BODV LOVE m de Vervolg Sportvaria Kerkstraat Promenade KLAVERJASSEN ZIEKENAUTO TELEFOON Winst na harde strijd voor Red Stars heren Barneveld 2Hees 211 V.V.Z. 3Hees 3 4-1 Fraaie prestatie van lieren SW 1 Geen bungalows aan Kerkpad NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Eenbank ivaarje mee wegloopt Openbare vergadering onderwijscommissie Meningen van lezers Vergadering Sportstichting Zaterdagvoetbal Cobu Boys 2S.E.C. 2 33 Handbal B.D.C. Soest Soesterberg Drumband Laetitia bestaat 12V2 jaar Tafeltennis AGAVS SoesterbergPGEM 21 Maaltijden en woningen voor bejaarden Nieuwe EHBO-cursus Piep noch stok naar Soest THE HIGH CLASS SHAMPOO HOGESCHOOL DER WETENSCHAP Zakkend Londen SHjserc©iBg Ê5s«»ei!4 VrracHjtenssssêfeeB' BEauwf* siea-rem Mi'invc li'pin Het herenteam van Red Stars is dit weekend weer uitstekend doorgekomen en heeft de competitiewedstrijd tegen het Culemborgse Archipel in Culemborg ge wonnen met 39-20. De Soester heren begonnen met een uit stekende „press", hetgeen gelijk een 10-0 voorsprong opleverde. Dit was eigenlijk de basis van de overwinning, want Ar chipel was geheel uit zijn ritme en kon er ook niet meer inkomen. Ruststand was 15-10 voor de Soester heren. In de tweede helft een rustig doorspe lend Red Stars, tegenover een steeds met de scheidsrechters in discussie gaand Archipel. Hiervan profiteerden de Soes ter heren uitstekend en wonnen zodoen de verdiend met 39-20 in een veel te harde wedstrijd, waarbij bij Red Stars toch weer één blessure is gevallen en wel bij Rinus Valk, die in ieder geval komend weekeinde nog niet zal mee spelen. Persoonlijke score: Heinz Schiller 15; Rinus Valk 10; Bert Vlug 6; Wim Bol werk 3; Ton van den Brink 3 en Ton Hilhorst 2. Ook winst voor heren in vriendschap pelijke str\jd. Tegen het Amerikaanse team van de basis van Soesterberg hebben de Soester heren afgelopen weekeinde ook gezege vierd. Een qua team veel beter Red Stars kon voorts door een veel 'betere conditie nogal gemakkelijk overeind blij ven tegen een slecht georganiseerd Ame rikaans team. De ruststand was al 33-21 voor de Soesternaren en het einde van de wedstrijd leverde een duidelijke 64-41 overwinning op. Persoonlijke score bij Red Stars: Rinus Valk 22; Ton van den Brink 16; Wim Bolwerk 10; Heinz Schiller 9; Bert Vlug 4 en Ton Hilhorst 3 punten. Red Stars dames zegevierden eveneens. De Soester dames hebben ook hun 2e wedstrijd van deze competitie gewonnen. Nu moest het Utrechtse Eagles haar meerdere erkennen in Red Stars. Toch is het ook nu nog geen al te beste wed strijd geworden. Bij rust hadden de Soester dames toch een 20-14 voor sprong genomen, na eerst een lange tijd te hebben achtergestaan. In de 2e helft was het krachtsverschil ook iets in het voordeel van de Soester dames, die hierdoor de wedstrijd afslo ten met een 33-20 overwinning. De ab solute topscoorster bij Red Stars was Eve Kok met 17 punten. Jongens junioren spelen met Dunckers. 