Soest toen - Soest nu Vrijdag 15 oktober 1971 50e jaargang no. 19 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 Gewestelijk Arbeidsbureau Amersfoort Lichte stijging van aanbod, scherpe daling van vraag op de arbeidsmarkt BESCHAVINGS MOEHEID Beeld „De straatmuzikanten" onthuld Onbekende man geeft lappen stof cadeau V.V.V.-nieuws Het oog gericht op Pekings houding Monteur valt uit 16 meter hoog hangende gondel 12—jarig meisje gewond bij verkeersongeval Arbeidswet en koopavond Politiebureau 4 44 4 Teief. Brandweer 3 333 SOESTERI OURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,50. Buiten Soest per kwartaal ƒ8,— Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag De ontwikkeling van de arbeidsmarkt gedurende september 1971 in het gewest Amersfoort (de gemeenten Amersfoort, Akties voerende groepen van meest jon geren, in Nederland zowel als in de an dere westelijke landen, noemen zich „geëngageerd" en daar bedoelen ze dan mee dat zij zich verbonden voelen met de mensheid en de maatschappij maar vooral met misstanden in die maat schappij zoals zij die menen op te mer ken. Die geëngageerdheid met het maat schappelijk beeld en beleid is in wezen sterk toe te juichen. Het kan er toe bijdragen verstarring van het beleid te voorkomen of te door breken en stuwt mede naar nieuwe mo gelijkheden en vormen in de nationale en misschien mondiale samenleving. Al thans is dat de bedoeling ervan. Helaas moeten we echter menigmaal konstateren dat die akties getuigen van weinig en meestal zeer eenzijdige ken nis van zaken. Daardoor ontstaat een vervrongen beeld van die akties, tende rend naar extreem politieke verande ringen öm die veranderingen, met voor bij zien van eigen achtergronden, be langen, volkse instelling en plaats in de wereld. Ze ontspruiten vaak aan geëmotioneerd heid óf aan zuiver oproerige en politie ke doelstelling, waarbij de eersten ge makkelijk in het kielzog komen van de laatsten en daarmee worden vereenzel vigd. Zij willen persé een sterke sociale be wogenheid uitdragen. Zijn daarvoor al tijd op zoek naar de „under-dog", waar die dan ook maar te vinden mag zijn. De naar aktle hunkerende groepen ver klaren zich onmiddelijk één met de men sen die zich - waar dan ook - verzetten tegen het bestaande, tegen het esta blishment. Zij doen dat zonder zich al te zeer te verdiepen in de achtergronden, de plaat selijke of landelijke omstandigheden en mogelijkheden. En - het opvallendst van al - vrijwel uitsluitend tegen de mis standen die zij menen te zien ln de tot de westelijk» wereld te rekenen landen. Daaruit volgt dat eenzijdige politieke beeld, waaruit we moeten konkluderen dat de akties vaak niet zó spontaan en eerlijk gemeend worden ontplooid maar ontspruiten uit een bewuste politieke doelstelling, althans van degenen die er het initiatief toenamen. De communis tische wereld wordt door de aktiegroe- pen niet belaagd. Dat is ook wel begrijpelijk, want het staat vast dat de meeste aktiegroepen, bewust of onbewust, geindoctrineerd zijn door communistische handlangers, die zich voordoen als door sociale bewogen heid geëngageerden. Het bespelen van de emoties is bij jon geren niet zo'n kunst. Dezen laten zich dus gemakkelijk meeslepen tot prote steren, zonder zich af te vragen hoe de vork precies in de steel zit. En omdat de toekomst aan de jeugd is, zien poli tici van niet aan het bewind zijnde par tijen er onmiddelijk brood in om zich op hun beurt met de protesterende te enga geren. Ook zonder zich iets van de plaatselijke of landelijke achtergronden en situaties aan te