout ver schenen in de herfst wanneer de knol len rijp waren, meermalen op de konink lijke tafel, evenals bij de boeren en bur gers, die het echter in die tijd wel zon der een lamsbout hebben moeten stellen. De Soester knollen werden door de boe ren verkocht aan rondtrekkende Huizer kooplieden, die met een paar manden met knollen, geladen op een kruiwagen, naar Zeist, Driebergen en Hilversum trokken om daar hun koopwaar aan de man brachten. Wel een bewijs dat de Soester knollen in trek waren en zij graag werden gegeten. Hoewel de Soester knollen in hoofdzaak als veevoeder werden geteeld waren zij schijnbaar voor menselijke consumptie bijzonder geschikt. De knollen (Brassia rapa) werden en worden nu nog ver bouwd als nagewas, wanneer de oogst van het land is. Men kan de knollen op tweeërlei wijze gebruiken, n.1. als weide, veevoeder, waarvoor het loof gebruikt wordt (loofweide), of in de vorm van akkerbouwvruchten, waarbij de knollen zelf worden geoogst. Aan het eind van de vorige eeuw, toen men in Soest nog schapen hield, Heten de boeren dit vee in de herfst, wanneer de knollen waren opgeschoten, op de Eng lopen. Tegen woordig zijn de knollen stal- en/of bij voeding. Volgens overlevering werden de Soester- knollen door de inheemse bevolking met schil en al gestoofd, nadat zij vooraf na tuurlijk goed waren schoongemaakt. Zij werden met aardappelen vermengd als „muuspot". Muuspot is het oude woord voor stamppot. De knollen moesten lich telijk aangebrand zijn en een bruin korst je hebben, dan pas waren zij goed van smaak. Ook diende het gerecht zo warm mogelijk te worden opgediend, want te sterk afgekoelde of helemaal koude knol len hadden hun smaak - het aroma - verloren. Vandaar het nog wel bekende rijmpje: De boer die at een knol, Die knol die was zo heet, Dat de boer het van benauwdheid in de broek deed! Anderen maakten het nog mooier. Wat de boer dan in zijn benauwdheid deed laten wij hier maar achterwege. Voze knollen waren van inferieure kwa liteit en alleen geschikt als veevoeder. Hoe langer men wachtte met het rooien van de knollen, hoe minder geschikt ze werden voor de menselijke consumptie. Ze verloren hun smaak en werden voos. Een bekend spreekwoord luidt dan ook: Als het kindje Jezus is geboren, Heeft de knol zijn smaak verloren! Voordat de aardappelen bekend waren, at men in de Middeleeuwen als warme maaltijd vaak een soort stoofpot (pota- gie), bestaande uit bonen of erwten, met knollen of kool, enkele kruiden en waar in soms ook vlees werd gekookt. Werden te Soest de knollen als maaltijd hooglijk gewaardeerd, in de Achterhoek en Twente was dit minder. Ze werden „reuven" genoemd en al werden ze wel gegeten, bepaald geliefd waren ze niet. Men sprak van een „wüus etten", een maaltijd waaraan weinig zorg is besteed, zonder vet of vlees. Knol of knollen kent men ook nog wel in de betekenis van een oud, afgeleefd paard: „oude knol". En dan nog van ga ten in kousen of sokken; gaten in de sokken hebben als knollen zo groot. Maar ook dit is een verschijnsel, dat wij niet meer kennen. Knollen werden gezaaid bij afnemende maan - het liefst op 10 augustus - zo wilde het volksgeloof het en daar hield men zich aan. Het rijmpje zegt immers: Wie knollen wil eten, Moet Sint Laurens niet vergeten. Sint Laurentius of Sint Laurens is de beschermheilige van koks en herbergiers, die dikwijls een rooster gebruiken, om het vlees te braden; Sint Laurens werd ook geroosterd. Zijn naamdag is 10 au gustus, vandaar dat op die dag de knol len gezaaid moesten worden. Algemeen werd aangenomen: Wat zijn vrucht on der de aarde draagt als knollen en wor tels moet na, wat de vrucht boven de aarde heeft, zoals koren, voor Volle Maan gezaaid worden. Archivaria vermelden de Soester knollen als een hogelijk gewaardeerd produkt Waarop hoge personages door het toen malige gemeentebestuur van Soest wer den getrakteerd voor bewezen diensten. Zo lezen wij in de Buurmeestersreke ningen van 1684-1687: Den 11e novemb. 