ZIEKENAUTO TELEFOON 5980 Meningen van lezers Koopavond een miskoop Zingende doifijnen in Bief DOLFINARIUM VTB N Officiële bekendmakingen Ruimtelijke Ordening Ardena Body Cream, VAN AMERONGEN WESTDUITS OMKOOPSCHANDAAL VAN ZEER GROTE ALLURE SOESTERBERG Uit het verkeer genomen Bromfietser breekt heen Autobotsing V.V. Soesterberg Met 100,- bijbetalen een nieuwe voordeur DINSDAG 17 augustus 1971 Gemar-Soest óók vrijdagavond open s Het D'66 Tweede Kamerlid Terlouw heeft enige tijd geleden aan de Minister van Economische Zaken schriftelijke vragen gesteld in verband met het feit dat in een groeiend aantal Nederlandse gemeenten een wekelijkse koopavond wordt ingesteld. Het kamerlid vroeg of de arbeids voorwaarden van het winkelpersoneel altijd strikt werden nageleefd, omdat op de koopavond gemaakte werkuren ken nelijk niet altijd worden gecompenseerd. Daaraan werd de vraag verbonden of het niet noodzakelijk was om de Win kelsluitingswet van 1951 zo te wijzigen, dat wel een sluitende compensatierege ling zou worden verkregen. In zijn antwoord op deze vragen zegt oud-staatssecretaris van Economische Za ken Van Son, dat een koopavond bij ge meentelijke verordening kan worden vastgesteld met toepasing van een be paald artikel (art. 3. derde lid) van de Winkelsluitingswet 1951. Een dergelijke verordening heeft uitsluitend betrekking op het sluitingsuur van de winkels en dus niet op de werktijden van het per soneel. De ai'beidswet met het daarop gebaseerde werktijdenbesluit voor win kels staan toe dat winkelpersoneel 9 uur per dag en in toitaal 48 uur per week arbeid in een winkel mogen verichten. Aangezien de werktijden in winkels thans doorgaans minder bedraagt dan 48 uur per week, behoeft er in het al gemeen op grond van de Arbeidswet geen compensatie voor de werktijd op de koopavond te worden verleend. Daar bij komt, dat jeugdige personen (waar onder worden verstaan personeelsleden jonger dan 18 jaar) in winkels geen ar beid mogen verichten tussen 7 uur 's avonds en 8 uur 's ochtends. De arbeidsvoorwaarden voor winkelper soneel voor de detailhandel houden o.m. de bepalingen in, dat avondwerk moet worden gecompenseerd. De naleving van deze bepalingen kan op civielrechtelijke grondslag worden afgedwongen. Over een eventuele aanpassing van de winkelsluitingswet 1951 aan de huidige situatie is inmiddels aan de Sociaal-Eco nomische Raad om advies gevraagd, zij het, dat bepalingen omtrent de arbeids voorwaarden van het winkelpersoneel ook niet in een eventueel gewijzigde wet zullen worden opgenomen. Cn het grootste overdekte Dolfijnen^ I stadion ter wereld met 2.500 zit- j plaatsen ziet u een unieke show j van zeeleeuwen en dolfijnen in één J programma. Tijden: dagelijks 10.00 -11.30-13.00- 14.30-16.00 en 17.30 i uur. Zondags niet om 10.00 uur. j ONDERWATERPANORAMA met de grootste aquarium glaswand ter j wereld: 21 meter lang en bijna 3 meter hoog. i J EXPOSITIE WALVISACHTIGEN I boeiende tentoonstelling over het leven van I de zeezoogdieren. I ROBARIUM (tralnlngsbassin voor zeeleeuwen j 5 demonstraties per dag. u aonEDun iir tci ni/Hn fir De burgemeester van Soest maakt be kend, dat burgemeester en wethouders van zijn gemeente voornemens zijn aan N.V. Soester Bouwmij. N.V., Schouten' kampweg 50, Soest op haar daartoe ge daan verzoek op grond van het bepaalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimte lijke Ordening, vrijstelling te verlenen van de bepalingen van het bestemmings plan Soest-Zuid, ten behoeve van het bouwen van een dubbel woonhuis, op het perceel gelegen aan de Soesterbergse- straat, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie D, nr. 3269 (ged.). De burgemeester van Soest maakt be kend, dat