Soest toen - Soest nu Dinsdag 31 augustus 1971 50e jaargang no. 6 Spinnen veroorzaken bankalarm Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2366-5134 - Postgiro 126156 Nixons noodsprong Het oog gericht op de Koninklijke reis Vijvers in het Colenso-park worden schoongemaakt Zondagmiddagtheater 14e opvoering van „Paleis Soestdijk wandel tocht" opnieuw groot succes Kunsthandel „De Dissel" gaat na 18 jaar verdwijnen Jongen uit trein gevallen Procesverbaal voor hasjiesj bezit Meisje stapt vlak voor auto zebrapad op Juffrouw Jonker gehuldigd door wethouder Dijkstra „Vrede met alle geweld?" 13 september beginnen, asfalteringswerkzaamheden aan de Soesterbergsestraat Koe aan de wandel Een paar grote spinnen hebben donderdagavond de Soester politie in staat van alarm gebracht. Verschillende wagens rukten uit naar de Nederlandse Credietbank aan de Torenstraat, toen het stilalarm van deze bank in werking trad. Het gebouw werd omsingeld en iemand klom op het dak vanwaar hij constateerde dat de rode alarmlamp bij de kluisdeur brandde. Eenmaal in het gebouw doorgedrongen, wees niets er echter op dat er ingebroken was. Bij nader onderzoek trof men bij de foto-elektrische cel voor de kluisdeur enige grote spinnen aan. De politie neemt nu met zekerheid aan, dat de spinnen de straal van de fotocel hebben onder broken en zo het alarm in werking hebben gesteld. „Om herhaling te voorkomen zijn de spinnen uit het gebouw verwijderd", schreven de rapporteurs in hun dagrapport. SOESTER OURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,50. Buiten Soest per kwartaal ƒ8, Verschijnt Iedere dinsdag en vrjjdag Een noodsprong? Een sprong in 't duis ter? President Nixon is na lang wachten er eindelijk toe overgegaan een daad te stellen, en daarmee heeft hij wel de knuppel in het economische hoenderhok gegooid! Wat zou eigenlijk de drijfveer zijn van deze manipulatie, waartoe Nixon besloot, alles liever dan eenvoudig de dollar te devalueren tot op de werkelijke waarde? Het is zeer de vraag of hier een wel overwogen economische manoeuvre is uitgevoerd, dan wel, dat psychologische faktoren de hoofdrol hebben gespeeld. De gehele mentaliteit van de gemiddelde Amerikaan is ingesteld op: bij ons gaat alles beter. „The American way of life" zou, indien in alle andere landen toegepast, vrede, welvaart en geluk geven. Niet dat die in Amerika algemeen te vinden, wa ren, maar een beetje flinke vent maakte het klaar, en de rest moest zelf maar Het bezoek van koningin Juliana aan In donesië is geen zaak d:e zonder kritiek verloopt - hier niet en daar evenmin. Een kritiek die er vooral op gericht is dat het staatsbezoek als politieke daad min of meer een klopje op de rug lijkt van het regime in Djakarta en dat is in alle opzichten niet smetteloos, al was het maar door de rijkelijke hoeveelheid po litieke gevangenen die daar nog in kam pen worden gehouden. In Nederland zijn velen van mening dat we president Soeharto daarom niet de prestigewinst moeten gunnen die hij maakt doordat we hem een staatsbezoek waardig achten. In Indinesië leeft in linkse kringen een dergelijke opinie: dat het bezoek als het ware een soort getuigschrift van goed gedrag is waarmee de president dan ten onrechte zou kunnen pronken. Dat is de politieke kant van een zaak. Nu is de politieke waarde van staats bezoeken, zelfs in het prestigevlak, te genwoordig niet meer zo geweldig groot. Maar aan dit staatsbezoek zit vooral nog een andere, meer psychologische kant. In feite had het al direkt moeten gebeu ren nadat moederland en kolonie uit el kaar waren gegaan. Maar dat uiteengaan is begeleid door een reeks spanningen, die vooral door de kwestie-Nieuw-Gui- nea haast eindeloos lang voort bleven duren. En de sfeer bleek ér eenvoudig niet rijp voor. Het staatsbezoek van nu is dan ook eigenlijk de afronding van die onafhan- kelijkheidstwist: de symbolisering in een zeker voor de Indonisiërs, in een enigs zins mythologische sfeer - vele volksver halen gewagen van de komst van een blanke koningin - van wat in koude