Soest toen - Soest nu Het oog gericht op Berlijn Voorzitter G. Kruyff verlaat Het Groene Kruis Soest Kellner kocht op andermans naam Vrijdag 27 augustus 1971 50e jaargang no. 5 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 Bezoek openluchttheater beneden de verwachting DAGBLADEN IN NOOD Zonnebloemwedstrijd Hond gearresteerd Aanrijding Aanhangwagen gestolen „Open Hof" houdt 4 september „Open Huis" Tijdschriftenrek in de Sporthal Vergadering Raad van Kerken Inbraak Koningin Emma huishoudschool Berlijn is al sinds 1945 een probleem, dat met het akkoord van de vier bezet- tingsmogendheden nu na 26 jaar wel niet helemaal is opgelost, maar wel zo danig geregeld dat er mee te leven valt zonder al te veel vrees voor onaange name krises. Zo'n Berlijnse krisis begon er door gaans mee dat Oostduitse grenspolitie het verkeer over de weg en de spoor baan hinderde of belette tussen west- Berlijn en west-Duitsland. In het nieuwe akkoord geven de Rus sen min of meer een garantie dat dit niet meer kan gebeuren. Tot dusver gingen ze altijd van het standpunt uit dat dit verkeer hun zaak niet was: het ging over Oostduits gebied en klagers moesten zich maar tot de soevereine D.D.R. wenden. Dit kon natuurlijk niet want de weste lijke drie erkenden de D.D.R. niet en hielden vast aan het papieren verdrag dat de vier geallieerden uit de oorlog samen verantwoordelijk waren voor heel Berlijn - oost en west - ook al was dit door inlijving van de oostelijke stadshelft bij de D.D.R. sinds lang een fiktie. Zoals de Russen nu toegeven dat de soevereiniteit van de D.D.R. ook niet zo geweldig is, wat misschien niet leuk is voor de oost-Duitsers maar ze slik ken het waarschijnlijk graag omdat ze meeprofiteren van wat de Russische onderhandelaar voor zijn konsessie in ruil kreeg. De Russen deden hun konsessie voorna melijk omdat het Russisch-Westduilse, alsmede het Pools-Westduitse vriend schapsverdrag niet geratificeerd worden voor de kwestie-Berlijn een beetje re delijk is geregeld. Die twee verdragen achten de Russen van groot belang, de oost-Duitsers zijn er minder content mee. Maar de Oostduitse premier Stoph heeft wel belang bij de konsekwenties: er is een rem weggevallen die de West duitse „Ostpolitik" tijdelijk pas op de plaats liet maken. In het vooruitzicht aijn nu ook rege lingen over andere zaken die de West duitse en Oostduitse regeringen onder elkaar mogen regelen. Dat komt neer op een algehele erkenning de facto, die weliswaar al voorzichtig aan het ont staan is maar nog op een definitieve bezegeling wachtte. Zelfs in die mate dat als de door de Russen vooral gepro pageerde Europese veiligheidsconferen tie ooit tot stand komt de beide Duits- landen daarop als zelfstandige staten vertegenwoordigd zullen zijn. De bedoeling van Moskou is duidelijk: nu elders in de wereld onaangename situaties kunnen ontstaan moet het in Europa liever geen extra kritieke brand punten hebben - een Russisch belang dat evenzeer een belang van alle Euro peanen is. En met het regelen van de kwestie- Berlijn kan een verdere normalisatie van betrekkingen tussen oost en west beginnen. Misschien'-wel in zo'n omvang dat het binnen afzienbare tijd niet bij een regeling blijft maar we zelfs kun nen spreken van een oplossing van de kwestie-Berlijn. KANTMAN Wegens vertrek naar elders heeft de heer G. Kruyff, die circa tien jaren als voorzitter van de Vereniging Het Groe ne Kruis Soest werkzaam is geweest, zijn functie neergelegd. Tijdens een onlangs gehouden bestuurs vergadering bedankte de secretaris J. A. Kampen de scheidende voorzitter voor het vele werk, dat hij in het be lang van Het Groene Kruis heeft ver richt en voor de prettige samenwerking in het bestuur. De heer Kruyff kreeg een boekenbon aangeboden. In zijn dankwoord merkte de schei dende voorzitter op, dat hij de functie van voorzitter steeds met genoegen had uitgeoefend en dit nimmer als een ver plichting had gevoeld. Hij was van me ning, dat een ieder naar vermogen be langeloos „iets" voor de gemeenschap moest doen. De heer Kruyff deelde voorts mede, dat hij zijn werk als voor zitter niet had kunnen verrichten zon der de steun van de overige bestuurs leden en bedankte in het bijzonder de heer