ven AANGIFTEBILJET-T vanael HOE IS DE MAAN ONTSTAAN LIEVEHEERBEESTJES DE HELPERS VAN BOER EN TUINDER VERSCHUIVING KERKELIJKE GEZINDTE Het geboortekaartje Drukkerij Smit Gedeelte van de Klaar waterweg wordt aan het openbaar verkeer onttrokken er is weer een nieuwe steengoeie fin.' ASTÈRIX Ned. Chr. Vrouwenbond ASTÈRIX EN DE KOPEREN KETEL2,95 halen bij: Financiële meevaller van het gasbedrijf wordt besteed voor uitbreiding kantoorruimte Bladluizen bij duizenden HELPEN BLADLUIZEN VERDELGEN „Narre Knol"' opende het nieuwe seizoen Stemming goed, muziek matig „De Paardenkamp" verloor een gast Toch bomenkappen in plan Klaarwater Openbare vergadering commissie voor het psychologisch school toezicht Kalenderdoeken 1972 Eiermarkt U kunt niet alles weten Dinsdag 12 oktober 1971 In de wet staat, dat wie inkomstenbelasting moet betalen verplicht is zonodig zelf «en aangiftebiljet te vragen. Aangezien de fiscus in staat mag worden geacht op dit punt zelf zijn boontjes te kunnen doppen (om het niet altijd over uitknijpen te hebben) willen wij het daarover nu niet hebben. Er zijn echter ook gevallen waarin iemand, die niet in deze belasting „valt", toch bij zulk een val belang kan hebben. Een aanslag kan nl. ook negatief zijn, d.w.z. dat we wat terugkrijgen in- plaats van dat we moeten betalen. Uiteraard moeten we dan wel eerst te veel betaald hebben en dit kan zich voordoen bij die 90 van de inkomens- genieters, die onder de loonbelasting val len. Het kan n.1. zijn, dat de van hen ingehouden L.B. (loonbelasting) en P.H. (premieheffing A.O.W. enz.) hoger zijn dan wat zij op een aanslag I.B. (inkom stenbelasting) en P.H. over hun jaarin komen zouden moeten betalen. Vraag een aanslag De loontrekkers, die minder dan 15.000 (m.i.v. 1971: ƒ18.000) loon genieten en tevens minder dan 400 andere inkom sten hebben, zullen in het algemeen niet automatisch in de I.B. vallen. Door bij de belastinginspektie een z.g. aangifte- biljet-T (de T van Teurggaaf!) te vragen kunnen we verzoeken een aanslag op te leggen, indien dat tot een teruggave leidt. Vergissen we ons en zou er toch nog wat bij te betalen zijn, dan wordt geen beslag opgeslegd (zo is de fiscus niet) en blijft dus gelden dat het niet schaadt, indien het niet baat. Geen risico dus van onzacht vallen na een misstap. De mogelijkheid een aanslag te vragen bestaat reeds sindt 1965 en nog steeds wordt in lang niet alle gevallen, waarin dat een teruggave op zou leveren, zo'n verzoek gedaan. De geleerden zijn het er niet over eens, of dat nu een kwestie van traagheid is, of van onbekendheid met de mogelijkheid of dat men toch al geld genoeg heeft. In welke gevallen? Er zijn zoveel verschillende oorzaken waardoor het kan voorkomen dat op het loon meer L.B. en P.H. is ingehouden dan er aan I.B. en P.H. op een aanslag sou zijn verschuldigd, dat die gevallen niet zonder meer kunnen worden opge somd. Het is echter wel mogelijk enige groepen van gevallen te nemen waarin die teruggave waarschijnlijk of bijna ze ker is. De oorzaak ligt In het verschil in hef- fingswijze tussen I.B. en L.B. De tarie ven daarvan zijn zo goed mogelijk op el kaar afgestemd. De tijdvakken waar over geheven wordt zijn echter geheel verschillend. Bij de I.B. wordt het ge hele jaarinkomen belast. Alle inkomsten en aftrekposten worden daardoor over het gehele jaar uitgesmeerd. Bij de L.B. kan dat niet. Wanneer iemand in een jaar slechts ge durende 4 maanden heeft verdiend, b.v. een scholier die na zijn eindexamen m.i.v. september is gaan verdienen, dan heeft hij per maand op per week be taald naar een tarief dat geldt voor iemand die gedurende het gehele jaar heeft gewerkt. Door de progressie van het tarief heeft hij dan teveel betaald. Verdient