Soesl loen - Soest nu Het oog gericht op panieksituatie in NoordIerland Vanaf 20 augustus iedere vrijdagavond koopavond Kijk uit bij aanbieding van compost en grint Vrijdag 13 augustus 1971 50e jaargang no. 1 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en adininistraifie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 MYSTERIEUZE PLANNEN VOOR LANGE BRINKWEG IN HET BELANG VAN ONS VOLK Beeldje onthuld in de Rinke Tolmanschool Vereniging Soester Gemeenschap Y.V.V.-nieuws Noord-Ierland heeft in een panieksfeer - anders kunnen we het niet noemen als de knal van een uitlaatpijp genoeg is om een Britse soldaat tot schieten te brengen, waarbij - uiteraard, zou je haast zeggen - een onschuldige burger de dood vindt. Een afschuwelijke vergis sing met afschuwelijke konsekwenties: de hartstochten die hier geen tijd krijgpn te bedaren laaien weer fel op en er klin ken weer knallen bij de vleet die niet afkomstig zijn van auto-uitlaatpijpen. De Britten hebben hun garnizoen dat de protestantse en de katholieke militairen moet beletten slag te leveren weer eens uitgebreid. Dat was wel noodzakelijk, want het aantal aanslagen neemt met de dag toe. Echter zowel de katholieke groe peringen als de protestantse gaan meer en meer die troepenmacht voelen als een bezettingsleger dat hem weerhoudt orde op zaken te stellen. Een tijd lang was het verboden IRA-legertje gespleten in twee kampen, waarvan de een meende dat alleen met vechten iets viel te be reiken en de ander dat door samenwer king met een goedwillende premier als Faulkner misschien een betere sfeer in noord-Ierland zou kunnen ontstaan. Die laatste groep heeft het intussen opgege ven en de eenheid in de IRA is hersteld: het aantal terreurdaden neemt toe. Het is geen wonder dat de Britse troe pen dit niet kunnen beletten, maar on der de protestanten is de reaktie dat als gevochten moet worden je je daar maar beter op kunt voorbereiden. De „con- stabulary" - een soort marechaussee - was tot dusver de gewapende macht waarop de protestanten vertrouwden, maar die is machteloos gemaakt. En dus begint een tegenhanger van het katho lieke IRA te ontstaan - ook de protes tanten hebben hun Ierse traditie van felle knokploegen. Wat Londen bezorgd maakt is de les die ze zich uit het verleden herinneren: de Ierse strijd zal zich niet beperken tot Ierland. Het IRA heeft in de tijd toen voor de onafhankelijkheid van de repu bliek Ierland gevochten werd ook in de vele Britse steden met een flinke Ierse bevolkingsgroep zijn bomaanslagen ge pleegd. Reeds nu zijn in Glasgow naar men vreest IR A-ploegen zich aan het voorbereiden voor zo'n hernieuwde ter reur. Als de onaangenaamheden beperkt ble ven tot nooixl-Ierland zelf zou de rege ring in Londen er zich nog mee kunnen verzoenen desnoods tot in lengte van dagen een politielegertje op de been te houden in Belfast maar als het hele land er onder gaat lijden wordt een an dere oplossing onontkoombaar - dat is trouwens de opzet van de IRA-akties. Maar welke oplossing? Londen kan niet zonder meer noord-Ier land overdragen aan de republiek Ier land, een te groot aantal noord-Ieren is daar absoluut tegen. De katholieke en protestantse groeperingen in noord-Ier land te overreden eindelijk eens in vrede met elkaar te leven is al zo vaak ver geefs geprobeerd dat een nieuwe poging haast zinloos is geworden. Met geweld optreden schept meer pro blemen dan het oplost. Het is een moe deloos makend feit voor Londen dat wat men ook doet of laat de trubbel in Ierland alleen maar erger en nooit min der schijnt te kunnen worden. KANTMAN Met ingang van vrijdag 20 augustus a.s. zullen de winkels in Soest en Soester- berg iedere vrijdagavond tussen 19.00 uur