1680 aen hr. Roemswinckel gebracht twee schepel knollen die hem waren IN DE SCHADUW VAN DE OUDE KERK In Salzburg heeft de laatste weken weer een woelige bedrüvigheid geheerst. In Mozart's geboortestad heeft men hard gewerkt om de vele duizenden toeristen en de vele honderden medewerkers aan de befaamde Festspiele een harteiyke ont vangst te bereiden. De 25ste juli is het dan weer zover. Een keur van wereldvermaarde orkesten, di rigenten en solisten maakt zich op om een verbijsterende hoeveelheid muzikale goudkorrels rond te strooien. Opera-, concert- en kamermuziekliefhebbers ko men in gelijke mate aan hun trekkenen kunnen genieten van standaarduitvoe ringen van werken van bekende mees ters. Opera's in ster-bezetting Salzburg is een lustoord voor elke va kantieganger. De sfeer van de stad doet Italiaans aan. Men schijnt er minder zwaar aan het leven te tillen. De stad voldoet aan alle verwachtingen. Romantische, dromerige straatjes, prach tige paleizen, wonderschone kerken, een heerlijke omgeving (Salzkammergut, Gas- teiner dal, Badgastein enz.) en een reeks kulturele gebeurtenissen van de eerste orde. Uiteraard staat deze zomer Mozart s grootste oeuvre wer in het middelpunt van de Festspiele-aktiviteiten. Drie ope ra's van de Salzburger meester zullen in respektievelijk het Festspielhaus en de Felsenreitschule over het voetlicht wor den gebracht. De Israëlische dirigent Zubin Mehta leidt de integrale uitvoering van de verrukke lijke „Die Entführung aus dem Serail" met Reri Grist, een sopraan van grootse allure, in een van de hoofdrollen. De onverwoestbare Karl Böhm, een van 'swerelds bekwaamste Mozart-dirigenten, (alleen Colin Davis is met hem verge lijkbaar) dirigeert „Le Nozze di Figaro". Sterren als Hermann Prey, Geraint E- vans en Gundala Janowits staan er borg voor, dat alle facetten van Mozart's dra matisch talent hun volle schittering zul len krijgen. Traditiegetrouw dit jaar ook weer een jeugdopera van Mozart: „Mitridate, Ré di Ponto", met een geweldige bezetting, o.a. de tenor Peter Schreier en de so praan Pilar Lorengar. FUnproevers Het 20e-eeuwse operarepetoire is dit jaar vertegenwoordigd met „Wozzeck" van Alban Berg. Een werk waaraan de Nazi's destijds een geweldige hekel had den. Karl Böhm dirigeert deze opera. Veel belangstelling trekt Donizetti's kos telijke Don Pasquale met niemand min der dan Fernando Corena in de hoofd rol. Herbert von Karajan is natuurlijk deze zomer ook in zijn geboorteplaats. Hij di rigeert evenals vorig jaar Verdi's Othel- lo met Jon Vickers in de titelrol en Mi- rella Freni als Desdemona. De orkestconcerten worden dit jaar ver zorgd door de Wiener Filharmoniker en de Tjechische Filharmonie uit Praag. Di rigenten zijn o.a. Karajan, Böhm, Clau- dio Abbado, Carlo Maria Giulini en Ra- fael Kubelik. Werken van Mozart, Beet hoven, Schubert, Brahms, Haydn, Mah- ler, Bruckner, Dvorak, Bartok en Jana- cek. De fijnproevers gaan natuurlijk naar het Mozarteum voor de kamerconcerten. Be faamde solisten als de pianist Claudio Arran, de violist Christian Ferras en de cellist