trekken, zonder er ook maar bij te denken dat zoiets gesti- mulerd of opgezet werd door lieden die ook hun politieke vrienden niet zijn. De pas wegens zogenaamde spionage uit Engeland verwijderde Russische diplo maten, bemoeiden zich niet allemaal al leen met militaire of industriële spiona ge, zij en anderen dienen tevens de Rus sische opzet tot langzame ondermijning van het westelijk denken en handelen, het ondergraven van de bestaande krachten via kontakten met studenten en andere jongeren om deze tot pro- testakties tegen het bestaande systeem te verleiden. In Nederland is dat niet veel anders het geval en overal in de westelijke wereld zijn de Russische ambassades en han delsorganen bezet met een gebruikelijke grote staf, daarbij nog geholpen door de vertegenwoordigingen van Oosteuropese sateliet staten. Door vriendschappelijke kontakten aktiveren zij diverse groepen in het gastland tot buitenparlementaire akties. al spoedig ongevraagd geholpen door politici, die alleen al door het stel len van vragen aan de regering bijdra gen tot de verwarring die beoogd wordt. Zo wordt het demokratisch systeem en de kracht van het westelijke wereld, ook in ons land. door middel van die aktiegroepen langzaam maar zeker on dermijnd. Zoals uiteindelijk zal blijken zeker niet alleen in 't voordeel van de Sovjet-unie, inaar in ieder geval in 't nadeel van on ze eigen veiligheid, onafhankelijkheid onze kracht en onze welvaart. West-Eu ropa is, met Nederland voorop, bezig zich uit de internationale markt en aan zien te laten verdringen. Het is mis schien een vermoeidheidsverschijnsel van onze beschaving, die zich alleen nog Tnaar door sociale emoties wil laten gel den doch niet meer het élan kan op brengen tot zelfhandhaving en weer stand tegen ondermijnende aktiviteiten. In de komende kamerdebatten zal onge twijfeld weer blijken hoe klein, hoe be nepen er gedacht wordt door vele politi ci, die gevolgen op lange termijn niet kunen oveczien en 't partijbelang be- jangrijker achten dan 't. nationale belang. Een verkiezing die steeds sterker aan de dag treedt. Baarn, Bunschoten. Eemnes, Hoogland, Leusden, Soest en Woudenberg). In de loop van de verslagmaand is de geregistreerde arbeidsreserve van man nen toegenomen van 408 naar 434 door een verhoogd aanbod van metaalarbei ders en ongeschoolden. In vergelijking met de stand per eind september 1970, toen deze 286 was, blijft het niveau van de werkloosheid onder mannen zich dit jaar op een aanmerke- lijk hoger peil ontwikkelen. Het wordt steeds meer duidelijk, dat de huidige algemene conjuncturele ontwikkelingen en de daaruit voortvloeiende versnelling van technologische en structurele ver- j anderingen hiervan de grondoorzaken zijn. De toeneming van het aanbod ma- nifesteert zich vooral onder de categorie van middelbaar en hoger personeel, van vakmensen met een teveel bedrijfsge richte en onvoldoende algemene vakken nis, alsmede onder bepaalde categoriën commercieel en administratief personeel. De toeneming van de werkloosheid draagt daardoor een nogal conjunctureel en structureel karakter. Voor wat be treft de totale omvang van de huidige werkloosheid en verhouding tot het aan tal werkenden in dit gewest, blijft het percentage ook thans nog wijzen op een krappe arbeidsmarkt. Het aanbod van jeugdigen daalde deze maand van 30 naar 17 en is daarmee gelijk aan de stand van eind september 1970 (17). De geregistreerde vraag naar mannelijk personeel daalde deze maand van 1438 naar 1250 (188), hetgeen enerzijds werd beïnvloed door een verdere terugloop van de behoefte aan