10x10 «t ï£uykj c» VAN HUISSTEDEN ZOMERZON IN WINTERTIJD! Nieuwe gasleiding in de Beaufortlaan Succes voor politie-honden vereniging „De Bewaker" Krabbels van Knelis reisagenten Onderzoek naar geluidshinder van vliegtuigbasis Soesterberg Honderdveertig WISO-klanten genoten volop van busreis en bezoek aan Bobbejaan Schoepen Optreden van de folkloristische dansgroep „Turk Folklor Kurumu" uit Turkije S.0. Soest hervat training Club- en persoonlijke records sneuvelden in Heilo aan de lopende band Tweede WISO-trip naar België eveneens propanganda-reis "de mode vgR vooRur Varenstraat 69 Telefoon 4521 Ter kennismaking: Een complete gezichtsbehandeling (massage, epileren, masker, make-up) voor 8,50 (nor male prijs ƒ13,50); En/of een lichaamsmassage voor 13,50 (normale prijs 18,50). Ook behandeling met: Vapoderm en Com-spray. ind augustus, begin september zal in e Beaufortlaan te Soestduinen de nieu- e dikkere (100 mm) gasleiding worden elegd tot het militaire kamp. aarmede is dan de le stap gezet op de eg om een einde te maken aan de luchtvervuiling in dat gebied van Soest. In de omgeving van de de Beaufortlaan treedt al sinds een aantal jaren schade op aan planten en bomen. Als oorzaak van deze schade is steeds luchtveront reiniging aangenomen. Op grond van deze veronderstellingen zijn aan de versterkte Hinderwetvergun ningen voor de daar gevestigde bedrij ven betrekkelijke strenge voorwaarden opgelegd voor de beperking van de luchtverontreiniging. Hoewel reeds jaren aan deze voorwaar den werd voldaan, is het optreden van schade aan gewassen niet opgehouden. Het beschadigde areaal breidde zich zelfs uit. Een ingesteld onderzoek heeft de juiste oorzaken opgespoord en de veroorzaker meer definitiever vastgesteld. Bij het onderzoek werd aandacht be steed aan de aard van de luchtveront reiniging en aan de zgn. bronhoogte c.q. schoorsteenhoogte. De volgende bedrijven en instellingen kwamen hiervoor in aanmerking: v, d. Heyden-Hardchroom (inmiddels vertrok ken), Kat-emaille, Dalco en de Water leiding. Enige jaren vormden Kat-emaille en v. d. Heyden-Hardchroom duidelijke bronnen van luchtverontreiniging. Kat-emaille is door een aantal zeer ef fectieve maatregelen ter bestrijding van deze vervuiling geen bron van betekenis meer. De Dalco ging echter in die jaren over op een nieuwe, met zware olie gestookte stoomopwekkingsinstallatie met zeer la ge schoorstenen. De overige bedrijven en gebouwen vor men slechts een achtergrond van ver ontreiniging. Dat geldt in meer of min dere mate ook voor het militaire kamp en de huizen met oliestook verwarmings installaties. Zoals bekend zal de Dalco, zodra het mogelijk is, op gasverwarming overgaan, zodat luchtverontreiniging en daardoor schade' aan bomen en tuinplanten spoe dig tot het verleden zal gaan behoren. Op de jaarlijkse keuring van politie honden te Huis ter Heide behaalde de heer H. Mol met zijn duitse herder „King" het certificaat politiehond met 288 punten. Deze hond werd opgeleid door de Soes- ter politie-honden vereniging „De Bewa ker". „De Bewaker" Is mogelijk wel de klein ste vereniging die Soest rijk is. Toch be staat zij in 1973 al 50 jaar. De huidige voorzitter is de heer H. Mol (Nieuwe- weg 71) en secretaris de heer H. Kruit - bos (Krommeweg 25). De vereniging telt slecht 15 leden, maar is kerngezond, aldus vertelde ons de secretaris. Nieuwe leden zijn natuurlijk welkom. Er bestaat nog al eens verwarring over dergelijke verenigingen. „De Bewaker" is opgericht door particulier initiatief en de leden behoeven beslist geen lid van de politie te zijn. Het contact met de plaatselijke politie is overigens voor treffelijk. Het hoofddoel Is niet het africhten tot politiehond, maar zijn gehoorzaamheids oefeningen. Mensen met ongehoorzame honden zouden dan ook mogelijk baat hebben bij het opnemen