Soest toen - Soest nu Vrijdag 17 september 1971 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 50e jaargang no. 11 „KINABU" werd door de Luchtmacht verrast met cadeau's Het oog gericht op Hitiers „trouwste Officieus wereldkampioenschap roeibootvissen oorzaak van vroege pakjes-middag Maatregelen tegen vervuiling Onderling clubkampioen- schap parachute springen Vredesbijeenkomst in de Open Hof V.V.V.-nieuws volgeling" Messensijlpers waren flessentrekkers Kinderkledingbeurs OÜRANT Abonnement per kwartaal ƒ4,50. Buiten Soest per kwartaal ƒ8, Verschijnt iedere dinsdag en vrljdftf Woensdagmiddag om drie uur verscheen voor de deur van het kindertehuis „KINABU", afkorting van Kinderen NAar BUiten, aan de Amersfoortsestraat, een deputatie van de vliegbasis voor het aanbieden van een aantal geschenken, be stemd voor de kinderen van het tehuis. Het gezelschap dat bestond uit dc Luite nant-kolonel Folmer, le officier en plaatsvervangend commandant van de vlieg basis, adjudant A. D. Teunissen, ais secretaris van het Basis Goodwil Fonds, dc heer G. van den Akker, penningmeester van het fonds, de luitenant Braspennings, serg. le klas De Lang, en de oorzaak van de hele byeenkomst, de korporaal G. Dol, kwam bijeen in de speelzaal, waar alle kinderen en de leidsters aanwezig wa ren. Adjudant Teunissen verklaarde in een paar woorden hun aanwezigheid op KINABU, waaruit bleek dat de poging van de korperaal Dol in het voorjaar op de Breukeleveense plassen om het offi cieuze wereldkampioenschappen vissen vanuit een roeiboot over te nemen van een collega visser uit Bussum de oorzaak van dit alles was. Met een tijdsduur van 54 uur bleef dat niet alleen bij een po ging, maar het werd met overmacht mee naar Soesterberg genomen. Op de basis bleef deze merkwaardige recordpoging niet onopgemerkt en al snel werd een prijsvraag uitgeschreven waar in iedereen de gelegenheid kreeg om voor 1,de tijd te raden die korperaal Dol al vissend in zijn bootje vol zou maken. ƒ200,bracht deze originele vis.toto op, waarbij voor het geld geen bestemming vaststond. Na overleg met het Basis Goodwill Fonds, een fonds dat zijn finan ciën ontvangt uit bijdragen van het mili tair en het burger personeel op de vlieg basis en in de loop der jaren al bijzonder veel bekend en onbekend goed werk heeft gedaan, werd besloten om in over leg te treden met de directie van het kinderhuis KINABU, dat daarmede op een andere wijze te maken kreeg met de Luchtmacht, dan die waar zij dagelijks nogal luidruchtig mee te maken krijgen. De gevraagde verlanglijst liet niet lang op zich wachten en de ƒ200,bleken zelfs iets te weinig om de lijst in zijn geheel af te kunnen werken, maar een aanvulling van het B.G.F. loste die moei lijkheden eenvoudig op. Onder luid gezang, waarin duidelijk naar voren kwam dat KINABU nooit Langzaam maar zeker zullen we tot de ontdekking komen dat de welvaart in de maatschappij zich niet steeds blijft vermeerderen. Het drijven naar meer welvaart voor steeds meerderen, hoe menselijk dit op zichzelf ook is, schept tegelijk zoveel problemen die kostbare oplossingen noodzakelijk maken, dat dit wel weer moet gaan ten koste van dat streven naar meer welvaart. Anders gaan we aan ons eigen welvaartsver- langnn ten onder. Geestelijk zijn we misschien al bezig er aan ten onder gaan. Zie de ontevreden heid bij talloze jongeren, het drugge bruik, de sexuele losbandigheid, de toe nemende agressiviteit en misdadigheid. Ook dit zijn stuk voor stuk welvaarts- versc-hijnselen. En, pessimistisch