Soest toen - Soest nu FELICITATIES VOOR EEN a/# WERELDRECORDHOUDSTER VRIJHEID EEN UTOPIE IN 00ST-EUR0PA ONS SLECHTE KLIMAAT IS EEN ZEGEN Het oog gericht op meer en erger „Roermonden" Auto tegen boom Verkeersongeval Openbare Commissie vergaderingen Dinsdag 10 augustus 1971 49e jaargang no. 59 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 Soest bij de tijd Termijn aanvraag aan vullende huursubsidie verlengd Gemeente verzorst bomen Plaatsing antieke lantaarns in Kerkebuurt Burengerucht Ontuchtpleger ingesloten De avondlijke veldslag in de Roermond- se stationsbuurt - waarbij een omstan der werd doodgeschoten - is niet de eer ste en zeker niet de laatste vechtpartij tussen Molukse en plaatselijke jongeren. De Groningse hoogleraar dr. W. Buik- huisen, een diepgaand onderzoeker van de kriminaliteit in Nederland, heeft al geruime tijd geleden gewaarschuwd dat het een vraagstuk zou worden van on gewenste omvang wanneer de zaken op hun beloop werden gelaten. Nu, op hun beloop laat men ze niet: twee Kamer leden hebben de kersverse ministers van binnenlandse zaken, van kuituur, re- kreatie en maatschappelijk werk en van justitie gevraagd hoe ze „de problema tiek tegemoet denken te treden". Alleen, het is geen problematiek die door over heidsmaatregelen uit de weg geruimd kan worden. Dezelfde prof. Buikhuisen heeft in een publikatie onlangs beknopt opgesomd uit welke omstandigheden dit soort vecht partijen voortspruit. Daaronder zijn: on gewenste groepsvorming, gebrek aan in tegratie met de Nederlandse bevolking, diskriminatie en een onjuiste aanpak door de politie, alsmede gevoelens van frustratie over dat steeds uitzichtlozer ideaal van een eigen republiek. Het is een lijstje dat op het laatste punt na overigens ook voor diverse andere groe pen in ons land opgaat: Surinamers en Antillianen, diverse gastarbeiders. En het is eigenlijk allemaal niet nieuw. Frankrijk heeft bijvoorbeeld in de jaren twintig dergelijke beslommeringen gehad toen zij namelijk massaal uit Polen ar beidskrachten importeerde - daaraan is intussen de herinnering nagenoeg ver bleekt behalve dan dat nogal wat dood gewone Fransen, Poolse achternamen dragen. Die integratie heeft veel tijd gekost hoewel ze relatief gemakkelijk was doordat deze groep niet extra- diskriminatie had te doorstaan die een afwijkend uiterlijk veroorzaakt. Hoezeer, die integratie door een afwijkende huidskleur belemmerd wordt toont En geland nu met zijn kolonies van Paki stani, Indiërs en west-Indiërs met rellen waarbij het Roermondse geval nog maar een kleinigheid is. Er zou in west-Europa dus eigenlijk al een ruime ervaring moeten zijn van maatregelen waarmee de overheid kan voorkomen dat zich groepen binnen de samenleving vormen die zich apart gezet voelen, en die daardoor in een gespan nen verhouding komen met hun omge ving. Toch is die ervaring er niet. En wel om de eenvoudige reden dat de overheid wel iets kan doen maar dat een echte oplossing van dit soort pro blemen ook vraagt dat de bevolking zelf en de niet-geïntegreerde groep iets doen-: dat is de enige manier waarop de spi raal van gewelddadigheid die nu in Nederland omhoog gaat naar omlaag af te buigen. Allerlei op zichzelf vrij onbenullige za ken kunnen daarbij ongewoon goede diensten bewijzen. In het Franse geval bijvoorbeeld hebben roemruchte daden van renners met -.ski in hun naam tij dens de Tour de France er enorm toe bijgedragen dat de gewone Fransman die Polen ging aksepteren. In Australië zien we thans iets dergelijks: de suksessen van de tennisster Evonne Goolagong hebben daar menigeen en met een soort