toen - Soest nu Soest Dinsdag 14 september 1971 50e jaargang no. 10 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 Het oog gericht op vage hoop voor Zuid-Molukkers Nieuw initiatief van de gemeente De laatste kans voor Ongeval in manege Geen vertraging in op levering instructiebad Behoud en bescherming van de Eempolders „Vrede met alle geweld" Wat betekent oorlog voor Soesterberg en omgeving Filmvoorstelling van The War Game in Kontakt der Kontinenten Geslaagd drumbandfestival Olympia Geen danszaal en geen kantoorflat op de Burg. Grothestraat-hoek Willem de Zwijgerlaan Gevonden tijdens de WISO-kinderreis soesterIToprant Abonnement per kwartaal 4,50. Buiten Soest per kwartaal 8,— VerschUnt Iedere dinsdag en vrjjdag Het is een beetje vreemd dat minister Schmelzer het nodig vond aan de grote klok te hangen dat Indonesië „nieuwe ideeën op tafel heeft gelegd" voor het probleem van de Zuid-Molukkers. Hij verklapte geen geheim dat die kwestie meermalen ter sprake is gekomen toen hij tijdens het koninklijke bezoek daar uiteraard menig gesprek had met zijn kollega Malik. Het zou merkwaardig zijn geweest als hij de zaak niet had aangeroerd - ten slotte mag een Nederlandse minister wel zijn best doen om b.v. te bevorde ren dat Indonesië op de een of andere manier het de Zuid-Molukkers mogelijk maakt en bloc terug te keren naar Am- bon en omliggende eilanden. Dat zou voor degenen die dit willen - en dat zijn er nogal wat - heel plezierig zijn. En als men eerlijk is dan zou men het ook als Nederlandse regering heel ple zierig vinden om verlost te raken van een groepering die inderdaad meer en meer door afwijkend gedrag een pro bleem is gaan worden. Maar dan wel een Nederlands probleem, geen Indo nesisch. Wat precies het nieuwe was dat Schmel zer van Malik vernam heeft hij niet onthuld. Maar wel dat de Zuid-Moluk kers in Indonesië welkom zouden zijn als ze op loyale wijze binnen het Indo nesische staatsbestel zouden willen le ven. Een voorwaarde die vanuit Indo nesisch gezichtspunt bezien niet onrede lijk is, maar die dit wel is in de op vatting van vele Zuid-Molukkers. Dat zijn vooral diegenen die volkomen hun eigen onafhankelijke republiek zijn toegedaan met ir. Manusama als presi dent. Die ook menen dat die republiek recht heeft te bestaan op grond van het zelfbeschikkingsrecht van de volkeren waarover zo vaak bij passende gelegen heden in de Ver. Naties wordt gespro ken. Maar er zijn geen tekenen zelfs dat in het Indonesië van nu zelfs maar een grote mate van zelfbestuur wordt toe gestaan aan delen van het eilandenrijk. En zelfs al zou dit het geval zijn; der gelijk zelfbestuur binnen een soort fe derale staat is al minder dan de volle dige onafhankelijkheid die Manusama en de zijnen eisen. En zij zullen met minder geen genoegen nemen. Het valt te vrezen dat de vage uitla tingen van de minister wel een beetje hoop doen opleven onder vele Zuid-Mo lukkers hier, waarna dan de werkelijk heid als een koude douche komt. En daardoor dan het Nederlandse probleem dat de Nederlanders voornamelijk zelf zullen moeten oplossen, alleen nog wat bitterder en nog wat nijpender is ge worden. KANTMAN Tot enige verbazing blijkt nu dat de gemeente een bijeenkomst heeft uitge schreven op een datum in oktober of november met het doel te komen tot het instellen van een Commissie Culturele Zaken. Dit naar aanleiding van een ini tiatief van de raadsleden mevrouw mr. E. Korthuis-Elion (WD) en mevrouw T. R. Walma van de Molen-de Vries (D '66), die enige maanden daarvoor een voorstel daartoe in de gemeenteraad brachten. Dit voorstel werd toen aange houden en in handen gesteld van het college van B. en W. Na rijp beraad heeft dit college besloten verder te werken met het gegeven van de initiatiefnemsters. Voor de vergade ring van oktober of november wordt een aantal mensen