w Soest toen - Soest nu Vrijdag 20 augustus 1971 50e jaargang no. 3 Uitgave drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 Het oog gericht op de Dollarkrisis Kollekte Kankerbestrijding 1971 Nogmaals kippenhok aan de Leeuwerikweg Poging tot inbraak Scholengemeenschap L.T.S. Eemland en Koningin Emma Huishoudschool AGRESSIE EN BALDADIGHEID Telef. Brandweer 333 3 Politiebureau 44 4 4 Gemeente kan niets beginnen tegen Avio-resto V.V.V.-nieuws SOESTFRfliOURANT Abonnement per kwartaal 4,50. Buiten Soest per kwartaal 8,- Verschjjnt iedere dinsdag en vrfldag Dezelfde plaats nu Door de gouddekking van de dollar op te heffen heeft president Nixon meer te weeg gebracht dan alleen een feitelijke devaluatie van de Amerikaanse munt. De dollar is namelijk ook de basis van het internationaal betalingsverkeer: dat is zo ontstaan door de overeenkomst van Bretton Woods in 1944. Alle landen stelden de wisselkoers van hun munt vast in relatie tot de dollar. Alleen die dollar had nog een vaste goudwaarde. Aan dit internationaal be talingssysteem is in de loop der jaren veel gesleuteld maar dat was dan voor namelijk lapwerk om akute noodsituaties op te heffen. Die noodsituaties betroffen vrijwel steeds de dollar waartegen dan weer eens speculatie ontstond die ook wel door de nationale banken van andere landen bestreden werd maar die in laat ste instantie toch de V.S. het meest moesten bezuren. Sinds vele jaren was een toestand ont staan van eigenlijk permanente dollar krisis. De schuld hiervoor dragen de V.S. zelf voor een niet gering deel. Door de oorlog in Viëtnam, de expansie van Amerikaanse bedrijven en ook wel door ontwikkelings- en militaire hulp ging een golf van dollars over de wereld. En een haast permanent tekort op de Ame rikaanse betalingsbalans verergerde deze situatie nog. We kunnen Nixon en Johnson verwijten dat ze te weinig met binnenlandse maat regelen deze ontwikkeling hebben bestre den. Maar ook anderen treft blaam. Zo als de dollar overgewaardeerd was, zo waren met name de Japanse yen en de Duitse mark ondergewaardeerd. Niet ten onrechte heeft Nixon herhaalde malen in Tokio en Bonn erop aangedrongen hun munt te revalueren met een zodanig percentage dat een devaluatie van de dollar niet nodig zou zijn. Maar deze landen voelden er niet voor, simpel gezegd verkozen ze dat de V.S. de klappen kregen, liever dan er zelf wellicht een paar op te lopen. Nu de gouddekking van de dollar is verdwenen dwingt Nixon de 116 landen van de Internationaal Monetair Fonds eindelijk eens het al zo vaak opgekale faterde systeem van Bretton Woods te herzien. Hij legt daarmee de verantwoor delijkheid voor een goed geregeld inter nationaal betalingsverkeer - een absolute voorwaarde voor de welvaart brengende handel - op de schouders van wie haar horen te dragen: de hele wereld en niet de V.S. alleen. En nu maar hopen dat het I.M.F. niet weer om geen knopen te hoeven door hakken zijn toevlucht neemt tot nieuw lapwerk. KANTMAN. Het kolekteren voor een liefdadig dotl is in. ons land een regelmatig terugke rend verschijnsel. Vrijwel altijd zijn de doelen waarvoor uw bijdrage gevraagd wordt u sympathiek, de een wat meer de ander minder, maar wij mogen aan nemen, dat de Kankerbestrijding onge twijfeld uw beurs zal openmaken. Kankerbestrijding is immers een zaak van algemeen belang; een doel, waarbij wij allen, zonder één uitzondering, ten nauwste zijn betrokken. Gelukkig worden er t.a.v. de Kankerbe strijding vorderingen gemaakt, stijgen de genezingskansen, kunnen enkele vormen van kanker zelfs worden bedwongen. Maar helaas