EL O Uw vakantie niet c O O ca Cl "U O O Cl Cl O O DE VAKANTIE BRENGT ZON IN UW LEVEN De Duitse werkende vrouw heeft het niet zo breed Spelen met stof Zelfverloochening Wist u dat wmmm 11- -1 (ft (ft Ia de Bondsrepubliek wonen 18 mil joen vrouwen in de leeftijd van 15 tot 60 jaar. Van hen werkt ongeveer de helft buitenshuis. Van deze 9 000.000 werkende vrouwen worden er zo'n 540.000 niet gesalariëerd omdat ze een landbouwbedrijfje of een klein winkel tje exploiteren. Zij „verdienen" dus wel geld, maar over het algemeen zo weinig, dat ze er alleen onder behoefti ge omstandigheden van xunnen leven. In de groep loontrekkenden telt men: 212.000 vrouwen in overheidsfuncties (vrouwelijke postboden, vrouwen die kaartjes knippen bij de spoorwegen, vrouwelijke ambtenaren); 3,6 miljoen verkoopsters in grote warenhuizen, ste notypisten en kapsters; 3,4 miljoen vrouwelijke arbeiders in fabrieken en op ateliers. Appliqueren en borduren zijn vrije tijdsbestedingen die nooit verouderen. Het eigenaardige is wèl, dat de interes se voor deze handwerken af ën toe zonder enige aanwijsbare oorzaak ver flauwt, maar vroeg of laat steeds de kop weer opsteekt. De laatste jaren is het appliqueer- «n borduurwerk zowel bij oud als jong weer helemaal „in". Daarom deed het ons ook plezier dat er onlangs bij de Uitgeversmaatschappij Kosmos in Amsterdam een interessant en leer zaam boek is verschenen, getiteld Van al die werkende vrouwen bekle den slechts 1,7 pet. hoogleraarsstoelen. Nog slechts een paar jaar geleden was 90 procent van de professoren er tegen dat vrouwen deze functie uitoe fenden. De inkomens van deze werkende vrouwen zijn betrekkelijk laag. Eén van de twee verdient tussen de 300 en 600 mark en geen enkele verdient meer dan 1200 mark per maand. Slechts 1,1 pet. van de vrouwelijke ar beiders valt in de salarisgroep van 800 tot 1200 mark per maand, terwijl 24,4 procent van hun mannelijke colle ga's tot die groep behoort. De conclusie welke men uit dit al les kan trekken is, dat de vrouw ook in de Bondsrepubliek nog steeds wordt gediscrimineerd. „Spelen met stof". De bedoeling van dit boek is vooral kinderen tot een jaar of dertien-veertien (zowel meisjes als jongens) nieuwe ideeën aan de hand te doen voor het maken van appliqué- en borduurwerkjes. De duidelijke tekst is geillustreerd met tientallen voorbeel den van werkstukken, die alle door kinderen zijn gemaakt. Toch heeft u het boek echt niet al leen voor uw kinderen te kopen, want „Spelen met stof" kan óók een bron van inspiratie zijn voor volwassenen Anne Butler schreef het boek. De prijs ervan bedraagt 14,50. De tyd waarin een lelieblanke huid voor de vrouw een van de zeven schoonheden vertegenwoordigde is al lang voorby. En we zijn zoals dat meestal gaat, van het ene uiterste in 't andere gevallen: wy zyn ware „zon- aanbidders" geworden. We hadden ons slechtere gewoontes eigen kunnen maken, wantde zon bykt een bron van vreugde te zyn, bovendien nog gezond heid te schenken en ons uiterlyk aah- trekkelyker te maken. Doch ondanks al deze loftuitingen is er een „maar- tje" verbonden aan het zonnen; aan het onverstandig nemen van een zonnnebad, bedoelen we. Een teveel ineens kan ons een leiyke zonnebrand bezorgen. Tóch is het heel goed mogelijk zon der pijn bruin te worden, maar dan zult u van twee dingen gebruik moe ten maken: van uw verstand en van een huidbeschermende pasta of vloeistof, beide samengevat onder de naam „zonnebrandolie". Wat het verstand betreft gaat het erom, dat u niet in één dag bruin wilt worden (pro beert te worden), maar dat u de be heersing en het verstand hebt de huid geleidelijk aan het zonlicht te wennen. Uw huid moet kans krijgen pig- mentstof te vormen zonder te verbran den. Want is ze eenmaal verbrand, dan bent u nog verder van huis. U moet dan eerst zorgen dat de huid weer gezond wordt en daarna kunt u pas van voor af aan beginnen. Er zijn echter zonnebrandcrêmes en -vloeistoffen in de handel die het bruin worden kunnen verhaasten. Uw drogist uw apotheker en de winkelier waar u uw cosmetica altijd koopt kun nen u volledig inlichten overde juiste zonnebrandolie voor UW huid. Want u weet toch, dat de gevoeligheid van de huid voor zonnestralen bij iedereen an ders is, dat ze afhangt van de dikte der opperhuid, de intensiteit van de bloedsomloop en de aard van de pig mentvorming. Blonde mensen en rood- harigen hebben meestal een blanke, gevoelige huid, met minder mogelijk heden tot pigmentvorming dan donker blonde en zwarte mensen. Daarom mo ten zij ook voorzichtiger zijn met het „aanbidden van de zon". Ze kunnen tijdens het zonnen beter in beweging blijven, dan doodstil op dezelfde plek blijven bakken. Dus: zonnebaden is gezond, als u het maar met verstand doet, een goed anti-zonnebrandmlddel gebruikt en vooral de eerste keren van het Jaar of tydens de eerste dagen van een ver- biyf aan zee of op het water het ver langen snel bruin te worden wat af remt. Wanneer we, door de omstandighe den gedwongen, een beroep op de hulp van anderen moeten doen, merken we dat er slechts enkelen zijn die werke lijk van harte bereid zijn tot helpen. Of dat de mensen zijn die dan ook het meest tijd en de gelegenheid ervoor hebben? Intgendeel. Het vereist een bepaald karakter en een bepaalde in stelling om niet in de eerste plaats ei gen doch de behoefte te helpen het zwaarst te laten wegen, om daarna voor de zich erbij voordoende moeilijk heden een schikking te zoeken. Na tuurlijk hebben ook voor zulke men sen de mogelijkheden om de helpende hand te bieden een gre)is, hoewel er bij goede wil vaak heel wat gepres teerd kan worden. Gelukkig beloont de goede daad zichzélf, want hoewel ook zulke bereidwilligen wel eens de ervaring kennen dat ondank des we relds loon is, toch zijn het in de regel de gelukkigste en opgewekste mensen die de moed en de kracht hebben ei gen zorgen en moeilijkheden niet al te zwaar te laten wegen. Ze moeten er zich echter wel voor hoeden ook weer geen slaaf te worden van hun hulp vaardigheid. Daarvan kan immers ook misbruik worden gemaakt. Er lopen nu eenmaal heel wat „gemakkélijken" rond, die zich wel graag zo'n beetje laten bedienen. En vaak helpen we aan deze gewoonte een flink handje mee, als we tonen er een genoegen in te vinden anderen te „verwennen". Dit kan af en toe volkomen op z'n plaats en aardig zijn, maar we moeten de grenzen wel degelijk in het oog houden hoe ruim we die overigens kunnen trekken. Want het is niet zo gemakkelijk in het velletje van een ander te kruipen en alles te voelen wat daarin omgaat. We weten zelf maar al te goed, hoe we de ene dag heel anderszijn dan de anderevro lijker, moediger, sterker ofwel be- bezwaard en lusteloos. We moeten evenwel een zekere veerkracht tonen en onze vaardigheid weten te bewas» ren door op een rustige en kalme mo nier de boot af te houden, als toe toer- kélijk het gevoel krijgen dat men be zig is misbruik van ons te maken. Juist door onze eigen tegemoetko mendheid doet de ander dit vaak ge heel onbewust. Pas als we er niet op ingaan zal hij zich afvragen „waar om" niet. En