Rostropovitsch maken hier hun opwachting. In hetzelfde Mozarteum liederenavonden met o.a. Hermann Prey, Drietrich Fis- cher-Dieskau, Nicolai Gedda en Walter Berry. Mozart's grote Mis Een van de meest indrukwekkende mani festaties van de Feltspiele 1971 is de uit voering van Mozart's onvolprezen Mis in C, K.V. 427, een van de meest sublieme hoogtepunten uit de religieuze muziek literatuur. De uitvoering (onder leiding van de hoogbejaarde Paumgartner) vindt plaats in de St. Peters-kerk, een prach tige kathedraal. Uiteraard ook deze zomer weer de Mo- zart-matinees in het Mozarteum, ver zorgd door de Camerata Academica. In de Residenz de traditionele avondcon certen (Serenades) met werken van Mo zart, Haydn en Vivaldi. Het beroemde Amadeus-kwartet speelt kwartetten van Mozart, het even be faamde Wiener-octet laat horen hoe Schubert gespeeld moet worden. Drie en twintig dirigenten en over de 100 solis ten zullen dit jaar meewerken aan dit grandioze muziekfeest. Vooral hetWeens Filharmonisch orkest krijgt het bijzonder druk, want de Wieners geven niet alleen orkestconcerten, maar begeleiden ook de opera-voorstelüngen. IK DOE MIJN WAS Nou ja, pomp - ik bedoel bij de Dat is toch veel gezeUiger dan alleen thuis te staan wassen I Die vrouwen vroeger bij zo'n dorpspomp hadden het toch veel leuker Alleen stonden die bij slecht weer buiten; wij zitten lekker droog en warm. Weet je, 't gaat me soms zelfs te vlugIn een half uur sta je meestal al weer bulten met je schone was. Ze hebben in de „WASSERETTE" nu ook een grote mangel, dus thuis drogen en strijken hoeft ook niet meer. Komt u ook eens naar de „DORPSPOMP" - IN MODERNE VORM DE SOESTERBERGSESTRAAT 30 TELEFOON 6220 VAN WEEDESTRAAT 52 TELEFOON 5229 belooft om dat hij wat patiëntie soude hebben, komt mij daervoor eene gl. vier stv; 1-4-0. Den 26 novemb. 1686 betaelt aen Dirck Reyers voor twee schepel knollen die hij bestelt heeft tot Utrecht aen procureur de With de somme 2-0-0. Den 7e Janry door ordre van de buurm. Gerrit Lambers aen een seekere heer een schepel knollen gebracht, daervoor 1-0-0. De heer Roemswinkel was een aanzien lijk burger van Utrecht, die de pacht had verkregen van de turfaccijns en, blijkbaar ongeduldig geworden over het lang wegblijven van het verschuldigde geld, tevreden werd gesteld met twee schepel Soester knollen. Ondanks deze steekpenningen - zo mogen wij ze wel noemen - kwam van uitstel geen afstel, want later wordt de verschuldigde ac cijns betaald: Den 27 novemb. aen Roemswinkel betaelt twee hondert ende veertigh gulden van wegen het Dorps turf- cijs 240-0-0. Aardappels, granen en knollen werden vroeger verkocht bij de schepel, een in houdsmaat (maatvat) voor droge waren, thans 0.1 hl. De Soester knollen waren niet wit zo als tegenwoordig, maar meer geel van kleur, men noemde ze daarom ook wel „boterknolletjes". De gele kleur komt nog te voorschijn wanneer wij iemand knollen voor citroenen verkopen, hem met mooie praatjes bedriegen, hem wat wijsmaken, beetnemen, wat meer letter lijk dan figuurlijk moet worden opgevat. Een poHtiek tintje zouden de Soester knollen zelfs krijgen in de dertiger ja ren van de vorige eeuw en na de troon afstand van Koning Willem I in 1840. Omstreeks 1832 waren er nog gezinnen in Nederland, waar de verjaardag van de „goede Prins" herdacht werd door zijn lievelingsgerecht op tafel te zetten, zijnde schapenbout met Soester knollen, waarbij een glas bourgogne behoorde gedronken te worden. In dergelijke krin gen werd zonder overweging terstond