OOM emkers VESPA CIA0 De Witte Pompen 'fi vrijstaande NGALOW Krabbels van Knelis OP - SERVICE :hting erbergsestraat 51a ;erbergsestraat 37 istraat 13 ïstraat 3b straat 7 straat 37 ïringhstraat 34 straat 9 traat 2 Seedestraat 12 Grothestraat 8 veweg 12 'tikelen t'eedestraat 31 ginnelaan 103 Grothestraat 11a ?rbergsestraat 22a N BUIIREN Brigadier L. J. Meijer 25 jaar in dienst van de gemeente politie HAARMODE Shell opent „Zelf Tank" Station in Soest Het Kerkpadtweede bedrijf Comité bewoners gaat zaak bekijken Johannes Stichting Huis ter Heide Verleden, heden en toekomst Vrijdag 10 september Jr"l ■grootste keus in elektr. orgels, piano's en vleugels vindt u onbetwistbij verhoog® toonaangevend Niéuwstraat. flijkerk, tel. 03494-1321 Alle inlichtingen tevens bij de Muziekha! in Apeldoorn. K|jkje in één van de zusterkamers in de personeelsflat. Het Kerkpad is niet dood en wordt be slist niet dood gemaakt. Dat is nooit de intentie van de gemeente geweest. Alle publicaties en handtekeningenacties hebben succes gehad en de bewoners krijgen een inspraak waar z|j nooit van gedroomd hadden. Het Kerkpad leeft volop. De t|jd zal le ren hoe! De leden van de gemeenteraad gaven door hun aanwezigheid volop blijk van hun belangstelling. Waren er maandag slechts de heer Korte van de KVP en de heer Jonker van D'66, woensdag ga ven de heren Geerlings van de WD, Jonker van D"66, Hoekstra van de Prot. Chr. fractie en Van Poppelen en Smit van de KVP acte de presence. Wat dat betreft is de raad goed geïn formeerd en dat zal het nemen van een juiste beslissing t,z.t. zeker vergemakke lijken. 3LBEDRIJF at - Telefoon 3256 SERSTATION »P te SOEST gas-c.v. en zonnige tuin. "net natuurstenen vloer en kamer met parket, balken- i haard, grote slaapkamer, moderne keuken; boven: imer met vaste wastafel, met mogelijkheid voor 2e kamer. som ƒ125.000,—. or in onroerende goederen arnstraat 26, Tel. 02154-2966 Ajje ut ming vraog dan mok zeige dak ming haos nie voor ken stelle daat der toeng aal weer ur naatsjenaole braand weerdaag gehouwe gaot worde, omdaat ut aal weei un jaor geleje is. Ik hep aal is meer gezeit dak die instelling vaan zukke daoge nie heulegaor begriep, maor dak der ok heulegaor geen kwaod in zie, waorom zouw der naost moederdaag en vaoderdaag geen plaots ingeruumd ken- worre voor braandweerdaag. Ik zouw ut nie wete, en zolaang aster nog daoge in ut jaor binne waorop nog niks is vaastgestald, zeuke die daagzeukers ut maor uut. Noeng hep ik die vaoder- en moeder- daag wel in één adum genoemp mit braandweerdaag, maor daat is netuur- luk nie juust, waant zukke daoge binne heulegaor nie geliek an mekaor. Zoon braandweerdaag mojje eigeluk op één lijntje zette mit de daag vaan de vur- pleging, en de daag vaan de miskende burregers en zuk soort zaoke. En daan komp heul duudeluk naor vore, daat de bedoeling en de inhouwd vaan die dao ge un heul end uutmekaor leige. Kiek, die vaoder- en moederdaage bin ne as ut waore gewoon hoogtepunte voor de middestaand, en ik schaat daat uut die kringe ok de beste en de mees te anhaangers komme, aal mok der uut eerlukhied wel bie zeige, daat ut mes- schien voor bepaolde minse wel is effe goed is as zullie der an herinnert wor de, daat zullie un vaoder en moeder hebbe, waant je krieg in deze tied wel is ut geveul, datter minse op de aorde rongdlope die daat nie wete, of ut vur- gete binne, en as daat zo is, daan zaal wel bar vaok naor vore komme, daat die minse raore voguls binne. Waat nie is ken nog aaltied komme. Maor zoon braandweerdaag, die laang nie zo naatsjenaol is ak gedoch hep, hep toch ok wel iets. En messchien zellufs nog wel meer betekenis as aal die geldklopperie-daoge, waant aal neem je noeng allenug maor is effe die spuutgaste vaan ongze eige vriewilluge braandweer. Vaan die minse hoor je eigeluk nooit waat, of ut mot weze as daat der arruguns braand gewees is, waor zullie mit bar veul