toen - Soest Soest nu ZIEKENAUTO TELEFOON 5980 Het oog gericht op slecht voorbeeld V.V.V.-nieuws RIJN EN MAAS VERVUILEN HET LUISTER EN KIJKGELD Ronald de' Zeeuw een Soester goochelaar PRINS CLAUS 45 JAAR Vrijdag 3 september 1971 50e jaargang no. 7 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 Ontspanningsdag voor gehandicapten en Ned. Herv. Jeugdraad Middenwijk Tentoonstelling scholengemeenschap „Eemland" Bedreiging voor onze drinkwaterproduktie Vele giftige stoffen Avondgebed SOESTER (COURANT Abonnement per kwartaal 4,50. Buiten Soest per kwartaal 8,— Verschijnt iedere dinsdag en vrjjdag Op zondag 42 september a.s. wordt voor gehandicapten en bejaarden een ont spanningsdag georganiseerd in de Expo - Hal te Hilversum. De dag begint met een oecumenisch samenzijn, verzorgd door de Raad van Kerken en met medewerking van di verse koren. Van 12.30 tot 13.30 uur treden op de club van 500. 's Middags zullen de ge zamenlijke omroepen een gevarieerd progamma aanbieden, waaraan bekende radio- en t.v.- mensen hun medewer king verlenen. Deelnemers worden verzocht om 10.00 uur aanwezig te zijn. Het einde van de ze feestdag zal omstreeks half vijf lig gen. In verband met dieeten, wordt ieder verzocht een eigen lunchpakket mee te nemen. Koffie, thee en frisdranken worden in de Eexpo-hal verkocht. Jammer genoeg kunnen deze keer de bedlegerigen niet uitgenodigd worden, omdat doktoren dit ten sterkste afra den. De entreeprijs voor de gehele dag be draagt ƒ3,50 p.p. Deze entreeprijs geldt ook voor de begeleiders en moet aan de kassa van de Expo-hal betaald worden. Men wordt verzocht zoveel mogelijk voor eigen vervoer te zorgen. Rolstoe len zijn aanwezig voor vervoer van de auto of bus naar de zitplaatsen. Gehan dicapten die een rolstoel gebruiken, worden verzocht deze mee te nemen. Deelnemers uit Soest kunnen zich opge ven bij mevr. M. J. Westerveld-Higler, Braamweg 78 of bij de heer "VV. Na- dorp, Christinalaan 39, door bij een van deze adressen een briefje in de brieven bus te deponeren. De Stichting Federatieve Raad voorheb Bejaardenwerk Soest verzoekt de blok hoofden de bejaarden in hun wijk at tent te maken op deze ontspanningsdag en eventuele opgaven door te geven aan de heer G. Loeb (Eltheto). Leden van de bejaardensociëteit kunnen zich opgeven bij de dames van de U.V.V. De Expo-hal is gelegen bij de halte van de spoorwegen op de Soestdijkerstraat- weg te Hilversum. De rode bussen van Tensen stoppen vóór de Expo-hal. De Herv. Jeugdraad Middenwijk maakt bekend dat met de Jeugdclubs zal wor den gestart in de week van 13 tot 17 september en dan weer elke week., en wel als volgt: Maandagavond. 19.00 - 20.00 uur - 8-10 jr. gemengd, aanvang 13 september. Donderdagavond 19.00-20.15 uur - 10-12 jr. gemengd, aanvang 16 september. Vrijdagavond 19.00 - 20.30 uur - 12-14 jr. jongens, aanvang 17 september. Vrijdagavond II 20.30 - 22.30 uur -15-18 jr. gemengd, aanvang 17 september. Aan de opening van dit nieuwe seizoen wordt een filmavond georganiseerd voor alle clubleden gezamenlijk en wel op vrijdag 10 september in het Gebouw Middenwijk aan de Pieter de Hooghlaan. Aanvang half acht. De legering zal er reeds met ingang van 1 november a.s. toe over gaan de P.T.T. tarieven te verhogen. Uit bedrijfsecono misch gezichtspunt gezien is daar voor de postdienst niet aan te ontkomen. In 1970 leed deze dienst een verlies van meer dan 120 miljoen. Op de telefoon dienst werd nog ca. ƒ100 miljoen winst gemaakt en als wij zien dat het totale P.T.T. bedrijf nog 153 miljoen heeft overgehouden dan is er nog geen reden tot paniek. Ondanks