C0NSERVATRIX leze week 1,45 IWAREN 'EDSCHAPPEN ARTIKELEN 10RLOPIG ESLOTEN. STERIJ KRAAL LEVENSVERZEKERING MIJ. MEDEWERKER SCHADE-CORRESPONDENT TYPISTE ARK neubelen 10% (elims 10% (unstnijverheid 25% eens kijken AARDAPPELEN I» B. Lanser, koop: nsen meisjes. ."ïalist: A. P. HHHOR uur erdag, vrijd >7-9 UUR uur HULPCENTRALE SOEST SOESTER ALGEMENE UITVAARTVERZORGING Burgerlijke Stand Eerste Soester Begrafenis-Onderneming UIT DE HOGESCHOOL DER WETENSCHAP Slangen-serum Vermist Gevonden 15 jaar „Korpos" VEREENVOUDIGING SOCIALE WETGEVING I BRILLEN I fa Spijker NOOIT DOOBt Gemeenteraadslid de heer A. H. F. Smit bemiddelt in winkelsluitingschaos Uniforme winkelsluiting in Soest niet haalbaar MET RAAD EN DAAD DAMES, TYPING SERVICE, Uw uitzendbureau opgericht 1872 op de afd. BOEKHOUDING Krabbels van Knelis U kunt niet alles weten f Dinsdag 31 augustus 1971 »mpleet met steel. OMENDE WEKEN RUIMEN 5 OP MET KORTINGEN VAN of zult u ten 11 rts, 14, Te koop NIEUWE Dorë's 25 cent per kilo. Soester Engweg 8, Soest, telefoon 2557a 'an de verdere gang van zaken, zijn wij ■GS DE GEHELE DAG EN SSDAGS OM 5 UUR RAAT 20 - TELEFOON 2374 nd veel spijkers. Deze set u kiest uit.mulberry-rood, oen en warmbruin; natuurlijk, maar vergeet uw s óok niet. nge strakke broek (IJ 3ertmefc(2)baflJedressfwa f met acryl ruit, opgestikte tot een geweldig spijkerpa irdoen mee (3) die bolero ïisjes) of saloon-vest (voor I, die leuke rok (4).Endie pu van 100%dro!on, ribgebre e grofgebreide afstaande j. Een erg goeie koltrui erdj die precies bij ól die eren past. so Hulp nodig hebben, wordt dikwijls ervaren als „erg genoeg". Hulp nodig hebben en die niet kunnen krijgen, kan een ramp betekenen. Hulp bieden willen velen, snaar om vraag en aanbod bij elkaar te brengen is een andere zaak. Incidenteel v/orden de moeilijkheden via bijvoorbeeld burenhulp wel eens opge lost. Maar tot nu toe is dit probleem nog nooit groots aangepakt. WU kennen o.m. een bejaardenwacht, een uiterst nuttige instelling, die zich ech ter zeker niet bezig kan houden met bijvoorbeeld bloembollen in de grond stop pen. En toch kan dat voor enkelen een groot probleem zijn. Wie past eens op een gehandicapt kind, zodat de ouders tijd krijgen om voor en snet andere kinderen noodzakelijke inkopen te doen? Wie is er 's avonds en in de weekends om een blinde te verzorgen met koffie en warm eten? Ook instellingen, als bejaardencentra, ziekenhuizen e.d. zitten dikwijls verlegen om een paar extra handen. Kortom er is veel vraag naar hulp en er zal ongetwijfeld ook veel aanbod om te helpen aanwezig zijn. Deze twee bij elkaar brengen is het werk dat de hulpcentrale Soest op zich gaat nemen. 1 oktober a.s. gaat de Stichting Hulpcen trale Soest officieel van start. Mevrouw M. Pater-Schipper, wonende Van Lenneplaan 52 (tel. 7886) wordt voorlopig het contact-adres. In samenwerking met mevrouw M. Hagg en enkele andere dames is zij nu bezig vraag en aanbod te inventariseren. Een enorm werk. waarvoor scholen, vereni gingen, sociëteiten, ziekenhuizen, bejaar dencentra. kruisverenigingen, artsen, in stanties voor gezinszorg en maatschappe- lijkwerk, bureau voor levensvragen, raad van kerken en bejaardenwacht zijn aan geschreven. Velen reageren reeds en vragen als „wandelen met patiënten, strijken van linengoed, hulp in de keuken tot