OM FIT TE BLIJVEN MOET MEN CALORIEëN TELLEN l U KIJKT ER DOORHEEN '•arf voor r in de bonen99 ttebt w het ooit zo zout gegeten? Ver borgen eerleiders „Ze moesten" JEUGDIGE MODE OM FIJN 11% JE SPELEN t Theorie en praktijk over gelijke rechten man/vrouw in Japan „ZON! DWSfly reisa Wedvlucht P.V. Ju Baar De voedingswaarde van spijzen en dranken wordt steeds geruime tijd in calorieën uitgedrukt. Calorie is een warrnle-eenheid, de hoeveelheid warm te, nodig cm 1 gram zuiver water van 0 tot 1 graad Celcius te verwarmen. Misschien zegl deze definitie u niet veel, maar daarover hoeft u dan echt nog niet in zak en as te zitten. We zullen het calorieënprobleem van een andere kant benaderen, zodat het be grip „calorie" u v/èl iets gaat zeggen. We ctc.n omdat wc trek hebben, maar in feite doet het voedsel méér dan allee.i enze honger stillen. Het be vat brandstoffen om de benodigde energie te leveren, en bouwstoffen om groei mogelijk te maken en de li chaamsweefsels in stand te houden. Dc brandstoffen zijn nodig voor alles wat cr in het lichaam omgaat, zowel in rust als bij beweging. Ze zijn de energie-leveranciers. Die hoeveelheid brandstof wordt uitgedrukt in warm- te-eenheden, de calorieën. TOCH WEER CALORlEcN Zoals u ziet ztfn we toch weer bij die geheimzinnige calorieën teruggeko men. Ook als wc slapen hebben we calorieën nodig, want de warmteleve- ring moet gewoon doorgaan. Slapend verbruiken we één calorie per minuut- Zodra we echter in beweging komen, hebben we extra brandstof nodig om de daartoe benodigde energie te produ ceren. Een zittend leven op kantoor of op school) vraagt gemiddeld 1.5 ca lorie per minuut; zeer zwaar werk daarentegen 7 of meer calorieën. Met wandelen verbruiken we 3 a 4 calo rieën per minuut, met fietsen gemid deld vijf. met gymnastische oefenin gen 3 tot 7. met voetballen en zwem men ongeveer 9 met wielrennen (als de Tour -Je France) 15 en een wie- Iersprinter kan zelfs 90 calorieën per minuut verbruiken. Het aantal calorieën dat de mens al naar de aard van zijn werk per dag nodig heeft ligt tussen de 2500 en 3000. Mogen we voor onze gezondheid niet dikker worden (of willen we om ande re redenen niet in gewicht toenemen), dan zullen we het aantal calorieën dat we per dag opkweken en verbruiken nauwkeurig in de gaten moeten hou den. Hebben we "gezondigd", dan zullen we het verbruik moeten opvoe ren. Tijdens een wandeling van 4 kilo meter worden ongeveer 210 calorieën verbruikt. Leggen we dezelfde afstand in een auto af, dan komen we slechts op 17,5 calorieën. Een stenotypiste ver bruikt achter een gewone standaard machine 450 calorieën per dag meer dan haar collega, die met een elek trische schrijfmachine werkt. Het ge bruik van moderne apparatuur en vooral het vele rijden met de auto vermindert onze lichamelijke activitei ten in zo'n sterke mate, dat de mens iets extra's moet gaan doen om het teveel aan opgenomen calorieën (te weinig verbruikte) kwijt te raken. EENVOUDIG Dat kan op een eenvoudige manier. Laat liever een stuk koek staan (350 cal), of eet dat ene zakje patat (400 cal) ot die doodgewone reep cho colade (150 cal) niet. Wanneer u maar raak eet, kunt u er echt niet tegen wandelen oï fietsen. Blyf gezond eten en zorg voor voldoende lichaamsbewe ging. Matig zjjn met spys en drank kan nooit kwaad maar houdt u fit. En zodra u ziet dat de weegschaal naar de verkeerde kant overslaat, moet u heel nauwkeurig de calorieën gaan tel len, als u er prijs op stelt fit te blij ven. Het is een vervelend werkje, maar het is eigen schuldde straf voor de „pekelzonden". 