burgemeester en wethouders van zijn gemeente voornemens zijn aan A. C. Hamer, Johan van Oldenbarnevelt- laan 30, Amersfoort, op zijn daartoe ge daan verzoek op grond van het bepaalde ln artikel 19 van de Wet op de Ruimte lijke Ordening, vrijstelling te verlenen van de bepalingen van het bestemmings plan Amersfoortsestraat, ten behoeve van het bouwen van een magazijn, op het perceel, gelegen aan de Amersfoortse straat 84 kadastraal bekend gemeente Soest, sectie E, nr. 1852. Alvorens een definitieve beslissing geno men zal worden, zijn belanghebbenden bevoegd binnen een termijn van twee weken na de dagtekening van deze be kendmakingen hun eventuele bezwaren schriftelijk bij burgemeester en wethou ders, voornoemd, in te dienen. De op deze verzoeken betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde ter mijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 17 augustus 1971. De problematiek is interessant genoeg om in de navolgende beschouwing hier op wat nader in te gaan temeer omdat de Soester gemeenteraad in zijn eerst volgende vergadering een beslissing moet nemen over het verzoek tot het instellen van een koopavond. Wat is tot nu toe de gang van zaken geweest Op 10 december 1970 hebben de leden van de Vereniging Winkelcentrum „De Smitshof" (de gezamenlijke winkeliers die in het nieuw gebouwde winkelcen trum in het Soesterveen gevestigd zijn) het verzoek gericht tot het college van B. en W. om hun winkel te mogen open houden op de vrijdagavond, omdat „naar haar mening bij de bevolking de behoefte bestaat om op vrijdagavond inkopen te doen" en voorts „omdat haar gebleken is, dat reeds een deel van de bevolking op vrijdagavond in andere plaatsen zou gaan winkelen, dat dit de omzet van de leden niet ten goede komt en dat zij zo volledig mogelijk aan de wensen van de cliënten tegemoet wil komen". (Opvallend is trouwens de volg orde van de argumenten: eerste de ver hoogde eigen omzet, dan de servicever lening, dan de cliënt). Na de gebruikelijke procedure van het horen van belanghebbende groeperingen, onder wie de vakbeweging, vertegen woordigd door de samenwerkende werk nemersorganisaties in de detailhandel (Decom) zal in de Raadsvergadering van de Soester gemeenteraad van 19 augus tus a s. een (definitief standpunt moe ten worden ingenomen ten aanzien van dit verzoek. Kenmerkend voor bijna alle koopavond kwesties in den lande in het feit dat in eerste aanleg een verzoek wordt in gediend door een winkelcentrum (i.c. De Smitshof). Uit perspublikaties is bekend geworden dat de Winkeliersvereniging „Soest'" zich eveneens tot het gemeen tebestuur heeft gewend met het verzoek om een koopavond voor de gehele ge meente te doen gelden. Opvallend is daarbij de lauwheid waarmee over dit vraagstuk wordt gedacht in midden standskringen. Een door de Kamer van Koophandel te Amersfoort gehouden enquete onder 264 Soester winkeliers leverde een respons op van 146 ingevulde formulieren, ofwel 55,3 procent, 105 winkeliers spraken zich uit voor een koopavond, 38 hadden geen mening en (slechts) 3 waren tegen een koopavond (of mogen wij wellicht aan nemen dat de 118 non-respondenten klaarblijkelijk geen belangstelling had den voor de koopavond Uit dezelfde perspublikaties vernemen wij dat de Soester winkeliersvereniging een eigen „enquete" heeft gehouden met betrekking tot het winkelpersoneel. Omtrent de aard en de omvang van de enquete is publiekelijk geen enkel cij fer beschikbaar, zodat de door de ver eniging bekend gemaakte resultaten met de nodige reserves dienen te worden be zien. Van de 191 personen in loondienst bleken, aldus de winkeliersvereniging, er 176 als winkelpersoneel werkzaam te zijn. Als wij het bekend gemaakte re