onder houd van de tuin", kwamen binnen. Mevrouw Pater: „Wij willen beslist geen uitzendbureau voor werksters zijn". Naast de aangeboden hulp zal daarom ook de vraag geselecteerd dienen te wor den. Het is zonder meer duidelijk dat de aangeboden hulp déar ingezet moet wor den, waar zij het meest tot zijn recht komt. Daarnaast is het niet de bedoeling goedkope werkkrachten te leveren. Al leen werkelijk urgente vragen kunnen In behandeling genomen worden. Het initiatief voor een hulpcentrale ging uit van de Raad van Kerken. Het I.H.C. (Interkerkelijke Hulp Centrale) uit Baarn biedt alle mogelijke hulp en dient van advies. Mevrouw Pater heeft enige ja ren „meegedraaid" in Baarn. Zodoende weet zij ook dat het beter is voor de ge boden hulp een kleine vergoeding te vra gen. Een deel kan de „hulp" behouden (voor gemaakte kosten) en het andere deel is nodig om de administratie, tele foon e.d. te betalen. Om hierop controle te kunnen uitoefenen werd tot de Stich tingsvorm besloten. Gezocht wordt ook nog naar een vaste bemanning voor de telefoon, een 65+er of bijvoorbeeld een bedlegerige die een telefoon kan bedienen. Er zullen er meerdere nodig zijn. Al het organisatorische werk is pro-Deo en het is dan ook te wensen dat dit ini tiatief aanslaat. Vraag en aanbod worden voorlopig ge coördineerd op de Van Lenneplaan 52, telefoon 7886. M. Verwoerd Begrafenis (rouwkamer) - Crematie en Transporten Noorderweg 29 - Soest Telefoon 02155-4832 GEBOREN: Jacobus Klaas Pieter Jouke, zoon van K. Sjoukema en H. M. van Nimwegen, Lange Brinkweg 27. Es ter Jacoba, dochter van J. W. van Raamsdonk en J. de Kruijf, Smitsweg 397. Marjanne Gijsbertha, dochter van D. Lam en A. H. van Jtuler, Birk- straat 125A. Marie Louise Tjiske Eli- sabeth, dochter van P. A. M. Schneider en A. K. Alkema, Wilhelminalaan 12. Wouter, zoon van W. van Bloemendaal en W. J. Hurenkamp, Wieksloterweg O.Z. 83. Norbert Frank, zoon van F. Oostindiën en J. J. Aanen, Simon Ste- vinlaan 104, Soesterberg. Wilhelmus Richardus Jacobus, zoon van J. M. Steenkamp en J. van den Heuvel, 2e Heeserlaantje 4. Miguel, zoon van P. Terlouw en B. van Tricht, Kamperfoe liestraat 159. Jeroen Pepijn, zoon van A. Faas en M. Wagenaar, Kamperfoe liestraat 119. Debora Edith, dochter van P. A. F. Schoor en J. J. E. de Rui ter, Haverweerd 109. ONDERTROUWD: Antonie Hendrikus van Zoeren, Birkstraat 52a, en Johanna Petronella Hilda Camper, Birkstraat 52a. Lubertus Jan van 't Holt, Das- horts 6, Leusden en Hendrika Boekhoff, Valeriaanstraat 153. Dirk Theodorus Geerlings, Laan van de Helende Mees ters 59, Amstelveen en Ans Margaret Wilten, Ferd. Huycklaan 2. Alexan- der Cornelis van Oven, Violenstraat 54, Amersfoort en Hendrika Maria Petro nella Hubertina van den Deijssel, Van de Veldeplantsoen 21. Jelle Paulus- ma, Bartolottilaan 47 Soest en Maya Humans, Bartolottilaan 47. Soest. GETROUWD: Theodorus Johannes Ti- motheus van Schalkwijk, Aldegonde- straat 72, Amersfoort en Jacoba Wilhel- mina Roos, Steenhoffstraat 40. Nico- laas Simon Verlaat, Heemskerklaan 74, Naarden en Geeske Hospes, Amers- ioortsestraatweg la. Petrus Wilhel mus Henricus Spermon, Aagje Deken laan 13 en Monika Kampfer, Münster, Duitsland. Frederik Farber, A.W. Grootehof 8 III, Amsterdam en Johanna Margaretha Blomberg, Oranjelaan 37. OVERLEDEN: Dijmphna Maria van Esch, 64 jaar, gehuwd met L. J. Linde man, Van Lyndenlaan 10. Adriana Aleida Westerveld, 61 jaar, gehuwd met 'A. F. J. van der Lugt, Beetzlaan 105. 