ML AND, ÏEMAAT Naar de „top" in zonncbloemwedstriid KINDEREN HELPEN KINDEREN Het Gilde viert!«het Gilde juicht! TEIIYIETTE VERKEERSSPIEGEL EILAND BOUWEN IN DE NOORDZEE Kunstenaarsvereniging Artishock helpt met vrijetijdsbesteding UIT DE HOGESCHOOL DER WETENSCHAP KAMERMUZIEK IN SOEST kbekwame WERKERS en TSELAARS. AAGD PERS0N kte opvolger, HAMD0RFF IALIENBEREIDER chef de partie Bekennt maakking TE0BYNETTE WEEKENDAAKBBEDING „Ghicsc" elektrische flesseiswarmer voer 27,50 Kinderwagen Speciaalzaak Burg. Grothestraat 14 Soest Telefoon 7951 Voorwerpen op straat WIJ KENNEN MENSEN DIE IEDER JAAR MÉÉR VERDIENEN! WIJ KENNEN MENSEN DIE IEDER JAAR MEER GENIETEN VAN HET LEVEN Typen - Steno - Handelscorrespondenties Boekhouden - Middenstand Algemene ontwikkeling CONVERSATIELESSEN in Engels, Duits, Frans, Italiaans, Spaans Instituut Hulscher Landwinning wegens ruimtegebrek 47 cursussen in het nieuwe seizoen TUIN-ADVIESCENTRUM 't aar der koog t A. J. J. M. v. d. Breemer Ondervoeding Telef. Brandweer 3333 Politiebureau 444 4 en Aann. Mij HIB0S STEEL VUURSCHE OR HET BUFFET Een veilig gevoel een gebruikte wa- gen met A-1 garan tie bij ons kopen i Inruil Financieren Auto Service jtomobielbedrijf N-ALGRAPHY N.V. FETBEDIENDE II CHEF DE RANG N-ALGRAPHY N.V. Vrijdag 3 september 1971 Na de laatste opgave is de stand thans: van Wegen, Bosstraat 20 met 43272 cm en P. Hofslot, Birkstraat 130a met 41872 cm. b. De breedste zonnebloem: de heer J. F. v. Steen, Beetzlaan 141 met 37,8 cm en de heer A. Roest, Oude Utrechtseweg 48 met 33,5 cm. c. Het grootste aantal bloemen aan één plant: mevrouw D. Tebbens-Wolfsen, Heuvelweg 8 met 33 bloemen en de heer F. Schalkx, van Lenneplaan 80 met 17 bloemen. Verdere opgaven kunnen nog steeds doorgegeven worden aan de heer C. Uiterwijk, Kerkpad N.Z. 49. Het Indiase Rode Kruis, dat nu 5000 vrijwilligers aan het werk heeft voor de hulpverlening aan de ruim zeven mil joen Oost-Pakistaanse vluchtelingen, on der wie bijna drie miljoen kinderen on der de 15 jaar, strijdt in de allereerste plaats tegen de ondervoeding waaraan veel jeugdige vluchtelingetjes vooral lij den. Zo verzorgt het Indiase Rode Kruis bij voorbeeld een aanvullend medisch en voedingsprogramma ten behoeve van kinderen onder de zeven jaar en van aanstaande en jonge moeders. Half augustus had' het Indiase Rode Kruis 1200 van dergelijke „milkstations" ten behoeve van meer dan een miljoen vluchtelingen in bedrijf en dit pro gramma breidt zich nog steeds uit. De vrijwilligers van het Indiase Rode Kruis beperken zich echter niet tot het uitdelen van melk en multivitaminen- tabletten; zij proberen ook de kinderen die tengevolge van de doorstane ellende uit het lood zijn geslagen, mentaal op te vangen. In de vluchtelingenkampen pra ten de ouderen vaak over weinig anders dan de schiet- en brandpartijen in Oost- Pakistan, de vlucht naar India en de guerilla-aktiviteiten van degenen die zijn achtergebleven. Het Rode Kruis tracht de kinderen en kele uren per dag uit deze wat criminele sfeer te halen, een begin van onderwijs te stimuleren en spelletjes met hen te doen. Voor wat dat laatste betreft, be schikt het Indiase Rode Kruis over geen enkel materiaal. Het Nederlandse Rode Kruis, dat zich in eerste instantie op de hulpverlening in de ergste noodsituatie heeft geworpen, heeft daarnaast nu een projekt ontwik keld voor de verstrekking van schrijf- en tekenmateriaal, en van speelgoed waarmee Aziatische kinderen graag spe len. Dit speelgoed kan door het Neder landse Jeugd Rode Kruis uit eigen voorraad geleverd worden. Om het onderwijs in de diverse