hij b.v. 500 per maand, dan heeft hij betaald één derde (4 van 12 maanden) van de belasting behorende bij een bruto inkomen van ƒ6000 per jaar. Dat is meer dan 150, terwijl over datzelfde inkomen van bruto ƒ2000 als jaarinkomen helemaal geen belasting is verschuldigd. Hetzelfde geldt bij veran dering van tariefgroepen wegens huwe lijk. geboorte van kinderen e.d. Dit als voorbeeld van de werking van het systeem; wij zullen nu enige mogelijk heden wat uitvoeriger bezien. Ongelijkmatig loon Dit is het geval van de reeds genoemde scholier na zijn eindexamen. In minder sterke mate doet zich echter hetzelfde voor bij degene, die een deel van het jaar een hoog en een deel van het jaar een laag loon genoot. In het hoge deel is uitgegaan van een progressie, passend bij iemand die het gehele jaar zo'n hoog loon had en uitsmering door een aanslag I.B. zal dus licht een teruggave kunnen opleveren. Over z.g. bijzondere beloningen als tan tièmes, vakantieuitkeringen, overwerkbe- loningen, is de L.B. naar een speciaal tarief berekend; dit kan de teruggave verhogen of verlagen, of zelfs te niet doen. De gehuwde vrouw Haar inkomsten worden aan de man toegerekend; in het jaar van het huwe lijk dus vanaf de huwelijksdatum. Het jaarinkomen is dus alleen het loon voor die datum. Op dit punt staat zij dus gelijk met degene die slechts een deel van het jaar inkomen genoot. Daar komt echter bij dat voor de I.B. de toestand op het eind van het jaar beslissend is voor de tariefgroep, zodat bij een aan- l I.B. het gehuwdentarief (denkbaar is zelfs kinderaftrek voor een drieling of een vijfling!) geldt, terwijl de L.B. nog naar het ongehuwdentarief is berekend. Voor haar zit er over 't jaar van huwelijk nagenoeg altijd een flinke teruggaaf in. Voor de man geldt evenzo dat hij over het jaar, waarin hij huwt, voor het ge heel toepassing van het gehuwdentarief krijgt bij een aanslag I.B. Daar staat echter tegenover, dat het inkomen van zijn vrouw na de huwelijksdatum dan bij zijn inkomen komt. Wat het zwaarst weegt is niet zonder meer te zeggen, doch het lijkt de moeite waard deze zaak eens te bekijken. Kinderaftrek Voor de I.B. werkt deze terug tot het begin van het jaar. Vooral wanneer kin deren laat in het jaar zijn geboren en er voor de L.B. nog weinig of geen aftrek is genoten, bestaat er kans op een terug gave. Ook bij het einde van de aftrek voor kinderen in de loop van het jaar bestaat die kans, in combinatie met de aftrek wegens buitengewone lasten. Eindigt b.v. de kinderaftrek per eind september, doordat een kind in het derde kwartaal zijn studie beëindigde en zelf in zijn on derhoud ging voorzien, dan krijgen we voor de I.B. voor dat kind over het ge hele jaar al geen aftrek meer. Daar staat dan echter tegenover, dat we over de periode dat we dat kind tot onze last hebben, zonder recht op kinderaf trek te hebben, dus van het begin van het jaar tot b.v. eind augustus, de kos ten van levensonderhoud tot de buiten gewone lasten kunnen rekenen. Die laat ste aftrek is vaak veel groter dan die door de kinderaftrek, zodat het ook bij het einde van de kinderaftrek de moeite kan lonen een aanslag te vragen. Onverwachte buitengewone lasten Voor ziektekosten en andere buitengewo ne lasten kunnen we weliswaar reduktie van L.B. krijgen wanneer we de in- spekteur daarvoor een beschikking vra gen, maar deze geldt dan in het alge meen alleen voor de resterende loontijd- vakken van het jaar. Net als bij de ongelijkmatige lonen, hierboven ge noemd, zal het in het algemeen voor deliger zijn die uitgaven uit te smeren over het gehele jaar door een aanslag te vragen. Ook daar kan een teruggave in zitten. Een naam voor uw Kind behoeven wij niet te bedenken verzorgen wij wel, gjcd en snel 1 Uitgebreide er. moderne collectie ter inzage. Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02155-2566-5154 Het gedeelte van de Klaarwaterweg, gelegen tussen de Beukenlaan en de Wijnand Toplaan, moet aan het openba re verkeer worden ontrokken. Op dit terrein is een bijzondere bebouwing ge projecteerd, nml. scholen, welke binnen niet al te lange tijd behoren te worden gerealiseerd. Tegen de voorgenomen sluiting hebben bezwaar gemaakt de heren W. en K. Wiss, die echter hun bezwaarschrift te rugnemen, indien door Gedeputeerde Staten goedkeuring wordt gegeven aan de met de gemeente aangegane grond ruiltransactie. Ook de heer Verwoerd, die een kruide- niersbedrijf heeft aan de Beukenlaan, diende een bezwaarschrift in. Zijn be zwaren kwamen neer op verwachte om zetdaling en op het feit dat zijn uitrit aan de Klaarwaterweg zal komen te vervallen. Wat de omzetdaling betreft zijn B. W. van oordeel dat het klantenarsenaal bij gereedkoming van het plan Klaar water juist zal uitbreiden. En wat de uitrit aan de Klaarwaterweg betreft meent men dat de toegang via de Beu- «nlaan voldoende is. Tot nu toe werden voorstellen daartoe nog niet ingediend, omdat een plan voor concentratie van gasbedrijven steeds con creet aanwezig was. Tegen deze concen tratie plannen is veel verzet gerezen, zo dat de algemene raad van het gasbedrijf Centraal Nederland besloot niet verder naar concentratie te streven. Daarnaast ligt evenwel nog een rapport van een door de minister van economi sche zaken ingestelde commissie, waarin geconcludeerd wordt dat een bedrijf met rationeel opzicht te geringe omvang minder dan 50.000 aansluitingen een in heeft. Verwacht wordt echter dat het nog jaren zal duren voor Soest bij een concentratie betrokken wordt. Van Soest mogen in ieder geval geen initiatieven in De eerstvolgende ledenvergadering van de afdeling Soest-Zuid wordt gehouden op woensdag 13 oktober in de Rank, Soesterbergsestraat 18. Aanvang 8 uur. De heer W. v. d. Veer te Leuvenheim zal deze avond spreken over: „Het Mid den-Oosten in de branding". Heren, die interesse hebben voor dit on derwerp, zijn van harte welkom. Dinsdag 2 november wordt een excursie gemaakt naar de Porceleyne Fles te Delft. Vertrek van de Verl. Kolonieweg om half negen. Ongeveer 1 uur hoopt men weer in Soest terug te zijn. Donderdagmiddag 4 november wordteen bezoek gebracht aan de Willem Arntsz Stichting te Den Dolder. Hier wordt men om 2.15 uur verwacht door mej. L. Stil- ma, die deze excursie zal leiden. BOEKHANDEL ~t 1 GJ. WESSELS SeesttfbeiBMsiraat S3-»et 2419 SOEST Op de begroting voor het jaar 1971 van het gemeentelijk gasbedrijf zijn de ont vangsten ƒ562.000,— te laag geraamd; de uitgaven daarentegen ƒ430.000,— te weinig. Van het resterende overschot, groot 132.000,- wil men de noodzakelijke uit breiding van de kantoorruimte van het gasbedrijf bekostigen. Deze uitbreiding is noodzakelijk geworden omdat de nu beschikbare ruimte totaal onvoldoende is voor het aantal daarin werkende personen. deze richting verwacht worden. Dit betekent wel, dat een uitbreiding van de kantoorruimte ter hand geno men zal moeten worden. Het daarvoor ontworpen plan voorziet in de bouw van een nieuw gedeelte waarin de demon stratie- en voorlichtingsruimte, twee kantoren en een spreekkamer zullen worden ondergebracht. De toonkamer wordt uitgebreid en de bestaande ruim te bij de achteringang zal worden inge richt als kantoorruimte voor de technisch hoofdambtenaar. De uitvoering van de bouw is semi-per- manent, omdat in de verre toekomst de mogelijkheid van concentratie van gas bedrijven aanwezig blijft. De kosten van het plan worden geraamd op 130.000, Op aarde komen vele duizenden soor ten