'Jan de Lang, 80 jaar, weduwe van K. A. M. HÖIIner, Van Lyndenlaan 10. Pieter de Smit, 83 jaar, gehuwd met C. Nieuwenhuis, Prins Bernhardlaan 41. 'Johan Philip Dörr, 68 jaar, gehuwd met 'J. A. Faber, Dr. s' Jacobstraat 13.^ Gerarda Hendrika van der Lans, 81 jaar Nieuwerhoekplein 10. Zoutje Corne- lia Elenbaas, 88 jaar, weduwe van L. Prins, Dalweg 42. Gino Minguel Hen- riquez, 5 jaar, Tijl Uilenspiegelstraat 7 III, Amsterdam. v.h. H. W. VELLÏNGA Begrafenis - Crematie - Transport (Rouwkamer) Steenhoffstraat 1 -j Soestóijk Telefoon 2731, b.g.g. 2455. Giftige Slangen zijn in midden-Europa zeldzaam. Gevaarlijk is slechts in onze strekken de Europese adder, doch zijn beet is niet dodelijk. Meer ellende hebben de bewoners in de Ver. Staten. Daar worden per jaar ongeveer 7000 personen gebeten, vooral door klapper slangen en de uiterst gevaarlijke water- mokassinslangen. Met een „levende" entstof uit verdund zuiver slangegif, wil nu Snyder van de universiteit van Utah tegen het slang engevaar in zijn staat te strijde trekken. Vijf proefpersonen lieten zich onlangs vrijwilleg met het gifinenten om te zien hoe lang de zo „uitgelokte" afweerstof- fen (het organisme reageert namelijk zo op het gif) werkzaam blijven. Waarschijnlijk, zo meent hij, is de be scherming tegen deze slangebeten, een jaar „geldig". Inmiddels werd een van de proefperso nen inderdaad door een slang gebeten. Hij heeft er nagenoeg niets van gewe ten: slechts een lichte zwelling in de omgeving van de beetwond, die na een dag weer was verdwenen. De onderzoeker heeft inmiddels een se rum bereid uit het bloed van de gebe ten proefpersoon, maar tot heden zijn nog geen resultaten bekend. Opgaven voor deze rubriek uiterlijk tot zaterdagavond uitsluitend per telefoon onder nr. 3582, 3282 of 2501. Informaties of inlichtingen omtrent de ze of andere dieren: „Dierenhuis", Klein Engeldaalweg 36, Soest. Zaterdag vierde de reservepolitie feest. Op 3 augustus 1956 werd de kontakt- vereniging van de reservepolitie Soest opgericht. Het derde lustrum werd ge vierd op grootse wijze. De feestelijkheden begonnen met een puzzelrit, waarvan de start om half 3 plaatsvond bij de brandweercentrale. De rit leidde door alle windstreken van Soest. In deze rit, die was uitgezet door een der leden, de heer J. P. van Dalen, waren diverse aardigheidjes opgenomen, die vele deelnemers nogal moeilijkheden opleverden. Van' de 33 deelnemers eindigde de heer D. J. Miegies als le en als poedelprijs winnaar kwam de heer J. H. A. M. Ha- bes uit de bus. De stemming zat er goed in bij de fi nish, die bij Hotel „Soestduinen" was. Na een gezellig samenzijn begon om half acht een diner, waaraan ook deel namen de heer en mevrouw Scholt- meijer, de heer Hoogma, en de heer Smit. Laatst genoemde voorheen werk zaam bij de Gem. Pol. Soest, thans werkzaam in Nijmegen, is tevens mede oprichter van „Korpos." Tijdens het diner werd gesproken door de voorzitter, de heer Jongma, die oude herinneringen ophaalde uit de vervlo gen 15 jaren. Vervolgens werden de no tulen van de oprichtingsvergadering voorgelezen door de secretaris de heer Huisman. De heer Scholtmeijer sprak namens de