Trouwzaal in gebruik genomen. Soest toen - Soest nu 1 „PERSOONLIJKE" POLITIEK GEEN VOLKSPARTIJ PRINSES IRENE VERJAART Diusdag 3 augustus 1971 49e jaargang no. 57 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2506-5154 - Postgiro 120150 Zomer- en wintertarieven voor paspoorten Politie lost schijnwerper- mysterie op Het oog gericht op de oceaan als vuilnisbelt Speciale wegwijzers voor het Industrieterrein E. Moffie wint finale standwerkersconcours Winkeldiefstal In Soesterveen parkeren voor gehuurde garages toegestaan Tegemoetkoming studiekosten 1971-72 Tournooi Tros voetbal vereniging „Bom" bleek wasteil SOESTERI OURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,50. Buiten Soest per kwartaal ƒ8,— Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Nog veel interessanter dan de medede- ling, dat Nixon overweegt een reis naar j China te maken, zijn de reacties die daarop volgden. We weten nog niets méér dan dat Nixon waarschijnlijk volgend jaar naar Chi- na gaat, en verkeren volkomen in het onzekere omtrent de resultaten van dat bezoek, maar reeds lijkt het, of er won der wat veranderd is! Het meest opvallend is wel, dat men op-, eens ontdekt, dat er tussen Amerika en China eigenlijk nooit iets anders was i dan vriendschap. Amerika heeft zich altijd (belangenloos natuurlijk!) achter China geschaard, heef de Europese machten gekapitteld om de (inderdaad nogal schaamteloze) manier waarop ze dit zieke land exploiteerden, stuurde er zelfs wapens en geld heen. Nu blijkt door een misverstand inzake Korea, en door de kwestie Vietnam die goed beschouwd van zeer ondergeschikt belang is. deze goede verstandhouding vertroebeld. Dat kan zo niet blijven en nu gaat Nixon er zélf naar toe om met Mao en Tsjoe-en Lai te praten. Het is een geweldige ommezwaai, en het valt te begrijpen, dat menigeen er van duizelt. Eén man Een ander opmerkelijk facet van de zaak is, dat zo buitengewoon veel wordt ver wacht van één man. Want het wordt van alle kanten duide lijk gemaakt: Nixon heef het initatief genomen en Nixon gaat er heen. De „mannen aan de top" zullen elkaar moe ten ontmoeten en proberen de kreukels glad te strijken. In het verre verleden was deze „persoon lijke'" diplomatie schering en inslag en werden zonder en over de Volken de belangrijkste beslissingen genomen. De democratie zou aan deze „geheime di plomatie" een einde maken! In plaats daarvan bloeit telkens weer het geloof op aan de éne man, die het zal klaren. 1 En toch is er maar weinig goede grond voor dit blinde vertrouwen. Fouten van voorheen De huidige wereldsituatie is voor een goed deel ontstaan door de „drie groten" Churchill, Roosevelt en Stalln, die onder elkaar in Jalta voor een nieuwe en be tere wereld zouden zorgen. Hoe Roose velt als ook Churchill zich op Stalin verkeken hebben, daar zijn we nu wel achter! De socialistische fraktieleider Den Uyl blijkt plotseling niet meer zoveel te voe len voor het met D'66 en P.P.R. stichten van een z.g. progessieve volkspartij. Vóór de verkiezing bleek Den Uyl er, met Van Mierlo van D'66 en Aarden van de P.P.R.er zo enthousiast voor. Die 3 partijen zouden er gezamenlijk aan gaan werken om de duidelijkheid en helder heid in de vaderlandse politiek te gaan brengen door te streven naar de opzet van één gezamenlijke volkspartij De voor de P.v.d.A. hoopgevende stem busuitslag heeft fraktieleider Den Uyl kennelijk weer meer vertrouwen in ei gen kracht gegeven en nu begint hij, volgens een eigen artikel in het Hollands Maandblad, de boot