Soest toen - Soest nu ZIEKENAUTO Noorderweg 23 TELEFOON 5980 Vrijdsg 6 augustus 1971 49e jaargang no. 58 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 Winkeliersvereniging Soest zoekt oplossing voor winkelsluitingsprobleem HET GESCHONKEN VERTROUWEN KONINKLIJK PALEIS „HET HUIS TEN R0SCH" V.V.V.-nieuws Het oog gericht op griezelige voorspel lingen van Sadat Verkeersongevallen Avondgebed Gevonden voorwerpen Geslaagd >ius rut i;h' SOESTERÜOURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,50. Bulten Soest per kwartaal 8,— Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag De winkeliersvereniging Soest, een ver eniging die reeds in 1948 opgericht werd, zoekt naarstig naar een oplossing voor het winkelsluitingsprobleem dat in Soes' bestaat. Op het moment is het zo, dat zowel op maandagmorgen als maandag de gehele dag, op dinsdag, op woensdagmiddag en zelfs op donderdagmiddag bepaalde win kels of groepen winkels (branchegewijs) gesloten zijn. Deze gevarieerdheid is beslist niet ten gerieve van het publiek en een uniforme sluiting zou dan ook wel gewenst zijn. Bij een enquete onder 231 kopers, wel iswaar met een soort steekproefkarakter, waaraan men evenwel toch een bepaalde tendens of conclusie mag verbinden, bleek 63% van de dames en 52% van de ondervraagde heren voor een hele maan dagsluiting te zijn( of hiertegen geen bezwaar te hebben) en respectievelijk 19% en 2% voor een hele dag sluiting op woensdag. Daar staat tegenover een wens voor een koopavond, waar 72% van de dames vóór was en 6% van de heren. Zoals gezegd een indicatie geeft deze steekproef wel. Iedereen, zowel publiek als winkelier tevreden stellen is natuurlijk niet mo- Lonen vrij en prijsstop weg, bepaalde de nieuwe regering, we willen vertrouwen schenken en scheppen. Terwille van de konjunktuur zowel als ter bestrijding van de inflatie zullen werkgevers als werknemers, d.w.z. hun organisaties, zich in hun verlangens en hun eisen moeten beperken. Dit mede met het oog op een aanstaande rijksbegroting, die ook ver schillende belanghebbende groepen be perkingen zal opleggen en desalniette min er niet zo erg rooskleurig zal uit zien. Nu zal in het komende halfjaar dan moeten blijken of het vertrouwen dat de regering aan het bedrijfsleven wil schen ken om mee te helpen de kosten te druk ken, de inflatie te bestrijden gerecht vaardigd is. Tot nu toe gaven zij nog altijd elkaar de schuld van de stijgende kosten en voortgaande inflatie. De werknemersorganisaties betogen hard nekkig dat de boven de produktiviteits- stij ging uitgaande looneisen een nood zakelijk gevolg zijn van de opdrijving van de prijzen door de ondernemers en dat de lonen daartoe slechts een mini- me aanleiding geven. De werkgeversor ganisaties echter beweren dat de schuld voornamelijk gezocht moet worden bij de meer dan de produktiviteit gestegen lonen. In het afgelopen jaar is dat zeker het geval geweest, de loonsom steeg met circa 13%, meer dan 8% boven die van de produktiviteit. Als nu desalniettemin de vakbonden blij ven vasthouden aan looneisen die de produktiviteitsstijging te boven gaan, zoals eerder dit jaar werd geuit, dan blijven uiteraard ook de prijzen van de produkten stijgen en gaat de inflatiespi raal ongeremd verder. Niemand schiet daarmee iets op, maar de aan partiku- liere pensioenen gebondenen en anderen met niet in de trend meelopende inkom sten, gaan er nog steeds verder mee ach teruit. Dat is een punt wat bij de vak bondsleiders helaas nog altijd te weinig meespreekt, althans niet zo lang