l ten S ÜI1IIIIIIIIIIIIIII Piano's-Vleugels Pianohandel W. van Tol :n en de wolff sctie tie! keringen SCHALKWIJK Smitsfiof 10-14 HENNEP EN HASHISH w s HET GELUKKIGE DIER KOSTENDEKKEND BELEID W. ZEGGELAAR U KUNT NIET ALLES WETEN SALZBURGSE EMIGRANTEN EN HUN N AKOMELINGEN FA. SPIJKER «t ï&uykje» RECHTERS DOORGELICHT istandswoningen s - Villa's zen - Bungalows uwterreinen IAG KOOPAVOND ijdagavond leuke aan- Komt U ook kijken SOEST :ls landhuis dels- of familiedrukwerk: SMIT - v. Weedestr. 291 isterdam, rijf. BATA, in 02155 - 2285 BAARN - Tel 02154-6687 H AKKERT BANDENH AKKERTBANDEN BAARN - fel 02154 - 6687 Kan iedereen nu zo maar hennep gaan kweken? ilw Recorder staat Maar bij Je Gouden Snaar" 1 O Singer naaimachines De lange avonden komen weer TIJD om zelf muziek te maken. Nieuwe piano's vanaf1800, Bespeelde piano's vanaf500,— Burg. Grothestraat 20 - Telefoon 2968 maakt blij i 1 „DE PROM" Meer kritiek op rechterlijke macht Vrijdag 3 september 1971 :ebrelde cliëntenkring vrag^ w egelmatig te koop n alle prijsklassen, n gaama aan ons kantoor. Stofzuigers, wasautomaten, koel deme en klassieke verlichting TEAAT 55 - TELEFOON 2805 raai en ruim gebouwd bijna 1 hectare grond, bule, hall, salon, eetkamer, stu- tkamer, keuken, bijkeuken, 7 adkamer, 2 zolders, aangebouwde 1 auto's, wijnkelder, stookkelder C.V.-oliestook) etc. ontruimd te aanvaarden, koopsom ƒ250.000,—. ladere inlichtingen: raat 9 TELEFOON 5451 Dit voorjaar, boden enkele vooruitstrevende Amsterdammers potjes met jonge hennepplantjes te koop aan. U kon een paar potjes kopen, de plant met kluit en al voorzichtig in uw tuin zetten en dan had u hennep, de leverancier van hashish. Kan en mag dat zomaar? O ja, de teelt van hennep is helemaal vrij. In de meeste pakjes gemengd vogelzaad zit ten ook wel hennepzaden en dus Niet dat wij u aanraden dit te gaan doen. Geen enkele vorm van roken is gezond en 't roken van hashish ook niet. Niettemin is de plant het bekijken wel waard. Bijzonder nuttig gewas Wanneer u in de 16e eeuw protestant was en u trof een r.k. stadsbestuurder (of omgekeerd, dat kwam óók voor, la ten we eerlijk wezen) en u was niet van zins van mening te veranderen, dan liet men u, na enige aangename kietelingen ten slotte „door het hennepen venster kijken". Dat wil zeggen, dat u een strop van hennep touw om de hals kreeg en weldra voor de laatste maal de buiten lucht had binnengehaald. Zelfs de heer Seys-Inquart, ex-roverhoofdman in Ne derland van 1940 tot 1945, verzuchtte, toen men hem ter dood had veroor deeld: mijn strop is van Nederlandse hennep gedraaid. Dat zou best kunnen, want tot 1950 werd ln Nederland nog hennep geteeld. De plant groeit ln centraal-Azië in het wild. Al vele eeuwen vóór onze jaar telling sneed de mens de rijpe planten af om er (ongeveer op de wijze van vlas) vezels uit te halen. Die vezels zijn grof en hard maar ook sterk. Men leer de er al spoedig touw van vlechten. Dat was voor velen een strop, zoals u reeds zag, maar laten wij aannemen dat touw ook een menselijker funktie heeft. Men zag dat de vogels het zaad graag uitpikten en vandaar dat hennep zaad vanouds in vogelvoeders terecht kwam. Van de vezels zijn ook wel weefsels gemaakt. Reeds vele eeuwen Nu is de hennepplant of een mannetje of een vrouwtje. De mannelijke bloe men leveren stuifmeel en verder niets; de vrouwelijke leveren uiteraard het zaad. De schutblaadjes rond de vrouwe lijke bloemen scheiden een soort hars af. Natuurlijk zocht de mens uit wat je met die hars