Soest toen - Soest nu Nationale PROGRAMMA Brandweerdag 11 september 1971 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redaetie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 Het oog gericht op Palestijnse terreur 20-jarig jubileum drumband „Olympia" Soest Ergerlijke baldadigheid Nieuwe voordeuren in gemeentewoningen Telef. Brandweer 333 3 Politiebureau 4444 Vrijdag 10 september 1971 50e jaargang no. 9 Ingediende bezwaren tegen bouw van drie woningen aan de Lange Brinkweg niet gegrond MOED TOT BEZUINIGEN V.V.V.-nieuws De cowboys van de politie Splitsing Birkstraat/Gallenkampelsweg vijftig jaar geleden. aan de Lange Brinkwe< SOESTERI OÜRANT Abonnement per kwartaal ƒ4,50. Buiten Soest per kwartaal ƒ8,— Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Argeloze toeristen blijken onwetend bommen mee te dragen als ze in lijntoe- stellen van El Al stappen. De Israëlische luchtvaartmaatschappij heeft nog geluk gehad dat tot dusver nog net bijtijds ont dekt werd dat het toestel zou ontploffen met alles en iedereen aan boord, kort na het opstijgen, We hoeven niet lang te gissen uit welke hoek dit soort aanslagen komen. Het Palestijnse Bevrijdingsfront heeft enige jaren geleden een speciali teit gemaakt van aanslagen op El Al- toestellen, waartegen prompt een golf van protesten opsteeg - niet alleen van buiten de Arabische wereld overigens. De andere organisaties die zich wijden aan de bevrijding van Palestina waren eveneens verbolgen, niet zozeer uit me delijden met de onschuldige slachtoffers die deze vorm van terreur maakte, maar vooral omdat het Palestijnse verzet hier mee een kwalijke naam kreeg. Dat was in een tijd toen men wel degelijk door had dat het veel handiger was om zelf zo geprononceerd als maar mogelijk was de brave en redelijke strijder uit te hangen, opdat van de weeromstuit de Israëli's als koppige en onredelijke fi guren de ergernis van de wereld op zich konden laden. Dat was als strijdtaktiek aanzienlijk be ter, vond men, want zonder de morele en vooral financiële steun buitenaf zou het leven van de Joodse staat aanzien lijk minder gemakkelijk worden. Een taktiek die trouwens ook door president Sadat met elan is toegepast en die zeker zijn verdienste heeft. Na een groot konklaaf van alle moge lijke Palestijnse verzetsorganisaties waar bij de grote geldschieters van hun verzet zoals Saoedi-Arabië hun gewicht in de schaal wierpen, werd het palestijnse Be vrijdingsfront gedwongen zich te ont houden van alle akties die het moreel aanzien van de „bevrijdingsstrijd" kon den schaden. En dit is het onaangenaam ste aspekt van de kennelijk herlevende terreur die meer nog dan tegen Israël is gericht tegen argeloze omstanders. We mogen eruit opmaken dat de Pale- stijnen de hoop hebben opgegeven om Is raël via de internationale publieke opinie te dwingen konsessies te doen. En boven dien lijkt het er sterk op dat de eertijds afgedwongen gehoorzaamheid aan een gezamenlijk standpunt is opgezegd. Dit zou dan kunnen duiden op een verval van de saamhorigheid onder de Palestij- nen die zo langzamerhand - vooral na de akties in Jordanië tegen hun beste strijdgroepen waartegen de omringende Arabische landen wel protesteerden maar niets deden - zich verlaten voelen door wat zij als hun broeders mogen beschou wen. Meegespeeld heeft hierbij waarschijnlijk ook dat naast de traditionele geldschie ters als Saoedi-Arabië en Koeweit nu ook Libië is gekomen, waarvan de president, Khadaffi, er geen geheim van maakt dat hij boven het bravere geslepen werk het rauw erop inhouwen verkiest. De terug keer tot het rauwere werk zal hem wel bevallen. En vergist u niet: hij kan het financieren ook, dank zij de olie. KANTMAN Ter gelegenheid van het 20-jarig jubi leum van de drumband „Olympia", zal aanstaande zaterdag een grote drum band-manifestatie worden gehouden. Deze zal plaatsvinden op de speelweide aan de Soester Engweg. Aan deze manifestatie gaat een grote stertocht vooraf, waarna iedere deel nemende drumband voor zich een mu zikale show zal geven. Aan de manifestatie werken