vallen nog te vele landgeno ten jaarlijks aan deze ziekte ten offer. Wie uwer heeft dit in familie-, vrienden- of kennissenkring niet meegemaakt? Een goed georganiseerde kankerbestrij ding is evenwel een zeer kostbare zaak. Zult u, gewapend met deze wetenschap, een kollektebus voorbij laten gaan zon der iets te offeren? Wij menen van niet! Mag het Koningin Wilhelmina Fonds daarom op uw steun rekenen? De kol lekte zal te Soest worden gehouden van 23 augustus t.m. 4 september a.s. Mocht u om de een of andere reden niet door een kollektant worden bezocht, dan vestigen wij graag uw aandacht op het gironummer van het Koningin Wilhel mina Fonds, nl. 26000 Amsterdam. Het adres van het Comité Soest is: P. C. Hooftlaan 35, tel. 4411. De heer T. v. d. Meulen, eigenaar van het inmiddels algemeen bekende kippen hok, heeft van de Kroon bericht ont vangen dat zijn beroep, dat hij tegen het raadsbesluit heeft aangetekend, voor ad vies werd doorgezonde naar het Ministerie van Volkshuisvesting. De raad besloot enige weken geleden dat het kippenhok gedeeltelijk afgebroken moest worden in verband met de bouw van enige garages. In de nacht van 7 op 8 augustus heeft een attente bewoner van een flat- aan de Van Goyenlaan de politie gewaarschuwd voor een vermoedelijke poging tot in braak bij de Gemar. Hij zag enige per sonen die zich verdacht ophielden op het terrein van de groothandelsmarkt. De politie, die snel ter plaatse was, vond slechts twee fietsen en een schoen. De scharnieren van een raam bij de groen te afdeling waren geforceerd. Er werd overigens niets vermist. Na een langdurig onderzoek is thans aan het licht gekomen dat twee jongens uit Laren T. N. P. (16) en T. E. P. (14) zich aan een en ander schuldig gemaakt hebben Nu kunnen we wel komen aandragen met allerlei psychologische verklaringen voor deze toenemende agressiviteit, maar dat leidt er alleen maar toe dat steeds meer jongeren hierin een vrijbrief zien om ook tot handtastelijkheden en vernie lingen over te gaan. In al die verklarin gen van psychologen en voor de indivi duele gevallen van psychiaters vinden zij een verontschuldiging voor hun onmaat schappelijk gedrag. Dan krijgt de maat schappij de schuld. En zowaar zijn er dan ook nog politici, die dit onderstrepen en bij de overheid aandringen op veran dering van maatschappelijke toestanden en verhoudingen en het scheppen van meer faciliteiten voor de jeugd. Daarmee wordt er dan ook nog een politiek tintje gegeven aan de uitwassen van de jonge ren, waarmee het paard helemaal achter de wagen wordt gespannen. Zo wordt langzamerhand de rechtszeker heid en de door de overheid verplichte bescherming van leven en goed van de burger ernstig gedevalueerd. Worden er al daders van begane baldadigheid ge pakt en veroordeeld, dan zijn de straffen in de meeste gevallen zo belachelijk laag, dat deze nauwelijks meer afschrikken. Een boete van vijftig of honderd gulden hebben vele jongeren tegenwoordig grif over voor de „lol" van de gezamenlijk bedreven baldadigheid, waarin vaak een element van machtswellust te bespeuren valt. Natuurlijk is een groot deel van deze verruwing te rekenen tot de schuld van de ouders. We behoeven over de onmacht en de gemakzuchtigheid van vele ouder paren, en vooral van vaders, hier niet uit te wijden, maar een feit is dat het met de discipline in vele gezinnen ook berg afwaarts is gegaan. De „vrijheid voor de jeugd" is tot een aanbeden principe geworden, op het al taar waarvan onvoorstelbare offers wor den gebracht. En aangezien de maat schappij de afspiegeling is van het geza menlijk