Soest toen - Soest nu rnrnrnrnmimmmmmmmmmmimmmmmmmmmmmmmmmmmmim Dinsdag 19 oktober 1971 50e jaargang no. 20 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2506-5154 - Postgiro 126156 Schuurtje verbrand aan de Molenstraat Telef. Brandweer 3 3 3 3 Politiebureau 44 4 4 Openbare vergadering commissie van Openbare Werken Rijkswaterstaat moeilijk te begrijpen Nieuwe scholen niet aan de rand van een nieuwe wijk 50 jaar in dienst bij dezelfde baas Grootse afscheidsreceptie voor mejuffrouw Van Herwaarden Aansluiting Dumoulin- kazerne op gemeentelijk riool Vergadering Kompost- en Rioolwaterzuiveringsbedrijf Soest-Baarn Bestuur geen voorstander van Provinciale reorganisatie-plannen Het oog gericht op reizen en verkiezingen Laatste voorstelling Klachten stankoverlast op 't Hart gegrond soestebITourant Abonnement per kwartaal f 4,50. Bulten Soest per kwartaal 8,— Verschijnt Iedere dinsdag en vrljda» De heer Oldeboom, in zjjn functie van president-kerkvoogd overhandigde de scheidende burauhoudstcr een gouden aandenken. Soest-Baarn tegen reorganisatieplannen provincie De heer Ebbers bracht verslag uit van de besprekingen met de provincie over het waterkwaliteitsbeheer in de provin cie Utrecht. Meerdere gemeenten voelen niets voor de plannen van de provinciale water staat, die dat beheer geheel wil overne men. Wel is men geporteerd voor meer samenwerking, maar dan in een zuive ringsschap, gebaseerd op de regio of op een stroomgebied. De heer Oldenboom uit Soest onder schreef dit en meende dat een schap beter aansluit bij de huidige visie van regio- vorming. Ook de heer Van der Dussen was geen voorstander van de provincieplannen. „Eventuele klagers vin den eerder gehoor bij de gemeente dan bij de provincie", zei hij. Aan het slot van de vergadering gaf de heer Van der Dussen een overzicht van de stand van zaken bij de uitbrei ding van de zuiveringsinstallatie. Er is op het moment een achterstand van 63 werkbare dagen. De aannemer verwacht echter alsnog het werk op tijd te kun nen opleveren. Tot slot werden nog dia's vertoond van een lava-groeve in Duitsland. Deze lava is nodig voor de biologische zuivering van het water. Na het verlenen van assistentie bij de grote brand in Soesterberg, waar een deel van de circusresidentie en het res taurant van Boltini volledig in de as werden gelegd, moest de brandweer vrij dagmorgen opnieuw uitrukken voor een brandje aan de Molenstraat. Een houtopslagplaats achter het perceel nummer 117 ging in vlammen op. Ver moedelijk is het te hard stoken van een kachel in eén plantenkas hiervan de oor zaak geweest. Het nablussen nam nog geruime tijd in beslag. De schade wordt geschat op een flinke 1000, De commissie van Openbare Werken boog zich vrijdagmiddag over een kleine agenda, die weinig grote problemen be vatte. De leden konden accoord gaan met de brief die G. S. Hoog zal ontvangen als antwoord op zijn schriftelijke vragen over het bespuiten van trottoirs en ber men met herbiciden. De heer D. Hoek stra (Pr. Chr.) stelde de vraag of de in de brief voorkomende zinssnede „geen overwegende bezwaren" inhield dat er wel bezwaren zijn en of drs. De Hoog dan toch gelijk had. Volgens mevrouw Walter is het bespuiten op zich natuur lijk bezwaarlijk, maar de keus is niet moeilijk als men weet dat met de hand wieden niet betaalbaar meer is. De commissie had geen bezwaar tegen het verlenen van een krediet, groot 24.900,voor het aanleggen van cen trale gasverwarmingsinstallaties in ge meentelijke premiewoningen. Het aanleg gen geschiedt alleen op verzoek van de bewoners, die dan ook geen bezwaar hebben tegen een verhoging van de huurprijs met 35,per maand. Op ver zoek van de heer C. Verheus (Pr. Chr.), zal onderzocht worden in hoeverre het aanwezig zijn van een centrale verwar mingsinstallatie de „doorstroming" van bewoners belemmerd. Naar zijn mening verlaten de huidige bewoners een derge lijk pand, waar een in deze tijd betrek kelijk lage huur voor gevraagd kan wor den, nooit meer. Waarom scholen aan de rand van een nieuwe wjjk Bij het agenda punt „Onttrekking van een gedeelte van Klaarwaterweg aan het openbare verkeer" vroeg de heer D. Hoekstra zich enigszins verbaasd af hoe men scholen had kunnen plannen aan de rand van een wijk