van contact met het bestuur. Het behalen van het certificaat politie hond is slechts de bekroning van een 1 Vz a 2 jaar durende opleiding. Zo'n cer tificaat kan overigens alleen gehaald worden door honden die een schoft hoogte van 55 cm hebben en de gestelde eisen zijn tamelijk zwaar. Het africhten gebeurt onder leiding van een erkende leider en dat gaat beslist zonder slaan. „Een hond die geslagen wordt, wordt bang en wij hebben juist dappere hon den nodig", zo zegt de heer Kruitbos. In de zomermaanden wordt 4x per week geoefend op een terrein bij het Berken laantje; dinsdag- en donderdagavond van 7 tot 8.30 uur, zaterdagmiddag van 2-5 en zondagmorgen van 9-12 uur. Het is interresant daar eens een kijkje te gaan nemen. bil Tien achtereenvolgende weken geven wy aan tien willekeurige cliënten, die ty- dens het winkelen by ons zyn gefoto grafeerd een waardebon van 10, cadeau. Wy verzoeken de afgebeelde dames deze advertenties uit te knippen en by ons om te ruilen voor de cadeaubon. De eerste winterprogramma's zyn uit. Wy vertegenwoordigen nagenoeg alle grote reisorganisaties zoals Airtour/Nespanda, Fit, Euroteurs, Railtour, Centouri enz. enz. GRATIS programma's verkrygbaar Steenhoffstraat 9a, tel. 5671 en 4905 Geopend: Maandag t.m. vrijdag -17 uur Zaterdag 9 -12 uw Tegen het einde van dit jaar zal, naar verwacht wordt, de Technische Fysische Dienst TNO/TPD te Delft het resultaat van het onderzoek naar de geluidshinder, veroorzaakt door de aanwezigheid van de vliegbasis Soesterberg, uitbrengen aan upa. ua^e;s a\epuTAaad Het doel van dit onderzoek, waartoe provinciale staten besloten op 26 mei 1.1., is het beschrijven van het lawaai dat door vliegtuigen die van de vliegbasis starten of daarop landen in de omgeving wordt veroorzaakt, zowel in het recente verleden als over omstreeks 5 jaar. Aan de hand daarvan kan worden nage gaan of verder gaande lawaaibeperkende maatregelen gewenst zijn en wkeel de con sequenties zijn op planologisch gebied. De beschrijving van de lawaaisterkte zal geschieden in zgn. „kosteneenhdeen", waarbij gebruik gemaakt zal worden van de formule voor de berekening van de lawaaibelasting B. De uitgangsgegevens betreffende het ge bruik van de basis in het recente verle den en in de toekomst zullen door de luchtmacht worden verstrekt, waar no dig na overleg met de United States Air Forces. Het onderzoek zal zich uitstrekken over o.a. het traject waarover de vliegtuigen taxiën bij start en landing, de start- en landingsdoelpunten van elke baan, die afhankelijk van de wind gebruikt wordt, over het proefdraaien, het aantal starts en landingen op verschillende tijdstip pen van de dag, de te gebruiken vlieg paden na de start en voor de landing, het relatieve motorvermogen alsmede de vliegsnelheid en gegevens over het door starten (touch and go). Ook de vliegtuigtypen met kenmerkende gegevens als stijg- en daalhoek, aantal motoren en het geproduceerde geluids niveau, worden in het onderzoek betrok ken. Het eindrapport zal tevens suggesties bevatten over eventueel wenselijk te achten maatregelen op planologisch ge bied en betreffende het gebruik van de vliegbasis. TNO is voor dit onderzoek aangezocht omdat het van opdrachten elders een basis computer-progamma voorhanden heeft, waaraan alleen specifiek plaatse lijke input behoeft te worden toegevoegd om de gewenste uitkomsten te verkrij gen. Van een vergelijkbaar onderzoek bij het vliegveld Welschap zijn veel gegevens beschikbaar, die met een wijziging op onderdelen ook kunnen worden gebruikt bij dit onderzoek. Slechts in kleine details verschilde de 2e WISO-trip met de le van verleden week woensdag, waaraan 150 WISO-klanten deelnamen. Opnieuw vertrokken om even 8 uur een 3-tal bussen naar het landgoed „Scha- luinen", met als begeleiders ditmaal de heer v.d. Hoven en het