Jean Patou gulden middenweg koos de Mini, midi of maxi ontbijt ,Ik heb de hele nacht niet geslapen' VERANTWOORDELIJKHEID BAMESBENEN BLIJVEN BLIKVANGERS! Als we zo de creaties van de grote couturiers bekijken, komen we tot de ontdekking dat ook voor hen de sprong van maxi naar super-mini te groot is geweest. De meesten hebben op het laatste moment de mini-short in hun collectie opgenomen. Dat gaf onverwachte en grote moeilijkheden, want de collecties worden minstens een seizoen van tevoren voorbereid. Anderen kozen inderhaast allerlei gulden middenwegen en de uitgesproken conservatieven hielden star vast aan maxi. De Parijse haute-couturier Jean Patou was een van degenen, die een haastig ontworpen compromis prefereerde. Hier ziet u een avondtoilet uit zijn collectie: een opvallende rok van roodzijden crêpe op een gestreepte short met bolero. De schort is niet erg elegant en doet meer denken aan een voetbalbroekje dan aan hot-pants. Het geheel heeft wel iets weg van een snel In elkaar geflanst carnavalspak. In tegenstelling tot deze mis creatie van Patou ziet u een strandmodelletje van Jean Barthet. Het heeft alles wat je als normaal sterveling verwachten kan van een beroemd ontwerper. Het is dan ook geen wonder dat Barthet erg "in" is en veel verkoopt aan mensen die behalve een dikke portemonnee ook nog smaak hebben. links: Maxi linnen japon met split tot boven de knie en capuchon, afgezet met een randje in afstekende kleuren. boven: Strandjurkje om over bikini te dragen van katoen, met applicatie en grote "Mexicaanse" strohoed. rechts: Avondrok van rode zijden crêpe op de short met bolero, gestreept bleu-marine-wit. Blouse van witte organza: kousen arineblauw Zelfs in deze maanden waarin su per-kort hoogttf viert, mag wat de mo de betreft nog steeds alles. U kunt zelf kiezen wat u het meest aanspreekt en het best by uw figuur past. Om er zo goed mogelijk uit te zien, moet u zorgen dat u uw gezond heid behoudt. En om een goede ge zondheid te kunnen genieten moet u het overmatig of onverstandig eten uit uw woordenboek schrappen. Een goed evenwichtig dieet, het met mate ne men van lichaamsbeweging en vol doende rust dragen by aan een goede huidskleur, glanzend haar, heldere ogen en het behoud van het juiste ge wicht. Ook de voedingsspecialisten hebben al geruime tijd modern gedaan door schema's op te stellen voor mini-lich te, lichte en middelsoort-ontbijten. Het Natuurlijk is het goed onze kinderen tot zelfstandigheid op te voeden. Er zijn nog wel altijd moeders die er trots op zijn als de kinderen als het ware aan haar „kleven", maar we doen ze er geen dienst mee. Het zijn de kinde ren die niet genieten kunnen van een schoolreisje, die over „heimweh" kla gen in een zomerkamp, dat voor ande re kinderen een toppunt van vreugde kan betekenen. Van de wieg af kun nen we het kind laten „zelf-doen"la ten oefenen in plaats van met alles te helpen. Een kind dat aan een losse leidsel loopt zal beter leren uitkijken en zich onafhankelijker bewegen dan het kind dat aan het handje loopt en bij de minste struikeling onmiddellijk wordt opgetrokken. Dit „zelf-doen" dient, tot meerder gemak van de ou ders. Misschien wordt dit effect op den duur inderdaad wel bereiktmaar aanvankelijk zal het moeite en vooral geduld vergen. Soms echter zien we met bezorgd hart hoe kleine kinderen ongemaakt hun gang gaan in de buurt van water, van verkeer of bedreigd door andere gevaren. Als de ouders in zo'n geval beweren: „Ze moeten maar leren, dan schieten ze inderdaad te kort misschien worden ze wél „flink", maar het risico is te groot. Een kind, een kleuter, is te snel afgeleid om ver antwoordelijkheid te kunnen dragen. Indien er dan een ongeluk gebeurt, zullen de ouders 't zichzelf nooit kun nen vergeven. Worden de kinderen echter groter, dan moeten de teugéls langzaam en geleidelijk worden ge vierd. Ook dan blijven er onvermijde- mini-ontbijt-schema bestaat uit* vruch ten of vruchtensap, graanprodukten (bijvoorbeeld Corn Flakes) en melk, brood met boter of margarine, en iets te drinken. Al is dit dan een „mini-ont bijt", wie de dag begint met een maal tijd van graanprodukten en melk be hoort tot de verstandigen. Want zo'n ontbijt is qua voedingswaarde een maaltijd die voldoende is en