afgekeurd, wat na de omwenteling was tot stand gekomen en zag men in de vroegere patriotten slechts de bewerkers der latere onheilen. Koning Willem I had toen reeds veel van zijn sympathie en populariteit verloren. Fervente oranje klanten hielden de trouw aan de Vorst nog levendig, door Soester knollen met schapenvlees te eten. „Hofleverancier" in de betekenis die wij tegenwoordig hieraan hechten zullen de Soester boeren wel nooit zijn geworden, evenmin hebben de befaamde knollen het predikaat „Koninklijk" gekregen, al wer den zij door de Koning bijzonder gewaar deerd. Soms zijn de Soester knollen aanleiding geweest tot een fikse vechtpartij tussen de jongelingschap van Soest en Baarn. De „Soesders" voelden zich al gauw be ledigd als men hen uitschold voor „soes ter knol". Dat namen zij eenvoudig niet en vooral van Baarenaars niet, die op hun beurt werden uitgemaakt voor „baarnse mop". De rivaliteit lag echter dieper. Liefdesrelaties waren dikwijls de oorzaak van de kloppartijen. Men dong naar de gunsten van een Baarnse snoe- zepoes of met alle geweld moest een kasteel van een meid worden opgevrijd. Dit was meestal de aanleiding tot dit plukharen tussen de jongens van Soest en Baarn, vermengd met een grote dosis dorpsrivaliteit. Het knollen plukken behoort tot het laatste akkerwerk van het seizoen. Zijn de knollen van de akkers verdwenen dan heeft de boer een tijdje rust. De echte Soester knollen worden al lang niet meer verbouwd; zij hébben het veld moeten ruimen voor de veel grotere voederknollen, die slechts als veevoeder worden gebruikt en waarvan de op brengst veel groter is. Ze zijn uitstekend geschikt als veevoeder, maar voor men selijke consumptie minder, hoogstens worden de knollen gegeten door de jeugd van Soest, die de knollen schillen en dan opeten. De befaamde en beruchte Soester knol len, eertijds in wijde omtrek bekend en graag gegeten, treft men niet meer aan op de spaarzame akkers van de Eng. (Sis transit gloria mundi). Of zullen de Soester knollen als spotnaam blijven voortbestaan, zolang er nog boeren zijn in Soest. E. HEUPERS Nederland behoort by de kleine atletiek-landen in Europa, die weinig te beteke nen hebben op internationaal niveau. Vry plotseling is in het begin van dit sei zoen de doorbraak gekomen van enkele veelbelovende atleten naar dat interna tionale niveau. De oorzaak kan worden gezocht in de veel betere training in de winter, doordat de Atletiek Unie vanaf begin januari over een verplaatsbare baan beschikte. Nut van wintertrainlng Het begint nu toch wel duidelijk merk baar te worden, dat de atleten die de afgelopen winter het zware cross-werk hebben laten liggen voor de trainingen en wedstrijden op de mobiele tartanbaan van de K.N.A.U. een voorsprong hebben op degenen die dat niet deden. De tem potraining werpt haar nut af. Dat is vooral duidelijk met 400 m loper Rein van den Heuvel, onze enige landgenoot die op dit nummer de li miet voor de Europese kampioenschap pen heeft gehaald. De flinke vooruitgang betekent overigens nog niet, dat de Nederlandse équipe in augustus in Helsinki op meer mag ho pen dan enkele fraaie finaleplaatsen, misschien zelfs één of twee stukjes ere metaal. Dat zou al heel wat zijn. Kanshebbers In elk geval zal in Helsinki duidelijk worden voor onze atleten waar zij staan. Kansen op finaleplaatsen kunnen we toe denken aan Eddy Monsels op de 100 meter. Bij de Olympische Spelen in Me xico haalde hij ook de finale en deze rappe Surinamer lijkt weer aardig in vorm. Daarnaast Bram Wassenaar