kon doen. Je kunt het eten en roken. In beide gevallen volgt een soort roes die eindigt in een diepe slaap. Gezond is dat alles echter niet, want regelmatig gebruik voert tot aan tasting van de hersenen en soms zelfs tot krankzinnigheid. Geen sterveling weet wanneer de hen nep in kuituur genomen is. Reeds 900 jaar v. Chr. wordt de teelt in India vermeld en allerlei volkeren hebben haar verbreid: de Russen, de Turken.de Arabieren, de Grieken en de Romeinen. Het zaad bevat 30 tot 40®/o olie en dat is geen spijsolie, maar grondstof voor zepen en vernissen. Olie, voederzaad, hashish en touw, u ziet dat de plant bijzonder bruikbaar was. Zij groeit bij na overal ter wereld en zo'n 800 mil joen mensen zouden regelmatig hashish gebruiken. Dat is dan echter niet de hars, want daarvan krijgt men niet gauw een kilo bij elkaar. Men kan ook de schutbladeren van de vrouwelijke bloemen plukken en drogen en dan als Wij mensen hebben veel de gewoonte, de dieren menselijke eigenschappen en ge voelens toe te kennen, met als gevolg, dat wij het dier verkeerd bezien, ja, het oneerlijk behandelen, want ln veel op zichten verwachten we daardoor meer van het dier dan waartoe het in staat is. De ware dierenliefhebber zal het dier aksepteren zoals het is en zeker niet be wogen door zijn eigen gevoelens senti menteel doen tegen en over dieren. De dood van een dier kan de mens soms verschrikkelijk vinden, maar voor het dier is dat niet zoals voor de mens, die denken en redeneren kan. Alles draait om leven en dood Het gehele leven, ook in de dierenwereld, wordt beheerst door dood en leven. Een maal komt ook voor hen het moment dat zij sterven, doch dit ondergaat het dier geheel anders dan de mens. Aangezien een dier zich geen voorstelling kan maken van het begrip „dood", kent het ook de angst hiervoor niet. Een ko nijntje dat rustig zit te knabbelen, leeft op dat moment en geniet van het „zijn", zonder een moment aan de toekomst te denken. Wanneer een vos hem bespringt, zal het dier schrikken maar niet denken: „Nu is mijn laatste uurtje geslagen!" Ook wanneer het sterft, weet het niet, dat de dood nadert, het ondergaat slechts de gewaarwordingen van het moment. Vlucht het dier voor een achtervolger, dan doet het dit instinktief zonder zich bewust te zijn van de gevolgen, die voortvloeien uit achterhaling. Doordat het dier zich geen voorstelling kan ma ken over de toekomst, kent het ook geen zorgen en is dus in dit opzicht gelukkiger dan de mens. Het is gelukkig met het „zijn", met het voedsel, de zon en alle andere dingen in de natuur. De dood? Vooral bij lagere diersoorten is dood en leven een betrekkelijkheid. Wanneer wi] bijvoorbeeld kijken naar het pantoffel- diertje, dat zich vermenigvuldigt door deling, dan zullen we ons ofvragen, of dit diertje eigelijk sterft en dus de dood kent. Wanneer is een dier dood? Bij de hogere dieren is dit vrij eenvoudig vast te stel len, maar bij lagere diersoorten kan dit wel eens heel moeilijk zijn. Nemen wij bijvoorbeeld het beerdiertje, het micros copisch kleine organisme, dat in w3'er leeft. Stel dat het water verdampt, dan verdroogt ook het diertje tot een stofje, waar geen leven meer in schijnt te zijn. Het diertje is dood, zouden we zeggen. We bewaren dit stofje enige jaren en doen het daarna weer in het water. Het zwelt en begint langzaam weer tot leven te komen. Het beerdiertje leeft weer en gaat voort waar het indertijd geemdigd was. Zo zien we, dat er met de dood in het dierenlijk nog wel het