echtpaar Verkade als bestuursleden van de WISO, tijdens de reis geassisteerd door de Tensen- chauffeurs Westerveld, Buxtorff en dit maal Pierik sr. Via dezelfde roete, met een wijziging in verband met het bekende wielerspektakel „de acht van Chaam", bereikte men na een voorspoedige reis het fraaie land goed „Schaluinen, waar de koffie al stond te wachten Na de koffie bestond er bij een groot deel van dereizigers toch nog belang stelling voro de rondwandeling over het landgoed, onder leiding van de rent meester, de heer Donker. Na de lunch vertrok het gezelschap rich ting België voor het bezoek aan „Bobbe- jaanland". Viel de drukte tijdens de eer ste trip nog wel mee, de Belgische natio nale feestdag maakte, dat men over de hoofden kon lopen. Terwijl wij hier in Soest van een druilerige dag „genoten", scheen de zon in België, zodat de deel nemers aan de reis volop konden genie ten van de vele attracties. Om vier uur begon de show van de Bel gische kleinkunstvorst. Met veel moeite lukte het de voor de WISO gereserveer de plaatsen te „bezetten", waarna men volop kon genieten van twee uur onver valst zuid-nederlands amusement. Direkt na afloop van de show vertrok het Soester gezelschap via Baarle-Nas- sau, waar kort tevoren een postkantoor was overvallen, naar „Schaluinen", waar men, na het bekende borreltje vooraf, genoot van een voortreffelijk diner. Tij dens het diner zorgde een der deelneem sters, mevrouw De Groot, die ook de eerste reis al had meegemaakt, met en kele voordrachtjes voor opvulling tussen de gangen. Later dan men had gepland werd de thuisreis aanvaard en dankzij een vlotte tocht arriveerde men om even over half elf op het busstation Soest-Zuid. Ook met deze tocht heeft de WISO weer veel klanten aan zich verplicht. Het enthousiasme sprak boekdelen. De grote zaal was tot de laatste plaats bezet. Serveersters en kelners renden af en aan om de verplichte consumpties af te leveren. SAjje ut ming vraog dan mok zeige dak vaan de week toch wel effe in ming eige hep motte laache toen ik laas vaan die kunstemaokurs die door de gemeenschaap worde ongderhouwe. Noeng is daatnetuur- luk niks nieuws dat ter un kwaak minse bine die door aore mn se as ut waore in ut leve worde gehouwe maor zo duudeluk, daat vaalt netuurluk wel effe op. Kiek, der binne minse die as ut waore vaan beroep warrekeloos binne en die ok door ut warrukzaome deel vaan ongs volluk in leve worde gehouwe. Wullie minse, die daogeluks bezug binne mit de strijd voor ut daogeluks bestaon, kenne daat allemaol moeiluk begriepe, veuraal ajje hoort datter bie die warru- keloze ok minse lope, waor je ut nooit vaan gedocht zouw hebbe. Ik hep nooit tied gebaad om ming eige der in te vurdiepe, maor warrekeloos weze hoef nog heulegaor nie in te houwe dajje der beroerd an toe bin. Der binne minse, die un heul aordug baontje hebbe gehaad, die noeng geen warruk meer hebbe, of messchien wel ovurbodug wiere, die noeng zoon mooie kwaak geld kriege, daat zullie der as ut waore nie meer andenke om der luu haande uut de mouwe te gaon steke. Messchien hebbe die minse nog geenon- geliek ok, waant der is noeng eenmaol nog steeds un gezeigde daat luud „war- reke is veur de domme". Maor omdaat die luu uutkering kriege gerekund naor hullie laotste vurdiende geld, zit ut der netuurluk wel in daat zukke gevaale ut meest gaon veurkom- rne bie die groepe, die un heul aordug centje beure, per maond, waant daat is vaok, netuurluk ok weer in vurhouding heul wat meer as ut vvekelukse loon vaan de minse die warreke en prebere te leve naor de lettur vaan de veur- schrifte vaan de naatsiejonaole vureni- ging mit de meeste leje CAO. En ajje ut effe goed bekiek, daan ken ut haos ok nie aors. Stel je is veur dajje tweeduuzend gulde per maond zouw vurdiene en je krieg daor driekwaart vaan as uutkering. Daan