Soest toen - Soest nu Dinsdag 7 september 1971 50e jaargang' no. 8 Uitgave Drukkerij .Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 Het oog gericht op Suriname's onafhankelijkheid Twee gewonden bij aan rijdingen Auto met drie wielen op de weg na aanrijding Forse buit bij inbraak Bosbrandje in Soesterberg Kerkelijk centrum „De Open Hof" officieel in gebruik genomen Ook katholieken gaan van het gebouw gebruik maken Wandelclub liet meisje achter in doolhof Glaasje oplaat je rijden Schipper Van de Wal in Soest gehuldigd Amersfoorter weg bij Paltz- en Eemgeuzen Kruispunt Nassauplant- soen/Van Weedestraat met aansluiting Korte Brinkweg en Stadhouders- laan Keus voldoende voor vijfhonderd kinderen op „De Efteling" Piet van Schalkwijk nieuwe schutterskoning van het Groot Gaesbeeker Gilde Asfaltering kruispunt Heideweg/Plasweg Aangifte van diefstal Milieuverontreiniging door door geluidshinder 5OESTER(()O0RANT Abonnement per kwartaal ƒ4,50. Buiten Soest per kwartaal ƒ8, Verschijnt iedere dinsdag en vrUdag Uit Suriname klinken vaak geluiden dat de onafhankelijkheid nu en terstond moet komen, maar dat is dan niet uit rege ringskringen. Premier Papa Lachmon kijkt wel uit. Hij, de voorman van de Hindoestaanse partij, weet maar al te goed dat de aanwezigheid van Neder landse militairen op dit moment de beste garantie is dat het rustig is in Suriname, waar anders de tegenstelling tussen de Creoolse (de zwarte) bevolkingsgroep en die van Aziatische herkomst makkelijk kan leiden tot toestanden die een aardig eind kunnen gaan in de richting van wat men nu in Noord-Ierland aantreft. Aan de andere kant is Papa Lachmon, zoals trouwens iedere premier die Suri name de laatste jaren heeft gehad, er niet voor dat Nederland probeert de Su- rinamers te vertellen wat ze moeten doen en hoe ze dit moeten doen. Hij kan voor zijn politieke toekomst niet al te zeer de indruk wekken aan het handje van Den Haag te lopen - hij moet ook zien stem men te winnen van degenen die wel wat zien in die eis van onafhankelijk heid. Een enkele norse opmerking over de huidige samenhang van het koninkrijk is alleen daarom al op zijn plaats. Maar die norse opmerkingen zijn in Den Haag wel blijven hangen en er is voor bereidend werk gedaan om te komen tot een herziening, desnoods een afschaffing van het koninkrijksstatuut. Maar wie nu denkt dat de Surinamers wel zouden staan te trappelen om daaraan mee te werken, vergist zich. Er is al vaak aangedrongen op het sa menstellen van een delegatie voor zo'n adviescommissie, maar opeens was Para maribo erg hardhorend. Vandaar dat een Nederlandse parlementaire delegatie in de Surinaamse staten wat bittere gelui den heeft laten horen. Daarbij werd ook gesuggereerd dat die onafhankelijkheid bijvoorbeeld voor 1975 een feit zou moe ten zijn; woorden waarover Lachmon erg boos is geworden; wat verbeelden de heren zich wel om ons te komen be voogden. Op deze manier ziet het er naar uit dat Nederland zich binnen niet al te lange tijd gewoon gedwongen zal zien zelf het initiatief te nemen voor de onafhanke lijkheid van de rijksdelen overzee. Als het koninkrijksstatuut alleen maar in houdt dat Nederland de ondankbare taak mag vervullen om in Suriname de poli- tie-agent. te spelen die door alle partijen wordt uitgescholden, is er alle reden om te zeggen; de heren zoeken het zelf maar uit KANTMAN. De 18-jarige kantoorbediende R. J. E. R, uit Soest liep zaterdagmiddag bij een aanrijding op de Steenhoffstraat een ge broken linkervoet op. Hij werd naar Zonnegloren gebracht. R. reed op zijn motor op de Steenhoff straat in de richting Baarn. Hij kreeg geen voorrang van de 53-jarige cacao- bewerker H. van de K. uit Baarn, die met zijn auto uit de Raadhuisstraat kwam. Bij de botsing werden beide voertuigen licht beschadigd. De 31-jarige uit Duitsland afkom stige Turkse mej. S. A. keek gistermid dag niet goed uit, toen ze bij café-res taurant De Kleine Witte uit een auto stapte. Ze werd daarbij