uitgenodigd. Artishock, muziekschool, overlegorgaan kunstenaars, openbare bibliotheek, schoolbesturen, ouderraad openbare school., vertegen woordigers van de raadfracties, een ad viseur van de Stichtsche Culturele Raad ende Soester Gemeenschap. Terecht vraagt de Soest Gemeenschap zich af waartoe dit leiden moet. Van wie gaat dit initiatief uit? Wat zijn de con sequenties hiervan? Is hét de bedoeling dat de Soester Ge meenschap het Soester culturele leven vertegenwoordigt? Gezien de inmiddels samengestelde inventarisatielijst zou men dat kunnen denken. Terecht zegt het bestuur van de S.G. dat de uitnodiging van de gemeente op een niet gunstiger tijdstip verzonden had kunnen worden. Immers op de vergade ring van 23 september kan met de dan aanwezigen een standpunt worden inge nomen. Mr. T. Lenssen, voorzitter van de S.G., benadert de uitnodiging van de gemeen te vooralsnog positief, temeer daar het lid van het college van B. en W., de wethouder Dijkstra, steeds op de hoogte gehouden is van de activiteiten die de S.G. heeft ontwikkeld. Toch blijft het een vraag op welke wijze de gemeente haar lijst van genodigden heeft samengesteld. De kunstenaarsver eniging Artishock, die voorkomt op de inventarislijst van de S.G., krijgt wél een uitnodiging en bijvoorbeeld PVO, de Raad van Kerken, de EHBO, Animato, Mannenkoor Apollo, Federatie Bejaar denzorg, Humanitas, UW, VW, Kath. Vrouwengilde, Winkeliersvereniging enz. niet. Weliswaar hebben op de gemeentelijke openbare bijeenkomst alle belangstellen- dan toegang en zijn zij zelfs welkom, maar de discussie zal zich beperken tot de forumleden en de genodigden. De vergadering op 23 september a.s. zou zeer druk bezocht moeten worden, dat vergemakkelijkt de ontknoping van het raadsel van de vergadering in oktober of november. De laatste kans voor noord-Ierland - zo wordt het gesprek wel genoemd dat de Britse premier Heath heeft met Jack Lynch, zijn collega uit de Republiek Ier land. Beiden zullen ongetwijfeld Wilson gelijk geven, de leider van de Britse op positie die meent dat nu een initiatief genomen moet worden om de terreur van een halve burgeroorlog in de zes graafschappen te beëindigen. De laatste gedachtenwisseling tusen de twee man nen was kort nadat in noord-Ierland het besluit werd uitgevaardigd allerlei per sonen te interneren die ervan verdacht worden tot het verboden leger van de IRA te behoren. Lynch stuurde een boos telegram dat hij dit wel zo treurig vond dat hij voortaan alle steun zou geven aan de akties van de Noord-Ierse oppositie. Heath stuurde een korte boodschap terug die erop neer kwam dat Lynch zich met zijn eigen zaken moest bemoeien. Maar het zou fout zijn te denken dat de twee in hun gesprek ook zo tegen elkaar van leer zullen trekken. In wezen is Lunch namelijk een opmerkelijk kalme Ier, ze ker in de politiek van zijn land een zeld zaamheid. Zijn boze telegram moest hij wel sturen, want de verontwaardiging onder de Ieren in het zuiden over de maatregel in het noorden die uitsluitend tegen katholieken was gericht, was enorm. Had hij niet zo fel gereageerd dan was de kans groot geweest dat zijn kabinet was gevallen. Het bijna onbe schofte antwoord van Heath kwam onder die omstandigheden uitstekend van pas om Lynch's positie tegenover zijn kiezers en zijn partij te versterken. Voorzichtigheid geboden Lynch werd in 1966 onverwacht premier doordat de twee mannen die voor de funktie in aanmerking kwamen zo met elkaar overhoop lagen dat men naar een ander om moest zien. In de vijf jaar heeft hij het bepaald niet slecht gedaan. Een groot probleem was steeds dat de werkgelegenheid te gering was zodat Ieren in Engeland moesten gaan werken - hij haalde tal van industrieën binnen. Hij heeft ook voorzichtig gepoogd de geesten rijp te maken voor veranderin gen in de grondwet, met name de arti kelen die de rooms-katholieke kerk een