Soest toen - Soest nu Dinsdag 17 augustus 1971 50e jaargang no. 2 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tei. 2566-5154 - Postgiro 126156 Bezwaarschriften tegen bestemmingsplan Kerkebuurt behandeld door Raad van State BE WORSTELING DER DRIE REUZEN Wereldrecord roeibootvissen Collecte Medisch Comité Nederland-Vietnam van 17 t.e.m. 21 augustus Intertuit koopt grond aan het Weteringpad Spreekuur verplaatst Eerste fase van de uitbreiding Sportpark Bosstraat west" voltooid Wethouder K. de Haan droeg nieuw kleed- en bestuursaccomodatie aan S.E.C.-bestuur over Ziende blind Dronkemanslol Verkeersongeval ■Up, Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers Halfjaarcijfers N.M.B. Het oog gericht op tijdbom tussen burgers Gymnastiekvereniging .,De Springbokken" Eiermarkt WIS0 op zoek naar leidsters en leiders voor reis naar „De Efteling" SOESTER ((iOURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,50. Bulten Soest per kwartaal ƒ8, Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag De bezwaarschriften welke werden inge diend tegen het bestemmingsplan Kerke buurt, zoals dat werd vastgelegd op 21 juni 1967, werden afelopen donderdag behandeld door de Raad van State, wel ke t.z.t, advies zal uitbrengen aan de Kroon. De buurtvereniging Kerkebuurt. die be roep had aangetekend, was bij de be handeling niet aanwezig. De vereniging ziet geen toekomst voor de geplande agrarische bedrijven en meent dan ook dat het vrijmaken van de kerk van de omringende bebouwing geen zin heeft. Een bezwaarschrift van de heer Stalen hoef behelst zijn voornemen een huis te bouwen aan de Lange Brinkweg, waarvoor hij geen toestemming heeft ge kregen. De grond waarop hij bouwen wil moet weiland blijven. Het bezwaarschrift van de heren P. en J. Swager betreft het verbouwen van de voormalige dorpsschool tot een ruimte met een andere bestemming. Zowel het bezwaarschrift van de heer Stalenhoef als dat van de heren Swager was te laat binnengekomen en kunnen dus niet ontvankelijk verklaard worden. De adviseur van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening India, vanouds een leider van de „on verbonden landen" die zich afzijdig wil len houden van de grote machtsblokken, heeft verrassend zijn principes vaarwel gezegd toen het met de Sowjet-Unie een verdrag van vriendschap en bijstand sloot. Dat is geen geringe ommekeer - de voorman van de „onverbonden derde wereld" is gecapituleerd voor de realiteit dat hoe belangrijk ideeën ook zijn, macht toch beslissend is hoe landen kunnen le ven. Indiase parlementsleden hebben al verdrietig gesproken dat hun land nu een „geassocieerd lid van het Warschau- pakt" is geworden. Dat is wat sterk uitgedrukt, maar onge twijfeld heeft premier Indira Gandhi de traditionele Indiase neutraliteit slechts opgegeven onder de dwang der omstan digheden, in dit geval de dreiging van een oorlog met. Pakistan en daardoor in- direkt ook met de Chinese volksrepu bliek. Pakistan schuilt onder Pekings paraplu en India aanvaardde de Rus sische. In dit strategisch-politieke kaartspel dreigen de Amerikanen min of meer met de zwarte piet te blijven zitten. Ze wil len liefst met India en Pakistan beide op goede voet blijven staan, wat uiteraard steeds moeilijker wordt naarmate deze twee onderling verbetener raken. In In dia waarderen de V.S. de democratischer instelling, maar met de Pakistaanse dik- tatuur bestaan onder andere verdrags