het winstcijfer van de telefoon zijn de tarieven van deze dienst toch nog met ca 10% verhoogd. Weliswaar was de totale winst van P.T.T. in 1970 ruim 100 miljoen lager dan in 1969 maar het is nog altijd de vraag of een staatsbedrijf winst moet maken. Als men tot een kostendekking komt wordt er niemand tekort gedaan in een aan de gemeenschap toebehoren de dienstverlening. De verhoging van de prijs voor druk werken met een derde van de prijs, de stijging van de pakketpost van ƒ1,75 naar f 2,50 voor de le kilo zijn voor beelden van buitensporige prijsverho gingen. De overheid geeft hiermee niet alleen een slecht voorbeeld aan het be drijfsleven, dat gevraagd is om een be heerst prijsbeleid te volgen, ook wordt een deel van het zakenleven in grote moeilijkheden gebracht. Een groep be drijven is voor haar bestaansgrond van de diensten van P.T.T. afhankelijk. Zij zullen via verhogingen als de boosdoe ners van prijsopdrijving worden uitge kreten. Andere bedrijven zien bepaalde afdelingen plotseling onrendabel wor den door verhoging van porto-kosten. De forse verhoging van de posttarieven wordt aldus tot een slecht voorbeeld van de staat in de strijd tegen inflaties. Daarnaast laat zij tientallen onderne mingen op korte termijn haar bedrijfs beleid saneren. Als daar weer afvloei ing en werkloosheid uit voorkomen zijn het de ondernemers weer die de reke ning van onbekwaamheid gepresenteerd krijgen. KANTMAN Ter gelegenheid van het feit dat tien jaar geleden, in september 1961, voor het eerst Technisch onderwijs in Soest gegeven werd, wordt in het Artishock- gebouw aan de Steenhoffstraat een ten toonstelling georganiseerd van werk stukken, gemaakt door leerlingen van de brugklas tijdens de handvaardig- heidslessen. De expositie wordt vrijdagavond 3 sep tember, des avonds om 8 uur, geopend door de voorzitter van de scholenge meenschap Eemland, de heer Mr. C. C. M. Collard uit Baarn. De tentoonstelling loopt tot 30 sep We zullen het altijd wel blijven vinden, dat een jaar omvliegt. Het is dan ook bijna niet te geloven, dat het beroemde Bloemencorso van Aalsmeer voor de deur staat. Nou ja... dat wil zeggen, binnen de poorten van Aalsmeer dan en U zult daar zelfs een enorme corso-colonne aantreffen. Op zaterdag, 4 september komt deze pracht en praal naar buiten en voor geïnte resseerden onder U geven wij hierbij de route: start om 9.30 uur (Aalsmeer) via Amstelveen naar het Olympisch Stadion te Amsterdam, 14.25 vertrek van het Stadion om naar de Dam te rijden, waar het Défilé omstreeks 16.00 uur zal plaatsvinden. Via het Stadionplein volgt de terugkeer naar Aalsmeer. Er>. als U dan tóch naar Aalsmeer bent getrokken en U houdt van muziek, blijft U dan vooral eventjes luisteren naar de Am sterdamse Politiekapel, die van 20.30 tot 22.00 uur op het Raadhuisplein een aan tal fraaie nummers zal laten horen. Maar er is nog meer te doen op zater dag, 4^ september. Een heel ander evene ment is het Polstok-verspringen, dat op de uiterwaard Jaarsveld-Lopik wordt gehouden. Het gaat hier om een 2-kamp Friesland-Holland en het dunkt ons, dat dit een spannende zaak kan wor den. Wie wil kijken betaalt, als volwas sene ƒ2,— en als kind ƒ1,—. Er is een grote parkeergelegenheid in de nabij heid van de springschans en U dient wel precies om 14.00 uur aanwezig te zijn omdat men dan zal starten met het voorstellen van de groepen. Om 14.15 uur zal het er dan om gaan spannen. We hebben een klein aantal folder* met de gegevens. Er is nog net genoeg tijd om er daarvan eentje bij ons te ko men meepikken. De Snip en Snap-voorstelling blijft nog