een en ander te doen is. De hogere dieren kennen een „dood zo als bij ons door ziekte of ouderdom. Zij kennen dood door een vijand, door hon ger. storm, koude, vuur, verdrinking en meer van die gewelddadige levenseinden. Ook ziekte Tenslotte is er dan nog de dood door ziekte. Dieren kunnen ziek worden en kwalen krijgen, net als mensen. Zelfs zijn vele ziekten identiek aan die van de mensen, zoals kanker, £fz^.e. ,n' blindedarmontsteking, malaria, huidzleK- ten. hartgebreken, typhus enzovoort. In de natuur vindt er een selektie plaats, waarbij de zwakken uitgeschakeld wor- den. Hierdoor handhaven de sterken zich en planten zich voort, als gevolg waar van de soort krachtig en gezond blijft. Alles vindt echter plaats zonder dat het dier hier bewust iets aan doet of enige invloed kan uitoefenen op de gang van zaken. Het maakt er zich trouwens geen zorgen over en is gelukkig met zijn bestaan. Ge- Tukkiger dan de mens. die vol zit met forgen en angst voor de toekomst. tabak roken. Deze vorm van hashish is het meest verbreid, helaas ook in ons land. Bedwelmd in hennepveld De ruwe vezels worden niet alleen voor het maken van touw gebruikt, maar ook voor zeildoek, bindgaren, brand spuitslangen en soms zelfs voor tapij ten. In de volksgeneeskunde spelen af treksels van hennepzaad een rol. In de apotheek gebruikt men weinig of geen hennepextrakten, daar ze niet altijd vrij van vergif zijn. Vermoedelijk is het roken van hashish ouder dan dat van tabak, althans in de Oude Wereld (Azië, Afrika en Europa). De bedwelmende werking merkte men al gauw. De vrouwelijke planten kun nen, als ze dicht opeen staan, zo'n ster ke geur afgeven dat we bedwelmd kun nen raken, als we door een hennepveld lopen. Vermoedelijk heeft men overbo dige plantendelen (met name de toppen) verbrand en gevonden dat de rook aan genaam was. Het was toen een kleine stap om pijpjes enz. te maken zodat men de rook kon inhaleren. Anderen zien in de oorsprong van rook inhaleren en uitblazen een godsdienstige rite. Hoe de hennep naar Nederland geko men is weet niemand. De kwestie is, dat de Romeinen wèl vermelden hier de hennep te hebben ingevoerd, maar daar staat weer tegenover dat de Kelten de plant en haar volledige gebruik al lan ger kenden dan de Romeinen. Het woord hennep zelf biedt weinig aanknopings punten. „Een kuituurwoord van onbe kende herkomst", zeggen de deskundi gen. We komt het woord in allerlei va riaties in een menigte talen voor. Wij kennen zelfs de geslachtsnaam Hennip- man, die terug gaat op het ambacht van touwslager, de verwerker van de door boeren geteelde hennep. Dat de teelt in ons land verdween komt doordat men elders goedkoper kon telen en verwer ken. prijsmaatregelen laat men dit staatsbe drijf een economisch beleid voeren dat tendeert naar een aanpassing aan het marktverkeer. Want het is bekend dat de telefoonmarkt over het algemeen willig is. Er is een enorme vraag naar aanslui tingen voor het bedrijfsleven en parti culieren. Ten dekking van andere overheidsuitgaven Het is geen geheim dat de P.T.T. enorme investeringen zou kunnen doen om deze communicatie te moderniseren en verder uit te bouwen met nieuwe vindingen. Met fikse tariefverhogingen kunnen er fondsen worden gebouwd om deze uit breidingen door zelffinanciering tot stand te brengen. Dit is een van de mogelijk heden. Het is ook mogelijk dat de over heid een beleid gaat voeren waarbij uit de door beheerde dienstverleningen het maximum wordt geperst om langs die weg een aanvulling