sultaat mogen geloven, zouden slechts drie van deze personeelsleden „georga niseerd" zijn. Ook zijn door enkele indi viduele winkeliers op verschillende tiid- stippen een paar steekproefjes gehouden onder het winkelend publiek. De resul taten hiervan zijn zeer aanvechtbaar omdat van een verantwoorde enquetering geen sprake is. Reeds werd hierboven gewag gemaakt van een zekere lauwheid bij de plaatselijke winkeliers om een koopavond in te stellen. Tijdens de onlangs gehouden ledenver gadering van de winkeliersvereniging „Soest" (waarbij 34 van de 96 leden aanwezig waren), toonden zich 28 aan wezigen voorstander van een maandag sluiting en 6 van een woensdagsluiting. De meerderheid van de winkeliers vereniging sprak zich dus uit voor een verplichte sluiting - via een aanwijzing door de gemeenteraad - voor de gehele winkelbranche in Soest op maandagmid dag, terwijl daaraan verbonden zou moeten worden een collectieve winkel sluiting op maandagochtend. Volgens hetzelfde krantenverslag gaf de voorzitter van de winkeliersvereniging in de ledenvergadering als zijn mening te kennen „dat een koopavond niet te gen te houden zou zijn en dat het voor deel van een uniformering van de win- kelsluitingstijden zou zijn dat een einde komt aan de bestaande chaos in Soest, omdat de verschillende branches op di verse tijdstippen hun zaken sluiten". Wat is nu het standpunt van de vakbeweging? De Algemene Bond Mercurius, aangeslo ten bij het Nederlandse Verbond van Vakverenigingen (NNV), heeft onlangs officieel doen weten dat de werknemers, met name in de detailhandel, voor wat betreft hun arbeidsvoorwaarden tot „tweede rangs burgers" dreigen te worden gedegradeerd. Sinds jaar en dag worden in de detailhandel lonen betaald, die ver achter liggen bij die in de ande re sectoren. Uit het feit dat de invoering van het wettelijk minimumloon in een aantal gevallen leidde tot een kleine verbetering in de loonstruktuur en het loonniveau, valt af te leiden welke be- treurenwaardige salarissituatie in de detailhandel aangetroffen wordt. Zelfs op dit moment nog wordt allerwegen door werkgevers in de detailhandel ge tracht om te ontkomen aan de verplich ting tot betaling van het minimumloon. Een bekend feit is, dat in veel detail handelsbranches nog op geen enkele wij ze is overgegaan tot uitbetaling van de omstreden 400,-uitkering, laat staan dat dit bedrag in de loonschalen voor het winkelpersoneel is verwerkt. Het zal de lezer nauwelijks verrassen, dat de vakbeweging zich heeft uitge sproken tegen de instelling van 'n koop avond. Voor een beter begrip zij nadrukkelijk vermeld dat de vakbeweging onder de huidige condities gekant is tegen een koopavond, zolang geen betere arbeids voorwaarden voor het winkelpersoneel kunnen worden bedongen. De vakbewe ging heeft zich in zijn argumentatie niet alleen laten leiden door het feit dat hij de rechtmatige vertegenwoordiger is van Een vocht- inbrengende crème voor na het baden. Maakt uw huid zo zacht als satijn. Een verfrissende, licht geparfumeer de liefkozing. PARFUMERIE Soesterbergsestraat 55 - Telefoon 2639 het winkelpersoneel, doch eveneens een aantal facetten belicht welke van belang kunnen zijn zowel voor ondernemers als voor de consument. De belangrijkste argumenten zijn de volgende A. Op dit moment is het een moeilijk probleem om de arbeidstijden van het winkelpersoneel volledig af te stemmen op die van de werknemers in de rest van het bedrijfsleven. Dat brengt met zich mee - al dan niet met koopavond - dat de arbeidssituatie van het winkel personeel in ongunstige zin afwijkt van andere werknemers, omdat men veelal gedwongen is om op zaterdag de gehele dag te werken, terwijl juist het week einde - dat