Soest toen - Soest nu Dinsdag 24 4 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 Eerste koopavond in Soest Meningen van winkeliers verdeeld Het oog gericht op rassenrel bii Marine Auto over de kop augustus 1971 50e jaargang no. ANGST VOOR HANDELSOORLOG in de Soester bossen Gemeente gaat praten met bewoners van het Kerkpad S.E.C. evenementen Meningen van lezers Gemarkeerde wandelroutes Kerkconcert Eiermarkt Reconstructie kruispunt Heideweg-Plasweg- Esdoornlaan Gereformeerde Gemeente te Soest herdenkt 25-jarig bestaan Opgesloten in lift 3000,gestolen Jaarvergadering Stichting „Zonnebloem" Soest SOESTER OURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,50. Buiten Soest per kwartaal ƒ8, Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Op Curagao zijn Antilliaanse en Neder landse zeemiliciens met elkaar zo hevig op de vuist gegaan dat er schoten nodig waren om de vechtenden van elkaar te scheiden. Anders is een knokpartij in de afgesloten gemeenschap van een militair kampement geen zaak om al teveel aan dacht aan te besteden. Het ergerlijke in dit geval is het rassenaspekt: aan de ene kant de blanke, uit Nederland afkomstige mariniers, aan de andere kant de ge kleurde, uit de Antillen afkomstige zee miliciens. Of de uitbarsting nu kwam doordat de Nederlanders zich achtergesteld voelden, of dat de Antillianen zich wat al te hef tig de pesterijtjes en het gescheld aan trokken dat in een militaire samenleving nu eenmaal wat gebruikelijker is dan daarbuiten, dat is van weinig belang, al mag de speciale commissie van onder zoek er wel wat naders over melden. Maar buiten die interne onderzoekscom missie van de Koninklijke Marine is het wellicht ook wel dienstig dat bijvoor beeld het parlement zich erin verdiept. Officieel immers hoort men altijd wel luidende uitspraken over lotsverbonden heid en gelijkheid van de partners, fra sen die een soort standaardkreten zijn geworden. Natuurlijk, uit Nederland komt zo af en toe wel eens een bericht dat een hospita de lotsverbondenheid niet zover laat gaan dat ze ook gekleurde Neder landers onder haar dak welkom heet, maar dat is, moet men dan aannemen, een incidenteel geval. Waarschijnlijk is dat de officiële nobele standpunten in troonredes en ministeriële redevoeringen zo langzamerhand aan zienlijk zijn gaan afwijken van de wer kelijkheid van alle dag. De Koninklijke Marine is warempel niet het losbandig- ste instituut dat men zich kan denken en bovendien een dat juist op het punt van samenwerking tussen mannen van allerlei ras een lange, eervolle staat van dienst heeft. Wanneer het dan bij die marine tot der gelijke uitbarstingen komt, ligt de ver onderstelling voor de hand dat de we derzijdse aversie tussen de koninkrijks genoten op het niveau van de gewone man aanzienlijk sterker is geworden dan ze vroeger was. Dan kan men proberen daarin verbetering te brengen, of men kan zeggen: als we niet samen kunnen leven dan moeten we maar uiteen gaan, maar men kan niet doorgaan officieel plechtige en nobele opmerkingen te ma ken die met de werkelijkheid steeds minder van doen hebben. KANTMAN. Vrijdagavond kantelde op de Nieuweweg de heer R. A. W. (35) met zijn auto, toen hij bij het passeren de wagen van de heer C. H. A. P. (27) raakte. Beide auto's werden flink beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De eerste koopavond is lang niet voor iedere winkelier een succes geworden. De verwachtingen waren voor deze avond overigens niet hoog gespannen. Boven dien had niet iedere winkelier zijn zaak geopend en mogelijk was het publiek er ook nog niet op ingesteld. De heer W. van Hal sr. van de Luxe zaak aan de Van Weedestraat was niet gelukkig met de instelling ervan. Nu het mag voelt hij zich wel verplicht eraan ipee te doen. „De verkoop wordt ver schoven en de meerkosten van het vrij dagavond op zijn (ik moet mijn perso neel dubbel betalen), worden er niet door goed gemaakt". Met een eventuele woensdagsluiting ^aat de heer Van Hal nooit accoord. Met een uniforme maan dagmorgensluiting gaat hij