waoturvurtoon un reseluut end an gemaokt hebbe. Kiek, Gart ziet daat eigeluk nog weer aors, maor daor bin ik ut nie mee eens. Hie zeit, daat hie allenug maor vaan de braandweer hoort aster un feestavongd is, of zuk soort dinge, waant daor staon zullie der mannetje ok heul goed. Maor hie vurgeet daat de Soesder braandweerluu de leste tied steeds maor in de kraant komme omdaat zullie min se die in de lift zaote opgeslote, hebbe bevried. En das eigeluk un taok die geen mins de braandweer zouw hebbe toegedaacht. Ik doch aaltied daat vrie- maoke uut benauwde zaoke meer op ut vlaak vaan de pelisie laag, maor daat is heulegaor nie ut ge vaal. Ajje in de lif zit, en hie wil nie meer omlaog of omhoog, daan mojje zien daat de braandweer der bie komp, waant aors kejje je slaopmuts, ajje die bie je hep, wel opzette, waant daan kom je der nie uut. Noeng binne der aal graapjaasse gewees die zeeje daat dé slaarige daan zekur gebruukt zouwe worde voor ut anvoere vaan frisse lucht vaan buute of, maor ut feit blief ut zellufde, de braandweer zorrug der voor dajje de lif ken vurlao- te. Ut enugge waat noeng allenug opgelost mot worde, is ut prebleem waat of der mot gebeure as de braandweer derjaor- lukse uutgaansdaog hep, waant ajj« daan opgeslote komp te zitte bij je op un vurschrikkelukke menier de segaor. Maor ok daor zaal wel un oplossing voor gevongde worde, daor houw ik ut teminste maor op. Maor jao, daor is die braandweerdaag netuurluk nie voor in ut leve geroepe, daat is heulegaor allenug gedaon om de burgerie. Daat binne de minse waorvoor hullie daag en naacht, en bie ongs in ut darrup heulegaor vriewillug, klaor staon. Om die minse un bietje vur- trouwd te maoke mit ut warruk vaan die vuurvijaande, waant as zullie arru- gens de pest an hebbe daan is ut an vuur, daat nie in de kaachul zit. Eigeluk zouwe der vaan zukke daoge nog waat meer motte komme. Ik ken ming vorstelle daat bevoorbeeld undaag vaan de eerste hullup, un bar nuttuge daag zouw kenne weze, en zo binne der nog wel waat dinge. Un mins krieg door zukke dinge as ut waore un heul aore en vaok vurhelde- rende kiek op die zaoke, waant noeng binne der toch genog dinge die bar be- laangriek binne, maor door de meeste minse maor mit un, „waorom zouw ik" worde ofgedaon. Ik ken ming voorstelle daat op zoon braandweerdaag de meeste belaangstel- ling wordt getrokke mit demonstraties, die as ut waore de warrekelukhied heul dich nabiekmme. Das daan neuurluk wel sensaatsie, maor daat hoef voor ming noeng ok weer nie. Mar zullie zien maor ut is uutendeluk ok nog is un vriejetiedspassering voor un heule kwak waoturvrinde en vuurvijaande. Zullie moddere maor an, ze kenne der wel waat vaan. Waorom zouw ik ming druk maoke zolaang der nog geen sloot waoter naor binne wordt gespote ak ming piep in huus ansteek, waant daat kejje netuurluk mit vriewillugers wel verwaachte. Aster vuur is, mot der wao ter vloeie, daat hoort der noeng een- maol bie. TEL. 4685, b.g.g. 02154-2452 3en- en bui- its voor in- ;kingen voor en vleugel en gemeen- eling volgens n-besluit rdere ruilin- verhuisauto meerijden. - Gaat luizen? Laat ons eens vr|jbl|j- •BEDRIJF SINDS 1922 PRUIKENBOETIEK BEETZLAAN 74 (hoek Schrikslaan) - SOESTDIJK TELEFOON 3990 Shell Nederland Verkoopmaatschappij SI. V. heeft vandaag een Zelf Tank Sta- ;ion geopend in Soest. Het station is ge- egen aan de Smitsweg, hoek Weegbree- straat en wordt geexploiteerd door de teer G. Hakman. De weggebruiker zal aan dit station de werkzaamheden van de pompbediende :elf uitvoeren, waardoor de benzine - >uper en normaal - 2 cent en de meng- ;mering 5 cent per liter goedkoper ge- everd kunnen worden. Het „Zelf Tan ven" houdt o.a. ook in dat men zelf de /oorruit wast, motorolie bijvult en ban- ien spanning, koelwater en accu kon- troleert. In de goed geoutilleerde zelf bedieningswinkel bevindt zich de cen trale kassa waar de klant betaalt. Op