12.90 I POLAK voor Conny Sluysmans schreef „ZIJ" V „Vrouw en comfort" MENEERVAN DE WINTER Modieuze katoenen vrijetijdskleding s weer „IN" lublessen nse Dansschool EEN GOEDE EAUTO? Donsdekens Syntetisch) ■ïr 'de.sl ral 11 n 9 ergsestraat 14 nelaan 28 i 4 leuke IANSEN EN WERELDTAAL lielbedrijf Houdijk P0DIE MASSAGE f familiedrukwerk: v. Weedestr. 29A zi/n „in" LEFOON 2764 middags gesloten ■V. - - Werkende vrouw In onze vrije tijd zijn we anders en doen we anders dan wanneer wij vla ons werk bezig zijn de welvaart binnen te halen. Vanzelfsprekend kleden we ons ook op een andere manier, wat niet wil zeggen dat dat „andere" voor iedereen hetzelfde in houdt. Gelukkig niet, mogen we wel zeggen, want dan zou zelfs de meest modieu ze vrijetijdskleding al spoedig vervlakken tot een uni-tooi voor het kuddedier, waar op we gauw waren uitgekeken. De vrije tijd is de laatste jaren zo rigoureus uitge breid voor bijna iedereen, dat het al gauw te veel van het goede zou blijken te zijn wanneer we die tijd alleen maar zouden gebruiken om fijn uit te rusten. We hebben eigenlijk nog meer behoefte aan afleiding en verstrooiing dan aan rust. Dit leidde automatisch tot een grote interesse voor de kleding die wij dan dragen, kleding die niet alleen maar prettig moet zitten en voldoende bewegingsvrijheid geeft, maar die bovendien modieus moet zijn. Uit de praktijk is wel gebleken dat zuiver ka toenen stoffen alle eigenschappen bezitten om tot functionele èn modieuze vrije tijdskleding te worden verwerkt. Het International Institute for Cotton gaf Europese topontwerpers opdracht uit 100 procent katoenen weefsels en breisels een unieke collectie vrijetijdskleding samen te stellen. Een groot aantal confectionairs uit bin nen- en buitenland bleken interesse te hebben de indicaties van het IICE over te nemen. De bij dit artikel afgedrukte foto's tonen uit Nederlandse fabrieken stam mende modellen, gebaseerd op ontwerpen uit Casual Cottons Idea Collection. Het is ideale kleding, die niet alleen maar in de zomer buitenshuis kan worden gedra gen, maar ook in de herfst en op winterdagen van nut zal zijn. U zult er zich trou wens zowel buiten als binnen in thuis voelen. links: Een tweedelig pak voor rustige thuisblijvers. Bent Visti koos voor dit heren- modél uit Casual Cottons "11 een gebreide katoenvélours. Het kimonojasje sluit met een drukknoopceintuur; de broek heeft wijd uitlopende pijpen. De kleur is donkerblauw. tieners en twens, is het de d van je leven en je ontmoet e vrienden. ere, ontdekt dat gezelligheid eftijd gebonden is. is inschrijven voor de nieuwe 'dag 18 september aanvangen. Beginners en gevorderden i ingedeeld. BAARN - TEL. 02154-3318 sleraar Jac. van Es. dagelijks aan de school of Ie klas wagens, financieren. telefoon 02155-2364 6, telefoon 02155-6410 de avond-, middag en -hele voetverzorging) en vanaf heden wederom :>r dames en heren, he opleiding, ing: >or Chiropodie en Sport- cht - Tel. (030) - 24165, F. C. Dondersstraat 52, Smpel. mm rechts: Dit katoenen lightwelght-kostuum bestaat uit een kolbert in een effen blauwe keper een pantalon in streepjesdessin en een bijpassend shirt. De stoffen zijn van Ter Kuile Cromhoff (Enschede). Door de voortreffelijke eigenschappen van katoen zal het zowel bij warm als bij koel weer een ideale dracht zijn. Met mo del (uit Casuals Cottons "11) werd ontworpen door Bent Visti, Kopenhagen. Donsdekens winnen nu ook In Neder land snel aan populariteit. Volgens de directie van ,,Irisette", de producente van donsdekens, is de verkoop van dit artikel In Nederland In 1970 met circa 30 procent toegenomen. Deze ontwikke ling wordt onder meer toegeschreven aan de werkbesparing, die het gebruik van donsdekens met zich