geacht wordt aan te vangen op vrijdagavond - de laatste jaren van grotere betekenis geworden is in de sociaal-culturele en recreatieve sector. Een belangrijk gevolg ondermeer hier van is dat de belangstelling voor het be roep van winkelbediende de laatste ja ren aanmerkelijk is afgenomen. In steeds meerdere mate zullen de werkgevers in de detailhandel zich moetenrichten tot zeer jeugdige arbeidskrachten, welke nog partieel kunnen vallen onder de leer plichtige leeftijd. (Dit personeel mag overigens 's avonds geen werk verrich ten.) Het instellen van een koopavond betekent derhalve dat de arbeidstijd voor het personeel wordt uitgebreid. Dit laatste aspect word als nadelig gevoeld vooral wanneer de instelling van een koopavond wordt overwogen op de vrij dagavond, omdat men dan niet deel kan nemen aan het sociaal-recreatief verkeer dat zeker de laatste jaren een sterke accentverschuiving te zien gaf naar de vrijdagavond. Het zal nog nauwelijks verwondering wekken, dat de vakbeweging tot de con clusie moet komen dat de instelling van een wekelijkse koopavond, gezien vanuit het gezichtspunt van het perso neel, zelfs al staat daar tegenover een compensatie in geld of vrije tijd (op minder gunstige uren overigens) na drukkelijk afgewezen moet worden. B. Wat zijn nu de belangen van de ondernemers bij een koopavond Reeds hierboven werd gememoreerd, dat ook in kringen van de Soester mid denstand geen onverdeeld enthousiasme bestaat voor instelling van een koop avond en naar ons oordeel niet geheel ten onrechte. Het is dan ook niet toeval lig dat het oorspronkelijk verzoek werd gedaan door de gezamenlijke winke liers van „De Smitshof" waar een as sortiment van winkels is ontstaan, waar in enigszins beperkte mate het nieuwe verschijnsel van „shopping-recreation" in gezinsverband gestalte kan krijgen. De geografische situatie van Soest is voor wat betreft alle andere midden- standsbedrijven zo ongunstig, dat be twijfeld moet worden of het instellen van een koopavond gunstige resultaten zal afwerpen. In een groeiend aantal gemeenten in Nederland is inmiddels een koopavond ingesteld met wisselend succes. Gecon stateerd wordt dat van deze extra koopmogelijkheid gebruik wordt ge maakt vooral in die wijkgedeelten in een stad waar een grote verzameling winkels is geconcentreerd. De in de periferie gevestigde winkelier komt met een koopavond niet aan zijn trekken. Een omzetverhoging wordt - zo heeft de ervaring geleerd - door de koop avond niet veroorzaakt. Er zal hoog uit een verschuiving optreden, n.1. vooral van de (vroege) zaterdagmiddag naar de vrijdagavond. Als belangrijk nadeel staat daar tegen over dat desondanks voor hem een be langrijke kostenverhoging optreedt. Niet alleen de personeelslasten zullen stijgen, doch ook die van verlichting en ver warming; dit laatste geldt vooral in de wintermaanden. Voorstanders van de koopavond beto gen vaak dat de detailhandel een dienstverlenende taak heeft. Dit argu ment wordt door de vakbeweging niet ontkend. Het is echter niet juist dat de detailhandel in dit opzicht wordt ver geleken met het personenvervoer, de horecasector, bedrijfs sectoren waar diensten hoofdzakelijk zijn aangewezen op de vrijetijdsbesteding van de consu ment of die een noodzakelijkheidsele ment bevatten omdat hun diensten drin gend geboden zijn. Een meer voor de hand liggende gelijkenis kan worden gemaakt met de sector van postkanto ren, bankinstellingen en gemeentelijke overheidsdiensten. De vakbeweging acht het niet meer dan logisch dat deze in stellingen zoveel mogelijk des avonds en ook zaterdag gesloten zijn. C. Op het eerste gezicht lijkt het er op, dat de koopavond voor de consument alleen maar voordelen