Soest toen - Soest nu hirohito Het oog gericht op Thieus overwinning Eerste K.V.P.-ledenvergade- ring na fusie van Soest en Soesterberg Toneelgroep ,.Het Soester Applaus" bereidt zich voor op nieuw seizoen 17 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 Ouders betalen de schade Vrijdag 8 oktober 1971 50c jaargang no. Kritiek op contributieverhoging van Sportstichting SNOEIEN IN DE DEMOKRATISCHE TUIN Gauwdief Aanrander ingesloten Diefstal opgehelderd „Inbreker" wilde slechts roes uitslapen Aanrijding op de Beckeringhstraat V.V.V.-nieuws Prins Constantijn verjaart als hirohito hierro komt, de keizer van japan, dan hoop ik daar hij daarro blijft waar men hem pruimen kan, want waarro of de keizer komt, dat hindert mij geen zier, 't zij hierro, daarro, waarro, ook, maar liever toch niet hier. wat hirohito daarro deed, in 't keizerlijk japan, dat was geen werken voor de vree, hij droomde er niet van, hij dacht aan daarro, waarro ook vergroten zijn gebied, en als je zo hebzuchtig bent, zie ik je hierro niet. komt hirohito hierro toch, uit zijn geducht japan, dan is hij door zijn hoge komst, hier een ontvijand' man, maar waar de zon tot daarro rijst, in hirohito's rijk, daar zijn van hier tot daaraan toe, de wandaden gelijk. SOESTER lOURANT President Nguyen Van Thieu heeft het net even te gek gemaakt: bijna 92 pro cent van de stemmen, bij de ongehoorde opkomst van bijna 88 procent van de stemgerechtigden. Dat wil dus zeggen dat 85 procent van de bevolking hem op handen zou dra gen, een wel zo ongeloofwaardige zaak dat we des te makkelijker geloof hech ten aan de bewering van de Amerikaan se C.B.S.-televisie, die meldt dat Thieu voor alle zekerheid wel even drie mil joen vervalste biljetten in de bus heeft laten stoppen. Als we alleen al de meldingen lezen van boeddhisten en studenten en militairen drie protestakties begonnen dan kan er niet veel kloppen van Thieu 92 procent. Dat zou ook inhouden dat maar acht procent van de stemmen ongeldig was. Die zijn er altijd heel wat, zeker in ge bieden waar nog veel analfabetisme heerst, maar daar komt dan ditmaal bij dat wie tegen Thieu wilde stemmen dit moest doen door zijn biljet ongeldig te maken, want andere kandidaten waren er niet meer, daarvoor had Thieu in eerste instantie al gezorgd. De rijkelijk bij de stembureaus geposteerde uniform dragers met gebruiksklare schiettuigen kunnen ook een en ander verklaren. Nu hoeven wij ons in Nederland niet druk te maken dat in een ver land de hand gelicht wordt met de demokrati- sche opvattingen van verkiezingen, maar het geval-Zuid-Viëtnam is natuurlijk vooral voor de Ver. Staten wel degelijk van interesse. Moet Nixon het zo maar slikken en net doen of zijn Thieu dan toch maar gewel dig getapt is bij de bevolking en dat het duidelijk is dat de Zuid-Viëtnamezen in overweldigende meerderheid tegen het communisme gekant zijn? Het lijkt er veel op dat zijn marionet de rollen heeft omgekeerd en op zijn beurt de president van de V.S. naar zijn hand zet. Waarschuwingen uit Washington aan Thieus adres zijn regelrecht de prulle- mand ingegaan. Waar zij wel rekening mee mogen hou den is dat generaal Ky en generaal Minh, de uitgerangeerde presidentschaps kandidaten ook wel een behoorlijke aan hang hebben, ook in het leger. Zodat zich het onverwikkelijke tafereel kan her halen dat Zuid-Viëtnam terwijl het for meel eendrachtig strijdt tegen het noor den zijn militaire energie weer gaat ge bruiken om binnenlandse vetes uit vechten met