Kampen voor het vele werk, dat hij voor de vereniging verricht. Voorts sprak hij de hoop uit, dat het nieuwe medische centrum in het Soesterveen spoedig met financiële steun van de ge meente Soest tot stand zou komen. Te zijner tijd wil spreker gaarne aanwezig zijn bij de opening. Als lid van het be stuur van de Stichting Gezondheidsbe vordering Soest - een overkoepelend or gaan van de 3 kruisverenigingen - is de heer Kruyff nauw betrokken geweest bij de plannen voor de bouw van ge noemd centrum. Mevrouw A. E. Peters-Zanen, die reeds een aantal jaren bestuurslid van Het Groene Kruis Soest is, werd benoemd tot voorzitster. Getracht zal worden een nieuw bestuurslid aan te trekken. In Hilversum werd aangehouden de 25- jarige kellner L. G., die in de omgeving van zijn woonplaats op andermans naam goederen kocht. In Soest deed hij dat op 26 juli bij een juwelier, waar hij een zegelring ter waarde van ƒ175,meekreeg op naam van de heer A. v. S. Toen deze op 9 augustus de rekening ge presenteerd kreeg, werd de politie inge schakeld. De kellner heeft bekend. SOESTER OURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,50. Buiten Soest per kwartaal ƒ8, Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag „Wij zijn", zo zei wethouder Dijkstra in mei tijdens een persconferentie," voor het al of niet slagen van het programma in het openluchttheater, natuurlijk in sterke mate afhankelijk van het weer. Gelukkig hebben wij voor bepaalde voor stellingen een uitwijkmogelijkheid door gebruik te maken van de sporthal". Gebleken ls nu dat het publiek wel zeer critisch is ingesteld voorwat betreft het programma. De gratis voorstelling van muziekvereni ging P.V.O. op 4 juni werd slechts door 120 man bezocht. Het optreden van het Russisch-Oekraïns zang- en dansensem ble, toegangsprijs ƒ2,50, in de sporthal, trok meer belangstelling. 400 men. De toneelvoorstelling op 1 juli, entree 2,50, daarentegen trok slechts 125 be zoekers; de toneelvoorstelling op 12 au gustus maar 80. Het best geslaagd was nog wel de Beat- en Popavond van 15 juli waar 500, meest jonge, mensen aanwezig waren. Een van de grootste tegenvallers was wel de geringe belangstelling bij het op treden van de Turkse folklorische dans groep. Ondanks de reclame, die ook buiten Soest voor deze avond gemaakt werd, waren er slechts 220 mensen aanwezig, waarvan ongeveer 80 uit de omgeving. Al met al een resultaat dat toch echt wel beneden de verwachtingen is gebleven. De gemeente staat weliswaar garant voor een financieel tekort van 6750,tot een maximum van 10.000,maar men kan zich afvragen of het zin heeft het experiment volgend jaar te herhalen. De heer Th. M. Peet, secretaris van de Stichting Openluchttheater Soest, meent dat uitvoeringen die wezenlijk aan de omgeving zijn aanpast, kans van slagen hebben. Daarnaast is gebleken dat speciale pro gramma's, zoals de beat- en popavond, op behoorlijke belangstelling kunnen re kenen. Mogelijk moeten er meer van deze avon den op het programma voorkomen. Het Stichtingsbestuur wil het beslist nog een jaar proberen. Het college van burge meester en wethouders zal het daarmede eens moeten zijn. De toch wel excentrische ligging ondanks alle autobezit, de concurentie van de TV, waardoor er nauwelijks unieke voor stellingen te creëren zijn, de teruglopen de belangstelling voor toneel in het al gemeen en een zekere mate van lauw heid bij het publiek, waardoor er zelfs geen animo bestaat plaatsgenoten te zien optreden, maken het o.i. een moeilijk haalbare zaak. Wat er gebeurt met het theater als het experiment niet slaagt, is onbekend. Wat te denken van een leuk wielerbaan- tje, waarvan de contouren al aanwezig zijn, voor de jeugd? Het plan om te komen tot een samen werking tussen een aantal van de groot ste dagbladen in Nederland heeft uiter aard nogal wat opzien en ook ongerust heid verwekt. Die samenwerking omvat de Perscombinatie (Het Parool en de Volkskrant), de Arbeiderspers (Het Vrije Volk) en de Nederlandsè Dagblad Unie (Algemeen Dagblad, Handelsblad/N.R.C, e.a.), dus nogal wat van richting uiteen lopende bladen. Men gaat zich dan ook bezorgd maken over een „zo geschakeerd mogelijke informatie en verscheidenheid van meningsuiting", zoals