Soest toen - Soest nu mm* Volgende week geen courant DE APARTHEID EN WIJ VAN WIE MOET KERKPAD GERECONSTRUEERD WORDEN? Het oog gericht op Nixon en de Chinese puzzels MENINGEN VAN LEZERS ZIEKENAUTO TELEFOON 5980 Ruim 1500 woningen in het plan Klaarwater Als gevolg hiervan zal de Soester Courant volgende week niet verschijnen Bestuurscrisis N.K.V. afd. Soest nog steeds niet opgelost Politiebureau 444 4 Telef. Brandweer 3333 VRIJDAG 23 juli 1971 49e jaargang no. 56 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 Veteraan C. Koster weerde zich voortreffelijk *6%$$ Dezelfde plaats nu Naast de inmiddels opgeleverde 286 wo ningwetflatwoningen in het plan Klaar- water hoopt men nog dit jaar te kunnen starten met de bouw van 160 flatwo ningen in 4 woonlagen in sectie 3 en 141 eengezinswoningen in sectie 6a. Voor 1972 staan op het progamma 62 eengezinswoningen (premiekoop) in sec tie 5, 94 van dezelfde woningen in sectie 6b en 210 bejaardenwoningen (flats en dienstencentrum) en enkele winkels in sectie 9. Voor een nog later stadium staan op de Ons personeel (drukkerij, kantoor en redactie) is In een tijdvak van 3 weken bU afwisseling 14 dagen met vakantie en wel zodanig, dat, met uitzondering van het kantoor, ons bedrijf in de komende week gesloten zal zijn. Op het kantoor zullen steeds enkele personen aanwezig zijn. Er wordt in Nederland en elders telkens weer heftig geageerd tegen het apart- heidsbeleid in Zuid-Afrika, tegen diskri- minatie van negers in de Verenigde Staten. En zodra men meent dat ook in ons land de overheid diskriminerend op treedt tegen anders gekleurde buiten landers wordt er politiek flink aan de bel getrokken. Vooral wat de kleurlin genproblemen in Zuid-Afrika en Ame rika betreft krijgen we toch wel de in druk, dat de kritici meestal maar slecht van de situatie ter plaatse op de hoogte zijn. Aan de apartheidspolitiek van de Zuid- Afrikaanse regering kleven zeker foute overdrevenheden, maar we moeten toch wel beseffen, dat de situatie daar anders ligt dan hier en dat het fouten zijn in onze ogen. "Wij zien het als fout omdat wij vanuit een andere situatie praten en denken. Hier is (nog) geen overwegende groep van anders gekleurde mensen met andere ontwikkeling en instelling en andere ge woonten. Dan is het voor de gevestigde blanke bevolking niet zo moeilijk om te zeggen dat men die anderen beslist niet verschillend mag bezien en behandelen, ze als gelijken in samenleving en maat schappij tegemoet moet treden. nominatie plm. 250 flatwoningen in sec tie 2a, plm. 50 eengezinswoningen in sectie 2b, plm .120 eengezinwoningen in sectie 4, pl.m. 10 van de huizen in sec tie 7 en plm. 10 van deze huizen in sec tie 8. Met de reeds opgeleverde 286 flats, zul len er dan ongeveer 1500 woningen in het plan Klaarwater gebouwd zijn, waar door de bevolking van Soest met een kleine 6000 zielen zal zijn toegenomen. Ook zullen dit jaar nog opgeleverd wor den (niet in het plan Klaarwater) 40 eengezinswoningen welke gebouwd wor den door de woningbouwverenigingen Patrimonium en St. Joseph, in de vrije sector 32 toren-flatwonnigen aan de Weegbreestraat en 39 wooneenheden in het verzorgingsflat dat gebouwd is aan de Soesterbergsestraat. Sinds maanden zit de afdeling Soest van het Ned. Kath. Vakverbond met een be stuur dat aftreden wil maar er geen ge legenheid voor krijgt. Op de vergadering van 24 mei had dit. zullen gebeuren, maar de 3 aanwezige leden (van de 420) lieten de vergadering niet doorgaan. Toch waren voor deze vergadering 41 vakbondsbestuurders aan geschreven en was reeds in april tot de ze vergadering besloten. De voorzitter de heer H. Wansleben, de secretaris de heer E. Kersten en de pen ningmeester de heer G. Overgoor kre gen de kans niet om af te treden. Dat zou een maancl later, tijdens de .verga dering van 21 juni wel kunnen gebeuren. De heer Wansleben verwachtte een niet veel betere opkomst en hij kreeg inzo- verre gelijk, dat de vergadering niet doorging en uitgesteld werd tot septem ber. Het zal zaak zijn dat er dan een kant en klaar bestuur voor opvolging gereed staat, want uitstel zal aftreden niet kun nen voorkomen. Sinds