tegen het stadspark aan. „Er zijn toch nog wel andere plaat sen te vinden?" vond hij. Uit het ant woord van mevrouw Walter bleek dat de scholen daar altijd al gepland geweest waren en dat het een erfenis is van een door een vorige raad genomen besluit. Alhoewel niemand bezwaar had tegen onttrekking van de weg aan het verkeer, zal op voorstel van de heer M. v. Ee i (VVD) toch bekeken worden of de scho len niet een betere plaats kunnen krij gen. Zaterdag 23 oktober a.s. is het precies 50 jaar geleden dat de heer W. P. Bakker in dienst trad bij de firma Van Straten en Boon. Het bedrijf was toen in Krommenie ge vestigd en de 14-jarige Bakker, die in Beverwijk woonde, fietste iedere dag door weer en wind naar zijn werkgever. In 1926 verhuisde het bedrijf naar Den Haag en de heer Bakker ging mee. Hij bleef de firma trouw, ook toen in 1935 de fabriek in Den Haag afbrandde en de 'directie opnieuw besloot te verkassen. Den Dolder werd de nieuwe vestigings plaats en de inmiddels getrouwde heer Bakker betrok een woning in Soest aan de Korte Hartweg. Vanaar verhuisde hij vier jaar geleden naar het Van de Velde- plantsoen. De jubilaris is de enige medewerker bij Strabo, die zowel in Krommenie, Den Haag als in Den Dolder gewerkt heeft en hij kent het bedrijf dan ook door en door. Als 14-jarige begon hij op de expeditie, was jaren lang stempelmaker, werkte daarna op het magazijn en vervolgens weer op de expeditie, toen daar iemand gepensioneerd werd en hij als meest er varen kracht de opengevallen plaats moest innemen. De laatste jaren bedient de heer Bakker de vlak-snijmachine. Ook in Soest is hij geen onbekende. 25 jaar was hij bestuurslid van de voetbal vereniging BDC; hij had een zeer actief aandeel in de gymnastiekvereniging „Crescendo" en vierde zijn 25-jarig ju bileum als koorzanger van de R.K. Kerk aan het Nieuwerhoekplein. 20 jaar lang organiseerde hij, als lid van de perso neelsvereniging van Strabo, het zomer avondvoetbal. 23 oktober is de jubilaris thuis en de dag zal ongetwijfeld niet ongemerkt voorbij gaan. 17 december, de dag waarop hi.i 65 jaar wordt, vindt bij Strabo de officiële hul diging plaats. Dat zal dan tevens een af scheidsfeest worden, want wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, zal het dagelijks op en neer trekken naar Den Dolder dan tot het verleden gaan behoren. Uitbreiding kantoorruimte van het Gasbedrijf Dat deze uitbreiding geheel ten laste kan komen van de gewone dienst van het gasbedrijf, vonden alle leden pret tig. Slechts de heer Van Ee had een rekenkundig probleempje. „Hoe kan er 6 miljoen m3 verkocht worden als er slechts 5,4 miljoen m3 is ingekocht", wil de hij weten. De begroting van het gas bedrijf zal hierop nagekeken worden en dan zal alles verklaard kunnen worden. Mevrouw E. Korthuis-Elion vroeg hoe het stond met de samenwerking en con centratie van gasbedrijven. De heer Hoekstra kon haar, als lid van de com missie gasbedrijf, geruststellen. De eerste vijf a tien jaar niet, schatte hij. Voor alle zekerheid is de uitvoering van de bouw wel semi-permanent en een lange afschrijvingsduur ongewenst. Aanvullend krediet doortrekking Stadhouderslaan „Is er indertijd niet geïnformeerd naar de bereidheid van Rijkswaterstaat bij te dragen in de reconstructie van de Van Weedestraat?", vroeg mevrouw Korthuis (VVD), die het met alle leden van de commissie toch wel bar vond dat de ge meente alle kosten voor haar rekening moet nemen. „Wel degelijk", zei de heer H. van der Dussen, de directeur van gemeentewer ken, „maar als dergelijke diensten ac coord gaan, doen zij dat altijd met een mooie ambtelijke term, behoudens goed keuring van de minister." En deze nieu we minister heeft de goedkeuring inder daad niet gegeven. De argumentatie van het Rijk, dat hier sprake is van een geheel nieuwe aan sluiting, sprak niet iedereen aan, maar men legde zich hier uiteindelijk maar bij neer. In dit verband vroeg de heer Hoekstra de bewoners van straten waar op de een of andere manier een wijzi ging in de verkeerssituatie moet worden aangebracht, dit per brief en geargumen teerd mede te delen. Verkeersmaatregelen De afsluiting van de F. C. Kuyperstraat zal op voorstel van de heer Van Ee met de bewoners en het bestuur van de