99' Er is geen idee zo dwaas of er trappen wel mensen in. Vooral op het gebied van geneesmiddelen en cosmetica blijkt de mensheid erg goedgelovig te zijn. Zo is er onlangs weer een Japanse arts, dr. Hiromichi Matsui opgestaan, die beweert een wondermiddel te hebben ontdekt tegen choleste'rolvorming (een vetachtige glanzende stof die in alle dierlijke vetten en in gal, bloed en hersenen voor komt), suikerziekte, reuma, maag- en ingewandstoornissen, te hoge en te lage bloeddruk en nog een heel scala andere ziekten. Dr. Matsui stopt zijn patiënten doodgewoon in de koffie (bonen). Vol gens de 47-jarige wonderdoener zou men door zo'n „koffiebad" tevens een fraaiere huid krijgen en een kilo per keer afvallen. U ziet wel, het klinkt allemaal erg aantrekkelijk, maar voor de minder goedgelovigen ook toch wel erg fantastisch. De patiënten worden in een kuil met een middellijn van 4 meter en een diepte van twee meter gezet, eigenlijk meer begraven. Want in die kuil is tweeëneenhalve ton Braziliaanse en Columbiaanse koffie gestort. Het is natuurlijk geen „doodgewone koffie", maar bonen vermengd met enzymen (een stof die de snelheid van bepaalde organische reacties kan wijzigen) en ananas. Alleen het hoofd van de patiënt steekt boven deze gemengde koffieberg uit. Daarna wordt de koffie op eentemperatuurvan 60 graden Celsius gebracht, een verre van koude douche, zodat men zich wel eerst medisch moet laten keuren voordat men zich aan deze kuur onderwerpt. Maar voor die keu ring zal dr. Matsui (tegen een aantrekkelijk honorarium) óók nog wel even willen zorgen. Door dit koffiebad zou de stofwisseling van het lichaam worden gereguleerd, terwijl het bovendien ideaal is voor het inbrengen van vitaminen en hormonen in het lichaam. Het bad duurt ongeveer een kwartier; daarna gaan de patiënten nog wat enzymenthee drinken en tot slot nemen ze ^en schuimbad met koffie-olie. Zijn ze dan hun kwalen nog niet kwijt, dan kan de behandeling herhaald worden. Net zolang totdat de portefeuille leeg is, nemen we aan. U bent misschien helemaal niet van plan vet te gaan "hamsteren": de meeste vrouwen hebben immers een hekel aan vetrolletjes en het "uitdijen van de dijen". Maar toch doet u waarschijnlijk "ongewild" mee aan die hamsterparty. Leest u de volgende wetenswaardigheden maar eens aandachtig. •fe In gesneden fabrieksbvood wordt tweemaal zoveel vet gedaan als in ongesneden brood en in weekeindbrood zelfs driemaal zo veel. Waarom? Omdatrméér vet het brood langer vers en-soepel houdt, dus het uitdrogen voorkomt. •fc In de zo onschuldig uitziende creamcracker zit bijna tweeëneen half maal zoveel vet als in een beschuit. Om in juiste cijfers te spreken: 1 creamcracker bevat 1,7 g vet (47 calorieën) en 1 be schuit heeft maar 0,7 g vet (37 calorieën). U doet er dus ver standig aan de verborgen verleider creamcracker te laten staan, als u zich zorgen over uw lijn maakt. ■fe Pinda's behoren tot de verborgen verleiders nummer één, want de pinda bestaat voor de helft uit vet: 100 gram pinda's bevat namelijk 49 g vet. Laat u dus niet verleiden 's avonds bij de tele visie geregeld pinda's te knabbelen. ■jüj- Als u in plaats van een biefstukje 's middags rookworst (bij voorbeeld bij een snijbonenmaaltje heerlijk!) op tafel zet, moet u er eigenlijk wél aan denken, dat een/derde rookworst 32 g vet bevat en 377 calorieën levert. Hebt u dit artikeltje met aandacht gelezen, dan zult u het met ons eens zijn dat gesneden fabrieksbrood, weekendbrood, creamcrackers, pinda's en rookworst, wat het vetgehalte betreft met recht onder de "verborgen verleiders" mogen woden geschaard. Met het oog op het be houd van een goede ge zondheid mag de mens per dag gemiddeld 5 gram zout gebruiken. In de westerse landen consumeren de mensen in doorsnee het dubbele gewicht, dus 10 gram. Professor Sasaki van de medische faculteit van de universiteit te Höro- saki heeft onlangs op het zesde wereldcongres voor hart- en vaatziek ten over deze kwestie een opzienbarend rap port wereldkundig ge maakt. Volgens deze Japanse professor krijgt de be volking van Japan als gevolg van het traditio nele voedselpakket per dag gemiddeld 20 gram keukenzout binnen, dat