kampen weer op gang te brengen start het Jeugd Rode Kruis op 15 september a.s. de aktie „Kinderen helpen kinderen" (van 15 september tot 15 oktober). Het Jeugd Rode Kruis doet een beroep op de Nederlandse jeugd om door mid del van het bijeenbrengen van nieuwe schrijf- en tekenmaterialen en gelden, het Indiase Rode Kruis in staat te stel len het onderwijs aan de vluchtelingen kinderen te helpen stimuleren. Gevraagd worden: schriften, kladblocs, tekenblocs, potloden, kleurpotloden, li- nealen en puntenslijpers. Financiële bijdragen zijn ook bijzonder welkom. (Voor het onderwijs aan groe pen kinderen zijn o.a. grote schoolborden nodig. Kosten: ƒ85,per stuk). Giften kunnen worden overgemaakt op giro 575.000 t.n.v. Nederlandse Rode Kruis, Den Haag, onder vermelding van „Kin deren helpen kinderen". Inlichtingen: Nederlandse Jeugd Rode Kruis, Prinsessegracht 27, Den Haag, tel. 070-184200, of bij de plaatselijke Rode Kruis-afdeling. „Het Bestuur van het Groote Gaesbeeker gild maakt by deze bekent aan al de leden van het Groote Gaesbeker gild, dat de teering zal plaats hebben op de gebruikelijke wijze in het café bij de Wed. J. J. Kamerbeek te Soest, op Maan dag 5 October, Dinsdag 6 October en Woensdag 7 October." Het bovenstaande is het begin van een aanplakbiljet uit het jaar 1903, onderte kend door Jan van den Bremer, Ouw- derman, waarbij de leden van het Groot Gaesbeeker Gilde of Sint Aachten Schut tersgilde van Soest worden opgeroepen voor de deelname aan de 4-jaarlijkse teerdagen. Zoals ook nu nog in de plaatsen, waar het gildeleven welig tiert, de gildefeesten zich kenmerken door uitbundigheid, was ook het feest van het Groot Gaesbeeker Gilde in vroeger dagen een feest van grote uitbundigheid, een feest van eten en drinken en dansen om.de gildsboom. Het was „het" feest in Soest, waarnaar door de gildeleden reeds lang tevoren werd uitgezien, en doordat een groot gedeelte van de Soester bevolking deel uitmaakte van het gilde, was het een volksfeest bij uitstek. Door de sterke groei van de bevolking van onze gemeente is het aantal gilde- leden procentueel sterk verminderd maar dat behoeft niet te betekenen, dat het gildefeest niet een feest kan zijn voor de gehele bevolking. Vooral nu na 1960 het schuttersfeest gehouden wordt op de eerste zondag van september mag het gezien worden als een feest ter afsluiting van de zomer. Heel in het bijzonder nu aanstaande zon dag wederom de 4-jaarlijkse teerdag wordt gehouden heeft het bestuur van het Groot Gaesbeeker Gilde getracht om rond het koningschieten diverse andere wedstrijden en attracties te organiseren, zodat jong en oud aan het feest kunnen deelnemen. Wij verwijzen U hiervoor naar het elders in dit blad opgenomen feestprogramma. Tijdens de middag geeft P.V.O. acte de presence met haar majorettekorps, terwijl onze eigen Soester Boerendansgroep U de oude boerendansen laat zien en leden van het tamboer- en vendelkorps van het gilde tonen U prachtige staaltjes van individueel vendelen. Door uw belangstelling en deelname laat U zien dat U de organisatie van zo'n volksfeest in Soest op prijs stelt. Het zal voor het gildebestuur een stimulans zijn om dit feest in de komende jaren, zo mogelijk in samenwerking met andere verenigingen, nog verder uit te bouwen. Komt, ziet en doet mee! Het Gildebestuur W. SCHIMMEL Vele wetenschapsmensen hebben zich reeds verdiept in de konsekwenties van zulk een spektakulaire operatie. Een van hen ls ir. C. van der Burgt, hoofd-in- genieur-direkteur van de Rijkswater staat. Hij heeft zijn opvattingen over het bou wen in de