meebrengt. Het bedden-opmaken is er als het wa re niet meer bij, omdat dit opmaken met een donsdeken een minimale Inspanning vergt. Bovendien veroorza ken donsdekens geen stof. Naar het oordeel van da Irisette-dl- rectie is ook de gezonde en gelijkmati ge Slaap onder dons een belangrijke drijfveer, evenals de mogelijkheden van een variabel slaapkamer-interieur door toepassing van diverse (modieuze lakenovertrekken. In de Nederland om ringende landen - vooral in Duitsland de Scandinavische landen en Oosten rijk - is het gebruik van donsdekens al veel jaren gemeengoed. Bijna 80 procent van de Westduitsters slaapt onder dons, terwijl dit percentage in de Skandinavische landen nog hoger ligt. Ook in Oostenrijk, Zwitserland en Engeland zijn donzen dekens ,,in". v Bij uitgeverij Teleboek te Bussum is een bijzonder boekje verschenen, geschreven door Conny Sluysmans en getiteld „ZIJ". „De" vrouw be staat niet, zegt de schrijfster aan het begin. Ze is een miljardvoudig wezen; zowel de Nederlandse minister van cultuur als dat ongelooflijk dikke wezen van de Ndebelestam in Zuid-Afrika, dat zich door toeris ten liet fotograferen, en alle geld dat ze daarvoor ving dociel afdroeg aan een ongelooflijk klein miezerig mannetje dat haar echtgenoot bleek te zijn, een echtgenoot die ze overigens nog met drie andere vrouwen wettig deelde. „De" vrouw, zo gaat mevrouw Sluysmans verder, is zowel de 'koningin van Groot-Brittannië als dat radio-actieve wezentje in Hiroshima dat ook twintig jaar na de bom de straat nog niet opdurfde, uit gêne. In twintig schrijvend leven en nog eens twintig jaren heb ik talloze expo nenten van haar ras leren kennen. In alle seizoenen van de jaren en het leven. In vier van de vijf werelddelen. In skyscrapers en in de jungle. Miljonaires en bedelaressen. Zendelingen en hoeren. Gelukkigen en on- gelukkigen. Geleerden en analfabeten. Overal vrouwen. Altijd vrouwen. Barend onder een boom aan het Paniai-meer. Parend in een grot op Ca- pri. Alom vrouwen. En geen van hen was „de" vrouw. En allemaal waren ze „de" vrouw. Uit dat grote kwantum vrouwen heb ik er een aantal geselecteerd die qua leeftijd gezamenlijk één heel lang leven representeren. Vrouwen van vijf tot honderd. Allemaal kleine facetjes van één groot scheppings kristal. 1 I Over de vrouw van 1970 zegt de schrijfster: Ze heeft een lange weg -ach ter zich. Ze heeft vele terreinen veroverd waarop in vroeger tijden stond: alleen voor mannen. Ze is gaan studeren. Ze heeft kiesrecht ge kregen. Haar woord heeft waarde gekregen. Nu leeft zij in een wereld waarin om haar heen ontzaglijk veel gepraat wordt over vrijmaking van de vrouw. Ze glimlacht. Ze weet allang dat praten over vrijheid niet zoveel te betekenen heeft. Ze is vrij. Want ze heeft geleerd zichzelf te zijn. Ze heeft ontdekt dat vrouw-zijn niet een situatie is die uitslui tend bestaat bij de gratie van een andere situatie die man-zijn heet. Vrouw-zijn is niets op zichzelf staands. Vrouw-zijn betekent een vrou welijk mens zijn. Voor wie de vrijheid in zichzelf draagt bestaan er geen drempels. Voor wie de vrijheid in zichzelf draagt is geen berg te hoog en geen ravijn te diep. En geen geluk onbereikbaar. En geen wijs begeerte onhaalbaar. Ze heeft een groot credo ontdekt: zélf zijn. De vrijheid die „zij" bezig is zich te verwerven brengt heel de Grond- j wet van haar vrouwelijk bestaan aan 't wankelen, aldus Conny Sluys mans. Zaken, die in voorgaande tijden door haar als vanzelfsprekend werden aanvaard, eisen nu hun tol van haar vermogen tot nadenken. Vroeger bestonden er voor de vrouw dogma's. Zij was op aarde om van vrouw meisje te worden, af te wachten of er een man kwam die naar haar hand dong, en aldus in de hemel van het huwelijk