jeugdigen (53) en anderzijds is teweeggebracht door een afgenomen vraag naar met name bouw vakarbeiders, metaalarbeiders en kan toorpersoneel. Direct na de onthulling door wethouder K. de Haan, nam de jeugd „de straatmu zikanten" in hun leef- en speelpatroon op. toorpersoneel. Overwegend dezelfde fac toren als voor de ontwikkeling van de werkloosheid onder mannen spelen hier bij een hoofdrol. Eind september 1970 was de geregistreerde arbeidsreserve van vrouwen 129. Het aanbod van jeugdigen daalde deze maand van 29 naar 16 en is daarmee ,r .lager dan eind september 1970, toen dit Vergeleken met 1970 blijft de vraag naar] 24 bedroeg door een verlaat aanbod van personeel dit jaar constant hoger. Eind sep-schoolverlaters. tember 1970 bedroeg deze 1064. Ook de L. vraag naar jeugdigen, die deze maand ?e ,^Vrnaar vrouwelijk personeel daalde van 521 naar 478, ligt hoger dan da?Ide deze maand v.an 806 naar 728 (78), per eind september 1970 (374). h.etSeen ean Sevnlg is van de verminde- ring van de vraag naar jeugdigen (77). De grotere vraag dit jaar doet zich voor Vergeleken met september 1970, toen de met name in de metaalsector en over! gens tevens in de handels- en kantoor sector, terwijl er momenteel minder dan vorig jaar vraag is naar bouwvakarbei ders, horecapersoneel en ongeschoolden. De geregisteerde arbeidsreserve van vrouwen steeg deze maand van 148 naar 157 door een gestegen aanbod van kan- totale vraag 655 en naar jeugdigen 260 bedroeg, blijft de vraag zich dit jaar ook hier op een hoger peil ontwikkelen. Vooral de vraag naar adequaat kantoor personeel en de vraag naar extern dienstpersoneel voor ziekenhuizen en verpleeginrichtingen liggen beduidend boven het niveau van 1970. Wethouder K. de Haan onthulde woens dagmiddag het beeld „De Sstraatmuzi- kanten", dat geplaatst werd bij de flats op de hoek van de Albert Cuyplaan en de Dalweg. De wethouder stond even stil bij de lange voorgeschiedenis welke aan de plaatsing voorafging. Reeds lang geleden leefde bij de ge meenteraad de gedachte dat het nuttig was het dorpsbeeld met enkele beeld houwwerken te verfraaien. Het beschik baar gestelde geld was in 1969 dusdanig aangegroeid dat besloten werd een Soester beeldhouwer een opdracht te verstrekken. „Het is wel leuk", zei de heer De Haan, „dat de onthulling practisch gelijk valt met een opmerking van een bestuurslid van de kunstenaarsvereniging Artishock, dat de gemeente plaatselijke kunste naars in de kou laat staan. Dat stemt niet o' ereen met de waarheid", zei de heer De Haan. Hij bracht dank aan de heer P. Riethoven, de beeldhouwer, die zich .ook belast heeft met de verdere aankleding van de omgeving. Vóór het beeld wordt een pleintje ge- creërd, waarop ook zitbanken worden geplaatst en zodoende werkelijk bij draagt aan de leefbaarheid van de wijk. De onthulling werd bijgewoond door de heer H. van de Dussen, directeur van gemeente werken, de heer B. v. Os, de gemeentelijke voorlichtingsambtenaar, de heren Veen, Parinussa en Bolt van de plantsoenendienst en de heer Kassander van de afd. onderwijs van het gemeen tehuis. Op 20 augustus 1969 stelde de raad voor dit beeldhouwwerk 26.000,— beschik baar en ƒ8000,— voor de plaatsingskos ten. Door het stijgen van de gietkosten en de iets grotere afmeting die het beeld gekregen heeft, moest daar in maart 1971 nog ƒ3000,— aan toegevoegd wor den. Het Julianaplein met Julianalaan vijftig jaar geleden. Een onbekende, met een duist-accent sprekende man, bood een wandelend echtpaar 7 lappen stof cadeau aan, die, naar hij zei, afkomstig waren van een