PROPPENBAL i AUTORIJSCHOOL „ENGEL" DOLFINARIUM VTB NV Eerste Soester Begrafenis-Onderneming UW SUUUES IS ONZE RECLAME Burgerlijke Stand Doortrekking Dalweg Zingende doffijnen in M Dolfinarium Harderwijk Wijziging Algemene Politie Verordening Kapperszaken dicht op maandagmorgen of dinsdagmiddag Krabbels van Knelis Trouwcirculaires trouwkaarten Gevonden voorwerpen NOOIT DOOR Antiek diefstal Leer- en hulpmiddelen voor de Groen van Prinsterer- school Woningbouwvereniging „Goed Wonen" koopt 1160 m2 grond aan de Albert Hahnweg Gewestelijk arbeidsbureau Amersfoort Vrijdag 13 augustus 1971 [Veilig HARDERWIJK - TEL. 03410 - 6041 v.h. H. VELLINGA Begrafenis - Crematie - Transport (Rouwkamer) Steenhoffstraat 1 - Soestaljk Telefoon 2731, b.g.g. 2455. M. LOS Van Lenneplaan 47 - Telefoon 6621 Wü lessen in PEUGEOT 404 - OPEL KADETT - DAF - V.W. 1302 i Gedipl. V.A.M.O.R. - M.L. - F.N.O.P Verkeer Nederland gaat de ko- |mende weken de strijd aanbinden tegen hand over hand toenemende euvel door rood licht rijden, waaraan meer automobilisten, bromfietsers fietsers zich - blijkens gehouden I steekproeven - schuldig maken. [„Nóóit door rood!" is het onverbiddelijke motto van de actie, die medio augustus begint en die zal worden gevolgd door verscherpt politieoptreden in het gehele land. Het opzettelijk negeren van verkeers lichten, waardoor het leven van andere weggebruikers - in het bijzonder over stekende voetgangers als meest kwets bare groep - in gevaar wordt gebracht, is naar de mening van V.V.N. een misdadig vergrijp waaien voortdurend met krachtige hand moet worden opgetreden. V.V.N. pleit daarom voor intensiever ge bruik van roodlicht-camara's, die wisse lend geplaatst op allerlei kruispunten een preventieve werking kunnen hebben; automobilisten, die er nu een sport van GEBOREN: Paula Agnes, dochter van T. van Gent en G. Wolzak, Kerkstraat 88. Everardus Adrianus Antonius, zoon van A. H. ^amersvelcl en R. J. A. van Daatselaar, Koninginnelaan 49. Taco Jack Fred, zoon van F. J. Titulaer en P. I. A. Hupperetz, Emmalaan 16. Mirjam, dochter van G. Klaassen en B. J. Versteeg, Plasweg 65. Meindert- Nico, zoon van N. Hooijer en G. Smit, Korte Hartweg 1. Hendrik, zoon van H. Terlouw en A. W. A. Mastenbroek, Kerkstraat 42. Martin Albert Philip, zoon van H. C. M. Segaar en C. J. M. de Nijs, Valeriaanstraat 92. Harold, zoon van C. J. A. van Breukelen en L. F. M. Verhoef. Nachtegaalweg 7. Pauline Lisette, dochter van J. F. C. Stavenuiter en M- P. Moonen, Veenbesstraat 646. Dymphna Elisabeth, dochter van F. A. "IV. Meijneken en J. F. M. Vermaat, Weegbreestraat 42. Tanja Neeltje, dochter van H. Zetzema en J.B. Brandsma, Smitsweg 45. Johannes Antonius, zoon van A. van Burgsteden en M. W. de Gooijer, Beukenlaan 33. Joris Vincent Erik. z. v. .T. H. Entrop en T. E. M. Bom- beeck, Middelwijkstraat 58. ONDERTROUWD: Jan Willem Wild, Wijkamplaan 62. Baarn en Wilhelmina Gerarda Huurcleman, Oude Utrechtseweg 55. Derk Jan Derks, Het Nieuwe Diep 5, Den Helcler en Regina Antonia Cristi- na Calmera, Soesterengweg 46. Jan van der Meulen, Radiostraat 54, Hilver sum en Everdina Martha van Hemmen, Soesterbergsestraat 125 Gerardus Mar- tinus Barend Hilkens, Ossendamweg 47 en Reijnt.je Gijsberta Maria Glas, Bunt- weg 14 Howard Evert Murray Myers, Kersbergenlaan 28, Zeist en Aleida Maria Adama, Soesterbergsestraat 94. Erik Jan de Vries, P. C. Hooftlaan 42 en Jan tientje Anna de Graaff, Hartmanlaan 33. GETROUWD: Gerardus de Haan, Dor- serspad 8, Amersfoort en Aleida Cornelia van Wegen. Valeriaanstraat 74. Berend Kerkhoff. Haverweerd 20 en Klaasiena Anita Kuiper, Ubbergseveldweg 119-121, Nijmegen. Pieter Kuiper, Scheapman- straat. 