is dus tweemaal zoveel als in de westerse lan den. Sasaki heeft zich al tien jaar bezig gehouden met de nadelige invloed welke zout uitoefent op het vaatstelsel van de mens. Dat het gebruik van zout de bloeddruk verhoogt en daardoor het hart zwaarder belast dan .noodzakeiyk (en ...ge-, wenst) is, weten we al len reeds: bij het consta teren van een hartkwaal of verhoogde bloeddruk moet de patiënt immers vaak allereerst zoutloos gaan eten. Bij het onderzoek dat prof. Sasaki instelde, waren in de loop der ja ren 6000 mensen betrok ken. Bij het controleren van de gezondheidstoe stand van deze proefper sonen en het vaststellen van de doodsoorzaak van mensen, die tijdens deze proefperiode stier ven, kwam prof. Sasaki tot de conclusie dat de minder goede conditie van deze "patiënten" haast altijd te wijten was aan het teveel gebruiken van zout, waardoor in vele gevallen het leven werd bekort. Bij schoolkinderen in Japan was na een ver minderd gebruik van zout direct een verlaging van de bloeddruk te con stateren. Hierdoor wer den mogelijke oorzaken voor hart- en vaatlijden op latere leeftijd wegge nomen of in ieder geval sterk verminderd. Alles bij elkaar genomen is wel duideiyk, dat men er verstandig aan doet wat zuiniger met zout om te springen. Er worden heel wat zinnetjes door de mensen uitgesproken, die beginnen met ,,ze moesten" of ,,ik zou". En dan wor den er heel eenvoudige en verstandige oplossingen aan de hand gedaan voor zaken die toch zoveel te wensen overla ten. Maar als die mogelijkheden wer kelijk zo voor het grijpen lagen, waar om zouden ze dan niet worden aange vat? Omdat er een voorgeschiedenis aan verbonden is, die ivij niet of niet geheel kennenomdat er allerlei prak tische omstandigheden zijn, waar wij geen weet van hebben, en omdat we ook in de regel de gevolgen van onze schijnbaar zo vanzelfsprekende oplos singen helemaal niet kunnen overzien. En zo kan het middel wel eens erger blijken dan de kwaal. Ook de „ze", waartegen we onze bittere verwijten richten blijven gewoonlijk een uiterst vaag begrip. Het gaat ermee als met „de mensen", de jeugd, de Hollanders, de Amsterdammers. Maar al te ge makkelijk morden allen over één kam geschorenEn toch weten we maar al te goed hoeveel zelfs de leden van één enkel gezin kunnen verschillen in ka rakter, optreden, handigheid. Zeker zijn er op allerlei gebied, zowel in het klein als in het groot verbeteringen no dig en mogelijk. Het leven schrijdt voort en er zullen altijd aanpassingen moeten komen. Daartoe helpen we ech ter niet mee door ons altijd met een afbrekende kritiek op de lippen veilig achter onze verschansing terug te trekken. Het „ze moesten" moet eerst veranderen in „we moesten" om dan uit te groeien tot een tot werkelijk Kan- delen brengend „ik moest". Dat vergt heel wat meer energie en opofferings gezindheid dan het al even gemakke lijke en flauwe „ik zou". Hoe meer le venservaring iemand bezit, hoe minder vaak deze bewering over z'n lippen zal komen. Want hij of zij weet im mers hoeveel faktoren er meespelen om ons handelen te bepalen. Vaak la ten we iets, wat we zelf zouden willen doen weer na terwille van een ander. De kracht en gezondheid maakt onder scheid, dat we moeilijk kunnen navoe len, vooral wanneer we daartoe niet In de tijd van onze grootmoeders werd aan de make-up maar weinig aandacht besteed. Meisjes en vrouwen die haar lippen rood maakten werden zelfs voor „lichtekooien", vrouwen van losse zeden uitgemaakt. En ofschoon we echt niet dankbaar hoe ven te zyn vooi alle „zegeningen" van de moderne tijd, is het toch wèl een zegen dat het meisjes en vrouwen niet meer kwalijk wordt genomen als ze hun uiterlijk met alle mogelijke hulp middeltjes wat verfraaien. Het klinkt velen misschien nog wat idealistisch in de oren als we zeggen te geloven dat met het mooier worden van de vrouw haar eigen geluk en dat