verrassing ervan laten kennisnemen dat die „inboorlingen" - the aborigines - blijkbaar wel heel wat kunnen. Wat nodig is is een beïnvloeding van be volking en apart staande groep waardoor die elkaar eksepteren en respekteren, een psychologische aanpak op zo grote schaal dat zelfs de drie ondervraagde ministers het niet voor elkaar krijgen al maakten ze het tot hun enige taak. Zo dat we wel mogen vrezen dat er nog meer en erger Roermonden zullen ko men, bij gebrek aan kennis om ze te voorkomen. KANTMAN De auto van H.G., verkoper te Soest, werd donderdagavond totaal vernield, toen hij na het passeren van de brom fietser T. J. M. S. op de Eigendomweg tegen een boom reed. G. passeerde de brommer aan de rechterkant, omdat deze te kennen gaf linksaf de Konings weg op te willen rijden Met een beenwond en klachten over pijn in de borst werd de verkoper, nadat dokter Stroband eerste hulp verleend had, naar het ziekenhuis Zonnegloren vervoerd. Zaterdagmiddag kwam mevrouw E. R. met haar fiets te vallen, toen zij plotse ling van richting veranderde op het fietspad langs de Burg. Grothestraat en de achter haar rijdende P. J. K. (61) uit Amsterdam tegen haar opreed. Mevrouw R. werd met de ziekenauto van de E.H.B.O. naar het ziekenhuis de Lichtenberg in Amersfoort vervoerd. De Onderwijscommissie, de Commissie Openbare Werken en de Financiële Com missie komen weer in openbare verga dering bijeen De onderwijscommissie op donderdag, 12 augustus, te 12 uur: de commissie open bare werken op vrijdag 13 augustus, te 16 uur, en de financiële commissie op dinsdag 17 augustus, te 15 uur. SOESTER OURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,50. Buiten Soest per kwartaal ƒ8, Verschijnt iedere dinsdag en vr^dag Maandagmorgen is men begonnen met het plaatsen van klokken langs de open bare weg. In totaal zullen er drie geplaatst worden, één op de Beckeringstraat nabij het rust huis Eikenhorst, één op de Beukenlaan, hoek Dalweg en de derde in Soesterberg op de Buijs Ballotlaan. 19 maart 1970 nam de gemeenteraad het besluit dat er ten behoeve van het pu bliek enige klokken geplaatst moesten worden. 16 juli van dat jaar keurde Ge deputeerde Staten dit besluit goed. De klokken werden snel geleverd, alleen de trage levering van de masten waarop deze uurwerken moeten worden aange bracht verhinderde de opstelling. Met alle klokken die wij in Soest reeds rijk waren, drie van de kerken langs de rijksweg, een bij het VVV kantoor, een bij garage Tensen aan de Birkstraat, een bij het busstation aan de Soesterbergse- straat en ook de klok van de firma Spij ker' aan de Soesterbergsestraat 26 bij Ringenoldus aan de v. Weedestraat en bij Colitico aan de Koninginnelaan zijn wij nu goed bij de tijd. Van het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening is bericht bin nengekomen, dat de termijn voor indie ning van aanvragen voor een aanvullen de huursubsidie is verlengd tot 1 oktober a.s. Het is gebleken dat veel huurders niet bekend zijn met het feit, dat deze aan vragen vóór 1 juli bij de gemeente moe ten worden ingediend. Ook blijkt bij een aantal huurders een misverstand te be staan, n.1. dat zij die in het vorig tijdvak reeds aanvullende huursubsidie hebben genoten, nu automatisch voor een bij- 'drage in aanmerking komen. Dit is be slist niet het geval. Alle huurders, die menen op grond van de regeling voor aanvullende huursub sidie voor het tijdvak 1 april 1971 tot 1 april 1972 in aanmerking te komen, kun nen hun aanvragen daartoe alsnog tot uiterlijk 1 oktober a.s. indienen. Om voor deze subsidie in aanmerking te komen dient de huurder een lager in komen dan 17.000,per jaar te hebben. Bij de vaststelling van de huurprijs wordt uitgegaan van de bruto huur per jaar. Hierin wordt o.m. in mindering ge bracht de huur van garage of bedrijfs ruimte, kosten voor c.v.