staatsgrepen en dergelijke. Of de V.S. dan toch bereid zijn groten deels de eigenlijke strijd over te nemen is nu geen vraag meer: de Amerikanen zijn tot dergelijke offers niet bereid. En als de Zuid-Viëtnamezen, ondanks uit gebreide Amerikaanse training, er niet toe in staat blijken is de uitkomst vrij simpel. Er komt wel een verenigd Viët- nam en wat de V.S. met veel geld en bloed betaald hebben is een nietszeggend uitstel geweest. Met 92 procent is het failliet van het Viëtnam-avontuur wet bezegeld. KANTMAN De eerste algemene ledenvergadering van de K.V.P. sinds het samengaan van de afdelingen Soest en Soesterberg wordt gehouden op maandag 18 oktober a.s. in café-restaurant „De Soesterdui- nen", Soesterbergsestraat 188. Op deze vergadering zal het nieuwe af delingsbestuur gekozen worden. Het af tredend bestuur stelt kandidaat me vrouw M. Rupert-Wijnands, mej. M. A. Vorderhake en de heren J. H. J. Eype, J. L. Menne, J. Smeeing, M. Th. Vriend en C. Wantenaar. Het afdelingsreglement laat kandidaat stelling toe tot in de vergadering van 18 oktober. De vergadering begint om 20.00 uur. De toneelgroep „Het Soester Applaus", is geen nieuwe vereniging naast „Het Veenmasker", maar een nieuwe naam voor deze vereniging. Daar er invloeden van buiten het Soesterveen gingen mee spelen en de naam „Het Veenmasker" teveel de nadruk legde op de Veenbes straat en omgeving, besloot men tot deze naamsverandering. Direct na de vakan ties is men begonnen met het instuderen van een tweetal eenakters, waarvan de opvoering is gepland omstreeks eind no vember. Na het succes met de verschillende blij spelen van de jongste Soester toneel vereniging, heeft men gemeend van deze gegarandeerde kasstukken af te moeten stappen en het nu eens met een karak- terspel te gaan proberen. De eerste van het tweetal is een schep ping van de Engelsman Peter Shaffer, getiteld „Oh verleden" en zal worden vertolkt door Tamara van Hooydonk, Nick Elderman en Cok Snel, waarbij de regie zal worden gevoerd door Frans van Hooydonk. Het tweede stuk is van de francaise Ma- rie Loufse Douart-de Ia Grée en is ge titeld „De 50ste voorstelling". Bij dit stuk komen Adje Slingerland, Co de Haan en Frans van Hooydonk voor het voetlicht, waarbij in dit geval Tamara van Hooydonk als regiseuze zal optreden. Nadere gegevens over plaats en tijd stip van de opvoering zullen ter zijner- tijd in deze courant volgen. Abonnement per kwartaal ƒ4,50. Buiten Soest per kwartaal ƒ8, Verschijnt Iedere dinsdag en vrjjdag Drie jongentjes, G. de B. (13), V. v. H. (13) en F. v. H. (11) uit Soest hebben aan de politie opgebiecht, dat zij de twee in aanbouw zijnde huizen aan de Margrietlaan hebben bekladderd. In overleg met de aannemer S. hebben de ouders van de knapen de betaling van de schade geregeld. De doorgaans soepel verlopende vergaderingen van de deelnemers in de Stichting Lichamelijke Opvoeding en Sport Soest, kregen dinsdagavond een wat gespannen karakter toen de voorgestelde contributieverhoging aan de orde gesteld werd. In zijn openingswoord gaf de heer K. de Haan, de voorzitter een overzicht van de accomodaties die het afgelopen jaar in gebruik genomen konden worden na verbouwing en/of aanleg. Binnenkort zal het instructiebad gereed komen en dan staan op het progamma een gymna stiekzaal aan de Smitsweg en een sportzaal aan de Beetzlaan. Uit het overzicht bleek ook dat de atle- tiekafdeling van de S.O. Soest niet di rect hoeft, te rekenen op een sintelbaan. Gehuldigd werden de