vorig jaar april met ëen brief van de directeur van gemeentewerken de be woners van huizen aan het Kerkpad, en de huiseigenaren hun mening ge vraagd is. over een voorgenomen recon structie van het Kerkpad heers tr, en niet alleen bij de bewoners, grote on rust over de mogelijke aantasting van een van de laatste overblijfselen van landelijk Soest. Op het gemeentehuis wist men ons te vertellen dat 90% van de bewoners en huiseigenaren geen bezwaar hadden tegen afstaan van een gedeelte van hun tuinen voor de reconstructie en enkelen er zelfs om gevraagd hadden. Alhoewel de brief zuiver informatief is gesteld en er in wordt vermeld dat „de uiteindelijke uitvoering van de plannen tot verbetering sterk afhanke lijk zijn van de medewerking van alle bewoners van het Kerkpad", moet het iedere passant opvallen dat aan de re constructie c.q. verbreding al wordt ge werkt. Hier en daar zijn voor enkele huizen reeds trottoirs gelegd. Dat dit op ver zoek van de bewoners gaat, behoeft niet in twijfel te worden getrokken. Maar sinds wanneer wordt aan dergelijke in dividuele verzoeken voldaan, die toch duidelijk het typische karakter van het Kerkpad aantasten? Dan moeten de „plannen" toch al in een zeer vergevor derd stadium verkeren. Is er dan wel sprake van „de uiteindelijke uitvoering" en „de medewerking van alle bewoners"? Wie heeft het zonodig gevonden dat het Kerkpad verbreed moet worden? Voor de aan te leggen riolering is het beslist niet nodig. Ook hebben de bewoners nog niet volledig uitgesproken, an ders zouden de geplande hoorzittingen op 6 en 8 september toch niet nodig zijn. Er moet ergens iemand zitten, die bot weg lijnen trekt met voorbijgaan van de SQESTERifPoURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,50. Buiten Soest per kwartaal ƒ8,Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Nixons aanstaande bezoek bij de Chinese leiders is geen garantie dat de twee landen veei nader tot elkaar komen. Tenslotte ontmoetten ook Chroesjtsjow en Eisenhouwer elkaar eens heel hartelijk in Camp David zonder dat eingelijk veel veranderde. Maar in dit geval wijzigt alleen al het ieit dat Nixon gaat veel. Sinds Mao Tse-toeng in 1949 de Chi nese Volksrepubliek stichtte is de ver houding met de Ver. Staten slecht ge weest. Niet doordat de landen op enig punt verschillen hadden, maar alleen omdat in Washington toen de afkeer -en ook wel de angst- voor het com munisme ertoe leiden dat men alle re laties weigerde. Het grote China werd genegeerd in een soort struisvogelpoli tiek alsof iets dat men liever met zag wel zou verdwijnen als men niet keek. Niet aleen de V.S. trouwens volgde deze merkwaardige gedragslijn; vrijwel alge meen werd Mao het isolement aange zegd en deze van zijn kant zocht dit ook wel. Maar geleidelijk aan zijn her en der re geringen gaan inzien dat het dwaasheid is de in bevolking en grondgebied kolos sale Chinese natie te negeren. Bij het jaarlijkse verplichte nummer in de V.N.-assemblee werd de stemmen- marge waardoor Peking buiten de vol kerenorganisatie werd gehouden steeds magerder, al bleef door het verzet van de V.S. vooral de deur voor Peking tot dusver dicht. Nixon beëindigt door zijn bezoek aan de Chinese hoofdstad die periode van van negeren, die allang zinloos was geworden. Niettemin is het een knap staaltje om een houding die wederzijds in meer dan 20 jaar was ingevreten nog tamelijk elegant te wijzigen. Maar hoe belangrijk dit op zichzelf ook is: de Pekingse gesprekken hoeven niet beslist te leiden tot grote overeen stemming op alle gebieden. Wel mag men aannemen dat - en dit is voor de V.S. zeer belangrijk - gepoogd zal wor den via Peking het Vietnamese avon tuur enigermate bevredigend af te wik kelen. Hoewel we geen overdreven verwach tingen mogen koesteren van Chinasa soepelheid zitten hier zeker kansen in, genoêg in ieder geval om Nixon het aureool te geven van de Grote Vredes- presidènt, wat in het verkiezingsjaar 1972 natuurlijk nooit kwaad voor hem kan zijn. De nieuw aan te knopen relatie V.S. China zal onvermijdelijk ook zijn in vloed hebben op de betrekkingen tus sen China en Rusland en die tussen Washington