o.a. mee: drumband „Irene" uit Bilthoven; drum band „Excelsior" uit Baarn; drumband „AGAVS" uit Soesterberg: drumband: en harmonie P.V.O. en het Groot Gaes- beekers gilde uit Soest. U bent van harte welkom vanaf 3 uur 's middags. De heer G. H. K. kwam dinsdagmorgen tot de ontdekking dat zijn auto zeer ernstig beschadigd was.' Dit moet ge beurt zijn toen hij zondagavond als lid van het Groot Gaasbekergilde de teer- avond van het Gilde bezocht. Hij had zijn wagen bij het verenigingsgebouw geparkeerd en was 's nachts om een uur naar huis gereden. Toen hij dinsdag morgen zijn auto uit de garage haalde zat in het rechter portier een grote deuk en waren op kofferdeksel en motorkap met een scherp voorwerp krassen aan gebracht. De schade beloopt een bedrag van zeker ƒ400,De politie stelt een onderzoek in. Gemeentewoningen aan de Koekoekweg, Laanstraat en Leeuwerikweg krijgen, als de raad ermee accoord gaat, nieuwe voordeuren. De vervanging is weliswaar niet urgent, maar het aanzicht van de woningen zal hierdoor verbeterd worden. Een nieuwe voordeur kost ƒ365,maar van de bewoners wordt verwacht dat zij 100,bijbetalen. Een en ander op basis van vrijwilligheid. Binnenkort worden de woningen verder opgeknapt o.a door vernieuwing c.q. modernisering van de doucheruimten, de keukenaanrechten, de electrische huisinstallaties en de dak goten. Twee Soester Ingezetenen, de heren W. D. v. d. Heuvel en H. G. Hilhorst hebben het college van burgemeester en wethouders verzocht toestemming te verlenen tot het bouwen van drie woningen aan de Lange Brinkweg. Daartoe dient een bestaande woning te worden afgebroken. Ongeveer 85 inwoners van Soest hebben hier bezwaar tegen. Middels een hand tekeningenactie hebben zij deze bezwa ren kenbaar gemaakt aan het college. Deze bezwaren komen op het volgende neer. Volgens het thans geldende be stemmingsplan heeft de grond een uit sluitend agrarische bestemming en, na afkondiging van het voorbereidingsbe- slui': (een besluit dat de raad neemt omdat een voor dat gebied nieuw be stemmingsplan nog niet vastgesteld is), ligt er op de percelen een bouwstop. Bovendien worden bezwaren gemaakt tegen de wijziging van het historisch agrarische karakter van het Kerkpad en de daaraan gelegen gronden, i.c. de ze percelen aan de Lange Brinkweg, terwijl men, de bezwaarden, van me ning zijn dat de tekeningen, die ter in zage gelegen hebben, niet in overeen stemming met de werkelijkheid zijn. We staan nu dicht bij de derde dinsdag in september, opening van het parle mentaire jaar, aanbieding van de rijks begroting aan de staten-generaal. Het moment dus waarop wij officieel zullen vernemen welk begrotingstekort gedekt moet worden, door enerzijds bezuini gingen, anderzijds toch ook enige ver zwaring van belasting, nog afgezien van dienstverleningen door de overheid die duurder zullen worden. Een tekort bovendien, niet alleen voor 1972 maar ook over 1971, dat vèel groter zal blij ken te zijn dan bij de kabinetsformatie deze zomer wérd gedacht, ja zelfs nog ver zal uitstijgen boven het laatst ge noemde bedrag van drie miljard en de vier miljard zal naderen. De vorige regering heeft het niet aan gedurfd om drastisch het mes te zetten in de uitgaven. Het had er kennelijk al les op gezet, dat kabinet De Jong; om zijn vierjarige ambstperiode te kunnen uitdienen en heeft daarom politiek zó voorzichtig gemanouvreerd, zo de kool en de geit trachten te sparen, zo de verwachte uitgaven ook doen uitgeven, dat de nieuwe regering nu ook gecon fronteerd werd met een sterk vergroot tekort over het lopende jaar, waarvoor dit kabinet niet da verantwoording heef t gedragen. Van welke kant men het ttu ook bekijkt er zal bezuinigd moeten worden. Enkele ministers hebben reeds laten doorsche meren waar er op hun terrein klappen zullen vallen, hetgeen natuurlijk reeds tot ach en wee geroep en protesterende stemmen aanleiding heeft gegeven. Straks zullen we nog meer en gespe- cificeerder vernemen tot welke finan ciële ingrepen de regering meent te moeten overgaan. Dat zal voor vele be trokkenen een