boven dien een minium aan tijd, werk en geld kost. Degenen die, om welke reden dan ook meer voelen voor een midi-ontbijt, kunnen dit als volgt samenstellen: fruit of vruchtensap, een hoofdschotel, brood met boter of margarine en iets te drinken. De hoofdschotel kan bestaan uit eieren met spek, ander beleg en kaas, pannekoeken enzo voorts. Het maxi-ontbijt is alleen geschikt voor hen, die overdag zwaar lichame lijk werk moeten verrichten. Deze ste vige maaltijd combineert "fruit of vruchtensap met graanprodukten en melk, een hoofdschotel, brood en boter of margarine en iets te drinken. U kunt ook een mini-ontbijt kiezen voor werk. en schooldagen en een maxi-ont bijt voor als u meer tijd hebt. Graanprodukten kunnen smakelijk worden gemaakt door toevoeging van een schepje roomijs of door er wat verse vruchtensnippers over te strooi en. Het brood uit het midi-schema kunt u eventueel vervangen door een croquetje, of de hoofdschotel zou bij voorbeeld roerei op knapperige toast kunnen worden. Voedingsspecialisten zijn het erover eens dat een juist dieet bijdraagt tot schoonheid, charme en gezondheid. De Kellogg Nutrition Council beweert dat als men de dag begint met een voed zame maaltijd, dit verstandige eetge woonten voor de overige dag aanmoe digt. Wie prijs stelt op een gezond uiterlijk, activiteit en levenslust begint in ieder geval van vandaag af de dag met een beter ontbijtI Hoe vaak hoor je vooral oudere en zieke mensen niet de' klacht uiten: „Ik heb de hele nacht niet geslapen". Natuurlijk komt het echt wel eens voor dat iemand, vanaf het moment dat hij in bed stapt tot de ochtendstond aan toe geen oog dicht doet. Maar toch behoort het „hele nachten wakker liggen" tot de uit zonderingen. In de meeste gevallen „denken" de slechte slapers alleen maar dat ze geen oog dichtdoen. De geheimen van de slaap zijn trouwens al heel lang door geleerden in de hele wereld bestudeerd, evenwel zonder dat men deze mysteries geheel heeft kunnen ontluisteren. lijk altijd risico's, maar door het kind dl te lang met onze bezorgdheid te omringen, zouden we er op andere ma nier evenzeer risico's oproepen. Als roe echter wat grotere risico's gaan aanvaarden om der wille van het kind zélf, en niet om eigen gemak, dan zul len we ons ook niet door dat knellend zelfverwijt laten terneerdrukken, wanneer er een maal iets mis mocht gaan. We zijn er ook niet mee af de zorg voor een kleinere peuter op de schouders te leggen van een wat ou der zusje of broertje. Een kind blijft een kind, het is al mooi als het op zichzelf kan passen. De 'gevarengretrs' duurt maar luttele jaren. Laten we deze korte tijd onze verantwoording niet telicht opvatten. Er verongeluk ken heel wat kleuters. Wat zich ver der in de harten en de gewetens van de ouders afspeelt, komt natuurlijk maar zelden aan het daglicht. JETTY MISVATTINGEN Wel konden geleerden van naam veel misvattingen omtrent de slaap ontzenuwen. Om te beginnen zijn de wetenschapsmensen van mening, dat je niet kunt generaliseren door te zeg gen, dat iedereen acht uur slaap per nacht nodig heeft. De een zal met ne gen uur nauwelijks zijn uitgeslapen en de ander heeft aan vijf uur genoeg. Voorts is het heel normaal tijdens de slaap enkele malen van ligging t veranderen. Proeven hebben aange toond dat zij, die beweren d'- nacht doodstil in bed te liggen dit zich alleen maar verbeelden. De mens slaapt zelfs beter en is overdag tol méér arbeid in staat wanneer hij de duur van de slaap elke nacht in twee perioden zou verdelen. Evenmin is hei waar dat je te kort gekomen slaap kunt „inhalen". Bij proeven is geble ken dat mensen die vier of vijf dagen lang praktisch niet hadden geslapen, nooit langer dan elf uur achtereen slie pen om die dertig of veertig te kort gekomen uren in te halen. KOFFIEDRINKEN Ook het wel of niet drinken van kof fie vóór het naar bed gaan heeft in de meeste gevallen geen enkele uitwer king op het slapen. De een slaapt on gestoord na het drinken van één of meer koppen koffie en de ander wordt actiever door het drinken van koffie en slaapt dus minder goed in of min der vast. Dan is er nog een derde groep, die van de „makkelyk te beïn vloeden mensen". Zy hebben zo vaak hox-en vertellen dat je na het drinkeD van koffie niet in slaap kunt