bladluizen voor en wij zullen ons niet verdiepen in de beschrijving daar van. In ons land ziet u ze vaak als bleekgroene of blauwgroene beestjes, die dicht bijeen op allerlei soorten bla deren zitten. Ze zitten daar achter niet werkloos Ze zuigen plantesappen uit het blad en schaden op die wijze het gewas of uw sier- of kamerplanten. Soms rea geert het blad daarop met het vormen van bobbels, wratten of verkleuringen, maar soms verdraagt de plant deze a- derlating heel goed. Met het sap nemen de bladluizen echter virussen op en als ze zich op een nieuwe plaats vestigen besmetten zij die daarmee. Dat is in land- en tuinbouw het grote gevaar van de bladluizen: ze verspreiden plante- ziekten, vooral in de aardappelen. In het voorjaar komen uit de winterei- tjes, die aan allerlei planten te vinden zijn, de eerste vliegers, die overal eie ren afzetten. Dit eierleggend geslacht wordt gevormd door de z.g. stammoe ders. Deze leggen geen eieren maar brengen levende jongen ter wereld. Dit zijn larven die meteen beginnen te De maanreis van de astronauten Scott, Worden en Irwin heeft deze vraag weer eens aktueel gemaakt. In alle oude overleveringen van de volken die ooit op aarde leefden en leven, heeft de maan altjjd een bijzondere plaats ingenomen. Ze speelt dan vaak een rol in de godsdiensten, maar uit de verhalen is nergens een betrouwbaar antwoord te vinden op de vraag; waar komt de maan vandaan of waaruit is ze ontstaan? De moderne natuurwetenschappen heb ben zich ook hier mee bezig gehouden, en een van de belangrijkste uitspraken is dat de maan waarschijnlijk geen maan is in de werkelijke betekenis van het woord. Eenendertig manen In ons zonnestelsel tellen we negen pla neten, waaronder de aarde, die met el kaar door niet minder dan 31 manen vergezeld worden op hun tocht door de ruimte. Niet alle planeten bezitten ei een, Mercurius, Venus en Plato moeten het zonder doen, maar Jupiter heeft er twaalf, Saturnus negen en Uranus vijf. De aarde heeft er een, en die is nu juist geen maan zoals de andere dertig. Dat blijkt als men de verhouding tus sen de middellijnen van de diverse pla neten en hun manen bekijkt. Het cijfer van die verhouding is gemiddeld 0,156. Voor de aarde en haar maan is dat 0,273. In verhouding hebben we dus de grootste maan van alle planeten! Wanneer men de verhouding tussen de massa's van planeten en manen bekijkt blijkt het zelfde. Zodat het niet vreemd zou zijn als onze maan een andere oor sprong zou hebben dan de overige der tig, waarvan men aaneemt dat de mees te gevangen planetoïden zijn, die eens een eigen baan om de zon beschreven, maar die onder invloed van de grote planeten daar nu omheen cirkelen. Grote oceanen Men kwam toen nog tot de vraag waar onze maan dan eigenlijk vandaan kwam. De theorie die daarop het meest bekend is geworden neemt aan dat de maan oorspronkelijk een deel van de aarde is geweest. Aan het einde van het Archaicum, de oertijd, zou er op de plaats waar nu de Grote oceaan is een reusachtige mete oor zijn ingeslagen met een middellijn Als U deze zomer uw vakantie hebt doorgebracht aan de Zeeuwse of Zuid hollandse kust, zal het u opgevallen zijn, dat daar enkele malen een ware insek- tenplaag heeft gewoed. Enkele malen waren het de zeer kleine onweersbeestjes of trips die hevige jeuk veroorzaken maar u verder geen kwaad doen, enkele malen waren het ook lieveheerbeestjes en dat die by miljoenen ons land binnenvliegen is een vry zeldzaam verschijnsel. U hebt vermoedelijk gelezen, dat land- en tuin bouw niets op zo'n lieveheerbeestjesinvasie tegen hebben, aangezien deze insekten bladluizen eten. Dat is inderdaad zo en laten wij het geval daarom eerst wat nader bekijken. zuigen en te vervellen. Dit