kamerleden 't in vragen aan de ministers uitdrukken. Daarbij wordt aangedrongen op steun maatregelen voor de dagbladen, voor be houd van de identiteit van de betrokken bladen. Het is dus zo, dat 't plan voor de nu be oogde grote samenwerking is ontstaan ter waarborging van de grootst mogelijke verscheidenheid van meningsuiting. Er zijn de afgelopen week vele reacties in de wedstrijd om de grootste zonne bloem binnengekomen. De stand is thans a. de hoogste zonnebloemplant: De heer P. v. Hofslot, Birktstraat 130 a met 4181/» cm en een plant van 414 cm. b. de breedste zonnebloem: de heer G. v. Dijk, Wieksloterweg OZ 21 met 28Ve cm en de heer J. Grift, Birktstraat 76 met 28.2 cm. c. het grootste aantal bloemen aan een plant: mevrouw D. Debbens-Wolfsen, Heuvelweg 8 met 33 stuks. In 1970 werd de wedstrijd afgesloten met de volgende stand: hoogste plant. 491 cm, breedste bloem 43.1 cm en grootste aantal bloemen aan één plant 62. Iedereen die aan deze wedstrijd wil deelnemen moet zich in verbinding stellen met de heer Chris Uiterwijk, Kerkpad NZ 49. De „record"-aanroeldingen (hoogste, breedste of grootste aantal bloemen) kunnen uiteraard slechts bezocht wor den. Volgende week vrijdag zal de nieuwe stand in onze krant worden opgegeven. Wegens het bij herhaling pogen zonder plaatsbewijs met de trein mee te reizen, heeft de politie op het perron van het station Soest-Zuid op verzoek van het dienstdoende personeel, een hond gear resteerd. Het reislustige dier wacht nu op zijn baas. Temidden van torenhoge flats een echt „Open Hof". Mejuffrouw E. B. P. (23), ambtenaresse uit Baarn, veroorzaakte dinsdag een aan rijding waardoor de 17-jarige bromfiet- sende scholier F. S. M. T. uit Soest met een hoofdwond in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Juffrouw P. komen de van de F. C. Kuyperstraat, verleende geen voorrang aan de op de Van Weede straat rijdende bromfietser. Beide kwa men te vallen, waarbij de scholier met zijn hoofd de lichtmast raakte. Bij de groentehandelaar A. R. aan de Van Weedestraat is in de nacht van maandag op dinsdag de voor zijn winkel geparkeerd staande aanhangwagen ge sloten. De politie stelt een onderzoek in. Wanneer vrijdagavond 3 september om 8 uur het kerkgebouw van de gerefor meerde en hervormde gemeente in het Soesterveen, met een gezamenlijke dienst voor gemeenteleden en genodig den in gebruik genomen is, krijgt de Soester bevolking zaterdagmiddag van 3-5 uur gelegenheid om het moderne kerkgebouw, dat deze week officieel „Open Hof" gedoopt werd, te bezichti gen. Een groot aantal gemeenteleden van beide kerkgenootschappen hebben in de afgelopen dagen het kerkgebouw, dat overigens door twee klassen van een kleuterschool tot eind van dit jaar uit pure nood herbergt, van boven tot onder schoongemaakt. Zondag 5 september volgt dan opnieuw een gezamelijke dienst, maar wat daarna gaat gebeuren, ieder voor zich, of in nauwe samenwer king, staat op dit moment nog niet vast. Tot koster/beheerder is aangesteld de heer Jaarsveld, die samen met zijn echtgenote de werkzaamheden, die aan zo'n baantje kleven, verricht. Door het bestuur van de Sportstichting is besloten in de restauratie van de sporthal „Beukendal" een tijdschriften- rek te plaatsen waarop zo mogelijk alle clubbladen van de plaatselijke sportver enigingen zullen zijn te vinden, alsmede dé bladen van de daarvoor in aanmer king komende regionale- en landelijke sportbladen. Donderdag 2 september a.s. wordt te 19.50 uur, in het wijkgebouw De Rank aan de Soesterbergsestraat, een openba re vergadering gehouden van de Raad van Kerken te Soest. Alle belangstel lenden zijn welkom. Dinsdagmorgen ontdekte personeel van de Huishoudschool aan de Talmalaan dat er ingebroken was. Via een toilet raampje aan de achterzijde is men naar alle waarschijnlijkheid binnengekomen. De buit was uiterst gering en bedroeg slechts ƒ6,—. De dader(s) hebben hun dorst gelest uit de automaat en en-pas sant de waslijnen doorgesneden. Komen er niet gerichte bladen, zoals plaatselijke nieuwsbladen en algemene tijdschriften in nood, dan gaat men daar stilzwijgend aan voorbij, dan is er geen kamerlid die daarvoor zijn stem verheft, laat staan steun vraagt. Dan laat men