te krijgen voor de dekking van andere overheidsuitgaven. Zo zouden wij dan naar een telefoonbe lasting groeien. Het is bij de P.T.T. im mers zo dat de telefoon wel uit kan, de girodienst goed rendeert en de postdienst tekort komt. Het is een goed bedrijfsecnomisch stand punt dat elk van die diensten hun eigen kosten dekken, maar men kan ook het standpunt verdedigen dat de afzonder lijke delen niet hoeven te renderen maar dat het gehele bedrijf niet verliesgevend mag zijn. Wij huldigen het eerste standpunt het geen betekent dat de posttarieven om hoog moeten maar dat de telefoon niet moet gaan helpen om de postdienst in leven te houden. Het is overigens bekend dat door verschuiving van economische opvattingen of het wijzigen van afschrij vingsmethoden enz. allerlei foefjes kun nen worden gevonden om de cijfers van de bedrijfsuitkomsten een ander aanzien te geven. Het is economisch gezien niet onjuist wanneer de regering zou stellen dat de telefoon een kollektieve voorziening is, dat de overheid die voorziening zo ruim mogelijk en zo modern mogelijk wil le veren en dat de daarvoor bestemde mid delen uit de zakken van degebruikers van dit apparaat moeten komen. De in ning van hogere tarieven ligt dan geheel binnen het patroon van de door de vak beweging gewenste meerdere kollektieve voorzieningen. Het is dus niet onjuist maar datzelfde kostenbeginsel zal ook het bedrijfsleven moeten kunnen toepas sen om de kontinuiteit van de onderne mingen te waarborgen. Er begint iets meer begrip door te breken voor dit ruime kostenbeginsel. Zelfs de vakbewe ging schijnt in de S.E.R. ingestemd te hebben met een vrijer prijsbeleid voor het particuliere bedrijfsleven. Inkomensmatiging In dit licht gezien zal de regering stre ven naar een breder kostendekkend be leid op andere terreinen. Het voornemen om in de onderwijssektor de burgers grotere heffingen op te leggen ligt in de zelfde lijn. Ais straks de voorstellen tot verhoging van collegegelden voor het hogeronderwijs ter tafel komen dan zal men er ook van uitgaan dat de toekom stige academici met hun wetenschappe lijke vooropleiding een hoger inkomen genieten dan degenen die dit voorrecht niet genieten. Het hogeronderwijs kost de overheid geweldige sommen. Wie daar van profiteert zal ervoor moeten betalen. Kan men niet betalen dan Is het moge lijk voorschotten te verstrekken die later moeten worden terugbetaald als men van het genoten onderwijs gaat profite ren. De toepassing van deze gedachte botst echter met de opvatting dat voor hogere funkties de inkomens gematigd zouden moeten worden. Als men hoge investeringen doet voor opleiding om daar tenslotte via betere funkties ren dement van te krijgen dan is het onaan vaardbaar wanneer anderzijds door in komensmatiging verhinderd zou worden de geïnvesteerde studiekapitalen terug te verdienen. Men moet de lijn konsekwent doortrek ken. Met in achtneming voor voldoende aftrekmogelijkheden voor de inkomsten belasting zou langs deze weg een stelsel van gedifferentieerd schoolgeld voor uni versitair onderwijs, hoger beroepsonder wijs en middelbaar onderwijs haalbaar zijn. Men dwingt zo studerende zo doel matig en kort mogelijk te studeren waar door het rendement van het onderwijs kan worden verbeterd. Of deze gedachte ook moet worden toe gepast voor de tijd dat studerenden leer plichtig zijn moet worden betwijfeld. De regering zou overigens het vraagstuk van de leerplicht op latere leeftijd nog eens moeten bestuderen. Doorvoeren van