politie Soest woorden van dank aan allen die het mogelijk ge maakt hadden om deze dag te vieren en voor de hechte band die er is bij de reservepolitie. Vervolgens bood de heer Scholtmeijer een medaillekast aan als jubileumgeschenk. Als laatste spreker trad op de heer J. G. M. Smit, die het zeer op prijs stelde dat hij en zijn echt genote niet vergeten zijn. Hij haalde ook enkele fragmenten op uit het ver leden en had genoten van de puzzel- tocht door Soest. Tot slot reikte de heer Smit de prijzen uit van de puzzelrit. Hierna volgde nog een gezellig samenzijn waarin nog vele herinneringen werden opgehaald. De sociale voorzieningen in Nederland z\jn voortreffelijk, maar de wetgeving waarop ze steunen, is veel te ingewikkeld. Vandaar dat er reeds jaren geleden stemmen z(jn opgegaan om onze sociale wetgeving drastisch te vereenvoudigen. Zo zouden sommige sociale wetten wellicht samengevoegd kunnen worden, is een andere verdeling van de premielasten mogelijk, terwijl het ook de vraag is of er nu persé 26 bedrijfsverenigingen in stand moeten worden gehouden, die de ver schillende wetten uitvoeren. Van 26 bedrijfsverenigingen naar één apparaat? Zo wordt het hoog tijd om de kinderbij slagwetten eens op hun merites te bekij ken. Er bestaan nu liefst vier kinderbij slagwetten met ons inziens ongemoti veerde verschillen tussen ambtenaren en gewone werknemers, met daarnaast nog een ingewikkelde kinderaftrek aan de fiscale kant. Het moet toch mogelijk zijn om tot uni forme tarieven voor iedereen te komen en om de fiscale kinderaftrek gewoon op te nemen in de kinderbijslag. Eventueel kan dan ook worden overwogen of de kinderaftrek bij een gelijk aantal kinde ren voor iedereen even hoog moet zijn. Dat is nu niet het geval, zodat merk waardigerwijs de hogere inkomensgroe pen het meest van de kinderaftrek profi teren. Voorts zouden de werkloosheidswet en de werkloosheidsvoorziening samenge voegd kunnen worden. Thans wordt de eerste wet met een maximale uitkerings duur van 6 maanden uitgevoerd door de bedrijfsvereniging en de andere met een maximale uitkeringsduur van twee jaar door de gemeentelijke diensten van so ciale zaken. De voordelen van zo'n samenvoeging zijn duidelijk: de werknemer heeft maar met één instantie te maken, gegevens be hoeven slechts één keer te worden ver zameld, een konsekwenter beleid is mo gelijk. Nu verdoen de ambtenaren van sociale zaken duizenden manuren met het verzamelen van gegevens, die reeds lang bij de bedrijfsvereniging bekend zijn. Manuren, die door de gemeenschap moeten worden betaald. Lastenverdeling Ook in de verdeling van de premielasten lijkt een vereenvoudiging mogelijk. Zo zouden de premies van de volksverzeke ringen geheel door de werknemers be taald kunnen worden, terwijl de premies voor de werknemersverzekering voor re kening van de werkgevers zouden ko men. Ook dat bevordert de duidelijkheid. Voorts vragen wij ons af, of er nu wer kelijk zo'n behoefte is aan maar liefst 26 bedrijfsverenigingen, die de werknemers verenigingen (A.W.W., W.A.O. en ziekte wet) moeten uitvoeren. Het in stand houden van zoveel bedrijfs verenigingen (waarvan 14 hun admini stratie overigens aan het Gemeenschap pelijk Administratie Kantoor hebben op gedragen) wordt meestal verdedigd met het argument, dat de ziektewet- er