heeft. Hierboven is al betoogd dat bij niet representatie ve steekproeven gebleken is dat vooral het vrouwelijk winkelend publiek zich in meerderheid uitsprak voor een koop avond, met een zekere voorkeur voor vrijdag en in mindere mate voor de donderdagavond. Dit standpunt wekt uiteraard geen verwondering. In extre- mo zullen er altijd wel consumenten zijn die openstelling van winkelbedrij ven gedurende de volle 24 uur zouden wensen. Mits op enigerlei wijze zou kunnen worden voorzien in een wisse lend personeelsbestand, zou op zichzelf hiertegen geen bezwaar bestaan. Men moet zich er evenwel rekenschap van geven, dat de prijzen die de consument in die situatie zal moeten betalen aan merkelijk hoger zullen zijn dan thans. Wij hebben voorts reeds gewezen op een accentverschuiving van het sociaal- recreatieve verkeer van de zondag via de zaterdag naar de vrijdagavond: in dit verband moet ook - doch dan door de consument als positief ervaren punt - de shopping-recreation van het gehele gezin (of van ouders) worden genoemd. Men kan constateren dat een zekere tendensverschuiving bij het winkelend publiek optreedt t.a.v. de tijdstippen waarop men de consumptiebehoefte wil bevredigen, zonder dat een directe con sumptieverruiming ontstaat. Onalwend- baar doet zich het feit voor dat in de steden waar een koopavond is ingesteld daar een omzetverschuiving plaatsvindt van de zaterdagmiddag via de zaterdag ochtend naar de vrijdagavond. Een an der argument ten gunste van de koop avond zou kunnen zijn dat met name de gehuwde en ongehuwde werkende vrouw in de gelegenheid gesteld wordt om haar inkopen op meer bevredigende wiize t.e doen. Overigens hebben elders gehouden steekproeven uitgewezen dat de aanvankelijke verwachtingen dat de koopavond gebruikt zou worderv voor de aanschaffing van duurzame gebruiks goederen, niet zijn uitgekomen. Volgens een in Arnhem gehouden onderzoek zou 7 procent van de kopers met dit Hoel gebruik maken van de koopavond. Wij menen te mogen concluderen dat nog voor het personeel noch voor de ondernemers een wekelijkse koopavond een voordeel betekent, terwijl tegen over de voordelen van de consument ook zwaarwegende nadelen zijn op te som men, waarvan de belangrijkste is de ongetwijfeld optredende prijsverhoging. Het negatieve standpunt van de vakbe weging ligt derhalve voor de hand, tenzij een volledige realisering van de vriie zaterdagmiddag tot de mogeliik- hedért zou gaan behoren, omdat het vriie weekend, dat duidelijk tot ieders verbeelding is gaan spreken, ook in houd gaat krijgen voor het winkelper soneel. Aangenomen moet worden, dat van een realisering hiervan op korte termiin geen sprake kan zijn. vooral nu uit de in de aanhef van dit artikel weergegeven opvatting van de oud- staatssecretaris van Economische Zaken blijkt, dat een verdere uitwerking van de arbeidsvoorwaarden geen gestalte zal krijgen in een eventuele "'etswiizlging. "He eni> haalbare kaart lükt thans in Soest dat de pemeenteraad via artikel 4 de winkelsluitingswet npfrols paat stellen t.a.v. een collectieve sluiting van alle winkels. Het zou in ieder geval nok ten ^eneve van de consument zijn dat de Raad van deze bevoegdheid ge bruik maakt om de p«he1e winkelbran- che van Soest te vernlirhten de winkels te sluiten op maandagmiddag en dat hij voorts pon dringend beroep doet oo aho winkeliers om over te gaan tot collectieve. vriiwiRige sluiting op de maandagochtend. Voorts zal er naar moeten worden gestreefd dat alle win kels op zaterdag worden gesloten om 5 uur. Met nadruk zij nogmaals gesteld, dat hiermede geen onverplichte tegemoet koming ontstaat ten behoeve van het winkelpersoneel, omdat dit immers reeds van rechtswege verzekerd is