ite Singer! ^Europa De mare van de Witte Toren G E L A A R *Q,en tien met een cjouden cjriföel voor Wet bevte Winder' en jeucjdboek van 1971 KINDER BOEKENWEEK 1971 VOONRUIMTE KINDERBOEKENWEEK 1971 ^debce^( ALET SCHOUTEN STAP DOOR DE KINDERBOEKENPOORT BIJ: HET MALLE DING VAN BOBBISTIEK DE MARE VAN DE WITTE TOREN 16 t./m, 27 oktober Alet Schouten, schrijfster van het bekroonde jeugdboek Ipremie uwoude machine. „Stap door de boekenpoort" „Gouden en zilveren griffels" ES3E3E EEE2E Geen voorleeswetlstrijd in Soest Leonie Kooiker, schrijfster van het bekroonde kinderboek Natuurlijk vindt u de bekroonde boeken in onze eolleetie «c^r jjr. w^Vj GJ. WESSELS - Soesterbergiettraat 53-tel 2419 SOEST Vrijdag 15 oktober 1971 een prachtige BOUWPLAAT KADO bij aankoop van ƒ7,50 kinderboeken. voor elk kind een dolle „SPEELZAK" voor één KWARTJE. Bekroond kinderboek door Leonie Kooiker 5,90 Bekroond jeugdboek door Alet Schouten ƒ6,90 en tenminste het bekijken waard: onder het motto: 'n 10 met een griffel, voor de beste kinderboeken van '71. Zij trouwde in de oorlog en woont nu in Heemstede. Tot schrijven kwam Alet Schouten pas rond 1958 via een omweg: Ze wilde ei genlijk illustreren, maar het was niet eenvoudig haar tekeningen te plaatsen en daarom ging ze er verhalen bijschrij ven. Jarenlang verschenen van haar korte verhalen en een vervolgverhaal, uiteraard met haar eigen illustraties, in de jeugdbladen „Okki" en „Taptoe". Een redacteur maakte haar attent op de manuscriptenprijsvraag van de Stich ting „Kinderbelangen" voor schrijvers en schrijfsters, die nog geen boek op hun naam hadden. In mei 1969 won zij daarin de eerste prijs met „Het teken Wichart", dat in de herfst van dat zelf de jaar verscheen als Jeugdpaperback. Daarna volgden in "70 weer een paper back voor de jeugd „De wateren van Finn". Nu is Alet Schouten bezig met een ma nuscript over de milieuverontreiniging. Alet Schouten reist erg veel. De land schappen en plaatsen die in haar boe ken voorkomen, kent ze uit eigen erva ring. Zij kan zich, zegt ze zelf, daarbij van de situatie zoals die eeuwen geleden ter plekke is geweest, een beeld vormen. Dat beeld komt, ingevuld met mensen, in haar schrijftrant helder en als rea liteit naar voren. Met zo'n Singer zig-zag machine krijg Je tenminste weer plezier in Je werk. En door die hoge inrullpremie zijn ze nu extra voordelig. nek Nieuwstraat - BAARN i 02154 - 4833 iedere naaimachine ken van een proefrit in de ideren op de hydro- ider meer mogelijk maakt 28 cm. Bij het instappen j Morgen, 16 oktober a.s., zal aan Alet I Schouten de Jeugdboekenprijs 1971 wor- I den uitgereikt voor haar boek „De mare van de witte toren", verschenen in de Regenboogreeks bij Van Holkema I Warendorf. Met ditzelfde boek verwierf zij eveneens de Amsterdamse kinder- I boekenprijs 1971. I Alet Schouten werd geboren in West- j Kapelle en ging op anderhalf jarige leeftijd met haar ouders naar Indië. Daar op het kleine schooltje (28 leer- I lingen in totaal) ontstond haar liefde voor Nederlands en voor het schrijven, 3' aangewakkerd door een enthousiaste onderwijzer, die zijn leerlingen stimu- leerde door ze iedere donderdag opstel len te laten schrijven en ze die ook te laten voorlezen. Alet Schouten zegt nu nog: dat was integraal taalonderwijs. Terug in Nederland