dit Zelf Tank Station staan vijf pompen, waarvan drie voor superben- zine, één voor normale benzine en één voor mengsmering. Alle pompen zijn voorzien van een duidelijke gebruiks aanwijzing. Via een luidsprekerinstal latie kunnen de klanten aanwijzingen ontvangen. Het station is geopend van maandag tot en met zaterdag van 7 tot 22 uur en op zondag van 9 tot 22 uur. Door reeds bij het begin van de tweede bijeenkomst met de Kerkpad- bewoners te verklaren dat het college van burgemeester en wethouders zeer ingenomen was met een door en uit de .bewoners van het Kerkpad te vormen comité, verliep de avond moeiteloos. De burgemeester, die deze bijeenkomst voorzat, had een makkelijke avond. De „bewogen" bewoners, die maandaga vond de happening bijwoonden en toen niet geheel gerust huiswaarts togen, waren er voor de tweede keer. Zij moe ten nu toch wel een duidelijke indruk gekregen hebben van de bedoelingen van de gemeente. Het in 1952 vastgestelde profiel, dat een breedte van 7.25 meter aangeeft, zal niet gehandhaafd worden. Nu het pad gerioleerd moet worden en het toch on derste boven moet, kan, zoveel moge- lijk rekening houdend met de wensen van de bewoners, een nieuw wegdek aangebracht worden. Hoe dat er uit gaat zien mogen de bewoners mee gaan bepalen „Een niet te groot comité", zo stelde de burgemeester voor, „waar zo mogelijk ook technici, historici en landschapkun- digen zitting hebben". Zo'n studiecom missie moet dan komen met een plan dat technisch en praktisch realiseer baar is. Met het dóen van deze mededeling was het gevaar dat, zoals maandagavond soms gebeurde, de bespreking uit de hand zou lopen, praktisch uitgesloten. In alle rust kon de burgemeester Zijn zegje zeggen. Geen kreten uit de zaal. In deze rust kon ook de directeur van gemeentewerken, de heer Van der Dus- sen, de misverstanden, die er naar zijn mening over de plannen ontstonden, uit de weg ruimen. De normaalbladen geven aan, dat voor het aanbrengen van alle leidingen (riool, gas, water, Puem en PTT) 3!/a meter nodig is. Het riool komt diep, in verband met de af watering. Daarvoor wordt een werk- breedte vereist van 5 meter. „We kun nen niet recht naar beneden en moeten bovendien de grond kwijt tijdens het werk". Die 5 meter zijn verdeeld in 3 meter fietspad en 2 meter voetpad. De laatste meter, waardoor men tot een breedte van 6 meter kwam, werd toege voegd om hagen te planten. Met die hagen was lang niet iedereen het eens. De overgrote meerderheid van de aanwezigen voelde er zelfs niets voor en dat was eigenlijk wel een streep door de gemeenteplannen. Niemand stelt er overigens prijs op dat het een „autoweg" wordt. De me ningen liepen wel iets uiteen, van hele maal geen auto's tot twee richting ver keer. Auto's doen daar geen kwaad stelde ie mand, maar een ander wilde trottoirs omdat er veel te hard gereden werd. Aan „brommers" hebben alle bewoners een hekel. „Wat er ook gaat gebeuren", zo zei iemand, „stel direct een scherpe controle in, liefst 's morgens tussen 7 en 8 uur en 's middags als de scholen uit gaan. En geef dan fikse boetes, daarmee kan een flink deel van. de kosten ge dekt worden". Een autoweg wordt het beslist ook niet. „Laat ze maar op de Lange Brinkweg racen", zei mijnheer Kuppens met voor bijgaan van de belangen van de bewo ners aan die weg. Het partiële éénrich ting-verkeer werd door mijnheer Jan sen als een bezwaar voor de midden standers, de melkboer enz., gezien. Hij vreesde dat de dienstverlening eronder zou lijden, maar een ander vond dat die bezorgers maar met een mandje langs de deur moesten komen. Dat éénrich- tingverkeer zal ook voor gemeentelijke instanties gelden, voor de vuilnisauto e.d., stelde de heer Van der Dussen de aanwezigen gerust. „Dat is de conse quentie waar ook wij ons aan te hou den hebben". De nu aangebrachte, incidentele verbre dingen, kwamen nog eens aan de orde. Die zijn slechts voor