ver dragstermen al lang geregeld is: twee volken die hun verhouding van meester en onderdaan hebben verruild voor een van vriendschap op gelijke voet. Was het bezoek om allerlei politieke re denen dan misschien niet zo bijzonder aanbevelenswaard, als echte bezegeling van een keerpunt in de historie van bei de volken kon het eigenlijk niet gemist worden. KANTMAN. zien. Vooral na Wereldoorlog II, toen het Iso lationisme van voorheen plaats maakte voor het voeren van wereldpolitiek in Europa, Azië en Afrika, gingen de Ame rikanen zichzelf beschouwen als de red ders der wereld. De president, tevens regeringsleider, zal telkens weer moeten appeleren aan dit gevoelen. Denken aan de mogelijkheid dat Amerika eens bakzeil zou moeten halen, is ketterij. Daarom wordt die on zalige oorlog in Viëtnam alsmaar voort gezet. Wat De Gaulle eens waagde: de koloniën eenvoudig laten schieten, kén hier niet. De laatste tijd gaat het Amerika niet best. Er zijn duidelijke tekenen van in flatie. Het buitenland begint het ver trouwen in de dollar te verliezen. De werkgelegenheid neemt af, de werkloos heid toe. Lange tijd heeft Nixon de stelling ver kondigd dat men dit moest laten uit zieken, het been kwam vanzelf weer in 't lid, Uncle Sam was kerngezond en vat te alleen een koutje. Steeds sterker werd de aandrang op hem uitgeoefend tot het nemen van maatregelen, al sprak geen mens over devaluatie van de dollar. Ni xon bleef nee zeggen. En nu, net zo plotseling als hij ten aan zien van China omzwaaide, komt hij met een stel maatregelen die misschien Ame rika er weer bovenop zullen helpen, maar de rest van de wereld tegen de haren opstrijken. Maatregelen die er toe zouden kunnen leiden dat de liberalisa tie-tendens, ingezet met de Kennedy- ronde verflauwt en dat we weer van die frisse vrolijke handelsoorlogen krij gen met bescherming van eigen markt en invoer-barrières. De klok dus achter uit! Waarom niet eenvoudig de dollar terug gebracht naar het peil waar hij thuisbe- hoort? Omdat dit een openlijke erkenning zou betekenen, dat het fout zat. Veel beter kan men anderen de schuld geven en de moeilijkheden maar op anderen af wentelen. Vele Amerikanen zijn blij met Nixon's maatregelen, vanuit hun kort zichtig eigenbelang. In werkelijkheid zet Amerika zijn leidende rol in het wereld gebeuren op het spel. En dan is er nog een motief. Volgend jaar zijn er presidentverkiezingen. Nixon 'is vast van plan nog vier jaar in het Witte Huis te blijven. Daartoe is het allereerst nodig dat het thuisfront niet moppert. Het hemd is nader dan de rok. Inflatie en werkloosheid vormen slecht propaganda materiaal. Voorts moet de kiezer de indruk hebben, dat de president werkelijk een leider is. Daarvan is tot nog toe niet veel ge bleken. Men gaat zich haast afvragen of Nixon, nu de tijd begint te dringen, geen paardesprongen op het politieke schaakveld gaat maken. Zijn plotselinge „Chinese" omzwaai zowel als zijn niet minder plotselinge economische kracht toer zouden dan het bewijs van zijn lei derschap moeten leveren. Wat de „China-affaire" nog voor nasleep zal hebben, weet niemand. Het wordt een ingewikkelde geschiedenis, waarbij oiide bondgenootschappen in gevaar komen, en daarmee Amerika's betrouwbaarheid een vraagpunt wordt. De economische maatregelen zullen de landen, die door Amerika worden ge dwongen tot door hen niet gewenste ma noeuvres, bepaald niet sympathieker stemmen. Wat is Nixon? Een leider, een staats man? Of alleen maar een door de wel geverfde, handige partijpoliticus, die zichzelf en zijn partij kost wat kost er bovenop wil houden, en gewaagde ma noeuvres uithaalt in de hoop, dat het geluk is met de stoutmoedigen? Voorlopig heeft hij, althans ten aanzien van het buitenland niet veel naders ge daan dan verwarring en onrust stichten. Nabij de splitsing Koningsweg-Becke- ringhstraat, stond de drumband van Olympia klaar om de wandelaars op hun laatste kilometer te assisteren. De vijvers van het Colenso park, die steeds meer in verval raken, worden zeer binnenkort onder handen