bindingen. Het resultaat is dat Wash ington bij geen van twee nog veel in vloed kan laten gelden - beiden hebben een andere grote broer om op terug te vallen. Als de situatie zo was als bij voorbeeld in het nabije oosten waar tot dusver alleen de Russen en Amerikanen als achtergrondpartners van de ruziënde partijen fungeren, zouden we kunnen ho pen dat. net ais daar met gezamenlijke inspanning het deksel op de kokende ke tel gehouden kan worden. Amerika kan daar Israël niet naar zijn hand zetten, zomin als Rusland Egypte kan dwingen tot zaken waar het geen zin in heeft - maar wel kunnen ze beide be letten dat men elkaar al te makkelijk naar de strot vliegt. Maar in het. Indiaas-Pakistaanse geval is van een dergelijke temperende invloed geen sprake. De Amerikanen zien bij voorbeeld al geen kans te beletten dat in west-Pakistan - nota bene achter geslo ten deuren - een proses begint tegen sjeik Mujibur Rachman, de voorman van de oost-Pakistaanse bevolking. Hij wordt beschuldigd van landverraad - niet aan de orde zal komen dat hij door president Yahya Khan werd uitgerangeerd nadat hij de verkiezingen met overweldigende meerderheid had gewonnen en. het was dit verraad en niet. Rachmans initiatief dat leidde t.ot de afscheidingsbeweging. Wat we zich nu zien ontwikkelen is een onverkwikkelijke Chinees - Russische krachtmeting over een strategisch be langrijk stuk Azië, dat de V.S. zeker niet zonder meer aan een van de twee zal willen overlaten. Het is al geen ple zierige toestand als India en Pakistan tot aan de grens van oorlog met elkaar overhoop liggen. Het wordt er niet ver- kwikkelijker op als op dit terrein drie grote mogendheden met elkaar in de clinch gaan. Enige weken geleden meldden de dag bladen dat de heer Van Haaren uit Oss het wereldrecord roeibootvissen had ver overd met een tijd van 24 uur. Eén van de militairen van de Vliegbasis Soesterberg zal trachten dit record te verbeteren. Hij is gisteren, te 10 uur, ge start op de Breukelveenseplassen, tegen over het. pand van de Fa. P. C. Heus, Scheendijk 7 te Breukelen. die overigens de boot geheel belangeloos ter beschik king heeft gesteld. De a.s. wereldrecord verbeteraar is de korperaal le klasse E. Dol, tewerkgesteld als radiomonteur. De happening heeft, ook een liefdadig doel: Er werd een prijsvraag uitgeschre ven voor de duur welke de heer Dol op deze manier zal vissen 1,per in schrijving, waarvan de baten door het Basis Goodwill Fonds ter beschikking •zullen worden gesteld van bet Kinder tehuis KINABU in Soesterberg. was overigens van mening dat het plan terecht was vastgesteld. De beslissing van de Kroon zal met en kele maanden volgen. Zo te zien loopt het plan geen gevaar. De laatste tijd hoort men niet zoveel meer over Viëtnam, maar de oorlog gaat daar nog steeds door. Ook al zou die oorlog vandaag eindigen, dan zal het nog lange tijd nodig zijn medische hulp te verlenen. Sinds 1968 bestaat het Medisch Comité Nederland-Viëtnam voor de hulpverle ning aan dit land. Die hulp bestaat uit het zenden van medicijnen, chirurgische dozen en wollen kinderkleding, dat laat ste via de zgn. brei-actie. Tot nu toe was de opbrengst in Neder land 500.000,Per gulden wordt onge veer zes cent besteed aan administratie en propaganda; de rest wordt gebruikt voor medicamenten en de verzending. Er wordt regelmatig vanuit Viëtnam beves tiging van ontvangst gegeven. De hulp gaat naar Noord Viëtnam