110-37. De jongens junioren van Red Stars be haalden hun le overwinning dit seizoen en deden dit gelijk nogal erg overtui gend tegen het Hilversumse Dunckers met 110-37. Was bij rust de stand via een goede man-to-man" al 41-16 voor de Soester jongens in de 2e helft werd er nog meer op los gescoord en werden nog 69 pun ten bij het totaal toegevoegd. Personlijke score: Piet van Hunen 36; Peter Lustenhouwer 23; Ben Vlug 20; Dick van de Berg 15; Jos Vreeswijk 12 en Rikkert van Drie 4 punten. Winkelen In de Kerkstraat nu nog gezelliger U kunt Immers parkeren (tot 15 oktober de eerste 2 uur gratis) In de nieuwe parkeergarage met plaats voor 437 auto's. HILVERSUM De wedstrijd tegen Barneveld 2 lever den het tweede team slechts één punt op. Beide doelen werden voortdurend onder druk gezet maar doelpunten ble ven uit. Doelman Pouw wist een kei hard schot van de Barneveld midvoor tot hoekschop te verwerken. De tweede helft was nauwelijks begon nen of Westhof wist de uitgelopen doel man met een keihard schot het nakijken te geven 0-1. De Barnevelders, die hun achterstand moelij k konden verkroppen, gingen hun boekje ver te buiten door een partijtje karate, judo en natrappen weg te geven, waartegen niet werd opgetreden. Het spel werd verder ontsierd door een on sportief publiek wat veel invloed had op de leiding. Toen een Heesspeler de gehele achter hoede gepasseerd was en binnen de lij nen gevloerd werd, wees de arbiter naar de stip, maar bedacht zich toen hij hoor de in elkaar geslagen te worden. Naarmate de wedstrijd vorderde werd het spel ruwer. Toen een Heesspeler naar de kleedkamer werd verwezen, doch het veld nog niet had verlaten, ging Barneveld 2 verder zonder fluit signaal en scoorde 1-1. Zowel Hees 2 als Barneveld 2 spelers zullen deze wild west taferelen nog lang heugen. In een harde doch sportieve wedstrijd, moest Hees 3 beide punten toestaan aan VVZ 3. In de overigens gelijk opgaande strijd wist VVZ 3 zijn kansen beter te benutten wat hun een 3-0 voorsprong opleverden. Na goed afgeven van Elferich kon Otten de eer redden door raak te schieten 3-1. Even voor het verstrijken der eerste helft scoorde VVZ 3 nog eenmaal raak 4-1. Beide ploegen speelden een aantrekke lijke tweede helft, maar wisten hun aanvallen niet meer in treffers om te Ktten, zodat de met rust bereikte 4-1 stand ook de eindstand werd. Overige uitslagen: ^xl-Red Stars 2 16-71 (dames). ^tars b-UW a 10-34 (meisjes adsp). Red Stars b-UW b 34-36 (jongens adsp). Red Stars 2-ABC '60 42-38 (heren). Red Stars IV-Taveno I 10-47 (dames). Van de vier hoogste teams van de Soester Volleybal Vereniging behaalde het eerste herenteam een zeer fraaie prestatie door het Baarnse BG SV met 0-3 te verslaan. De SVV-ers hadden zich op deze wedstrijd goed voorbereid omdat men reeds tevoren wist dat het wel eens een zware wedstrijd kon wor den. De zware tegenstand bleef echter uit waardoor de kracht van dit SW- team alleen maar toenam omdat men zijn zelfvertrouwen volledig in de macht hield. Het werd een wedstrijd waarbij men het systeem eens extra kon beoefenen. Daardoor werden de variaties van de SW zijde zeer talrijk, dat het voor de tegenstander alleen maar moeilijker maakte. In de eerste set was het een aftasten van de tegenstander dat reeds zeer snel bekeken was. Daardoor kon SW al snel uitlopen. SW won deze set met 9-15. In de tweede set was ook de Soester zijde van het net het mooiste schouw spel. Ook in deze set waren er zeer vele zeer mooie variaties. Het werd een 10-15 overwinning. De derde set werd toen ook gewonnen met 10-15, dat de 0-3 volmaakte. Het was een verdiende overwinning tegen tegenvallend BG SV, die echter toch wel een goed partijtje volleybal te zien gaf, maar in zulke mate fouten maakte, dat er voor hen geen enkele kans van een setwinst inzat. Het tweede herenteam moest even eens