van Van Mierlo maareen beetje af te houden. Voor een instituut dat de stichting van die volkspartij zou gaan voorbereiden, voelt hij niet zoveel. Samenwerken blijft natuurlijk best, maar dan liever in een federatief verband. Dat wil dus zeggen, ieder van de drie partijen blijft wie ze was. Nu de situatie in de P.v.d.A. wat tot rust lijkt te zijn gekomen, de socialis tische partij de grootste stemmen- en zetelwinst -behaalde, de winst van D'66 tegenviel en de P.P.R. nauwelijks meer meetelt, lijkt het de P.v.d.A. maar be ter om op eigen houtje verder te gaan. Geen verwatering met de hier en daar toch wat liberale ideeën van D'66, ieder op zich en meer polarisatie bij de P.v.d.A. Dat moet voor Van Mierlo c.s. wel een teleurstelling betekenen. Het wordt voor zijn groep nu de vraag of een federatie ve samenwerking met de P.v.d.A. nog wel een goede politieke zet zal zijn. In de politiek moet je nu eenmaal nooit op vriendschap en aardig zijn rekenen, hoe de uitlatingen op zeker ogenblik ook zijn. De hoop op het binnen afzienbare tijd verwezenlijken van één progessieve volkspartij kan voorlopig wel uit het boekje van Van Mierlo en Aarden ge schrapt worden. Aan de andere kant staan de papieren voor de christelijke volkspartij er trou wens ook niet zo best voor. Het is en blijft, weliswaar het ernstig streven van de K.V.P., maar juist dat maakt de hui dige samenwerking in de regering er niet gemakkelijker op De C.H.U. wil wel met de idee meegaan, maar bij de A.R.P. zijn en blijven er on getwijfeld ernstige bedenkingen tegen. In die kringen vreest men, dat in één christelijke volkspartij toch teveel van het eigen evangelische karakter van de partij verloren zou gaan en dit tot. een uittocht van vele partijleden zou leiden, die dan zouden overgaan naar b.v. de G.P.V. Hoe meer de K.V.P., in wier progamma de stichting van die volkspartij nu een maal voorkomt, er naar toe gaat. werken gedurende de huidige kabinetsperiode, in hoe moeilijker situatie de A.R.P.-mi- nisters en de A.R.P.-fraktie in de Kamer komt te zitten. Terwille van het voort bestaan van de coalitie zal het streven van de K.V.P. daarom een niet te vurig en gehaast karakter mogen aannemen. Zo zien we dan ook in de juist aange broken vierjarig regeringsperiode noch ter ene noch ter andere kant. één volks partij ontslaan. Er zal nog wel weer een verkiezing voorbij moeten gaan eer dat chapiter nogeens ernstig en terdege aan 41e orde komt. Diezelfde persoonlijke diplomatie volgde ook De Gaulle, die het samen met Ade nauer wel zou klaren. De Gaulle baarde wel veel opzien en zorgde voor een grote publiciteit, maar er is niet veel uitgeko men. Nu gaat Nixon het proberen. Nixon is een doorgewinterde partijpoliticus (die als zodanig ongetwijfeld brood ziet in deze stunt), of hij een staatsman is, op gewassen tegen Mao en vooral tegen de overslijtbare Tsjoe-en-lai, zal nog moe ten blijken. Voor wie de winst Juist daarom is de hele drukte om dat nog in de toekomst verhulde bezoek van Nixon aan China, zo zwaar overtrokken. Misschien zullen er tegenstellingen wor den overbrugd, maar er zullen misschien nieuwe, scherpere tegenstellingen wor den opgeroepen? Hoe zal Rusland zich voelen als het tus sen China en het Westen beklemd zit? Wat zal de reaktie zijn in Japan, en in die Aziatische staten die al eeuwenlang hun best doen niet door het grote China te worden opgeslkt? Is de glimlach van China die van de humane pacifist, of van de hongerige krokodil? Gaat de winst naar Nixon of naar Mao? Toekomstmuziek