DOM zttóleó A. MAASWINKEL JNGEN HALKWIK Tl Ton Beuken ZIEKENAUTO TELEFOON 5980 VESPA CIA0 De Witte Pompen TEDDYNETTE KLEIN- EN STIJLMEUBELFABRIEK P - SERVICE erij met JN YIJEX" reuze lekker nds grootste 3 kanten uit KOOPAVOND ;avond leuke aan rol ook kijken er Groot Gaesbeeker Gilde of Sint Aechten Schuttersgilde van Soest ONZE TUNNELTJES Krabbels van Knelis SOEST IN OPSPRAAK Voorzijde gemeentehuis in de steigers Radio- en T.V. Schoemaker opende nieuwe showroom Meningen van lezers Burg. Grothestraat 14 Soest - Telefoon 7951 Instituut Hulscher leidt op voor praktijkdiploma's Vrijdag 27 augustus 1971 ■sgSBsg; Dit is een uit de vele modellen. DEN BLIEKLAAN 35 - SOEST TELEFOON 02155-3991 Geopend dagelijks van 9 tot 6 uur. Zaterdags van 10 tot 5 uur. BEDRIJF - Telefoon 3256 RSTATION i. disch RESTAURANT 37 Soest - Tel. 02155-2537 cen' maar toeh lekker eten Men die u mee naar huls de Srootst mogelijke andacht oon 02154-3319 e scheepsbar Jan 14 tot 20 uur 55 - TELEFOON 2906 ize aantrekkelijke uit aanbiedingen: :hoon hoon 'schoon Op de kunstniiverheidafdeling van Ton Beuken wel te verstaan. Want die staat vol begeerlijke kunststukjes. U kunt ze vaak tegen lachwekkend lage prijsjes bemachtigen. Stap maar eens binnen. Bi; Ton Beuken tegenover het busstation in Soest-Zuid. Wij Jacob Heynriks als Ouderman van Outs, Gijsbert Rutgers ende Hermen Rutghers als oude Raadsheeren, ijsac Aarts als nieuwe Ouderman. Gerrit Aarts, en Ghijsbert Heynricks nieuwe Raatsheren enden gemeen ghildebru- deren van Sunt Achtenghilden in Zoest dat welke ghilde ons ghefundeert gheg- hund ghegheven en gemaakt is van den Eerweerdigen Heeren Heer van Gaas beek dat wij lieflikken eendrachtelij- ken en vrundeliken solden onderholden deese Ordonnantiën hier agter volgende En overmijds onsen olden bryef en fun datie vande ghilde is verdonkert ge- trafellert en uijthandich gemaakt door oorlocht, ende duuren tijden, zoo heb ben wij Oudermannen en Raadsheeren voornoemt, enden gemeenen ghilde bru- deren de olde Ordonnantie, en Usantie overgeseth in dezen nieuwen breyf, soo hebben wij Oudermannen en Raats- heeren voorn:, enden gemeen ghilde bruderen, gemeenderhand wat meerder, scharper ordinantiën, op nijeu hierbij geaccordeert, en geordineert en dan daarna, op Pinxteren Maandagh, daarna mit malkanderen eendrachtelij- ken een Papegay schijeten, na ouder gewoonten, en niemand en sal naden Papegay schijeten, eerdat den koning geschooten heeft, opt verbeuren een goeden goud ghuldstuk achtentwitigh brabantse stuver, of ander paymentder Waarden daarvoor, Een kakkerlakken- en rattenplaag in Soesterberg als gevolg van een uiter mate slecht funcionerend controle-ap paraat, is er de oorzaak van dat de lan delijke pers en radio aandacht aan Soest besteden en dan in negatieve zin. Het is een droeve zaak, dat de gemeen te de inwoners van Soesterberg spuit bussen ter beschikking stelt en verder slechts een papieren oorlog voert tegen de onverlaten die de gemeentelijke voorschriften aan hun laars lappen. Als in 1969 bij Koninklijk Besluit een vergunning geweigerd wordt voor het storten van vuil en een stortplaats of ficieel gesloten wordt, de gemeente een jaar later een hekwerk om die stort plaats moet zetten omdat er toch vuil gestort wordt, is dat al een moeilijk verteerbare zaak. Als dan in april 1971 een brief moet uitgaan van de gemeente aan bepaalde firma's omdat er toch nog gebruik ge maakt wordt van deze stortplaats, en dat het aangebrachte hekwerk is ver nield en als dan 5 maanden later op nieuw geconstateerd wordt dat het he lemaal niets geholpen heeft, en dat het hekwerk Inmiddels zo goed als verdwe nen is, dan zijn er vele vraagtekens te zetten. Het is beslist onverteerbaar dat de na men van de overtreders bekend zijn en er niet tegen hen wordt opgetreden. Als men de overtreders op heterdaad moet betrappen, alvorens tot het opma ken van een procesverbaal te kunnen