op de 1500 meter, die tot nu toe de op één na beste tijd in Europa heeft gelopen, en de vooral taktisch vaak sterk lopende Rein van den Heuvel op de 400 meter. Andere kandidaten voor Helsinki, die daar in het sterke gezelschap voor pret tige verrassingen kunnen zorgen zijn: Sjef Hensgens op de 800 meter, Guus Hermens op de 5000 meter, die op Pa pendal voor een fraai nieuw nationaal rekord zorgde op deze afstand, en mis schien Hans van Enkhuizen op de 100 meter horden en Wim Braaksma op de 400 meter horden, alsmede de estafette ploeg op de 4x400 meter. Daarmee zal het wel zijn afgelopen. Met een beetje goede wil zullen de prestaties van onze heren in Helsinki zelfs beter zijn dan die van de dames. Dat zal dan voor het eerst na de tweede wereld oorlog zijn. Ook de regelmatige trainingsbijeenkom sten op het sportcentrum Papendal bij Arnhem werpen hun vruchten af. Vooral het enthousiasme waarmee onze heren atleten van de verbeterde trainingsge legenheden gebruik maken heeft hun prestatiepeil sterk opgestuwd. Van belang is ook, dat men in de hoge re kringen van de Koninklijke Neder landse Atletiek Unie (K.N.A.U.) zich meer om de sportieve prestaties is gaan bekommeren. De K.N.A.U. heeft jaren lang bekend gestaan meer een organisa tie ten behoeve van de officials (toen baantjesjagers) te zqn dan voor de atle ten. Na de onverkwikkelijke zaken rond de Olympische Spelen van Mexico in 1968 is daarin een grote verandering ten goede gekomen. Veel rekords Aan de lopende band worden door onze heren-atleten op de loopnummers natio nale rekords verbeterd. Een paar van de mooiste voorbeelden zijn die van Bram Wassenaar op de 1500 meter in Aarhus in Denemarken. Met 2.8 sekonden verbe terde hij het nationale rekord tot 3 min. 39.1 sec., waarmee hy tweede werd ach ter de Kêniaan Keino, winnaar van het goud op deze afstand in Mexico, nu met een tijd van 3 min. 37.9 sec. Bij de N.O.S.-wedstrijden op Papendal kwam Sjef Hensgens op de 800 verrassend als eerste over de meet in de rekord tijd van 1 min. 46.4 sec. Maar er zijn veel meer mooie prestaties geleverd. Prestaties, die meer dan vol doende zijn om een uitzending naar de Europese atletiekkampioenschappen in Helsinki te rechtvaardigen. De atleten moeten zelf voor die rechtvaardiging zorgen door twee keer binnen een be paalde Umiettyd te biyven. Top nog smal Het leveren van zulke prestaties is voor onze atleten niet eenvoudig. De top is heel smal, per nummer hooguit twee of drie man, soms maar één. Zo'n enke ling wint een race in eigen land altijd, maar haalt tegenover zijn landgenoten zo'n limiettijd niet, omdat hij de race van begin tot eind aan kop loopt en dus niemand heeft om zich aan op te trek ken voor een hoger tempo. Daarom hebben de K.N.A.U. en de N.O.S. op het sportcentrum Papendal voor dit seizoen heel wat wedstrijden georgani seerd waarbij sterke buitenlandse atleten aan start komen. Papendal heeft de enige tartanbaan in ons land en door de wallen rond de baan hebben de lopers en loopsters minder last van de wind. Oud-BDC-er en oud SEC-speler Marcel van der Lugt heeft nog niet gekozen voor een rustig voetbal-bestaan. Na zijn militaire dienstplichtvervulling op Cura- qao, werd door BDC verlangend uitge keken naar zijn rentree op de Soester velden. Veel plezier heeft BDC van de snelle maar soms met te weinig inzet spelende rechsbuiten niet gehad. Zijn acties wa ren, ondanks het feit dat zij af en toe in aanmerking kwamen voor de schoon heidsprijs, sterk individualistisch en ble ken niet te passen in