Winkeliersvereniging Soest worden be sproken. Verbazing welke het wel, dat Rijkswaterstaat zich nu wel bemoeide met de reconstructie van de Van Weede straat en het linksaf slaan, komende uit de richting Soestdijk, verboden heeft. De Korte Brinkweg gaat t.z.t. dicht voor doorgaand auto- en motorverkeer. Het parkeerterrein bij de Smitshof wordt „Blauwe Zóne" en het sluippaadje in de driehoek bij de Parklaan zal worden af gesloten. Op het Industrieterrein zal éénrichting- verkeer worden ingevoerd. Hierover is veel overleg geweest met de belangheb benden. De Industrieweg krijgt één richtingver- keer vanaf de Dorresteinweg richting Belvédéreweg. Het eerste gedeelte van de Dorresteinweg zal verboden terrein worden voor zwaar vrachtverkeer. Het college van burgemeester en wet houders hebben de Eerstaanwezend In genieur der Genie te Amersfoort be richt, dat zij instemmen met de wens om de kazerne en omliggende complexen, via een door de genie aan te leggen hoofdriool, aan te sluiten op het gemeen telijk rioleringsstelsel. Hierdoor kan een eind gemaakt worden aan oe huidige situatie, waardoor ongezuiverd water de bodem verontreinigt. De rioolwater-zuiveringsinstallatie in Soesterberg heeft echter haar volle capa citeit bereikt. Omdat de plannen tot uit breiding van deze installatie nog niet geheel uitgewerkt zijn, zal het voorlopig nog niet mogelijk zijn de jaarlijkse rech ten op te geven. Tijdens een zeer druk bezochte receptie heeft de Hervormde gemeente afscheid genomen van mejuffrouw M. van Her waarden. Als dank voor het vele door haar verrichte werk kreeg zij een gou den broche aangeboden. „Partir c'est mourir un peu", zei de heer H. G. Oldenboom, voorzitter van het col lege van kerkvoogden. „Met uw vertrek overlijdt het kerkelijk bureau op de wijze zoals u het deed en het begint dan daarna op een andere wijze weer te leven". De heer Oldenboom memoreerde de vele „bazen" die mejuffrouw Van Herwaar den gediend had en sprak zijn bewon dering uit voor de wijze waarop zij dat deed. Groot was ook de waardering voor de accuratesse waarmede zij de kerk hofadministratie voerde, het ledenregis- ter bijhield en het incassobureau beheer de. Ook de niet lichte taak van het vast stellen van het dienstrooster voor de kerkvoogden was bij haar in goede han den. Dit veel omvattende werk zal in de toekomst gedaan worden door haar op volgster mevrouw Van Alphen. „Waarvoor zij echter niet gemist kan worden", zo zei de heer Oldenboom, „is haar feitenkennis en haar ervaring. Wij zijn in college-vergaderingen zo gewend te zeggen, „dat weet juffrouw Van Her waarden wel", dat wij hopen nog lang een beroep op uw kennis te mogen blij ven doen". Een bewogen juffrouw Van Herwaarden dankte voor alle attenties die zij mocht ontvangen. Zij had altijd prettig gewerkt en het viel haar zwaar deze taak nu te moeten opgeven. Onder de velen die deze receptie bezoch ten bevonden zich dokter Berghauser Pont, oud-directeur-geneesheer van Zon negloren; ds. Van Herwaarden; de kerk voogden de heren Hulleman en Vijfhui zen; wethouder K. de Haan en echtge note en het bestuur van de afdeling Soest van de E.H.B.O., waarvan mej. Van Herwaarden vice-presidente is. Op de vergadering van het Kompost en Rioolwaterzuiveringsbedrijf Soest/Baarn, welke donderdag j.1. in het gemeente huis van Baarn werd gehouden, werd het nieuwe bestuurslid de heer J. W. Spakman door voorzitter J. J. Ebbers, welkom geheten. De heer Spakman volgt Ir. Wieske in het bestuur op. De notulen van de vorige vergadering werden goedgekeurd. De heer H. J. van dr Dussen, directeur van het bedrijf, beantwoordde daarbij een vraag van het bestuurslid de heer Oldenboom betref fende de vuilverwerkingskosten. In 1970 was dat in Amersfoort 4,92 per inwoner per jaar, in De Bilt ƒ4,85 en in Soest ƒ3,83. Ook werd medegedeeld dat Ged. Staten accoord gaan met subsidiëring door pro vincie en rijk (50%) van de niet-renda- bele kosten van twee te bouwen dienst woningen bij het bedrijf aan de Maat- weg. Deze nieuwbouw is noodzakelijk in verband met de uitbreiding van de zuiveringsinstallatie, waardoor het aantal wachtdiensten moet worden uitgebreid. Klacht Bij de ingekomen stukken kwam de klacht ter sprake van de familie Sta lenhoef, Stadhouderslaan 