een leerplicht boven de 16 jaar roept ernsti ge onderwijskundige vragen op. Hoe kan men jongeren, die niet willen, dwingen onderwijs te volgen? Het is iets anders een leerrecht in leven te roepen dan een leerplicht af te dwingen die de menselijke vrijheid bedreigt. Menige herziening De toepassing van het kostendekkend be leid door de centrale en lagere overhe den zal tariefsverhoging op andere ge bieden tot gevolg hebben. De parkeer terreinen zullen door de parkeerders moeten worden betaald de schouwbur gen zullen door de bezoekers moeten worden betaald en het gas en de elek triciteit zullen door de gebruikers moe ten worden gefinancierd. Binnen dit beleid past evenmin het sub sidiëren van de woningbouw. Wij zijn echter in de afgelopen kwarteeuw zo gewend een deel van onze woonkosten op anderen af te schuiven dat een her ziening van dit systeem slechts gefa seerd kan plaats vinden. Politieke ma noeuvres zullen hier het voeren van een duidelijke lijn hinderen. Willen wij echter koersen naar een maatschappij die de burgers zoveel mo gelijk naar eigen verantwoordelijkheid en inspanning beloont dan zal ons be staande stelsel van heffingen retributies indirekte en direkte belastingen nog op menig punt herziening behoeven. NAAIMACHINE SPECIAALZAAK LAANSTRAAT 107, HOEK NIEUWSTR. BAARN - TEL. (02154) 4833 Wij repareren iedere naaimachine Schoenen en tassen van echt slangen- of krokodillenleer mogen niet behan deld worden met schoencrême. Ze moe ten af en toe schoongemaakt worden met daarvoor speciaal in de handel zijnde olie. Oude witte gord(jiten, die niet meer wit te krijgen zijn, wast u in lindebloesem thee. Ze krijgen dan een mooie crème kleur. Appelmoes zonder suiker maakt u van half om zure en zoete appelen. De zoe te appelen moeten eerst gekookt wor den. Naderhand voegt u de zure erbij, ln koffiemelk komen meer bouwstoffen en vet voor, dan in losse melk; uit een oogpunt van voedingswaarde is ze ech ter duurder dan losse of gepasteuriseer de melk. In het konijnenhok moet drinkwater aanwezig zijn, voordat de moeder werpt. Door het bloedverlies krijgt zij dorst en loopt u de kans, dat de moeder de jon gen opeet. Geef een bedpatiënt alleen gekleurde zakdoeken, deze zijn gemakkelijker te rug te vinden dan witte. Om te voorkomen dat de hals van uw jumper uitrekt, naait u een boorlintje aan de binnenkant tegen de halsope ning. in diverse merken en uitvoeringen staan klaar om door U bespeeld te worden. HUURKOOP F 25,— PER MAAND. Levering uit voorraad. Franco, met 5 jaar garantie. Vertegenwoordiger van de klassemerken SCHIMMEL - IBACH - FORSTER e.a. In Zeeuws-Vlaanderen ligt een klein dorp, Groede genaamd. „De Groe" zeg gen de bewoners en die kunnen het we ten! Om en in dat dorp heeft zich in 1733 een drama afgespeeld, dat in het land van Salzburg was begonnen. Een drama, dat de gemoederen in heel wat landen van Europa in beweging heeft gebracht en waarover een schat van literatuur is ontstaan. Wat is daar dan allemaal gebeurd? Om dit aan de weet te komen, moeten wij teruggaan tot de kerkhervormer Maarten Luther en zijn volgelingen. Ook in het aardsbisdom Salzburg had de her vorming veel invloed. Omstreeks 1730 was het merendeel der bewoners Lu thers. Zij gingen niet meer naar de R.K. Kerk, maar hielden hun godsdienstoefe ningen in het vrije veld of bij geloofs genoten thuis. Dit was een doorn in het oog van Aartsbisschop Leopold Anton von Firmian, die van 1727-1744 op de „Residenz" in Salzburg troonde. Hij was zowel