gedacht voorboden van een ondergaande be schaving. Ook de toenemende vervui ling van water, lucht en bodem komt voorl uit dat streven naar meer wel vaart. De waarschuwingen tegen de ge volgen hiervan nemen gestaag toe. Enerzijds verrijkt de wetenschappelijke en technische ontwikkeling ons met steeds meer goede en althans aantrek kelijke zaken. Maar die materiële ver rijking brengt anderzijds zovele proble men mee ten aanzien van het behoud van leven en gezondheid, dat we ons steec'-: meer gaan afvragen, is het een wel het ander waard. Verdient langza merhand de zorg voor het welzijn niet veel meer de aandacht, juist ook van de politici, dan de zorg voor meer wel vaart. Het moet steeds meer duidelijk worden, dat de welvaart niet hetzelfde is als welzijn. We kunnen toch ook onmoge lijk vaststellen, dat de grotere welvaart de menen meer tevredenheid heeft ge bracht. Wellicht zelfs integendeel. De verlangens zijn er evenredig mee ge groeid en vergen steeds meer en steeds kotbaarder voorzieningen, steeds meer luxe en meer vermaak. En we blijven maar vragen om meer loon, om meer vakantie, om meer vrije uren, om meer sociale- en rekreatievoorzieningen, want allemaal willen we snoepen van de steeds uitgebreider mogelijkheden die geboden worden door de techniek en industriële ontwikkeling. Maar die ontwikkeling brengt ook zijn bezwaren mee. En door het razende tempo van de technische ontwikkeling ervaren we vergeten te hebben, dat er ook afdoende maatregelen getroffen moeten worden tegen de ermee gepaard gaande vervuiling. In de meeste geval len hebben we dat nagelaten omdat dit zoveel geld zou vergen, waardoor dit ten koste zou gaan van een deel van de zo aanbeden welvaart. En misschien ja, komt. dit ook wel voort uit het systeem, waarin de konkurrentie het tijdig tref fen van de nodige maatregelen niet toe stond. In ieder geval komen we voor het steeds groeiende probleem van de vervuiling te staan. Het wordt steeds duidelijker, dat daartegen afdoende maatregelen getroffen dienen te wor den, wil de mensheid zichzelf niet uit roeien. Dat wil ze persé niet. Het lijfs behoud is de mens altijd nog meer waard dan zijn materiële bezit. Maar het voorkomen van een verder gaande vervuiling van land, water en lucht zal een niet onbelangrijk deel van het be zit van de op welvaart ingestelde mens gaan vergen. Speciaal van het bezit van de mens in de geïndustrialiseerde sta ten. Er zijn voorzieningen tegen de voortgaande vervuiling mogelijk, maar ze zullen wel enorm veel geld vergen. Ze zullen ook beperking vergen in de industriële ontwikkeling zelf, hetgeen eveneens tot vermindering van wel vaartspeil kan leiden. "We zullen dus, uit lijfsbehoud, tot het inzicht moeten komen, dat instandhou ding van de zuiverheid van wat de na tuur ons biedt, belangrijker is dan het verkrijgen van nog meer geld, bezit en gemak. Dat we ons in de eisen voor dit laalste zullen moeten gaan beperken en eerder eisen moeten gaan stellen aan overheid en bedrijfsleven tot het schoon houden van al wat de natuur ons biedt, omdat dit de beste waarborg voor onze gezondheid en ons leven is. En de drang naar leven en gezondheid is in de mens heid altijd nog iets sterker verankerd dan die naar bezit. Een en ander vergt uiteraard wel een enigzins andere in stelling van de mens. Bedenk eens hoe de vakbonden meer moeten gaan ijve ren voor gezondhouden of maken van de natuur, voor gezondere levensom standigheden voor de mens dan tegelijk voor meer materieel