kampioenen, De Duinkikkers (waterpolo), de badmin- De thans beginnende begrotingsbehande ling in de Tweede Kamer zal weer eens aantonen hoe verward en onduidelijk het in Neerland's politieke wereld is ge worden. Woordvoerders van nu vijftien partijen, meest partijtjes, zullen zich dan geroe pen voelen om een langdurig betoog af te steken, waarin zij willen laten horen dat zij het eigenlijk beter weten dan de regering, zelfs al zijn zij bij voorbaat reeds van pian om de voorstellen van de regering te steunen. Al dat gepraat zal de begrotingssituatie en de daaruit voortvloeiende maatrege len voor het volk geen steek duidelijker maken, integendeel, de kiezer zal er slechts een nog verwarder indruk door krijgen, als hij of zij er al kennis van neemt, hetgeen bij de meesten niet het geval zal zijn. Het parlement zal de stortvloed van woorden over zich heen moeten laten gaan, er bij zuchten en tenslotte zelf nauwelijks meer weten of de een nu pro of de ander contra de re gering en haar voorstellen zal zijn. Nederland heeft zich langzamerhand over-gedemokratiseerd. Vijftien partijtjes alleen al in de Tweede Kamer en daar naast bestaan er op papier nog enige tientallen, die ook zo graag op het Bin nenhof hadden willen meepraten. Het wordt de onder de woordenvloed zuch tende parlementariërs langzamerhand toch wel duidelijk dat het te gek wordt, dat met de voortgaande versplintering de onduidelijkheid groeit en groeit. Er moet nu toch iets aan gedaan worden. Men heeft het nog altijd niet aangedurfd om een kiesdrempel vast te stellen. Men laat het partijwezen maar voortwoekeren in de tuin van de demokratie, waardoor deze een steeds onverzorgder aanblik krijgt. De kiezer weet er dan ook vaak het pad niet meer in te vinden waar langs hij kan gaan en de bloemen van de demokratie verstikken in hun veel heid en verscheidenheid. Het is er een onduidelijke, ongeordende boel gewor den, waarin een vakkundige tuinman nodig is om er weer een duidelijke aan leg en overzicht in te scheppen. Er begint dan ook steeds meer de ten dens veld te winnen om uiteindelijk te komen tot een soort driepartijensysteem. Oolc in de tot nu toe zich zo rustig, te rustig, gehouden hebbende V.V.D. werd dat idee nu door de voorzitster geopperd. Links groeit ook de gedachte aan de vorming van een progressieve volkspar tij. De moeilijkheid is, dat de confessio nele partijen ook al een progressieve volkspartij willen stichten, maar dan op evangelische grondslag. En het is nog niet duidelijk door welke partijen even tueel een conservatieve partij wordt ge vormd en of een eventuele middenpartij naar links of naar rechts zal overhellen. Met de plannen wordt dus ook de on duidelijkheid alweer in de hand ge werkt. maar we staan ook nog pas aan het begin. Het is nog maar een angstig tasten naar eventuele mogelijkheden, waarbij men toch alweer van alles wil ontzien. Nergens neemt de angst voor mogelijke gevolgen van een daad zo'n plaats in als bij de politieke partijen. We zouden zeggen: als we dan toch van plan zijn om tot grotere verbanden te komen, wat doet het er dan nog toe of de thans bestaande parij er aanvankelijk verlies door zal lijden. We krijgen dan toch een geheel nieuwe konstellatie, waarin ieder van de drie weer zijn weg èn zijn aan hang moet leren vinden. Het is echter niet ondenkbaar, dat door de angst voor het aanvankelijke kiezers- verlies - zowel bij links, rechts als mid den - er tenslotte van de plannen niets of weinig terecht komt.. Dat iedere