geestelijk als wereldlijk leider. „Lieber Dornen und Disteln auf meinen Ackern als diese Evangelischen im Lan de" moet hij eens gezegd hebben en hij handelde daarnaar: Hij vaardigde op 31 oktober 1731 het zgn. Emigratiepatent uit een decretum horribele waardoor alle Lutheranen gedwongen werden het land te verlaten. Mensen zonder bezittingen moesten bin nen 8 dagen, anderen mochten binnen een aangegeven tijd hun hebben en hou den proberen te verkopen en er dan de bisschop de nodige belasting van betalen! Terugkeer was niet meer mogelijk; de „Fürsterzbischof" was onverbiddelijk. Een enorme volksverhuizing was het ge volg. Dertigduizend Lutheranen trokken uit Salzburg weg. Vergelijkt u dit getal niet met de cijfers van nu. Deze grote trek hield in, dat hele gebie den werden ontvolkt en een grote ar moede voor de achterblijvenden was het gevolg. Grote groepen trokken naar Oost-Prui- zen en Lithauen, waar Koning Frederik Willem de Eerste, de Salzburgers ver welkomde met de bekend gebleven spreuk „Mir neue Söhne, euch ein mildes Vaterland". Deze Frederik Willem I was nauw verwant aan ons vorstenhuis. Zijn grootmoeder was Louise Henriëtte, een dochter van Frederik Hendrik, de Stede dwinger. Zij was een zeer vrome vrouw, die zelf kerkliederen componeerde. Een volgende groep Salzburgse vluchte lingen ging naar Georgia in Amerika. Een derde groep werd door de Staten-Gene- raal der Verenigde Nederlanden uitgeno digd naar Staats-Vlaanderen (nu Zeeuws-Vlaanderen) te komen, waar toenmaals een groot gebrek aan arbeids krachten was. Deze groep, voornamelijk van de Dürnberg afkomstig, kwam na een 4 maanden durende reis in de win ter, gedeeltelijk over land, maar meren deels over water, in maart 1733 op het toenmalige eiland van Cadzand aan. Slechts 30 bewoners bleven op de Dürn berg achter. Met behulp veui in Nederland en onder weg bijééngebrachte gelden werd het mogelijk in Groede ln 1743 een eigen Lutherse Kerk te bouwen. Later ook een pastorie en verschillende scholen, waar op de kinderen nog tot in 1780 in hun eigen landstaal les kregen. De laatste maanden worden in ons land pogingen gedaan te komen tot een Ne derlandse Salzburgse Vereniging met als doelstelling het bestuderen van boven genoemde geschiedenis, vooral na aan komst in Nederland. Hierover is nog te weinig bekend. Veel ligt verspreid over verschillende archieven, waarvan het meeste nog nooit is uitgezocht. Zo staat in een kast in Groede een hand geschreven boek van Ds. Johann Gottlob Fischer, de eerste predikant van de vluchtelingen, die vanaf Regensburg alle wederwaardigheden heeft opgeschreven, maar helaas nog nooit vertaald. De ver eniging i.o. hoopt vele historische stuk ken te kunnen bundelen en voor het nageslacht en de kerkgeschiedenis te kunnen vastleggen en bewaren. Verder hoopt men van datgene, wat de emigranten meebrachten nog iets terug te kunnen vinden, zoals b.v. kaarten, pla ten, bijbels (die toen evenveel kostten als een paard), geschriften van o.a. Schait- berger, liederen, Oostenrijks geld uit die dagen en misschien iets van hun per soonlijke bezittingen, kenmerkend voor die tijd of voor hun emigratie. De ge schiedenis van Dürnbergers is eigenlijk een hoofdstuk apart, zij waren de laat- sten, die wegtrokken, min of meer vrij willig. De bisschop wilde aanvankelijk hen wel voorbijzien, liet zelfs op de Dürnberg een prachtige kerk bouwen Goud en wat er met goud gedaan kan worden. Kom daér eens naar kijken bij: Horloger - Juwelier - Opticien SOESTERBERGSESTR. 