de afgelopen donderdag spelen. Zij ontvingen een zeer zware tegenstander, SSS 2 uit Barneveld. Mochten in de eerste twee sets de krachten nog over beide verenigingen verdeeld zijn, in de laatste twee sets kwamen de Soester heren er niet meer aan te pas. Teveel ballen werden fout afgewerkt. In de eerste set was het een gelijkop- gaande strijd, waarbij de heren uit Bar neveld kans zagen deze set met 11-15 te winnen. In de tweede set nam SW 2 de aanval over en hield tijdens de gehele set de overmacht in handen. SW 2 won deze set met 15-9. In de derde en vierdeset liep het zeer moeizaam. De heren van SVV kwamen in deze set niet verder dan 6-15 en 4-15. In Hilversum moesten het eerste da mesteam en het tweede damesteam aan treden. Het eerste damesteam verloor met 3-0 van AMVJ/GVC 1. Het tweede damesteam speelde met 2-2 gelijk tegen AMVJ/GVC 2. Het derde herenteam wist zijn eerste overwinning in dit seizoen te behalen. Zij wonnen met 3-0 van AGAVS 2, die een vrij zwakke wedstrijd speelde.. Het spel liep aan beide kanten van het net zeer stroef. Mooie aanvallen waren in deze wedstrijd toch wel schaars. SW 3 was sterker dan AGAVS uit Soesterberg. Vooral in de eerste set was het verschil zeer groot. SW zag kans deze set met 15-4 te winnen. In de tweede en derde set xvas het spelpeil iets meer verdeeld. AGAVS wist meer punten te veroveren en zag toch wel kans het SVV team uit zijn ritme te halen, door soms veel pun ten achter elkaar binnen te halen. Voor al in de derde set bouwde AGAVS een grote voorsprong op tot 1-8. Dit kon echter door SVV in één opslagbeurt worden ingehaald. De sets werden resp. gewonnen met 15-10 en 15-12. Het vierde herenteam had een zware dobber aan WH uit Soest. Vooral in de eerste set konden de SVV-ers dit team niet de baas worden en zagen deze set verloren gaan met 6-15. In de twee vol gende sets werd het een spannende strijd waarbij vooral de doorzettingskracht de doorslaggevende pré was voor dit SW- team. SVV 4 zag kans beide sets met 16-14 te winnen. Het was een zeer span nende wedstrijd waarbij beide teams el kaar toch wel vrij weinig toelieten. Dames SVV 4 en SVV 6 verliezen beiden met 3-0 Voor SW 4 en SVV 6 was het de afge lopen week zeer zwaar. Zij troffen bei den teams, die toch wel beter waren dan zijzelf. SVV 4 moest uitkomen tegen Olympia 3, die deze hele wedstrijd beheerste en kans zag alle sets met ruime voorsprong te winnen. De setstanden waren resp. 3-15, 5-15 en 6-15. Het zesde damesteam kwam uit te gen Foxboro 2. SW 6 trachte vooral in de eerste twee sets tot een setwinst te komen, dit lukte echter niet door het toch wel zeer goed spel van Foxboro, de sestanden van deze sets waren 15-6 en 15-10. In de laatste kwam SW niet meer tot punten scoren, zodat deze set met 15-0 werd verloren. Meisjes SVV a zien kans om wedstrijd tc winnen verloren gaan. Meisjes a verloren afgelopen donderdag met 1-2 van Olympia c. In de eerste set draaide dit meisjesteam zeer leuk, waar door een sewinst van 15-10 behaald kon worden. In de tweede set. zakten ze echter terug en verloren deze set met 4-15. Ook de derde verloren de meisjes deze keer met 12-15, nadat ze al het moglijke gedaan hadden om deze set te winnen. Wedstrijdprogramma voor de komende week: Donderdag Soest: Dames SVV 4-Limvio 2. Voleem 1-SVV 5. SVV 7-BG SV 3. Heren Olympia 5-SVV 4. Jongens Olympia A-SW A. SW B- BG SV. Zaterdag Soest: Dames SW 1-SVH. SW 2-Vios 2. BG SV 2-SVV 3. Heren SW 1-Shok 2. SVV 3-Foxboro 1. De door de N.V. Bouw- en Aannemings mij. „Hibos" te Soest gevraagde mede werking voor de bouw van een aantal semi-bungalows op het terrein gelegen tussen het Kerkpad N.Z. en de Lange Brinkweg, nabij de Raadhuisstraat, plaatselijk bekend Kerkpad N.Z. 51, zal niet worden verleend. Op het terrein is van toepassing een bestemmingsplan waarin de grond een voorlopige agrari sche bestemming heeft gekregen en deze bestemming zal gehandhaafd blijven. Maandag 18 oktober a.s. komt de onder wijscommissie te 19.30 uur in het ge meentehuis in openbare vergadering bij een, ter behandeling van de volgende agenda: 1. Voorlopige vaststelling uitgaven open bare MAVO 1970. 2. Voorlopige vaststelling uitgaven open bare g.l.o. 1970. 3. Beschikbaarstelling krediet voor het plaatsen van een drieklassige semi-per- manente kleuterschool nabij de Prins Hendriklaan t.b.v. het protestants-chris telijk kleuteronderwijs. Aangezien mij in het verslag van de deelnemersvergadering van de sport stichting woorden in de mond gelegd zijn die ik niet heb uitgesproken, gelieve U onderstaand een weergave aan te treffen van het betoog dat door mij dinsdag j.1. op de vergadering is gehou den en waarvan ik de tekst heb laten verifiëren. In eerste instantie is door mij het vol gende gesteld: Mijnheer de voorzitter. Ik wil eerst van al mijn waardering uit spreken voor de wijze waarop Uw be stuur hier in Soet sportgebouwen uit de grond weet te stampen. Bestudering van een begroting en een jaarrekening zijn altijd moeilijke zaken omdat het hier cijfers betreft waarvan de samenstelling door een buitenstaan- dér moeilijk beoordeeld kan worden. Mijn belangstelling gaat uiteraard het meest uit naar de sporthal en de verho ging van de zaalhuur die hierin staat aangegeven. Hoewel ik de verhoging na tuurlijk jammer vind ben ik - gezien de gestegen kosten - reëel genoeg met deze verhoging akkoord te gaan. Niet kan ik het eens zijn met de motivering die voor deze verhoging wordt aangege ven. Ik heb wezenlijk bezwaar tegen de wijze waarop in vergaderingen en in de ons overgelegde stukken op m.i. licht zinnige wijze over contributieverhoging wordt gesproken. In onze vereniging hebben wij nog een contributie gekend van ƒ0,75, terwijl deze momenteel ƒ4,50 per maand bedraagt. Ook verhoging op grond van enquêtes is weinig sterk en gevaarlijk, omdat deze naar behoefte kunnen worden gebruikt. Ik neem even wel aan dat de verkregen gegevens ob jectief zijn verwerkt en deze de voorge stelde verhogingen rechtvaardigen. Wanneer u evenwel van mening bent dat de prijzen voor de accomodaties moeten worden aangepast dan zou ik graag zien dat bij het subsidiebeleid hier óók rekening mee gehouden werd. De jeugdsubsidieregeling omvat naast de 100,— voor een vereniging nog steeds ƒ1,50 per jeugdlid per jaar. Dit laatste bedrag komt voor onze vereniging neer op circa 3 cent per uur. Op grond hier van heb ik bezwaar tegen de te houden sportinstuiven. De subsidié die wij krij gen steekt n.1. wel af tegen de bedragen die aan de ongeorganiseerde sportbeoe fening ten grondslag worden gelegd. Ik waarschuw U mijnheer de voorzitter een dergelijk beleid is weinig animerend voor die gekken in de georganiseerde sport die ten kosten van veel tijd en geld de beoefening van sport in vereni gingsverband mogelijk maken