en 21.00 uur geopend mogen zijn. Het verzoek hiertoe werd in eerste in stantie gedaan door de winkeliersvereni ging „De Smitshof" in het Soesterveen. Bij ingewonnen informatie bleek dat zowel de Kamer van Koophandel, als de winkeliersvereniging Soest en de r.k. Middenstandsvereniging dit verzoek on dersteunden. Slechts de Soesterbergse middenstands vereniging en de Decom (de samenwer- kingscommissie van werknemersorganisa ties in de detailhandel) voelden niets voor het instellen van een koopavond. De middenstandsvereniging uit Soester- berg motiveerde haar standpunt nauwe lijks. De Decom deed dat wel in twee uitvoerige brieven. Vermeldenswaard is daarbij dat de Decom voor Baarn wel positief staat tegenover een koopavond. Reeds in 1969 verzocht het toen zittende raadslid voor de P.v.d.A. mevrouw S. M. Polet-Musler het college van B. en W. stappen te ondernemen om te komen tot het instellen van een koopavond in Soest. Het verzoek hiertoe, dat van de winke liers moet uitgaan, is eerst thans bin nengekomen. Een vervroegde zaterdagmiddagsluiting kan door de gemeente niet voorgeschre ven worden en zal dus op basis van vrij willigheid geschieden. Over een eventueel in te stellen uniforme halve dag sluiting (op maandag) voert de winkeliersvereniging Soest nog gesprek ken. Bekend is dat niet alle branches deze gedachte steunen. Op het ogenblik wordt in Soest huis aan huis gevent door compost- en grinthan- delaren. Sommige mensen hebben daar nare ervaringen mee opgedaan. Tijdens de onderhandeling wordt soms reeds compost over het gazon gestrooid en de handelaar eist dan betaling nog voordat eigenlijk tot levering is besloten. De politie waarschuwt tegen deze praktijken. Gebleken is bovendien dat naast de exorbitant hoge prijs die gevraagd wordt, de compost van een slechte kwaliteit Ju». SOESTER OURANT Abonnement per kwartaal 4,50. Buiten Soest per kwartaal 8, Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Voor de. bouw van drie huizen aan de Lange Brinkweg moet de gemeente af wijken van het daar vigerende bestem mingsplan, waarin de grond waarop deze huizen gebouwd moeten worden, een agrarische bestemming heeft gekregen. Tegen dit voornemen richt zich een handtekeningen-aktie. 85 inwoners van Soest, waaronder enkele raadsleden, heb ben hun handtekening geplaatst onder een protestbrief. Burgemeester en wethouders hebben de direct omwonenden in de gelegenheid gesteld bezwaren in te brengen tegen hun voornemen van het bestemmingsplan De vorige week gehouden regeringsver klaring stond natuurlijk in het teken van de inflatiebestrijding. Langzamerhand is iedereen er clan wel van overtuigd dat onze financiële situatie, hoofdzakelijk door de snel gestegen lonen en kosten, allesbehalve rooskleurig is. De begroting van het lopende jaar klopt op geen stuk ken en zal een flink deficit te zien geven. De cijfers zullen uiteindelijk nog ongun stiger blijken te zijn dan enkele maan den geleden berekend was. De regering kwam nog niet met cijfers en konkrete plannen, dat komt aan de orde in de aanstaande troonrede en aanbieding van de nieuwe begroting. Maar reeds wordt van de zijde van op positie en vakbonden verkondigd, dat de inflatiebestrijding niet in de eerste plaats moet geschieden door beknotting van de rijksuitgaven maar door vooral beper king in de partikuliere bestedingen, min der investeringen in nieuwe gebouwen en machines door het bedrijfsleven. Daarin schuilt dan echter het grote ge vaar, dat we spoedig achterop kunnen geraken met de steeds nodige produk- tïviteitsverbetering, hetgeen bij voort gaande reële loonsverbeteringen de infla tie weer in de hand zou werken. Dat ook het rijk zijn bestedingen zal moeten beperken