Noordzee onlangs geformu leerd in een voordracht, waarvan wij de voornaamste gezichtspunten weergeven. Kosten minstens 100 per vierkantie meter Het winnen van land in de Noordzee zal geen goedkope operatie worden. De land- winst in de Noordoostpolder, kostte des tijds 1 per vierkante meter, dat is 10.000 per ha. In de Lauwerszee was dit bedrag 3 per vierkante meter. De Maasvlakte (Europoort) kostte reeds en kele tientallen guldens per vierkante me ter. Op de Noordzee zullen we volgens ir. Van der Burgt moeten rekenen op een prijs minimaal 100 per vierkante meter. Bij een waterdiepte van 6 meter zal men een eiland van tenminste 20 ha moeten maken (zeker 20 miljoen gulden) om de prijs tot 100 per vierkante meter te beperken. Bij een waterdiepte van 12 m loopt het benodigde oppervlak op tot 200 ha (circa 200 miljoen gulden). Gezien de enorme stijging van de kosten bij gro tere waterdiepte ligt het voorlopig nog niet voor de hand dat we ons ver van de kust in zee zullen wagen. Op de Noordzee wordt in feite nu al ge bouwd. Op het Engelse plat liggen al gasleidingen die het in de Noordzee ge wonnen gas naar de vaste wal brengen. Onze havens strekken zich steeds verder zeewaarts uit en op de Noordzee begint de winning van gas en olie, zand en grint, meer en meer realiteit te worden. Voor het bouwen van eilanden is echter een grote kennis van de geheimen van de zee vereist. Variatie in bodem De rijksgeologische dienst en de Rijks waterstaat trachten geologische gegevens over de ondergrond van de Noordzee te verzamelen. De Noordzeebodem blijkt bijna even veranderlijk van truktuur te zijn als de bodem van ons land. Op de bodem vinden we afzettingen van fijne zanden en van klei, ook van rivierklei en -zanden. Ook veenlagen en zoge naamde dekzanden komen voor. Deze grote variatie in de bodem heeft uiteraard belangrijke gevolgen voor de winning van bodemmaterialen en voor de eventuele uitvoering van werken. Ook onze kennis van de waterbeweging in de Noordzee, evenals van de golfslag, moet groter worden. Bij de keus van de plaats van een te bouwen eiland moet rekening worden gehouden met allerlei belangen zoals olie boringen, toekomstige pijpleidingen rou tes Voor diepstekende schepen, gebag gerde geulen naar de grote havens. Van belang zijn verder de kans op lucht en waterverontreiniging en de invloed op zandbeweging, golfslag, kustverdediging, rekreatie enz. Het ligt voor de hand om in de relatief ondiepe Noordzee een te bouwen eiland op de zeebodem te funderen. Een grond werk is gemakkelijker aan te passen en uit te breiden, maar het moet wel zwaar worden verdedigd, zoals alle werken aan onze zeekust. Een konstruktiewerk van staal of gewapend beton kan daarente gen de vernietigende krachten van de zee onder zich door laten spoelen. Daarom komt voor kleinere eilanden zo'n konstruktie het meest in aanmerking. Voor grotere projekten ligt een eiland van grond meer voor de hand. Vooral de beginperiode in de bouw van zo'n eiland zal erg moeilijk zijn. Er is immers dan nog geen werkhaven, van waaruit de werkzaamheden gestart kun nen worden. Een complete technische operatie is nodig om „vaste grond" onder de voeten te krijgen. Er zijn landings vaartuigen nodig voor het vervoeren en lossen van materialen, helikopters voor vervoer van personeel en kleine on derdelen, sleephopperzuigers voor mas saal grondverzet. Terp Ten aanzien van de opzet van zo'n basis in zee heeft ir. G. Swier van de Delta dienst Rijkswaterstaat een verkennende studie gemaakt. Het zal wellicht moge lijk zijn om een „terp" op te werpen van ongeveer 