„Ik wil alles laten voor die paar kilo te veel sweeties /or sweeties l i i probleem maar een individu voor VLUCHTEN Z© zijn de jongeren I Sandwiches „om raisw in te Stilten Elke vrouw wil graag slank z(jn (of worden) en z(j die zich op zekere dag gaan ergeren aan die paar kilo te veel, beweren in negen van de tien gevallen alles te willen doen om hun oude gewicht terug te krijgen. Te meer daar die .toegevoegde kilo's" zich bjjna altijd vastzetten op onge wenste plaatsen, zoals de heupen, de bovenbenen en de boezem. Maar wat komt er terecht van dat „alles willen doen"? Volgens dr. Schwartz van de kliniek voor Inwendige geneeskunde van het academisch ziekenhuis in Utrecht zijn die „vermageringspraatjes" in de meeste gevallen niet veel meer dan „loze kreten". Maar een gering per centage van deze te zware mensen houdt zich strekt aan een voorgeschre ven dieet. Dat is ook de conclusie die artsen en diëtisten dagelijks moeten trekken. LEVENSVREUGDE Dr. Schwartz is van mening, dat mea in dergelijke gevallen dan ook alleen maar een speciaal dieet voorschrijft, wanneer dat absoluut noodzakelijk is. Men moet er volgens hem rekening mee houden dat elke beperking een klein stukje le vensvreugde wegneemt. Is een dieet onvermijdelijk, dan moet de patiënt overtuigd worden van de noodzaak, zich aan de voorschriften te houden. De diëtiste kan daarbij een belang rijke rol spelen. Vandaar dan ook dat zij in de ziekenhuizen meestal wordt ingeschakeld om met de patiënten te praten en te informeren naar hun voe dingsgewoonten. Zij kan van dit onder houd dan verslag uitbrengen aan de betreffende arts, die op deze manier belangrijke gegevens beschikbaar krijgt. De toenemende welvaart doet de be hoefte aan diëtisten snel groeien: de welvaart maakt het moeilijk matig te blijven en uit het grote aanbod voe dingsmiddelen een Verantwoorde keus te maken. Voorts is een verkeerde, maar veel verbreide mening dat de dieetkeuken iets „onsmakelijks" zou zijn. Maar gelukkig begint het inzicht steeds meer veld te winnen dat ook mensen-op-dieet van smakelijke en ge varieerde menu's kunnen genieten. EEN PAAR CIJFERS Nog even een paar cijfer.de Ne derlandse Vereniging van Diëtisten heeft 685 leden en het huidige tekort aan diëtisten wordt geschat op 3000. De opleidingen leveren jaarlijks onge veer 120 gediplomeerden af. Men koestert de hoop dat een terugkeer in het vak van diëtisten die hun werk in verband met hun huwelijk na 'enige jaren neerleggen in de toekomst enig soulaas zou kunnen bieden. Vermageren, mag zeker niet als een modegril worden gezien, maar is in vele gevallen bittere noodzaak. Het is heel erg prettig weer ln de kleine ma ten japonnetjes te vallen, maar veel belangrijker is dat u met het juiste gewicht uw leven kunt verlengen. We tveten allen hoe het leven vot toevalligheden is, goede en kwade. He laas roept dit bij sommige mensen een vaag, maar voortdurend gevoel van vrees op, een vrees die hun belet ge lukkig te zijn, ook als er geen vuiltje aan de lucht is. Ze proberen aan dit onbestemde angstgevoel te ontlopen in een soort van vlucht. Ze wenden zich zoveel mogelijk van alle narigheid af, willen er niet over spreken en ook niet aan denken. Ze proberen zichzelf te verliezen in allerlei vormen van aflei ding, zonder tot die innerlijke rust te komen, waar ze toch eigenlijk zo naar verlangen. Angst is een slechte raad gever en vluchten biedt weinig baat. Een beter remedie is moedig de din gen onder ogen te blijven zien. Zeker zullen we ook dan kwade kansen ont dekken, maar het dreigende onbe stemde verdwijnt. Ook andere, betere, prettiger mogelijkheden nemen duide lijker vormen aan. De hoop herleeft in ons hart en we gaan ons voor ogen houden, dat nu niet bepaald alle narig heden die mogelijk zouden kunnen zijn, ook inderdaad beslist op onze weg moeten