tot eind oktober in Theater Carré, maar tijdig bespreken van plaatsen is wel raadzaam. Het gaat alweer hard met de verkoop vooral de vrijdag- en zaterdag avonden blijken, zoals gewoonlijk, in trek. Wanneer U bij ons komt reserve ren, streept U dan meerdere data in Uw agenda aan en overlegt U ook meer dan 1 datum met Uw familie of uit- gaansvrienden, dan is er meer kans om meteen een aantal plaatsen vast te leg- genen U bespaart U de moeite van en kele malen heen en weer lopen. En met al deze uitgangetjes valt er ge noeg plezierigs te beleven. Z.K.H. prins Claus hoopt maandag a.s. zijn 45ste verjaardag te vieren. Velen zullen die dag de vlag weer uitsteken, want de prins heeft zich in de jaren dat hij in ons land verblijft alom geliefd weten te maken. Hij wordt gewaardeerd om zijn eenvoudige openhartigheid en is een zeer aanvaardbare toekomstige prins-gemaal. Wij wensen de prins een prettige dag toe temidden van zijn familieleden. De kwaliteit van het water in de Rijn en de Maas is het afgelopen jaar verder achteruitgegaan. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid heeft verschillende gif tige stoffen in het Rijnwater gemeten en het Maaswater wordt sterk verontreinigd door stikstofverbindingen e.d. Oud- minister Bakker heeft nog niet zo lang geleden gezegd dat „het oppervlak tewater over vijftien jaar schoon is", maar het kortgeleden verschenen jaar verslag van de Rijnmondkommissie Wa terleidingbedrijven (R.I.W.A.) is heel wat pessimistischer, maar waarschijnlijk ook realistischer van toon. Terwijl er ln west-Duitsland en Zwit serland al jaren een goede wetgeving is, is in Nederland pas op 1 december 1970 de Wet Verontreiniging Oppervlaktewa teren in werking getreden. Het beleid is er hier tot nu toe op gericht geweest al leen het minimale te doen. Teveel wordt De door de staat geheven luister- en kijkgelden worden in omroepkringen te laag geacht. Dat zal ook wel zo zijn, •want wat de omroepverenigingen ons op t.v.- gebied, vooral in de zomer maanden voorzetten, getuigt van zo'n armetierigheid, dat we het grotendeels beter kwijt dan rijk kunnen zijn. Trou wens ook wat er door de Nos over het algemeen van het journaal wordt ge fabriekt is zo armelijk aan beelden, dat we wel moeten aanemen dat de finan ciële middelen een betere presentatie van het nieuws in de weg staan, anders zou het alleen van journalistiek onbe nul of gemakzucht getuigen en dat wil len we niet aannemen. Nu is 75,— per jaar voor al het genoe gen, het inzicht, de ontwikkeling en het gemak dat de radio en t.v, ons kunnen bieden voor de tegenwoordige tijd ook bepaald laag te noemen. Ga maar eens na wat we voor het bezoeken van to neelvoorstellingen, concerten en voet balwedstrijden per keer moeten neertel len, ook al wordt veel hiervan door subsidie nog zo laag mogelijk in prijs gehouden. Vorige week heeft o.a. de heer Kloos, momenteel voorzitter van de V.A.R.A. het onderwerp 'van de kijk-en luister gelden weer eens te berde gebracht. Hij meent, dat die gelden, omdat ze door de staat worden geind. eigenlijk een soort belasting zijn. En uit deze gezichtshoek redenerend wil hij de hoogte van de kijk- en luistergelden een progessief karakter geven. De laagst gesalarieer- den wil hij dan niets laten betalen, de middenklasse het huidige kijk- en luis tergeld en de hogere salarisklasse steeds hogere rechten laten betalen. We vragen ons af waarom? Niemand is verplicht om zich een t.v.-toestel aan te schaffen, nóch hebben we dat bepaald nodig voor onze levensbehoefte. Er zijn in ons land nog vele gezinnen die de kijkkast niet in huis willen hebben, om dat zij hun belangstelling nog op an dere zaken richten. Hoe verbreid ook, een noodzaak is het bezit van een t.v.