bezit. Hoe men er akkoord mee zal moeten gaan, dat de welvaart wat verminderd ten bate van het welzijn. En we zijn er aan toe om die andere instelling gemeengoed te doen worden, anders zijn er over 20 of 30 jaar geen vakbonden, geen politieke partyen, geen auto's en televisies meer nodig, want dan hebben de mensen in de ontwikkelde landen zichzelf uitge roeid. verloren gaat, werclen de cadeaus uitge pakt, waarna overste Folmer, een com plete tafeltennistafel, een sjoelbak, kin derpoppenwagen, en enkele schaak- en damspelen kon overhandigen. De geschenken werden wegens afwezig heid van de geneesvrouwe/directrice, dr. E. Grootenbroer, door de adjunct-direc trice, mej. J. B. Helmink, in ontvangst genomen. En terwijl Arie v. d. Heuvel en Rik Ligtvoet de tafel direct op zijn kwa liteiten gingen testen, vertrok het ge zelschap in de richting van het hoofdge bouw, waar onder het genot van een kopje koffie door luchtmacht en KINABU wetenswaardigheden werden uitgewisseld, waarbij duidelijk werd dat KINABU geen tehuis voor stadse bleekneusjes is, maar een tehuis waar schoolgaande kin deren met gedrags- of aanpassingsmoei lijkheden uit alle delen van ons land, op advies van de schoolarst, een periode, varieerend tussen 3 maanden en V/s jaar, vrijwillig op KINABU kunnen door brengen. Er is plaats voor vijfenvijftig De adjunct-directrice bedankte kinderen in de leeftijd van 5-15 jaar, die allen de scholen bezoeken in Soester berg of Amersfoort. Naast de directie bestaat de staf uit de pedagoge mejuffrouw Van Helfteren en zuster Voskuilen. Op de Leusderheide worden zaterdag 25 en zondag 26 september parachute springwedstrijden gehouden voor het onderlinge clubkampioenschap van de parachutistenclubs „Icarus" en de Para club Mobiele colonnes. Aan deze clubkampioenschappen nemen 50 parachutisten deel, die allen viermaal zullen springen. Gesprongen wordt van af 8.00 uur tot zonsondergang. Torenstraat met splitsing Kerkstraat vlak na de tweede wereldoorlog Dezelfde plaats ito Op maandagavond 20 september a.s., 's avonds 20.00 uur, organiseert de Raad van Kerken te Soest een avond in het teken van de Vredesweek. Het thema van deze avond en week „Vrede, met alle geweld" wordt door drie deskundigen op hel gebied van vre- des- en ontwikkelingsproblematiek aan de orde gesteld. Vanuit jarenlange er varing met deze problematiek zullen drs. C. H. Koetsier, dr. B. v. d. Lek en Pater H. v. Maanen hun inleiding houden. De avond vindt plaats in de nieuuwe kerk in het Soesterveen, de „Open Hof", hoek Veenbesstraat-Dalweg. Na de inleiding zal er een discussie plaats vinden onder leiding van ds. N. v. Gelder uit Baarn. In de kerk wordt een informatiestand van de wereldwinkel ingericht. Op woensdag 22 september wordt in het kontakt der Kontinenten te Soesterberg de film „The War-Game" gedraaid, met discussie. Deze film toont het thema van deze week meer dan duidelijk en stelt ons voor de keus. Op zaterdag 25 september wordt de lan delijke dekenaktie georganiseerd in Soest. De dr. Eduardo Mondlane Stichting doet een beroep op u, om een deken af te staan aan hen die sterven omdat zij geen dekens hebben. Daarom, zo vraagt men, geef een deken, opdat zij blijven leven en eens in een vrij land zullen wonen: An gola. Over deze aktie wordt u nog nader geïnformeerd in de Vredesweek. Leg ech ter vast Uw deken klaar. Het is nog altijd heerlijk nazomerweer, zodat er buiten nog steeds valt te ge nieten. We bevelen onze wandel- en fietstochten nog eens warm aan en de