genomen. De nu zo goed als droogstaande vijvers worden uitgebaggerd, schoongemaakt en uitgediept, waarna een beschoeiing zal worden aangebracht. Wat dé oorzaak is van het droogvallen heeft men nog niet precies kunnen vast stellen. Bekend is, dat door de bebouwing van het Soesterveen de watertoevoer door het Oude Grachtje minder is geworden, terwijl mogelijk ook de werkzaamheden voor de flat bij de ingang van het park aan de Vredehofstraat van invloed kun nen zijn geweest. Met de funderingswerkzaamheden voor deze flat is men begin juni gestart en deze zullen met enkele weken voltooid zijn. Omdat het echter niet zeker is wat precies de oorzaak is van het droogval len van de vijvers, zal ook nog bekeken worden of het aanbrengen van een klei ne stuw in het Oude Grachtje noodza kelijk is geworden. Het krediet dat door de raad beschik baar werd gesteld, zal binnenkort be steed worden. Het bureau voorlichting deelde ons mede, dat meerdere offertes voor het uitvoeren van de werkzaamhe den waren binnengekomen. Volgens de verwachtingen zal dan ook met ongeveer 14 dagen met het schoon maken van de vijvers die een diepte hebben variërend van 50 cm tot 1.20 meter, begonnen kunnen worden. Totaal zal het werk 3 weken in beslag nemen. De bomen, zo werd ons verteld, werden vorige week nog gecontroleerd en lopen door de lage waterstand nog geen ge vaar. Na de restauratie van de vijvers, zal het hele park onderhanden genomen wor den, zodat't eind oktober weer goed toe ven zal zijn in Colenso. Zondagmiddag 5 september a.s. start de Soester goochelaar R. de Zeeuw met een serie goochelvoorstellingen voor kinderen van 4 tot 12 jaar in het Artishock-ge- bouw, Steenhoffstraat 46. Gedurende de hele maand september kunnen de kin deren (eventueel met ouders) weer te recht voor een bijzonder plezierige mid dag bij Artishock. Van 3 tot 4 uur. In oktober komt Otto van der Mieden weer met zijn poppentejater en een splinternieuw spel. Ondanks het feit dat de minder goede -apueM pjapuoqajjp ua2uiRads.iooAs.iaaM laars minder dan vorig jaar naar Soest brachten, mocht coördinator de heer W. A. Suman zich toch wel weer een te vreden man noemen. Voor de veertiende maal werd de traditionele wandeltocht gehouden, die ook nu weer deelnemers uit het gehele land naar Soest bracht. Onder de deelnemers bevonden zich wandelaars uit Groesbeek, Rotterdam, Den Haag, Ede enz. Als vanouds voerde de tocht langs de mooiste delen van on ze omgeving met als middelpunt het pa leis. De wandelaars kregen een ritmisch hart onder de riem gestoken door de drum band van Olympia, die zowel bij vertrek als aankomst aanwezig was. De leiding van de tocht was in handen van de heren L. Vogel en D. Brood, daarbij waar nodig geassisteerd door de seniorleden van de vereniging, die uiter aard niet tot de deelnemers behoorden. De jeugd van de organiserende vereni ging nam wel deel aan de tocht, maar ook buiten mededinging. Vijf juryleden beoordeelden de prestaties van de deelnemende groepen. Op de 6 km waren dat er 7, op de 12 km 21; op de 18 km 3 en op de 25 km 1. Ze kwa men tot de volgende waardering: 6 km: 1. Dodewero's, Dodewaard, 630 pt.; 2. W.I.K., Ede, 614 pt. 12 km: 1. Dodewero's, Dodewaard, 440 pt.; 2. W.I.K., Ede, 439 pt.; 3. Steeds Voorwaarts, Hoofddorp, 423 pt.; 4. D.E.S., Rotterdam, 416 pt. 12 km (gehandicapten): 1. Hohenheim, Apeldoorn, 409 pt.; 2. Hohenheim, Apel doorn, 395 pt. 18 km: 1. Dodewero's, Dodewaard. 25 km: 1. O.D.I., Groesbeek. De prijzen werden uitgereikt door het jurylid Hoek uit Buurmalsen. In zijn dankwoord richtte hij zich met name tot de heer W.A. Suman voor de voor treffelijke organisatie van deze tocht, waaraan het Rode Kruis belangeloze me dewerking verleende. Zaterdag gaan de drie groepen van „Olympia" naar Oosterbeek voor de ju bileum Airbornetocht (25e keer). De „Olympia'-drumband verleent samen met tientallen muziekverenigingen, haar me dewerking aan deze tocht. De drumband en de groepen vertrekken vanaf de Veldweg om 10.30 uur precies. „Toen mijn oudste dochter nog niet ge trouwd