te komen. In dat huwelijk kon zij geloven zonder haar hersens in te schakelen, want er was haar door de eeuwen heen te geloven voorgehouden dat trouwen en kinderen krijgen niet alleen haar hoogste, maar ook haar enige doel op aarde was. En dat maakte eigenlijk haar leven in hoge mate gemakkelijk Conny Sluysmans werd op 28 juli 1928 geboren in Zuid-Limburg. Daar groeide ze ook op. Later studeerde ze filosofie, trok de wereld in en raakte in de Nederlandse journalistiek verzeild. Ze is bekend uit haar vele tijdschriftpublicaties, dagbladartikelen en -kolommen. Ze is ge trouwd en moeder van een dochter. Ze houdt van de wereld, de mensen en vooral van het leven zelf. Haar boekje „ZIJ" is beslist geen pleidooi voor emancipatie. In dit unieke boekje (versierd met 80 even unieke tekeningen) wordt de vrouw i en haar positie op zo'n objectieve wijze en met zoveel humor belicht, dat men het wel in één adem moet uitlezen. Nergens treft men de bit terheid van de dolle Mina's of andere extreme strijders voor gelijkheid aan; nergens wordt er op fanatieke wijze geageerd tegen voorbije of nog bestaande onbillijkheden. Juist daarom is ZIJ een boekje dat zowel vrouwen als mannen met zeer veel genoegen zullen lezen. (Prijs 6.90.) Onder de titel „Vrouw en comfort" wordt van 24 september tot en met 5 oktober in de Houtrusthallen in Den Haag de damesbeurs gehouden. Als „nouveauté" kan worden genoemd, dat tijdens de show van de herfst en de wintermode ook aandacht wordt besteed aan de herenmode. Men gaat er namelijk van uit dat veel vrouwen zonder hun man de kleding voor de heer der schepping aanschaffen. Want ook al is „meneer" modebewuster ge worden dan vroeger, er zijn nog steeds mannen die drempelvrees heb ben en zich onzeker voelen wanneer ze onder spiedende blikken van vreem den kledingstukken moeten passen. Voorts hebben veel vertegenwoordi gers van het „sterke geslacht", na een nieuwe aankoop thuis gekomen, slech te ervaringen opgedaan, omdat vrouw lief dan in negen van de tien gevallen met verdraaide ogen uitroept: „Hoa heb je in vredesnaam zoiets kunnen kopen!" Verder is er nog een catego rie mannen die eenvoudig te gemak zuchtig :s om te gaan winkelen. De damesbeurs, die overigens voor 40 procent wordt bezocht door man nen, legt dit jaar het accent op com fort en zal bijzondere aandacht beste den aan produkten die nieuw zijn, èn aan doe-het-zelf-artikelen. Als le der nier eri zal o.m. worden geintrodu- ceerd: een handtas-spuitflacon om alarm te slaan, elektrische venster- poetsmachines of ramenwassers, heuse iaddervrije panties en snelknoop- pennen voor het knopen van kleden en kussens. De damesbeurs kent evenals in an dere jaren middagen voor gehandicap ten, een reünie voor boven-tachtigjari gen en een dagje voor burge meestersvrouwen. ▼f* *1% *!T*> Het klinkt ons nog altijd als een beet je modernin de oren, maar door al le eeuwen heen heeft de vrouw ge werktin de landbouw, in zaken, in loondienst of als een soort slavin van de man. En hoeveel vrouwen zijn er niet altijd „uit werken" gegaanonge acht alle werkkracht en zorgen die het eigen gezin eiste? De grotere wélvaart heeft de noodzaak minder klemmend gemaakt, maar nu ook de huishouding zoveel vereenvoudigd is door alle mo derne hulpmiddelen, is het geen won der dat er vrouwen zijn, die inderdaad tijd „over" hebben. De ingetrouwden, de jonggetrouwden die nog geen gezin hébben of waarvan al op nog jeugdige leeftijd de kinderen alweer „de deur uit" zijn, de kinderlozen, zij allen zul len wellicht liever wat nuttig werk verrichten, wat contact met de grotere buitenwereld zoeken, dan hun tijd met nutteloze beuzelingen te verdoen. En het is dwaasheid ze daarom minder als „vrouw" te beschouwen. Ze