zij zelf nog niet aan de pensioengerechtigde leeftijd toe zijn. Maar goed, de sfeer van vertrouwen is nu geschapen. Nu is het afwachten of dat toch tot betere resultaten voor de inflatiebestrijding zal leiden dan de wet matige dwang tot beperking in de eisen. Zou dat niet het geval blijken te zijn, dan is alle geschreeuw over artikel 8 en 10 van de Loonwet onwaarachtig ge weest. Dan blijkt het demokratisch prin cipe niet voldoende te werken en roept dat automatisch weer reakties op. Dan ook zakken we steeds meer af naar het peil waarop steeds meer onderne mingen in ons land het loodje moeten leggen en zal onze industriële bedrijvig heid zich tot steeds minder sektoren gaan bepalen. Dat betekent dan vooral werkloosheid in de streken in het noor den, oosten en zuiden van ons land, waar de zwakkere bedrijfstakken, zoals de textiel en de schoenenindustrie, geves tigd zijn. Overheveling van sterkere industrieën naar die gebieden is gemakkelijker ge zegd dan gedaan. Daar komen nog ande re faktoren bij kijken dan goedkope ves tiging en beschikbare arbeidskrachten, faktoren waarop een regering weinig in vloed kan uitoefenen. We kunnen hier natuurlijk niet voort gaan de lonen maar steeds te verhogen terwijl dit in andere landen, ook die van de E.E.G. in veel mindere mate het ge val is. Veel werk gaat reeds naar de landen waar lagere lonen gelden, om daarmede hier de konkurrentie, ook uit die landen, het hoofd te kunnen bieden en zodoende bedrijfssluiting te voorkomen. We zijn nog niet op de „weg terug". Er zullen ongetwijfeld nog meer bedrijven de ongelijke strijd moeten staken in het komende jaar, waarmee in sommige ge bieden van ons land de werkloosheid zal toenemen. Dat aspekt gaat, naast de ontwaarding van het geld, steeds meer meespreken. Niet dankzij maar ondanks regerings maatregelen om te redden wat er te red den valt. Maar we schenken vertrouwen, aan werknemers en werkgevers, dus la ten we even afwachten hoe in de komen de maanden de situatie op loon- en prijs febied zich zal ontwikkelen. gelijk, maar duidelijkheid en eenheid, maandag, dinsdag of woensdag, hele of halve dag, lijkt ons gewenst. Enquetes Om enigszins gefundeerde voorstellen te doen en daardoor tot een zo goed moge lijke beslissing te komen, hield de win keliersvereniging in augustus 1970 een enquete over een koopavond. De meer derheid van de winkeliers voelde er toen weinig voor. In het voorjaar van 1971 hield de Ka mer van Koophandel uit Amersfoort ook een enquete over een koopavond en toen bleek, waarschijnlijk mede beïnvloed door de zuigkracht van naburige ge meenten die reeds een koopavond had den, de meerderheid van de Soester win keliers geen bezwaar meer te hebben. Van de 264 door de K.v.K. verzonden formulieren kwamen er 146 (55.3%) terug. 103 winkeliers waren vóór een koopavond, waarvan 90 voor de vrijdag avond en 13 voor donderdagavond. Het instellen van een koopavond, een beslissing die de gemeenteraad moet ne men, mag dan ook verwacht worden, mogelijk reeds per 1 september a.s. Een duidelijke wens van het publiek gaat dan in vervulling. Dit vraagt echter van de winkeliers nog al wat. Zij moeten zorgen voor personeel en meer kosten voor verwarming, ver lichting enz. zijn het gevolg. Van die kant bezien is het logisch dat de winkeliersvereniging gaat zoeken naar compensatie voor deze extra kosten. Uniforme sluiting Voor de levensmiddelensector, de dro gisterijen, de zuivel- en rookartikelenbe- drijven, bestaat een wettelijke (gemeen te) regeling, waardoor deze zaken op