J. Hoppenbrouwers Geen oecumenische kerkdiensten onder auspiciën van de Raad van Kerken te Soest M. TUSSEN SCHEIDING DER MACHTEN KORTING A.O.W. EN BIJSTAND WINTER MEER TIENERHUWELIJKEN SALOMONS MET RAAD EN DAAD Officiële mededelingen Rouw- en Trouwkleding Een Nederlander over Nederland Een buitenlander over Nederland Politiebureau 4444 MANTELS C0STUMES BR0EKPAKKEN JAPONNEN ROKKEN BLOUSES JUMPERS VESTEN PANTALONS DEUX-PIECES Van Weedestraat 80-82 - Soest - Tel. 2670 open haard is een bezoekje waard Vleesverkoop Geen spreekuur Hinderwet Tijdelijke afsluiting Waldeck Pyrmontlaan Tijdelijke afsluiting gedeelte Soesterbergse- straat Soest' rs^Ser.^r^3"8 verieend- Vrijdag 3 september 1971 Pas aan het eind van de openbare ver gadering van de Raad van Kerken in Soest kwam de discussie goed op gang gisteravond. Bij het agendapunt „Her vormingsdag" stelde Harry Schram (doopsgezind), lid van het dagelijks be stuur, voor een gezamenlijke dienst te organiseren voor Protestanten en Katho lieken. Voorzitter ds. M. Wilschut kapte dat onmiddellijk af door te stellen dat de Raad van Kerken alleen mag stimuleren en niet organiseren Hoogstens een samenkomst, maar geen dienst. Hij vreesde dan weliswaar tege moet te komen aan 200 enthousiaste kerkmensen doch tegelijkertijd 1000 lid maten af te stoten. Met een beroep op de Beleidslijn van de Raad van Kerken wilde Harry Schram een dienst onder auspiciën van de Raad in een kerk die dan als gastkerk op treedt. „We zijn een eenheid en daar mag geen verdeeldheid zijn. Dat is schriftuur lijk onjuist en wordt het een aanfluiting als we hier zo zitten". Ook drs. G. Fafié (Evang. Luthers) pleit te voor een eenvoudige dienst met ver schillende gastsprekers, maar ds. Wil schut wilde hiervoor geen kerkelijke ver antwoordelijkheid nemen, ook al is er één fundament. Met hem zag ook de heer v. d. Wal (Ger.) te veel haken en ogen. Hij wilde niets forceren en was bang voor brokken maken als je aan de zon dagse diensten komt. En met die eigen diensten moeten we erg blij zijn. De heer Schram vond dat erg jammer: „Ik begrijp het niet. In het buitenland en in de gevangenissen kunnen wel oecu menische kerkdiensten gehouden worden en in Soest niet. Waar blijft de doorbre king van ons menselijk falen?" De heer Hag vond de discussie zinloos, terwijl de kerken leeglopen. Mevr. Kitselaar (R.K.) memoreerde dat de Raad van Kerken vorig jaar voor het zelfde probleem zat en dat er nog niets opgeschoten was. Ds. Wilschut meende: „Ik zit hier niet particulier maar namens mijn kerkge- noodschap. Ik moet me houden aan de kerkelijke ambtsregels." Mevrouw Bok: „Als persoon wil ik best, maar ambtelijk kan het niet." De heer Streefkerk (N.H.) vroeg zich af wat de Raad nu in feite doet aan de uitvoering van haar opdracht. Hij onder steunde het voorstel van Schram voor de instelling van een permanent beraad over principiële vragen van woord en dienst. Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 Ook de publieke tribune in De Rank liet zich niet onbetuigd. De heer v. d. Bergh. die al eerder op de avond een uitstekend verslag had gege ven van de Kirchentag 1971 in Augsburg, wilde het mandaat van de leden opnieuw aan de orde stellen. Hij vond het werk van de Raad van Kerken een aanfluiting. Initiatieven komen voornamelijk van buiten de kerken en over de punten die terug verwezen worden naar de kerke raden hoor je zelden meer iets. Ook pennningmeester Remkes (R.K.) sprak