slag betekenen. Er zullen mensen werkeloos door worden, uitge- stippende plannen zullen langer op ver wezenlijking moeten wachten. De oppo sitie zou, ware zij tot regeren geroepen, tegen dezelfde tekorten aankijken en moeten trachten die te dekken. Maar die oppositie heeft van het volk geen mandaat gekregen om te kunnen rege ren, zij kan in de huidige omstandighe den geen alternatieve regering bieden die op een meerderheid kan bouwen. Haar kritiek, haar andere zienswijze op de plannen tot dekking van het tekort, bicden weinig kans om door de meer derheid van de door ons volk gekozen vertegenwoordigers als beter aanvaard te worden. Bezuinigingsmaatregelen zijn altijd im populair. Men doet er niemand een ge noegen mee. En als men al overtuigd is van de noodzaak, dan meent de een dat we het beste op dit en de ander dat we beter op dat kunen bezuinigen. Dan zijn, om eens wat te noemen, velen ge neigd om te zeggen: bezuinig maar op de defensie, want dat is iets waar we niet direkt resultaat van zien, waarvan men hoopt dat het nooit tot daden be hoeft te komen. En aangezien kort zichtigheid velen meer aangeboren is dan vooruitzien op lange termijn, wil men liever op die verzekeringspremie be zuinigen dan op iets waar men nu of volgend jaar van zou kunnen genieten. We kunnen nu voorlopig niet alles meer wat we graag zouden zien. We zullen moeten kiezen of delen tussen de vele zaken die onze welvaart en ons welzijn beheersen. We zijn 'n beetje te royaal geweest, hebben te lang gedacht dat we dit en ook dat nog wel konden betalen en dus konden eisen. We heb ben met fikse loonsverhogingen de boel duurder gemaakt en er een feest mee gevierd op korte termijn. We hebben van alles en nog wat gesubsidieerd om alles en iedereen maar in onze welvaart te laten delen en het feest mee te kun nen vieren. Maar het eindje draagt de lasten. Ons royale denken van de laat ste zes jaren noopt ons nu om toch wat in te binden met onze uitgaven en wat meer te betalen om althans het meest noodzakelijke te kunnen volvoeren. In ons aller belang is het te hopen, dat deze regering nu eens minder op haar politiek gezicht let en meer durf zal to nen om het. economisch belang van het land in het oog te houden. Is het wel zo belangrijk om de eigen partij met mooie praatjes en fluwelen handschoe nen groot te houden. Zouden er nu niet eens politici durven te zijn die het landsbelang stellen boven dat van de partij? Die moed zullen we in de ko mende jaren eigenlijk hard nodig heb ben- Burgemeester en wethouders delen deze bezwaren niet en hebben dat met een brief medegedeeld. Zij zijn van mening dat volgens het nu van toepassing zijnde bestemmingsplan de te bebouwen terreinen een voorlopi ge agrarische bestemming hebben. Deze voorlopige bestemming wordt duidelijk geaccentueerd door het genomen voor- bereidingsbesluit. In het bestemmings plan dat in voorbereiding is, (dat nog door geen enkele instantie goegekeurd is) wordt aan het betrokken gebied een woonbestemming gegeven. Door de artikelen 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en 50, lid 8, van de Woningwet, kan, dankzij het geno men voorbereidingsbesluit, toch een bouwvergunning verleend worden, voor uitlopend dus op de toekomstige be stemming. De bouwplannen moeten dan ter visie gelegd worden en Gedeputeer de Staten dienen met het betreffende bouwplan akkoord te gaan. Wat de bestemming betreft is er geen relatie tussen een voorbereidingsbe sluit en een bestemmingsplan. Ook ten tijde van de toepasselijkheid van een voorbereidingsbesluit, blijft de bestaan de bestemming gelden. Wat betreft het historisch-agrarisch karakter van het Kerkpad menen B. en W. dat dat niet gelegen Is op het punt waar de wonin gen zouden moeten verrijzen, maar dat dit meer in de omgeving van de Oucle Kerk ligt. Dat gebied is aangewezen tot beschermd dorpsgezicht. Wat tenslotte de onjuistheid van de te keningen aangaat, zo wordt medege deeld, de verhoudingen op de ter inza ge gelegen hebbende tekeningen zijn exact in cijfers aangegeven. Dat deze verhoudingen op sommige