12 en Gerritje Helena van de Bie zen, Troelstrastraat 6. Cornelis Adri- aan de Raadt, Van Goyenlaan 15 en An- gela Johanna Maria Muller, Dokter Ru- pertlaan 78. - Zacharias Enders, Ples- manstraat 43. Soesterberg en Suzanne Yvonne Jansen, Gen. Spoorstraat 47, Soesterberg. OVERLEDEN: Gerrit Sandifort., 63 jaar, gehuwd met N. van der Heiden, Molen straat 93. Gerrit van de Heiden, 70 jaar, gehuwd met J. S. Rotering, Eiken laan 7. Martinus Maarsseveen, 50 jaar, Voorweg 103, Nieuwkoop. Antonie Bast, 70 jaar, gehuwd met J. Kuijper, Molenstraat 76. Boukje Jantiena Vet, 93 jaar, Albert Cuyplaan 101. Teneinde uitvoering te kunnen geven aan het inmiddels door Gedeputeerde Staten gedeeltelijk goedgekeurde bestemmings plan „Soesteng-Park en Centrum" en ,.Soestereng-Weg over de Eng" en de daarmede verband houdende doortrek king van de Dalweg, zal de gemeente de daartoe benodigde gronden in eigendom moeten verwerven. Aangezien het niet mogelijk is gebleken de percelen grond, die hiervoor nodig zijn, in eigendom te verkrijgen, dienen deze ten name van de gemeente te wor den onteigend. Ter voorkoming van ernstige stagnatie in de verkeersstromen tussen de oude kern van Soest en de woonbebouwing in het. Soesterveen, is het dringend gewenst, dat nu reeds een onteigeningsprocedure aanhangig gemaakt wordt. Dit schrijven burgemeester en wethouders aan de raad. Een daartoe dienend besluit kan aan staande donderdag door de raad geno men worden. w Dagen lang koopt u deze draaibare bureaustoel op zwenlcwielen voor 'n spotprijsje: nog geen 1 6 tientjes! Voor dat geld krijgt u een prima chroom/ kunstleren stoel met verende rug en in hoogte verstelbare zitting. De kleuren zijn zwart eu groen. nu voor maar In optocht langs de flats in het grootste overdekte Dolfijnen""! I stadion ter wereld met 2.500 zit- plaatsen ziet u een unieke show j van zeeleeuwen en dolfijnen in één J programma. Tijden: dagelijks 10.00 J I -11.30-13.00 - 14.30-16.00 en 17.30 j uur. Zondags niet om 10.00 uur. ON DER WATER PA NO RA MA met de grootste aquarium glaswand ter wereld: 21 meter lang en bijna 3 meter hoog. i EXPOSITIE WALVISACHTIGEN J boeiende tentoonstelling over het leven van J de zeezoogdieren. I ROBARIUM I I trainingsbassin voor zeeleeuwen j 5 demonstraties per dag. In de Algemene Politie Verordening is het sluitingsuur van alle horeca bedrij ven geregeld. Hieronder vielen tot nu toe niet de cafetaria's en snackbars, die naast etenswaren ook alcoholvrije dran ken verkopen. Uit het oogpunt van openbare orde moet in deze lacune worden voorzien en is het gewenst een sluitingsuur vast te stellen. De Algemene Politie Verordening dient hiervoor gewijzigd te worden. Voorge steld wordt het sluitingsuur voor deze bedrijven vast te stellen op 23.00 uur. Na 6.00 uur 's morgens mag de verkoop weer beginnen. Om in voorkomende gevallen zo effectief mogelijk te kunnen optreden, zal naast degenen die een dergelijk bedrijf exploi