Er staan zóveel vraagtekens, dat ervoor uitroeptekens eigenlijk geen plaats is. Maar alleen het aankondigen van een plan heeft Nixon van veel hoofdpijn verlost. De „onthullingen" over Vietnam zijn op eens geen nieuws meer. Men vraagt zich trouwens af of die onthullingen de rege- ring-Nixon schade hebben gedaan, dan wel wondergoed in haar straatje pasten! Nixon heeft nog geen stap verzet, en reeds ziet men hem als de man die de ban doorbreken zal. In aanmerking ge nomen dat er in 1972 verkiezingen zul len worden gehouden, kan hem dit al leen maar ten goede komen, en is zijn kans op herverkiezing opeens vele ma len vergroot. Door koniklijke goedkeuring van het raadsbesluit van april 1.1., waarbij de legesgelden werden gewijzigd, zijn met ingang van 1 augustus enkele dienstver leningen van de gemeente duurder ge worden. Een paspoort, aangevraagd tussen 1 sep tember en 31 maart gaat 19,— kosten. Na 31 maart tot 31 augustus kost dat zelfde paspoort 28,50. Voor het ver lengen van uw paspoort moet u dezelfde bedragen neertellen. Een rijbewijs aanvragen kost van nu af aan ƒ10,--. Dat was ƒ8,—. Een uittrek sel uit het persoonsregister kost nu 2,50, tegen vroeger ƒ1,—; een bewijs van nederlanderschap ƒ3,— (ƒ2,—); een ge boortebewijs ƒ2,50 (ƒ1,—) en een over- lijdensbewijs ook 2,50 1,—). Voor trouwen betaalt men eenzelfde be drag: 75,-- en de eerste en tweede klasse huwelijken zijn afgeschaft. Al leen zaterdags trouwen wordt duurder: 300,— voor een ingezetene van de ge meente én 400,— voor niet ingezetenen. Voor het trouwboekje gaan we ook meer betalen: ƒ6,— tegen vroeger slechts 3,50. Wat de paspoorten betreft is het zaak de data 31 maart en 31 augustus in het oog te houden. De laatste tijd werd bij de politie door bewoners van het Soesterveen herhaal delijk geklaagd dat met een schijnwer per de huizen werden beschenen. Bij een ingesteld onderzoek bleek dat een bioloog, in opdracht van een biolo gisch instituut in Rotterdam, insecten moest vangen, die in het Soeserveen le ven. Hij deed dat met een sterke schijn werper. De bioloog heeft beloofd een an dere methode te gaan toepassen. Donderdag a.s. hoopt prinses Irene haar 32ste verjaardag te vieren. Deze prinses der Nederlanden, die wegens haar huwelijk met de Spaanse prins Hu go Charles de Bourbon-Parma. afstand van haar rechten op de Nederlandse troon deed, verblijft thans regelmatig in Nederland. Sinds haar echtgenoot door de Spaanse autoriteiten over de grens is gezet hebben zjj zich gevestigd in een klein zuid-Frans stadje nabij de Spaanse grens. Het begint erop te lijken dat het paar alle hoop op het eens bezetten van de Spaanse troon wel zal moeten laten varen. Het dictatoriale bewind van generaal Franco houdt de touwtjes zo strak in banden, dat de oppositionele Carlisten weinig kans van slagen schijnen te hebben. Wij wensen prinses Irene veel succes in het opvoeden van liaar zoon en hopen dat zij op haar verjaardag veel felicitaties zal ontvangen uit Spanje en uit Nederland. -M" Met het sluiten van het huwelijk tussen de heer G: Bitter (22) uit Hilversum en mej. A. M. de Gier (24) door de burge meester Mr. S. P. Baron Bentinck, is vrijdagmiddag de nieuwe trouwzaal naast het gemeentehuis in gebruik ge nomen. Als herinnering aan dit eerste huwelijk in dit lokaal bood de burgemeester het bruidspaar een bandopname aan van de plechtigheid en een boekje met de titel „Hoe blijven wij getrouwd?" Het gebouwtje heeft ƒ71.000,gekost en de inrichting ƒ24.500,De trouwzaal meet 7.70 x 9.60 meter