de huidige tussen fase ingevoerd. Van chantage om grond te verkrijgen is geen sprake. De heer v. d. Wel vertolkte veler me ning door te protesteren tegen het aan brengen van trottoirbanden. Hij vond dat een ergelijke aantasting van het rustieke pad en hij begreep niet dat g meentewerken dat niet zag. Die trottoirs hoeven helemaal niet, zei de heer Van der Dussen. Als een voet gangersmarkering nodig is, dan kan dat op vele wijzen opgelost worden. Het comité Kerkpad kan met voorstel len komen. De heer Vreeswijk pleitte nog voor het instellen van een belang engemeenschap en ook dat vond gehoor bij de „groene tafel". Dinsdagmorgen werd brigadier L. J. Meijer van de Soester politie, met zijn vrouw ontvangen door het college van Burgemeester en wethouders. Hij ont ving de felicitaties van het college in verband met het feit, dat het 1 septem ber 25 jaar geleden was, dat hij in dienst trad van de gemeente Soest. Zeer recent nog vierde de heer Meijer zijn 25-jarig ambtsjubileum. Op 1 septembber 1946 kwam hij in Soest als adspirant van politie. Voordien had hij in gelijke functie gediend in Hilver sum en Beverwijk. Na bevordering tot agent en hoofdagent, volgde op 1 januari 1964 de promotie tot brigadier. Zijn dagelijkse werkzaamheden liggen de laatste jaren bij de afdeling bijzondere wetten. De heer Meijer is een bijzonder gewaar deerd lid van de SPSV die dit jubileum dan ook niet ongemerkt voorbij heeft la ten gaan. I De Johannes Stichting heeft reeds een lange geschiedenis achter zich. Een en ander begon klein, zoals vroeger zo vaak op het terrein van de daadwerkelijke r hulpverlening, en vanuit het christelijk beginsel van de Barmhartigheid, j In Nieuwveen Z.H., werden door twee evangelisten enkele verwaarloosde kinderen I liefderijk opgenomen en verzorgd. Het aantal verzorgde kinderen werd groter en I de Martha-Stichting werd geboren. Nog alt|jd vindt dit werk doorgang, later in Alphen aan de R|jn. I De noodzaak van het werk dat in Nieuwveen begonnen was bleef echter, vooral I ook met betrekking tot volwassenen. In Nieuwveen werd toen in 1887 de Ver- I eniging Johannes Stichting opgericht. Een tehuis in die plaats werd ingericht dat I in de loop der jaren steeds meer mensen herbergde, die „uitvielen" uit de maat schappij. Zo staat het nog alt|jd in de Statuten: het doel van de Vereniging is „zich het lot aan te trekken van verstoten, onverzorgde, hulpbehoevende, oude, I zwakke of gebrekkige personen, hetzjj gehuwd of ongehuwd". I Vanzelfsprekend bevonden zich vanaf de I beginne onder deze hulpbehoevenden I wat we nu zouden noemen zwakzinnigen, mensen „met een klein verstand". Maar toch zijn nog altijd sporen te vinden van dit vroegere opnamebeleid. Het bestuur van de Vereniging zag na verloop van tijd dat een uitbreiding el ders in het land zinvol was en zo werd, I in het kader van een verstandig beleid, I in 1926 de eerste steen gelegd van de I huidige inrichting te Huis ter Heide, die vervolgens in 1928 werd geopend. Nog altijd staat dat hoofdgebouw van toen er: royaal, in een fraaie omgeving. Al tijdens de direktie van de man die een dezer dagen wegens pensionering af scheid nam, werd een aanvang gemaakt met de wijzigingen, die in de komende jaren voor de buitenwereld steeds meer zichtbaar zullen worden. Werd in vroeger jaren veelal gesteld dat de inrichting een tehuis was in de zin van een „rusthuis", de heer Mulder liet een grote afdeling bouwen, waar de huis genoten in een individueel bepaald tempo arbeid konden verrichten, zoals dat ook in de maatschappij gebruikelijk is. Nog meer symptomen van een verander de visie werden zichtbaar: een nieuw kerkgebouw, tevens ontspanningsgebouw en een nieuw paviljoen verrezen, waar de huisgenoten wonen in kleinere groe pen dan tot dan gebruikelijk was. In middels gingen ook de interne verbou wingen voort. Voldoende bleek dat ech ter niet te zijn, en daarom werd een to taal nieuw plan ontwikkeld. Het eerste deel daarvan werd gisteren zichtbaar niet alleen, maar ook officieel in gebruik genomen: de personeelsflat. Met het noemen van deze vernieuwingen zijn we in 1971 aangekomen. De Johan nes Stichting te Huis ter Heide staat voor een geheel nieuwe periode in haar geschiedenis. Niet alleen de nieuwbouw is daarvan het teken. Was het tot nu toe zó, dat vaak vol wassenen werden opgenomen die niet tot de diepst-gestoorden behoorden, in de De nieuwe personeelsflat van de Johan nes Stichting. 