staat, toch als een paal boven water. Natuurlijk wordt er reeds allerwege geschreeuwd van: maar niet op onze kosten bezuinigen, niet dit, niet dat verminderen. Alle bedreigden zeggen dan: bezuinig maar op defensie. Zij zien de noodzaak van de defensie als zo mi niem of zo ver af, dat zij dit., naar oud Nederlands gebruik, de meest aangewe zen post voor het doorvoeren van be zuinigingen vinden. Nu is ons defensie-apparaat bepaald niet zo efficiënt georganiseerd, dat er in het apparaat als zodanig .geen bezuini gingen mogelijk zouden zijn. Wanneer dat apparaat eens zou worden „doorge licht" door een efficiëncy-bureau, dan zouden er ongetwijfeld een heleboel „hei lige huisjes" kunnen sneuvelen, opper- officieren naar huis gestuurd en bureaus gesloten kunnen worden. Maar dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan in een zo omvangrijk apparaat. Daarnaast blijft echter de behoefte be staan aan het mee moeten gaan in de vernieuwing, modernisering van de be wapening en het materieel, zoals ook de andere landen van het N.A.V.O.-bond- genootschap dienen te doen. Doordat we altijd al de neiging hebben om de de- fensielasten zoveel mogelijk te knijpen, is het met de uitrusting van onze defen sie al niet zo best gesteld. Als zoethou dertje voor het parlement zijn vorig jaar de vergoedingen aan de soldaten wel flink verhoogd. Dat was dan weer zo'n sociale gedachte die men wel wilde ho noreren. uit politieke overwegingen. Maar ook dat ging ten koste van de mo dernisering van de uitrusting. Met al dat willen afschuiven van de lasten op defensie, moeten die afschui- vers zich toch ook langzamerhand de vraag stellen of we eventueel nog wel onze defensie willen handhaven, dus ook lid willen blijven van de N.A.V.O. Zijn we er in grote meerderheid nog wel van overtuigd, dat we onze bijdrage moe ten blijven leveren in de verdediging van onze nationale onafhankelijkheid, dan zullen we toch naast het belang van de eigen groep, het eigen belang, het ons het naast aan het hart liggende ap paraat, ook dat van rle defensie in ogen schouw moeten houden. Zolang wij onze onafhankelijkheid mee willen helpen beveiligen, moeten we dat evenmin half willen doen als de andere rijkstaken die we noodzakelijk achten. We kunnen dan niet zeggen: laat ze nog maar wat aanmodderen met wat ouder wetse geweren en ander materieel, want dat betekent een wisse doocl voor onze jongens als onverhoopt toch werkelijk strijd geleverd zou moeten worden. Op dat moment is. er geen redden meer aan. We verzekeren ons all-risk tegen die mogelijkheid of we zien van de verzeke ring af. De zekerheid die clan overblijft is dat wij onze onafhankelijkheid niets waard vinden noch ons politiek systeem en dus als natie kunnen, ja willen ver dwijnen. Waar dit laatste nauwelijks van de over grote meerderheid van ons volk is aan te nemen, ook zeker niet van cle reële oppositie in cle Kamer, zal bij de verde ling van de schaars geworden financiën toch ook het belang van de defensie in ogenschouw moeten worden gehouden en dat die op redelijk peil moet worden ge bracht, hetgeen thans niet het geval is. Helaas willen velen het maar steeds doen voorkomen alsof aandringen op vermin dering van de defensielasten zo vredelie vend is. Niets is in het wereldbestel min der waar. Zwakte lokt bij cle tegen stander - die er altijd is - juist agressie ujt, hoe vriendelijk we ons ook tegen over hem opstellen. Als we willen strij den tegen milieubederf dient daarbij de kans op agressie inbegrepen te woixlen. af te wijken. Deze bezwaren zijn inmid dels ingezonden o.m. door ir. J. F. Roest en de familie Oosthoek. De familie Oosthoek is er het nauwst bij betrokken. Haar terrein grenst aan het