komen. Ook het ouder worden moeten we rustig onder ogen zien. We kunnen ons spiegelen aan de goede voorbeelden en actief blijven zolang en zoveel het kan. Maar we moeten ook iets over kunnen geven en verdragen zonder al te veel geklaag. Hoe kramp achtiger, we „jong" willen blijuen, hoe zwaarder leder Jaartje erbij ons zal wegen. Dit voornemen de moeilijkhe den niet te ontvluchten door er eenvou dig de ogen voor te sluiten en ze te ontkennen, geeft ons ook de kracht an deren bij te staan, wanneer er een helpende hand nodig is. We kennen ze allen wel, die rustige, weinig op de voorgrond tredende figuren, doch die als een rots in de branding staan, wan neer de nood aan de man komt. Dan maken ze er zich niet met een mooi uitvluchtje vanaf, maar weten de han den uit de mouwen te steken. Ook heel wat moeilijkheden blijken best óp te lossen en te overwinnen te zijn als we maar de moed opbrengen ze in 't gezicht te zien en er op door te den ken. Dan beseffen we hoe ook anderen zich er doorheen geworsteld hebben als 't nodig was, en voorkomen we althans dat onze goede dagen vergald worden door de zorg over dingen die zich mis schien nooit zullen voordoen of eenvot* dig niet te voorkomen zijn JETTt De jonge meisjes dragen tegenwoordig weer onderkleding, niet omdat het moét, maar omdat ze daar plezier in hebben. Een van de grootste fabrieken van onderkleding en foundations heeft met het op de markt brengen (voor herfst/winter 1971/72) van zogenaamde "sweety-garnituren" beslist middenin de roos geschoten. Het is dè onderkleding van deze tijd: ze combineert charme en functie tot een onafscheidelijk geheel. Een Sweety-garnituur is trouwens veel meer dan alleen maar onderkleding. Het bestaat uit een chemlsette (hemdje) en een bijpassende heupslip of een boyshort (franse badbroek-vorm). Natuurlijk kan de chemisette ook met panty worden gedragen. Het chemisette of onderpuili heeft door de nieuwe snitvorm en dessinering zoveel te tonen dat het graag "zo", dat wil zeggen zonder iets er overheen gedragen wil worden. Men kan zich straks zonder meer ermee in de bruinende winterzon vertonen. Vanzelfsprekend zijn deze zachte huidenge Sweeties ook onder lange pantalons de ideale dracht. De interessante Alassio-sweeties zijn gemaakt van 50% katoen en 50% rayon (makkelijk in onderhoud); de druk en de kleuren (aubergine op wit of marine op wit) zijn fris, krachtig en een beetje brutaal. De dwarsgestreeptq Ringel-Sweetles van een fijne ribbelkwaliteit» bestaan uit 100% zuiver katoen. Ze zijn er in aubergine/wit en bleu/wit-streepje, twee onder-pulli's, chemisette, heupslip, boyshort en panty. De Sweeties van poreuze katoen zijn leuk om te zien en sportief van snit. Bovendien is dit zeer elastische breisel van 100% katoen aangenaam in het dragén. Behalve in wit zijn de delen van deze Sweeties in aubergine en azuur te koop. En dan zijn er ook nog de Ski-Sweeties. Maar daar komen we later wel eens op terug. links: In deze gestreepte fijnrib-modèllen kan men zich voor eigen eti andermans plezier" zonder meer in de bruinende winterzon vertonen réchts: Sweeties uit de Alassie-sèrie: fris, krachtig èn eèn béétje brutaal,'maar vóór allés charmant. (Modellen: Schiesser S-Lihè) Als de term „jongeren" valt, denkt men vaak allereerst aan rebellie. Men gaat het gedrag van de moderne teena gers vergelijken met de houding en instelling van hun leeftijdsgenoten in èen „denkbeeldige gouden eeuw" (bij voorbeeld de tijd toen u zelf jong was!), waarin de kinderen respect hadden voor hun ouders en andere vol- 4yassenèn, toen ze zich „gemakkelijk en pijnloos" aanpasten aan de maatschappij. Onze jongeren hebben "slechte manie ren en verachting voor het gezag Zé brengen hun tijd zoek door maar wat rond te hangen en met elkaar te kletsen. Ze staan direct klaar om hun ouders tegen te