in dit verband van een aantal hob byisten die het goed menen. „Het is een beraad van mensen geworden i.p.v. ker ken. In hoeverre worden onze activiteiten nog eigenlijk gesteund en gedragen door de kerken?" In ieder geval is er op 20 september een bijeenkomst in De Open Hof met als thema „Vrede met alle geweld?" Hieraan zal een dekenactie worden gekoppeld. Erg blij was de voorzitter met de brief van de Wereldwinkel die vroeg om de instelling van een permanent Beraad over Vrede en Ontwikkelingswerk. Het dagelijks bestuur zal een brief aan de Kerkeraden sturen met het verzoek voor deze commissie deskundigen aan te stel len. Mevrouw Schulte deed uitvoerig verslag van de Werkgroep Telefonische Hulp dienst. Men wacht af wat er op dit ge bied in Hilversum georganiseerd gaat worden. Inmiddels hebben de dames Hag, Schut, Knoppers, Van Vliet en Schulte zich aangesloten bij de Hulpcentrale van mevrouw Pater. Voor een telefonische Wat heb je nu aan Nederland, hoe vind je daar vertier? In 't buitenland is 't anders en véél beter dan als hier. Je hebt daar bergen, hemelhoog, en grotten, een vallei. Maar kom daarom in eigen land, dat is er hier niet bij. Hier heb je mist, is 't koud en nat. Nee, in een ander land daar schijnt de zon, op berg, in dal, en is het weer constant. Je raakt er met een mens vertrouwd, hij helpt je zo direct. De huizen zijn het aanzien waard, de wegen zijn perfect. Hier is het alles dor en doods, en het landschap'lijk schoon steekt overal in 't buitenland ons landje naar de kroon. Zodra je maar de grens passeert, opent zich een natuur, die lieflijk is, en zacht, en mild. Bij ons is 't grauw en guur. Waar vind je zoveel hulp en raad? Waar gaat men hand in hand? In 't kleine landje aan de zee, in 't mooie Nederland. Waar zie je bloemen overal, ja, achter ieder raam? Waar heb je al die helderheid? In 't landje met een naam. In Nederland, waar kind'ren zijn verzorgd; een blijde lach komt als je naar die kind'ren ziet, al daad'lijk voor de dag. De mensen zijn van groot tot klein, tevreden met 't bestaan. Zij zijn, waar het een mening is, een eigen toegedaan. De blauwe lucht, de zee, het strand, ae polder, 't meer, de dijk, de eilanden; je zegt gerust: Er is geen vergelijk. En vogels hoor je overal. Er is een huizenbouw, een wegaanleg, bijzonder fraai. Niet smakeloos en grauw. hulpdienst acht men Soest te klein en kreeg men vast geen subsidie. Aanslui ting bij de Amersfoortse telefonische Hulpdienst vond men te kwetsbaar om dat deze dienst steunt op één persoon de religieuze zuster Verhoef. De Raad van Kerken vergadert weer op 18 november a.s. Het begrip van de „scheiding der mach ten" is een der peilers van de democra tie. Met alle kritiek op de gang van zaken in de Ver. Staten dient men toch wel te beseffen, dat hier nog altijd (in tegen stelling tot vele andere landen) de de mocratie fungeert door vrijheid van me ningsuiting, en ook door een onafhanke lijk opgesteld Hooggerechtshof, dat niet gebonden is aan de regeringspolitiek, daar zelfs dwars tegen in kan gaan. Dat heeft de uitspraak t. a. v. de publikatie der Vietnam „geheimen" weer bewezen. Het is niet zo, dat de benoeming van rechters in de U.S.A. geheel los is van de politiek. Het is wel zo, dat de rechters in het Hooggerechtshof (Supreme Court) die tot taak hebben de grondwet tegebruiken als toetssteen voor allerlei beslissingen, voor het leven benoemd en onafzetbaar zijn. Nu proberen diverse presidenten wel, bij eventuele vacatures opperrechters te be noemen wier opvattingen zo'n beetje in hun straatje komen. Het Hooggerechtshof heeft onder Kenne- dy en Johnson lang de naam gehad te liberaal" te zijn (o.a. waar het ging om Zoals wü al eens vaker betoogd hebben, is de A.O.W.