hejje nog altied vieftienhongderd piek in ut haandje. Maor stel je noeng is etffe veur dajje der maor tweehong- derd per week beurt, dan krieje toevaa- lug nie meer as hongderdvieftug in haande, en daat is netuurluk nie zo veul, dus daan zorrug je wel dajje bar gauw an de slaag komp, waant de kaachul mot noeng eenmaol blieve braande. Jie ken ut messchien effe uuthouwe, maor das gauw veurbie. En daat hebbe die luu mit die vieftienhongderd guldes noeng net nie. Zullie zalle messchien un borrultje minder motte gaon drinke, maor kraap komme die luu nie te zltte. Daat zouw eigeluk is gereguld motte worde. Nie door ming, maor deur de minse die daat vaan bove of kene rege- le, waant juust veur zuk soort zaoke zitte die luu daor. Zuk soort dinge hep ik eigeluk bie alle praoterie veur daat nieuwe kaabinet gemist. Zullie binne wel daoge en naachte be zug geweest om, waor daat ok maor kon geld vaandaon te haole om de zaok sluutend te kriege, maor as die zaok waor ik ut noeng ovur hep is eoed ge reguld zouw worde, daan so^^lde daat ok un heule kwaak zakke r knaoke, maor ik schaat daat die luu daor nie zo gauw an zulle beginne, waant wie weet waat of un menister nog overkomp aï hie op de een of aore menier warreke- los geworde is, Daan kejje moeieluk an die regelinge gaon zitte peutere, want jie bin daan as ut waore un dief vaan je eige knip. En eigeluk is ut mit de vaoderlaandse kunstenaors, die deur ongs, aal hiet. ut daan de ovurhied, ongderhouwe worde. Der zalle best wel kunstenaors weze die vaan die kunst zalle kenne leve, maor die binne schaat ik wel op de vingers vaan un paor haande te telle. Aal die andere, en daat binne der waat, (jie hoef maor is op kunstmarreke en zuk soort zaoke te gaon kieke) prebere ut netuurluk wel, maor die kenne ut nie. As zullie vaan hullie kust zouwe motte leve, daan waore der heul gauw un heu le kwaak kunstenaors minder in ongs laand. Maor zoas voor un heule kwaak aore dinge in ongze maotschaappie, binne dinge in ongze maotschaapie., binne der kunstenaors, die nao beoordeling deur de overhied vaan de dood worde gered, ling deur de overhied vaan de dood •pajaS apjoA\ En der is netuurluk geen mins, die weet daat wullie in Soest ok un paor vaan die kunstenaors hebbe die in leve blieve daankzie de ovurhied, lees: de bevollu- king. Kiek, kunst is kunst, en un volluk ken noeng eenmaol nie zongder kunst, aal zouw ut allenug maor weze voor ut na geslacht, maor daan mot ut wel kunst blieve en geen produksie maokerie. Heul oprecht ken ik wel zeige dak waor- dering hep voor de kunst, en ik wil ok best nog wel kieke naor dinge die ik maor heul moeieluk ken begriepe, maor mit die regelinge is naor ming mening de kunst nie gediend. Ik ken nie begriepe datter minse binne die un voorziening uut wete te denke, die de ovurhied bar veul geld kost, de kunstenaor un beroep opdringt waormee hie warrukstukke mot levere, inspie- raotsie of nie, en un vurzaomeling war reke oplevurt, die zo eenzijdug is dajje ut mit de beste wil vaan de weruld nie mooi meer ken vin de. Ut ken allemaol maor één reje hebbe en daat is daat die regelaors zoon vaak- kundugge vooruutziende blik hebbe. daat zullie hebbe gedocht: meteen doen, waant ovur un paor hondurd jaor brin- ge die voorwerepe bar veul geld op. Laote wullie ut daor maor ophouwe. De folkloristische dansgroep „Türk Fol klor Kurumu" uit Turkije maakt don derdagavond 29 juli haar opwachting in het openluchttheater Soest. De veeirtig leden van dit unieke ensem ble zijn afkomstig uit vele, soms veraf gelegen streken in Anatolië, het Azia tische deel van Turkije. Op het uitgebreide repertoire staan dan sen en muziek uit Elazig, Gaziantep, Bitlis, Erzeru, Silifke, Kars en het Zwar te Zee-gebied. Het zijn dansen met vol komen verschillend karakter en ritme, hetgeen te verklaren is doordat