200 bij 400 meter, een zeer kostbaar speldeknopje ir de woelige ba ren. Op zo'n terp kunnen dan verschillende installaties geplaatst worden zoals een betonfabriek, een asfaltinstallatie, een elektrische centrale. Bovendien moeten er zoet water en bouwmaterialen worden opgeslagen en dienen er personeelsver- blijven te komen. Bij de bouw zijn drie fasen te onder scheiden. Onder water, in de golfzone en boven de invloed van de zee. Onderwater kan met zand worden gewerkt. Op deze wijze zullen we een meter of 8 onder de zeespiegel kunnen komen. Dan zal het geheel zo snel mogelijk moeten worden afgedekt (b.v. met asfalt). Daarna zal de golfzone zo snel mogelijk moeten wor den gepasseerd. Gedacht wordt aan caissons van gewa pend beton, die op de gewenste plaats worden „afgezonken", waarna zij met zand worden gevuld. Rest dan nog de voltooiing van het eiland met zand, maar met bescherming van beton of asfalt. De „terp" moet in één werkseizoen tot stand te brengen zijn. Daarna zal het nog vele jaren duren voordat het gewenste grote eiland volledig voltooid en inge richt zal zijn. Er zal een uiterst geavan ceerde planning nodig zijn om aan een dergelijk enorm projekt met redelijke kans op sukses te beginnen. met Pyrex fles, geheel regelbaar en ook te gebruiken om potjes baby voeding te verwarmen van 32,50 Vrijdagsavonds geopend van 19.00-21.00 uur. (Naast Braamhage) laten staan of liggen. De toch al afnemende reputatie dat wij Hollanders zo zindelijk zijn zou nog sneller dalen als er geen mensen van de straatreinigingsdienst waren om de ergerlijke resultaten van onze smijt- KUNSTZe studeren bij de V.N.O.En al die diploma's, die ze daar behalen, geven hun récht op succes LOGISCHZe zijn op conversatieles. Reken erop dat zij genieten van hun vakanties en dat ze zich, door het wegvallen van de taalgrenzen, realiseren hoe groot en mooi de wereld is VERENIGDE NEDERLANDSE ONDERWIJS INSIEIUNBEI Het is verboden stoffen of voorwerpen die schadelijk of hinderlijk voor het ver keer zijn op de weg te werpen of te laten vallen, te plaatsen of te leggen of te Art. 19 RVV. maar-weg-manieren met schop en be zem te compenseren. Wel is waar leve ren niet al onze wegwerpselen gevaar op voor het verkeer, maar daarom zou den velen toch wel wat meer aan ver- keerszindelijkheid kunnen doen. Auto asbakjes ledigen op straat is bepaald geen kenmerk van fijne manieren. Hetzelfde geldt voor het wegwerpen van appel- of bananenschillen. Een kind weet reeds dat men daardoor ongeluk kig kan vallen. Vaak zijn dergelijke gedragingen ook levensgevaarlijk voor het rijdende ver keer. Konden we niet onlangs in de krant lezen dat een automobilist een uit een voor hem rijdende auto achteloos weggeworpen krant breeduit tegen zijn voorruit kreeg, waardoor hij naast de rijbaan belandde. En zo worden er maar al te vaak kleinigheden uit auto's ge worpen die bij de achteropkomende ge vaarlijke schrikreacties veroorzaken. Bewaar daarom uw afval tijdens de rit om deze als een beschaafd weggebrui ker te deponeren in overal langs de weg geplaatste vuilnisvaten. Wie een fles op straat stuk laat vallen is verplicht de scherven van de weg te verwijderen. Bedenk dat een klapband van een auto, of motor of bromfiets ernstige gevolgen kan hebben. Wie re gelmatig langs de weg is ziet wel eens 'n voor het verkeer hinderlijk of schade lijk voorwerp op de rijbaan liggen dat vooral bij nacht levensgevaarlijk kan worden. Stop dan eens om dat voorwerp van de weg te verwijderen. U verricht daar mede uw goede daad van de dag en draagt daadwerkelijk bij aan veilig ver keer