het voetbal dat BDC speelde. Verschillende oorzaken waren de reden dat Marcel het bij buurman SEC ging proberen, dat enige seizoenen terug, on der leiding van trainer K. van 't Kloos ter, ging proberen het door vreemde manipulaties verloren gegane terrein (degradatie naar de 4e klasse)) te hero veren. Marcel van der Lugt en de Amersfoor- ter Michel Struik zouden voor de doel punten moeten gaan zorgen, die nu een maal voor een kampioenschap nodig zijn. Ondanks de vele doelpunten, vooral van de fanatieke Amersfoorter Struik, miste SEC het kampioenschap op een haar en het „Gooi" mocht het een klasse hoger gaan proberen. Het nauw met het Gooi gelieërde „Gooi land", ook toen al een failliete boel, zag wel wat in het productieve duo en het lukte het bijzonder sportieve Gooi land bestuur (een kat doet rare spron gen) om als het ware tijdens de laatse competitiewedsrljden al beslag op hen te leggen. Hoewel niemand onmisbaar is, was SEC meteen een lamgeslagen ver eniging en ondanks de inzet van de over blijvende spelers werd het een moeilijk seizoen voor de groen - witten. Nog voor dat „Gooiland" ter ziele was, had 'tGooi opnieuw meer dan gewone belangstelling voor enkele spelers van SEC en opnieuw verdwenen uiteraard de sterkste spelers richting Hilversum, maar door het liquideren van „Gooiland" leek even de mogelijkheid aanwezig om bij voorbeeld een Van der Lugt en Struik weer naar Soest te halen. Vooral bij Van der Lugt heeft dat er enige tijd duidelijk ingezeten, maar men kon niet tot over eenstemming komen en de snelle rech tervleugelspeler, die het bij Gooiland ook maar heel moeilijk waar kon maken, was voor het Soester voetbal voorlopig verloren. De oud-Elinkwijkspelers Sparendam en Van Tamelen keerden terug naar hun oude vereniging, die tijdens hun afwe zigheid-Utrecht fusie-was teruggekeerd tot de rijen der amateurs 2e klasse K.N.V.B., die zij na een seizoen dooreen verdiende promotie al konden verlaten om hun geluk in de le klasse te kunnen beproeven. De contacten die deze oud-spelers, nog steeds in Utrecht -woonachtig, met het Elinkwijkbestuur hadden, waren voldoen de om ook Van der Lugt „vrijwillig" aan deze opnieuw naar betaald voetbal uit kijkende „buurtclub" te binden. Michel Struik, met minder techniek in zijn voetbalkoffer, maar wel met een koffer vol doelpunten, vond een nieuwe werkgever in het onlangs naar de le di visie gepromoveerde „Eindhoven", dat zich met deze aankoop van een produk- tieve aanvaller hoopt voorzien te hebben. De volgens. oud-Gooiland-trainer Ron Dellow „altijd goed voor een frommel- doelpunt" razendsnelle Amersfoorter -drie kansen, één doelpunt -krijgt in de vaderlandse lichtstad niet alleen een passende betrekking, maar er wordt zelfs gezorgd voor een plaatsje voor zijn wo ning op wielen. Met deze en verschillende andere voet- bal-manipulaties, waarvoor zelfs een Fred Kaps met zijn ogen zou knipperen, blijkt wel duidelijk hoe zwak de positie van het amateurvoetbal in ons land is en de kans op succes zonder het verfoeide ge rammel met de zak met geld, maar heel gering geworden is. Donderdagavond werd door de Gooise Atletiek Combinatie op de sintelbaan van het Sportpark aan de Soestdijker- straatweg een wedstrijd georganiseerd voor jeugd en senioren, waaraan natuur lijk ook werd deelgenomen door atleten van de S.O. Soest. Met een door vakantie erg verzwakte ploeg vertrok men naar Hilversum, om onder onguntige weersomstandigheden, (een sterke wind, die dwars over de baan stond) de strijd met oude en nieuwe con