-premie eigenlijk geen premie doch een belasting. De premies van vandaag worde immers niet opgepot, doch dienen voor de uitkeringen van vandaag, zodat we niet later ons eigen geld terugkrijgen. Of de betalers van nu ook later een uit kering zullen ontvangen zal afhangen van de vraag of er dan voldoende pre miebetalers zullen zijn. En dat is inder daad een vraag als het percentage be jaarden blijft toenemen doordat ener zijds de gemiddelde levensduur blijft stijgen door een betere medische ver zorging, terwijl anderzijds het aantal ge boorten nu een duidelijke daling ver toont. Deze belasting is een bestemmingshef fing doordat zij wordt geheven voor een bepaald doel. Dit brengt weer mee, dat er een enkel element in gebracht kon worden, dat we ook bij een verzekering terugvinden, al moeten we ons daar niet door laten misleiden. Zo'n element is de vermindering van het latere recht op uitkering, wanneer de premiebetaler schuldig nalatig is gebleven. Schuldige nalatigheid Dit heet dan, in slecht Nederlands, schul dige nalatigheid; bedoeld is uiteraard een schuldige premieplichtige. Art. 10 der A.O.W. zegt o.a. dat op de A.O.W.-uitke- ring een korting wordt toegepast van 2 procent voor elke jaarpremie, welke de pensioengerechtigde schuldig nalatig is geweest te betalen. Wanneer een premie niet of niet volle dig wordt betaald, kan de Sociale Ver zekeringsbank beslissen, dat van een schuldig nalaten sprake is. Dat gebeurt dus alleen indien er schuld van de pre mieplichtige in het spel is te achten. Veelal zullen daarbij de bevindingen van de fiscus, die de premies moet innen, een rol spelen. Tegen zo'n beslissing kunnen we in beroep komen. Is men eenmaal schuldig nalatig ver klaard, dan kan de verzekerde nog bin nen vijf dagen na de kennisgeving daar van, zulks ongedaan maken door alsnog te betalen. Hij moet dan 5% rente per jaar bijbetalen, te rekenen van de eerste dag van het jaar na dat, waarop de be trekking heeft, tot de eerste dag van de maand, waarin de premie alsnog wordt betaald. De bijbetaling wordt eerst toegerekend aan de premie A.K.W., dan aan de pre mie A.W.B.Z., dan aan de premie A.W.W. en tenslotte pas aan de renteopslag en de premie A.O.W. Men kan dus, om als nog die volledige A.O.W.-uitkeringen te verkrijgen, niet volstaan met alleen de niet-betaalde A.O.W.-premie nog te vol doen. Van het vervallen van het schul dig nalatig zijn krijgt men ook weer een kennisgeving. Ter voorkoming van misverstand moet opgemerkt worden, dat dit alles niet be tekent, dat men vrij is de premie al dan niet te betalen als men dan maar afziet van het latere ouderdomspensioen. Men is verplicht de premie te betalen of des noods moet de fiscus die invorderen door loonbeslag, verkoop van goederen of an dere middelen. Het kan echter voorko men dat ook op die wijze de premie niet is te innen, en eerst dan komt de vraag aan de orde of het niet-betalen aan de premieplichtige verwijtbaar is. Botsing met bijstand Tot zover zit er een zekere logica in de regeling. Onze maatschappij is echter zo ingewikkeld geworden dat men blijkbaar het geheel niet meer kan overzien. Een andere instantie maakt dan weer andere