-installatie als mede de stookkosten en eventueel de in de huur begrepen bedragen die niet op de woning betrekking hebben, zoals ver goeding voor maaltijden, verpleeghulp enz. Van .het bruto- huurbedrag behoeven geen servicekosten te worden afgetrok ken. Dat zijn kosten voor lift, geiser, centrale-anttenne e.d. Ook voor degene, die eerst enige tijd na het betrekken van de woning voor sub sidie in aanmerking komen, kan deze re geling van toepassing zijn. De bijdragen variëren van minimaal 120tot maximaal 900,per jaar. O Na een inventarisatie van alle bomen in de gemeente is nu een aanvang ge maakt met de aanleg van boomspiegels. In principe zijn deze 60 x 60 cm, maar bij grotere bomen wordt hiervan uiter aard afgeweken. Rond de spiegel wordt een opstaande rand aangebracht om de zoutspoeling, welke een gevolg is van het strooien in winterse dagen, tegen te houden. Op de Beatrixlaan zijn deze werkzaam heden inmiddels voltooid. Vorige week was men bezig op de Hartmanlaan en op de Aagje Dekenlaan. Geleidelijk aan zullen bij alle bomen die hiervoor in aanmerking komen, deze voorziening tot behoud van het groen, worden aangebracht. Eind augustus zal een aanvang gemaakt worden met het plaatsen van de antieke lantaarns in de Kerkebuurt. De Sowjet-Unie wordt omgeven door een gordel van satellietstaten, waar het Kremlin zyn invloed en gezag nog even dwingend laat gelden als twintig jaar geleden. Ook na de dood van Stalin (5 maart 1953) hebben de Russen revolutio naire stromingen in de Oosteuropese randstaten met militaire operaties onderdrukt (Hongarije en Tsjechoslowakije). Toch volgt het communisme in oost- Europa niet meer het strenge orthodoxe patroon van 10 15 jaar geleden. De communistische leer wordt min of meer aangepast aan de situatie en de volks aard van ieder land afzonderlijk, maar alle ontwikkelingen worden vanuit Mos kou zorgvuldig gecontroleerd en waar nodig geleid in banen, die in het Krem lin zijn uitgestippeld. Communistische doctrine per land „geïndividualiseerd" De ironie wil dat de huidige verhoudin gen in oost-Europa mede een uitvloeisel zijn van de politiek, die Roosevelt en Churchill op de conferentie van Jalta (febr. 1945) voerden. Zij stemden er min of meer in toe, dat Rusland de vrije hand zou krijgen in een groot deel van dit gebied. In 1948 werd de breuk tussen de Sowjet-Unie en het westen definitief, toen de communisten in Tsjechoslowakije de macht, overnamen en daarmee het sluitstuk plaatsten op de Russische machtsexpansie in oost-Europa. De politieke gelijkschakeling werd ge volgd door een economische. De grond werd onteigend, het kolzoch-systeem in- geoverd, handel en industrie genationali seerd. Joegoslavië en Albanië waren de enige Oostbloklanden, die op eigen kracht een zelfstandige koers volgden, los van Moskou. Pogingen in de andere Oostbloklanden om „een eigen weg naar het socialisme te volgen, werden door Moskou verijdeld. In 1953 werd in oost- Berlijn een volksopstand neergeslagen, in 1956 in Hongarije, in 1968 moesten de Tsjechen lijdelijk toezien hoe Russische tanks een einde maakten aan het bewind van de beminde Dubcek. Hiermee was de liberalisatiebeweging in oost-Europa in de kiem gesmoord en de volkeren achter het ijzeren gordijn moes ten wederom ervaren dat. de vrijheid voor hen nog steeds een utopie is. Toch is het beleid van het Kremlin soepeler geworden