mee. De heer F. J. van der Hulst, banketbak ker aan de Koninginnelaan, had vier klanten in de zaak gehad. Het personeel had hij niet terug laten komen. D,e heer C. Kerver van de gelijknamige supermarkt aan de Steenhoffstraat, was zeer enthousiast. Het was vrijdagavond overweldigend druk. Vele klanten moes ten zaterdag terugkomen, omdat ze niet aan de beurt kwamen en te lang moesten wachten. Met het terugkomen van het personeel had de heer Kerver geen moeilijkheden. In de toekomst wil hij zaterdagmiddag om 3 uur sluiten tot dinsdagmorgen 8 uur. Het personeel is dan vrij. Maandag morgen wil hij dan alleen open zijn voor brood en melk verkoop en voor die verkoop 'n hulpkracht aantrekken. „Die zijn er te kust en te keur. Laten wij op houden met zeuren over maandag- of woensdagsluiting. We leven niet meer in de oude tijd. Ik ga in de toekomst op maandag dicht", aldus de heer Kerver. Ook de heer Vreman aan de Smitshof was zeer tevreden. Wat de sluitingstijden aangaat, voelt hij veel voor de uren zo als de heer Kerver die wenst. Ook bij de Gemar was het, zoals wij waarnamen, goed druk. Angst voor een handelsoorlog heerst on der de ministers van financiën en van economisch-zaken die nu in allerlei ver band koortsachtig vergaderen. Het gaat er om hoe de wereld, dat is hoe zij, rea geren op de maatregelen van president Nixon om de dollar te verdedigen. Dat zijn meer maatregelen dan alleen het loslaten van de gouddekking. De mone taire kant van de zaak is trouwens niet het interessantste. Niet dat manipulaties met munten geen invloed zouden hebben op de prijs die de huisvrouw voor haar inkopen betaalt, maar het is allemaal ta melijk goed in de hand te houden. Maar Nixon heeft het daarbij niet gelaten. Er zijn tal van binnenlandse maatregelen aangekondigd, waarvan vooral de invoer heffing van tien procent van- belang is. Wat Nixon wenst is dat de dollar min der makkelijk te verdienen is, dus schaarser wordt, dus waardevoller. Voor al Japan zal dit merken. Dit land heeft al laten weten dat het de wisselkoers tussen yen en dollar niet zal veranderen, gouddekking of geen gouddekking, hoe wel nu juist een opwaardering van de yen een van de zaken was waarop Wash ington aandrong. In zeker zin is die invoerheffing dan een soort afgedwongen opwaardering van de yen, voorzover het de Amerikaanse markt betreft tenminste. Dat wil wel zeggen dat het voor de Ja panners alleen maar aantrekkelijker wordt om naar Europa te exporteren. Wanneer het ervan komt dat de mark, of wat het plan schijnt te zijn: het hele complex van munten van de E.E.G.-lan- den, ten opzichte van de dollar wel op waardeert, dan wordt niet alleen de ex port van de V.S. naar Europa voordeli ger, maar ook die van Japan dank zij dit vasthouden aan de yen-dollarbinding. Een binding die de Japanse nationale bank bepaalt. Geen buitenstaander kan daar iets tegen doen. Snel handelen Moet nu Europa zeggen: dat is belache lijk als een ijzersterke munt als de yen mee gaat profiteren van de zwakte van de dollar en dus gaan wij ook maar in voerheffingen opschroeven om onze eigen industrie te beschermen? Maar waarom zou dan Japan dat ook weer een aardige klant is van Europa op zijn beurt dit ook niet doen. Het is die vrees dat allerlei landen en landengroe pen zich gaan verschansen achter tarief- muren, die de ministers angst aanjagen. Als iedereen iedere maatregel van een ander kopieert, verbetert er niets aan de erkend slechte situatie van dit moment, integendeel. Doordat allerlei onzekerhe den hun intree doen kan de handelsbe weging, en daarmee verdienen naties hun brood, alleen maar stroever gaan lopen, zodat de situatie zelf verslechtert. Die vrees voor een handelsoorlog is zeer reeëel en de effekten ervan zouden har der aankomen dan die van dergelijke handelsoorlogen die in het verleden ge voerd zijn, alleen al omdat de omvang van de wereldhandel enorm is toegeno men in de jaren na de tweede wereld oorlog. Dit is de voornaamste reden dat er snel, heel snel iets gedaan moet worden waar door rust terugkeert