van een 5-daagse werkweek. Op geen enke le manier zal een langere werktijd ten gevolge van een koopavond gecompen seerd kunnen worden door een mate riële vergoeding dan wel een verschui ving van vrije tijd; de materiële na delen wegen, zoals wij reeds aantoon den, te zwaar (uitsluiting van het so ciaal-recreatieve verkeer). Het zou van wijs beleid getuigen als de raad geen haast maakt met de in voering van de koopavond, mede gelet op het feit, dat introductie daarvan in andere gemeenten niet altijd tot het gewenste succes heeft geleid. Duidelijk is ook dat er bij de midden stand aarzelingen bestaan (enige dagen geleden zijn daaromtrent nog berichten verschenen in de pers o.m. betrekking hebbend op Amstelveen). Deze overwegingen gevoegd bij het feit dat onomstotelijk vast staat dat de geo grafische gesteldheid van Soest een ongunstige invloed zal hebben op de be langstelling voor de koopavonden - een extra commerciële handicap voor de Soester middenstand, er is geen na tuurlijke winkelkern - zodat de con sument die graag 's avonds „gezellig" wil winkelen ofwel donderdags naar Amsterdam, dan wel vrijdags naar Zeist, c.q. Hilversum uitwijkt, en verder het feit, dat deugdelijk onderzoekmateriaal voor een specifiek voor Soest geldend kooppatroon in volstrekt ontoereikende mate voorhanden is, brengen ons tot de slotconclusie dat op dit moment en onder de huidige voorwaarden de in stelling van een koopavond in Soest als volstrekt irreël van de hand moet worden gewezen, tenzij een gedegen sociologisch onderzoek tot andere con clusies leidt. Bestuur Algemene Bond „Mercurius", afd. Soest. Zelden is een zo groot omkoopschandaal in de sport bekend geworden als deze zomer in west-Duitsland. Het nare van de zaak is, dat alleen een aantal direkt schuldigen wordt gestraft, maar dat een aantal niet-direkt schuldigen van de Deutsche Fussball Bund buiten schot blüft. De bedragen waarmee in Duitsland is gegoocheld door enkele in degradatiegevaar verkerende clubs zijn overigens ver bluffend. Het speelt allemaal om de kostbare li centies om in de hoogste afdeling van het Westduitse voetbal te kunnen spelen, de Bundesliga. Het spelen in de Bundes- liga mag niet altijd even profijtelijk zijn voor de clubs, maar een plaats in de hoogste afdeling is zoveel waard omdat zij zo moeilijk te krijgen zijn. Geldschieters Onder de Bundesliga zijn tien regionale afdelingen. De kampioenen daarvan moeten in twee afdelingen een hele com petitie spelen om een plaats te bemach tigen tussen de groten. In sterker mate dan bij ons zijn vele betaald voetbal spelende clubs aangewezen op de duiten van een rijke handelaar of industrieel. Zo'n man steekt zijn geld niet in een club die niet in de Bundesliga uitkomt Als de club dreigt te degraderen en nieuwe spelers en trainers geen uitkomst meer kunnen brengen, dan is het be grijpelijk dat men naar andere middelen zoekt. Dat gebeurde door middel van omkoping door tenminste drie clubs; Arminia Bielefeld, Kickers Offenbach en het gedegradeerde Rot-Weiss Oberhau- sen. Straffen De eerste twee behielden hun plaats in Een personenauto, die in bijzonder slech te staat van onderhoud verkeerde, werd zaterdag uit het verkeer genomen. Door de eigenaar H. J. E. uit Balkbrug werd het vehikel voor 100,aan de sloper verkocht. Ook zondag werd een personenauto uit het verkeer genomen, daar de eigenaar, een Turks gastarbeider, M. L. uit Soes- terberg geen rijbewijs en geen kenteken bewijs had en niet verzekerd was. De 19-jarige L. P. T. uit Enschede werd zondagmiddag, omstreeks half vijf, op het rijwielpad van de Amersfoortsestraat ter hoogte van Avio Resto aangereden door een personenauto. De bestuurder A. J. J. B. (49), een pries