teert, ook degene die zich als bezoeker in het bedrijf ophoudt, strafbaar zijn. De politie Verordening zal verder een bepaling gaan bevatten waardoor het spannen van niet of niet voldoende ge- isoleerd draad waarop elektrische span ning is aangebracht om onbevoegden van eigen terrein te weren, strafbaar wordt. Een uitzondering wordt gemaakt voor het zgn. schrikdraad. De strafbepaling geldt zowel voor erf- scheidingen niet langs de openbare weg, dus b.v. tussen twee tuinen. Als de gemeenteraad er mee accoord gaat kunnen kappers zelf bepalen wan neer zij willen sluiten, dinsdagmiddag na 13 uur zoals het momenteel eigelijk verplicht is, of maandagmorgen, een en ander na overleg met burgemeester en wethouders. De kappersbranche is een op zich zelf staande branche, zo schrijven burgemees ter en wethouders aan de raad. Een wij ziging van de bestaande sluitingsregeling zal weinig invloed hebben op de andere zaken en het publiek zal met deze nieu we sluitingsmaatregel gebaat zijn. Men kan nu op elke dag een kapper bezoe ken, aldus burgemeester en wethouders. De heer B. B. Rademaker heeft namens de kappersbedrijven verzocht de be staande sluitingsverordening te wijzigen, omdat een klein aantal kappers zijn zaak op maandag wenst te sluiten. Mogelijk kan nu t.z.t. ook de openings tijd per dag in het belang van het pu bliek uitgebreid worden, eventueel op verzoek van een klein aantal kappers. i aanbiedingen. °-n tot 1 september 1071. Amersfoort en jnelle en correcte levering en tot In depontjes verzorgd I Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02155-2566-5154 Totalen eind juli 1971 arb. res. vraag m V m V Amersfoort 249 82 818 525 Baarn 33 12 120 119 Bunschoten 13 3 107 11 Eemnes 8 5 I 1 Hoogland 7 2 6 2 Leusden 9 6 28 11 Soest 92 19 318 129 Woudenberg 12 2 68 16 De open plaatsen in Soest, voor zover bij het Arbeidsbureau bekend zijn: voor mannen: 14 in het grafische bedrijf, 19 in de bouw, 1 chemische industrie, 4 houtbewerking, 2 kledingsector, 182 me taalbewerking, 15 voeding, 1 landbouw, 14 handel, 7 horeca, 3 transport, 33 kan toor, 1 verpleging en 32 ongeschoold per soneel, totaal 318; voor vrouwen: 23 in de confectiesector, 7 handel (winkelpers.), 41 kantoor, 21 verpleging, 31 huishoudelijk en 6 onge schoold personeel, totaal 129. De navolgende voorwerpen werden op het politiebureau als gevonden aangege ven: kinderportemonnaie met sleutel, bankbiljet, poesje, vest, postduif, kinder schoentje, herenbril, ketting, blouse, kin derbikini, marmot, kinderjasje, sleutel bos, parapluie en herenpolshorloge. Betreffende deze voorwerpen kunnen aan het bureau van politie op woensdag en zaterdag, van 14 tot 18 uur, inlichtingen worden verkregen. Ajje ut ming vraog dan mok zeige datter messchien un tied ge- wees is daat Soest niks an zun uuterluk dee. der as ut waore heulemaol geen be- laangstelling veur haad, maor daor liek noeng un end ange- komme te weze. Nao un heule laange tied vaan veurbe- reiding kompter binnekort un kunstwar- ruk in ut kleine plaantsoen veur de flets an de Albert Kuuplaon en zongder feestelukhede is der in ut Nassauplaan- soen, Kneliao noemp daat mooje stukkle grongd de blomme tuun vaan Soest, al un echte zonnewiezur geplaotst. Nie un ding daat de plaots vaan de zon angeef, maor un mooj ding waor je mit un