en biedt plaats aan ruim 80 personen waaronder 34 zit plaatsen. De vaste vloerbedekking bestaat uit groen nylon tapijt. De 34 pastoe stoelen hebben een geel-groene bekleding. In de trouwzaal is een geluidsinstallatie aan gebracht om de huwelijksplechtigheden muzikaal op te luisteren. Het gebouw wordt centraal verwarmd. Op zonnige dagen, zoals afgelopen vrij dag, zal deze overigens niet gebruikt be hoeven te worden, want het platte dak en het vele glas zorgen dan voor een oventemperatuur. Ook het treinverkeer zal de plechtigheden nog wel eens ver storen. De officiële ingebruikneming werd onder andere bijgewoond door de andere amb tenaren van de burgerlijke stand van onze gemeente, te weten mevrouw S. M. Polet-Musler en de heren J. v. d. Arend en W. H. Strouss. Alhoewel tussen deze 3 ambtenaren een soort roulatie-systeem bestaat, mogen de bruidsparen hun voorkeur uitspreken wie het huwelijk zal voltrekken. Een boze woordenwisseling tussen Noor wegen en Nederland over het lozen van giftig afval van de chemische industrie ergens in de oceaan heeft resultaat ge had. De publieke opinie vooral in Scan dinavië maar ook in Nederland keerde zich nogal fel tegen de voorgenomen giflozing, maar eigenlijk nog meer tegen het merkwaardige feit dat er eigenlijk niets tegen kan worden gedaan. Het beste wat nu bereikt kon wordn is bereikt en dat is niet veel meer dan dat er over leg gepleegd wordt over een zo onscha delijk mogelijke plaats om het gif te lossen. In Nederland pleegt men zich over het algemeen het meest te ergeren over de viezigheid die de Rijn afkomt van de Duitse, Zwitserse en Franse chemische en mijnindustrie. De Scandinaviërs, voor al de Noren die nogal wat brood ver dienen met de visserij, zijn veel gevoe liger voor wat op zee gebeurt. Maar het is geen zaak die de anderen koud kan laten. Oceanologen klagen al steen en been o- ver de vervuiling van de wereldzeeën. Thor Heyerdal, die met zijn papyrus- bootje de oceaan overstak, geeft grieze lige verhalen over de geweldige smeer boel die hij aantrof. De Rijn schoon krij gen is geen makkelijke en zeker geen goedkope taak, maar het schijnt techno logisch nog mogelijk te zijn. Maar het wordt onbegonnen werk om een oceaan als die eenmaal over het kritieke punt van de vervuiling heen is weer te her stellen in zijn oude staat. En die oceaan is van ons allen. Won derlijk is alleen dat men er kennelijk geen kans toe ziet om internationale overeenkomsten te treffen die voorko men dat de landvlakten van de wereld een soort eilanden worden te midden van een kolosaal riool en dal. het van een beetje rumoer in een paar landen moet afhangen of een enkele giflozing misschien niet doorgaat. De volgende chemische industrie die wat rommel kwijt wil, zal er waarschijnlijk wel voor zorgen dat er nog meer in stil te wordt gewerkt, maar dat is niet de manier om de vervuiling van de wereld tegen te gaan. KANTMAN Burgemeester en wethouders zijn ac- coord gegaan met het voorstel van de A.N.W.B. het verkeer met bestemming Industrieterrein te gaan geleiden met speciale wegbewijzering. Komende van de richting Utrecht zal een wegwijzer geplaatst worden op de Biltseweg bij de Beckeringstraat. Vanuit de richting Amstedram c.q. Baarn staal een bord op de hoek bij het paleis, wijzend de Biltseweg op en vervolgens de Beckeringhstraat. Vrachtverkeer vanaf Amersfoort wordt via een bord bij de Vondellaan en een bord op de Soesterbergsestraat bij de Ossendamweg naar de Nieuweweg, Beu kenlaan enz. geleid. Ook het verkeer