en zonder wier inzet een georganiseerd sportleven wellicht tonnen zou kosten." Na vragen en beantwoording van der den is door mij vervolgens het volgende gezegd: Mijnheer de voorzitter. De verhoging van de zaalhuur wordt door u nogal gebagatelliseerd door te stel len dat dit slechts een verhoging van 10 a 14 cent per lid zou betekenen. Ik merk op, dat een pleidooi voor subsidie-ver hoging niet alleen op een verhoging van de zaalhuur berust, maar veel meer op de kosten van training die in enkele ja ren verdrievoudigd zijn. Wanneer U als voorzitter stelt dat U voor de sportinstuif slechts een dubbel tje per deelnemer bijdraagt, dan rekent wel anders dan ik. Per morgen wordt n.1. een bijdrage gegeven van meer dan f 200,— hetgeen wel enig verschil maakt. Ik heb uit een oogpunt van sport of re creatie geen bezwaar tegen een jeugd- instuif, maar wanneer er door de raad of uw bestuur zo'n wezenlijk verschil gemaakt wordt wat betreft de hoogte van de subsidie dan wordt m.i. de on georganiseerde sport dermate bevoor deeld dat de conclusie voor de hand ligt dat de betrokken instanties kennelijk weinig waardering hebben voor het werk dat door de verenigingen op dit terrein wordt verricht." Ik laat het graag aan U als lezer over om uit het bovenstaande de dreigemen ten te halen die ik tot het bestuur van de sportstichting gericht zou hebben en de rechtvaardiging te vinden voor de woorden van de voorzitter aan mij per soonlijk. Met dank voor de mij verleende plaats ruimte. B. W. KOLTHOF VOORZITTER SVV Na een harde, soms onsportieve wed strijd, is het SEC 2 gelukt een kostbaar punt mee naar huis te nemen. Aanvankelijk zag dat er niet naar uit en had SEC reële winstkansen. In 22e mi nuut werd Reinders op unfaire wijze in het strafschopgebied ten val gebracht en de toegekende penalty werd door Van Zanten in een doelpunt omgezet: 0-1. Het toen sterker spelende SEC liep ver der uit, toen een leuke combinatie van Van Remmerden en v. d. Berg werd af gerond met een onhoudbaar diagonaal schot, waardoor de stand op 0-2 werd gebracht. Kort voor de rust maakte Cobu Boys gebruik van een dekkingsfout in de SEC-achterhoede en had de SEC-keeper het nakijken. Ruststand 1-2. Na de rust een aanvankelijk gelijk op gaande strijd, waarin Cobu Boys er in slaagde gelijk te maken 2-2. Een fel at taquerend SEC, dat met deze puntenver deling geen genoegen wilde nemen, liep weer uit door een doelpunt van Rein ders uit een goed genomen corner in de 20ste minuut. Kort voor het einde maakte Cobu Boys weer gelijk 3-3. Even daarna blies de zwakleidende scheidsrechter af, waar door SEC genoegen moest nemen met Wy zoeken nog enige echtparen om op vrijdag-avond gezellig te kaarten in clubverband, en daar door te komen tot oprichting van een Sociëteit of iets dergelijks. AANMELDEN: Restaurant Soester Natuurbad Telefoon 3156 Fam. Bosboom, Birkstraat 105 Telefoon 3256 Fam. H. M. v. Kooy, Veenbes straat 714 - Telefoon 5207 Door het aanhoudende goede najaars weer kon de kompetitie van de afdeling Utrecht regelmatig worden afgewerkt. Zodoende waren alle lagere elftallen vrij en kunnen zij zich prepareren op de zaal-kompetitie welke op 24 oktober a.s. zal beginnen. Alleen de heren senioren van BDC spe len nog hun districtswedstrijden en wa ren op bezoek bij Rapiditas in Haarlem. Ook deze club was geen tegenstander voor BDC en in een zeer rustige wed strijd stond