- toestel niet te noemen. Maar afgezien daarvan, waarom zouden voor precies hetzelfde genot de een zo> veel meer moeten betalen dan de ande re? We meenden dat diskriminatie in Nederland, en zeker in de politieke kring van de heer Kloos, uit den boze wordt geacht. En verscheidenheid in de hoogte van de kijk- en luistergelden komt toch neer op het diskrimineren van bepaalde volksgroepen. Het idee van de heer Kloos komt som migen misschien voor als een prachtige sociale gedachte. Velen weten op soci aal gebied niet zo heel veel anders meer te bedenken dan voor de laagst betaalden vrijstellingen van belastingen sociale verplichtingen en andere rechten te bepleiten. Dat komt in feite neer op een enigszins verkapte verbetering van het telkens al opgetrokken minimum loon en wat daar direkt op volgt. Als die laagst gesalarieerden zich nu een t.v.-toestel willen en kunnen permitte ren en daarvoor normaal de rechten betalen, welke aanleiding zou er dan zijn om hen nu plotseling van die rech ten te ontlasten en die te laten betalen door de hoger gesalarieerden? Zeker, er kunnen ten aanzien van uit sluitend op a.o.w. aangewezen bejaar den en wellicht enkele andere gevallen nog kategoriën zijn voorwie de t.v. een laatste bindmiddel met de wereld is, die we daarom het bezit ervan niet kunnen ontzeggen, maar voor die groe pen is er reeds de mogelijkheid om minder om geen kijk- en luistergeld te betalen. De door de heer Kloos gedachte rege ling geldt dus niet hen in de le plaats. De laagst betaalden hebben toch ook geen vrije toegang in bioscopen, toneel- en concertzalen en bij voetbalwedstrij den? Waarom zouden ze dit voorrecht dan wel gaan genieten wanneer ze thuis in hun gemakkelijke stoel voor de beeld buis gaan zitten? De redelijkheid daar van ontgaat ons, mede gezien wat er sociaal reeds voor deze groepen werd en wordt gedaan en gezien wat de ho gere inkomenstrekkers reeds mede voor hen moeten betalen. Waar het kijken naar t.v. geen nood zaak is, zoals het beschikken over een vuilnisbak of een aansluiting op licht en water, maar een vrijwilleg gekozen genoegen, kunnen we het niet als rede lijk zien dat de ene groep dat genoegen gaat bekostigen ten gunste van de an der. Ook in onze sociale ideeën moeten We de redelijkheid niet uit het oog ver liezen. er vertrouwd op de verdunning in gro tere wateren en op de natuurlijke zelf reiniging. Het Rijnwater bevat kwik, dat de eigen schap heeft zich op te hopen in levende organismen (b.v. vissen). Door het eten van dergelijke vis zijn in Japan zelfs mensen om het leven gekomen! Per jaar passeert ongeveer 85 ton kwik ongevraagd onze grens. Waar blijft al dat kwik? Een gedeelte komt via de IJssel in het IJsselmeer terecht en hoopt zich daar ten dele op. Bekend is bijvoorbeeld, dat het slib in het Keteldiep bij Kampen re latief veel kwik bevat. Het grootste ge deelte komt in de Noordzee terecht en zal de daarin levende vis kunnen be dreigen. Verontremiging met kwik en an dere giftige meialen kan onherstelbare schade aanrichten in het milieu van de Noordzee. Het is al diverse keren geko men tot ernstige, locale vissterfte langs de Nederlandse en Engelse kust. Behalve kwik zijn er nog andere giftige stoffen in het Rijnwater gemeten zoals arsenicum (geliefde stof voor gifmoorde- naars!) en cadmium. Per jaar voert de Rijn ongeveer 1000 ton arsenicum mee! De totale hoeveelheden giftige stoffen in de Rijn zijn onrustbarend hoog, vooral als we bedenken, dat