komen, dat ze er inderdaad van wakker blij ven liggen. Het is een feit dat onze li chaamstemperatuur ons slaapschema beinvloed. Zodra onze spieren ver moeid beginnen te raken, daalt onze lichaamstemperatuur, waardoor de ideale situatie geschapen wordt om naar bed te gaan. Gaan we dan ech ter piekeren, tobben en aan alles en nog wat denken, dan stijgt de tempera tuur weer en lopen we grote kans niet in slaap te kunnen komen. Je kunt de natuur wel een handje helpen wat betreft de „gezonde slaap". Ga zoveel mogelijk elke avond op dezelfde tijd naar bed. Probeer alle zorgen van je af te zetten, voordat je je aan de nachtrust gaat overgeven. En als je ondanks alles toch niet goed slaapt, ga dan eens een uur vroeger naar bed dan gewoonlijk. Zoek ook uit of u lang genoeg slaapt. Wanneer u wakker wordt vlak voordat de wekker afloopt, hebt u goed getimed. Maar wanneer u doodvermoeid wakker schrikt als de wekker begint te rate* len, moet u eens een uur vroeger on der de wol gaan. PROEFSCHRIFT We zullen dit „slaapverhaalafslui ten met een kort uittrekstel uit een proefschrift van de arts W. G. Zelvel- der uit Delft. Zyn proefschrift stoelde op de antwoorden van een kleine 50D0 ziekenhuispatiënten op de vraag: „Hebt u goed geslapen?". De pa tiënten die bij dit onderzoek waren be trokken kregen de slaapmiddelen Dori- den of Soneryl in verschillende doses toegediend, of een zogenaamd „place bo" een middel dus dat niets doet. De patiënten werden 's nachts door de zusters geobserveerd en 's ochtend werden ze ondervraagd over de kwali teit van de slaap, de insiaaptijd, de slaapduur ,de toestand bij het ontwa ken, hun tevredenheid over het slaap middel en de manier waarop ze nor maal slapen. Van de patiënten die de zogenaam de „nep-pil" kregen zei 40 procent goed te hebben geslapen; bij de echte slaapmiddelen varieerde dit percenta ge van 60 tot 80 procent Dat mensen die geen echt slaapmiddel hadden geslikt toch van een goede nachtrust genoten, hoeft niet te betekenen dat dat een gevolg was van suggestie. Een deel van hen zou waarscijnlijk zonder die pil toevallig óók wel goed hebben geslapen. Maar voor een zeker percentage was „het middel beter dan de-kwaal":-aileèn door Snggestie Ze- hadden immers een „slaapmiddel" ge had kregen ze hun verdiende rust. WAARSCHUWING Dr. Zelvelder waarschuwt in zij» proefschrift tegen de negatieve gevol gen van het innemen van een grote dosis slaapmiddelen. Die medicijnen onderdrukken namelijk de dromen, die normaliter een kwart van de slaaptijd in beslag nemen. Wanneer later het middel niet meer wordt gebruikt, wordt de „droomach- terstand" ingehaald, vaak met nare dromen of zelfs nachtmerries. Als een definitieve „goede slaap" gaf dr. Zel velder de volgende omschrijving: „Een goede slaap is die slaap, waar men niet over klaagt". Dank zij dat kort het mode beeld blijft overheersen, zit er vóór de fabrikanten van panty-ny lons. kousen en kniekousen nog steeds muziek in het damesbeen. De rokken hoeven trouwens niet per se kort en ultra-kort te zijn, want we hebben in de afgelopen winter gezien dat zelfs bij lange rokken het been een blikvanger blijft. Die rokken waren immers voorzien van lange zijsplitten, die het been op hun eigen geraffineer de manier „in de openbaarheid" brachten. Toch geven de vrolijke zomerkleuren nog wat extra fleur aan de onderdanen van de kousen- of panty-dragende vrouw. Duivenblauw is nog steeds favo riet bij de modieuze panty-nylons r.;«s ^en voorbeeld van strepen als .■•de huitennaad. (Fa it--♦ Deze kniekousen bestaan uit twee delen: het voorbeen is ge breid van een cirkeldessin en de achterkant van een filetdessin. (Fabrikaat Hudson). en déze kléur wordt op de voet gevolgd door roest- of koraalrood, helder oranje en wit, en voor de jeugd geel en een fris auberg ne. De patronen spreken nog eer ex tra woordje mee. We zien z' .vel mini-ruitjes als speldepm en, druppels en fijne strepen, alles over de gehele kous of a:.*-en maar als geaccentueerde buiten naad. Als dernier cri lanceerd® men aantrekkelijke kniekousen t€ dragen onder broekpakken en bij midi-jurken. Ofschoon de fabrikan ten daar bij het begin van hef seizoen veel been in zagen, heb ben we ze nog niet veel zien dra gen.

Soester Courant | 1971 | | pagina 9