aangeredendoor de 25-jarige bromfietser A. T., een in Soest wonende gastarbeider. Mej. A. werd met schaafwonden en een pijnlijke heup per ambulance naar Zon negloren gebracht. De 27-jarige C. H. A. P. uit Soest ram de zaterdagnacht op het Nieuwerhoek- plein een lantaarnpaal, die op de ver keersgeleider op de hoek met de Ko- ninginnelaan stond. Volgens zijn ver klaring aan de politie reed hij met een snelheid van 50 km. per uur op de Vre dehofstraat in de richting Amersfoort. Hij had sterk moeten afremmen, omdat een voor hem rijdende auto dit ook deed. P. raakte daardoor volgen zijn zeggen de macht over het stuur kwijt ramde de lantaarnpaal op de verkeers geleider, waardoor het linkervoorwiel geheel werd vernield. Niettemin reed de auto nog tientallen meters verder. Voor de woning Wilhel- minalaan 14 kwam de auto pas tot stilstand. Bij een inbraak in de woning van de familie H. L. J. M. aan de Birkstraat 136 a, maakten onbekende daders een dicteerapparaat, een grammofoon, nacht kijker, gouden armbandhorloge, antieke doosjes en sigaretten buit. De inbraak moet zaterdag overdag tus sen half elf en half twee zijn gepleegd. De daders vernielden een raampje in de keukendeur en hadden daarna geen moeite om binnen te komen, want ze konden zonder moeite de sleutel, die aan de binnenkant in de deur zat, om draaien. Zaterdagmiddag moest de brandweer uitrukken voor het bestrijden van een bosbrandje in het Zeister bos op het grondgebied van de gemeente Zeist. Dankzij het snelle optreden van de brandweer ging slechts een kleine hoe veelheid heide en dennen verloren. Men neemt aan, dat spelen met vuur door kinderen de oorzaak van het brandj® is geweest. Vrijdagavond werd het nieuwe kerkelijk centrum van hervormden en gerefor meerden, „De Open Hof" in het Soesterveen, officieel in gebruik genomen. Dominee Jac. Smit, die de talrijke aanwezigen welkom heette, sprak er zijn vreugde over uit dat na een scheiding van 85 jaren, gereformeerden en hervormden nu gezamenlijk deze kerk gebouwd hebben. Hij hoopte op een steeds inniger sa menwerking. Dominee M. Wilschut ging bij de woord verkondiging uit van Samuël 7 5 en 11. „Zoudt gij voor Mij een huis bouwen om in te wonen? De Here zal u een huis bouwen". Na het einde van de dienst sprak de heer J. Kenemans, de voorzitter van de Veencommissie die gevormd werd om de bouw van deze kerk te verwezenlij ken. De leden van deze commissie, die in de wandeling de Veenarbeiders genoemd werden, werkten sinds maart 1966 sa men. In de loop der jaren zijn gere formeerden en hervormden elkaar steeds beter gaan begrijpen en hieruit is een hechte samenwerking ontstaan. De gro te financiële lasten worden door beide gemeenten gedragen. Medio 1970 kon overgegaan worden tot het vormen van de bouwcommissie, de juridische- en de inventariscommissie, en kon de aanbe steding worden voorbereid. Alvorens het gebouw namens de Veen- commissie aan de kerkelijke instanties en de inmiddels gevormde gezamenlijke beheerscommissie over te dragen, dank te de heer Kenemans allen die aan de tot stand koming van deze kerk hebben medegewerkt, in het bijzonder de ar- chitekt Van Wijk en de Soester Bouw Mij. Dominee Wilschut dankte namens de kerkeraden de Veencommissie voor het vele werk dat zij verrichtten. Architekt H. N. van Wijk memoreerde in het kort het tot stand komen van het bouwplan met onder andere de uitbrei ding van 200 naar 400 zitplaatsen. Het was zijn „eerste" kerkgebouw en hij vond het dan ook bijzonder prettig te kunnen vermelden dat niet alleen het gebouw 6 weken eerder werd opgele verd dan gepland was, maar ook dat de kosten beneden de geraamde 7 ton ge bleven waren. De dienende taak van het gebouw, zo zei hij, wordt geaccentueerd door de ruimten op de eerste etage, die beschik baar zijn voor jeugdaktiviteiten. De heer Remkes, katholiek lid van de Raad van Kerken in Soest, feliciteerde de beide gemeenten, alhoewel hij het jammer vond dat de diensten in dit ge bouw nog niet volledig oecumenisch konden zijn. Tot slot dankte de heer Schüler voor de extra zorg die er besteed was aan de geluidsinstallatie, waardoor het voor slechthorende beter mogelijk geworden was de diensten bij te wonen. Namens het college van burgemeester en wethouders woonde wethouder K. de Haan de dienst bij. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling dat er zaterdagsavonds in deze kerk een dienst voor katholieken ge houden zal worden. Een Rotterdams meisje, dat met haar vereniging zou meelopen in de Airborne mars in Oosterbeek, had dit wandel- feest zaterdag bijna moeten missen. Tijdens een stop in Oud-Valkeveen, waar de twee autobussen met de wan delaartjes aanlegden voor een bezoek aan de speeltuin, raakte het meisje ver dwaald in de doolhof. Niemand van de leiders had dit gemerkt, zodat de bus sen zonder haar vertrokken. Het gezelschap kon in Soest door de politie staande worden gehouden. Een „estafette" van politiewagens zorgde er voor, dat het meisje toch nog met de bussen kon meereizen naar Oosterbeek. De politie legde twee automobilisten een rijverbod op en nam de sleutels van de auto's en de autopapieren van de be trokkenen in beslag. Het ging om C. H. K. v. d. W. (27) uit Soest, die op de Birkstraat in z'n auto lag, en H. K. (46) uit Bunschoten, die op de Neerweg van een autorit kon worden afgehouden, omdat de politie het niet verantwoord vond hen te laten rijden. Twee deuren van de hoofdingang van een flatgebouw aan de Haverweerd werden zaterdag door onbekenden in getrapt. De politie heeft afdrukken van voetsporen aangetroffen. „Ik heb me altjjd afgevraagd: Wat moet je niet allemaal presteren om dit te krijgen? Nu weet ik het". Deze schertsende opmerking maakte schipper D. van de Wal uit Amersfoort zaterdagmiddag, nadat hjj bjj zyn afscheid als groepsleider van de Paltz- en Eemgeuzengroep in Soest was onderscheiden met de Gouden Jacobsstaf, een hoge onderscheiding in de padvinderswereld. Het was een groots afscheid dat schipper Van de Wal ten deel viel, waarbij hü veel lof kreeg toege zwaaid. Lof, die hij voor een groot deel naar zijn echtgenote doorspeelde. Op de afscheidsmiddag installeerde schip per Van de Wal zelf zijn opvolger, stuur man Rob W. van Dijk, als groepsleider. Dat gebeurde in aanwezigheid van de land- en zeeverkenners van de Paltz- en Eemgeuzengroep, talrijke ouders, en de heer H. Swinkels uit Utrecht, districts commissaris van de Ned. Padvinders Ver eniging. De heer Van de Wal, die sinds 1967 aan de groep verbonden was en veel heeft gedaan in de moeilijke opbouwperiode na de fusie van de Paltzscouts en de Eem geuzen, moest zijn groepsleiderschap neerleggen in verband met zijn benoe ming tot assistent-districtscommissaris in de districten Eemland en Stichtse Heu velrug. Aan de afscheidshulde ging een korte plechtigheid vooraf. De scheidende Amersfoorter doopte zelf (met een emmer water) een schip van de Paltz- en Eem geuzen, dat de naam Walgeus kreeg. De boot stond volledig opgetuigd op het pad vindersterrein aan de Bosstaat-Den Blieklaan. Na de doop ontlaadde zich boven het schip een confetti-regen, die uit de mast neerdaalde. Daarna werd duidelijk hoezeer de groep het werk van schipper Van de Wal waardeerde. Ze lie ten hem en zijn echtgenote niet met lege handen vertrekken. Namens leden en ouders boden jongste welp Remolt Bossema en oudste verken ner Robertjan Jansen een complete dia doos aan. Oudste welp Rien Tibben en jongste verkenner Hugo Schoonenberg kwamen met een boek over watersport aandragen. De heer Hofman, één van de ouders, bood een projectiescherm aan. In zijn toespraak noemde hij schipper Van de Wal één van de werkers achter de schermen, die niettemin van grote betekenis is geweest. Schipper Ruud van Dijk overhandigde „Donald" (met welke naam bij de sfeer in het leiders team illustreerde) een dia-projector en maakte diens benoeming bekend tot ere- groepsleider. Hij kreeg het daarbij beho rende insigne opgespeld en de oorkonde