vestigde het gezin I zich in Kennemerland. Ze ging in Haar- lem naar het Gymnasium, waar zij in de eerste tijd veel gedichten schreef die allemaal verloren zijn gegaan. Ook la- B ter dichtte zij nog wel eens, maar tot w een uitgave is het nooit gekomen. Teke- nen was ook al sinds Indië een grote B liefde, vandaar dat Alet Schouten een M tekenopleiding ging volgen aan de V Kunstnijverheidsschool in Amsterdam. ng te Soesterberg zoekt t.b.v. irectie-secretaresse an Amersfoort, Soest of Soes ing Is een kleine etage of ka- (ongemeubileerd). s JO, bur. Soester Courant. Wanneer morgen, zaterdag 16 oktober, na afloop van het bekende AVRO-jeugd- programma „Stuif es in", de Kinderboekenweek '71 zal worden geopend, is het slot gekomen aan een enorme voorbereiding, waaraan door schrijvers, uitgevers, boek verkopers en niet te vergeten de kinderen zelf, en nog heel veel anderen, bijzon der hard is gewerkt om die traditionele week van het Kinderboek dit keer een zo mogelijk nog bredere opzet te geven. Het verlangen om de Kinderboekenweek wijder en omvangrijker op te zetten vloeit natuurlijk vooral voort uit het feit dat de belangstelling voor bet kinder- en jeugdboek nog dagelijks toeneemt. Jioenwlnlceller Is Ie herkennen aan dit vignet. .700 schoendetaillisten gezamenlijk in. taell In bijna alle activiteiten, die zich tijdens de komende kinderboekenweek afspe len, van 16 tot en met 26 oktober, is het centrale motto „Stap door de boeken- poort" terug te vinden. Dit motto speelt vooral een grote rol in een informatiekrant je voor de school kinderen, dat in een oplaag van onge veer 800.000 exemplaar via 4000 lagere scholen in ons land verspreid is. Een groot aantal kleurige, door de bekende illustrator Carl Hollander getekende af fiches, welke men bij de plaatselijke boekhandelaren tegenkomt, staan volle dig in het teken van dat motto. Bij deze boekhandelaren ligt ook het Kinderboeken week-geschenk van dit jaar een orginele bouwplaat, waarmede de kinderen als het ware hun eigen avon- turenwereld kunnen bouwen, want niets op deze bouwplaat heeft zijn eigen vas te plaats. De bouwplaat is niet het enige wat spe ciaal ter gelegenheid van de Kinder boekenweek verkrijgbaar is, want, om de jeugd dit avonturenspel ook zelf mee te laten spelen, is in diezelfde boekwin kels voor slechts één kwartje een keus te maken uit een viertal verschillende dolle speelzakken. Deze kleurrijke over- gooiers, zullen ook de mensen en kinde ren, die het nog niet mochten weten, herinneren aan het-feit dat het volgende week „Kinderboekenweek" is. Het is gebruikelijk, dat ter gelegenheid van de kinderboekenweek, een deskun dige objectieve jury een uitspraak doet omtrent het beste kinder- en dito jeugd boek, in het voorgaande jaar van de pers gerold. Natuurlijk is men ook dit jaar tot een dergelijke uitspraak gekomen met als resultaat dat „Het malle ding van Bob- loon 3473 (bij de Oude Kerk) MITSHOF - Telefoon 8290 RAT IE in één dag klaar. 