diverse streekkaartjes of de grote staf kaart, die hun diensten kuunnen bewij zen op uw verkenningstochten. Soest heeft een heerlijke omgeving, waar in steeds ontdekkingen kunnen worden gedaan en daar moet dan ook de moge lijkheid voor gezocht worden. Duser op uit! Wilt U verder „wegwezen", dan zal ze ker het boekje met tips voor het eigen land van pas komen. Daarbij zorgen de Trippertjes met Hotel-akkommodatie voor meerdaagse uitstapjes. Ze zijn ge bundeld in een goed verzorgde uitgave van het Nationaal Bureau van Toerisme. Beide boekjes zijn ruim voorradig. En dan graag Uw attentie gevraagd voor twee sportieve evenementen in Soest. Op 19 september bent U hartelijk welkom op de Midgetgolfbaan van het Soester Na tuurbad, waar de Ned. Kampioenschap pen voor Midgetgolf in een finale-strijd zullen worden bevochten. Om 10 uur 's morgens zullen klasse A en de junio ren zich inspannen, terwijl om 14.00 uur de B en C-klasse zich gaan weren. Be langstelling voor deze gebeurtenis wordt natuurlijk bijzonder op prijsgesteld. Zondag 26 september vindt het jaarlijks provinciaal Concours Hippique in Rui tersportcentrum Soest plaats. Er zullen springwedstrijden worden gehouden, af gewisseld door de geschiktheidsproef en de keuring van jachtpaarden. De toegang is vrij, U kunt al vanaf 9.30 uur gaan kijken. Voor wie op de hoogte is van alle fijne kneepjes van de paardesport, zal dit een opwindend schouwspel zijn, maar ook voor wie het alleen zoekt in de schoonheid van de verrichtingen van bet edelste dier, moet dit een evenement zijn om fijn mee te beleven. Het is mogelijk de gehele dag, dat is tot 19.00 uur toe, op het terrein door te brengen zonder te verhongeren, want er zal gelegenheid be staan de inwendige mens te versterken. Ook voor dit komende „hippe" festijn hoopt men op een goede publieke belang stelling. Om teleurstelling te voorkomen delen wij U mee, dat de Snip en Snap-voorstellin- gen, wat betreft de vrijdag- en zaterdag avonden, zo goed als uitverkocht zijn. Voor de zondagen en de midweeksedagen blijft, er nog genoeg keuze over. Wij be middelen graag uw reservering. Was Hitiers vertrouweling Martin Bor- mann een geheim agent van Stalin? Het wordt beweerd in de memoires van de geheimzinnige generaal Gehlen, die lange tijd de Westduitse inlichtingendienst heeft geleid. Prompt duiken allerwege men sen op met meldingen die Gehlens op vatting bevestigen. Een vrouw in Berlijn heeft hem tussen Russen gezien na de val van Berlijn, een Tsjechische spion- nagechef (inmiddels gestorven) heeft het van president Benesj (inmiddels gestor ven) gehoord die het weer had van Sta lin zelf (inmiddels ook gestorven), maar een journalist die het van de Tsjech hoorde heeft het enige jaren ook weer geheim gehouden. En dan zegt Albert Speer ook al dat Gehlen gelijk heeft, hoewel hij met het nieuws zijn eigen amper boeiende her inneringen niet heeft opgeluisterd. Na 26 jaar lijkt het niet erg waarschijnlijk dat nog een waterdicht en onomstotelijk be wijs geleverd zal worden. Zoals het eigenlijk ook al erg onwaarschijnlijk is dat een dergelijk curieus dubbel spel he lemaal aan de nazitop in al die 26 jaar nooit zou zijn uitgelekt. Als Speer het wist, die zo trouw was aan zijn Führer, waarom heeft hij dan niets gedaan? En als Heydrich, de Gestapo- chef expres in '42 vermoord werd omdat hij de waarheid op het spoor was ge komen, had die het dan in zijn eentje ontdekt zonder zelfs maar tegen iemand van zijn vermoeden te reppen? En hoe wist iemand dan