26, tcL 2982 VRIJDAGAVOND GEOPEND van rood marmer, in de ietwat kinder lijke veronderstelling, dat ze naar zo'n mooie kerk toch wél zouden gaan! De bewoners van de Dürnberg vormden nl. voor hem een rijke bron van inkomsten, daar zij bijna allen 2 a 3 uur per dag in zijn zoutmijn werkten. In het jaar 1733 zijn vele vluchtelingen, die het ln Zeeuws-Vlaanderen slecht beviel, o.a. door de beruchte Zeeuwse koortsen (een soort malaria), waaraan in een paar maanden tijd 144 Salzburgers stierven weer weggetrokken. Tenminste 3 schepen zijn weggevaren, maar ook velen rijn op eigen houtje verdwenen. De geschiedenis vertelt niet waarheen. Wie helpt de na komelingen op te sporen? In Zeeland is men nu twee jaar bezig en dank zij de hulp van de Provinciale Zeeuwse Courant, met succes. Het ligt geenszins in de bedoeling oude wonden open te rijten of godsdienstklo- ven te verbreden. Integendeel, men hoopt, dat het getuigenis van de kracht van het geloof, dat uit deze geschiedenis spreekt, het werk van de oecumene van nu in de hand kan en mag werken. Wie zich nu afvraagt: hoe weet ik of ik zo'n afstammeling ben, heeft enig hou vast, wanneer zijn naam (ongeveer) ge lijk is aan: Eckel, Ekker, Eygel, Gruber, Lerchner, Hoeger, Heger, Hochbühler, Ludwig, Mitterlachner, Ofner, Rasp, Stangerer, Wemelsfelder, Kambl, Key- mel, Kemel, Kurz, Brunner, Cranzbüler (Kransberg), Risch (Rens), Maurer, Schmelzer, Colijn, Rasp, Reyer, Stocker, Pann, Moser, Lintauer, Lindner, Jurgen, Tratnik, Imhauer. Mochten er lezers zijn, die het comité aan gegevens of stukken over deze emi gratiegeschiedenis kunnen helpen, dan kunnen zij zich in verbinding stellen met de heer Th. A. Fafié, Ereprijsstraat 211, Soest. ii HOTEL - RESTAURANT I COUNTER - BAR Amalialaan 1, Baam, tel. 02154-2913 Diners-plates Kindermenu's vanaf ƒ2,75 Vleesfondue ƒ10, Div. specialiteiten Weekends: Tijdens uw borrelof dinerspeelt voor U Jaap Wolse op ons „PROM-orgel" DAGELIJKS GEOPEND „Prom-Discotheek" geopend Iedere avond vanaf 20.00 uur. Zalen voor diners, recepties en vergaderingen. bar gezellig Telefoon 02155-8252 Begin van dit jaar werd een voormalig administrateur van Verkade wegens een miljoenen verduistering veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf. Enkele weken later kreeg een Rotterdams zakenman 4 maanden celstraf wegens een grootscheepse belastingontduiking, die in de tonnen liep. Stelen van je werkgever is blijkbaar ernstiger dan stelen van de staat. Dit grote verschil in strafmaat steunt op een dubbelhartige moraal en bevestigt voor de zoveelste maal dat rechters, zich bij de beoordeling van strafbare feiten sterk laten leiden door de normen en opvattingen van hun eigen milieu. De laatste jaren groeit de kritiek tegen een rechterlijke macht, die zich te veel laat leiden door eigen waardeoordelen en overtuigingen van de groep, waarin hij functioneert. Uit welke milieus zijn de Nederlandse rechters overwegend ge- recruteerd? Meeste rechters uit hogere milieus De eens zo hoog gezeten Nederlandse rechter ziet de laatste jaren de schijn werpers van de openbare opinie meer en meer op zich gericht. Vooral de oude re rechter zit dit niet lekker en som migen van hen hebben aan hun onbeha gen over deze ontwikkeling openlijk of in bedekte termen uiting gegeven. Een van de grootste bezwaren die van vele kanten tegen de Nederlandse rech ters naar voren werd gebracht was het feit dat de meesten van hen zich teveel identificeerden met de hogere sociale milieus of te