wachtgeldpiemies in de verschillende be drijfstakken niet precies gelijk zijn. Dit kan soms inderdaad enkele tiende pro centen schelen. Toch moet het mogelijk zijn om deze gedifferentieerde ziektewet en wachtgeldpremies om te vormen tot één uniforme premie voor het hele be drijfsleven. Het verbaast ons zelfs dat dit nog steeds niet is gebeurd. Als zovele organisaties kost het de bedrijfsverenigingen kenne lijk moeite zichzelf op te heffen. Noch tans achten wij het wenselijk dat alle bedrijfsverenigingen plus de Gemeen schappelijke Medische Dienst in één ad ministratief apparaat worden samenge bracht. Volksverzekering ziektekosten? Ook het jaarlijkse gescharrel met de loongrens voor de ziekenfondswet schept voortdurend verwarring en is een bron van onbehagen. Deze loongrens zou kun nen verdwijnen wanneer wij, evenals in Engeland, 'n algemene volksverzekering voor ziektekosten invoeren, waarmee te vens 't onderscheid tussen fonds- en parti culiere patiënten zou kunnen verdwijnen. Zo'n integrale volksverzekering zou in derdaad de beste oplossing zijn. Een al ternatief is een uitsluitend vrijwillige verzekering die gepaard gaat met een uitbreiding van de algemene wet bijzon dere ziektekosten (A.W.B.Z.), zoals de commissie-Vos heeft voorgesteld. Hoewel het ondenkbaar is om de hele sociale verzekering in korte tijd te her vormen zou de nieuwe regering hiermee toch een begin kunnen maken. zonne- juwelier - horloger - opticien Soesterbergsestr. 26 Tel.2982 Ziekenfondsleverancier Met algemene stemmen is het gemeente raadslid, de heer A. H. F. Smit, door het bestuur van de winkeliersvereniging Soest aangewezen om als bemiddelaar op te treden tussen de diverse groeperingen die er inmiddels ontstaan zijn voorwat betreft een uniforme winkelsluitingsdag. De heer Smit heeft de volmacht van het bestuur om met alle branches te onder handelen om daardoor een zo groot mo gelijke uniformiteit voor een bepaalde dagsluiting te verkrijgen. De heer Smit heeft deze taak op zich ge nomen ook al omdat van andere zijde hem gevraagd werd in deze kwestie te bemiddelen. Hij stelt zich voor om nu per branche te gaan onderhandelen. Woensdagavond vindt in dit verband de eerste bespreking plaats. Het geheel zal zeker enige weken in beslag nemen. Het bestuur van de winkeliersvereniging zal zich te zijner tijd houden aan de ad viezen van de heer Smit. Zoals wij in onze krant van vrijdag jl. reeds schreven, hebben niet alle winke liers zich neergelegd bij het meerder heidsbesluit van de vergadering van don derdag 26 augustus jl. Op die vergade ring werden 123 stemmen uitgebracht toen gekozen moest worden voor een maandag- of een woensdagsluiting. 81 verkozen de woensdag, slechts 36 de maandag en 6 stemmen waren ongeldig. Reeds vrijdagavond kwam een groep ver ontruste winkeliers bijeen, om, zoals de woordvoerder ons vertelde, het koopkli maat in Soest te redden. Zij ontkenden niet de uitslag van de stemming, maar waren van mening dat de zakelijke in breng, de verkoop-opbrengst, van de vóór-stemmers niet een juist beeld van het koopklimaat weergeeft. Zij willen danook hun zaken op woensdag open houden. Of dit voor deze groep een uni forme maandagsluiting inhoudt, zal de tijd weer leren. De vergaderingen zijn overigens niet van de lucht. Maandagavond vergaderde het bestuur van