voorzover de leiders van de satellietstaten nu binnen bepaalde gren zen de communistische doctrine mogen aanpassen aan de landelijke situatie. dom nog krachtiger aangepakt, ook in de landbouw. Particuliere ondernemingen mogen niet meer dan 5 personen in dienst hebben. Toch mogen de Hongaren meer dan de Polen en Tsjechen. De pers wordt er minder gecontroleerd dan in de buurlanden, in de schouwburg mag vrij wel alles. Dat is in Tsjechoslowakije duidelijk an ders. Het hele leven wordt hier angst vallig door de autoriteiten gecontroleerd. Particuliere ondernemingen bestaan in het land'van Husak vrijwel niet. Alles behoort aan de staat, behalve kappers zaken en loodgietersbedrijftjes. Bulgarije trouw Bulgarije is als vanouds Moskou's trouw ste satalliet. De particuliere onderne ming is in dit land niet verboden, maar de meeste Bulgaren beginnen er maar niet aan. Hoe zouden zij kunnen kon- kurreren met de machtige coöperaties en staatsbedrijven? Van welvaart is in Bul garije nauwelijks sprake (in dat opzicht lopen zij achter bij Hongarije). Te eten heeft iedereen, televisie is geen luxe meer, maar textiel en duurzame voorwerpen zijn erg duur. Plet wonen is daarentegen uitzonderlijk goedkoop. Voor een paar tientjes per maand huur je al een huis. De regering stimuleert de aan koop van woningen. Een auto heeft bijna niemand, maar het openbaar vervoer is uitzonderlijk goedkoop. Het slechte weer van de maand juli heeft velen weer aan het mopperen gezet over ons miserabele klimaat eri spreken velen vol verlangen over zuidelijker landen waar het warmer is en waar zjj zo graag zenden willen leven. Deze mensen weten eigenlijk niet waar naar zij verlangen. Zij gaan uit van de gedachte aan heerlijk vakantieweer, maar vergeten wanneer zij voorgoed in een dergelijk klimaat verblijven, zij er ook in moeten werken en daar komt het ad dertje onder het gras vandaan, want voor iemand uit onze streken valt het beslist niet mee om goede arbeidspres taties te leveren in een warm klimaat. Niet voor niets doet het verhaaltje op geld, dat Italianen en Spanjaarden, kor tom mensen uit warme streken, lui zijn en dat wij noordelijke volken ons daarbij vergeleken zeer vlijtig mogen noemen. We lezen in de verslagen van ontdek kingsreizigers, dat de volkeren in de tropische streken alle zonder uitzonde ring weinig werk verzetten en het groot ste deel van de dag niets uitvoeren. Dat geeft een ongunstig beeld van deze men sen, maar de mens uit noordelijke stre ken moet zelf maar eens proberen hard te werken bij hoge temperaturen, dan komt hij vanzelf tot de ontdekking dat deze zogenaamde luiheid niets anders is dan éen kwestie van zelfbehoud. Het ge bruik van negerslaven in tropische ge bieden heeft wel bewezen, dat deze men sen, die aan een dergelijk klimaat ge wend zijn, evenmin lang hard kunnen werken bij hoge temperaturen. Enkele geleerden hebben een landkaart samengesteld waarop de bevolking naar prestatiegebieden is ingedeeld; alle ge gevens als intelligentiepeil en kuituur staan er op vermeld, alsook de klima tologische omstandigheden. Het blijkt namelijk, dat het klimaat op doorslag gevende wijze op de huidige kuituur in werkt. De kuituur toch is een arbeidsprestatie en waar deze laag ligt is de kuituur in verhouding. De arbeidsprestaties worden duidelijk beinvloed door het klimaat met als gevolg, dat de kuituur in dergelijke warme en koude landen niet die hoogte heeft bereikt als in de landen met een wisselend klimaat. Het blijkt namelijk, dat niet alleen de warmte, maar even eens de extreme koude een ongunstige uitwerking heeft op de arbeidsprestatie. tVelk