binnen een ver trouwen genietend wereldbetalingsver- keer als basis voor de handel. Maar hoezeer ook spoed geboden is, het resultaat moet ook echt goed zijn, an ders zitten we binnen de kortste keren weer in de ellende. De weerbarstigheid van de Japanners is in dit opzicht geen goed voorteken en dat is ook niet de angstsfeer waarin nu gezocht wordt naar een oplossing. Angst is nooit een goede SDAdgever. In de Soester courant van 16 juli j.1. verscheen een artikel over bovenge noemde wandelroutes, die tot stand zijn gekomen door samenwerking van di verse instanties. Mijn compliment voor de wijze, waar op de plantsoenendienst de routes heeft uitgezet, zodat alle variaties van het landschap tot hun recht komen. Onbegrijpelijk zullen vele lezers het vinden, dat er lieden te vinden zijn, die er behagen in scheppen de paaltjes te verwijderen: een zeer domme vorm van baldadigheid. Gelukkig zijn de wandelroutes weer hersteld, zoals eveneens in Uw blad werd vermeld. Er is echter nog één aspect van milieu hygiëne, waarvan vele wandelaars zich nog moeten onthouden, n.1. het achter laten van papier(tjes), plasticzakjes en zakken, wikkels en bekertjes. Het zou misschien nuttig zijn voor schoolklassen onder leiding aan de wandelingen een wedstrijd te verbin den, wie het grootste gewicht aan af val kan inleveren bij de Gemeentelijke diensten. Zelf heb ik het voorbeeld gegeven; er zijn altijd nog jongens te vinden, die er plezier in hebben mee te helpen de na tuur schoon te houden. Bijgaande foto toont de buit van 2 jon gens, tijdens een wandeling via de rode paaltjes (met prikstok); opbrengst plm. 10 kilogram!!! L. A. J. GIJSEN Bewoners van het Kerkpad hebben van het college van burgemeester en wet houders een uitnodiging ontvangen voor bijeenkomsten op 6 en 8 september a.s. Dan zal gesproken worden over de aan te leggen riolering en de verbetering van het Kerkpad tussen de F. C. Kuyper- straat en de Eemstraat. Deze bijeenkomsten worden gehouden in de instructiezaal van de brandweerka zerne aan de Lange Brinkweg en van gen aan om 20.00 uur. OBER BAYERNAVOND Op zaterdag 28 augustus wordt, weer de traditionele Ober Bayernavond gehou den. Deze avond is vooral bedoeld voor de spelende leden. Aanvang 8 uur. Op 17 septmeber wordt de eerste klaver- jaswedstrijd gespeeld. SEC rekent op een grote opkomst. Om precies 20.00 uur wordt het beginsein gegeven. Een bingo-avond voor alle leden en hun dames wordt gehouden op 29 oktober. Vele mooie prijzen zijn nu reeds ge kocht. De heer Van Dam, van Van Dam's schoenhandel, was tevreden. Er is meer uitgekomen dan hij voor zo'n eerste avond gedacht had. Over de verkoop in de modezaak van de firma Middelman was men tevreden. In de meubelzaak was het matig en in de kinderzaak teleurstellend. Het personeel was in alle zaken voltallig aanwezig. De heer D. Waal van de ijzerhandel aan de Koninginnelaan had zijn zaak niet open gehouden. De heer Reehorst aan de Torenstraat had het even druk gehad en voor de rest van de avond zeer rustig. „Er komen alleen maar mensen uit de buurt en dat is eigenlijk niet de bedoeling. Ze zijn wel welkom hoor", zei de heer Reehorst, die er wel wat van verwacht in de toekomst. Naar zijn mening moet het publiek er nog aan wennen. Mevrouw Wijnands van de woninginrich ting aan de Soesterbergsestraat was te vreden. „Wij hebben de hele avond mensen in de zaak gehad, en verwachten dat als het publiek er eenmaal aan gewend is, Jie.t een goede verkoopavond zal worden." De heer en mevrouw Wijnands zijn al tijd voorstander van zo'n koopavond ge weest, omdat hun ervaring in Bussum, waar al jarenlang een koopavond is, zeer positief is. Ook de heer G. v. Huissteden was tevre den. Dat nog niet alle winkels open wa ren had naar zijn mening drie oorzaken. Ten eerste hadden veel winkeliers tot het laatst gewacht op de beslissing van de gemeenteraad en daarom in hun ad vertenties niet vermeld dat zij open zou den zijn. Een verstandig besluit naar de mening van dhr. Van Huissteden, omdat in de afgelopen week een gemeenteraad