ter uit Hulsthorst verleende geen voor rang, aan de bromfietser toen hij uit de uitrit kwam rijden. Per ambulance werd de bromfietser, die een gebroken been opliep naar De Lich tenberg overgebracht. Zaterdagavond, om 18.45 uur, reed de. 54- jarige G. J. de V. uit Utrecht in een personenauto over de Rademakersstraat richting Amersfoort, toen hij bij de Kampweg plotseling zijn auto tot stil stand bracht, daar het verkeerslicht geen licht uitstraalde. De achter hem rijdende 21-jarige secretaresse J. v. d. H. uit Bussum botste met haar personenauto tegen de achterzijde van de plotseling remmende auto, die daarop doorschoot en een lichtmast schampte. Beide auto's liepen aanzienlijke schade op. Vóór de competitie zondag 29 augustus begint met de thuiswedstrijd tegen Utrecht, staat er voor de v.v. Soesterberg nog heel wat op het programma. Na de buitenlandse trip naar Bramsche (West-Duitsland), waar twee elftallen te gen de F.C. Hollandia (van de Kon. Luchtmacht) te Hesepe speelden, volgt er vrijdag 20 augustus de algemene leden vergadering. Zondag 22 augustus wordt het vliegtuig- toernooi gehouden in de vorm van een halve competitie, waaraan vliegtuighou der S.O. Soest, de v.v. Waterloo (IJmui- den), C.D.N. 2 Driebergen) en Soester berg zullen deelnemen Dezelfde zondag gaan drie elftallen naar KWA in Amersfoort, terwijl zondag 29 augustus drie elftallen uitkomen tegen Roda '46 uit Hamersveld. De transfer is Soesterberg niet onge merkt voorbijgegaan, want tegenover drie spelers, die vertrokken zijn er zes nieu we aanwinsten geboekt: Van den Berg (van HVC), Delsing (Baarn), Steenbeek (Baarn), Rombout (Zwaluwen Vooruit), Sanders (SVM) en Schaepkens (SEC). Doelman Van de Berk vertrok naar FZO, aanvoerder Borg naar Utrecht en Huis man naar Patria. Soesterberg 1 is ingedeeld in de le klas se B met Brederodes, Candia, DSO (U.), Kamerik, KDS, Nederhorst, Nijenrodes, Patria, PVC, St. Maarten en Utrecht. De kampioen van deze klasse promoveert evenals die van de le klasse A naar de 4e klasse KNVB, het mooiste geschenk voor het gouden Soesterberg in 1972. Het le zaterdagelftal komt uit in de 3e klasse D met AMEV, BVC, CDN, Culem- borg '67, FZO, PUEM, PVDV. De kam pioen van deze klasse promoveert naar de 2e klasse. Tijdens de jaarvergadering in het club gebouw aan de Kampweg op vrijdag 20 augustus (aanvang 20.15 uur) komen be halve de gebruikelijke jaarverslagen de contributieverhoging, bestuursverkiezing (de heren Schipper, De Ruiter en Stef- fens zijn niet meer herkiesbaar), benoe ming beste clublid, training, verkiezing commissies en het gouden jubileum ter sprake. Voor het bestuur zijn er twee nieuwe kandidaten: mevrouw Berendse-Tuinstra en de heer Prins. de Bundesliga door omkoping van spe lers van 1. FC Köln, Hertha B.S.C. uit Berlijn. Verder Bremen, Eintracht Braunschweig en Vfb Stuttgart. De strafcommissie van de Duitse voetbal bond strafte intussen Kickers Offenbach met degradatie. De voorzitter van deze club, de multi-miljonair Horst Gregorio Canellas werd voor het leven geschorst en twee andere bestuursleden voor elk drie jaar. De doelman van 1. FC Köln en het na tionale elftal Manfred Manglitz, die 25.000 Mark had opgestreken van Kickers Offenbach om deze club in de laatste competitiewedstrijd te laten winnen hetgeen met 12 lukte moet een boete betalen van 25.000 Mark en werd voor het leven geschorst. Nog meer schorsingen RW Oberhausen speelde hetzelfde spel letje met Eintracht Braunschweig met minder sukses: het gelijke spel was niet voldoende. Beter lukte het Arminia Bielefeld bij Hertha B.S.C. Van de Ber- lijnse club, die in de uitgeversmagnaat Springer de man met de duiten heeft, zijn intussen aanvoerder Tasso Wild voor het leven en internationaal Bernd Patzke voor 10 jaar geschorst. Ongetwijfeld zal de Duitse voetbalbond nog meer maatregelen moeten nemen tegen clubs, bestuurders en spelers. Maar eigenlijk ook tegen D.F.B.