vervellen is bijna een dagelijks werk, zo hard groei en bladluizen. De voorjaarslarven zijn al na enkele dagen geslachtsrijp. Ook deze vliegen rond en brengen levende jongen voort. Pas in de herfst worden eitjes afgezet waaruit de al genoemde stammoeders in het voorjaar moeten komen. Gaasvlieg De bladluis heeft verscheidene vijan den. Een ervan is de gaasvlieg, een fraai lichtblauw gekleurd vliegje, dat alleen eieren afzet op plaatsen waar bladluizen zijn. De soort Chrysopa car- nea heeft gouden oogjes en geaderde vleugels. Ze leggen eitjes met een steel tje en zetten die vast aan de onderkant van de bladeren of beter: ze maken eerst een steeltje van speeksel en zet ten daar het ei op vast. De larven die uit deze gesteelde en niet gestolen eie ren komen leven alleen van bladluizen. Ook de gaasvlieg is dus een vriend van boer en tuindèr. Belangrijker is het lieveheerbeestje, dat ook weer in vele soorten bekend is. Bij ons komt het zevenmaal gespikkelde het meest voor. De larven daarvan val len weinig op en na de verpopping ont staat een heldergeel kevertje. Het krijgt pas in de loop van de geboortedag zijn dieprode kleur en het aan de soort ei gen stippen. Zowel de larven als het volwassen kevertje eten niets anders dan bladluizen, als zij die kunnen vin den. Zo niet, dan gaan zij ten gronde. Helaas zijn zowel gaasvliegen als lieve heerbeestjes totaal onvoldoende om de bladluizen onder de duim te krijgen. Het zijn nuttige helpers en misschien kunnen zij in de toekomst in zulke aan tallen kweken dat ze wel van belang worden. Zover is het echter nog niet. Met de koele zuidenwind kwamen de lieveheerbeestjes deze zomer uit Frank rijk aanzetten, maar ook daar is hun aantal te gering. Bruine mieren Wat u mischien niet bekend is, is dat er nog een derde insekt is, dat levendi ge belangstelling heeft voor bladluizen. Dat zijn de gewone zwarten en bruine mieren. Men zegt dat zij bladluizen houden en melken zoals veehouders dat met koeien gewoon zijn te doen. Dit is onjuist. Wél melken mieren blad luizen (als zij daarvan toevallig een ko lonie in de buurt van hun nest aantref fen) en dat berust op het volgende Bladluizen gebruiken van de opgezogen plantesappen bijna alleen de eiwitach tige stoffen. Dat sap bevat echter ook suikers en omdat de stil zittende blad luis daar niets aan heeft, scheidt ze de ze weer uit. De zeer beweeglijke mier heeft echter wel veel energie nodig en daarom is hij gek op zoetigheid. Hij likt dus de uitwerpselen van de bladluis op! Zelfs is de mier zo intelligent om de afscheiding van de zoete afvalstof wat te bespoedigen. Dit doet de mier door de bladluis met de voorpoten te betrommelen. Dat is het z.g. melken van bladluizen door mieren. De mier rust 's nachts en intussen past het maagdarmkanaal van de bladluis zich weer aan. Men heeft wel eens gedacht dat mieren behulpzaam waren om de levend geboren jogen van bladluiskolo nies over te brengen naar andere, verse bladeren van de aangetaste plant. Dit is echter een sprookje. De mier profi teert van de bladluis en dat is alles. Hebt u in uw tuin veel mieren, dan ls de kans groot dat er ook bladluizen in de buurt zijn. Wilt u de mieren verdel gen. dan kunt u ze vangen met stroop. Goudsbloemen kweken is ook een goed middel, want aan de geur van deze plant heeft de mier een hartgrondige hekel. van 15 tot 20 kilomete. Deze meteoor sloeg met kosmische snelheid onder een hoek van ongeveer 25 graden in de aardkorst, waarop een geweldige hoe veelheid gesteente en magna uit het binnenste der barstende aarde de ruim te zou zijn ingeschoten. De snelheid moet groter zijn geweest dan de ontsnappingssnelheid die nodig is om iets niet op aarde terug te laten vallen, 11,2 kilometer per