van Soesterberg met bestemming indu strieterrein wordt bij de stoplichten op de Soesterbergsestraat via de Ossendam weg geleid. Voor al degenen die dan nog verdwalen in Soest en voor leveranciers elders in de gemeente, wordt ook nog een bord geplaatst bij het Nieuwerhoekplein. Het totale vrachtverkeer zal niet min der worden maar bepaalde wegen in Soest worden hierdoor toch wel ontlast. De finale van het standwerkersconcours 1971, welke in Zutphen werd gehouden, is gewonnen door onze plaatsgenoot de heer E. Moffie. Aan deze finale namen alle le prijswinnaars deel van de diver se regionale wedstrijden. De heer Moffie kwam in het bezit van de wisselbeker van de commissaris van de Koningin in de provincie Gelderland, de Mr. H. W. Bloemersbeker en ontving de bekende enveloppe met onbekende inhoud. In tegenstelling tot zijn voornemen met deze wedstrijd te stoppen, voelt de win naar zich nu wel sportief verplicht de trofee in het komend jaar te verdedigen. Tussen donderdag en zaterdagmorgen Is uit de etalage van boekhandel Van de Ven een casette recorder ter waarde van 280,— ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Huurders en toekomstige huurders van gemeentelijke garages in het Soesterveen gelegen aan de Smitsweg, de Weegbree- straat en de Varenstraat krijgen onthef fing van de ter plaatse geldende par keerverboden. Hun wordt toegestaan vóór de gehuurde garage een motorvoer tuig te parkeren. De ontheffing, waar voor geen kosten in rekening worden gebracht, wordt verleend voor de perio de dat de garage gehuurd wordt. Dit schrijven burgemeester en wethou ders aan de huurders van gemeentelijke garages in reeds genoemde straten. Dat het parkeren alleen geldt voor de huurder van de garage en niet voor zijn gasten blijkt uit het ontheffingsbewijs en een vignet dat aan de huurder ver strekt wordt. Het vignet dient, te wor den bevestigd aan de achterzijde van de voorruit van de betreffende auto, ter wijl het ontheffingsbewijs nadere gege vens over de huurder, de garage en de ontheffing aangeeft en getoond moet worden bij controle. De problemen voor het in- en uitrijden van de eigen garage zijn hiermede opge lost. Het zal niet meer ongestraft kun nen voorkomen dat derden de inrit blokkeren. Tot 31 augustus a.s. bestaat er nog ge legenheid de formulieren voor het ver krijgen van een tegemoetkoming in de studiekosten van leerlingen bij het voort gezet onderwijs (met uitzondering van het Hoger beroepsonderwijs) in te leve ren. Deze formulieren zijn verkrijgbaar bij de directeuren/rectoren van de scholen en bij het Ministerie van Onderwijs, H. W.- Mesdagstraat 10 te Groningen. Als basis voor deze regeling geldt het inkomen van de ouders. Van gemeentezijde bestaat geen bezwaar tegen het houden van een voetbaltoer nooi op de speelweide op de Eng. nabij de Witte Boerderij door de voetbalver eniging TROS. Op zaterdag 14 augustus a.s. zullen maar liefst 20 elftallen daar de strijd aanbin den. Politie en brandweer zijn dinsdag 27 ju li druk en zeer voorzichtig in de weer geweest bij het opgraven van een „bom" op het terrein van landbouwer F. Kuij- per aan de Maatweg. De heer Kuijper stootte bij het graven van een put op een voorwerp, dat hem deed denken aan oorlogstuig. Dat zou zeer wel mogelijk geweest kunnen zijn, omdat in de oorlogsjaren hier meer ma len bommen gevallen zijn. Na veel gezwoeg, waarbij de brandweer werd ingeschakeld voor het leegzuigen van de put, kwam tenslotte een wasteil te voorschijn. I

Soester Courant | 1971 | | pagina 1