woensdagmiddag gesloten moeten zijn. Kappers moeten dinsdag na 13 uur slui ten. Een uitzondering wordt gemaakt voor de periode van 16 juni tot 15 september. Alle bovengenoemde bedrijven mogen dan wel open zijn op maandag en dins dag. Deze gemeentelijke regeling geldt sinds 22 oktober 1963. Behoudens deze verplichte halve dag sluiting zal het personeel gedurende de week nog een halve dag vrij gegeven moeten worden om de 5-daagse werk week voor hen te realiseren. In de afgelopen maand mei hield de winkeliersvereniging wederom een en quete waarbij drie vragen werden ge steld: 1. Bent u voor een maandagmid dagsluiting? 2. Wilt u maandagochtend vrijwillig sluiten? 3. Wilt u vervroegd sluiten op zaterdagmiddag. Van de 269 verzonden formulieren kwa men er 163 (60%) terug. Vergeleken met de enquete van de K.v.K. een beter re sultaat. De eerste vraag werd door 49.7% be vestigende beantwoord, de 2e vraag door 58.2% en de derde door 74.8%. Opvallend daarbij was dat in de levens middelensector, totaal 67 deelneers, de eerste en tweede vraag door 25 deel nemers (40.2) een vraag die door 51 nemers (40.2%) en vraag drie door 51 deelnemers (77.2%) met ja werd be antwoord. Van de 22 geënqueteerde meubelzaken, woningtextielzaken en modebranche, welke reeds een vrijwillige maandag ochtendsluiting kennen, wilden 10 (48%) de maandagmiddagsluiting. Alle 22 deel nemers voelden zich uiteraaard wel bij de maandagochtendsluiting en 17 (77.3%) wilden zaterdag vroeger dicht. Vermeld zij ook dat. van de 7 slagers die het formulier inzonden er 5 een hele maandag wilden sluiten; 4 van de 13 uit de zuivelhandel en 4 van de 19 uit de levensmiddelenhandel dachten er evenzo over. Het knelpunt zit dus bij de laatste twee sectoren. De individualistische instelling van de middenstander in het algemeen zal hier niet vreemd aan zijn. Als één van de argumenten wordt nog al eens gebruikt dat zij (de winkelier) met hun kinderen op woensdagmiddag uit willen. Daarbij kan direct de vraag gesteld worden, wat alle ouders met kinderen moeten die juist op die dag kopen willen. De dienst verlenende taak, die een winkelier vrij willig op zich nam en die enige ver plichting met zich medebrengt, wordt dan toch wel geweld aangedaan. Men zal toch in meer of mindere mate reke ning moeten houden met de wens van de klant. Nü is het zo. zoals men ons informeerde, dat zowel de maandag als de woensdag slechte verkoopdagen zijn. Een oplossing, óók voor het publiek, dat door deze niet zo overzichtelijke situatie nog wel eens de wijk zal nemen naar naburige gemeenten, is nuttig, misschien niet noodzakelijk. Dat kan iedere winke lier voor zich uitmaken. De winkeliersvereniging zoekt naar de oplossing voor het publieken voor de winkelier. Het zou ons niet verwonderen als een uniforme regeling ook een deel van het personeelsprobleem op zou los sen. Als de gehele maandagsluiting niet lukt kan uitgeweken worden naar de gehele woensdag of anders alleen bijvoorbeeld naar de maandagmorgen. Om tot een zo duidelijk mogelijk stand punt te komen gaat het bestuur van de vereniging met de diverse branches groepsgewijs praten. De eerste groep, de textiel, woningtex tiel, meubelen en schoenen, vergaderen hierover donderdag 12 augustus, om 8 uur, 's avonds in de Kleine Witte aan de Middelwijkstraat. Evenals vorige jaren is het Koninklijk Paleis „Huis ten Bosch" te Den Haag weer voor het publiek ter bezichtiging opengesteld tot en met vrijdag 13 augus tus a.s. De openingstijden zijn van 10.00 uur - 16.00 uur, alleen op werkdagen, niet op