was, ging het allemaal wat een voudiger, maar mijn jongste dochter voelt er niets voor om kunst en commer cie samen te laten gaan, en daar het al leen gewoon niet meer te doen is, was er geen andere oplossing meer dan ophef fen". Mevrouw A. R. G. Marcus-Groters, dertig jaar ervaring in de kunsthandel met al zijn aanverwante zaken, waarvan de laatste achttien in Soest, verbaast zich over het grote aantal reacties dat zij krijgt na het bekend worden van de sluiting van „De Dissel" die een grote bekendheid geniet in het Gooi, maar ook ver daarbuiten. „Ach natuurlijk laat het je niet hele maal onberoerd wanneer je iets gaat sluiten waar je achttien jaar aan ge bouwd hebt, maar de mensen moesten eens weten met hoeveel moeilijkheden dit soort zaken doen gepaard gaat. Nog niet eens zo heel veel jaar geleden, ging het allemaal veel eenvoudiger, de fabrie ken e.d. leverden toen prompt hun be stellingen af, maar kom daar nu nog maar eens om. Je bent dagelijks lange tijd bezig om vervelende fouten in de bestellingen, die soms maanden op zich laten wachten, te herstellen." Na de sluiting die volgt op een periode waarin de aanwezige voorraad wordt uitverkocht met kortingen van 10 tot 25 krijgt „de mevrouw van de kunst handel" gelegenheid zich te wijden aan haar liefhebberij, die vooral de laatste jaren steeds sterker op de achtergrond werd gedrukt, het beschilderen van lam- pekappen en het borduren van naar haar ontwerp vervaardigde japonnen. „Het klinkt natuurlijk een beetje vreemd, maar ik ga nu ook meer tijd krijgen voor het stukje sociaal werk, waarmee ik de laatste jaren steeds meer valide en invalide mensen, die op een of andere manier thuis kunstnijverheidsvoorwerpen vervaardigen, o.a. kledingstukken en byoux, ais het ware weer een beetje in de maatschappij heb gehaald". Als alle drukte die aan een dergelijke opheffing kleven achter de rug zijn, ver dwijnt het gezin Marcus uit Soest rich ting Eemnes, waar in elk geval wel weer een atelier ter beschikking van de kunst zinnige moeder en dochter staat. „Het prachtige pand, - waar vind je nog zoiets, - is verkocht aan een jongeman uit Bussum, die met plannen rondloopt om er een exclusief restaurant of iets dergelijks van te maken, maar dat gaat ons natuurlijk niets aan". Voor mevrouw Marcus kunnen de laatste weken nu niet snel genoeg meer gaan, nu de knoop is doorgehakt moet het maar snel gebeuren ook. Soest raakt jammergenoeg weer zo'n zaak kwijt, die het in het dorpsbeeld eigelijk niet kan missen. Kunst en com mercie konden zich in „De Dissel" niet verenigen. Vrijdagmiddag is de 12-jarige scholier C. Olij uit Bussum, ter hoogte van d« Maatweg, uit de stoptrein Amersfoort- Amsterdam gevallen. Met zware ver wondingen werd hij naar het zieken huis Zonnegloren vervoerd, alwaar hij enkele uren later is overleden. Het slachtoffer zat met enkele vriendjes in de laatste wagon. Volgens verklaring van deze jongens begaf hij zich naar het balkon om naar het toilet te gaan. Toen zij hem uit de trein zagen vallen, zijn zij naar voren, naar de conducteur gerend en hebben zij zelf niet aan de noodrem getrokken. De trein stond daardoor eerst stil bij de Torenlaan. Door bedrijvigheid op de spoorbaan, stopte ook de trein uit dë richting Am sterdam. Inmiddels had een landbouwer, die met zijn tractor over de overweg bij de Maatweg reed, het slachtoffer gevonden en via een passerende automobilist werd de politie gewaarschuwd. De snel op gang gekomen hulp heeft echter niet meer mogen baten. De spoorwegrecherche heeft de zaak in onderzoek. Voor een onderzoek naar de sluiting van de coupédeuren werd de laatste wagon afgekoppeld. Procesverbaal werd opgemaakt tegen de 22-jarige J. H. F. v. d. B. uit Soest we gens overtreding van de opiumwet. Bij een huiszoeking vond de politie 8 gram hasjiesj. Vrijdagmiddag heeft de heer Dijkstra als wethouder van onderwijs mej. Q. Jonker, onderwijzeres aan de Margriet- school, gehuldigd in verband met haar prestaties tijdens de Stoke Mandeville Spelen in Engeland. Juffrouw Jonker, sinds haar