bevoorrechte positie geven en een in vloed die o.m. ertoe leidde dat voorbe hoedsmiddelen in Ierland strikt genomen illegaal zijn. Die grondwet houdt ook in dat Ierland bestaat uit 32 graafschappen maar dat de soevereiniteit slechts over 26 wordt uitgeoefend „in afwachting van hereniging". Op dit punt heeft Lynch geen haast. Hij ziet in nood-Ierland de misère die kan ontstaan door minderheidsgroepen en heeft zin om bij het „bevrijden" van de katholieke noord-Ieren het vergrote Ier land zelf een bepaald niet rustige min derheid te bezorgen. Dit zijn zaken die voorzichtig aangeroerd moeten worden in Ierland, waar de strijd tegen de Engelsen diep in de ziel is verankerd. Wat Lynch probeerde was juist de Ieren wat los te maken van die tot obsessie geworden drang om een afgesloten verleden voort te zetten in het heden. En zolang het in noord-Ierland rustig bleef kan hij de burgers in het zuiden ook wel ertoe be wegen hun energie liever te richten op een toekomst met wat meer welvaart. Maar amper begonnen de troebelen in De 16-jarige Amsterdamse J. v. T. moest zondagmiddag met de ziekenauto naar Zonnegloren vervoerd worden nadat zij in een manege aan de Bosstraat een trap van een paard had gekregen. Bij het onderzoek in het ziekenhuis bleek het allemaal nogal mee te vallen en zij kon op eigen gelegenheid naar huis te rugkeren. „Olympia" compleet van de gemeente lijke muziektent, waarin de genodigden hadden plaatsgenomen. Het door een opzichter van de gemeente geconstateerde doorzakken van de hou ten dakliggers van het instructiebad aan de Waldeck Pyrmontlaan, zal naar het bureau voorlichting ons meedeelde, geen vertraging veroorzaken bij de opleve ring. Bij het storten van grint op het dak werd het euvel ontdekt. De aannemer, de N.V. M. Muyers uit Sittard, liet di rect vijzels onder de dakliggers plaat sen en is thans doende het euvel defini tief te verhelpen. Vermoed wordt dat een onnauwkeurigheid in de berekening hiervan de oorzaak is. De hieraan verbonden extra kosten ko men in ieder geval niet voor rekening van de gemeente. Dat er fouten in de berekening van de dakspanten zijn gemaakt zou kunnen liggen aan het feit dat het in Soest ge bouwde bad iets afwijkt van het stan daardmodel dat de firma Muyers elders op vele plaatsen in het land bouwt. Wat de veiligheid betreft gebeurt er niets dat de toets der kritiek niot kan doorstaan. Bovendien zal bij de ople vering nog een eindcontrole plaatsvin den. Indien zich geen bijzondere cala miteiten voordoen, zal het bad in de maand december geopend kunnen wor den. Evenals voorgaande jaren organiseert de Stichting voor de Eemvallei dit jaar een openbare bijeenkomst ter bespre king van een onderwerp, voor belang stellenden die zich betrokken voelen bij de handhaving en bevordering van een passend woon- en werkklimaat in het Eemgebied. Deze openbare vergadering zal worden belegd op donderdag 23 september a.s., om 11.00 uur, in café-hotel „Eemland" aan de Laarder weg 74 te Eemnes en zal worden gewijd aan het onderwerp „Be houd en Bescherming van de Eempol ders". Inleiders zijn de heren W. F. T. Alleyn, drs. A. J. de Groot, Ir. G. D. Perk en mr. M. Tydeman. Na de koffiemaaltijd, welke in café-ho tel „Eemland" geserveerd zal worden, wordt een excursie gehouden door het Eemlandgebied. Belangstellenden kunnen zich aanmel den bij het secretariaat van de Stich ting, p.a. Arnhemseweg 23 te Amers foort, tel. 03490-12964, toestel 25. Van 19-26 september a.s. vindt de Vre- desweek plaats, met als tema: Vrede, met alle geweld. Onder auspiciën van de Raad van Kerken te Soest wordt, in het kader van deze week een avond geor ganiseerd op maandag 20 september a.s. 