bietje oefening op ken kieke hoe laot of ut is. Wullie hebbe nie veul an zoon ding as de zon vurstek laot gaon, maor ok daor is in veurzien. Op un paor plaotse in ongs darrup binne deur de gemeente klokke neergezet, zo- daat iedereen toch ken zien hoe laot of ut is. Daat liek veur veul minse un ovurbo- dugge zaok, waant der binne vruugur minse gewees die ut horlogie hebbe uut- gevongde, en wullie magge zongder ovur- drieving zeige daat da un uutvingding is gewees die zun geld wel hep opgebrocht. Maor zoon klok laangs de slraot is toch wel makkeluk en ut geef zoon gevuul vaan levundughied. Ut geef ok een beet je an in waat veur tied wullie noeng leve. De klok beheerst ut leve vaan de vruuge marrege tot de laote avongd. Ut begint aal veurdaat wullie ongze oge ope hebbe. Un bar mooje vaariejaant vaan de klok, de wekkur, zorrugt der zongder uutstel veur daat wullie, graog of nie, snel of laangzaom, uut bed kom- me, en as daan die wekkur goed loop, daan is ut un kwestie van tied dat je de draod vaan ut daogelukse leve mot opneme. Veur de een maag daal un dun draodje weze en veur de andus un kaabul die zo waat nie te tille is, maor de klok is onvurbiddeluk, ut mot beure. De tied vaan komme is daan angebroke, de tied vaan gaon laot nog wel effe op zun eige waachte. Gelukkig nie veur alle minse, maor veur un heule kwak loop die draod elleke keer weer naor un klok, waor zullie as ut waore an motte laote zien waat of zullie doen en of zullie der wel binne. Maor nie allenug ut warruk wordt deur de klok bepaold, ok ut ete en drinke gaot saome mit de regulmaot van de klok. Ut maag daan zo weze, daat ongze maag presies wet wan ut koffietied is, as de klok nie ut daorveur bestemde uur an geef beurt ut nie. En aal zouw je de klok klok wel is vaan de muur of wille kieke, omdaat hie nie haard genog veur- uut gaot, paas as hie ut goeje uur an geef is ut mit de daogelukse arrebeid ge- daoii. Tuus zitte wullie daan aal weer op d« klok te kieke waor iedereen toch blief, waant aal maag ut klokkie narruguns zo tikke as tuus, waat veur de een vruug is, is veur de aor bar laot. Nao de maoltied, die teugesweurdug ok aal bar vaok mit hullup vaan de klok wordt klaorgemaokt, is ut un kwestie vaan menute, dan maokt ut blauwe oog weer de hele dienst uut. Veur de kingders slaot ut klokje vaan gehoorzaomhied savus waat vruuger as veur de ouwere minse, die magge waat laangur naor de tillevisie kieke en luus- tere, maor de vollegende marrege begint de heule zaok weer opnieuw. Noeng is daat netuurluk nie te veur- komme, ut heule leve haangt. eenmaol of vaan de tied. Ajje der gevuulug veur bin, daan is de klok ut naorste ding uut ut leve. De klok ken oorzaok weze vaan haart- kwaole, vaan zenuuwinzinkinge en gao maor deur, maor zoveer mojje ut nie laote komme, waant daan is ut aal le laot. Juust in zuk soort dinge kejje noeng eenmaol de klok nie trug zette. Maor laote wullie der blie om weze daat Soest de klok nie trug zet., en zellufs is ut veur iedereen weer un heul stuk moejlukker geworre om arruguns te laot te komme en daan mit ut vurhaol an te komme daat hie of zie nie wist hoe laot of ut waas. De enugge redding zouw daan nog weze daat de nieuwe klokke nie geliek lope en daat zouw veur de schoolkingders weer nie zo gek weze. Vaast staot. in ellek gevaal datter