dan zal hij hopelijk in zien dat de een niet het knechtje van de ander hoeft te zijn. JETTY. Jeans is de naam voor een ty pische katoenen stof, dat is bekend genoeg. Maar weet u ook waar die naam oorspronkelijk vandaan komt? Deze stof wer aanvankelijk alleen in Frankrijk, in de streek Nimes gefabri ceerd. Ze kreeg de naam „Jeanette", omdat de machine waarmee van ruwe katoen draden werden gemaakt zo heette. Later werd deze naam in Enge land verbasterd tot „jeans". In New York hebben bepaalde wa renhuizen onlangs bruidjes in de gele genheid gesteld een kopij te kopen van de bruidsjapon die Patricia Nixon op haar huwelijksdag heeft gedragen. Zo'n kopij kostte 100 dollar ongeveer 360 gulden een echt met overdreven hoog bedrag als u bedenkt, dat men veelal (in verband met de hoogte van de salarissen) de dollar in Amerika even hoog aanslaat als de gulden i» Nederland. Of u deze zomer met vakantie naar het buitenland gaat ofwel lekker in Nederland blijft, of u gaat kamperen dan wel logeren in een hotel, of u er alleen gewoon maar een weekend op uittrekt, hoogtepunten van het „er helemaal uit zijn" zijn dikwijls de maaltijden. Jammer genoeg wordt juist dan niet altijd de nodige aandacht aan de hygiëne geschonken, wat wel eens een „buik griepje" of een zogenaamde zomerdiarree ten gevolge kan hebben. De salmonellabacteriën die hiervan meestal de oorzaak zijn, voelen zich vooral bij hoge (zuidelijke) temperaturen erg prettig en vermeerderen zich dan snel. In de landen rond de Middellandse Zee, waar de zomers warmer zijn dan in ons eigen land, bederft voedsel sneller en is de kans op besmet ting met salmonella nog groter dan in ons eigen land. Bronnen van besmetting kunnen o.a. zijn: vlees, melk, vis, kip, ijs, rauwe groente en water. Voedsel dat besmet is met salmonellabacteriën kan er goed uitzien, goed ruiken en uitstekend smaken! Het voorkomen van voed selvergiftiging wordt bepaald door drie maatregelen: Hygiëne Hygiëne, vermindert de kans dat het voedsel besmet wordt met ziekte verwekkende bacteriën; Koeling koeling, maakt dat er geen massale vermenigvuldiging kan plaatsvinden van de enkele bacteriën, waarvan de aanwezigheid nauwelijks te vermij den is; Verhitting verhitting, doodt de salmonellabacteriën en maakt in de meest gevallen ook de bacteriële vergiften onwerkzaam. Houdt u daarom aan de volgende regels: 1. Om het besmettingsgevaar zo klein mogelijk te houden is een goede hygiëne onmisbaar. Dus goed handen wassen na het gebruik van het toilet, vóór u gaat koken en vóór u gaat eten. 2. Het keukengerei en het vaatwerk, ook als u kampeert, afwassen met héét sop en niet spoelen in dat sprankelende beekje of heldere meertje, die wel eens minder zuiver water kunnen bevatten dan zo op het eerste gezicht lijkt. 3. Wat de betrouwbaarheid van het water betreft: in Frankrijk bijvoor beeld staat nogal eens „eau non potable" op waterpompen of by kranen, ook in hotels I Dit water is géén drinkwater, dus niet geschikt voor het wassen van groente en fruit. Twijfelt u in het buitenland aan de kwaliteit van het drinkwater, drink dan, evenals uw gastheren, het goedkope mine raalwater (met op zonder prik). 4. Groente en fruit moet u in zuiver water wassen en als u daar niet zeker van bent in water dat minstens 10 minuten gekookt heeft. Fruit dat daar voor in aanmerking komt, kunt u ook schillen. 5. Vanzelfsprekend gebruikt u een schone handdoek en laat u geen vuile thee-, hand- en vaatdoeken slingeren. Spoel ze na gebruik In een sopje uit en droog ze vlug, liefst in de zon. 6. Medekampeerders die buikpijn en/of diarree hebben weert u uit de „keuken" en drukt ze extra op het hart hun handen veel en goed te wassen, zeker na gebruik van het toilet. 