regelen, welke de eerste kunnen door kruisen. Beide zijn weliswaar in het par lement behandeld, doch ook daar heeft men andere zorgen. Wanneer echter twee regelingen elkaar doorkruisen doen ze wel de resultaten teniet maar dat be tekent niet dat ook de uitvoeringskosten vervallen. Er ontstaat dan een situatie waarin de ene groep een diep gat graaft en de andere groep dat weer dicht gooit. De welyaart van een land loopt in zo'n geval niet parallel met de ijver van zijn werkers. In het geval dat wij op het oog hebben graven de A.O.W.-korters de kuil en gooien de bijstandverleners die weer dicht. Het is nl. zo, dat velen die uit onwil vroeger hun A.O.W.-premie niet hebben betaald juist daarin zijn geslaagd door dat zij steeds met spoed hebben opge maakt wat zij verdienden. Nu zij na hun 65e jaar van de ingekorte A.O.W. niet kunnen rondkomen, vragen zij bijstand en zij krijgen die ook, want voor de bij stand wordt niet gevraagd of zij schul dig nalatig zijn of niet. Wie dit een goe de bak vindt moet met een lachend ge zicht aanvaarden dat ook zijn eigen wel vaart hierdoor wordt aangetast. En niet zo'n beetje. De gemeente betaalt En hoe gaat dat nu op 't kruispunt Het eerste wat de gemeente, die de bij stand moet verlenen, vraagt is natuurlijk waarom de A.O.W. zo laag is. Een korte berekening leert dan dat het voor de gemeente het goedkoopst is en ieder beheert zijn eigen potje keurig en zuinig als een goede huisvader om de te weinig betaalde premie nog maar te be talen. Dus we zien dat de Sociale Ver zekeringsbank de oude papieren weer moet opgraven om nog op te geven wat te weinig is betaald en dan betalen we met z'n allen nog even de premie bij die Dinges vroeger lekker onder de bank heeft gestoken. Bovendien betalen we, en dat kost ook niet weinig, nog alle gravers en dicht- gooiers. En dat tellen we allemaal bij elkaar op en het nationaal inkomen stijgt en stijgt maar. de rassenpolitiek). Er zjjn nog rechters Nu is de samenstelling van het Hoogge rechtshof inmiddels gewijzigd en er zit ten er inderdaad wat meer rechters in die meer in Nixon's straatje komen, maar het is toch wel opvallend, dat daar mee dit Hooggerechtshof niet is gewor den tot een politiek instrument, zoals in landen waar zulke rechters eenvoudig de regeringspolitiek als toetssteen gebrui ken. Toen de regering-Nixon meende, de pu blikatie van de Vietnamdocumenten in het landsbelang te moeten verbieden, moest ze daartoe een rechterlijk bevel vragen. Een lagere rechter ging nog niet eens zo ver, ze te verbieden, maar schorste de publikatie op. En nu heeft het Hooggerechtshof be paald, dat deze documenten niet kunnen worden beschouwd als geheim ten bate van het landsbelang. Minister van Justitie Mitchell, een nogal vurig Nixonaanhanger, heeft weliswaar verklaard dat hij daarmee geen genoe gen neemt, maar de eerste slag is door het Witte Huis verloren. Vijfde kolonne Het is trouwens de vraag of het Witte Huis hier de grote verliezer is. Want de publikatie van deze documenten doet veeleer devraag rijzen, of niet een soort „vijfde kolonne" aan de gang is om de regering en haar politiek ingrijpend te beinvloeden. Daarbij dient men dan voor al te denken aan het Pentagon, het hoofd kwartier van de strijdkrachten, de lobbies van de machtige bewapeningsindustrie- en, die C.I.A. en de F.B.I. Zulke instellingen kunnen, naarmate ze hun handelingen steeds meer als „top secret" versluieren, zo langzamerhand