85 kamers met douche, recreatiezalen en prachtige ligging in bosrijke omgeving. Tennisbaan naast het gebouw. v. komende jaren zullen meer en meer mensen worden opgenomen die een gro tere zorg en begeleiding nodig hebben. Dat betekent: meer-gestoorden in gees telijke zin, maar ook lichamelijk. Bovendien speelt nog iets anders een rol. Op vele plaatsen in de zwakzinnigenzorg verlaat men het „medische model". De zwakzinnige wordt dan niet meer als patiënt gezien (die overigens nog steeds niet totaal genezen kan worden), maar als een herkenbaar mens, die is als wij in principe, maar niet volledig tot ont plooiing is gekomen. Ook in de Johannes Stichting wordt dat zichtbaar. Meer dan ooit zullen deskun digen uit velerlei disciplines hun bijdra ge gaan leveren tot de verdere ont plooiing van diegenen, die in de Johan nes Stichting hun thuis hebben: peda gogen, psychologen, artsen, fysio-thera- peuten, arbeidstherapeuten, kreatieve the rapeuten, verplegenden, spelleiders enz. Sommigen van hen zijn hier reeds enige jaren werkzaam, anderen zullen hun werkzaamheden in de komende jaren gaan starten. De konkrete nieuwbouwplannen omvat ten, zoals tot dusver vastgesteld, 4 nieuwe paviljoens. Deze bouw zal in fasen geschieden en parallel daarmee zal geleidelijk het oude hoofdgebouw wor den afgebroken. Op de plaats daarvan zal dan als voorlopig sluitstuk een me disch/administratie centrum verrijzen met een bedlegerigenpaviljoen. In dit nieuwe geheel passen uitstekend de nu geopende personeelsflat, het kerk/rekre- atiegebouw, het ketelhuis, de centrale keuken, het paviljoen „de Boschrand". Dit alles is nl. in de loop van de laatste jaren gerealiseerd. Voor de bouw van de eerste twee paviljoens is onlangs de goedkeuring van de minister Stuyt ge komen. Voor de realisering van het ge hele plan zullen 10 tot 15 jaar nodig zijn. Om deze ontwikkeling mede te onder steunen is onlangs ook van start ge gaan voor het eerst dus in de Johannes Stichting, een opleiding voor het diploma Zwakzinnigenzorg (Z-diploma) en het diploma Zwakzinnigenzorg - Assistent(e) (ZA). De Z-opleiding wordt gezamenlijk verzorgd door de Johannes Stichting en de Stichting „de Heygraeff' te Wouden berg. Met deze laatste inrichting zullen wellicht nauwere samenwerkingsverban den ontstaan. Zoals trouwens de Johan nes Stichting, gestimuleerd door de over heid, een meer regionale funktie moet gaan vervullen. De benoeming van een psycholoog tot direkteur van een Zwakzinnigeninrichting (in dit geval drs. N. W. J. Speelman) is op zichzelf niet uniek, maar past niet onaardig in het kader van alles wat op het terrein van de zwakzinnigenzorg gaande is. Deze zorg kost veel geld, maar het is goed zich te realiseren dat óók de zwakzinnige tot het menselijk geslacht behoort, onaf weliswaar, maar waar schijnlijk gelukkiger levend dan wij. Wellicht is het juist in deze tijd héél zin vol om goed naar hun leefwijze te kij ken, hen te begeleiden en deze leerzame taak met grote daadkracht en belang stelling aan te pakken. SCHOONHEIDSSALON ,,cAni> -Glliott" Varenstraat 69 - Soest - Telefoon 4521 Ter kennismaking: Een complete gezichtsbehandeling (massage, epileren, masker, make-up) voor 8,50 (nor male prijs ƒ13,50); En/of een lichaamsmassage voor 13,50 (normale prijs 18,50). Ook behandeling met: Vapoderm en Com-spray.

Soester Courant | 1971 | | pagina 9