currenten aan te binden. Bij de 300 meter meisjes-b bracht Tosca Snijdelaar het niet verder dan 46.9 sec., wat haar slechts een 4e plaats in haar serie opleverde. Yvonne Musolf deed het belangrijker beter op de 80 meter meis- jes-c. Zij eindigde als le in de tijd van 11.7 sec. Ria Lieverse werd 5e in 13.1 sec., direct gevolgd door Sissy ter Haar, die 0.5 sec. langer nodig had. Menno Lievers vertegenwoordigde Soest bij de jongens-d. Met 12.3 sec. klasseer de hij zich in de series 80 meter fraai als 2e, maar in de finale reikte hij on danks zijn 12.2 sec. niet verder dan een 4e plaats. Bij het hoogspringen was zijn 1.10 meter goed voor een 7e plaats in de eindrangschikking. Richard van Egdom eindigde in de se ries 100 meter met 13.1 sec. als 4e, een plaats die hij bij het hinkstapspringen met een afstand van 10.30 meter ook be reikte. Rien Wols zorgde ook nu weer voor de beste prestaties. Bij de 300 meter jon- gens-b klasseerde hij zich in de serie met 39.5 sec. fraai als derde, terwijl hij in de finale nog 0.3 sec. sneller liep, maar toch niet verder kwam dan een zelfde 3e plaats. Op het nummer hink- stapsprong zorgde hij met een afstand van 11.18 meter opnieuw voor een 3e plaats, en verbeterde tevens het clubre cord. Op het nummer 2000 meter c-klassers verschenen voor Soest Ron van Duuren en Ton Duits in de baan. Mede door de felle concurrentie waren zij samen niet in staat Soest een der ereplaatsen te ge ven en moesten genoegen nemen met bescheiden klasseringen. Ron v. Duuren werd 10e met 6 min. 11.6 sec. en Ton Duits werd 12e. Het trio Gerjo Spans, Jan Paauw en Piet Majoor wilde op de 2000 meter toch nog voor een goede prestatie gaan zorgen en alles leek er op dat er ditmaal een le plaats voor de blauw-witte atleten in zat. Piet Majoor trok de wedstrijd voor zijn collega's zeer sterk aan. Na 80 mtr. nam Jan Paauw het karwei over, terwijl Gerjo Spans de laatste 100 mtr. zelf moest gaan maken. Hij haalde het net niet, maar finiste ondanks de sterke wind, die de prestaties nadelig bein- vloedde, in de goede tijd van 5 min. 29.1 sec. Bij de Jongens b zorgde Jaap Berghuis op de 1500 mtr. nog voor een bescheiden succesje door met gering verschil met de winnaar in 4 min. 35.6 sec. als 5e te eindigen. Frits Boekhoff onderstreepte ook nu zijn geweldige kwaliteiten weer door op de 1500 mtr. jongens-c het club- record met maar liefst 27 sec. naar be neden te brengen. Woensdagavond komen de Soester at leten in actie op de sintelbaan in Heilo. Landskampioen Feüenoord staat praktisch gesproken al met één been in de tweede ronde van het Europacuptoernooi 1971-'72. Een tegenstander als Olympiakos mag geen enkel probleem opleveren. Ook Den Haag heeft een heel makkeiyke tegenstander geloot in de eerste ronde: Aris Bonneweg uit Luxemburg. Daarentegen hebben Europacupwinnaar Ajax, de finalist om de K.N.V.B.-beker Sparta en P.S.V. heel wat zwaarder tegenstanders geloot. Dat mag voor geen van deze clubs, die zich niet ten onrechte tot de Europese top rekenen, een beletsel zyn om te winnen. Ajax tegen de Oostduitse kampioen Dynamo Dresden, Sparta tegen de winnaar van de Bulgaarsebekerfinale Levski Sofia of Lokomotiva Plovdiv en P.S.V. tegen Chemie Halle uit oost-Duitsland. land aan het U.E.F.A.