BDC al bij de rust met 4-8 voor. Na de thee deed BDC er nog een schep je op zodat de eindstand op 7-21 kwam. De heren speelden nu 4 wedstrijden en verzamelden 6 punten. Doelpunten waren als van ouds van Koos v. d. Deijssel. Hans van Beek, Leo v. d. Heide en Piet en Rich Smeeing. A.s. zondag speelt BDC heren thuis om 14.00 uur tegen Vriendschap uit Amster dam, waarvan de uitwedstrijd met 6-13 werd gewonnen. Tot nog toe zijn ook de afdelings-teams vrij. De drumband van Laetitia bestaat 12V* jaar en ter gelegenheid van dit koperen jubileum hebben de leden zelf een in tiem en gezellig feestje gebouwd, waar aan maar weinig klaroengeschal en trom geroffel aan de pas kwam. De start voor deze drumband werd ge geven door de heren Wesselkamp en Weerdestein, die met acht tambours, allen meisjes, de straat opgingen. Tien jaar geleden kreeg de huidige leider en instructeur de heer Hulsdouw de instruc tie van de zes klaroenen. De heer Weerdestein heeft zes jaar lang de instructie van de tambours met suc ces gedaan, daarna nam de heer Huls- douw de gehele drumband over. Het aantal majorettes is uitgegroeid tot twin tig, de klaroenen tot zeventien en de tambours tot zestien leden. De drumband behaalde vier eerste prij zen en de solisten 22 eerste prijzen en 5 tweede prijzen. Geld werd bijeen verzameld voor het instrumentenfonds zodat enkele instru menten vernieuwd konden worden. De heer Hagmeijer, voorzitter van Lae titia, toonde zich erg tevreden en geluk kig met de actieve drumband en instruc teur Hulsdouw. Hij huldigde de leden, die vijf jaar of langer lid zijn van de drumband van Laetitia. De competitie voor de drie teams van AGAVS is over het algemeen succesvol van start gegaan. Het eerste team won met 3-7 van Dredger en met 6-4 van T.T.O.W. Het tweede team won met 4-6 van Ge- vato, maar verloor met 2-8 van Vollen- hove. Het derde team van AGAVS won op de meest overtuigende wijze met 10-0 van Hoogland en speelde 5-5 gelijk tegen T.R.S. Het zaterdagelftal van „Soesterberg" heeft de inhaalwedstrijd tegen PUEM maar net kunnen benutten om de volle winst te behalen op deze toch wel ac tieve en soms gevaarlijke hekkesluiter (2-1). Halverwege de eerste helft had W. Rui tenbeek Soesterberg de leiding gegeven door de bal beheerst over PUEM-doel- man Engelsman heen in het doel te plaatsen. In de tweede helftwas Scheapkens ver vangen door D. Jaarsma en reeds na vijf minuten werd de gelijkmaker ge scoord uit een vrije trap vanaf de 16- meterlijn door De Groot, die reserve- doelman Westerhof verraste, toen de bal langs het muurtje via de binnenkant van de paal in het doel verdween (1-1). Na ongeveer een kwartier gaf D. Jaars ma een pass aan Ruitenbeek, die zich goed vrijspeelde en langs doelman En gelsman schoot (2-1). Soesterberg kwam goed weg, toen de handsbal van Bouma in het strafschop gebied door de scheidsrechter niet werd opgemerkt. PUEM kwam dikwijls terug, maar de meeste kansen waren beslist voor de thuisclub, die ze echter slecht benutte. De Stichting Woon- en Dienstencen trum Bejaarden verzorgt in Soesterberg de verstrekking van maaltijden aan be jaarden en zieken en voor zover nodig ook aan de huisgenoten van zieken. Die maaltijden worden steeds op dins dag, donderdag en zaterdag thuisbe zorgd en zijn voldoende voor twee da gen. Om voor deze maaltijden in aanmerking te komen, moet de aanvraag hiervoor een week van te