voor allen. Het bovenstaande artikel geldt niet al leen voor de rijbaan, maar ook voor voet- en rijwielpaden. Ook daarop mo gen dus maar niet alle mogelijke goede ren of voorwerpen worden geplaatst, zoals maar al te vaak en te gemakke lijk wordt gedaan bij nieuwbouw of verbouwingen, zonder dat ontheffing werd verleend of de nodige veiligheids maatregelen in de vorm van bebakening en verlichting worden aangebracht. Let er eens op of het niet ander^ vei liger kan. BEATRIXLAAN 24 SOEST TELEFOON 2900 en zinnige bestemming geven aan de vrije tüd Is een van de problemen waar ve- mee worstelen tegenwoordig. Hoe onbegrijpelijk dat voor anderen ook is, het een feit. Velen kunnen schijnbaar gemakkelijker leven onder druk van de druk- en weten zich zonder deze drukte geen raad. b kunstenaarsvereniging Artishock biedt, evenals vorig jaar, een mogelijkheid om e verworven vrijheid nuttig en zinvol te besteden. De kursussen die zjj organi- ren zijn vooral het middel om kinderen en volwassenen hulp te bieden bij het ormgeven aan, en het ontwikkelen van de eigen kreativiteit. Het resultaat is niet elangrijk. Mooi of lelijk speelt nauwelijks een rol, maar wel dat de maker plezier ceft in het zelf bezig zijn. het progamma voor dit seizoen staan volgende cursussen: Voor kinderen tot en met 12 jaar: Vrije expressie (handenarbeid), muzikale ex- ■ressie, muziek, vrij toneel en een nieu we cursus volksdansen. Voor meisjes en jongens van 12 tot 16 fcar; Grafische technieken, beeldhou- l,eni weven - knopen - macramé en Bofverven. (Voor volwassenen vanaf 16 jaar: Yoga, jneel. handweven, applikatie, weven- nopen-kantklossen-vlechten, vrije ex- ressie, poppenmaken, beeldhouwen en oetseren, keramiek, grafische technie- tekenen en schilderen, muzikale xpressie, bewegingsexpressie, stro- lechten, lasproject en volksdansen. iezï cursussen worden allen gegeven het Artishockgebouw aan de Steen- offstraat. Voor kinderen zijn dan nog rie cursussen georganiseerd welke ge- even worden in de boerderij Oude rachtje 3 en wel muzikale expressie, ombinatiespel, vrije expressie en pop enmaken. )ok is er gelegenheid in het Dorpshuis Soesterberg enige cursussen te vol- i. Vrije expressie, handenarbeid en tand weven. let uitgebreide programma met tijden n uren en de namen van de docenten verkrijgbaar bij het gebouw van Ar- Ishock aan de Steenhoffstraat. toneelcursus wordt gegeven door et Nederlands Centrum voor Amateur- oneel uit Maarssen. Voordat het NCA iet deze cursus start, zullen zij maan- agavond 20 september om 20 uur in et Artishockgebouw aan de Steenhoff- traat een demonstratie geven van hun ideeën over amateurtoneel. Iedereen is daarbij van harte welkom. Cursusleider is de heer Hans Zabel uit Amersfoort. Hij wordt daarbij geas steerd door Marijke Hallegraeft een leerlinge van de sociaal pedagogische academie uit Amersfoort, die stage loopt bij Artishock. 24 docenten geven de les sen De cursussen beginnen op 20 sep tember a.s. en eindigen op 14 april 1972. Iedere cursus bestaat uit 28 lessen. Een uitzondering hierop vormt de cursus applikatie die slechts 15 lessen omvat. In januari 1972 zal er opnieuw gelegen heid zijn voor deze cursus in te schrij ven. Een zonnebloemenbos. 