van haar omgeving toeneemt. Een vrouw die weet dat ze er goed en verzorgd uitziet, voelt zich nu eenmaal veel zekerder. Door haar zelfvertrou wen wordt haar goede humeur gesti muleerd en haar innerlijke tevreden heid wordt onherroepelijk uitgedragen op haar omgeving. „Een knappe vrouw wordt pas charmant wanneer ze goed gehumeurd is", luidt een Chi nees spreekwoord. En de waarheid van die woorden kunnen we elke dag in onze omgeving bevestigd zien. Het zal dan ook geen verbazing wekken dat elke vrouw die prijs stelt op char me en innerhjk geluk blijft zoeken naar de make-up die haar alles biedt waaraan ze behoefte heeft. Daarom is de vrouw ook in beginsel steeds geïnte resseerd in iets nieuws in de mode van de make-up. Zoiets nieuws ontdekten we dezer da gen bij onze leverancier van cosmeti ca: de Ultra-Lucent Face Glazer (met vier hoofdletters), een complete nieu we doorzichtige make-up. Dit nieuwe preparaat heeft niets te maken met rouge of blusher, maar is een zuivere, heldere make-up om als complete be handeling op het gehele gezicht aan te van harte bereid zijnDe financiën waarvan we al evenmin op de hoogte zijn spelen hun rol en tenslotte kan ook uiteindelijk het inzicht van een ander nog wel eens beter zijn dan het onze. Het kan natuurlijk zijn dat onze raad gevraagd wordt en dat de omstandig heden ons bekend gemaakt worden. Dan krijgt door medeleven en meeden ken ons „ik zou" een heel andere waar de. Dan is onze kritiek niet meer af brekend, maarnaar we althans hopen, opbouwend geworden. JETTY -1 Ook voor de jeugd is er op het gebied van de "mode" veel veranderd. Niet alleen hebben de kinderen "mede zeggenschap" of zo u wilt "inspraak" verworven bij de keuze van hun kleren, maar vooral ook zijn de normen die ouders stellen bij de aan schaf volkomen veranderd. Vroeger hadden de jongeren - evenals de ouderen - 's zondagse en daagse kleding. En zelfs die daagse kleding moest passen bij het status symbool, dat hun ouders zich hadden aangemeten. Wie het maar even kon doen zorgde er voor, dat zijn kin deren altijd en overal tip-top te voorschijn kwamen: de fa milie of "de buurt" mocht er anders eens wat van zeggen. Door al die "musts" of ta boes werd de levensvreugde van het kind de kop inge drukt. Met mooie kleren mocht er niet geravot worden op straat, er moest zuinig mee worden omgesprongen en ze mochten er eigenlijk niets anders mee doen dan ze netjes dragen. Tegenwoor dig is de voornaamste eis die men aan kinderkleding stelt, dat ze in de eerste plaats functioneel moet zijn. Men heeft ingezien dat de torenhoge flats en de over volle straten de jeugd als het ware in een dwangbuis gevangen houden. Voor die kinderen zijn er geen weilan den en bossen meer waar ze zich kunnen uitleven. Men heeft speelplaatsen op plei nen en op binnenhoven van flats gecreëerd, omdat een kind nu eenmaal zijn overtol lige energie kwijt moet: het moet zich kunnen uitleven. Toch zou ook dat uitleven een onhaalbare kaart zijn ge bleven als er niet tezelfdertijd kleren op de markt waren gekomen die het kind bewe gingsvrijheid geven en die ook best vuil mogen worden. Dank zij nieuwe vindingen op het gebied van de stoffenfa- brlcage, konden de fabrikan ten komen met kinderkleren ren die tegen een stootje kunnen, die makkelijk was- baar, snel drogend en kreuk- herstellend zijn. Het ging in een moeite door deze kleren ook aan de mode aan te pas sen. Natuurlijk worden deze dralon-broekpakken in au bergine en andere modekleu ren geleverd. De comfortabe le, eveneens van draion ge breide speelpakken voor jon gens worden veel gedragen met een kort lumberjack of een lang ritsjasje met grote zakken. brengen. Bovendien kan het gebruikt worden als over- of onder make-up, waardoor de huid een uniek lichtend effect krijgt. De Ultra-Lucent Face Glazer wordt gebracht in een smaakvolle uitgevoer de opdraaibare stick. Op de