worden tot een staat-in-de-staat. De bureaucratie heeft de neiging, een eigen leven te gaan leiden, en de leger- bureaucratie heeft daar helemaal een handje van. Onbevlekt Blazoen Dat komt omdat ze gesteund wordt door zeer velen, die de wet naar promotie zien in een trouw volgen van de beleidslijn, dan wel door eenzijdige (wat militaire) kijk op de zaak overtuigde aanhangers van die beleidslijn zijn geworden. Ook het begrip „eer" komt hierbij om de hoek. Het image van leger, luchtmacht en marine moet onbevlekt worden ge handhaafd. Zelfs wanneer er nare zaak jes aan het licht komen als het proces- Calley, moet men nog een beleid uit stippelen waardoor die schade zo gering mogelijk wordt, o.a. door het zorgvuldig uitkiezen van zondebokken, waarmee vooral generaal Westmorgeland zich schijnt bezig te houden. Niet zonder re- vooral generaal Westmorreland zich hoofd heeft, schuwt het zonlicht. Leger en politiek Groot is het aantal dergenen (en vaak op belangrijke posten) bij wie vaderlans liefde parallel loopt met trouw aan en vertrouwen in de strijdkrachten. Iedere aanval daaropziet men als landverraad. De regering moet zich laten voorlichten door de legertop, en weet dat al deze mensen (en niet te vergeten zij die be lang hebben bij de grote industrieën) daarachter staan. Duidelijk blijkt uit de Vietnam-docu- menten, hoe groot de invloed van deze machtige groep is op het regeergebied. En een recente reportage heeft overdui delijk aangetoond, hoe de „voorlichtings dienst" der strijdkrachten ook onmisken bare politieke voorlichting geeft over de oorlog in Vietnam. De grote betekenis van de uitspraak van het Hooggerechtshof is niet in de eerste plaats, dat de regering-Nixon daardoor in het nauw komt (ook Kennedy en John son staan aan scherpe kritiek bloot) maar dat openbaar wordt, hoe het leger als dienaar van de staat, een eigen rol gaat spelen en een eigen politiek gaat voeren. In geen enkele democratie kan zoiets worden geduld! Ook in Nederland wordt er op steeds jeugdiger leeftijd getrouwd. In 1939 bedroeg de gemiddelde huwelijksleeftijd voor mannen 27 jaar en 9 maanden en die voor vrouwen 25 jaar en 6 maanden. In de jaren 1947/1950 lag de gemiddelde huwe lijksleeftijd zelfs nog iets hoger, maar sinds 1951 vertoont de gemiddelde huwe lijksleeftijd voor mannen en vrouwen een opmerkelijke daling. Zo bedroeg die gemiddelde huwelijksleeftijd in 1968 25 jaar voor de mannen en 22 jaar en 5 maanden voor de vrouwen. Vooral in de leeftijdsgroep 16 tot 20 jaar wordt meer gehuwd dan vroeger, zij 't dan dat in deze groep in het bijzon der de meisjes nogal trouwlustig blij ken te zijn. Wat is de achtergrond van dit toenemend jong huwen? Vooral in Oost-Europa trouwen meisjes vroeg In vrijwel alle landen is trouwen vóór het 20e levensjaar veel meer verbreid onder de vrouwen dan onder de man nen. Daaruit kunnen we concluderen dat de man vaak een jongere vrouw trouwt. Er zijn overigens grote verschil len wat betreft de verbreiding van het vroege huwelijk van land tot land, zo als een blik in het Demografisch Jaar boek van de Ver. Naties ons kan leren. In de Ver. Staten vormen de meisjes beneden de 20 jaar een groot aantal van alle huwende vrouwen. Ook het percentage van de voor hun 20e jaar trouwende vertegenwoordigers van het mannelijke geslacht ligt in Amerika uitzonderlijk hoog, naar ruwe schatting zelfs 3x zo hoog als in ons land. Trouwen beneden de 20 jaar is in de Ver. Staten de