het ekonomisch spel zijn gang gaan. Waarom zou het gerechtvaardigd zijn om aan dagbladondernemingen wel financië le en andere regeringssteun te verlenen? Alleen omdat ze allemaal een andere richting vertegenwoordigen? Ze doen dat op eigen houtje, naar eigen verlangen en inzicht en zijn niet anders dan normale commerciële ondernemingen. En evenals andere commerciële ondernemingen zijn zij onderhevig aan de wet van vraag en aanbod. En nu mag het zo zijn dat in de grafische sektor de kostenstijgingen, door de steeds noodzakelijke modernisering van de dure apparatuur, uitzonderlijk groot zijn, dat komt toch ook in andere sektoren van het bedrijfsleven voor, sek toren waarvoor geen kamerlid het waagt steun te vragen. Waar zou het eind zijn als men aan zo'n steunverlening begint? Ook bij de kranten gaat het er om een zo aantrekkelijk mogelijk produkt te le veren. Misschien ook is het zo dat steeds minder mensen de kleur van een dag blad minder interesseert en zijn keus dus minder laat bepalen door de politieke mening van de redaktie doch meer door alle andere faktoren waarom men deze of gene krant wil lezen. De overgrote meerderheid van ons volk is immers niet zo heel erg in politiek ge ïnteresseerd. Men wordt er in radio en t.v. al mee overvoerd. Politici denken altijd dat wat zij ver kondigen voor iedereen machtig interes sant is. Dat is eigenlijk niet zo. De gewone Nederlander heeft veel meer belangstelling voor sensatie, voor sport en misschien zelfs voor kuituur dan voor politiek. En de krant die deze dingen het smeuigst brengst kan op de meeste lezers rekenen. Daar doet regeringssteun niets aan toe of af. In andere vrije landen is dat evenzo het geval. Het verlenen van regeringssteun zou in druisen tegen het principe van dit ka binet dat de verbruiker moet betalen. Zou men zich toch door politieke argu menten tot die steun laten verleiden, dan is eerlijkheidshalve het hek van de dam. Dan hebben ook andere commer ciële ondernemingen die het moeilijk krijgen recht op regeringssteun. En dat is eenvoudig niet op te brengen. Er wordt meer gevraagd, dan alleen deze steun! Dezelfde plaats nu. De U.S.O.-Provincieconcerten gaan weer van start. Vele oud-abonné's heb ben hun deelnemerskaarten al ontvan gen. Er zijn enkele leden, die nog niet hebben opgegeven of zij het abonne ment willen voortzetten. Daar de sluitingsdatum per giro reeds achter de rug is, bestaat de mogelijk heid via ons kantoor nog kaarten te verkrijgen. Dit geldt ook voor nieuwe inwoners van Soest, die met deze con certen-reeks willen meedoen. Voor hen geldt de volgende informatie: 4 concer ten in de serie Uit en Thuis, per bus naar het gebouw Tivoli te Utrecht. De abonnementsprijs bedraagt ƒ31,50, plaatsbespreking, vestiaire en busver voer inbegrepen. Het doel is, hen, die in de provincie wonen op een gemak kelijke wijze in kontakt te brengen met het Utrechtse muziekleven en speciaal met het Utrechts Symphonie Orkest. Men kan dit orkest dus 4x gaan be luisteren, waarbij ook 4x solisten van wereldnaam zullen optreden, o.a. onze landgenote Emmy Verhey. Progamma's kunnen aan ons kantoor afgehaald wor den. Tevens kunt u bij ons het abonne mentsgeld voldoen en in het bezitko- men van de toegangskaart. Daar het parkeren in de stad altijd moeilijkheden geeft, is het voor de autorijders onder U een uitkomst zich ditmaal eens te kunnen laten rijden. Wij hopen, dat nog vele muziekliefhebbers meegaan. Tot 25 september kan men voor genoemde deel nemerskaarten bij ons terecht. Inmiddels zijn ook de aardige pro- gammaboekjes van de „Trippertjes" weer verschenen in een nieuw aantrek kelijk gewaad en met nog meer uitge breide mogelijkheden. Geheel nieuw is het daarbij behorende, rijk geïllustreer de boekje met tips om „fijn weg te we zen" en dan speciaal in ons eigen mooie land. Van iedere provincie vindt u in formatie, een beschrijving van de om geving en de evenementen. Voor de la te vakantiegangers juist een leuk gids je voor de nazomerplannetjes en voor anderen om alvast ideeën te krijgen voor volgend jaar. Hartelijk welkom op ions kantoor voor iedere bemiddeling! Dc Torenslraat met remise vijftig jaar geleden.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1