zon- en feestdagen en op zaterdagen. De toegangsprijs bedraagt ƒ0,25 voor volwassenen en ƒ0,10 voor kinderen be neden de 16 jaar. De volgende vertrekken zullen te be zichtigen zijn: De Chinese Kamer: prachtig borduur werk van gordijnen en meubelen en Chi nees schilderwerk op spiegel. Behang van rijstpapier, beschilderd met voor stellingen over de rijstbouw. De Witte Eetzaal: schepping van Daniël I Marot met grisailles van Jacob de Wit, vervaardigd tussen 1738 en 1748, en een J lichtkroon van Engels kristal aan een gebeeldhouwd plafond. De Japanse Kamer: met wanden van I appliqué borduurwerk en betimmeringen i van verschillende Japanse houtsoorten het z. g. „inlaid" verfraaid met Japans lakwerk. Merkwaardig zijn hier de por tretten van Prins Willem V en Prinses Wilhelmina, door een Japanse kunste naar gemaakt. De Oranje Zaal: met zijn wandschilde ringen ter verheerlijking van de nage dachtenis van Prins Frederik Hendrik. De leiding van de beschildering van de „Oranjezaal" berustte bij de schilder- architekt Jacob van Campen, die in over leg met de secretaris van de overleden a-S-.A. prins, Constantijn Huygens, verschillen de schilders hierbij betrok. Het grote doek „de Triomph van Prins Frederik Hertdrik" werd in 1652 vol tooid door Jacob Jordeans. Ook Gerard van Honthorst en Jacob van Campen zelf vervaardigden enkele fraaie doeken. Een bijzonderheid is, dat boven in de koepel zich twee portretten bevonden van Amalia van Solms, één als jonge vrouw en één na de dood van Frederik Hendrik, als weduwe. Beide portretten zijn in de Oranjezaal te zien. De vloer is gemaakt van Braziliaans notenhout, ingelegd met palmhouten biezen. De Vestibule: enkele schilderijen van Honthorst en Tischbein, in de vitrines een eetservies van Haags porcelein. Tevens zullen enkele zilverwerken uit het bezit van Hare Majesteit de Konin gin tentoongesteld worden. Een handleiding is ter plaatse verkrijg baar. De eerste steen voor het Koninklijk Paleis „Het Huis ten Bosch" werd op 2 september 1645 gelegd door Elisabeth, Koningin van Bohemen, de zg. Winter- koningin. Het ontwerp was van de be kende architekt Pieter Post, die ook o. a. betrokken was bij de bouw van het Mau- ritshuis, de vergaderzaal van de Staten van Holland (thans vergaderzaal van de Eerste Kamer) en van het Oude Hof (Paleis Noordeinde). Bij deze opdrachten werkte hij steeds samen met Jacob van Campen. In verband met het huwelijk van Prins Willem IV met Prinses Anna van Enge land werd in 1733 besloten het midden gebouw te voorzien van 2 zijvleugels, ontworpen door de in ons land zeer be kende Franse architekt, Daniël Marot. Gedurende de Franse tijd diende het pa leis enige tijd tot ambstwoning van de Raadpensionaris Rutger Jan Schimmel- penninck. I In 1899 vond in „Het Huis ten Bosch" de eerste Wereldvredesconferentie plaats, die op initiatief van Czaar Nicolaas II van Rusland was bijeengeroepen. Tijdens de eerste wereldoorlog ontving de jonge Prinses Juliana met haar klas genoten hier lager onderwijs. i In 1943 wilden de Duitse bezetters Het Huis ten Bosch afbreken, omdat het lag in het tracé voor een tankgracht, die zij wilden graven om een invasie van de geallieerden vanuit zee onmogelijk te maken. Van Nederlandse zijde echter slaagde men erin Het Huis ten Bosch te behouden en alleen de 2 dienstwoningen de zg. Pieter Post-huizen, werden afge broken. Na de bevrijding was het Huis ten Bosch volkomen onbewoonbaar. De kunstschat ten waren tijdig in veiligheid gebracht, maar wijnkelders en linnenkasten wa ren