en Moskou, waar men wel licht Nixons reis met enig onbehagen mag beschouwen. Aan de andere kant; menige hoge Rui is ook wel naar Peking gereisd zonder dat de vriendschap over en weer her leefde. Maar hoe dit alles ook loopt, het zal in ieder geval zeer boeiend zijn om te bezien. Bijvoorbeeld: hoe regelen China en Amerika het dat Tsjiang Kai- Sjek inderdaad alleen als heerser over Taiwan nog in de V.N. blijft en zijn zetel in de Veiligheidsraad afstaat aan Mao? Twee China's in de V.N., daar zijn zowel Tsjiang als Mao tegen. Mao beschouwt Taiwan (Formosa) als grondgebied van de Chinese Volksre publiek, maar de V.S. hebben weer bij zondere verplichtingen op zich genomen om Tsjiangs eiland te beschermen. Nixons adviseur heeft groot talent ge toond door de reis van zijn president naar China voor te bereiden. De vraag is of dit talent ook groot genoeg is om alleen al deze laatste Chinese puzzel voor iedereen bevredigend op te lossen. KANTMAN. Geachte redactie. Wilt u bijgaande „dankbetuiging" aan de WISO in uw courant opnemen? Aan het bestuur en alle Soester winke liers die WISO-zegels verstrekken. Dankzij u en door het feit dat wij een gedeelte van onze inkopen bij WISO- winkeiiers doen, waren wij in staat deel te nemen aan de tocht naar België. En voor iedereen in onze bus is het in elk geval een echte feestdag geworden. Hoewel het dan een georganiseerde reis was, waren we zo vrij als we maar wil den, was er iets te vragen, dan waren er steeds weer de WISÖ-mensen op de achtergrond, die met raad en daad klaar stonden. De busreis, hulde aan de 3 chauffeurs, de lunch en het diner waren af en over het bezoek aan het „landje" van Bobbe- jaan Schoepen zullen we het maar he lemaal niet hebben, daar zijn geen woor den voor. Nogmaals WISO, het was geweldig, en we kijken nu al uit naar de tocht van volgend jaar, waar we een beetje op rekenen. Aan ons zal het niet liggen. Wij zorgen wel voor voldoende volge plakte WISO-spaarkaarten. Met dank voor plaatsing in de Soester Courant. Mevr. DE GROOT Een deelneemster'. historische waarde van het Kerkpad, die zijn idee gestalte aan het geven is door alle individuele wensen voor aanleg van trottoirs in te willegen. Of wordt dit in overleg met alle bewoners van het Kerk pad gedaan? Trottoirs om kinderen speelgelegenheid te geven, is aan een weg met huizen met voor- en achtertuinen, op zijn zachts ge zegd, belachelijk. Het is een ongekende en ongehoorde si tuatie. Zelfs met toestemming van de bewoners en eigenaren zou ervoor gewaakt moeten worden dat dit stukje oud-Soest aange tast wordt. Wij kennen vele instanties die zich met de opbouw van Soest, bezighouden, ste denbouwkundigen, planologen,monumen tenzorg, schoonheidscommissie en moge lijk zijn er nog meer. Laten we hopen dat de raad t.z.t. een wijs besluit neemt en de lijnentrekker corrigeert desnoods tegen de wens van de bewoners in. S.O. Soest-veteraan Cor Koster is tij dens de Europese 25-km. kampioenschap pen in Tsjecho Slowakije bijzonder sterk voor de dag gekomen .Er bestond voor deze wedstrijd bijzonder veel be langstelling. Zeshonderd deelnemers, ver deeld over 3 klassen, vormen daartoe zeker het bewijs. Mede door de ver schrikkelijke hoge temparaturen van 35 tot 40 graden, bereikten van de 600 ver trokken atleten er maar 130 de finish. Op het zware geaccidenteerde parkoer wist C. Koster als 40e te eindigen in de tijd van 1 uur en 52 min. De organisatie voor deze geweldige wed strijd was bijzonder. V.V.V.-nieuws Het is mogelijk in deze zomervakan tiedagen een slippertje naar de Schouw burg in Utrecht te maken om daar nie mand minder dan Toon Hermans in vol le glorie bezig te zien in zijn One Man Show. Wij kunnen dagelijks plaatsen voor U bespreken, althans voor zover nog niet uitverkocht. De data der voorstellingen geven wij e- ven aan U door. 28, 29 en 30 juli, 5 en 6 augustus, 12 en 13 augustus. Het Cultureel Jongeren Paspoort is voor deze show niet geldig. In Theater Carré te Amsterdam gaat op 24, 25 en 26 juli ook al iets bijzonders gebeuren. Het Dance Theater of Harlem, de eerste negercompany, die klassiek ballet brengt, zal optreden onder