wel waat an ut uuterluk vurtoon van ongs darrup wordt gedaon en daat is aal un veuruutgaang vaan jawelste. Der is niks arregers as arruguns te mot te woene, warreke en leve waor de tied stil staot. Dat de belangstelling voor antiek te ver gaat, blijkt wel uit de diefstal van de oude pomp van het kerkhof aan de Steenhoffstraat. De dader ligt figuurlijk op het kerkhof. Gerangschikt naar de acht gemeenten, welke tezamen het gewest vormen, was de ontwikkeling van de geregistreerde arbeidsreserve van en de vraag naar mannen en vrouwen in de verslagmaand verdeeld als volgt'. begin juli 1971 arb. res. vraag m V m v Amersfoort 243 81 831 516 Baarn 32 13 133 117 Bunschoten 13 1 111 24 Eemnes 7 4 1 1 Hoogland 5 4 9 2 Leusden 15 6 26 10 Soest 78 26 324 155 Woudenberg 6 1 47 28 Uitgebreide collectie Klassiek en modern Het bestuur van de vereniging „De School met de Bijbel" vraagt voor de Groen van Prinstererschool 40 woorden boekjes Nederlands voor de leerlingen van het zesde leerjaar, een projectie scherm voor gebruik bij daglicht en een radiotoestel. Dit radiotoestel moet aange schaft worden omdat de exploitatie van de draadomroep is beëindigd. De kosten voor deze hulpmiddelen woren geraamd op 700, Voor de bouw van zes eensgezinswonin gen aan de Alb. Hahnweg, tussen Beetz- laan en de Leeuwerikweg, wil de wo ningbouw vereniging „Goed Wonen" een perceel grond kopen ter grootte van on geveer 1160 m2. De prijs hiervoor is vast gesteld op 39.000, De ontwikkeling van de arbeidsmarkt gedurende juli 1971 in het gewest Amers foort (omvattende de gemeenten Amers foort, Baarn, Bunschoten, Eemnes, Hoog land, Leusden, Soest en Woudenberg). Gedurende de verslagmaand steeg de werkloosheid onder mannen van 399 tot 423. Vorig jaar bedroegen deze cijfers 244 respektievelijk 287. Met het oog op de bedrijfsvakanties is een stijging van het aanbod van werkkrachten een nor maal verschijnsel. Deze vakanties im mers staan een vlottere doorstroming in de weg. De minder gunstig uitvallende vergelijking met de overeenkomstige maand van 1970 moet ten dele worden toegeschreven aan door het bedrijfsleven uitvoeren van maatregelen, welke moeten leiden tot kostenbesparing; een ervan uit zich in selektiever personeelsbeheer. De geregistreerde vraag handhaafde zich, de vakanties ten spijt, op een hoog peil. Bedroeg het totaal-aantal open plaatsen bij het begin van de verslagmaand 1482, aan het einde ervan was de stand nog 1466. Ook liggen deze cijfers beduidend hoger dan in de overeenkomstige maand van 1970 het geval was; zij bedroegen toen 1143 respektievelijk 1070. In deze totaal-cijfers zijn de aanvragen naar jeugdigen inbegrepen. Deze aantallen be droegen 593 en 565 voor wat de ver slagmaand betreft, terwijl het 477 res pektievelijk 470 betrof in 1970. De steeds grote vraag naar metaalbewer kers, aan het begin van de maand 877 bedragende, daalde tot 836, nagenoeg ge lijk aan de vermindering van het jeugd- aandeel erin, dat terugliep van 319 tot 284. De verhouding van de geregistreerde ar beidsreserve van mannen ten opzichte van de vraag ontwikkelde zich geduren de de verslagmaand van 1 3.7 naar 1 3.5: in 1970 was deze ontwikkeling van 1 4.7 naar 1 3.8. Bij een op het eerste gezicht schijnende lichte ontspanning op de arbeidsmarkt blijft echter de drei ging van het