leeggeroofd, geen ruit was meer heel: muren, zolderingen en vloeren wa ren beschadigd door kogels, granaat- en bomscherven. Tussen 1950 en 1956 werd het paleis geheel gerestaureerd en aangepast aan de eisen van de tegenwoordige tijd. De beplanting van de omliggende tuinen is een geschenk van het Nederlandse volk bij het 12'/2-jarig regeringsjubileum van Koningin Juliana in 1961. De Soesterbergsestraat te Soestduinen, 50 jaar geleden. Pezelfe Soesterbergsestraat anno 1971 Er is zo vaak een pop-festival waarheen de jongelui zelf de weg weten te vinden, dat het erover-schrijven overbodig is, maar dit maal willen wij U graag met de neus op „de pop" drukken en dat wil zeggen, dat wij U interesse vragen voor een keur-kollektie van 250 poppen, die I van 10 augustus af de hele .maand te be zichtigen is in het Maliehuis te Utrecht. (Dagelijks geopend van 9.00 - 17.00 uur. Het bijzondere van deze tentoonstelling is, dat alle tentoongestelde poppen door huisvrouwen gemaakt zijn naar aanlei ding van een prijsvraag, die werd uit geschreven door „Margriet". Het Malie huis vindt U op de hoek van de Malie baan en de Maliesingel. Op zondag en maandag gesloten. Wie er niet van op de hoogte is, vindt het wellicht plezierig te horen, dat er exprestreinen naar Oud-Hollandse mark ten zijn. Een aardige folder met de ver trektijden en de prijzen kunnen wij U aanbieden. Tot eind augustus kunt U nog van dit speciaal vervoer profiteren. Ja... nu praten we al over eind au gustus. De tijd gaat ook altijd maar door en lijkt het in de vakantie wel extra vlug te doen. Vóór U het weet zijn we dan ook al de grote Bloemententoonstelling genaderd, die 5 dagen lang op één van de schoon ste landgoederen van de Vechtstreek ge houden zal worden. Het belooft een grootse show te worden, waarvoor het mogelijk is nu al toegangskaarten te ko pen. Hoe U dit kunt doen, vertelt U het vouwblaadje, dat werd uitgegeven en dat U alles over de tentoonstelling in het Kasteel en in het Park van Nijen- rode, vertelt. Dit komende evenement lijkt ons ook voor groeps-uitstapjes buitengewoon ge schikt. Op donderdag en vrijdag bestaat er gelegenheid voor gezelschappen van op zijn minst 20 personen deel te nemen aan speciale rondleidingen. Ook hiervoor kunt U al kontakt opne men met het secretariaat der organisa tie. In het genoemde vouwblaadje vindt U dus alle gegevens. Wacht U niet te lang met bespreken, want het dunkt ons, dat er wel veel belangstelling zal zijn. In theater Carré treedt Herman van Veen van 5 tot en met 15 augustus op, daarna komt een lange reeks voorstel lingen van Snip en Snap. Plaatsbespreken kan door middel van ons kantoor, dagelijks vanaf 10.00 uur. En verder... voor meerdere en andere inlichtingen zijn wij steeds tot Uw dienst ook telefonisch 2886. De Egyptische president Sadat slaakt de laatste tijd allerhande strijdkreten waar over men algemeen de schouders op haalt. Hij kondigt aan dat nog dit jaar let vooral op de laatste vier maanden een beslissing valt: hetzij een regeling van de geschillen met Israël hetzij op nieuw oorlog. Dat zijn, zo zegt men dan, spreuken die uitsluitend voor binnenlands gebruik be stemd zijn, om het moreel van de natie een beetje op te vijzelen. Iets wat niet overbodig zou zijn nu de Egyptenaar in de straat wel het zijne moet denken over vreemdsoortige mislukte staatsgre pen en andere ongeregeldheden in tal van Arabische landen. Dat kan wel zo zijn. Maar de hetzerige houding van Libië, de toestanden in Jor danië, de bloedbaden in Soedan enz. enz. maken natuurlijk