gewoonste zaak van de wereld. Achter het ijzeren gordijn gaan de meisjes ook op vrij jeugdige leeftijd naar het altaar. Het percentage huwende vrouwen onder de 20 jaar ligt in Alba nië, Roemenië en Bulgarijë zelfs boven de veertig! Maar ook de Tsjechische en Hongaarse meisjes trouwen gemiddeld jonger dan de meisjes in West-Europa. Alleen in Schotland en in Finland is de trouwlust onder de meisjes beneden de 20 uitzonderlijk groot. Spanje heeft de minst jong huwende vrouwen. Hoewel het aantal trouwende jongens onder de 20 jaar in ons land wel toeneemt evenals bij de meisjes, slaan de Engelse, Belgische, Noorse, Finse en Oostenrijkse jongens ons met stukken. Ook in sommige Oosteuropese landen is het aantal getrouwde jongens onder de 20 jaar relatief groter dan bij ons. In West-Duitsland en Zwitserland trouwen naar verhouding maar zeer weinig mannen vóór hun 20e levesjaar. Cultuur patroon In Nederland is het aantal vóór hun één en twintigste getrouwde vrouwen aanzienlijk groter dan het aantal vóór hun één en twintigste getrouwde man nen. Zo trouwden in de periode 1961- 8 in ons land 7396 meisjes van 19 jaar en liefst 14682 meisjes van 20 jaar. Voor de mannen bedroegen deze cijfers respectievelijk 1119 en 3134. Toch wordt onder de mannen zelfs be neden de 20 jaar de trouwlust ieder jaar groter. Ze is verhoudingsgewijs meer dan verdubbeld sinds 1955 en datzelfde geldt voor de vrouwen beneden de 20 jaar. Het aantal tienerhuwelijken mag dan toenemen deze huwelijken vinden over wegend plaats in de groep tieners voor wie geen leeftijdsdispensatie nodig is. Huwelijken van meisjes beneden de 16 jaar en van jongens beneden de 18 jaar zijn vrij zeldzaam. Op grond van art. 86 Burgelijk Wetboek, kan iemand, die de „Huwelijksgerechtigde" leeftijd nog Salomonswjsheid: Slaat u in vuur en vlam voor een open haard? Kom dan in elk geval even bij ons kijken. Wij hebben niet alleen open haarden in diverse merken en modellen (o.a. Bellfire en Ringlever), maar ook alles erop, eraan en eromheen: platen natuursteen, baksteen en tegels in honderden soorten. amersfoort kleine koppel 7 tel. 03490-11945 Showroom open degelijks van 8.00-17.30 uur (zaterdags alleen volgens afspraak) Het Salomonszegel fia«7 J Uw garantie moderne keukens open haarden natuursteen baksteen wand- en vloertegels niet heeft bereikt (jongens 18 jaar, meisjes 16 jaar) een dispensatieverzoek indienen, maar op het ministerie van justitie wordt men bepaald niet onder dergelijke verzoeken bedolven. In 1968 werden er b.v. 290 verzoeken ingediend. Het aantal huwelijken, door tieners on derling of met een oudere partner ge sloten, hangt ook stellig samen met het cultuurpatroon in het betreffende land. In de Ver. Staten trouwen zowel de mannen als de vrouwen relatief nogal jong en dat duidt er op dat men in dit land de jeugdigheid positief waardeert. Maar in een land als Albanië trouwen veel vrouwen doch slechts zeer weinig mannen jong en dit verschijnsel kan verklaard worden uit de maatschappe lijk zeer zwakke en kwetsbare positie van de vrouw in dit land. Gedwongen In alle westerse landen daalt de ge middelde huwelijksleeftijd. Het huwe lijk van de tiener lijkt duidelijk in op mars. Over de oorzaken kunnen we heel lang filosoferen. Laten we dan vooral een van de belangrijkste oorzaken niet vergeten te noemen: het gedwongen hu welijk. Er bestaat wel degelijk een verband tussen het toenemend aantal gehuwde tieners en de vrijere