de ver schillende delen van dit reusachtige ge bied tot op de dag van vandaag slechts zeer weinig onderling kontakt hebben. De folklore in bedoeld gebied is bijzon der rijk aan klederdrachten, hetgeen het gezelschap donderdagavond graag laat zien. De groep geeft een tijdschrift uit en is als dansgroep herhaaldelijk in alle lan den van Europa te zien. Op die manier raakt een ieder bekend met de levendige en kleurrijke pracht van het Turkse plattelandsleven. De aanvang van de voorstelling is be paald op 20.00 uur. De toegangsprijs is 2,50. Bij slecht weer zal het optreden ver plaatst worden naar de sporthal Beu kendal. Hiervan zal mededeling wor den gedaan via de radio in de medede lingen van 11.55 uur op Hilversum I en in de mededelingen van 17.55 uur op Hilversum II. Ten behoeve van de Turkse gastarbei ders laten wij van bovenstaande be kendmaking hieronder nog eens de tekst volgen in hun landstaal: „TURK FOLKLOR KURUMU" DANSGRUPU MUSEMARESI. 29 Temmuz Persembe aksami Soest acik hava tiyetrosunda, Türkyieden gelen Türk Folklor Kurumu dansgrupu tara- findan bir musamere verilecektir. 40 Kisiden mütesekkel olan bu müstesna topluluk, anadolunun muhtelif sehirle- rinden kuulmustur. Bu zengin prögramda, Elazig, Gaziantep, Bitlis, Erzerum, Silifke, Kars ve Kara- deniz sahillerinden bircok danlsar ev türküler bulunmaktadir. Bu sehirler, birbirinden uzak olduklari icin, temaslan az olmustur dolayesile bu danslar ve türküler birbirrinden ayri v*. cjzel birhava tasimaktadir. Ayrica, Türk folklorunum kiyafetleride bilhassa cok zengindir. Persembe aksambi müsamurede bunu bizzat goreceksiniz. Bu dansgrupu avrupanin muhtelif se- hirlerinde gorulimuster ve ayni zamanda bir mecmua necretmektedir. Bu suretle, herkes bu canle ve zevkli Anadolu Turk hayatini tanimis olacaktir. Saat 20.00 de basliyacak olan müsamsi- nin giris fiyati 2.50 gulden dir. Hava „bozuk oldugu takdirde, musamere Beukendal spor salonunda yapilacaktir. Ayni zamanda bu musamere radyo-dan 11.55 Hilversum I ve 17.55 Hilversum II den nesredilecektir. bar gezellig Telefoon 02155-8252 Na genoten te hebben van een welver diende vacantie, gaat v„jr de leden van S.O. Soest de harde werkelijkheid van hun hobby weer gelden. Dinsdag 27 juli wordt de training hervat. Voor junioren om 19 uur en voor senioren om 20 uur. De pupillen mogen wachten tot na de schoolvacanties. Onder ideale weersomstandigheden kwam een groep S.O. Soest atleten woensdag avond aan de start voor atletiekwed strijden in het Noordhollandse Heiloo. Gejo Spans zorgde opnieuw voor de bes te prestatie door bij de a-klassers de mijl voor zijn rekening te nemen in 4 min. 17.8 sec., wat tevens een nieuw clubrecord betekende. Op diezelfde af stand, maar dan bij de c-klassers was het Piet Majoor, die de overwinning in de wacht sleepte met 4 min. 35 sec., waarmee hij zijn persoonlijk record aan zienlijk verbeterde. Jan Paauw zorgde met 12.2 sec. op de 100 mtr. voor een 3e plaats, terwijl hij op de 200 mtr. 2e werd in de tijd van 24 sec. rond, wat hem tevens een ver betering van het clubrecord opleverde. Jaap Berghuis, b-junior, zorgde op de 800 mtr. voor een fraaie 3e plaats in zijn persoonlijk beste tijd van 2 min. 10 sec. Peter Overbeek liet bij het discuswerpen de discus pas na 23,65 mtr. op de grond komen en behaalde bij het kogelstoten met een stoot van 9,58 mtr. een 3e plaats en tevens een verbetering van het club record. C-klasser Ron van Duuren kwam aan de start voor de 5 km. en eindigde als 3e in de persoonlijk beste tijd van 16,55 minuten. D-klasser Ton Duits finishte als 2e in 17m. 0,6 s. wat ook voor hem al een van zijn persoonlijk record betekende. Anton Hofslot volgde hem direct, verbeterde niet alleen zijn per soonlijk record, maar nam tevens het clubrecord voor zijn rekening.

Soester Courant | 1971 | | pagina 7