wel het establishment. Aan dit milieu zouden zij hun normen ont lenen en zij zouden te weinig begrip op brengen voor wetsovertreders, die af komstig zijn uit andere sociale milieus of voor wetsovertreders, die delikten hebben gepleegd, die in de hogere mi lieus weinig voorkomen. Delikten als diefstal, oplichting en in braak worden veelal gepleegd door men sen uit de lagere sociale milieus. Econo mische delikten als belastingsontduiking e.d. worden meestal gepleegd door lieden uit de hogere sociale milieus. En het is een onloochenbaar feit dat de laatste groep delikten veel milder worden ge straft dan de „gewone" vermogensdelik- ten. Daaruit zou men kunnen afleiden, dat de rechter zich dikwijls door waar deoordelen laat leiden, die kenmerkend zijn voor de groep waarin hij zelf func tioneert. Het konkrete waardenbesef ln andere maatschappelijke groeperingen spreekt hem minder aan en dat blijkt nogal eens uit de hoogte van de opgeleg de strafmaat. Veel V.VJ>. Om een beeld te krijgen van de maat schappelijke achtergrond van de rechter lijke macht heeft een werkgroep onder leiding van drs. L. M. A. Massel een enquete gehouden onder de rechters van Nederland. Maar tegen die enquete rees nogal wat weerstand van de zijde van de rechterlijke macht. Voelden de circa 480 Nederlandse rechters zich een beetje bedreigd door een openlijke publikatie van hun achtergronden? In elk geval waren slechts 98 rechters bereid aan die enquete mee te werken. Representatief is het onderzoek dan ook niet (zouden juist de meest conservatieve rechters niet geweigerd hebben aan de enquete mee te werken?), maar het is toch wel interessant om de gegevens over ruim 20 van onze rechters eens te bekijken, zoals die door het juridisch blad „Ars Aequi" werden gepubliceerd. De politieke voorkeur van de 98 rechters geeft al een aanwijzing. Liefst 31 van hen stemde op de V.V.D.. de partij dus die geldt als de meest uitgesproken ex ponent van het establishment en de be staande maatschappelijke orde. De K.V.P. kreeg 18 stemmen, C.H.U. 6, de A.R.P. 4. Op de P.v.d.A. stemden 19 rechters op D'66 20. Geen arbeiderszoons Alle geënqueteerde rechters, werd de vraag voorgelegd, welk beroep hun va der uitoefende. Geen enkele rechter stamde uit het milieu van de geoefende of ongeschoolde arbeider. Liefst 57 van de 98 rechters gaven op, dat hun vaders of een specifieke juridisch beroep of een akademische opleiding had. Achtten rechters stamden uit de hogere midden-klasse, 12 uit de kringen der middenstand. Deze gegevens bevestigen dus nog eens, dat het overgrote deel van de rechters wordt gerecruteerd uit de hogere sociale milieus. Nu zou dit bezwaar niet zo groot zijn, waneer de Nederlandse rechters bereid waren zich meer te verdiepen in de maatschappelijke achtergronden van an dere bevolkingsgroepen. Maar de en quete stemt ons op dit punt niet erg hoopvol. Liefst 40 van de geënquteerde rechters was het niet eens met de stel ling dat ook deskundigen uit de wereld dei sociale wetenschappen in de bij het strafrecht betrokken colleges dienen te worden opgenomen. Wel was het me rendeel der rechters het er mee eens dat juridische studenten die als hoofdvak strafrecht kiezen, in ieder geval psycho logie en pedagogie als verplicht onder deel in het studiepakket moeten opne men. Opmerkelijk was dat 37 rechters het eens waren met de stelling dat bij selek tie van leden van de rechterlijke macht ook niet-juristen betrokken moeten wor den.

Soester Courant | 1971 | | pagina 5