overgaan, terwijl dat tot nu toe niet ge lukt is, dan is het des te verwondelijker dat een journalist, die de plaats voor het eerst bezoekt, wél getuige is van clan destiene storting. Nu, rijkelijk laat, is daar dan een pro cesverbaal opgemaakt en zal, hopelijk zonder dralen, tot handelen worden overgegaan. In deze tijd, waarin iedereen de mond vol heeft van milieubescherming en mi lieuhygiëne en enkelen dit slechts bij woorden laten en in het groot alle voorschriften overtreden, nu mag van de overheid geëist worden dat er hard wordt opgetreden. Ook tegen de kleine vervuilers, die hun tuin- en huisvuil op kleine onbebouwde stukjes grond mid den in de gemeente en midden tussen de bevolking deponeren. Het is een vervelende zaak om zo inde landelijke belangstelling te komen, maar we hebben het er wel naar ge maakt. enden Papagay of zijnde, Zoo sullen die gemeen ghild bruders den konink Eer likken ter kerken gaan, paer unt paer mit haar bussen, en boechen, ende dan inde Kerk komende soo sellen zij ook eerlikken gaan gemeene offeren na ou der Usatijen over een tonne biers van twaalf brabantsche stuijver, en voorts na den mis uyt is, zoo sullen de gemeen ghilds bruderen den konink Eerlikken brengen in de herberge daarmen teren sult; ende aldaar inde herberge mit malkanderen Ootmoedeli- ken Eerlikken eeten, en drinken, als dat betamelijken is. Met bovenstaande woorden werd in de fundatiebrief van het Groot Gaesbee ker Gilde van 3 juni 1560 het ook bij de nu nog bestaande schuttersgilden geëerbiedigd gebruik om eens per jaar door het schieten op de vogel of pape gaai de gildekoning voor het komend jaar te kiezen, voor genoemd glide vast gelegd. Niet het minst door het onderzoek van onze plaatsgenoot, de heer E. Heupers naar de historie van de gilden in Soest, vastgelegd in het fijne boekje: De Gil den van Soest, is bij gelegenheid vande herdenking in 1960 dat 400 jaar geleden genoemde fundatie werd opge maakt ook bij het Groot Gaesbeeker Gilde de oude traditie hersteld en wordt elk jaar op de eerste zondag van sep tember de koning geschoten. Werd vroe ger in een drie dagen durend feest door de gildeleden „geteerd", thans is dit be perkt tot een dag of een avond eens in de 4 jaar. Zo zal zondag 5 september aanstaande „teerdag" zijn waarop tevens op de vo gel zal worden geschoten voor een nieu we koning. Na een plechtige Eucharis tieviering, 's morgens 9 uur in de St. Petrus en Pauluskerk, waaraan het tam boer- en vendelkorps van het gilde me dewerkt, komen de gildeleden bijeen in het verenigingsgebouw St. Jozef voor een gezamenlijke broodmaaltijd. Om omstreeks 13 uur brengt men in een feestelijke stoet de huidige koning en koningin, de heer en mevrouw Bert van Dijssel, Stationsweg 12, naar het schiet- terrein aan de Schans achter de brand weerkazerne, waar na het le schot van de koning het vogelschieten zal plaats vinden. Naast het schieten op de vogel is ér nog kampioenschieten op de „wippe" zo wel voor gildeleden als niet gildeleden, schieten op de vrije baan en schieten in een heuse schiettent en zijn er nog diverse feestelijke activiteiten voor jong en oud. Het geheel wordt opgeluisterd door P.V. O. met majorettekorps en de Soester Boerendansgroep en vanzelfsprekend het Tamboer- en vendelkorps van het gilde. Houdt dus zondagmiddag 5 sep tember vrij om dit feest mee te maken. Des avonds komen de gildeleden weder om bijeen in het St Jozefgebouw voor een gezellig dansfeest. De uitnodiging voor de teerdag werd reeds aan de ruim 550 leden van het gilde toegezonden met het verzoek ui terlijk zondag 29 augustus a.s. te be richten of aan de feestelijkheden wordt deelgenomen. Tot genoemde datum kunnen mannelij ke personen zich ook opgeven als lid van het gilde. Daarvoor is vereist dat men Soester is van geboorte, minstens 19 jaar en rooms-katholiek. Het inschrijfgeld bedraagt bij intrede ƒ25,-- en het jaar daarna nog eens 15,- Zij, die zich