individueel denken en handelen, is het daarom wel verklaarbaar, dat de overheid ten aanzien van de baldadigheid al evenmin een streng standpunt wil en durft in te nemen. Maar dan zijn we ten aanzien van het welzijn van de gehele burgerij toch wel op de verkeerde weg. Een weg die tot steeds weerzinwekkender daden, tot steeds meer machtswellust zal leiden. Een weg die toch zeker ingaat tegen het rechtsgevoel van de burger in een demo- krat.ische staat. Dat rechtsgevoel eist een straffer optreden, een drastischer ingrij pen van de politie, die zich hierbij ge- ruggesteund moet weten door de rechter lijke macht, de overheid èn de politieke partijen. Discipline en straffen tegen ont duiking daarvan schijnen tegenwoordig echter te worden aangemerkt als een onmenselijk iets. Maar van discipline en zo nodig eerlijke bestraffing is nog niemand ooit slechter geworden. Integendeel, we leren dat be schouwen als een stevig houvast in het leven, wat iedereen nodig heeft om met plezier zijn dagelijkse maatschappelijke gang te kunnen gaan. Het is de hoogste tijd om het probleem van de baldadig heid en agressiviteit eens moedig onder het oog t-> zien en er minder slap tegen op te treden. Voor de voorbijgangers een aantrekkelijk gezicht, voor de omwonenden een bron van overlast? gaan. Een tweede procesverbaal in 1969, wegens overtreding van de gemeentelijke schoonheidsverordening, werd door de officier van justitie wegens gebrek aan bewijs, geseponeerd. Dit wel tot verba zing van de gemente. Deze heeft even wel in de ontstane situatie berust. Wel werden nog brieven verzonden om later gebouwde opstallen te verwijderen, dan wel hiervoor alsnog vergunnig aan te vragen. De gehele zaak is weer actueel gewor den door een protestbrief van de heer Daems, die sinds 1961, naast het restau rant woont. Hij zal zoals het er nu uit ziet, accoord moeten gaan met deze toch wel vreemde situatie. Vreemd temeer nu de N.V. Dresselhuys zonder vergun ning overgaat tot het oprichten van een soort pretpark met een scooter- en een waterbaan met bootjes. De gemeente meent dat na seponering door de officier van justitie de kansen bijzonder klein zijn, en als gevolg daar van dan ook zeer kostbaar, om alsnog met succes tegen de N.V. Dresselhuys te gaan optreden. „Overigens", zo schrijven B. en W. aan de heer Deams, „heeft deze zaak onze volle aandacht". Met een recreatie-bestemming aan het gebied te geven, zal de zaak wel opgelost worden. Is een vroegtijdige bekendheid van deze recreatie-bestemming van in vloed geweest bij de seponering door de officier van justitie? Met ingang van dit cursusjaar is de scholengemeenschap L.T.S. Eemland en :1e Koningin Emma Huishoudschool daad werkelijk van start gegaan. De ouders, die voor hun kind deze school gekozen hebben, weten dat jongens huishoudles- sen krijgen en de meisjes gaan leren hoe ze stopcontacten moet repareren. Voorlopig strekt deze integratie van de beide scholen zich niet verder uit dan do eerste klas. Het is moeilijk om de hogere klassen te combineren. Ook hebben de ouders van die leerlingen hun kind of naar de L.T.S. of naar de huishoudschool gestuurd. Voor de eerste klas geldt dit niet, want men wist dat ze op een scho lengemeenschap terecht kwamen. De aggressie en baldadigheid in Neder land wordt langzamerhand een steeds veelvuldiger voorkomend en moeilijk probleem. Niet alleen neemt het aantal van deze daden toe, ook tonen ze een steeds harder, vaak zelfs wreed karakter. We hebben hierbij niet alleen het oog op de echte misdrijven als bankovervallen, inbraken met geweldpleging, aanrandin