spreken; ze ti ranniseren hun leraren". De hier aangehaalde woorden raken misschien èen gevoelige snaar in uw binnenste. U zult het misschien hele maal eens- zijn met die „objectieve zienswijze en beoordeling van een on bekende tijdgenoot". Onbekende tijdge noot? Vergeet u het maar, want de woordên die hier werden aangehaald warén "eën stukje uit een dialoog van Socrates, de bekende en beroemde Griekse wijsgeer die leefde van 469 tot 393 vóór Christus. U ziet dus wel dat onze problemen met betrekking tol de jeugd éigenlijk niet nieuw zijn, maar etterlijk en figuurlijk zo oud als de vveg naar Rome- ONTWIKKELINGSPROCES De jeugd is een periode van het leven, maar bovenal ook een ontwikke lingsproces. Jongens en meisjes die geen kinderen meer zijn maar ook nof geen volwassenen, worden gecon fronteerd met de behoefte zich een persoonlijkheid te vormen, los van hun ouders en menigmaal zelfs daar aan tegengesteld. Bovendien moeten te ontdekken hoe ze moeten leven met hun paservaren seksualiteit. Voorts is de jeugd een periode, waarin het kind voor het eerst in staat raakt zijn geestelijke vermogens te. gebruiken en de opvattingen van volwassenen te on derwerpen aan een nauwgezet, kri tisch onderzoek. Hét kan tóch eigènlijk maar weinig verbazing wekken, dat in die periode bij de jeugd bij de confrontatie met zoveel levensproblemen vaak een emo tionele verwarring ontstaat. Maar die verwarring mag men (als volwasse nen) ook weer niet overdrijvën. In feité lijken veel jeugdproblemen op die var volwassenen, maar ze zijn toch anders van karakter, doorgaans gedoemd van zelf weer te verdwijnen wannéér de rijpheid nadert. Bij deze interne crisis komt, dat de jongeren gesteld worden tégenover een overweldigende hoeveelheid px-oble- men en eisen, met als gevolg vaak conflicten met de autoriteiten, seksue le moeilijkheden en zélfs toestanden van geestelijke dèpressie. Jezelf zoe ken, ontdekken wat je van je leven kunt maken is een ontzettend inge wikkelde bezigheid, vooral wanneer het zeker niet voldoende is alleen maar een duplicaat van je vader of moeder te worden. HELDENVERERING Heldenverering, die op iedereen van revolutionaire leiders tot pop zangers gerléht kan zijn -- is een po ging een model te vinden voor het eigen gedrag. Een van de voor naamste redenen waaróm jongeren de neiging hebben samen te scholen in groepen, vreemde kleren te dragen en een eigen taaltje aan te nemen is, dat ze hierin een hulpmiddel zien zich kant-en-klaar een persoonlijkheid te verwerven. Psychiaters menen zelfs dat sommige vormen van gebruik van verdovende middelen, met name de zogënaamde „soft drugs" (peppillen e.d.) meer tot doel hebben bij een groep te blijven behoren, dan om in tens genót te ondergaan. Wat rebellie bétreft, die hoeft echt niet alleen maar negatief te worden gezién. Wanneer ze leidt tot sociale bewbgértheid zoais ln het geval van dè próvó's kan het effect zelfs juist stimulerend en constructief zijn. Ver nieuwing afdwingen van verouderde structuren in het onderwijs en elders in de gemeenschap is er een ander voorbèèld van. We hebben natuurlijk geen goed woord over voor een ver- niéuwing die in „anarchisme" ont aardt; voor toestanden zoals die op sommige scholen in Nederland wordèn gepropageerd en heersen. DE JEUGD MAAKT HET Maar wat zóu de wereld zijn zonder de onstuimigheid van de jeugd? Men mag veilig aannemen dat de actiefste en opstandigste jongeren de beste kans hebben op te groeien tot even wichtige volwassenen. Het grootste probleem vormen juist de passieven, ln zichzelf teruggetrokkenen, vaak in een depressietoestand levende jonge ren. Wie wat eerlijkheid en begrip meebrengt, kan met die eerste groep contact opnemen, met de tweede is dit uiterst moeilijk. Onlustgevoelens en depressie- toestanden kunnen allerlei vormen aannemen, waarvan er vele vaak nauw verwant zijn aan seksuele moei- lijlchedeiv.