seconde. Zo dat de meer dan 70 triljoen ton ge steente de maan hebben gevormd. Dat is 1,2% van de totale massa van onze aardbol, en een van de gevolgen van dat verlies zou de schuine stand van de aardas ten gevolge hebben gehad. Dubbel-planeet Een latere theorie neemt aan dat de maan inderdaad geen echte maan is, maar ook een planeet evenals de aarde er een is. Een dubbel-planeet dus. Oor spronkelijk zou het zonnestelsel zijn ontstaan uit een gas- en stofwolk in de ruimte, die zich verdichtte en waaruit de oerzon ontstond. In die. oerzonnevel ontstonden ronddraaiende gasstromen, die zich later verdeelden in kleinere, waar uit na vele processen de planeten ont stonden. Ook de aarde, maar door een toevallige omstandigheid ontwikkelde zich niet één, maar twee planeten, de aarde en de maan. Ze zouden dan dus tegelijkertijd zijn ontstaan. Zoals wel meer gebeurt kunnen voor beide theoriën allerlei argumenten voor en tegen worden aangevoerd. Welke de juiste is, afgezien van vele andere, weet men nog niet, al is de 2e theorie eenvoudiger, en dus aannemelijker dan de eerste. Wie weet zal, met behulp van het maangesteente dat Scott, Worden en Irwin meebrachten, de waarheid nog eens aan het licht komen. Het is maansteen die naar schatting 4,6 miljard jaar oud is. Het zat het bestuur van de Soester karnavalvereniging op de eerste avond v«a het nieuwe seizoen beslist niet mee, want het opheffen van de wijd en zijd be kende Raad van Elf met zyn nog ongeëvenaarde Prins Leut, werd zaterdagavond gevolgd door een openingsavond, die zelfs by de meest milde beoordeling niet hoger gewaardeerd kon worden dan met matig. Het voor deze eerste avond ge contracteerde „strykje" in de vorm van de Bredase studentenkapel ,,'t Zeepaert", waarvan door het Narre Knol-bestuur onvoorwaardelijk was aangenomen dat het naast karnavalsmuziek ook dansmuziek op het repertoire had staan, bleek die verwachting niet in te kunnen lossen. Ruim een uur later dan afgesproken be gon de kapel aan een repertoire dat vol ledig was afgestemd op karnaval en het Narre Knol-bestuur niet van afgewe ken werd. De Hoempa-muziek bleef, de danslustigen die het seizoen was rustiger waar ondanks verschillende pogingen van wilde beginnen bleven aan de kant. ,,'t Zeepaert" heeft in Soest beslist geen his torie kunnen maken. Maar ondanks deze zwakke start zit het bestuur van de Narre Knol niet stil en men heeft zich voor het Prinsenbal van 13 november a.s. verzekerd van de me dewerking van „The Trend Combo", een naam die voor de insiders meer dan een garantie voor goede muziek betekend. Omtrent de kaartenverkoop voor dit Prinsenbal zullen in deze krant te zijner tijd nog meer mededelingen volgen. De overgang van Nederlands hervormd naar geen kerkelijke gezindte is een van de opvallendste aspekten van de ontwikkeling van de kerkelijke gezindte na 1960 in Nederland. In de laatste tien jaar is het aantal kinderen, aangegeven zonder kerkelijke gezindte, zowel absoluut als procentueel aanmerkelijk toegenomen. Na 1967 is het aantal kinderen aangege ven zonder kerkelijke gezindte zelfs gro ter geworden dan het aantal als Neder lands hervormd aangegeven kinderen. Ook het aantal als rooms-katholiek aan gegeven kinderen daalde vrij sterk. Deze en vele andere gegevens putte drs. J. A. Links, wetenschappelijk medewer ker van het Centraal Bureau voor de Statistiek, uit de statistieken van de bur gerlijke stand. Zijn konklusies publiceer de hij in de „Sociologische Gids" en deze zijn interessant genoeg om er een samen vatting van te geven. Meer kinderen zonder kerkelijke gezindte Bij de volkstellingen wordt altijd naar de kerkelijke gezindte van de Nederland se bevolking geinformeerd. Tussen twee volkstellingen in kan