uiterlijk op genoemde da tum laten inschrijven bij het gildese- cretariaat Olijkeweg 38 kunnen reeds dit jaar aan de festiviteiten deelnemen. Gildeleden en aspirantgildeleden maakt van het gildefeest van dit jaar een groots feest. Het gildefeest moet een volksfeest zijn, maar daarover in een volgend artikel. De Ouderman van het Groot Gaesbeeker Gilde. W. SCHIMMEL De restauratie van de gevels en het dak van het gemeentehuis vordert gestaag. Na de achterzijde is nu de voorzijde aan de beurt. Als daarna nog de loszittende stenen van de zijgevels zijn vastgezet, dan zijn de 28.000,— die deze restauratie gekost hebben, wel besteed. We hebben twee tunneltjes onder de lijn van onze trein, weet u waar die zijn? Het zoeken is moeilijk, en wel even link, maar 't is bij het Kerkpad en de Lange Brink, aan het begin, het is voor het spoor, het and're verkeer gaat onderdoor. Het is pittoresk en wat uit de tijd, maar ze zijn er nog, we hebben geen spijt. Het zou ons zeker heel diep berouwen, als ze daar eens viaducten gaan bouwen, de tunneltjes zijn, en blijven ons lief, ze zijn uit de tijd van d' stoomlocomotief. Het is in der eeuwigheid niet te hopen, dat ze onze tunnelj es slopen. - Voordat de planners hun zin daarop zetten, moeten wij nu reeds de afbraak beletten, kom, vormen wij dadelijk het comité voor tunnelbéhoud. Tunnels weg? Antwoord: Nee! We willen het niet om de centen gaan doen, wat maakt het nu uit zo'n zeven miljoen? Maar voor het behoud van 't historisch geheel, de mestkar, de hooivork, de stal en de deel, reeds veel ging verloren aan heg en aan steg, en de muziektent is ook nu al weg. Waakt burgerij, voor de tunneltjes, waakt, zolang gij nog aan het historische haakt. Toon uw respect voor het schone verleden, geen liefde voor 't oude met voeten getreden, die tunneltjes zijn een verzetaktie waard, en blijven dan ook in het landschap gespaard. Ajje ut ming vraog dan mok zeige dak der heulegaor vaan ovurtuugd bin daat winkeliers nie genog in de belaangstelling gehaold kenne worde, waant aster iets de leste tied, messchien betur gezeit de leste 4 jaore, vaast is kommo te staon, daan is ut wel ut feit daat de kleine middestaander ut nie allenug ar- rug zwaor hep gekrege, maor zo gezeit ok daogeluks weer mit zun ongder gaang wordt bedreigd. Kiek, un mins ken zun oge der wel voor wille sluute en zun kop as un struusvogul in ut zaand steke, maor de kleine winkeliers hebbe haos geen be- staonsrech meer in deze tied. Aal zouw ik ut woord bestaonsrech lie- vur vuraandere in bestaansmogelukhe- de, waant daat is eigeluk ut juuste woord op de juuste plaots. De moge- lukhede vaan de kleine zaoke minse binne teugeswoordug zo bar klein ge- worde, daat zullie blie binne daat zul- lie ut leve hebbe, aal denke der nog heul veul minse daat ajje un zaok hep je op roze zit. Maor daat zien die minse daan glaad vurkeerd, waant zullie zitte nie meer op roze, zellufs de blaodere konde daor nie meer voor gebruuk wor de, allenug nog de dooruns binne ge- bleve. Maor de minse binne haard voor rne- kaor en netuurluk ok bar haard voor de winkelier. Maor de winkeliers bine ok bar haard voor mekaor, waant ik bin nooit vaan plaan gewees om ming mit de meujelukhede vaan die groep vurwaorloosde medeburregeres bezug te houwe, maor waat ik vaan de week hep gehoord, vaan zoon vriejur die ut oknie meer zo bar zag, hep ik haos nie kenne glove. Kiek, un winkelier hep uut bepaolde ovurweginge vreuger de stoute klompe of ok toen messchien aal schoene ane- trokke, en is voor zun eige begonne. Daat waas voor die maan netuurluk un heule staap, maor gelukkug waore der vreuger nog vaan die minse, die daat andurrufde, waordoor de minse ok de mogelukhied krege om hullie inkope as ut waore in de buurt te kenne doen. De grootwinkulbedrieve waore der toen nog nie, en zekur in ongs eige Soest hebbe wullie daor heul laang op motte waachte, en toen konde die kleine zelf- staandugge