verpak king vindt u een complete ge bruiksaanwijzing in het Nederlands. Ze is verkrijgbaar in 4 tinten: clear blush (een zuiver, levendig rood), cle ar peach een tere perzik-tint), clear bronze een zongebruind natuurlijk brons) en amber bronze (een zacht rosebruine tint). Ofschoon alle kleuren transparant zijn, doet u er goed aan de stick te kopen die bij uw tint en type past. (Prijs 14,95) Volgens de wetgeving van. 1946 heb ben de mannen en vrouwen in Japan dezelfde rechten. Maar in de praktijk komt daar nog bitter weinig van te recht. Vandaar dan ook dat in Japan de emancipatiestrijd nog fel wordt ge voerd. Dankzij het gebrek aan ar beidskrachten vormen de vrouwen in Japan thans de helft van het onderwij zend personeel bij het lager onderwijs 60 procent van de apothekers, 40 pro cent van de werkers in sociale beroe pen en 10 procent van de artsen. In andere beroepen hebben de meesten van hun sexegenoten echter de slechtst betaalde banen. In de grote bedrijven en bij de overheid vormen zij nog altijd een heel kleine minder heid. Als een Japanse vrouw een ka- derpost gaat bekleden, bésteden pers en televisie daaraan zoveel aandacht, dat zij een nationale beroemdheid wordt. Er zijn echter wel enkele gunstige veranderingen voor de vrouw te bespeuren. Vooi de eerste keer in de geschiedenis leidt de Tokyo-Bank zes vrouwen op vooi haar buitenlandse fili alen. In 1947 kreeg een Japanse vrouw 43 procent van het loon dat een man nelijke arbeidskracht voor gelijkwaar dig werk ontving,thans is dat 48 pro- cent. Gaat deze gelijkschakeling in het zelfde tempo voort, dan zal het 200 jaar duren voordat er gelijke lonen voor mannen en vrouwen in Japan bestaan. Zondag nam S.O. Soest dee tiewedstrijd v< de K.N.A.U. op complex van i tas". De eerste wed houden werd, toen een 3e ervaring, die lijk naar vorei prestaties van wind sterk we Soest tijdens d wat betekende 241 punten méd Een belangrijk leverde Gerjo 3000 meter. Zo enige onberekei na stormachtig» Soester atleet meer afstond, mocht dan nie omstandigheden wel dat aanslui op deze afstand de mogelijkhede Jan Paauw zor* zijn aandeel in taal klassement 'in 52 sec. rond. Piet Majoor drc steentje bij dooi 3500 meter in 4 Kon S.O. Soest het ware het ve geven, op de tec zij toch nog wel plaatsen tijdens te behalen zulle Debutant Gijs 1 academie voor zorgde voor een - zijn eerste optre met 1,60 m een j tigen. Met deze slag op de 3e pi klasseerde hij zit van 5,25 m. Peter Overbeek NIEUW VO Heeft U nog een Vlieg er eens uit! 4 of 5 dagen na nos, Benidorm o clusief volledige Gratis reisprograi De meeste winter eens uit. Steenhoffstraat 9a Dit weekend had van Orleans. Afs duiven werden ge De vereniging „I deze wedvlucht d Aankomst le pri Snelheid 1525,20 n Aankomst laatste snelheid 1393,37 rr, Uitslag: R. Vosku Rauch 2. L. den 4 39. G. Rijksen 5 38 49 62 68 87 97. Gorissen 8 85. G. 1 len 11 14 23 44. L, 74. A. van Dorresl A. van Ginkel 17 83. H. van Hengst 50. J. van d Brakel van Groenestein 2 71. C. van de Veei 66 70. H. Rauch 36 C. Dijkman 40 43 1 P. Duyst 48. M d E. de Goede 54. C. C. de Goede 64. H. de Lugt 69 98. A. Dijk 78 88. H. W Bree 84. G. Zeijpv 96 A. de Bes 100. De vereniging „D ook aan deze wet cours waren 403 di duif kwam aan om ste prijsduif arrivé P. Taalman 1. E. 58 71 72 73. W. Ro mei 4 17 24 47 74 J. Ruttenberg 8 70. Kaats 10. S.K.B. 13 nestein 14. H. v. d. sen 18. J. Kamerbe 61. A. Meester 21 A. Papenburg 28 30 32 41 42 55 57 6C 36 75. H. Verkerk c 38 49 56 68. C. Jal laar 44 50 52. D. Ottens 53. H. Kete Uhl 77 78. Door bnvenstaanc deelgenomen aan Vilvoorde. Afstand ren 146 duiven in uur met een Z.W. De le duif arriveei maakte een snelhe per minuut. De 1 veerde om 9.08.40 De uitslag luidt; J. Leij en horst 2 6 8 4 10 13 27. J. de R 37. P. Ouderdorp J: van Essen 11 15 17 Nap 16 .J. v. d. B' Hartog 28. f

Soester Courant | 1971 | | pagina 6