jeugd ge handicapt, won tijdens de officieuze wereldkampioenschappen voor gehan dicapten, eengouden medaille op de 25 meter rugslag in de nieuwe wereldre cordtijd van 33.8 sec. en een zilveren op de 25 meter schoolslag met de tijd 40.6. Wethouder Dijkstra overhandigde de wereldrecordhoudster voor haar indruk wekkende prestaties een boekenbon. Juffrouw Jonker was vergezeld van haar ouders, alsmede van de heer Tig- chelaar, hoofd van de Margrietschool en enkele leden van de oudercommissie van de school. Acte de presence gaven ook de wethou der Ebbers en enkele leden van de pas geinstalleerde ouderraad. De navolgende open brief werd door de werkgroep Vredesweek van de wereld winkel aan de Raad van Kerken te Soëst gezonden. Geachte Dames en Heren. Zoals U bekend zal zijn ligt het ook dit jaar in de bedoeling van het Interker kelijk Vredesberaad een nationale vre desweek te organiseren en wel van 19 tot 26 september. Het thema zal ditmaal zijn „Vrede, met alle geweld?" Evenals vorige jaren hebben enkele mensen zich beraden welke mogelijkhe den binnen de kerken van de gemeente Soest hanteerbaar zouden zijn. Dit over leg vond plaats binnen het kader van de wereldwinkel te Soest. Wij zouden het buitengewoon op prijs stellen indien "U op uw e.k. vergadering de volgende suggestie zou kunnen be handelen. Aangezien de periode van voorbereiding nog slechts enkele weken bedraagt lijkt het ons niet meer mogelijk om in de vredesweek tot duidelijk omlijnde akti- viteiten te komen. Wel zou in deze week een begin gemaakt kunnen worden met de oprichting van een permanent Be raad voor Vrede en Ontwikkeling, on der auspiciën van de Raad van Kerken. In dit Beraad zou deelgenomen kunnen worden door vertegenwoordigers van de diverse kerken, deskundigen op het ge bied van bijv. het onderwijs, leden van de werkgroep Wereldwinkel e.a. Naar onze mening is een dergelijk be raad ook van belang om een nieuwe impuls te geven aan het streven de ker ken meer midden in de stromingen van de ze tijd te plaatsen en duidelijker gestal te te geven aan de bereidheid een werk zaam aandeel te leveren in de oplos sing van de problemen waar wij steeds meer mee in aanraking komen en waar wij als Christenen mede verantwoor ding voor dragen. De taken van dit soort Beraad zouden, mede door bredere informatie, ook kun nen leiden tot duidelijke stellingname. Wij zullen gaarne na uw e.k. vergade ring vernemen welke concrete moge lijkheden U in onze voorstellen aanwe zig acht. Namens de werkgroep Vredesweek van de Wereldwinkel was de brief onderte kend door de secretaresse Mevrouw J. Pluvier, Heideweg 5, Soest. Maandag 13 September hoopt men te beginnen met de asfaltering van de Soesterbergsestraat tussen de Birk- straat en de Eikenlaan. Het ligt in de bedoeling de le 2 dagen van die week het huidige wegdek te verwijderen en direct aansluitend de asfaltlagen aan te brengen. Vrijdag 17 september moeten de werkzaamheden voltooid zijn Het ongerief zal dan ook hopelijk slechts één week duren. Voetgangers en fietsers kunnen van dit deel van de Soesterbergsestraat gebruik blijven maken, het autoverkeer zal om geleid worden via de Birkstraat en Ei kenlaan. Een en ander zal duidelijk met borden worden .aangegeven. De daarvoor in aanmerking komende winkeliers krijgen van de gemeente nog bericht zodat zij tijdig maatregelen kun nen nemen om aanvoer van voorraden niet te laten stagneren. Het 6-jarige meisje I. L. E. B. stapte op de Nieuweweg vlak voor de bestelauto van R. S. B. (29) uit Soest het zebrapad op. Deze kon een aanrijding niet meer voorkomen. Met een hoofdwond werd zij door een passerende automobilist naar Zonnegloren gebracht. Zondagmorgen is een koe losgebroken uit een weiland aan de Lange Brink- weg. Via het Kerkplein en de Dalweg, waar zij enige tuinen bezocht, belandde zij bij het bejaardencentrum Groot En- gendaal, waar de eigenaar, de landbou wer K., haar liefderijk opving. De zondagsrust was toen snel hersteld. Soest blijft landelijk.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1