klimaat is beter? Het maxium aan arbeidsprestatie is mo gelijk bij temperaturen die in de loop van de dag tussen achttien en dertien graden schommelen. Men heeft een zeer gevarieerde groep proefpersonen aan een uitgebreide test onderworpen en uit de resultaten bleek, dat een temperatuurs- verhoging van 20 naar 24 graden een energieverlies van 16% opleverde. Wer den de temperaturen nog hoger, b.v. tot 30 graden, dan werd het verlies reeds 40%. Al mopperen wij dikwijls op ons weer tje, toch mogen we er niet ontevreden mee zijn, want de temperaturen in ons landje liggen zeer gunstig om tot groot se arbeidsprestaties te komen. „Als het dan alleen aan de temperaturen ligt,, laat het dan toch in ieder geval zon nig zijn; waarom moet die regen er ook aan te pas komen?,, zullen velen vragen. Afgezien dat we nu eenmaal niet zonder regen kunnen, moet opgemerkt worden dat die regen ook een zeer gunstige in vloed op ons heeft. De geleerden hebben namelijk uitgemaakt, dat de afwisseling van droog weer en dan een fikse bui, die een snelle afkoeling teweeg brengt, een zeer gunstige invloed heeft op onze arbeidsprestaties. Als we het zo bekij ken, mogen we met ons klimaat niet ontevreden zijn. Voorzichtig met Polen Zodoende wordt het communisme in de verschillende Oostbloklanden op uiteen lopende wijze in praktijk gebracht. In het ene land is de vrijheid ook groter dan in het andere land. Terwijl de Russen in Tsjechoslowakije hardhandig ingrepen, voeren zij ten op zichte van Polen een voorzichtige poli tiek om de bestaande onlustgevoelens van de ontevreden Poolse arbeiders niet nog meer te prikkelen. De vorig jaar uitgebroken onlusten over prijsverho gingen werden snel bedwongen, maar de nieuwe premier Gierek kreeg opdracht de arbeiders zoveel mogelijk te paaien (o.a. met loonsverhogingen). Opmerkelijk in Polen is dat particuliere ondernemingen in de landbouwsektor wel gemakkelijk worden toegestaan, maar in andere sektoren nauwelijks worden geduld. De weinige particuliere ondernemers mogen in geen geval meer dan 20 mart in dienst hebben! In Hongarije wordt het particulier eigen- Vijfhoog in een flat aan de Haverweerd woont de nieuwe wereldrecordhoudster en officieuze wereldkampioene mejuf frouw Q. Jonker. Zij zorgde voor dit opvallende resultaat, waar nauwelijks aandacht aan besteed werd, op de officieuze wereldkampioen schappen voor gehandicapten, welke eind juli in Stoke Mandeville in Engeland werden gehouden. Aan dit jaarlijks terugkerend sporteve nement (27 landen met totaal 450 deel nemers) nam een Nederlandse ploeg van 25 man deel en die veroverde maar liefst 35 medailles: 13 gouden, 12 zilveren en 10 bronzen. Mejuffrouw Jonker nam er twee voor haar rekening, met zwemmen, een gou den op de 25 meter rugslag in de nieu we wereldrecordtijd van 33.8 sec. en een zilveren voor de 25 meter schoolslag met de tijd 40.6 sec. Dat waren er dan wel twee minder dan in 1970 toen zij met 4 medailles thuis kwam. Een gouden als lid van de estafette ploeg, een zilveren voor de 25 meter rugslag en een zilveren voor 25 meter schoolslag en bovendien nog een bronzen voor tafeltennis (mixed- dubbel). Deze laatste was, naar zij zeer beschei den zegt, een toevalstreffer. Haar voor treffelijke partner, sleepte de derde plaats uit het vuur. Iets te bescheiden lijkt ons, maar zo is de kampioene. Alle Door het misbaar dat de 25-jarige D. J. v. d. B. in de nacht van zaterdag op zondag maakte op het Saenredamplant- soen, toen hij vanwege het vergevorder de nachtelijke uur door zijn moeder niet meer werd binnengelaten, konden de omringende bewoners de