7. Daar bacteriën zich bij lage temperaturen niet of moeilijk vermeerde ren, moeten eten en zeker etensresten koel bewaard worden. Als u kam peert en meestal geen koelkast bij de hand hebt, is het beslist ongewenst restjes te bewaren. Een koeltas is geen koelkast en kan er beslist niet voor gebruikt worden. 8. Uw eten is betrouwbaar als u het snel aan de kook brengt (100 gr. C.) en het een kwartier laat doorkoken. U zult begrijpen dat u vlees bij warm weer of in een warm klimaat liever niet rauw of halfrauw moet eten: dus geen tartaar en biefstuk. Onze Zuideuropese buren doen dit van huis uit al niet! Proef daarom ook geen rauw gehakt en zorg voor heel schone handen als u gehakt aanmaakt. 9. Kook op warme dagen zowel losse melk als flessenmelk u!t een aange broken fles 's avonds door. In de landen rond de Middellandse Zee is het verstandig om losse èn gepastaurlseerde melk altijd vóór het gebruik te koken. De veestapels over onze grenzen zijn namelijk niet gegarandeerd tbc-vrij. 10. Eet liever geen onverpakt ijs dat in een karretje langs de weg verkocht woTdt: de salmonellabacteriën zijn er nog doller op dan u. En al vermeer deren deze bacteriën zich door de lage temperatuur niet, hun aantal ls zó al groot genoeg. Verpakt ijs en schepijs uit een schone, druk bezochte winkel leveren meestal geen gevaar op. 2. Jacques Esterel heeft de super mini-mode gekoppeld aan unisexmodellen. Hier twee short-combinaties met baret en Griekse sandalengladiatorenceintuur met gespen van geslagen koperen schoudertas. O) Nauwelijks zijn wij een beetje gewend aan de hot pants-mode, of in Parijs is men alweer een stapje verder gegaan met de mini-mini. Het mini-short bleek nog niet kort genoeg en de volgende stap was vanzelfsprekend het broekje met de negatieve pijpjes. Vandaar dat ]e de laatste weken in de Franse lichtstad veel (Jonge) vrouwen ziet lopen in balletpak jes. Korter kan het echt niet en In de toe komst zal men dus wel een stapje terug moeten doen om wat nieuws te bedenken. En moeten we van de zomer nu allemaal onze benen blijven tonen, hoe meer. hoe beter? Geen sprake van. Als ik lelijke benen had zou ik er tenminste niet over peinzen. Tenslotte blijft de mode van ons: wij laten ons niet degraderen tot gemeen goed van de mode.. We behouden ons het recht voor de mode zelf te maken of te vermaken, onze kleren aan te passen aan ons figuur en ons karakter. Naast de mi- nlshorts bestaat er altijd nog de zoveel elegantere rokbroek, de moujikbroek, de Perzische pofbroek en het fleurige zo merjurkje-tot-op-de-knie, kledingstukken welke menige dat wil zeggen „bijna alle" vrouwen veel eleganter en char manter zullen afkleden dan die mini- mlni-toestanden. Gaat u voordat u zich in het ultra-kort stort In elk geval eerst „In alle eenzaamheid" eens voor de spie gel staan en bekijk zowel uw benen als uw uiterlijk kritisch. Pleeg daarna overleg met uw man of uw verloofde. Maar om dat vooral de Jongere garde nog steeds niet is uitgepraat over de hot pants-mode, hebben we bij dit artikeltje toch nog maar een paar creaties laten afdrukken waar ledereen, ook u been In zal zien, of dat nou letterlijk of figuurlijk bedoeld is. 1. Een goed voorbeeld van van de Parijse super mini-mo de. Het is een ontwerp van Torrente: een pakje met kort broekje in ma rine - blauw - oranje - bleu.

Soester Courant | 1971 | | pagina 5