's avonds 8.00 uur. De nieuwe kerk in het Soesterveen, de „Open Hof", is als ontmoetingscentrum voor deze avond ingericht. U wordt hartelijk uitgenodigd voor deze avond. Er zijn drie sprekers gevraagd, die het onderwerp zullen bespreken. Daarna wordt er onder leiding van ds. N. van Gelder gezamenlijk over het on derwerp doorgepraat. Vanuit deze avond willen wij komen tot de start van de landelijke dekenaktie voor Angola, uitgaande van de dr. Edu- ardo Mondlane Stichting. Deze aktie wordt gesteund door de aan gesloten kerken van de Raad van Ker ken, de drie vakbonden en enkele pro minente personen als o.a. ds. A. van den Heuvel (Wereldraad van Kerken) en dr. Marga Klompé (oud-minister). Dc bedoeling is een deken af te staan aan hen die er om zitten te springen. Als u geen deken „over" heeft, kunt u geld geven voor de aankoop van nieuwe de kens. Hierover hoort u meer tijdens de Vredes- week. Men rekent op uw medewerking, zowel voor de maandagavond, als voor de dekenaktie. Over oorlog denkt men niet licht - zeker niet over een atoomoorlog. Van zo'n oor log kan je je geen voorstelling maken. Waarom zou je? Een atoombom valt - als hij al valt - altijd in Rusland of China. Wij voelen ons veilig omdat wij ons graag veilig voelen. Wij voelen ons veilig omdat wij niet graag nadenken over dat wat ons bedreigt of omdat wij ervan overtuigd zijn dat de Amerikaanse overmacht zó sterk is dat de Russen of Chinezen zich wel twee keer bedenken om iets tegen ons te beginnen, of omdat wij geloven dat niemand oorlog wil. Toch is de Bescherming Bevolking er niet voor niets. Bovendien zegt de Be scherming Bevolking in een gele folder, die wij kort geleden in de bus vonden, dat wij bescherming kunnen vinden te gen radio-aktieve straling in ons eigen huis. In het kader van de Vredesweek wil Kontakt der Kontinenten 'n bijdrage le veren aan de voorlichting en diskussie over onze veiligheid. Niet alleen voor militairen en leden van de B.B., die ove rigens van harte welkom zijn, maar ook voor burgers. Vrede en veiligheid zijn te genwoordig niet meer het monopolie van de krijgsmacht, maar gaan ons allemaal aan. De geruchtmakende film „The War Ga me" (het oorlogsspel) laat zien wat er gebeurt als er een atoombom op de vliegbasis Soesterberg valt. Op woensdagavond, 22 september, aan vang 19.00 uur wordt de film „The War Game" vertoont in 't „Kontakt der Kon tinenten te Soesterberg. Na de vertoning Met stralend weer heeft de drumband van „Olympia" zaterdagmiddag het twin tigjarig bestaan gevierd. Op de Speel weide bij de Witte Boerderij kwamen om precies drie uur de .verschillende vereni gingen het terrein opmarcheren voor een groots muziekfestival. Het laatst de jubi lerende drumband van „Olympia", onder leiding van de heer W. J. van Gent. Als voorzitter heette hij de talrijke belang stellenden rondom het afgezette speelveld welkom, in het bijzonder een aantal ge nodigden, die vanuit een muziektent het feest mochten gadeslaan. De eerste die zijn felicitaties aanbood was de heer A. H. Hoegen Dijkhof na mens de Soester Zakenkring. Hij sprak zijn bewondering uit voor het bestuur dat zoveel vrije tijd beschikbaar stelt in dienst van het verenigingsleven. Omdat hij wist dat de meeste verenigingen van daag de "dag financiële zorgen hebben, overhandigde hij voorzitter Van Gent een envelop met inhoud. Daarna voerde de heer C. J. Schepens, voorzitter van de gymnastiekafdeling van Olympia, het woord, die eveneens een kostbare envelop aanbood. Tenslotte sprak de heer C. Tak, oprichter van de drumband, die zich herinnerde hoe hij 20 jaar geleden samen met mevrouw Van Amerongen-van Kleef en de heren F. Slijper en J. Staring lootjes verkocht om het aanvangskapitaal van de muzi kantenclub bij elkaar te krijgen. Hij had gemerkt dat verscheidene ouders van toen nu als opa en oma langs de kant stonden te kijken. Het Groot Gaesbeker Gilde begon de show met vier vendelzwaaiers die, bege leid door het geroffel van vier trom melslagers, hun oefeningen uitvoerden. Daarna trad „Excelsior" uit Baarn