uitgereikt. Mevrouw Van de Wal kreeg een boeket bloemen. Sint Joris Tenslotte was het woord aan de heer Swinkels, districts-commissaris. Hij speld de namens het hoofdbestuur van de N.P.V. de scheidende groepsleider de Gouden Jacobsstaf op en overhandigde hem de bijbehorende oorkonde. Namens het districtsbestuur schonk hij een smeedijzeren Sint Joris. In zijn dankwoord zei schipper Van de Wal. onder de indruk te zijn van de hul de, die hem ten deel was gevallen. Het was zijns inziens een bewijs van de goe de sfeer bij de Paltz- en Eemgeuzen groep. Hij zal aan deze groep dan ook louter goede herinneringen bewaren, in tegenstelling tot de Karei Doormangroep in Amersfoort. Bij die groep kreeg schip per Van de Wal niet de lof die hem toe kwam. Achteraf is dat niet zo'n prettige periode in zijn 18-jarig padvinderschap geweest. Hierna volgde een receptie, waarvan ve len gebruik maakten om schipper Van de Wal en zijn echtgenote persoonlijk de hand ten afscheid te drukken. Een ge zamenlijke maaltijd besloot het offciële gedeelte. Voor de verkenners was het daarmee echter nog niet afgelopen. Zij speelden in de Soester duinen nog een realistisch avondspel. Half september zal begonnen worden met het aanleggen van de rechtstreekse ver binding van het Nassauplantsoen met de Stadhouderslaan. Het terrein waar vroe ger het bekende restaurant „Eemland" stond, zal daartoe van een wegdek wor den voorzien. Voorlopig zal dit nieuwe weggedeelte aansluiting geven op de Korte Brinkweg, een zgn. T-aansluiting. De Korte Brinkweg wordt bij het gereed komen vanaf dit punt tot aan de Van Weedestraat (de hoek bij de fa. Mets) af gesloten voor doorgaand auto-verkeer. Alle verkeer, komende van de Stadhou derslaan met bestemming rijksweg, wordt dan geleid via het nieuwe weggedeelte. Ook het verkeer van de rijksweg, met bestemming Stadhouderslaan zal over dit weggedeelte gaan. Daartoe wordt de F. C. Kuyperstraat (bij Albert Heyn), tegen die tijd van beide zijden, voor het auto verkeer gesloten. Op het kruispunt Van Weedestraat/Nas- sauplantsoen zullen verkeerslichten, com pleet met voetgangersoversteeklichten, worden aangebracht. Geen zebrapaden, maar zgn. kanalisatiestrepen, waardoor veilig oversteken eveneens gewaarborgd is. De voetgangers zullen daardoor op de overmatig drukke rijksweg een veilige oversteekplaats rijker worden. De werkzaamheden voor het nieuwe weggedeelte zullen worden uitgevoerd door het Aannemersbedrijf Hensen uit Eist (Utr.), dat tegelijkertijd de aanslui ting van de doorgetrokken Vondellaan op de Birkstraat ter hand zal nemen. De verkeerslichten op de Van Weede straat zullen worden aangebracht door de firma Siemens, in samenwerking met gemeentewerken en rijkswaterstaat. De vijfhonderd kinderen die deelnamen aan de derde kinderreis van de WISO hebben weer een prachtige dag gehad, die mogelijk werd gemaakt door de tachtig actieve winkeliers die op al de aankopen van hun ouders gratis zegels verstrekken. Er was als vanouds voor elk wat wils, en de vier uur die voor dit bezoek waren uitgetrokken vlogen dan ook om. Voor een verslag van deze sprookjesreis verwijzen wij naar een van de volgende pagina's. De nieuwe schutterskoning van het Groot Gaesbeeker Gilde heet Piet van Schalk wijk. Om kwart over drie leverde precies het honderste schot hem de titel op. Hij schoot het laatste gedeelte van de vogel naar beneden, nadat Gijs Hilhorst en Bértais Hagen niet veel meer van de vogel hadden heel gelaten. De eerste prijs bij het schieten op de vogel was voor C. A. C. van Doorn, die de kop naar beneden schoot. C. A. van Logtenstijn kreeg de tweede prijs voor het neerhalen van de rechtervleugel en P. J. v. d. Breemer de derde prijs voor de linkervleugel. A. G. Kok schoot de staart naar beneden hetgeen hem de vierde prijs opleverde. Door deze voltreffers was al om half drie het grootste gedeelte van de vogel neergehaald. Na de Eucharistieviering in de Petrus- en Pauluskerk en een gezamenlijke maal tijd