zich op hoog peil handha ven van de vraag, waaruit kan worden afgeleid, dat er steeds minder aanslui ting bestaat tussen aanbod en vraag. De ontwikkeling van de geregistreerde arbeidsreserve vertoont in procenten van de afhankelijke (is in loondienst zijnde) mannelijke beroepsbevolking het volgen de beeld: juli 1970 juli 1971 bègin eind begin eind Gewest Amersfoort 0.6 0.7 1.0 1.0 Provincie Utrecht 0.7 0.9 1.1 1.2 Nederland 1.1 1.2 1.4 1.6 Het geregistreerde aanbod van vrouwen in totaliteit nam iets af en wel van 136 tot 131 ondanks toename van het jeugd aandeel erin van 10 tot 17. Het vorige jaar gaf - bij gelijkblijvend jeugdaandeel van 10 - een toename te zien van 78 tot 87. Het selektieve personeelsbeleid van het bedrijfsleven blijft een grote rol spelen. De vraag in totaliteit daalde van 853 naar 814. Het jeugdaandeel erin bedraagt 429 respektievelijk 401. In 1970 beliep de vraag aan begin en aan eind juli 658 respektievelijk 327. Groot blijft de vraag naar winkelperso neel, kantoorpersoneel en verzorgend personeel; het. jeugdaandeel erin be draagt réspektievelijk 65 °/o, 70 en 30 °/o. Welk een omvang het negeren van de verkeerslichten heeft gekregen, blijkt uit een proef, die de gemeentepolitie van Den Haag met wisselende roodlicht-ca- mera's heeft genomen; in een maand tijd werden ruim 400 overtredingen ge constateerd. Het tijdstip van de actie „nooit door rood!" valt samen met het begin van het nieuwe schooljaar; honderdduizenden kinderen gaan medio augustus voor het eerst naar school en zullen op hun route veelvuldig gebruik maken van door ver keerslichten beveiligde oversteekplaatsen. V.V.N. doet een klemmend beroep op alle automobilisten hun snelheid te ma tigen bij de nadering van zebra's met voetgangerslichten, want door tijdig te stoppen voor rood, kan men voorkomen dat het zoveelste kind wordt gedood. Het zoveelste, want in 1969 kwamen 124 kin deren van 5-14 jaar als voetganger om het leven en werden 2.759 licht of zwaar gewond. „Welkom op ons proppenbal ten bate van een net entree en schone hal. Gooi toch niet alles op de grond, dan blijft onze omgeving gezond." Dit was een van de tekstjes die op een spandoek was geschilderd dat woensdag middag werd meegedragen in een op tocht van kinderen bij de eerste flat aan de Smitsweg. „Jong geleerd is oud gedaan" moeten de dames Kuus, Merkus, Monfrans en Bos huizen gedacht hebben, toen zij voor de kinderen van de flat een gezellige mid dag organiseerden. Naast de spelletjes met prijzen, stond ook een opruimactie op het programma. Zoals bij zovele flats, was ook hier de omgeving vervuild. Papier, dozen, fles sen en vodden lagen overal verspreid tussen de perken die de flat omringen. Dit door de jeugd laten opruimen tot le ring van de ouderen stond hen voor de geest, toen zij het feest op poten zetten. De eigen gemaakte spandoekjes logen er niet om. „Samen vervuilenja gezellig" en „De straat is geen vuilnisbak" of „Maak van van de flat geen vuilnisvat". De regen heeft niet verhinderd dat na afloop van het feest de omgeving er schoon uitzag. „Gooi nu niets meer over de balustrade, het kan uw omgeving schaden." maken door rood licht te rijden „kijken wel uit" als zij een flinke kans lopen dat hun gedrag op deze wijze wordt „gadegeslagen".

Soester Courant | 1971 | | pagina 7