jaarbeurs. Het geschenk werd in dank aanvaard en de man werd uitgenodigd een kopje koffie te komen drinken. Hij vroeg slechts betaling van enige onkos ten als BTW en invoerrechten, zijnde ƒ300,—, die hem direct cash werden uitbetaald. Als dank voor de gastvrijheid noemde hij de naam van een kleermaker in Til burg, die uit een van de lappen zeker twee costumes kon maken. Die kleermaker is daar echter niet te vinden en de lappen stof zijn bij nader inzien duur betaald. Dezelfde plaat-s nu. Ditmaal iets over de in druk verschenen stadswandeling door Utrecht. Wie ver langt in deze roezemoezige, haastige tijd niet naar een beetje sfeer van vroeger? Eventjes terugdenken en mijmeren bij een oud poortje of een statig patriciërs huis? Slenteren en de historie meedra gen kan ons even uit ons nuchtere, vaak zakelijk gedwongen bestaan halen. Wel, wandelt U mee met deze uitge stippelde stadswandeling en proef iets van wat historie-rijk Utrecht U biedt. De gegevens werden opgetekend in een keu rige folder, voorzien van een situatie kaartje. Eigenlijk geen gek idee om met een ver- jaarspartijtje deze tocht eens te maken, natuurlijk met kinderen, die al iets van geschiedenis hebben geleerd. Het ijsje of het fisdrankje toe kan ook in deze stad gevonden worden. Komt U in elk geval dat foldertje bij ons halen, het ligt kant en klaar. Over het Poppenspel-festival heeft U ze ker het een en ander gehoord. Amers foort, Utrecht, Zeist en ook Soest doen er aan mee. Op 15 en 22 oktober kunt U in het Artishock-gebouw nog gaan kijken en U ervan overtuigen, dat poppenthea ter niet alleen voor kinderen is bedoeld. De voorstellingen beginnen om 20.00 uur, toegangsprijs ƒ3,50, CJP-prijs ƒ2, Een nieuwtje op gebied van muziek is het Koffieconcert, dat op zondag 24 ok tober in Amersfoort in de Zonnehof van 12.00 - 13.15 uur wordt gegeven. U kunt dan luisteren naar het Nederlands Saxo foonkwartet. De toegangsprijs, inclusief een kopje koffie of voor kinderen een fris-bekertje komt op 1,50. Bescheiden gewaagt de folder „Uit in Amersfoort" van een schuchter begin, maar wie weet hoe welkom dergelijke korte muzikale kennismakingen bij velen zullen zijn. Wat U „life" meemaakt is toch altijd nog te prefereren boven me chanische weergave. Volgende maand gaan de U.S.O.-pro- vincieconcerten van start. Over de ver trektijden der bussen lichten wij U via ons VVV-Nieuws nog nader in. En ver geet U vooral niet de Kunst- en Antiek beurs te bezoeken, die 15. 16 en 17 ok tober in boerderij „Klein Middelwijc" in Soest wordt gehouden. Een evenement om blij mee te zijn. Over de krisis in Peking lopen veel ge ruchten, waaraan niemand graag veel betekenis hecht. Voorzitter Mao Tse- loeng is al minstens een dozijn keer dood of stervens verklaard, maar dook telkens weer vrolijk in het openbaar op. Ditmaal echter maken de berichten meer indruk op feiten te stoelen. Peking is uit zijn gewone doen doordat generaal Lin Piao zo ernstig ziek is, dat hij zijn taak nooit meer zal kunnen hervatten. Een paar jaar geleden, nog in de hoog tijdagen van de kulturele revolutie, werd Lin aangesteld als de man die het roer zou overnemen zodra dit Mao uit de handen viel: een garantie dat China zijn kracht in isolement zou blijven zoeken en alom revoluties zou aanmoedigen of helpen aanvoeren, alles aan de hand van het rode boekje. Juist bij deze verzekering van revolutio nair bewind voor nu en in de toekomst was het wat vreemd dat niet alleen in vele kleinigheden een verzoenender hou ding werd aangenomen maar ook in be langrijker zaken als het bezoek van Nixon aan