-toernooi mogen meedoen. Daarvoor zijn geen objektieve maatstaven vastgesteld. Het is nu zo, dat Engeland, west-Duitsland, Spanje en Italië elk vier clubs mogen leveren, om dat zij de categorie van sterkste voet ballanden in Europa zijn volgens de U.E.F.A. Daarbij wordt Spanje dan toch wel erg overgewaardeerd. Vervolgens is er een tweede categorie van landen die drie clubs mogen leveren met België, Schotland, Portugal, Frank rijk en Joegoslavië. In deze categorie zijn België en Frankrijk overgewaar deerd en Schotland wellicht onderge waardeerd. Derde rang In de derde categorie treffen wij Zweden, Hongarije, Nederland, Zwitserland, Polen, Roemenië, oost-Duitsland, Bulgarije, Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije. Deze landen mogen elk twee clubs afvaar digen, waarbij Nederland sterk de Polen in wat mindere mate is ondergewaar deerd. Tenslotte is er een rij van landen die één club afvaardigen: Denemarken, Ier land, noord-Ierland, IJsland, Luxemburg, Griekenland, Malta, Turkije, Cyprus, Rusland en Albanië. Het is natuurlijk idioot, dat Rusland bij een dergelijk ge zelschap wordt gevoegd. Weliswaar heb ben de Russische clubs het noch in de Europacup I, noch in II ooit verder ge schopt dan de tweede ronde, maar zij zijn ook steeds uitgeschakeld door zeer gerenommeerde clubs. Wellicht met uit zondering van Nederland en Polen kun nen de Russische clubs het met sukses opnemen tegen de teams uit alle andere landen van de derde categorie. Speeldata De speeldata voor het toernooi om de Europa I en II en de U.E.F.A. zijn gelijk. Feijenoord, Ajax en Den Haag spelen eerst thuis, waarbij Den Haag niet op 11 en 29 maar op 14 en 28 september speelt P.S.V. speelt zijn thuiswedstrijd niet in Eindhoven maar in het stadion De Vliert in Den Bosch, vanwege het incident met het bierblikje in de wedstrijd tegen Real Madrid afgelopen seizoen. Vooral vanwege de vrij grote verande ringen bij Ajax, Sparta en P.S.V. zijn wij benieuwd naar hun verrichtingen in het nieuwe seizoen. Zal de nieuwe trainer Kovacs bij Ajax Rinus Michels kunnen doen vergeten? Dezelfde vraag kan men bij Sparta stellen ten aanzien van Elek Schwatz, de oude coach van het Neder lands elftal, die zijn opvolger Georg Kessler als bondscoach bij Sparta op volgt. P.S.V. heeft dezelfde leiding gehouden, maar de stemming schijnt bij de Eind- hovense ploeg niet geweldig te zijn. Van daar dat enige spelers vertrokken en an deren aan hun kontrakt moesten worden gehouden. P.S.V. is ook helemaal niet blij met tegenstander Chemie Halle. Kurt Linder en zijn mannen weten, dat het tegen Oostduitse clubs erg moeilijk spe len is. Hard en yverig De Oostduitsers, waar Ajax en P.S.V. mee te maken krijgen, spelen globaal allemaal hetzelfde spelletje, een taktiek die is gebasseerd op die van het natio nale team. De Oostduitsers zijn keiharde en geweldig ijverige voetballers, evenwel zonder veel fantasie. De strenge discipli ne doodt elk initiatief van een indivi duele speler. De verdediging van een Oostduitse .club is vrijwel altijd uitstekend georganiseerd. Met zeer gevarieerd spel is het weieens mogelijk gaten in zo'n verdediging te trekken. Johan Cruijff weet hoe hij dat moet doen, evenals Piet Keizer. Vandaar dat we ook niet bang hoeven te zijn, dat Ajax niet zal slagen. Sparta heeft het voordeel, dat de Bul gaarse bekerfinale nog moet worden ge speeld. Elek Schwartz gaat derhalve naar die finale kijken. Omdat het om een finale gaat zal de nieuwe trainer van Sparta een goed beeld kunnen krijgen van de kwaliteiten van beide ploegen en de meest opvallende spelers. Onder- en overwaardering Het is bepaald jammer voor Twente, dat het dit seizoen geen Europacupvoetbal kan spelen, doordat de Europese voet balbond bepaalt hoeveel clubs van elk

Soester Courant | 1971 | | pagina 2