nog op un antrekkelukke menier zaoke doen, zongder al te veul rekening te motte houwe mit konkuu- rentsie. En daat ken ik netuurluk nie teuge gaon spreke, toen waas ut voor bepaolde zaokeminse nog moguluk om hullie schaope op ut droge te kriege, en die gedaachte hebbe noeng nog veul minse. Maor daat is veurbie, ut is maor goed daat wullie nie bie bepaolde min se in hullie boeke magge kieke, maor neem vaan ming maor an, daat der heul waat zaokeluu binne, en daat is ok in Soest, die blie binne as zullie genog geld vurdiene om de zaok an ut draoje te houwe. Noeng binne der netuurluk minse die zeige daat zullie ut niet snaape, waant daat zul lie der daan meteen mee op zouwe hou we, en waat aors zouwe gaon doen, waor wel geld mee te vurdiene waas. En der binne genog voorbeelde vaan minse die daat ok presies zo gedaon hebbe. Maor der bine ok minse die de zaok vaan hullie vaodur of moedur hebbe ovurgenome, en der gewoon nie toe kenne komme om die zaok te sluute daat kenne zellufs wel gevuulszaoke weze. Maor daat staat vaast, en daat begriepe de meeste zaokeluu zelluf ok wel, ajje nie mit je tied meegaot, en je vurgeet je eige zaokeluk an en in te paasse, daan ken ut nie uutblieve, of je draoit je eige de nek om. De enugge redding, ajje daat teminste zo mag noeme, waas om der eige mit mekaor te vurenugge. Twee wete meer as een, en hoe meer minse hoe meer vreugde. Vierentwintug jaor geleje heb be die zaokeluu mekaor gevongde in de vureniging vaan winkeliers, maor veul hebbe zullie nie bereikt. Daat laag nie an ut bestuur, maor an de leje. Ik zaal ut wel nie juust zien, maor der binne der bie, die un andur ut beleg op zu brood nie gunne. Mit un mooi woord hiet daat neringziek. Jaorelaang binne die minse druk ge weest om de inwoenurs vaan Soest toch vooraal te bewege om in ut eige darrup hullie inkope te doen, maor bar ovur- tuugend is daat ok nie gewees. Vreuger waas ut messchien ie zo be- laangriek om zaoke mit sfeer te hebbe, waor ut prettug waas om naor binne te gaon, en waor je ok zongder schuld- gevuul ok weer ut kon lope, ajje niks haad gekocht. Maor daat is teuges woordug wel belaangriek. De minse wille best wel betaole voor de dinge die zullie kope, maor der is ok noeng nog geen mins die te veul wil betaole, en veural nie, astie zun inkope ok nog mot doen in un sfeerloze omgeving, waor vaan winkele geen spraoke is. Maor zo laang as de kleine zaokemaan as un soort ongdergrongdse warreker, un heul end uut de buurt vaan zun huurmaan blief, die niks mit zun zaoke te maoke hep, zo laang zaal Soest voor de minse niks antrekkeluks hebbe om hier te gaon of blieve kope. Ik schaat daat ut aal te laot is omdaat te vur aandere, zodaat ok de kleine winkelier kaans op leve houwd. Messchien is ut nog wel op tied voor de waat grotere zaoke, waant zullie hebbe eerst de kleintjes naor de slaachtbaank gevoerd, en die liete daat rustig toe, maor zullie motte der wel op rekene daat der nog groter binne, die ut daan weer op hul lie voortbestaon hebbe gemunt. En ajje der niks andoet, en ut voorbeeld ister, daan is ut un zaok vaan un paor jaor of de heule Soesder middestaand leit op zun rug. De oudercommissie van de Groen van Prinstererschool verzoekt U onderstaand ingezonden schrijven te willen plaatsen in uw krant: De oudercommissie van de Groen van Prinstererschool wil gaarne reageren op een verslag van de bijeenkomst van de onderwijscommissie van de gemeente Soest van woensdag, 11 augustus, zoals die voorkomt in de Soester Courant van vrijdag, 13 augustus. Hierin wordt gesproken over „de speel- leerklas, zoals die onder meer in de Groen van Prinstererschool is ingesteld". „De vage opmerkingen, die hierover ge maakt worden, wil de oudercommissie gaarne in het juiste verband plaatsen. Met de speelleerklas, de populaire be naming van de nieuwe vormen van on derwijs in de eerste klas van de basis school, is begonnen in het cursusjaar 1969-1970. De