elders in het land op het laatste mo ment de beslissing voor een koopavond opschortte. De tweede reden is, dat de winkeliersvereniging haar leden en de consumenten nog niet per advertentie had laten weten (om dezelfde reden) dat de zaken geopend zouden zijn. En op de derde plaats, aldus de heer Van Huisste den, is er nog een aantal winkeliers die wachten op de beslissing die a.s. donder dagavond met betrekking tot een unifor me gehele dagsluiting valt; het maken van vaste afspraken met hun personeel Aan het twee maandelijkse concert dat de organist Gert Muts op vrijdag 27 au gustus, om 8 uur n.m. op het orgel van de Julianakerk hoopt te geven, zal de ze keer worden meegewerkt door de bekende operazanger Henk van Mons- jou, bas. Het progamma voor deze avond ziet er als volgt uit: 1. Concerto in b kl. t. Johann Gottfried Walther. a. Allegro, b. Andante, c. Alle gro orgel. 2. Aria uit Joshua (bas en orgel) Georg Friedrich Handel. 3. a. Wachet auf, ruft uns die Stimme, Johann Sebastiaan Bach. b. Voluntary in C (orgel) Georg Friedrich Handel. 4. Zwei Biblische Lieder Antonin Dvo rak. a. Gott ist mein Hirt. b. Herr.nun sing ich Dir ein neues Lied (bas en orgel). 5. Grand Choeur alla Handel (orgel), Alexandra Guilmant 6. Twee aria's uit Die Zauberflöte Wolfgang Amadeus Mozart. a. O Isis und Osiris, b. In diesen heiligen Hallen (bas en orgel). 7. Fantasie in f kl. t. Wolfgang Ama deus Mozart (orgel). 8. Improvisatie (orgel) Gert Muts. Progamma tevens bewijs van toegang 2,50 verkrijgbaar bij sigarenmagazijn J. J. J. Pieneman, Van Weedestraat 9d en 's avonds aan de Kerk. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 40.000 stuks in prijzen van J 14,75 tot 15,50 Middenprijs 15,00 Prijs per kilo ƒ2,38. Met de aanleg van de lang verwachte riolering, en tevens ondergronds bren gen van de electriciteitskabels, wordt het onoverzichtelijke „knooppuntje" Plasweg -Heideweg-Esdoornlaan gelijk tijdig gereconstrueerd. Het in de loop der jaren danig gehavende wegdek zal na het gereedkomen van de werkzaam heden die naam dan ook weer met ere mogen dragen, terwijl dan ook eindelijk een eind gekomen zal zijn aan de wa teroverlast, die bij overvloedige regen val verschillende huizen slechts per boot bereikbaar maakte. wacht hierop. Overigens waren diverse banken gesloten. Ook deze zullen als het goed is van de donderdagavond naar de vrijdag moeten. „Ten onrechte", zo zei de heer Van Huissteden, „wordt de win keliersvereniging en met name haar voorzitter, door tegenstanders van de koopavond verweten, dat zij de grootste animators zijn van de koopavond. De winkeliersvereniging heeft hier alleen een bemiddelende rol gespeeld. Als een aantal leden een verzoek doet voor een enquête over de koopavond kunnen wij deze niet weigeren". Overigens gaf de Kamer van Koophandel de doorslag. 105 van dé 146 ontvangen antwoorden gaven aan dat men voor een koopavond was. Ook 70% van de huisvrouwen wil een koopavond. „Ondanks dat de winkelier niet verplicht is zijn zaak open te houden, moet ik toch ieder adviseren het wel te doen om eep succesvolle koopavond te creëren", zo zei de heer Van Huissteden. Hij is overtuigd voorstander van een uniforme dagsluiting en van een ver vroegde sluiting op zaterdagmiddag. De verhouding is momenteel dat ongeveer 40 winkeliers sluiten op de maandagmor gen en 200 op de woensdagmorgen of -middag. „Ik kan begrijpen dat iedere brache zijn eigen moeilijkheden heeft bij een bepaal de dag, maar laten zij rekening houden met het belang van alle collega's". Een zaterdagmiddagsluiting vanaf één uur, is naar zijn persoonlijke mening geen" haalbare kaart, vooral niet in de duurzame artikelen en hij betreurt het dan ook dat enkele winkeliers, vooruit lopend op de uitslag van de vergadering van donderdag a.s., reeds zelf een rege ling hebben getroffen. Als voorzitter van de winkeliersvereni ging Soest doet de heer Van Huissteden een beroep op alle winkeliers die ver gadering in het verenigingsgebouw aan de Steenhoffstraat te bezoeken. Winkeliers, die, om welke reden dan ook, niet kunnen, worden verzocht hun me ning schriftelijk door te geven op het adres Soesterbergsestraat 28. Woensdag 25 augustus a.s. hoopt de Gereformeerde Gemeente te Soest haar 25 jarig bestaan te herdenken, 's avonds om half acht in haar Kerkegebouw aan de Dalweg in een speciale dienst, waar in hoopt voor te gaan de Consulent, Ds. J. van Haaren uit Amersfoort. 