hoeven er bepaald niet minder lief of hartelijk om te zijn of hun uiterlijk te verwaar lozen. Integendeel, bezigheid zal hun goed doen en opgewektheid geven. De verdiensten geven hun de kans op een extra jurkje en het verkeer met men sen geeft het zin dat aan te trekken. Moeilijker wordt het besluit voor de vrouiv met een gezin met kinderen. Dan begint het meer een gewetens kwestie te worden. Het kan zijn dat een vrouw door bijzondere gaven een sterke drang tot zelfontplooiing heeft, zodat ze zich bepaald ongelukkig voelt als daaraan in 't geheel niet kan worden voldaan. Ze is dan één uit 't geheel en ook zij heeft daarin bepaal de „rechten". Dan kan naar oplossin gen worden gestreefd, die met wat moeite vaak ook wel te vinden zijn. Anders liggen de zaken echter als er uitsluitend de jacht naar geld, naar „meedoen", naar luxe, naar steeds méér en andere kleren aan de wens tot „verdienen" ten grondslag ligt, waar voor de kinderen dan maar zolang moeten worden opgeborgenHet ts geen wet van Meden en Perzen dat de moeders inderdaad altijd de beste op voedsters zijn, maar nog minder is het omgekeerde waar. Ook vreemden zijn dat niet in alle gevallen. Zolang de kleintjes nog te jong zijn voor de kleuterschool, is het toch wel een ze gen voor ze als ze liefde, aandacht en warmte vinden bij een moeder voor wie ze een van de rijkste vreugden van het leven betékenen. JETTY Links een kostuum van groen flanel. De brede revers en de sierstiksels zijn dui delijk te zien. Rechts een charmant blousonpak van lichtgroene tweed met suède beleg en dito knoopbekleding. (Modellen: Litrico en Dattifoto: l.W.S.) Als u „uw meneer" mag assisteren bij het uit zoeken van een nieuw winterkostuum, doet u er goed aan met de volgen de nieuwigheden reke ning te houden. Ofschoon belijning en silhouet nog al een verwarrend beeld te zien gaven op de on langs in Rome getoonde herenkledingcollecties was wél duidelijk, dat de kleur groen het in de ko mende seizoenen hele maal zal gaan doen. Vooral een soort „ca mouflage-groen" zal he lemaal „in" zijn. Verder viel bij de nieuwe col lectie op dat stiksels le dernier cri genoemd mo gen worden. Niet alleen stiksels op zakken, maar ook op schouders en na den. De revers zijn nog breder geworden en het colbert wordt vaak met één knoop gesloten. Niet alleen het safaripak maar ook het Beierse ja gersuniform heeft model gestaan voor de ontwer pers van de wintermode van meneer. De panta lons zijn wat ruimer ge sneden en hebben enigs zins uitlopende pijpen. Als materiaal is veel wol gebruikt. Men deed dit op zo'n geraffineerde manier, dat men vaak de indruk krijgt helemaal niet met wol te maken te hebben De wollen stoffen zijn veel met ca mouflagepatronen be drukt. Het blousonpak blijft het doen. Ook al zijn deze gegevens aller minst volledig, u hebt in ieder geval een handlei ding als u met menee* op de kooptoer gaat. Deze twee niet alleen zeer aparte, maar zoals ieder zal begrijpen ook zeer originele modellen waren op de laatstgehouden Jaarbeurs te Bazel te bewonderen. Het armbandhorloge van wit goud met robijnen, sma ragden en briljanten heeft twee wijzerplaten, die elk de tijd aanwijzen, maar omdat de wijzerplaten verschillend zy'n geplaatst geschiedt die aanduiding ook op verschillende plaatsen. De broche rechts Is vervaar digd in geel goud met robijnen en smaragden. Ze heeft drie wijzerpla ten (altijd baas boven baas), zodat de moderne vrouw zelfs onder meest ongunstige omstandigheden „by de tyd" kan biyven. Een overdreven luxe? Best mogeiyk, maar wel hèt sieraad voor de vrouw die een ex clusief sieraad helemaal alleen wil dragen en daarvoor een hoge prijs kan en wenst te betalen. (Model: ESKA).

Soester Courant | 1971 | | pagina 7