in het Verenigingsgebouw, vertrok de stoet om één uur naar het schietterrein aan De Schans, achter de brandweerka zerne. Daar verwelkomde ouderman W. Schim mel de talrijke aanwezigen, onder wie burgemeester mr. S. P. baron Bentinck en echtgenote, pastoor Buisman, en de voorzitter van het kringbestuur van het Land van Cuyk, de heer v. d. Burg. Ouderman Schimmel zei in zijn toe spraak tot het aftredende koningspaar Bert v. d. Dijssel en echtgenote, dat zij een drukker programma hadden afge werkt an normaal. Zij zijn vaak naar het Land van Cuyk geweest. „Nu is het mo ment gekomen, dat u de koningsmantel moet afleggen. Als gewoon gildelid kunt u opnieuw naar de titel meedingen". In een korte toespraak zei de heer Van de Brug, verheugd te zijn dat er nog mensen zijn die de traditie van het schuttersfeest in ere houden. Afgelopen maandag zijn de werkzaam- Burgemeester Bentinck wees in zijn toe heden begonnen voor de asfaltering van spraak op het extra feestelijke van deze het kruispunt Heideweg/Plasweg. Door I dag, die tevens de vierjaarlijkse teerdag de reconstructie zal het mogelijk zijn op I was. „Op dit feest komt duidelijk naar vrij gekomen hoeken, plantsoenen aan te voren wat het gilde is. Het zijn de broe- leggen. Daartoe zullen hier t.z.t. heesters derschap, de saamhorigheid en de hulp en/of rozenstruiken geplant worden. De vaardigheid die dit gilde in stand hou- asfalteringswerkzaamheden worden daarden". Hierna speelde P.V.O. het Wilhel- uitgevoerd door de firma Bruil. mus. Het schuttersfeest werd geopend door de afgetreden koning 1970, Bert van den Dijssel. Burgemeester Bentinck loste het tweede schot, pastoor Buisman het derde, de heer v. d. Brug uit Cuyk het vierde en ouderman Schimmel het laatste van de serie openingsschoten. De kop van de vogel wankelde al, toen de ouderman de koningsmantel van Bert van den Dijssel afhing en hem de koningsmedaille 1971 overhandigde. SHOW De harmonie P.V.O., bijgestaan door het majorettenkorps, gaf een show weg, evenals de vendelzwaaiers en het tam boerkorps van het gilde. De Soester Boe- rendansgroep deed ook een duit in 't zakje en bracht enkele oude dansen. Bij de laatste twee dansen werd het pu bliek gevraagd mee te doen. Een enkeling danste met een boer of boerin. De bur gemeester met zijn echtgenote deden ook enthousiast mee. Voor de kinderen waren er tal van at tracties op het feestterrein aantvezig. Zij konden aan tien verschillende „kermis"- spelletjes meedoen, op touw gezet door de heer P. G. Jansen, daarin bijgestaan door de zesde klassers van zijn Sint Jozefschool en enkele vrijwilligers. Bij elk evenement, „bemand" door verklede scholieren, kregen de jeugdige deelne mers een prijsje. Aan het eind van het schuttersfeert om- ning de tekenen van zijn waardig- ning met de tekenen van zijn waardig heid. Bij koning Van Schalkwijk thuis aan de Troelstrastraat kwamen het gilde bestuur en tamboer- en vendelkorps kern een hulde brengen voordat 's avonds in het Verenigingsgebouw het Gildefeest met het „teren" werd besloten. Een wit spijkerjack van de scholier K. P. v. H. werd gestolen uit een kleedhokje van het Natuurbad, waar hij, zoals ge bruikelijk bij schoolzwemmen, zijn kle ding had achtergelaten. Mijnheer J. H. A. v. d. D. uit Bilthoven miste 's morgensvroeg een gereedschaps koffer uit zijn auto, die hij de gehele nacht onafgesloten voor de woning van zijn ouders had laten staan. Een strop van 100, Onder het wijdse begrip milieuveront reiniging mag zeer zeker ook gerekend worden de geluidshinder, de overlast die men zijn buren en soms verdere om geving bezorgt door radio, T.V. e.d. over matig hard aan te zetten. Speciaal in de weekenden komen klach ten hierover bij de politie binnen en dan zeer veel van flatbewoners. Op grond van de Algemene Politie Ver ordening kan de politie hiertegen optre den. Zij gaat dit zonder meer doen, ze ker als blijkt dat een waarschuwing niet helpt.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1