par lementariër en vooraanstaande partij man vreest dat ook hij er zijn positie door zal kwijt raken en alleen daardoor al de tegenstand tot hervorming te sterk zal zijn. Bovendien is een driepartijensysteem onmogelijk zonder ook een fikse kies drempel vast te stellen, opdat kleine partijtjes uit het parlement geweerd worden. Wat zal dan de eerste stap moeten zijn? De vorming van enkele grote partijen óf eerst het vaststellen van een kiesdrempel. Wanneer we met het laatste beginnen, zal de vorming van grote partijen eerder mogelijk worden. In de huidige regeerperiode zou dan de instelling van die kiesdrempel aan de orde moeten komen. Zou deze regering daartoe in staat zijn? Voort gaan als nu betekent echter de dood voor de demokratie ijl ons land. Er is niet meer uit de wirwar van partijtjes te komen. De onduidelijkheid van de verwarring groeit. Hoe lang nog laat men dit voortwoekeren? Moge de partij bestuurders van de vijf of zes grootste partijen in ons land nu eens de moed vinden om de zo nodige vernieuwing en herordening In ons partijenstelsel aan te vatten en te verwezenlijken. ton- en tennisvereniging, de korfbalver eniging „Oranje", en de basketballers van de Red Stars. De notulen van de vergadering van 19 augustus 1970, de balans en jaarreke ning 1970 werden onveranderd goedge keurd. Contributieverhoging Spanning ontstond er bij het voorstel tot contributieverhoging. De heer De Haan zette de noodzakelijkheid ervan uiteen, maar niet iedereen was het daar mee eens. De op de begroting uitgetrokken post voor een sportinstuif voor de jeugd werd te hoog gevonden. De heer Kolthof van de volleybalvere niging SW kon er zich beslist niet mee verenigen. Ook meende hij dat de bij de verenigingen aangesloten jeugdleden werden achtergesteld bij de ongeorga niseerde jeugd en hij uitte enige dreige menten in de richting van het bestuur. Hij liet zich ook niet overtuigen door de deskundige weerlegging van zijn bezwa ren door de voorzitter. De dikwijls geëmotioneerde reacties van de heer Kolthof vielen verkeerd bij de heer De Haan, die vinnig antwoordde en het optreden van de SVV-voorzitter on behoorlijk noemde en hem verweet geen hart voor de zaak te hebben. Met anderen, maakte ook de heer An- kone, voorzitter van de S.O. Soest, be zwaren tegen te drastische huurverho gingen, maar iedereen voelde wel dat hij voor het blok stond en dat er uit eindelijk tegen het voornemen van het bestuur weinig te ondernemen was. Hulpvaardigheid bij het wijzen van de weg heeft waarschijnlijk de portemon- naie met inhoud gekost van een dame. Een goed geklede jonge man (bruin pak, bril, kort haar) vraag haar voor de win kel van Simon de Wit hoe hij rijden moest naar de Prins Bernhardlaan. Hij liet haar omstandig uitleggen hoe hij moest gaan en verdween. Even later miste de dame haar portemonnaie toen zij in een winkel wilde betalen. De jon geman, ongeveer 30 jaar oud, was toen reeds verdwenen. Terzake van schennis der eerbaarheid werd dinsdagavond in Soesterberg aan gehouden de draglinemachinist G. A. K. uit Nijkerkerveen. Na aanvankelijk ontkend te hebben, gaf hij bij confrontatie toe het 10-jarig meisje M. K. uit Soester berg met minder eerbare bedoelingen in zijn auto te hebben gelokt. Het meisje verkocht kinderpostzegels en hij had haar gevraagd in zijn auto te stappen om de bestelling te noteren. K. had, om aan de aandacht van de speurende politie te ontsnappen, zijn baardje afgeschoren. Hij is thans in af wachting van voorgeleiding, ingesloten. De diefstal op 24 september van auto papieren en betaalcheques uit de in Am sterdam geparkeerde auto van de heer P. uit Soest, is naar alle waarschijnlijkheid opgelost. 