de werkelijke ver deling naar kerkelijke gezindte niet exact worden vastgesteld. Toch is wel een indruk te krijgen van de mutaties die uit geboorte en sterfte voortvloeien. Drs. Links heeft de aangifte naar kerke lijke gezindte van de (wettig) levendge borenen in de periode 1960-1969 bestu deerd en daarbij viel het hem op dat steeds meer ouders geen kerkelijke ge zindte voor hun kind opgeven. In 1960 bedroeg het aantal als rooms- katholieke opgegeven kinderen 46,2 van het totaal aantal geborenen. In 1969 was dit percentage nog slechts 42,4. Een sterkere daling deed zich voor bij de als hervormd opgegeven kinderen: in 1960 26,5 van het totaal aantal pas geborene, in 1969 nog maar 21,2%. Bij de Gereformeerden geen daling, maar ook heel weinig groei (10,4 in 1960 tegen 10,9 in 1969. Heel anders is het beeld voor de groep „geen ker kelijke gezindte". Het zal menig trouwe kerkganger cy- Zaterdagmiddag is het ruim drie jaar geleden naar de „Paardenkamp" ge komen Heemsteedse paardje Bart, dat geadopteerd was door een doktersfamilie in Dordrecht, gestorven aan een acute longembolie. Het kleine paardje dat veel indruk maakte op de talloze bezoekers van „De Paardenkamp", werd 24 jaar, waarvan de laatste drie jaar zeker de meest pret tigste van zijn paardenleventje waren. Hedenmorgen is men in sectie 3 van het plan Klaarwater op de hoek van de Vrijheidsweg en Beukenlaan toch be gonnen met het omkappen van een 25- tal eiken en beuken. Aanvankelijk lag het in de bedoeling deze groep bomen te verplaatsen, wat nodig was om het niveau-verschil van ongeveer 1 Vi meter op te heffen. Tegen de stammen zou an ders een grote hoeveelheid zand gegooid moeten worden. Bij nader inzien is gebleken dat de bo men te dicht bij elkaar geplant zijn, wat uitwerking heeft gehad bij de kruin vorming. Een aantal jaren geleden heeft men in verband daarmede, om een te grote warboel te voorkomen, een aantal takken moeten afzagen. Bij verplaatsing zouden nu deze lelijke kruinen volop in het gezicht komen en daar bekend is dat deze niet meer bij groeien, heeft men besloten tot omkap pen. Op donderdag 14 oktober a.s., des mid dags om 2.30 uur, wordt in het gemeen tehuis van Baarn een openbare verga dering gehouden van de commissie voor het psychologisch schooltoezicht in de gemeenten Baarn, Bunschoten, Eemnes, Hoogland en Soest. Ook dit jaar zijn er kalenderdoeken, uit gegeven door de Federale Commissie voor geestelijk- en lichaamlijk gehandi capten. De opbrengst van deze doeken is bestemd voor hetere voorzieningen, dagverblijven, gezinsvervangende tehui zen, enz. Het doek is in frisse kleuren uitgevoerd, voorzien van koord en stok je, en is bijzonder geschikt om in de keuken of kinderkamer als wandver siering te dienen. De prijs is ƒ3.50 en een uitermate ge schikt cadeau voor verjaardagen en voor Sint Nicolaasverrassing. De doeken zijn verkrijgbaar bij mevr. J. A. Hillen-Klusman, Valeriaanstraat 7 te Soest. nisch in de oren klinken, maar blijkens de statistieken is aan deze groep de toekomst. In 1960 zagen 39.900 „bui tenkerkelijke kinderen" het levenslicht (16,9 van het totaal aantal pasgebore nen), in 1969 liefst 55.600 (23 Sinds 1967 worden er meer kinderen als „geen kerkelijke gezindte" dan als Nederlands hervormd" aangegeven door hun ou ders. Zelfs wordt bij ouders, die zelf wél een zelfde kerkelijke richting zijn toegedaan de neiging groter om voor hun kinde ren geen kerkelijke gezindte op te ge ven. Soms zal dat een bewuste beslis sing van de ouders zijn om hun kind de mogelijkheid te laten zelf zijn eigen richting te bepalen, vaak ook illustreert dit de vrij losse binding die de ouders nog met de kerk hebben. Vooral bij hervormde ouders komt het steeds meer voor