gen en verkrachtingen. Ook de aard van cle baldadigheid door jongeren wordt brutaler en ernstiger. In steden, in trei nen. langs wegen worden de rustige bur gers belaagd door opgeschoten jongens, die zonder aanleiding er op los slaan en vernielingen aanrichten. Afgezien van de schade die burgerij en gemeenschap daardoor lijden, is het ook zo ergerlijk, dat in vele gevallen van baldadigheid de politie zich niet in staat acht afdoende tegen de daders op te tre den. De jongelui gaan er na hun daad vandoor en de politie vat daden van bal dadige overlast bezorgen niet als vol doende ernstig op om een afdoende speuraktie te beginnen en de daders te arresteren of verbaliseren. In vele gevallen zien belaagde burgers er ook al van af om aangifte te doen bij de politie, zowel omdat ze bang zijn voor wraak van de daders, alswel omdat zij reeds hebben ervaren en weten dat de politie er toch weinig af niets anders te gen doet of kan doen dan de klacht in ontvangst nemen. Intussen zitten bur gers zowel als overheid met de kosten van de aangerichte schade, welke, als we het eens konden gaan optellen, over één jaar zeker in de honderdduizenden gul dens loopt. Sinds 1 januari van dit jaar vormen de beide scholen wettelijk een scholenge meenschap. Het overleg hiervoor begon reeds in 1968. Een fusie van de twee besturen was daarvan het gevolg. Bij een volgroeide scholengemeenschap horen eigenlijk ook nog andere vormen van onderwijs zoals MAVO en LEAO. Het belangrijkste vooi'deel daarvan is dat de beroepskeuze verlegd wordt naar een belangrijk later tijdstip. Er bestaat een veel bredere geïnformeerdheid die een juistere keuze mogelijk maakt. Tot nu bepaalde veelal het hoofd van de lagere school in overleg met de ouders, al of niet daarbij geholpen door toela tingsproeven, welke school in aansluiting op de lagere school gevolgd kon worden. Een middenschool, waartoe deze scholen gemeenschap een aanzet zou kunnen zijn, geeft de leerlingen de gelegenheid een beroepskeus drie.jaar uit te stellen. Op zo'n middenschool zou handenarbeid een belangrijke plaats kunnen innemen, waardoor al snel uitgemaakt kan worden of iemand technisch onderwijs kan vol gen. De L.T.S. en de Huishoudschool in Soest volgen de ontwikkelingen in het onder wijs op de best mogelijke manier. Jon gens en meisjes krijgen nu ook in het beroepsonderwijs samen les. Ze moeten nog regelmatig „verhuizen" maar hope lijk zal dat over een paar jaar, als de nieuwbouw naast de L.T.S. verwezenlijkt is, ook niet meer nodig zijn. Momenteel zijn er op de huishoudschool en de L.T.S. samen 400 leerlingen, in de toekomst re kent men op een aantal van 700 tot 800. De uitbreiding is voorlopig gedacht voor een deel haaks op de Albert Cuyplaan en voor een ander deel tot over de Molen straat heen, voor de bibliotheek langs. De Molenstraat zal, als de weg over de Eng gereed is, niet verder lopen dan dé Albert Cuyplaan. Afgezien van deze uitbreiding, die nog wel een paar jaar op zich zal laten wachten, is er dringend behoefte aan een noodlokaal ten behoeve van de les sen in auto-techniek. Men heeft goede hoop dat dit lokaal nog in de loop van dit schooljaar gebouwd zal worden. „Avio-resto", het vliegtuigrestaurant, zal naar alle waarschijnlijkheid tot in lengte van jaren ongestoord kunnen worden voortgezet. De gemeente kan niets beginnen tegen de huidige situatie. Nu bovendien een bestemmingsplan in voorbereiding is, waarin dit gebied een recreatie-bestemming krijgt, ziet het er naar uit dat ook in de toekomst hierin geen verandering meer komt. Al met al een vreemde ontwikkeling