de winkeliersvereniging om de stand van zaken te bespreken. Vanavond, dins dagavond, komt een groep winkeliers, voornamelijk supermarkt-eigenaren bij een. Ook zij voelen veel voor de maan dagsluiting. Woensdagavond weer een vergadering van een commissie uit de maandagslui ters met een bemiddelaar om te zien of alsnog enige uniformiteit en klaarheid in de dreigende -chaos is te brengen. De grote sluitingslij n is nog niet te zien. Notitieboekjes zullen er aan te pas moe ten komen om vast te leggen wat uw le verancier gaat doen, tot welke sluiters- groep hij behoort. Al dan niet schitteren de borden bij .de ingang van de zaak ver melden: maandag dicht of open, woens dagmorgen en/of woensdagmiddag open of gesloten, zaterdag om 5 uur, om 3 uur of om één uur gesloten. De oplossing ligt voor de hand: „De za ken uit de voedingssector op woensdag en alle andere zaken op maandag ge sloten." Maar wie voelt er voor een voor de hand liggende oplossing? MEERDERJARIGHEID. Wanneer wordt de mèerderjarigheidsleeftijd op 18 jaar gesteld? Antwoord: De verlaging van de leeftijd voor stemgerechtigden van 21 tot 18 jaar houdt niet in, dat de geldende bepalin gen t.a.v. de meerderjarigheid zijn of worden gewijzigd, die als volgt luiden: „Meerderjarig is men als de volle leef tijd van 21 jaren is bereikt, als men vóór het bereiken van die leeftijd in het huwelijk is getreden of meerderjarig is verklaard." En er is niets van bekend, wanneer ook de meerderjarigheidsleeftijd zou worden verlaagd. D.D.T. Wat kunnen de gevolgen zijn van een langdurig verblijf in een om geving waar alles bestoven is met D.D.T.? Antwoord: Van de stichting „Het Veilig heidsinstituut" ontvingen wij informatie over de medische onderzoekingen, zowel in de Ver. Staten van noord-Amerika als zich bij verschillende personen verschil lende klachten voordoen bij een gedeelte in Duitsland verricht onder arbeiders in D.D.T.-fabrieken. Hieruit blijkt dat van het fabrieksvolk. Zij zijn niet van ernstige aard en kunnen worden verhol pen. De meest voorkomende verschijnse len zijn: gewichtsvermindering, gebrek aan eetlust, maagcatarre, leveraandoenin gen, verhoogde bloeddruk, aandoeningen van het centrale zenuwstelsel en voor namelijk mechanische oog- en huidprik keling. Hangt de routine van dagelijkse, huishoudelijke beslommeringen U niet een beetje de keel uit? Heeft U meer dan 4 uur per dag beschikbaar voor meer interessante bezigheden? Heeft U kantoorervaring en zin om er iets (of veel) bij te verdienen? Als U bovenstaande vragen met „ja" kunt beantwoorden, neemt U dan even de tijd om ons op te bellen en een afspraak te maken. Wij zullen dan op onze beurt proberen om U aan een zo prettig mogelijke baan te helpen. Veenbesstraat 462 - Soest - Telefoon (02155) 62 67. heeft op haar kantoor te Baarn plaats voor een met diploma ULO, MAVO-3 of LEAO. Leeftijd tot ca. 30 jaar. Kandi daten, welke in het bezit zijn van het praktijkdiploma boekhouden genieten de voorkeur. In ieder geval dient de bereidheid tot het behalen van dit diploma aanwezig te zijn. De werkzaamheden zullen bestaan uit het bedienen van de boekhoud machine en het vervullen van diverse admin. taken. met middelbare schoolopleiding of tenminste een ULO-diploma. Leeftijd ca. 30 jaar. Van hem wordt verwacht dat hij na een inwerkperiode alle