en de Bevrijdingsfronten van Zuid Viëtnam, Cambodja en Laos. Ook het internationale Rode Kruis geeft hulp, maar die gaat voor het overgrote deel naar het Zuiden, via Saigon, omdat het Rode Kruis door internationale rege lingen en volkenrechtelijke verplichtin gen aan handen en voeten gebonden is. Die hulp is bovendien, ook volgens het Rode Kruis zelf, volstrekt ontoereikend. Sinds oktober 1970 bestaat er een werk groep Soest ten behoeve van het Medisch Comité Nederland-Viëtnam. Door deze werkgroep wordt met hulp van veel vrij willigers van dinsdag 17 tot en met za terdag 21 augustus een collecte ten bate van de Viëtnamese slachtoffers gehou den. Voor informatie kan men zich wenden tot het Medisch Comité Nederland-Viët nam, secretariaat Prinsesselaan 6-8, Be- verwijk, tel. 02510-23505. Postgiro 1090400 t.n.v. Penningmeester Stichting Medisch Comité Nederland-Vietnam. Soest: Mevr. E. de Groot-Joosten, Veld weg 14, tel. 02155-8730. De werkgroep Soest bestaat uit de na volgende leden: Dr. M. L. C. Bangma, Erik v. d. Bergh, D. J. Klinkenberg, Dr. B. v. d. Lek, Dr. W. M. v. d. Lek-v. d. Ham, Mevr. E. Nunes-Vaz, Dr. J. M. Pluvier, mevr. E. de Groot-Joosten. Het comité van aanbeveling voor de collecte is alsvolgt samen gesteld: K. de Haan, wethouder, Ds. P. Kloek, predi kant, Pater H. van Maanen, G. J. Met- ternich, pastoor, J. C. Rip, huisarts en A. Schuurmans, kinderarts. De tapijtfabrieken Intertuft Soest N.V. heeft gevraagd een stuk grond ter groot te van ongeveer 3600 m2 aan het Wete ringpad te mogen kopen. Volgens een advies van Burgemeester en Wethouders bestaat daartegen geen be zwaar en kan de gemeenteraad besluiten de grond te verkopen tegen de prijs van ƒ40,per 2m. Daarvoor wordt de grond vrij van ge bruik en bouwrijp opgeleverd, waaronder verstaan wordt, dat de grond van de openbare weg bereikbaar is en kan wor den aangesloten op de gas-, elektrici- teits- en waterleidingen en op de ge meentelijke riolering. Aan belanghebbenden wordt bericht, dat het wekelijkse spreekuur van de burge meester is verplaatst van woensdag 18 naar 19 augustus a.s. te 11 uur. Zaterdagmorgen werd in aanwezigheid van een kleine groep genodigden, bestuurs leden en oud-bestuursleden van S.E.C., de onlangs gereedgekomen nieuwe kleed accommodatie en de verplaatste bestuurskamer, door wethouder K. de Haan, aan het S.E.C.-bestuur overgedragen. Even na tien uur begroette S.E.C.-voorzitter Elderman alle aanwezigen, op de korte bijeenkomst die S.E.C. de zo fel begeerde vier nieuwe kleedkamers, een nieuwe bestuurskamer en een toiletgedeelte opleverde ren zijn van een dusdanige makelij dat het losschroeven en meenemen tot het verleden behoort. Na de bezichtiging brachten de aanwe zigen nog een dronk uit met als inzet de continuering van de goede samenwerking tussen de verschillende instanties en als start van de volgende fase, onder andere de realisering van nog een nieuw speel veld en het binnenkort gereedkomen van het halfverharde oefenveld. „Natuurlijk waren we met hetgeen we hadden niet ontevreden. De kwaliteit van de tot voor kort aanwezige accomodatie was goed, maar de vereniging groeide, dus kwantitatief kwamen er moeilijkhe den. En al is er in theorie dan nog altijd die on-sociale ledenstop, dat is geen op lossing, en gelukkig zag de plaatselijke overheid dat ook zo". De heer Elderman was een gelukkig voorzitter, hij streek achtereenvolgens niet alleen de overheid