-Het gebruik van verdovende middelen is menigmaal terug te voe ren tot een Intense angst voor seksue le tekortkomeingen. Veel jongeren ne men de vluoht in deze „andere we reld" te baat, omdat ze menen dat dergelijke middelen de potentie kun nen verhogen, overigens een volkomen foutieve gedachte. „FALEN" In de samenleving neigt men er meer en méér toe sex al teveel na druk te geven als een „prestige-activl- teit", waarin men succes behoort te hebben. Omdat ze menen dat ze er niet zo aantrekkelijk uitzien, of omdat ze zich in zaken van sex niet zo op hun gemak voelen, kunnen jongens en meisjes daardoor het gevoel krijgen op een kardinaal punt te falen. Het ontstaan van vrij grote groepen jonge ren die van alle contact met de sa menleving af willen de zogenaamde drop-outs is voor een belangrijk deel toe te schrijven aan de behoefte te ontsnappen aan overgrote druk en te hoge eisen, waaraan ze zich voelen blootgesteld. Jongeren die er niet knap uitzien en niet uitblinken ln de verleidingskunst of in de schoolban ken, kunnen gemakkelijk het gevoel krijgen dat er voor hen geen plaats is in de gémeenschap en dat z(j nooit het respect van hun ouders of hun omge ving zullen kunnen venverven. De „underground" en meer derge lijke sub-culturen echter stellen geen eisen van belang aan het individu: je kunt erbij hort.* óók al ben je niet knap van Uiterlijk, niet goed bij kas en niet intellectueel-briljant. Slechts wanneer volwassenen min of meer die zelfdè mate van aanvaarding van de jonger'èn als individuen kunnen opbren gen (zoals dat wordt gedaan in de als meest primitief geachte gemeenschap pen), zullen ze in staat zijn om te helpen. De huisarts kan bij deze hulp een grote rol spelen als vertrou wensman. Maar niet alléén de hulsarts: ook binnen het gezin zelf zou deze kunst overal intens moeten worden beoe fend. Het typerende is dat de meeste jongeren, zelfs z(j die dit uit groot-doen of om andere vaak onver klaarbare reden ontkennen, zich veel meer met hun ouders verbónde.x voe len dan veelal wordt verondersteld. Het is dus heel belangrijk dat de jon gere geen probleem is, maar een indi vidu. Hem als zodanig te accepteren is een eerste en tegelijk ook zéér gro te stap om hem te helpen zijn persoon lijkheid te ontwikkelen tot iets, waór- mee hijzelf en anderen kunnen léven. (Dit artikel werd samengesteld uit gegevens van het WHO-maandblad „Wórld Health", eén uitgave van Mar- tinus Nijhoff, Den Haag). 99 Sandwiches zijn uitermate geschikt om op dagen waarop hét werk u uit de hand is gelopen als maaltijd op tafel te zetten. Voor al Wannéér u er iets bijzonders van maakt, zullen uw huisgenoten het u niet kwalijk nemen dat u hun een "primitieve" maaltijd voorzet. Probeert u het eens volgens onderstaand recept. Het re cept is afgestemd op 8 stuks, voldoende voor vier (niet al te uit gehongerde) personen. U neemt: 8 sneetjes oud brood,1 8 plakken kaas (tunavis, kip, kam, smeerkaas of pindakaas), 3 eieren, 5 eetlepels melk, 30 g (2 eetlepels) gesmolten boter of margarine, 3 koppen Corn Flakes, wat zout en peper naar smaak. Maak de Corn Flakes fijn. Besmeer de sneetjes brood met boter of margarine. Beleg ze met kaas en snijd ze diagonaal doormid den. Klop de eieren schuimig, eventueel met een elektrische hand- klutser. Roer er vervolgens de melk, het zout en de peper door heen. Week het brood zo lang in het mengsel, totdat al het vocht is opgenomen en bedek het met Corn Flakes. Leg de sandwiches op een beboterde bakplaat en giet er de boter of margarine over heen. Bak de sandwiches in plm. 10 minuten middenin een warme oven. Serveer ze warm, eventueel met peterselie en tomaten. Of: behandel ze plm. 5 minuten aan iedere kant onder een voorver warmde grill. 1

Soester Courant | 1971 | | pagina 5