voor komende schades zelfstandig kan behandelen. Ervaring is beslist nood zakelijk. voor de polisafdeling. Leeftijd tot ca. 30 jaar. Haar taak bestaat uit het typen van polissen en correspondentie op een electrische schrijfmachine. Opleiding op ULO-niveau en typevaardigheid is vereist. Aan deze funkties zijn verbonden: salaris overeenkomstig ervaring en capaciteit; uitstekende toekomstmogelijkheden; premievrij pensioen; jaarlijkse gratificatie; studiekostenvergoeding en eventuele reiskosten vergoeding. Sollicitaties schriftelijk of na telefonische afspraak, mondeling aan ons kantoor, Javalaan 7 te Baarn, tel. 02154 - 5953. Na kantoortijd 02154 - 4735 (hr. Mur). Ajje ut ming vraog dan mok zeige datter tocht altied op ongze raore weruld dinge voor komme, die un mins as ut waore heulegaor vaan zun stuk kenne bringe. Neem noeng allenug is effe die ongderwie- zeres vaan de Maar- grietschool in Soest-zuud. Buute de min- se die mit die school te maoke hebbe, waster haos geen mins in ongs darrup die ok maor iets van die juf wis. Daat is netuurluk niks bezongders, waant der binne wel meer juffe op Soesder schole, en as zie daan nog heul aordug is, daan binne der messchien zellufs nog wel un paor vaodurs die daat wete, maor daor houwd ut daan ok wel mee op. Maor die juf in Soest-Zuud kejje eigeluk nie ver- gelieke mit welleke andere juf je ok wil. Kiek, voor de kingders vaan haor klaas is ut niks bezonders meer, maor ajje voor ut eerst in anraoking ko.mp mit die juf, daan kriejje toch wel effe un bar vreemd geveul ovur je ,en gao je meer as vreuger beseffe, daat ajje heulegaor rech vaan lief en leeje bin, dajje daan t(*h wel daankbaor mot weze. Ik ken die juf eigeluk maor un heul klein bietje, maor ik schaat daat zie ut heulegaor nie mit ming eens zal weze, omdaat zie wel zaal vingde, daat der nog genog arregere dinge in de weruld voor- komme, daan de meujelukhede waor zie zich meej door ut daogelukse zwaore schoolleve mot slaon. m En aster noeng soms minse binne, die denke daat de kingders die bie haor in de klaas zitte, allegaor voorbeeldjes vaan goed gedraag en zuk soort dinge, daan zitte die minse der wel effe naost, waant op de eerste plaots zouw die juf daat heulegaor nie wille, maor kingders blieve kingders, en as zullie effe an un bepaol- de sietuwaotsie gewend binne, daan ister ok heulegaor niks vreemps meer an. Ik bin messchien un bietje geveullug voor zuk soort dinge, en ik haad der heul waorschienluk heulegaor nie ovur begonne,_ as die zellufde juf „allenug" maor voor de klaas haad gestaon. Maor zie hep ut zelluf heulegaor narruguns ovur en zongder daat ok maor iemaand ut wist, naam zie deel aan weruldkam- pioenschaape voor zwemmurs en zwem- sturs die zogezeit lichaomeluk gehendi- kept door ut leve motte. Kiek, as iemaand daat zo maor effe gaot doen, daan kejje wel op je klompe anveule, en daat deej ik daan ok, daat zie heulegaor nie zo bar in de nopjes is mit ut geschrief vaan ming. Zie leef net as jie en ik, en messchien magge wullie wel zeige in heul veul gevalle wel waat betur. Un heule kwak minse, die niks mekere kenne un voorbeeld an haor ne me. Maor waat zie hep gedaon is nie onop- gemarruk gebleve en ut waas ok wel waat om naor huus te komme mit un gouwe plaat, omdajje de eerste plaots bie de kaamdiejoenschaape haad