dat hij het ontdekt had en hoognodig uit de weg geruimd moest worden? Het zijn meer vragen dan iemand nu nog kan hopen stevig beant woord te krijgen. Nog daargelaten dat het er amper nog toe doet het precies te weten - veel raadsels uit de oorlog worden er niet door opgelost. Het lijkt er meer op dat de neiging pas nu goed opbloeit om de tweede wereld oorlog eens flink te gaan romantiseren en van mythen en legenden te gaan voorzien. Waarbij dan het gevaar dreigt dat die legenden op een gegeven moment in de herinnering van de mensen gaan overheersen en de waarschuwing verge ten wordt die besloten ligt in wat de tweede wereldoorlog in wezen was: een bloedige strijd met veel ellende en ont menselijking waarvan een herhaling in nog ijziger vorm tot elke prijs voorkomen moet worden. KANTMAN Maandagmorgen, om ongeveer half tien, vervoegde zich een twaalf-jarig meisje, die te kennen gaf een dochter van d3 de heer Zaremba te zijn, bij slager v. A, aan de Van Weedestraat. Op haar vraag of er nog messen te slijpen waren, kreeg zij 8 messen en platen mee. Na ongeveer een kwartier kwam zij terug en vroeg om betaling. Slager v. A. ging daarme de accoord en gaf dit door aan zijn cassiére. Later hoorde hij dat er 64,betaald was en de messen niet waren terug gegeven. Van A. informeerde bij de heer Zamemba, een bekend slijper in Soest en kwam tot de ontdekking dat hij opgelicht was. De heer Zaremba wist van niets. Bij een door de politie ingesteld onder zoek is gebleken dat ook de slagers G., B. en S. aan de Van Weedestraat en de Burg. Grothestraat een dergelijk verzoek gekregen hadden, weliswaar van een wat ouder meisje. Deze zijn hier echter niet op in gegaan. Slager v. A. heeft een goede strop. Geld en messen kwijt. Naar de slijpsters wordt uitgekeken. Op woensdag 20 oktober kunt u wat beleven! Het belooft een drukte te worden. Op die dag worden goederen voor „zeer zachte" prijzen verkocht. De Raad van Kerken in Soest roept alle inwoners op de kasten eens na te zien op goede gedragen kinderkleding. Van ba bykleertjes tot aan kleding voor onge veer 16-jarigen. Deze goederen kunnen ingeleverd worden op 'n aantal adressen, die nog nader bekendgemaakt zullen worden. Voor het afstaan van de kleding wordt geen vergoeding uitbetaald. Alles wordt gesorteerd en geprijsd, daarna verzameld in de grote zaal van „De Rank". Daar wordt iedereen in de gelegenheid gesteld om kleding, uiteraard ver bene den de normale prijzen, aan te kopen.- Er zal uitsluitend goede kleding liggen. Zouden er toch ondeugdelijke kleding stukken ingeleverd worden, dan verdwij nen die geruisloos naar de daarvoor be stemde zakken. Het batig saldo van de verkoop wordt overgemaakt aan UNICEF, zodat uitein delijk ook dit de kinderen ten goede komt. Het Wereld Kinderfonds bestaat juist 25 jaar. Als het plan slaagt overweegt UNICEF deze voor hen nieuwe aktie ook elders in het land op touw te zetten. Een tiental adressen, verspreid over heel Soest, fungeren als depóts. Men zoekt nog medewerk(st)ers voor de verkoop, chauffeursdiensten en voor de kassa. Namen en adressen worden genoteerd door: Mevr. F. Isarin, Ereprijsstraat 189, tel. 7376. D. C. Tak, Kamperfoeliestraat 20, tel. 6362. G. Paul, Braamweg 69, tel. 2094. De commissie van beheer van de Gere- forfeerde Kerk te Soest-Zuid en de sto merij Supercleaner verleenden spontaan en belangeloos hun medewerking door het beschikbaar stellen van resp. zaal ruimte en kledingrekken.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1