inspecteur van het Lager Onderwijs heeft hiervoor zijn medewerking verleend en 't hoofd der school en de onderwijzeres van het eerste leerjaar hebben hiervoor een begeleidingscursus gevolgd van het Chr. Pedagogisch Studiecentrum. Ook de gemeente Soest heeft alle mede werking verleend, wat met dankbaarheid mag worden gememoreerd. De bedoeling van deze klas is, de over gang van kleuteronderwijs naar basis onderwijs te vergemakkelijken. De naam speelleerklas mag niet zo worden geïn terpreteerd, dat er maar wat gespeeld wordt en daarnaast ook nog wat geleerd. Bij de geregelde bezoeken, die de ouder commissie aan de school brengt, is haar wel gebleken, dat de „spelen" didactisch verantwoorde „lessen" zijn, die ten doel hebben de getals- en lettersymbolen, die in wezen volkomen willekeurige sym bolen zijn, voor de kinderen langs de weg van het spelelement inhoud te ge ven, waardoor ze voor hen gaan leven en hun eigendom worden. Om de drempelvrees van de kinderen van de kleuterschool voor de „grote" school weg te nemen, brengen de aan staande leerlingen van de eerste klas in de maand juni een bezoek aan de Groen van Prinstererschool, waardoor het ge bouw bekend wordt en de leerkrachten geen ombekende grootheden meer zijn. Nu de speelleerklas 2 jaar draait, zal aan het gemeentebestuur zeker een ver slag worden gezonden, of de „speelleer klas al dan niet aanslaat". Dit is met de onderwijsafdeling van de gemeente ook afgesproken. Met hartelijke dank voor de plaatsing van dit schrijven. Namens de oudercommissie, L. van Schaffelaar, voorzitter. (Naast Braamhage) De Verenigde Nederlandse Onderwijs In stellingen krijgen vanaf 1 september a.s. ook een vestiging in Soest. Het instituut Hulscher, gevestigd aan de Beatrixlaan 24, gaat volgens de beproefde methode van de VNO de lessen ter hand nemen. In Nederland werken er al acht institu ten onder de V.N.O.-vlag en dankzij de geweldige resultaten groeit deze organi satie jaarlijks. Kenmerkend voor deze instituten is het lesgeven in kleine clubs, zodat de leer lingen de nodige aandacht krijgen. De individuele benadering verhoogt de kans op slagen voor de vaak noodzakelijk di ploma's. De lessen worden gegeven door staatsge- diplomeerde leraren in een smaakvol in gerichte omgeving. De lessen in machineschrijven worden verzorgd door de heer Hulscher zelf. De heer P. J. Hulscher (39) geeft les aan een LEAO-school in Laren en is staats- gediplomeerd leraar machineschrijven. Voor de andere vakken zoals stenografie, conversatie en handelscorrespondentie modene talen heeft de heer Hulscher een aantal bekwame leraren aangetrokken. Wij menen dat er in Soest nog plaats is voor een dergelijk handelsinstituut, voor al daar steeds meer industrieën in Soest vragen om goed opgeleide kantoorkrach- téri. „Het assortiment radio- en televisie ap paratuur, bandrecorders, platenspelers en ga maar door, breidt zich steeds meer uit, niet alleen in uitvoering, maar ook in prijs. En als je daarbij dan ook nog het z.g. witgoed voegt, dan kon het ook niet anders of we moesten met een ontstellend ruimtegebrek komen te zit ten". De heer Schoemaker worstelt al lang met het ruimteprobleem, waarvoor tot voor kort een verbouwing en uit breiding van hetpand de enige oplos sing leek. Maar de verplaatsing van de kantoren Drukkerij Smit/Soester Courant, bracht een nieuwe oplossing in de vorm van een permanente showroom, in het vrij gekomen kantoor. De complete collectie radio- en t.v.- apparaten, bandrecorders, afspeelappa ratuur enz. is nu ondergebracht in de nieuwe showroom, waar alles speel- en kijkklaar staat opgesteld. In de zaak Van Weedestraat 72, blijft de afdeling huishoudelijke apparaten gevestigd, die nu eindelijk de ruimte kan krijgen die er voor nodig is om tot een redelijke presentatie te komen. Ook de afdeling reparatie en service blijft op hetzelfde adres. Kinderwagen Speciaalzaak

Soester Courant | 1971 | | pagina 7