hun kind als „geen kerkelijke ge zindte" op te geven, maar ook bij de katholieken neemt het aantal van deze ouders duidelijk toe. „Gemengd huwelyk" Opvallend is ook, dat van de kinderen die uit een „gemengd" huwelijk wor den geboren het percentage waarvoor geen kerkgenootschap wordt opgegeven veel hoger is dan bij „niet gemengde" huwelijken. Het gaat hier om huwelij ken, waarbij beide ouders een verschil lende kerkelijke gezindte opgeven of één van de beide ouders vermeldt geen kerkelijke gezindte te hebben. In 1969 bedroeg het percentage geboorten uit „gemengde" huwelijken reeds 9,1 in to taal van alle geboorten. Vooral het aan tal geboorten in „gemengde" huwelij ken waarbij een rooms-katholieke part ner is betrokken, is tussen 1960 en 1969 sterk toegenomen. Trouwen twee mensen, die een ver schillende protestantse richting zijn toe gedaan, met elkaar dan is er een grote kans dat zij voor hun kinderen „geen- kerkelijke gezindte" opgeven. In 1960 werd door 19,7 van de uit deze hu welijken geboren kinderen geen kerke lijke gezindte opgegeven en in 1969 reeds voor 23,8 van deze kinderen. Het percentage kinderen aangegeven zonder kerkelijke gezindte is in de ge vallen met een rooms-katholieke part ner nagenoeg konstant gebleven (37,9 "k in 1960 en hetzelfde percentage in 1969), Overigens ligt het percentage van het aantal kinderen zonder kerkelijke ge zindte, wanneer de moeder rooms-ka tholiek is, boven de 50 Jonge gezinnen Wanneer er sprake is van een toene mende onkerkelijkheid is het logisch te verwachten dat de percentages zon der kerkelijke gezindte bij jonge ge zinnen hoger liggen dan in het gemid delde. Onder de jonge gezinnen worden verstaan die gezinnen waar voor het eerst een geboorte plaatsvind wanneer de moeder jonger is dan 25 jaar. Het aantal gezinnen, waarin een ge boorte plaatsvond, waarbij beide ouders opgeven rooms-katholiek te zijn daalt procentueel aanzienlijk van 1960 op 1969. nl. van 44.8 naar 40,8 In de zelfde periode bleven de percentages bij de jonge gezinnen (beiden r.k.) onge veer op hetzelfde, maar lagere peil (35,3 tegenover 34,4 In de hervormde gezinnen is over de gehele linie sprake van een daling, bij de gereformeerde gezinnen daarentegen heeft een stijging plaatsgevonden, zowel in totaal als bij die huwelijken waar de moeder" jonger is dan 25 jaar. Alles bijeengenomen ziet vooral de toe komst voor de Ned. Herv. Kerk er somber uit. De voornaamste kwantita tieve verschuiving in de periode 1947- 1960 was de overgang van Ned. Herv. naar geen kerkelijke gezindte en In do periode 1960-1969 is de daling van het aantal als Hervormd aangegeven kin deren in dezelfde mate doorgegaan. Maar ook de r.k. kerk moet zich zorgen maken. Rond 1960 is een daling bij de aangif ten als rooms-katholiek ingezet, die de laatste jaren bovendien in versterkte mate optreedt. De gereformeerden laten een geheel verschillend beeld zien. Na genoeg alle berekeningen duiden eer der op een procentuele toeneming dan op een procentuele daling. Indien zich onder de gereformeerden na 1960 dan al een spontane overgang naar een an dere, c.q. geen gezindte heeft voorge daan, lijkt deze van beperkte omvang te zijn. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 35.000 stuks in prijzen van 14 tot 14,75. Midenprijs 14,25. Prijs per kg ƒ2,26. Lichte schroeivlekken in wollen stoffen kunt u meestal verwijderen met een puimsteentje. U schuurt hiermee licht over de plek. Botervlekken verwijdert u met heet wa ter. Zijn ze niet geheel verdwenen, dan uitstrijken tussen grauw papier en na- behandelen met tetra. De goede volgorde bij het afwassen is: glaswerk, zilver, kopjes enz., borden, messen en tenslotte de pannen.

Soester Courant | 1971 | | pagina 3