op, gevolgd door de charmante majorettes van „Irene" uit Bilthoven. Muzikaal viel deze muziekvereniging op door de twee lira's die ze meevoerden. Na de in blauw tenue gestoken band van A.G.A.V.S. uit Soesterberg en P.V.O. uit Soest, besloten de 45 muzikanten van „Olympia", in rode-capes en met witte hoofddeksels, het voortreffelijk georga niseerde muziekfestijn Tussendoor kwam de heer Van Huis steden names de Winkeliersvereniging en de Wiso zijn gelukwensen aanbieden. Het Gemeentebestuur van Soest had schrif telijk laten weten helaas geen tijd te hebben om aanwezig te zijn. Hotel-café-restaurant Bauer aan de Burg. Grothestraat mag niet uitgebreid wor den met 'n danszaal. De ingekomen bezwa ren van omwonenden zijn daarbij niet alleen van invloed geweest. Ook het feit dat door de diepte van de uitbreiding de achtergevelrooilijn zou worden overschre den is een reden geweest voor het col- je van burgemeester en wethouders de gevraagde bouwvergunning te weigeren. Het bouwplan was overigens wel in overeenstemming met het ter plaatse gel dende bestemmingsplan „Rijksweg". Ook de bouw van een flatgebouw met bedrijfs- en kantoorruimten op het ter rein aan de Burg. Grothestraat-hoek Willem de Zwijgerlaan gaat niet door. Dit bouwplan was niet in overeenstem ming met het geldende bestemmingsplan „Rijksweg", maar het college van B. en W- besloot gebruik te maken van de mogelijkheden, die de wet op de ruim telijke ordening en de woningwet bieden, en vrijstelling te verlenen van het gel dende bestemmingsplan. De dan vereiste verklaring van „geen bezwaar" van ge deputeerde staten is echter door dat col lege niet afgegeven. G.S. is van mening dat het niet verant woord is in dit geval vooruit te lopen op een ontwerp tot herziening van het gel dende bestemmingsplan dat nog niet door hen is beoordeeld. Bij de secretaris van de WISO, de heer Van Huissteden, Soesterbergsestraat 28, hangt nog steeds een bruin jongensjack aan de kapstok, wat het enige gevonden voorwerp van de WISO-reis is, dat nog niet is afgehaald. het noord of het Ierse bloed ging in het zuiden ook weer koken op het vuur tje van de historische strijd. De I.R.A. Tegen die achtergrond is het bepaald niet geringdat Lynch bijvoorbeeld een eind heeft weten te maken aan de straat- kollektes voor het zowel in noord als zuid verboden Ierse Republikeinse Leger I.R.A. En dat hij de bomaanslagen van de I.R.A. bestempelde als daden van „vijanden van alle Ieren". Zoiets te zeg gen in een land waar de aloude roman tiek van het geweld, belichaamd juist in die I.R.A., weer hoogtij viert, vereist niet alleen moed maar ook talent om dan toch politiek op de been te blijven. Wat Lynch zal pogen te bereiken is dat Londen, nu de noord-Ieren zelf duide lijk hun chaos niet weten op te ruimen, iets doet waardoor de kern van de el lende wordt weggenomeneen bestuur waarin de katholieke minderheid zich veilig kan weten voor diskriminerende bepalingen. En dit kan inderdaad een laatste kans zijn. Hoe handig Lynch ook alle mogelijke oppositie van fellere groeperingen heeft kunnen doorstaan, als hij in Londen niets weet te bereiken is zijn val zeker. Zijn opvolger zal dan waarschijnlijk Charles Haughey zijn, een van de twee vechters om het premierschap die Lynch in 1966 te slim af was. Vorig jaar ontsloeg Lynch Haughey die minister van financiën was, omdat hij ervan verdacht werd betrok ken te zijn bij wapensmokkel naar noord-Ierland. Haughey werd vrijgespro ken - wegens gebrek aan bewijs. Maar wie denkt dat met zo'n premier het vuur in noord-Ierland niet nog eens duchtig aangeblazen zal worden is wel erg op timistisch. is er gelegenheid voor diskussie. De toe gang is vrij. Opgave per briefkaart aan Kontakt der Kontinenten, Amersfoortse- straat 20 te Soesterberg of telefonisch onder nummer 03463-1755.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1