leiding van black-dancer Arthur Mitchell. Ook hiervoor plaatsbespreken bij ons WV- kantoor. Voor de Stadsschouwburg Utrecht zijn de bespreektijden tussen 11 en 15 uur, voor Carré Amsterdam van 10 tot 17 uur. Wij maken U er echter wel opmerkzaam op, dat volgende week, wegens vakantie regeling bij de VVV-bezetting ons kan toor tussen de middag een korte tijd ge sloten is. Het aardige boekje Holland, Speel tuin van Europa hebben wij ook weer voor U in voorraad. In dit boekje is me de opgenomen een evenementenlijst, die U inlicht over belangrijke sportieve of folkloristische gebeurtenissen tot en met 21 september. Een handig gidsje bij Uw vakantieplanen. Dat U in de stad Utrecht een rond vaart door de singels en grachten kunt maken is U misschien nog niet helemaal bekend. Daarom is het niet overbodig U hierover te vertellen, dat U een water- trip van 1 uur kunt maken te beginnen bij Oude Gracht, hoek Viestraat op de volgende vertrektijden: 11, 13, 14, 15, 16 en 17 uur. Wilt U met een groep eventueel bespre ken. belt U dan: 030-29298. bgg. 932737. Tenslotte nog een woordje gewijd aan een Unieke Vistocht op de Noordzee. Een geweldige belevenis voor alle Mi- chiel Adriaans of Maarten Harperts in de dop met familie en al erbij. Voor heel kleine kinderen lijkt ons de tocht, niet geschikt, er worden wel jonge mensen met zeebenen vereisd, hoewel...zonnen aan dek is ook mogelijk. Maar beter is, dat U de betreffende folder even komt halen, waarop U zelfs een afbeelding ziet,1 van het .visje, dat U e.v.t. kunt vangen. Succes! Maar wij hier kunnen dan ook nog ge heel onze maatschappij, ons bestuur, on ze samenleving regelen naar onze blanke inzichten, zoals die in eeuwen gevormd zijn. Daar komt praktisch geen anders geaarde mentaliteit aan te pas. Dan kost het ook geen moeite om de brave ethi sche hendrik uit te hangen en landen en regeringen, die diskriminerende bepalin gen handhaven, op de vingers te tikken, te zeggen dat ze daarmee fout handelen, wijzende op „de rechten van de mens" die voor ieder gelijk moeten zijn. Doch die brave instelling verandert ook bij ons al gauw zodra wij zelf met soort gelijke problemen worden gekonfron- teerd. Een voorbeeld daarvan vormen de rellen die in Den Haag ontstonden toen Turkse arbeiders daar een huis voor zich kochten om ln te gaan wonen. De buurt liep te hoop omdat men die anders ge aarde vreemdelingen, die medebewoners wegpestten, liever niet temidden van het eigen mentaliteitswereldje zag komen. We zien het ln talloze uitingen van ons gedrag tegenover de in ons land werken de Marokkanen, Turken, Surinamers, Ambonnezen en anderen. Wij wijzen ze niet af, maar we houden ons er wel apart van en verwachten dat zij zich ook van ons apart zullen houden, van onze gezinnen, van onze instellingen, van onze besturen, van onze politiek. Zodra die meer of minder gekleurde buitenlanders zich daarin wel zouden indringen, zich er wel mee zouden gaan bemoeien in wat wij als „eigen" beschouwen, dan zou spoedig ook hier een apartheidsprobleem ontstaan. Wellicht is het er in wezen al en altijd geweest. Dan zouden ook wij, Neder landers, met al onze ethische lankmoe digheid, hun inmenging niet nemen en er van onze overheid maatregelen tegen eisen. Zie wat er in bepaalde wijken in de grote steden al gebeurt! Nog zijn wij hier niet aan het eind van de invasie van vreemde arbeidskrachten en stude renden met een anders geaarde menta liteit dan de onze. We kunnen op dit ge bied meer onenigheid en problemen ver wachten. Daarom moeten we wat voorzichtig zijn met onz kritiek op de Zuid-Afrikaanse apartheid en de signalering van diskrimi- natie van negers in de V.S. Daar zitten ze met het tot levensgroot uitgegroeide probleem van het mentalitietsverschil tussen de rassen, wat hier nog slechts een zaadje is doch ook kan uitgroeien. We zijn minder braaf dan we ons graag voor willen doen. Ook wij willen anderen niet aan onze rechten laten tornen en het I zelf voor het zeggen houden. Maar ook een schoolmeester dient eerlijk te zijnl I De Nieuweweg met links de Parklaan, vijftig jaar geleden.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1