over het hoofd, maar ook de sportstich ting, gemeentewerken en de plantsoenen dienst kregen hun deel in zijn dank woord. Een bijzonder woord van dank richtte de heer Elderman aan het adres van de sportieve bouwer het aannemers bedrijf W. van Asch en Zn. N.V., dat in snel tempo voor de realisering zorgdroeg. Na zijn korte speech verzocht de heer Elderman wethouder De Haan de min of meer officiële ingebruikneming te ver richten door het openen van het hek tussen de oude en nieuwe gedeelten. „Het is prettig om zo'n opening te mogen verrichten. Vaak is het zo dat de club wel wil maar niet kan, maar ook de ge meente wil wel, maar kan vaak ooi? niet omdat het geld ontbreekt". Na deze woorden, die duidelijk weergaven dat de gemeente de plaatselijke sportverenigin- gen goed gezind is, opende de heer De Haan het hek, waarna hij in gezelschap van de heer Elderman, met in hun kielzog de genodigden en andere belangstellenden, de nieuwe accomodatie in ogenschouw nam. Met deze uitbreiding heeft SEC er vier royale kleedkamers bij, gegroepeerd rond de nieuwe bestuurskamer, die uit het oude gedeelte verdween om plaats te maken voor een toiletgedeelte in combi natie met de kantine. In de kleedkamers en de douche- en wasgelegenheden zijn de laatste gedachten van gemeentewer ken verwerkt. Geen op de vloer steunen de banken, wat het schoonmaken zo enorm vereenvoudigd, de douche-garnitu- Een grote vrachtwagen, die bij het bo- menrooien op de Birkstraat op het fiets pad stond, werd niet opgemerkt door de 35-jarige, bromfietsrijdende Turk K. D. Met klachten over pijn in de borst werd hij met de ziekenauto naar het zieken huis Zonnegloren vervoerd. In de nacht van vrijdag op zaterdag heb ben onbekenden het nodig gevonden ver nielingen aan te richt in de voortuinen van enkele huizen aan de Middelwijk straat. Bij mijnheer S. werd een kleine conifeer uit de grond getrokken en bij mijneher G. werd een chinese bloembak, ter waarde van ƒ275,vernield. Het 9-jarige jongetje E. H. van het van Arkelinstituut werd zondagmiddag licht gewond, toen hij op de Van Weedestraat werd aangereden door M. W. v. d. E. (23). Van de E. passeerde met zijn motor twee bij het Nassauplantsoen voorgesor teerd staande personenauto's en had te laat een groepje kinderen in de gaten, die voor de auto's de weg overstaken. Het jongetje werd bij dokter Overbeek thuis verbonden. Wethouder K. de Haan: „Prettig om te doen". De plaatselijke afdeling van bovenstaan de organisatie heeft onze bemiddeling in geroepen om het volgende bekend te maken: De bejaarden-sociëteit in het wijkgebouw in de Regentesselaan begint weer a.s. donderdag 19 augustus, om plm. 2 uur. Ouderen, die zo'n wekelijks trefpunt ge zellig vinden, kunnen hier elke week terecht. Er is voldoende gelegenheid voor kaartspel en onderling kontakt. Voor diegenen, die minder goed ter been zijn, wordt vervoer per auto geregeld. Automobilisten, die op donderdagmiddag willen rijden, zijn gaarne welkom. Leidster van de sociëteit is zr. A. J. van Lennep, tel. 6132. Ook voor een ander werkobjekt van de U.V.V. zijn medewerksters van harte welkom. Dit betreft de z.g. bloemen- en fruitdienst in het ziekenhuis Zonneglo ren op dinsdag, woensdag en donderdag van 9-12 uur. Inlichtingen bij mevrouw Datema, tel. 2805. Alle werkzaamheden worden besproken en ingedeeld op de kontaktmiddagen voor medewerksters en aspirant-medemerk- sters op de tweede maandag van