punten vi sueel niet kloppen, doet aan de juist heid niets af. Vermeld wordt nog dat twee mede-on dergetekende, mevr. A. W. Verkade- Brouwer en de heer ir. J. F. Roest, hun bezwaren hebben ingetrokken. Het bouwplan zal dan ook ter verkrij ging van de verklaring van geen be zwaar worden voorgelegd aan Gedepu teerde Staten. Tussen Apeldoorn en Deventer ligt vliegveld Teuge en daar is van alles te beleven voor wie het letterlijk hogerop wil zoeken. Vanaf 9.00 uur in de mor gen tot aan zonsondergang bent U er welkom. U kunt rondvluchten maken voor de prijs van ƒ20,-- per persoon en per kwartier, maar eventueel kunt U deze vluchten tot een half uur of een uur uitbreiden. Verder kunt U genieten van zweefvliegen en parachutspringen en van het gezellige zitje op het terras. Een leuk uitje voor het weekend of om eens in te lassen op de uitgaansdag van de personeelsvereniging. Om nog wat in de buurt van Apeldoorn te blijven, zou niet alleen voor de bij enhouders maar voor alle natuurvrien den, de jaarlijkse Honing- en Bijen- markt in Ugchelen wel eens een inte ressant evenement kunnen zijn. Op za terdag, 18 september kunt U tussen 11 en 17 uur in Gebouw Ugchelens Belang kennismaken met de schoonheid van het bijenleven en alles, wat de mens in dit verband tot stand kan brengen. Ook demonstraties van oude ambachten vul len het progamma. Dat er op gebied van dierentuinen veel te genieten valt ervaart men weer eens, wanneer men op een mooie zonnige na zomerdag door Ouwehands-dierenpark dwaalt. Het is nu niet meer zo overvol als in het hoogseizoen, zodat de gehele sfeer directer wordt overgebracht. Men is er wel eens vlug bij met te zeggen: we zijn er al geweest of dat kennen we al. In dierentuinen kan en moet men fei telijk meermalen terugkomen, want er blijft altijd nog net iets, wat men ge mist heeft bij het vorige bezoek. Wij hebben mooi foldermateriaal, wat U als handleiding kunt meenemen. En dan zijn er voor dit stralende eind- zomertje de vele wandelingen nog, die in onze eigen omgeving gemaakt kun nen worden en waarvoor anderen zulk mooi en nuttig werk deden, door ze voor U te organiseren. We vestigen daarom nog weer eens Uw aandacht op de drie-paaltjes-wandelin gen, waarvan een gestencilde wegwijzer bij ons afgehaald kan worden. Kost niets, alleen een loopje of ritje naar VVV Soest, Steenhoffstraat 9a. Vier agenten moesten maandagavond in actie komen om 7 koeien van de spoorlijn Baarn-Amersfoort te verdrijven. Zij de den dit vakkundig en herstelde zodoende het treinverkeer dat op dit baanvak ge heel tot stilstand gekomen was. Voor één koe kwam hun actie te laat. Deze was bij hun aankomst reeds ter- ziele. De waarschuwing kwam op het po litiebureau binnen via de brandweercen trale, waar het opgevallen was dat een trein langdurig st.il bleef staan. De koeien, die door een defecte afraste ring de spoorbaan hadden kunnen berei ken, behoorden toe aan de veehouder P. A. v. d. H.. wonende aan het Kerkpad. Een trein werd licht beschadigd. 10.00 tot 17.00 uur: Openstelling van de Brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg en bezichtiging van het wagenpark van de brandweer. Toelichting perslucht-apparatuur. Toelichting brandpreventie. 10.30 uur: Demonstraties met ladderwagen en een hogedruk ne velspuit aan de Veenbesstraat. 11.30 uur: Blusdemonstratie van een oliebrand op het terrein van de brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg. 12.00 uur: Proef alarm in en rond de brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg. Dezelfde plaats nu. 14.00 uur: Demonstratie van een middellagedrukspuit en het ge bruik van de ladderwagen nabij „Hoog Soestdijk" aan de Prins Hendriklaan, nabij het Nassauplantsoen. Af- legoefening. 15.00 uur: Demonstratie redden van slachtoffers. Gedemonstreerd wordt de redding van een pop uit een auto met be hulp van diverse gereedschappen. Demonstratie van de ladderwagen met waterkanon op het kazerneterrein aan de Lange Brinkweg. 16.00 uur: Spuitwedstrijd voor de jeugd op het kazerneterrein

Soester Courant | 1971 | | pagina 1