seksuele opvattin gen. Zo werd er in 1967 in ons land reeds een statistiek gepubliceerd (maandstatistiek van Bevolking en Volksgezondheid) waaruit bleek dat in de periode 1960-1966, op iedere 5 hu wende vrouwen, jonger dan 20 jaar, er 4 op de huwelijksdag zwanger waren! Plet percentage vrouwen in deze leef tijdsgroep die plm. 7 maanden na het huwelijk bevallen, schommelt tussen de 78 en 79%. In de leeftijdsgroep 20 tot en met 24 jaar is ongeveer 1 op de 4 huwende vrouwen op de huwelijks dag zwanger, in de leeftijdsgroep 25-29 en boven-de-dertig ongeveer 1 op de 20. Maar natuurlijk is een zwangerschap niet de enige oorzaak van het jonger trouwen. De neiging om zelfstandig te zijn en te vluchten uit het ouderlijk milieu speelt zeker ook een voorname rol en hierdoor worden ook de gedwon gen huwelijken in de hand gewerkt. Als een meisje van 18 perse trouwen wil, dan is het sterkste argument waar mee ze bij haar ouders kan aankomen „Ik ben zwanger". Ook de gunstige economische omstan digheden bevorderen het jonger huwen Een jongen van 22, 23 jaar kan finan cieel gezien reeds de zorg voor een ge zin op zich nemen. Eventueel werkt zijn vrouw er de eerste jaren ook nog halve of hele dagen bij. Bovendien stelt de jeugd van vandaag geringere eisen wat de uitzet betreft. Men behoeft niet een volle linnenkast meer te hebben om het huwelijk te wagen. Desnoods kruipen de jonggehuwden op een zolderkamer en nemen het gebrek aan comfort op de koop toe. Ook dat is tenslotte een vorm van romantiek. BETONNEN PAALTJE. Op de krui sing van de Beetzlaan en de Hellingweg is een driehoekig pleintje met gras en bomen. Vlak bij dat pleintje, aan da stoeprand, staat een wit betonnen paal tje. Kunt u mij zeggen waar dit paaltja voor dient? Antwoord: Dit is een zgn. schamppaal, die er vooral voor dient het grote vracht- wagenverkeer te verhinderen de bocht af de snijden en over het trottoir te rij den. De paal bewijst regelmatig zijn nut. Nog vorige week moest gemeentewerken hem recht zetten. Er staan er nog enke le in de gemeente. KONIJN. Hoe oud kan een wild ko nijn in gevangenschap worden en wat kan ik doen tegen de diarree van het dier? Antwoord: Allereerst de kwestie van de diarree. Dikwijls ontstaat die na teveel groenvoer dat niet geheel fris is of ge broeid heeft. Bij verandering van voedsel in voor- en najaar is het vaak ook mis. Een goed middel is oud wittebrood, geen volkorenbrood, daar de zemelen daarin prikkelend werken op de darmen. Ook een goed-werkend middel is een oudbak ken botenham met melk vochtig maken en dit dik met kaneel besmeren. Ook de bladeren van eikebomen en schors hiervan werken stoppend. Groenvoer zeer mondjesmaat toedienen en altijd vers, zo ook met gras. Goed erwtenstro en hooi zijn dan de aangewezen voe dingsmiddelen. Een wild konijn kan vooral onder guntige omstandigheden als bij u, tot 10 jaar oud worden. Gewicht van 1125 gr. tot 1500 gr. naar geslacht. INTONATIE. Wat houdt de intonatie van een orgel in? Is dit een omvangrijk werk? Antwoord: intoneren is een andere naam voor het stemmen van een orgel. Dit is inderdaad een omvankrijk werk in geval van een nieuw orgel. Bij het „nastem- men" krijgen voor de tongstemmen een beurt, daar deze gemakkelijker gestemd kunnen worden dan de z.g. „Labiaal- pijpen". DROOGBLOEMEN. Kunt u mij enige inlichtingen verstrekken over het oogsten en drogen van droogbloemen? Antwoord: Het oogsten van droogbloe men moet gebeuren op