elke maand, om 2 uur, in het Oranje-Hotel. De eerstvolgende keer dus op maandag 13 september. De Nederlandsche Middenstandsbank heeft in het le halfjaar 1971 gunstig ge werkt. De geconsolideerde winst (na be lasting en voorzieningen) bedraagt 14,0 min. tegenover 9,2 min. in het le half jaar 1970 (stijging 52 °M en 13,3 min in het 2e halfjaar 1970 (stijging 6 Bij de vergelijking met de overeenkom stige periode van 1970 dient in aanmer king te worden genomen, dat in dat tijd vak de winst relatief laag was, voorna melijk als gevolg van de toen zeer hoge rentestand, waardoor de rente op de toe vertrouwde gelden sterker steeg dan die op de uitzettingen. Het gevolg was dat de rentemarge belangrijk inkromp. Deze rentemarge herstelde zich in het 2e half jaar 1970 en was ook in de eerste zes maanden van dit jaar gunstig. De baten stegen vergeleken met het le halfjaar 1970 met 31,8 min., de lasten met ƒ22,3 min. Op de lastenstijging is vooral het hogere salarispeil van invloed. De toeneming van het aantal werkne mers bleef, zoals vorig jaar reeds werd geïndiceerd, beperkt dank zij de voortr gaande inschakeling van electronische apparatuur. De afschrijvingen waren ƒ2,5 min., de voorzieningen 0,9 min. hoger. De balans toont een verdere toeneming van de bedrijfsomvang. Het balanstotaal steeg van ƒ6,2 mrd. per ultimo 1970 tot 7,0 mrd. Debiteuren namen toe met 151,6 min., de toevertrouwde gelden met 752,7 min. Door de in maart be kendgemaakte onderhandse plaatsing van 10 min. aandelen steeg het geplaatste kapitaal tot 90,1 min., de open reserves bedragen 103,2 min. Op basis van de nu gepubliceerde cij fers en de verwachtingen van de bank dat het 2e halfjaar een gunstig resultaat te zien zal geven, kan voor geheel 1971 worden gerekend op een winststijging ten opzicht van het vorige jaar. De acht doden die vielen vormen niet het meest beangstigende aspekt van de ramp in de Amsterdamse Marbon-fa- briek. Er is het besef dat door een toeval veel ernstiger gevolgen zijn uitgebleven, dit keer nogAls niet deze reaktor was ontploft maar een andere, dan was wél een gevaarlijke rookwolk uitgewaaierd over een dichtbevolkt gebied - als de wind ook nog uit een wat ongunstiger hoek was gekomen zelfs over nagenoeg de hele Amsterdamse huizenzee. En het zijn niet alleen de Amsterdammers die leven met een met gifgas geladen tijd bom in hun midden. In het Waterweggebied zijn er vele tien tallen en ieder weet het. Daar zijn ook eitige voorzorgen getroffen, zoals het re serveren van bussen om hele woongebie den snel te kunnen evacueren. In dit ge bied zijn de afgelopen jaren ook enige malen bedrijfsongelukken geweest waar bij giftige rookwolken opstegen - ook daar heeft men toen steeds de fortuin gehad dat de wind het verderf net niet naar de woonwijken leidde. Maar nie mand kan erop blijven rekenen dat dit soort geluk blijft aanhouden. Amsterdam heeft zich intens met dit soort problemen bezig gehouden toen er sprake was van vestiging van Progil. Toen kwam men onder pressie van de publieke opinie èn van degelijke weten schappelijke voorlichting tot de konklusie dat de werkgelegenheid voor enige tien tallen of honderden mensen van minder belang moest zijn dan de veiligheid van vele tien-, of zelfs honderdduizenden. Tenzij een fabriek kan garanderen dat er nooit iets mis kan gaan, maar een dergelijke garantie is nu eenmaal onmo gelijk. De vraag rijst waarom nu juist dit soort