van jaar tot jaar de hoeveelheid van deze stoffen in IJsselmeer en Noordzee stijgt. De drink waterbedrijven konden de giftige stof fen tot dusverre nog van het drinkwater verwijderd houden, maar opde lapge duur is onze drinkwater produktie ook niet veilig meer. De bestrijding van deze verontreiniging dient met dezelfde strengheid doorgevoerd te worden als waarmee radioaktieve stoffen worden geweerd. En wat onze andere grote rivier, de Maas betreft, de kwaliteit van het Maas water gaat ook steeds verder achteruit. Afgezien van de hogere waterafvoer is het chloride gehalte en de radioaktiviteit van het Maaswater toegenomen, zoals o.a. metingen te Heusden uitwezen. De sterke verontreiniging van het Maas water met stikstofverbindingen (de Staatsmijnen te Limburg leveren een be langrijke bijdrage hieraan) is in 1970 niet gedaald. Al met al is er dus reden om be zorgdheid uit te spreken over de toekom stige kwaliteit van het water in de Maas. Die bezorgdheid wordt nog groter als we in aanmerking nemen dat de indus triële groei in zuid-Limburg veel indus trieel afvalwater produceert. Hierdoor komen giftige stoffen als fosfaat en am moniak in de Maas, die betekenis kunnen hebben voor de drinkwaterproduktie. Bovendien wordt de Maas ook nog ver ontreinigd door de Belgische industrie. Hierdoor is bijvoorbeeld het Maaswater te Maastricht volledig ongeschikt als zwemwater. Metingen eind 1970 toonden aan, dat het Maaswater in de Limburgse hoofdstad sterk verontreinigd was met fosfaat, fluoride en nitraat. Het stemt daarom tot bezorgdheid, dat Nederland, ook in mentaliteit, zo achter loopt bij landen als west-Duitsland en Zwitserland, waar men krachtiger maat regelen tegen de waterverontreiniging heeft genomen. In elk geval is het dui delijk, dat de toenemende verontreiniging van het Rijn- en Maaswater een poten tiële bedreiging voor onze drinkwater produktie en düs voor onze volksgezond heid vormt. Ronald de Zeeuw, sinds 21/: jaar wo nend in Soest, begon al als kind met goochelen. Zijn attributen verdiende hij met de verkoop van postzegels en van tweede hands strafwerk. Toen hij 14 jaar was, won hij een wedstrijd. Zowel op de middelbare school als later bij de marine, vermaakte hij zijn vrienden met vingervlugge trucs en duiven uit het niets. Het was en is nog steeds vrije tijdsbe steding. Vroeger reisde hij na zijn werk samen met zijn vrouw door het land en traden dan op als „Henri de Longville et Vivien." Door zijn verhuizing naar Soest, hij is inkoper bij een bedrijf van haircosme- ticS, was daar aanvankelijk minder tijd voor beschikbaar, maar daar komt hu weer verandering in. Vanaf zondag 5 september gaat hij eni ge voorstellingen geven in Artishock's Zondagmiddagtheater, voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Hij geniet overigens al wel plaatselijke bekendheid. Hij is een vaste gast op de sinterklaasfeestjés van de v.v. SEC en trad ondermeer op voor de jeugd van de school „De "Wiek slag" in het Soesterveen. De Zeeuw wil zich nu meer gaan toe leggen op. voorstellingen voor kinderen. Uit Oost-Duitsland heeft hij een serie poppen l^ten komen en na een paar maanden oefenen zal hij'dan ook optre den als poppenspeler en buikspreker. A.s. zaterdag zal in de Oude Kerk te Soest hét avondgebed gehouden worden. Het kerkkoor zingt enige motetten, o.a. van H. F. Micheelsen en A. Schuurman. De Cantor-organist Jan Jansen zal or- gelkoralên van J. S. Bach ten gehore brengen. Aanvang 19.00 uur. Slaserii De Koning aan de Juiianalaan vijftig jaar geleden. Dezelfde plaats na

Soester Courant | 1971 | | pagina 1