5 oktober werd een cheque in Gouda ter verzilvering aangeboden, waarbij de bank employé het nummer van het rijbewijs van de aanbieder no teerde. De oplossing werd daardoor eenvoudig. In Utrecht werd naar de naam achter dit nummer geïnformeerd, waarbij bleek dat ook de politie van Texel en de stad Utrecht belangstelling getoond hadden. Terzake werd aangenomen de Utrechte naar W. G. B„ die zich voor een en an der zal hebben te verantwoorden. De niet geheel nuchtere W. W. v. d. M. (24) uit Soest raakte op de Birkstraat de weg kwijt en besloot de nacht door te brengen op het erf van mevrouw L. aan de Brikstraat. Dit vreemde bezoek deed haar in het holst van de nacht de politie bellen, die de man ter ontnuchtering logies op het politiebureau verschafte. Ook zijn auto werd daar gestald. Woensdagavond reed de 17-jarige F. K. uit Soest op de Beckeringhstraat tegen de auto van de heer G. S. (30), die de inrit van zijn woning op wilde rijden. K. reed met zijn brommer op de rijbaan in plaats van op het fietspad en S. had hem daar niet verwacht. De jongeman werd met een. gebroken been en een hoofdwond per ambulance naar Zonnegloren vervoerd. De Soesterbergsestraat vanaf de Ossendamwcg vqftig jaar geleden. Dezelfde plaats nu. Vermoedelijk zullen niet veel mensen zeggen, dat ze niet van bloemen houden. Bloemen maken een emotioneel deel uit van ons leven en dat is maar goed ook. Gaat u wat verder dan de gewone be grijpelijke bewondering, dan komt u op het gebied van het kweekprodukt te recht en voor liefhebbers, geïnteresseer den, zal er dan binnenkort een fijne ten toonstelling te bezoeken zijn bij onze buren in Baarn, in het Cantonspark aan de Heemskerklaan, waar een orchideeën- tentoonstelling gehouden zal worden, die voor publiek geopend is op vrijdag 22 oktober van 12.00-22.00 uur, zaterdag 23 oktober van 10.00-22.00 uur en op zondag 24 oktober van 10.00-18.00 uur. De en treeprijs voor volwassenen is een gulden, voor kinderen vijftig cent. De stichting Gooisch Natuurreservaat zond ons weer een aantal exemplaren van het herfstprogramma. Dit omvat auto-tochten, foto-wandelingen, kinder wandelingen en wandel-excursies onder deskundige leiding. Genoemd programma wordt gratis door ons aan u verstrekt. Ook in Soest wordt een herfstwandel- tocht georganiseerd. Leiding heeft de Werkgroep van de Natuurwacht. Ieder een die de benen fit wil houden en die van de najaarsstemming in de bossen wil genieten, kan meelopen. Zorgt u ervoor op tijd, dat wil zeggen om 14.00 uur precies, bij de startplaats te zijn, einde Bosstraat, hoek Wieksloter- weg. De tocht gaat door het Pijnenburg- se bosgebied, duurt twee en een half uur en vindt a.s. zondag, 10 oktober, plaats. Wandelen is één van de meest gezonde sporten en op dit gebied heeft onze VVV U allerlei te bieden. Wij verstrekken u gegevens voor de z.g. ,.paaltjes"-wande- lingen, een zevental beschreven tochten, de Voetspoorkaart en kaarten van het Gooisch Natuurreservaat, noordelijk cn zuidelijk deel. Deze laatste zijn in gloed nieuwe uitvoering in een handig mapje verkrijgbaar. Een niet falende hulp bij wie van individueel avonturieren houdt. Nou jahet beste is: even komen kij ken! Prins Constanten, de derde zoon van prinses Beatrix, die maandag a.s. 2 jaar wordt. i ff

Soester Courant | 1971 | | pagina 1