gevaarlijke bedrijven opgericht moeten worden als buren van uitgestrekte woon gebieden. Historisch en economisch is het allemaal wel te verklaren. De leverancier van de grondstoffen vestigt zich graag dicht bij zijn afnemers - dat bespaart hem transport. Of hij zoekt de nabijheid van zijn leveranciers - om dezelfde re den. En omdat industrieën voordeel heb ben van vestiging liefst in een havenge bied en omdat industrieën elkaar aan trekken ontstaan zulke toestanden, plus de huizenagglomeraties van mensen die niet al te lange wegen naar hun werk willen afleggen. Vandaar Amsterdam, vandaar Water weggebied, vandaar Roer, vandaar Ant werpen, Frankfort enz. Maar dat is geen reden om zich deze ontwikkeling te laten voortzetten. Er is wel alle reden om - en in dit opzicht blijkt in Amsterdam (en waar ook niet elders) weinig gedaan te zijn - als er dan al met gevaarlijke stof fen gewerkt moet worden althans zoveel mogelijk maatregelen te treffen, zoala organisatie van brandbestrijding, opstel len van evacuatieplannen, inrichten van een snel waarschuwingssysteem om ram pen niet rampzaliger te laten verlopen dan onontkoombaar is. KANTMAN. De nieuwe gymnastiekvereniging ,.De Springbokken", welke ontstel1 cl door fu sie van de gymnastiekvereniging „Cres cendo" en de Soester Turnclub", is toe gelaten tot het K.N.G.V. en staat inge schreven als A.G.V. „De Springbokken". Ook heeft het bestuur van de zijde v?n de Soester Sportstichting bericht ontv-n- gen, dat er geen bezwaar was tot her nieuwde aansluiting bij de plaatselijke overkoepeling. Het totaal aantal leden bedroeg per 1 juli 1014, een aantal dat na deze datum al weer door nieuwe aanmeldingen san het groeien is. De fusie heeft er ook toe geleid dat do „Sprinbokken" een drumband en majo- rettenkorps rijk is. Ten aanzien van de drumband bestaan er grootse plannen, o.a. het aanschaffen van geheel nieuwe moderne uniformen. Nieuwe leden voor band en majoretten- korps kunnen zich schriftelijk aanmelden bij de heer P. Dijkman, Korte Hartweg 10. Aan het leiderskorps is toegevoegd mej. A. Achterberg uit Zeist. Mejuffrouw Achterberg heeft een C.I.O.S.-opletding genoten in Arnhem. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 40.000 stuks in prijzen van ƒ15,tot ƒ16,25. Middenprijs ƒ15,50. Prijs per kg ƒ2,46. Voor de Sprookjesreis naar „De Efte ling" die de WISO op zaterdag 4 septem ber voor de tweede maal organiseert en waarvan men verwacht dat er opnieuw twintig bussen richting Kaatsheuvel gaan met een maximum van 1000 kinderen, heeft men wat betreft de begeleiding van volwassen leidsters en leiders voor een deel beroep kunnen doen op de dames en heren van de vorige reizen. Toch komt men ook ditmaal weer een aantal men sen voor de begeleiding van de kinderen tussen 7 en 13 jaar kekort, daarom doet. het WISO-bestuur een beroep op de ouderen om ook dit jaar voer begeleiding te willen zorgen. Ook diegene <he vorig» reizen als zodanig zijn rr.eegeweea'., zt;.n natuurliik weer van harte welkom Voor opgaven en eventuelp nadere inlichtingen kunt u de heer Kruiswijk bellen, p. 's avonds na zeven uur, telefoon 2532, Driehoeksweg 10. Voor de leiders en leidsters zijn aan deze tocht uiteraard geen kosten verbonden. Mocht de aanmelding dermate talrijk zijn dat er een teveel aan begeleiding is, dan wordt de volgorde van binnenkomst van de aanmeldingen aangehouden.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1