voren worden inge diend. Slechts in geval van ziekte kan de verstrekking eerder plaatsvinden. De kosten, afhankelijk van het inkomen, zijn niet hoog. Voor opgave en inlichtingen mevrouw J. Hoekstra-Gerkes, Prof. Lorentzlaan 23, telefoon 1991. Op maandag 8 november zal om 20 uur in De Hoeksteen een voorlichtingsavond worden gegeven over het onderwerp „de be j aardenwoningen". Met ingang van donderdag 21 oktober begint de nieuwe EHBO-cursus. uitgaan de van de afdeling Soesterberg van de Kon. Ned. Vereniging voor EHBO. De cursus, bestaande uit twintig lessen gedurende de maanden oktober tot en met april, wordt gegeven door dokter A. Th. M. Splinter en wordt besloten met het examen voor het EHBO-eenheids- De lessen worden weer gegeven in de Marechausseekazerne. Aanvang 19.45 uur. Het cursusgeld bedraagt ƒ30,de kos ten voor het tentamen, examen, diploma en insigne bedragen 12,50. De verlen- diploma. ging van het eenheidsdiploma voor twee jaar 12,50. Men kan zich aanmelden bij het se cretariaat: mevrouw C. M. P. van der Kley, Ant. van Leeuwenhoeklaan 111, tel. 1951 of op de eerste lesavond, donder dag 20 oktober in de Marechausseeka zerne. De cursus wordt telkens gegeven op donderdagavond. De bejaarden van Soesterberg zijn door de U.V.V. van Soest uitgenodigd op een middag van de Ned. Spoorwegen, waar dia's vertoond zullen worden onder de titel „Avonturen op reis". De bejaarden moeten overigens een ball point meebrengen, want er wordt ook een „kwis" gehouden, waarmede men een gratis treinreis kan winnen. De N.S.-middag voor bejaarden zal wor den gehouden op donderdag 21 oktober Vanaf het Dorpsplein vertrekt om 13.30 uur een speciale bus. De bejaarden kun nen zich opgeven bij mevrouw Koevoet. Plesmanstraat 120 (tel. 1898). Ook de knutselclub van de bejaarden gaat dinsdag weer van start, zodat men nog heel wat Sinterklaassurprises voor kinderen en kleinkinderen kan maken. HAIR COSMETICS Engelands hoofdstad Londen ligt in het zogenaamde Londense bekken, op een stukje aardbodem, dat een veel bewo gen aardkundige geschiedenis achter de rug heeft. Het rust op een platform van oer-oud gesteente (tot 500 miljoen jaar), dat orogenetische of gebergtevormende bewegingen heeft doorgemaakt, met hoogtepunten in een tijdsgewricht tus sen 280 en 390 miljoen jaar geleden. Tegen het einde van het pleistoceen, d. w. z. ongeveer 50.000 jaar geleden lag de zeespiegel t. o. v. het vasteland ongeveer 30 m hoger, doch na het weg smelten van de ijsmassa in het noorden kwam het vasteland weer omhoog. Het richtte zich, anders gezegd, weer op na bevrijd te zijn van de ijs-druk. In de laatste 4.000 jaar evenwel schijnt de op heffing van het land plotseling omge slagen te zijn. Nu zakt het bekken in- klusief Londen langzaam maar zeker steeds verder in de diepte weg. Dr. Halpern van de universiteit van Dallas in Texas heeft onlangs ontdekt dat het stuk graniet afkomstig van de Jule Feaks in Antarctica of Zuidpool land, meer dan 3 miljard jaar oud is! Daarmee is dit „stukje zuidpool" het oudste gesteente van dat continent ge worden en een tijdgenoot van het oud ste gesteente van Swaziland in zuid- Af ri ka. Eigenlijk hoeft ons dit niet tc verwon deren, omdat wij al weten dat eens in de prille jeugd van de aarde genoemde gebieden één supercontinent hebben uitgemaakt. Daarom ziet Halpern in zijn vondst een aanwijzing te meer voor deze theorie. Door