'ht - Woensdag open. (Direkt naast postkantoor) Telefoon 2476 bistiek", van de schrijfster Leonie Kooi ker, als het beste kinderboek, en „De mare van de witte toren", van Alet Schouten, als allerbeste jeugdboek werd bekroond. Voor wat de selectie van de gejureerde boeken betreft is dit jaar voor het eerst een bredere gewijzigde opzet gevolgd. Zeven streekjury's hebben allereerst een voorselectie verricht, waarna de voor zitsters van deze jury in landelijk be raad tot de eindkonklusies kwamen. Op deze wijze is getracht een zo groot mo gelijk aantal deskundigen, in de regel afkomstig uit jeugdbibliotheken en on derwijskringen, bij deze beoordeling te betrekken. KANTOORBOEKHANDEL Een volgende belangrijke uitbreiding ten opzichte van vorige jaren is het feit, dat naast de twee bekroonde boe ken, nog een tiental andere goede kin der- en jeugdboeken door de jury wer den geselecteerd. De twee eerstgenoem de boeken zullen dit jaar voor het eerst de nieuw ingestelde „Gouden Griffel" ontvangen: de tien andere boeken wordt een „Zilveren Griffel" toegekend. De uitreiking van deze prijzen zal a.s. za terdagmiddag, 16 oktober plaatsvinden, tijdens en na de uitzending van het AVRO televisie jeugdprogamma „Stuif es in". Nadat vier jaar achtereen in de tijd van de Kinderboekenweek door de Openba- Bibliotheek, in samenwerking met bijna alle Soester scholen, de bekende „voor lees wedstrijd" werd gehouden, waarbij zelfs een van de Soester kinderen door drong tot de televisie-finale, is aan deze reeks dit jaar een eind gekomen, door-, dat o.a. de Bibliotheek, met een tekort aan personeel kampend, geen kans zag tot een verantwoorde organisatie te ko men. Leonie Kooiker vertelt over zichzelf het volgende: „Ik ben geboren in een Twents dorp waar ik eindeloze zwerftochten kon ma ken. Ik leerde er rogge binden, koeien melken en hooien en later de dingen die op het gymnasium onderwezen worden. Ik ben erg jong getrouwd. Omdat er in die tijd ook al geen huizen waren koch- tenten we een schip en voeren er mee rond. Na een jaar moest mijn man als militair arts naar Indonesië, en ik bleef thuis om een kind te krijgen. Meer dan twintig jaar geleden zijn we in Papendrecht komen wonen, maar ik ben nooit een echte „doktersvrouw" ge worden, want ik houd er van flodderig te leven. We hebben een heerlijk huis aan de rivier, waar het altijd vol is met dieren en kinderen. Onze vakanties brengen we zwervend door op het wa ter of kamperend in kleine tentjes. Zelfs toen ik nog heel kleine kinderen had bleven we nooit langer dan een of twee dagen op dezelfde plaats. In de loop der jaren heb ik veel lief hebberijen beoefend: pottenbakken, kant klossen, kleine verbouwingen uitvoeren, (metselen is het meest scheppende werk dat ik ken, het wordt zo eeuwig), knoei en met verf, houtsnijden, lezen, feest vieren, koken en bakken (ik kan heel lekker dingen klaar maken, maar gewo ne aardappelen willen nog wel een* aanbranden). Dit jaar ben ik begonnen met parachute springen (en vermoedelijk alweer ge stopt ook) en cactussen kweken. Ik doe heel veel, en in mijn eentje doe ik de huishouding, ook de straat bezemen. Met schrijven ben ik al lang geleden begonnen, maar ik heb het nog nooit erg serieus gedaan. Alleen kleine ver haaltjes en gedichten. Ik dacht eigenlijk niet dat. ik het kon, zo'n heel boek lang het zelfde verhaal. Nu de kinderen groot zijn, lijkt het me nuttig voor hen en voor me zelf dat ik me ga bezig hou den met iets buiten het gezin, en daar om ben ik van plan met schrijven door te gaan: mijn volgende boek „De boe- venvangers" zal volgend voorjaar ver schijnen.

Soester Courant | 1971 | | pagina 9