een zonnige dag, wanneer de planten in volle bloei staan. U snijdt de bloemen, zodra deze zich goed ontwikkeld hebben, maar nog niet opengebloeid zijn. Indien de meeldraden duidelijk zichtbaar zijn, is het al te laat, omdat de bloemen dan tijdens het drogen naar buiten omkrullen, waardoor de bloemvorm verloren gaat. Bij gras sen en distelsoorten moeten de bloemen goed afgerijpt zijn. Het is van belang de bloemen op tijd te plukken, waarna ze ondersteboven op een donkere en luchtige plaats te drogen worden ge hangen. Het blad wordt pas verwijderd wanneer het door het drogen verdort is. Wanneer de bloemen niet in het donker gedroogd worden, worden de vaak fraaie kleuren flets. Zaterdagmorgen, 9 uur, zal aan het slachthuis verkoop van vlees plaats vin den aan de houders van gele kaarten genummerd van 1 tot en met 100 en van 276 tot en met 360 en aan houders van grijze kaarten genummerd van l tot en met 66. De wethouder van onderwijs, de heer L. J. Dijkstra brengt ter kennis van be langhebbenden, dat hij wegens vakan tie verhinderd is op de vrijdagen 3, io, 17 en 24 september zijn wekelijkse spreekuur te houden. Burgemeester en wethouders van Soest brengen overeenkomstig het bepaalde in artikel 9„ lid 1, sub b, der Hinderwet ter algemene kennis, dat ter gemeentesecre tarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van FINA NEDER- land N.V., Stadhoudersplantsoen 214, -Gravenhage, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in wer king houden van een inrichting tot het opslaan en afleveren van motorbrand stoffen op/in het perceel Nijverheidsweg 12, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G, nr. 5858. Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwa ren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op dinsdag 21 september a.s., des voormiddags 9.00 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting wor den gehouden, alwaar mondeling bezwa ren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter gemeentesecretarie kennis nemen van de terzake ingekomen stukken. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep zijn ge rechtigd de aanvrager van de vergunning en degene, die in persoon of bij gemach tigde op de bovenbedoelde zitting is ver schenen. Mede is tot beroep gerechtigd degene, die, zonder op de openbare zit ting te zijn verschenen, binnen de ge stelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in deze gemeente of in een aangrenzende gemeente waar openbare kennisgeving wordt gedaan. Soest, 3 september 1971. Burgemeester en wethouders van Soest brengen hierbij ter openbare kennis, dat tot medio oktober 1971 of tot zoveel langer nodig mocht blijken te zijn, op bepaalde tijden de Waldeck Pyrmont laan (of gedeelten daarvan) voor het verkeer zal worden afgesloten. Deze afsluiting houdt verband met de uitvoering van riolerings- en bestra tingswerkzaamheden ter plaatse. Bij afsluitingen van enige tijdsduur zal voor het verkeer een omleidings route worden aangegeven. Soest, 3 september 1971. Burgemeester en wethouders van Soest brengen hierbij ter openbare kennis.dat met ingang van 13 september 1971 tot en met 17 september 1971, of tot zoveel Janger nodig mocht blijken te zijn, het ge- deelte van de Spesterbergsestraat, gele- vnl f aan cn deBirkstraat JXfn aut?veI\k<!" Ml z,ijn afgesloten, zaamheden d met as£a»"ingswerk- ^dingsrouteU^aangegevenV°rd^ worflt 0n voete»igersverkeer

Soester Courant | 1971 | | pagina 6