25 jaar geleden werd begonnen als sta tion der Gereformeerde Gemeente te Zeist. Twee diakenen uit Soest en een ouderling uit Zeist maakten de toenma lige kerkeraad uit. Een der diakenen doet nog steeds dienst als zodanig, zo dat er eigenlijk twee jubilea zijn te herdenken. Op 3 april 1958 werd de gemeente te Soest als zelfstandige Gereformeerde Gemeente geinstitueerd. Werd steeds in een zaaltje aan de Rembrandlaan de kerkdiensten gehouden, eind 1968 ver kreeg men een eigen kerkgebouw aan de Dalweg. Het aantal leden en doop leden is momenteel ongeveer 150. De gemeente mag zich in een wel langza me, maar toch gestadige groei verheu gen. Vrijdagavond, rond half acht, ontdekte meneer H. dat in de lift van 'n flat aan de Smitsweg een kind zat opgesloten. Via de politie werd de brandweercom mandant gewaarschuwd, die het kind binnen twintig minuten bevrijd had. In de nacht van vrijdag op zaterdag is ingebroken bij. de heer G. aan de Troel- strastraat. Toen G. tegen één uur thuis kwam, zag hij de voordeur van zijn wo ning openstaan. Een geldkistje met 3000 wordt vermist. Vermoedelijk zijn de da- der(s) met een valse sleutel binnengeko men. Nu nog een woestenij, binnenkort een overzichtelijk geheel! De stichting „Zonnebloem" Soest hield op woensdag 18 augustus j.1. haar ge animeerde jaarvergadering in „Molen schot". De voorzitster, mevrouw M. J. Wester- veld-Higler verwelkomde de dames wel fare vrijwilligsters, mejuffrouw Joosten hun lerares, en de heer Van Velzen en Nadorp. Na enkele persoonlijke woor den tot en over al dan niet aanwezige dames memoreerde de voorzitster de ge beurtenissen van het afgelopen jaar. Er was op 10 november 1970 een winkel avond in Amersfoort voor de bejaarden en chronischzieken, waarvoor 23 auto's gereden hebben, waarvan de meeste be stuurd werden door de dames van het U.V.V. Met St. Nicolaas werden 48 paketten verzonden naar zieken en alleenstaanden, waarvan een gedeelte spontaan door par ticulieren. 4 en 7 mei werden boottochten gehouden met de „Alex van Wayenburg". Deze boottochten zijn uitsluitend bestemd voor diegenen, die niet met een bus uit kun nen. Mee gingen 30 bed- en 120 stoelpa- tiënten. Op de boot werden zij deskundig verzorgd. De handwerk- en creatieve- handarbeid- middagen, welke in Molenschot gehouden worden, trekken steeds meer deelneem sters. De 3e woensdag in september werd be gonnen in de Bejaardensoos in het ver enigingsgebouw St. Joseph. De verschil lende technieken werden en worden in de toekomst daar voorgedaan. Op 16 april werd op verzoek van de kapitein van het Leger des Heils, gestart met welfarewerk in „De Blinkert" te Baarn. Op 22 april was de eerste welfaremiddag in Nieuw Mariënburg voor de daar ver blijvende chronisch zieken. Ook werd tijdelijk in „Zonnegloren" bijgesprongen. Overal trekt dit werk steeds meer be langstelling. In Mariënburg moest al een paar maal naar een groter vertrek ver huisd worden. Na het financieel verslag van de pen ningmeester, de heer Nadorp en een overzicht van binnenkort te verwezen lijken plannen, behandelde mejuffrouw Joosten, de welfare-lerares, in vogel vlucht de technieken welke in de komen de winter door de welfare-helpsters bij geleerd zullen worden. Er zal vooral aandacht worden geschonken aan eigen tijdse technieken met vrolijke en stimu lerende materialen, waarmee aan de cre atieve behoeften van de bejaarden en chronisch zieken tegemoet kan worden gekomen. Het secretariaat van de stichting werd door mevrouw T. Koster-v. d. Kamer overgenomen van mevrouw A. E. Smit- Rasch, die het wegens drukke werk zaamheden niet langer kan behartigen.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1