China. Bekend was dat Tsjoe En-lai, de pre mier, niet ongenegen was tot het uit oefenen van forse macht met een flu welen handschoen. Maar hij liet ook steeds duidelijk merken dat hij niet op z'n post zat om eigen ideeën uit te voe ren. De topambtenaar die doet wat ge daan moet worden, was het beeld dat hij opriep. Zijn vriend Lioe Sjao-tsji kon buiten spel gezet worden, maar Tsjoe bleef. In tussen zijn echter wel via hem de kon takten gelegd voor verbetering van de relatie met de Ver. Staten. Wat de door slag gaf in de houding jegens India was Tsjoes oproep tot vreedzaam naast el kaar bestaan, met het sabelgerinkel van de generaals. Als nu Lin wegvalt, als spits van het militair harde beleid, dan mogen de ge neraals zich terecht ongerust maken dat Tsjoe, die steeds zo meegaand schijnt, zijn wil doorzet. We hebben een aardig beeld van China dat zijn positie als een van de drie mach ten van de wereld bewust is en zijn eigen gang gaat, desnoods tegen beide anderen in. Dat klopt voor het huidige regime, het lijkt ook te kloppen voor een toekomst onder Lin, maar diens ziekte laat wel beseffen dat ook in China niet zo heel veel nodig is om allerlei zaken een totaal onverwachte keer te laten nemen. KANTMAN. De 21-jarige monteur A. v. B. uit Gouda werd zwaar gewond naar het ziekenhuis Zonnegloren vervoerd nadat hij op het terrein van de waterleiding uit een 18 meter hooghangende gondel was geval len. Van B. was bezig met het snoeien van boomtoppen, die verwijderd moesten worden in verband met het trekken van electriciteitskabels. Een vallende top sleurde hem op onver klaarbare wijze uit de gondel, hoewel hij zich met een veiligheidsgordel aan de gondel bevestigd had. Vermoed wordt dat een van de musketonhaken van de veiligheidsgordel heeft losgelaten. De politie en de arbeidsinspectie stellen een onderzoek in. Dinsdagmiddag stak de 12-jarige M. S. met haar fiets, zonder voldoende uit te kijken, bij de Molenstraat de hoofdweg over en werd toen aangereden door een auto, bestuurd door de heer J. W. M. (28) uit Amersfoort. Dokter Overbeek verleende haar eerste hulp en liet haar met de ziekenauto naar Zonnegloren overbrengen. De auto werd licht beschadigd en de fiets vol komen vernield. Op uitnodiging van de Arbeidsinspectie te Utrecht hebben enkele bestuursleden van de Winkeliersvereniging Soest op het politiebureau een onderhoud gehad met de heer Heykoop van de Arbeidsin spectie Utrecht. Dit onderhoud vond plaats in verband met de invoering van de koopavond in Soest. Om onaangenaamheden te voor komen wijst het bestuur van de winke liersvereniging er haar leden op dat per sonen beneden de leeftijd van 18 jaar na 19 uur geen arbeid mogen verrichten. Deze bepaling geldt ook voor eigen fa milieleden, zoons of dochters en hulp krachten. Voorts werd erop gewezen dat een aan eengesloten rustperiode van V/z uur moet worden ingelast, indien het personeel de arbeid aanvangt vóór 13 uur en hier mede eindigt na 18 uur. Dit geldt dus voor personeel boven de 10 jaar en houdt in dat, indien de winkel vrijdagsavonds open is óf tussen de middag V/s uur óf tussen 17'/s en 19 uur rusttijd verschaft moet worden. De arbeidslijsten moeten dan op vrijdag voor het personeel van 18 jaar en ouder aangeven een rusttijd tussen de middag van V/z uur en tussen 18 en 19 uur 1 uur of omgekeerd. Het verdient aanbeveling de arbeidslijsten volgens deze voorschriften in orde te maken, want verwacht mag worden dat binnen kort controle op naleving van deze voor schriften zal plaatsvinden.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1