wel dat in Israël de stemming niet erg meer voor een ak koord met de buren is. Zij weten dan immers niet met wie ze nog een akkoord sluiten en of een eventuele nieuwe re geerder zich wel verplicht voelt het ook na te komen. In dit opzicht zijn de voor beelden uit die hoek nu niet zo bemoe digend. Geen weg terug De Amerikaanse onderminister van bui tenlandse zaken Cisco reist weer door deze kontreiën in een poging om nog iets terecht te brengen van het vredes- initatief dat de V.S. nu al lang gpleden ondernomen hebben, maar niemand geeft hem veel kans meer. Israël is voorlopig meer geinteresseerd in de levering van straaljagers dan in gesprekken over het ontruimen van een stuk grond zodat het Suezkanaal weer open kan. Dat wil dus ook zeggen dat als Sadat de keus laat tussen vechten of een voorlo pig, beperkt akkoord er in wezen geen keus is. En nu zijn we van Egyptische presidenten wel gewend dat ze meer met de mond oorlog voeren dan echt op het slagveld, maar men mag wel rekening houden dat Sadat zichzelf in een positie praat waarin hij haast wel moet doen wat hij zegt. Dat. is met Nasser ook zo geweest voor de befaamde zesdaagse oor log van vier jaar terug. Dié4 begon erme® dat hij de V.N.-troepen gelastte weg te trekken, waarop hij zeer verbaasd was dat het ook gebeurde en daarna had hij zijn greep op de gang van zaken vol komen verloren. Men kan dus wel de schouders ophalen over de Caïrose krijgslustige kreten, maar ze hebben ook hun griezelige kant. Sadat kan in een positie terecht komen waarin hij tegen zijn zin eigen profe tieën moet waarmaken. KANTMAN De 17-jarige bromfietser E. J. K. uit Soest kreeg dinsdagmiddag op de Van Weedestraat geen voorrang van mej. L. J. A. K. (22), die met haar volkswagen van de Prins Bernhardlaan af kwam. K. liep een hersenschudding op en werd met de ziekenauto naar huis vervoerd. De 34-jarige ingenieur Y. M. K. uit Bei rut liep een hoofdwond op toen hij dins dagavond, zonder voldoende uit te kij ken, op de Torenstraat zijn volkswagen draaide. De juist passerende C. J. v. B. (39) uit Soest kon een aanrijding niet meer voorkomen. Bij de botsing die volg de werd de auto van K. tegen een langs de weg geparkeerd staande wagen van C. J. R. gedrukt.. De drie auto's werden flink beschadigd. De Syrische ingenieur werd naar Zon negloren vervoerd, vanwaar hij, na ver bonden te zijn, zijn reis kon voortzetten. Aanstaande zaterdag zal in de Oude Kerk te Soest weer het avondgebed ge houden worden. Dit maal zal de sopraan Els de Boer haar medewerking verlenen. Ze zingt o.a. een werk van Claudio Monteverdi. Voorganger is Ds. P. Kloek. Aanvang 7 uur. De navolgende voorwerpen werden op het politiebureau als gevonden aangege ven: diverse portemonnaies met inhoud, tasje met gereedschap, diverse sleutels, plastic jas, hondje, damesparapluie, aan steker, schildpad, lakentje, transistor ra dio, zonnebril, bromfiets, kinderschoen tje, tabaksetui, regenjas, 2 jonge honden en een pink. Betreffende deze voorwerpen kunnen aan het bureau van politie, op woensdag en zaterdag, van 14 tot 18 uur, inlichtingen worden verkregen. Voor Handelscorrespondentie Nederlands slaagden mej. J. Dijkhuizen, A. Greyda- nus, X. H. C. Luikinga, H. v. d Mheen, J. Santing, J. C. Scheel en de heer C. J. Louman; voor Handelscorrespondentie Duits mevr. C. Th. Veltmeyer-Groot- huijse; voor Praktijkdiploma Boekhou den mej. M. T. Wulfers en de heer T. E. v. Oostrom. Zij werden opgeleid door Instituut Hou wers te Baarn.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1