in een zaak die sinds 1964 de gemoederen heeft bezig gehouden. In dat jaar plaatste de N.V. Dresselhuys op een terrein aan de Amersfoortsestraat in Soesterberg een vliegtuig en richtte dat in als restaurant. De gemeente kon hier niets tegen ondernemen, omdat voor het terrein een provinciale schoonheids verordening geld die de opslag van on bruikbaar gemaakte voertuigen verbood. Eén voertuig kon klaarblijkelijk wel. Ontsiering van de omgeving kwam niet aan bod. In een later stadium werd de provinciale verordening voor dat gebied ingetrokken en kon de gemeentelijke schoonheidsver ordening toegepast worden. In 1968 werd het restaurant uitgebreid door plaatsing van twee vliegtuigen. Het vervoer van deze vliegtuigen is door de officiële instanties niet opgemerkt en ze ker is daar geen toestemming voor ge vraagd. Een vergunning daarvoor zou beslist niet versterkt zijn. Na een bespreking ten gemeentehuize, waarbij o.m. de officier van justitie, de hoofd-ingenieur-directeur van rijkswa terstaat en de commissaris van politie aanwezig waren, werd procesverbaal op gemaakt. Door een fout in de dagvaarding kon de kantonrechter niet tot vervolging over- De Molenstraat gezien vanaf de Steenhoffstraat 50 jaar geleden. Dat we weer eens dichtbij huis be ginnen ligt voor de hand, nu onze buren in Amersfoort een feest gaan beginnen, dat vanaf zaterdag, 21 augustus, veer tien dagen zal duren. Onder het motto: Amersfoort, 'n Kei van een Stad, staat er van alles te gebeuren. Dat „de kei" daarvan het middelpunt is is te danken aan het feit, dat in het jaar 1661 de nu zo bekende Amersfoortse kei deze stad werd binnengesleept. Amers foort heeft dus een keiïg symbool en viért daarom keiïge feesten. Bent U al om 11.00 uur op deze zaterdag in de stad, dan kunt U genieten van een Beiaardconcert, zeker een belevenis om deze klare klokkeklanken over dat won- dermooie oude stadsdeel van Amersfoort I te horen gaan. Een hoogtepunt zal het zijn, wanneer om 14.30 uur op de Beestenmarkt de keitrekkers klaar staan om een kei, af komstig van de Old London Bridge, naar de binnenstad te trekken. Er wordt dus een engelse kei aan het stadsschoon toegevoegd en dit alles zal op feestelijke wijze geschieden. Het gemeentebestuur en Engelse hoge funktionarissen in postkoets en landauer, muziekcorpsen, stadstrompetters, kei- trekkersnou ja, een hele kleurige, fleurige stoet trekt naar het Lieve Vrou- j wekerkhof, waar officieel de kei wordt aangeboden. Wilt U meer weten van het programma in de komende twee weken, dén kunt U hiervan inzage krijgen op ons kantoor. Stüppelhaene, het Sallandse Oogst- feest te Raalte staat ook weer voor de deur. Op donderdag, 26 augustus is het Corso van Oogstpraalwagens te zien en kunt U de Dorswedstrijden meemaken. De volgende 2 dagen worden de Botter- markt (op 27 aug.) en de Zeskamp (op 28 aug.) gehouden, terwijl vanaf 26 augustus tot en met 28 augustus de Beurs van Handel, Industrie en Land bouw, de Antiekbeurs, Kermis en de Stöppelhaenemarkt wórden gehouden. Voor wie nog aan de vakantie moet be ginnen is dit een evenement om net. even mee te pikken. En vergeet U de bloemententoonstelling op Nijenrode niet, waarover we al eerder iets vertel den. Op 25 augustus is de opening om 14.00 uur en daarna kunt U er dage lijks heen tot en met zaterdag 28 augus tus van 9.30-21.30 uur, de laatste dag zondag 29 augustus nog van 14.00-21.30 uur. In het kasteel kan een eenvoudige con sumptie gebruikt worden, echter geen maaltijden. Aan het eind van deze 1 maand valt er nog veel te genieten!

Soester Courant | 1971 | | pagina 1