-bestuurders. Enkelen van hen wisten van de mani pulaties voordat Canellas met enkele beschuldigingen de zaak aan het rollen bracht. Onder deze D.F.B.-bestuurders bevindt zich de chef-aanklager tegen de gestraften dr. Kindermann. 250.000 Mark De D.F.B. zal het niet bij voorbeelden kunnen laten. Als zij konsekwent is, zal zij ook Arminia Bielefeld nog laten de graderen. De club had Tasso Wild een bedrag van 250.000 Mark geboden. Dat bedrag was zo hoog, omdat Wild al een aanbod van Kickers Offenbach had van 100.000 Mark als Hertha B.S.C. van de Kickers zou winnen. Met de hele affaire heeft de D.F.B. zich flink belachelijk gemaakt. Ook al van wege de „rechtspraak" in eigen kring. Dergelijke zaken hoort een voetbalbond niet meer zelf te behandelen. In het be taalde voetbal hebben wij te maken met een verhouding tussen werkgever (club) en werknemer (speler). Omdat het bur gerlijke recht voorziet in omkopings affaires dient de burgerlijke onafhanke lijke rechter daarover te oordelen. Wet beter dan bond Daarbij mag niet worden vergeten, dat de voetbalbond hier zelf partij is en dua niet objektief genoeg staat tegenover de andere partijen en haar eigen mensen. Dit mag ook voor de K.N.V.B. gelden. Dergelijke affaires hebben zich hier nog niet voorgedaan, maar het kan gebeuren. En ook hier voorziet de wet beter in de straffen die kunnen worden opgelegd. Daarnaast kan natuurlijk wel een bonds- rechtspraak bestaan, maar zulke lange schorsingen als de D.F.B. heeft uitge sproken zijn onjuist: zij ontnemen de betrokken voetballers de kans hun brood te verdienen als zij in het buitenland geen werkgever kunnen krijgen, wat in deze gevallen hoogst twijfelachtig is. De bewoners van de gemeentewoningen aan de Laanstraat kunnen met 100, bijbetalen een nieuwe voordeur krijgen. „De deuren moeten opgeknapt worden", zei mevrouw Walter v. d. Togt, wethou der van Openbare Werken, tijdens de commissievergadering. De kosten voor het opknappen zijn 150,een nieuwe deur kost 250,Er moet nog meer aan de woningen gebeuren. Dakgoten, electriciteit, keukens, douches en zo mo gelijk andere ramen. De leden van de commissie hadden ove rigens niet veel problemen met de agen da. Het beroep dat de heer T. v. d. Meulen bij de Kroon heeft aangetekend tegen het bevel tot afbraak van een gedeeHe van zijn kippenhok, zal niet ontvankelijk verklaard worden. Het is een civiele procedure tussen de gemeente enerzijds en de heer v. d. Meulen anderzijds. De heer v. d. Meulen wil echter alles in het werk stellen om de zaak zo lang moge lijk te rekken, heeft hij te kennen ge geven. De Vrijheidsweg krijgt een asfaltlaag De andere wegen in het industrieterrein worden van een klinkerbestrating voor zien. Afgezien dat klinkers goedkoper zijn, is het met het ook op het leggen van kabels enz. ook beter. Dat er steeds meer asfalt gebruikt wordt, komt omdat er minder stratenmakers zijn. Het gasbedrijf mag voor ƒ24.665,een nieuwe graafmachine aanschaffen. De oude is versleten. Het pand Noorderweg 37 wordt onbe woonbaar verklaard. Van verplicht af breken kan nog geen sprake zijn, omdat het particulier bezit is en het huisje nog geen gevaar voor de omgeving oplevert. Geen bezwaar had de commissie tegen het verlenen van een krediet groot ƒ34.000voor de aanleg van het weg getje tussen de Richelleweg en de An- driessenstraat in Soesterberg, en een kre diet groot 398.000,voor het bouwrijp- maken van sectie 2B in het bestem mingsplan Klaanvater.

Soester Courant | 1971 | | pagina 3