perceel waarop de woningen ge bouwd moeten worden. Het echtpaar Oosthoek woont nog maar kort in Soest en kocht de oude boerderij Kerkpad Z.Z. 63 vanwege de unieke ligging en het. vrije uitzicht. Dat vrije uitzicht wordt fors aangetast door de bouw van de drie huizen. Mevrouw Oosthoek: „We zouden wel eens willen weten wat de gemeente be weegt af te wijken van het bestemmings plan. Wat staat ons nog meer te wach ten? Laat de gemeente zich duidelijk uit spreken." Dat de waarde van de boer derij hierdoor ook nog achteruit gaat, is een nare bijkomstigheid. Mijnheer Roest deelt het standpunt van de familie Oosthoek en verzet zich tegen de voorgenomen afwijking van het be stemmingsplan. Hij vindt het echter jam mer dat de handtekening-aktie door pu- blikaties in dagbladen uitgelegd wordt als een aktie tegen de persoon van de heer Van den Heuvel, cle eigenaar van het stukje grond, die ook de huizen wil bouwen. De heer Roest zegt over zijn opponent, wat de heer v. d. Heuvel in zekere zin is; „Ik heb de heer v. d. Heu vel leren kennen als een ijverig man, die, uit zijn bedrijf gestoten door de woning bouw, hard werkend een nieuw bestaan tracht op te bouwen. Dat hij objecten als het Spreukenhuisje koopt is niet alleen zijn goed recht, maar ieder ver standig mens zou in zijn geval hetzelfde doen." En verder: „Als wij deze zaak willen dienen, moeten wii zakelijke en objectieve informatie verstrekken opdat de overheid een verantwoorde beslissing kan nemen." In februari 1971 werd een aangevraagde bouwvergunning voor vier huizen op deze grond geweigerd door de gemeen teraad. De commissie voor grondbedrijf en uitbreidingsplan vond vier huizen te veel. Tijdens de raadsvergadering bleek j dat 'n nieuwe enigszins andere aanvraag op minder verzet zou stuiten. Deze aanvraag ligt er nu en brengt cle gemoederen danig in beweging. De ob- j jectiviteit wordt daarbij nog wel eens I uit het oog verloren en de emoties krij gen soms de overhand. j Van gemeentezijde werd ons medege- j deeld dat met toepassing van artikel 19 van dë wet op de Ruimtelijke Ordening 1 Hun eerste onthulling inderdaad van het bestemmingsplan kan worden afgeweken. Of dit nu zal gebeu ren zal de gemeenteraad dienen te be slissen. Waarom het nu moet gebeuren, vooral nu op de a.s. raadsvergadering een voor- bereidingsbesluit als bedoeld in artikel 21 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning genomen moet worden, blijft een vraagteken. Immers door dit besluit wordt bepaald dat een bestemmingsplan zal worden voorbereid en dit terrein valt onder de bepalingen van dat besluit. Of zou in de binnenkamers van de ge meente al ongeveer bepaald zijn, wat er op de Lange Brinkweg in de toekomst gaat gebeuren? Mogelijk kan dat myste rie snel opgelost worden. Het echtpaar Oosthoek zal zich tot in de hoogste instantie verzetten tegen de be bouwing van de omgeving van hun boer derij. Zij weet zich daarbij gesteund door de 85 ondertekenaars van hun. bezwaar schrift. Behoedzaam en voorzichtig onthulden Dineke van Asselt en Mark Korsloot, leerlingen van de Rinke Tolmanschool aan de Smitsweg, woensdagmorgen het beeldje van drie biggen met boterbloem, dat staat opgesteld in de patio van hun school. Het beeldje is in brons gegoten naar een ontwerp van de beeldhouwster mevrouw Emmy Joosten-Eerdmans. De drie biggen zullen, zoals het hoofd van de school de heer H. Nieswaag zei, de kinderen altijd herinneren aan landelijk Soest toen op deze plaats nog boerderijen waren en varkens in de wei liepen. De boterbloem is de symboliek voor de groei en ontwikkeling van de jeugd en een hulde aan de Soester bioloog de heer Rinke Tolman, naar wie de school ver noemd werd. Wethouder Dijkstra wees