behaold. Veul ister nie vaan bekend geworde. De raadiejo en de tillevisie hebbe der maor heul wienug vaan laote hore. Zullie vongde ut as ut waore de meujte nie weerd. Maor gelukkug waore der in ongs darrup toch nog minse die ut wel de meujte weerd vongde en ongze tweede weruld- kaampioene, de eerste waas die zeilende veteraon, de eer toekende die zie eerluk een heulegaor vurdiende. Waat daat angaot kejje wel marreke daat ut geen alledaags voorkomend feest is, waant de huldiginge komme noeng aachtur mekaor. Ut liek of de een nie voor de andur ongder wil doen. As eerste kwaam de wethouder vaan sportzaoke, netuurluk weer haontje de voorste, mit in zun gevollug de bao» vaan de sportstichting. Naor ming be- scheije menig de juuste minste op de juuste plaots. Ajje noeng net as ik gedoch zouw hebbe daat zullie daormee ut offiesjeele deel vaan de huldiging voor hullie rekening naome, daan hejje ut ok mis, waant vaan de week veulde de wethouwer vaan ong- derwies en zuk soort zaoke, zun eige ge- roepe om ok te gaon huldugge. Waat ming betref: dér ken nie genog gehul- dugd worde, waant de prestaotsie is noeng eenmaol geweldug. Maor ak noeng heul eerluk mot weze, daan is ut toch wel effe un raore gaang vaan zaoke. Maor ut ken netuurluk ok wel voor schrift weze. En as daat zo is, daan ken ut noeng nie zo bar laang meer dure of der komp ok nog un hulduging vaan de barregemeestur, eentje vaan de pellissie- baos, en netuurluk, daat ken daan heule gaor niet meer uutblieve, un huldiging vaan de Soesder zwemklup, die haor daan, en daat zouw toch wel leuk weze, ut erelidmaotschaap vaan de klup an zouwe kenne biede. Ik schaat daat zie daor wel blie mee zouw weze. En wie weet, as zie der tied voor zouw heb be, zouw zie de Soesder zwemmurs en zwemsturtjes iets kenne lere vaan door zette en volhouwe. Daat in heul veul ge- vaalle meer liekt te weze voor minse die ut toch aal meujelukker hebbe daan voor ongs die niks mekere. Nie allenug de zwemsport ken waat lere vaan die juf, alle aore sportluu magge gerust un voorbeeld an der neme, om vaan de aore minse nog maor nie eens te praote. Ajje hier meej te maoke krieg, daan kriejje toch wel effe un rooie kop vaan schaomte, zukke stumpurs as wullie soms binne. Moet een stopkontakt in uw woning vernieuwd worden, maak dan eerst de hele leiding stroomloos alvorens u be gint te werken. Het veiligste is als u de smeltveiligheid uit het schakelbord draait. Is er, na gebruik van benzine, een kring ontstaan, bestrooi deze dan met talk poeder, daarna uitborstelen. Borduursel moet steeds aan de achter zijde gestreken worden en linnen wordt veel mooier als u het aan de verkeerde kant strijkt: de draad aan de goede zij de wordt daardoor duidelijk zichtbaar. Een pelionia houdt van een vochtige, warme atmosfeer, maar mag niet in de zon staan. De pot op een omgekeerd schoteltje plaatsen en zorgen voor vol doende water hierop, voor de verdam ping. Ieder is moreel en wettelijk verplicht stuurinrichting en remmen van zijn voertuig goed te (laten) onderhouden. Nieuwe theedoeken zet u een nacht in water waarin ammoniais opgelost. Ze drogen daarna veel beter af. Een aspirinetablet,je in de bloemenvaas en uw bloemen blijven langer goed. U kunt ook een paar druppels kamferspl- ritus in het water doen.

Soester Courant | 1971 | | pagina 3