nog niet geheel op gehelderde oorzaken kwamen er onge veer 90 miljoen jaar geleden barsten in dit supercontinent met als gevolg dat de zo gescheiden brokstukken, waaron der Afrika en Antarctica van elkaar weg dreven naar de nu ingenomen po sities op het aardoppervlak. Lange tijd heeft men al gezocht naar geëigende middelen om het alcoholgehal te van het bloed (denk aan de bloed proef bij „verdachte" automobilisten) snel te doen dalen. Van de zeer vele geteste preparaten blijkt nu fructose of vruch tensuiker het werkzaamst te zijn! Zo luidt het resultaat van een serie onder zoekingen, door verscheidene universitei ten in Boston en Harvard. Dit betekent, dat fructose per infusie (in de ader ge druppeld) toegevoegd aan het bloed van proefpersonen zowel voor als na liet drinken van whisky, de alcohol sneller en radicaler verbrandde resp. afbrak dan o.a. gewone keukenzoutoplossing of glu cose (druivensuiker) of een combinatie ervan. De alcoholconcentratie in het bloed gaf na I-IV4 uur na het whisky genot top-waarden van 150-200 mg met een gemiddelde van 184 mg bij diegenen, die een glucose en zoutoplossing toege diend kregen. Met fructose kwam de concentratie niet hoger dan 90-150 mg. Het is nog niet be kend hoe hoog de gelijktijdig met dc al cohol toegediende vruchtensuiker-hoe- veelheid moet zijn om 'n werkzaam voorbe hoedsmiddel te kunnen zijn tegen dron kenschap. Hunphreys, Strecker en Ney, drie Ameri kaanse sterrenkundigen en gasten van het Cerro Tololo. Interamerican Observa- tory in Chili, hebben onlangs de helder ste ster van ons sterrenstelsel de Melk weg, (verzameling van 100-200 miljard sterren) ontdekt! De ster draagt de cata logus-naam van HR 5171 en blijkt, 'n ab solute helderheid te vertonen van niet minder dan -9.75. Dat betekent, dat het hemellichaam meer dan 600.000 maal zo helder is als onze zon! Het. behoort tot de z.g. groep van hete blauwe sterren. Buiten onze Melkweg kennen wij ook zulke heldere sterren, ja zelfs nog bril jantere. Onze HR 5171 wordt door twee .soortgenoten" in de Grote Magellaense Wolk (een sterrennevel „vlakbij" de onze gelegen) in de schaduw gesteld t.w. door HD 33579 en HD 269698. Gelukkig maar dat onze zon hierbij vergeleken een ..nachtpitje" is: bij gelijke helderheid zou de zon de aarde en de andere planeten tot één gloeiende massa hebben gemaakt. Dan zou haar schijnsel onverdragelijk zijn voor levende en dode dingen. De Sociedad Anonima de Trenes Verte- brades te Madrid heeft onlangs het plan geopperd zogenaamde vertebrate of ge wervelde treinen te bouwen. Deze zou den dan bestaan uit een aantal in de lengte achter elkaar gerangschikte een heden of compartimenten en wel op zo danige manier aan elkaar gekoppeld, dat het geheel één continue flexibele (buig bare) lange cylinder vormt. De afzonder lijke eenheden zullen voorts aan elkaar worden gescharnierd met lange verticale draai-assen en het geheel zal worden ge schraagd door van rubber banden voor ziene wielen, die over rails lopen ter hoogte van de zijkanten van de com partimenten. De trein zakt dus zo tot zijn „middel" weg in een kanaal ge vormd door de rails. Volgens ontwer pers heeft een op zulk een wijze ge bouwde trein dit voordeel, dat hij van licht en goedkoper materiaal (waaronder plastics kan worden gemaakt. Daarenbo ven kan men veilige hoge snelheden «r mee bereiken.

Soester Courant | 1971 | | pagina 9