in zijn wel komswoord ook op de verbinding met het verleden toen hier alles nog lande lijk was. Hij droeg het beeldje over In Splitsing Birkstraat-Soesterbergscstraat vyftig jaar geleden. de zorg van de schooljeugd. Yvonne Vos bood de ontwerpster bloe men aan. Bij de onthulling waren naast vele ouders en alle schoolkinderen, aanwezig de architect van de school, de heer Ir. H. N. van Wijk. Rinke Tolman, de heer H. van der Dussen, directeur van ge meentewerken, de heer v. d. Broek hoofd van de plantsoenendienst en de heer B. Joosten. Na de onthulling kregen de kinderen voor de rest van de dag vrijaf. Dezelfde plaats nu. Tijdens de dinsdagavond ten huize van de secretaresse, mevrouw Mirja Muur- ling, gehouden bestuursvergadering van de vereniging Soester Gemeenschap in oprichting, kwam de door Gerard Snij- delaar ontworpen documentatiemap ter tafel. De map bevat gegevens, informa tie en een pakket van voorzieningen, waarover op 23 september gediscus sieerd zal worden. Op die datum zal het bestuur de leden een concept voorleggen van de taak, zo als het bestuur de Soester Gemeenschap die ziet vervullen in het culturele leven van Soest. Hiervoor zijn alle verenigin gen en adspirant-leden, die positief heb ben gereageerd op een eerder gehouden enquête, aangeschreven. Op de belang rijke september-bijeenkomst wordt voor gesteld, dat personen, stichtingen en ver enigingen zich kunnen aansluiten bij de Soester Gemeenschap. Omdat voorzitter Ton Lenssen met va kantie is, leidde mevrouw Muurling dins dag de bestuursvergadering. Daarin wer den nog enkele punten nader besproken, die voor de vergadering van 23 septem ber in De Rank op het programma staan: het toekomstig cultureel centrum; het contact met de overheid ten behoeve van de verenigingen; een kantoortje waarin een paar uur per dag zitting gehouden wordt; de juridische en organisatorische bijstand ten behoeve van de verenigingen in Soest en een mededelingenblad, dat één keer per kwartaal zal verschijnen. Aanstaande zaterdag is het weer zo ver, dan gaat de Hengelsportvereniging De Snoekbaars weer haar traditionele Jeugdwedstrijden houden. Wie al eerder heeft meegedaan, weet wat een feest dit kan zijn. Ook de dames die een kansje zouden willen wagen om een kanjer van een vis aan het haakje te slaan, kunnen mee doen. Het zal de moeite waard zijn, om dat iedere deelnemer gast is van de Hengelsportvereniging, dat betekent: geen entree betalen, gratis consumptie en misschien nog een mooie prijs! Want er zijn prachtige prijzen te winnen. Dushengels klaar! U moet om half drie op zaterdag 13 augustus staan of zitten, bij de waaien van Holwerf aan de Eemdijk. Al zou U de kanjers missen, dan nóg is zo'n fijne middag aan de waterkant in gezellige gemeenschap niet te versmaden. Wilt U nog meer inlich tingen, wendt U zich dan tot de heer Veenkamp, Laanstraat 48 in Soest, bij wie ook de jeugdvergunningen verkrijg baar zijn. En dan maar veel succes ge wenst dames en jongelui! Wie op zondagmorgen de radio op Bert Garthoff afstemt, kan veel kennis vergaren over de schoonheid en de mo gelijkheden die ons land te bieden heeft. Ook wij leggen dikwijls ons oor te luis teren en het deed ons genoegen zondag j.1. de aandacht te horen vestigen op de vele musea van de stad Leiden. In een eerder verschenen VVV-Nieuws maakten wij U attent op de 11 musea, die de stad Leiden rijk is en die met elkaar zijn ondergebracht in een aan trekkelijk vouwblad. Wilt U Berts raad om de museum-drempelvrees te over winnen opvolgen, komt U dan vóór de start even de besproken folder bij ons halen, zodat U goed geïnformeerd bent. Ook voor logé's komt dit blad te pas.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1