400 bomen met een minimum hoogte van rond vier meter, De heer Hofslot van de Birk straat wordt ongetwijfeld kampioen in de categorie „meeste planten. DORRESTEINWEG 123c TELEFOON 02155-2883 pracht collectie bloeiende heide en perkplanten vaste planten en coniferen tegels, betonbanden en decoratie ve stenen flagstones, brokken steen bielsen, houten schuttingen en hekwerken alle tuingereedschappen alle bemesting alle bestrijdingsmiddelen. Scherpe prijzen en deskundig advies. DORRESTEINWEG 123c - SOEST TELEFOON 02155-2883 Het aantal hersencellen, dat in zekere zin de verstandelijke kapaciteit bepaalt, blijkt volgens een recent onderzoek van Grauel, Zamenhof en van Mariens, alle van de universiteit van Californië, afhankelijk te zijn van de voeding. On derzoekers experimenteerden daartoe met vrouwelijke ratten, die ze een maand voor de paring en gedurende de drachttijd op een eiwitarm dieet hebben gezet. De vrouwelijke nakomelingen j kregen toen direkt na de geboorte of de speentijd normale kost toegediend en na het bereiken van de geslachtsrijp- heid werden ze met normale mannetjes gepaard. En wat was het resultaat er van? Dat de tweede generaties nog heel duidelijk de sporen van een onder voeding met zich meedroeg en dat ze een significant lager hersengewicht ver toonde en niet onaanzienlijk minder hersencellen telde dan de normale rat ten. Ondervoeding, die gelijk staat aan gebrek aan eiwit, blijkt dus het hersen gewicht resp. het aantal hersencellen nadelig te beinvloeden. Waarschijnlijk is dit eveneens het geval met mensen: ondervoede kinderen zouden verstan delijk minder zijn dan goed gevoede leeftijdsgenoten. vraagt Inlichtingen TELEFOON 02155 - 5953 - TELEFOON 02155-6069 les te richten aan de Directie, nsestraatweg 14, Baarn, 02154 - 2541. In Nederland ls ruimte een kostbaar goed. Er z'tfn allerlei aktiviteiten zoals afval- vernietiging, vliegvelden, militaire oefenterreinen e.d., waarvoor het moeilijk is een geschikte plaats te vinden. Daarom wordt er steeds meer gedacht aan landwinning door het bouwen van eilanden in de Noordzee. •ïINSTITUUT in grote stad in n des lands zoekt, wegens ver- ;eftijd v. d. dir./leraar, een dent met aanleg voor serieus enig kapitaal. Event. op-/over- ds bestaande instelling kan in ng worden genomen. reflectanten onder letter WZ 7 r. van dit blad. JANUARI 1971 MEI 1968 JANUARI 1968 APRIL 1969 JANUARI 1971 300 GTXLR SEPTEMER 1970 700 GTR OKTOBER 1969 lealer voor Baarn, Soest en Eemnes MB XI Wil N.V. 80, Soest, Telefoon 02155 - 2643 Baarn, Tel. 02154-5555 (b.g.g. 4344) •ichten aan: 24 - SOEST - TEL. 02155 - 8944 10 - LAKEN vr.) wij voor ons specialiteitenres- mdagmiddag 5 september a.s., om 3 ir, concerteert in de tentoonstellingsh al van het Artishock-gebouw aan de eenhoffstraat Het Nederlands Hobo wartet. et Kwartet, bestaande uit Victor villens, hobo, Jan Wittenberg, viool, lexander Todicescu, altviool en Max erner, cello, zal werken uitvoeren van Haydn, Mozart-Bach, Will Eisma, B. :itten, L. Boccherini en Fr. Kramar- rommor. de tentoonstellingszaal is creatief werk te zien van de Scholengemeen schap „Eemland". Ouders kunnen tijdens het concert hun kinderen onderbrengen bij de Soester goochelaar Ronald de Zeeuw. De toe gangsprijs voor het concert is 3,50, voor het bezoek aan de goochelaar 1,50. Dit eerste concert in het nieuwe seizoen wordt georganiseerd door de Werk groep „Kamermuziek in Soest". De violist Jan Wittenberg Ichten aan de Directie 3841. waar onze offset chemikallën ge- rden hebben wij plaats voor een ins de receptuur zellstandlg do anmaken. t: accuratesse en een dosis ge- t: een aantrekkelijke honorering opleiding in de betreffende af- "varing hebben genieten de voor- -Café, Restaurant „Groeneveld" erdamsestraatweg 42 - Baarn rt voor uitbreiding van'onze gere geerde Keuken en Specialiteiten- ïrants: illicitaties gaarne tegemoet ziende! Dor afspraak 02154 - 25 76. d leerbedrijf.

Soester Courant | 1971 | | pagina 3