slaap niet vat ten. De gewaarschuwde politie heeft de nachtbraker logies verleend. Door het inschakelen van de politiehond kon zondagmiddag de 50-jarige M. W. worden ingesloten, die onzedelijke han delingen pleegde met twee 4-jarige jon getjes. W. heeft bekend. in de loop der jaren verdiende ereplak- ken, ook die van dit jaar, liggen opge borgen in een doosje ergens in haar bu reau. We hebben ze allen gezien en toen bleek dat ze ook in 1967 al goud won, toen voor de 50 meter rugslag. Mejuffrouw Q. Jonker woont sinds no vember 1970 in Soest en is als onderwij zeres verbonden aan de Margrietschool in het Soesterveen. Alhoewel zij gehandi capt is, oefent zij haar taak zonder enig probleem uit. Zo stond zij voordien in Alphen a. d. Rijn voor de klas en ver bleef daarvoor een half jaar in Amerika. In Soest heeft zij het geweldig naar haar zin, alhoewel de trainingsmogelijkheden voor haar liefhebberij beter zouden kun nen. Op het moment moet zij daarvoor naar het overdekte zwembad in Nieuw Loos- drecht, omdat noch Soest, Amersfoort of Hilversum een goede gelegenheid heb ben. Zoals het er nu uitziet wordt dat met het gereedkomen van het instructie- bad aan de Waldeck Pyrmontlaan beter en dan is er voorlopig niets meer wat haar zou kunnen doen besluiten hier weg te gaan. Haar topprestaties heeft zij overigens wel te danken aan eigen volhardendheid. Op haar negende jaar leerde zij zwem men en sedert zes jaar is zij lid van de Nederlandse Invaliden Sportbond (de N.I.S.). Deze schrijft de wedstrijden voor de nederlandse kampioenschappen uit en stelt het team dat uitgezonden wordt sa men. Voor de training moet zij zelf zorgen en zodoende ontbreekt een trai ner, waar ze toch wel behoefte aan heeft. „Zo iemand die je stijl, verbetert en je opport om door te gaan als je moe bent", zegt ze zelf. Mogelijk is die te vinden als het instruc- tiebad opengaat. Ze wil daarvoor even tueel wel lid worden van een plaatselijke club. Nu is ze lid van „Antilope" in Leersum, van welke club ze tevens het secretariaat voert. Ook is juffrouw Jonker lid van de bas ketbal commissie van de N.I.S. Beide functies geven haar nogal wat admini stratief werk. Tijd voor training, eenmaal per week, wat ze zelf te weinig vindt, blijft er echter over. Met haar auto verplaatst zij De kampioene nam de felecitaties in by- door het Israëlische Ministerie van Bui zijn van alle kinderen in onvangst. tenlandse Zaken. zich makkelijk. Die zal het haar ook mogelijk maken deel te nemen aan een centrale training, die er misschien komt. Dat zal de prestaties, die nu reeds van we reldformaat zijn, ongetwijfeld gunstig he in vloeden, zodat zij volgend jaar, als de wereldkampioenschappen van 1 tot 10 augustus in Heidelberg (Dtl.) gehouden worden, weer hoge ogen zal gooien. Wat de resultaten van de Nederlandse ploeg dit jaar bij de kampioenschappen in Engeland betreft, kwamen de dames voor de 3e achtereenvolgende maal en nu blijvend in het bezit van de wissel- trophee, welke in 1968 werd geschonken Op de eerste dag van het nieuwe school jaar heeft wethouder K. de Haan, ver gezeld door de heren Th. M. Peet, direc teur van de Sportstichting, B. J. v. Os, de gemeentelijke voorlichtingsambtenaar en J. W. Veraar van de afdeling Onder wijs, in het bijzijn van alle schoolkinde ren mej. Jonker gefeliciteerd met de be haalde resultaten. Namens de sportstichting overhandigde hij haar een dubbele langspeelplaat van José Feliciano „Alive Alive O". Bloemen kreeg zij van de heer Veraar en van de heer Tigchelaar, hoofd van de Margriet- school.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1