98. Als gevolg van de bronbemaling bij de nieuwbouw zou het land rond de woning erg droog geworden zijn en zouden er kuilen val len in het land. De klacht werd ter af doening in handen gesteld van de assu radeur de fa. C. J. Knecht Zn., te Amsterdam. Begroting In de voorlopig vastgestelde begroting 1972 is reeds rekening gehouden met het feit dat het gedeelte van de nieuwbouw van de zuiveringsinstallatie, dat volgend jaar gereed komt, door Soest in gebruik genomen zal worden. Dit is nodig omdat de huidige installatie tijdelijk uitgescha keld moet worden om te worden onder gebracht in de nieuwe. Opzienbarende reizen worden speciali teit van president Nixon. Na zijn bezoek aan Peking zal hij ook in Moskou zijn opwachting maken de eerste presi dent van de Ver. Staten die zoiets doet. (Zijn voorganger Roosevelt confereerde in 1945 wel met Stalin en Churchill in Rusland, maar dat was toch iets geheel anders). Nu hebben de heren Nixon en Brezjnew wel het een en ander met elkaar te be spreken en ongetwijfeld zal daarbij ook aan de orde komen wat de Amerikaan tevoren van de Chinezen te horen heeft gekregen. De voornaamste problemen zijn die van het voorkomen van een kernoorlog en in dit opzicht is de beper king van de kernbewapening, waarover de zogenaamde SALT-onderhandelingen gaande zijn, wel het hoofdpunt. De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie weten dat ze over en weer elkaar let terlijk van de aardbodem kunnen weg vagen en dat het daarom niet verstan dig is ermee te beginnen. En zelfs dat het hoognodig kan zijn zo nauw kontakt met elkaar te onderhouden dat tussen hen ook niet per ongeluk een kernoor log kan losbarsten. Dit is niet bepaald vriendschap, het is een nuchter vaststellen van iets dat voor veiligheid noodzakelijk is. Voor beiden geldt dat het tussen hen bestaan de evenwicht thans vrij aardig is, ook al zijn die SALT-besprekingen nog niet afgerond, maar dat de spoed die de Chi nezen aan de dag leggen bij het ont wikkelen van hun kernmacht risico's in zich bergt. Meer voor de Russen overi gens dan voor de Amerikanen aange zien China vooral geschillen heeft met Rusland over de grenzen van eikaars gebied. Maar of het nu absoluut noodzakelijk is dat Nixon daarvoor naar Moskou gaat is moeilijk in te zien. Tussen de twee landen bestaat een aardige communi catie, wat men minder makkelijk kan zeggen van Washington en Peking. Maar hoe dan ook: alles wat de relatie tussen de supermachten, China inkluis, beter kan maken mag toegejuicht worden. Het zijn alle twee reizen die Nixon in 1972 maakt. En dat is ook het jaar waarin zijn herverkiezing aan de orde komt. Het lijkt niet te gewaagd te ver onderstellen dat de twee reizen met de ophef die erover gemaakt wordt voor namelijk Nixons verkiezingscampagne moeten opfleuren. KANTMAN Vrijdagavond 22 oktober a.s., om 8 uur, organiseert Artishock in haar gebouw aan de Steenhoffstraat de derde, laatste en beste voorstelling in het kader van het Internationaal Poppenkastfestival 1971. Dan treedt op Het Figurantentheater „Triangel" van Henk Boerwinkel uit Meppel. Henk Boerwinkel werd in 1937 geboren te Alkmaar. Hij volgde een opleiding als graficus aan het Instituut voor Kunst nijverheidsonderwijs te Amsterdam. Jarenlang was hij werkzaam als ontwer per. In 1956 ontstonden de eerste mario netten. Tijdens een tournee door Suriname, Ve nezuela en de Ned. Antillen (op uitnodi ging van de Sticusa) ontwikkelde hij de sokpoppentechniek. Daarna maakte hij ook steeds meer „figuren" van allerlei materiaal en experimenteerde met di verse reistheaters. Hij exposeerde marionetten in Elburg, Meppel, Dronten en Scheemda. Boerwinkel maakt verrassende en oor spronkelijke progamma's, die opvallen door de combinatie van marionetten, handpoppen, stokpoppen en levende mensen met maskers. Het zijn Maeter- linck-achtige sprookjes in prachtig ge tekende decors. Toegang alle leeftijden. Entree 3,50 per persoon. C.J.P.-houders: ƒ2,—. Dit schrijven burgemeester en wethouders aan mevrouw E. M. T. Rademaker- Beuken naar aanleiding van haar klachten over twee op het Industrieterrein ge vestigde bedrijven, te weten de Tapijtfabriek Intertuit en de verpakkingsindustrie Lindner. De raadscommissie grondbedrijf en uitbreidingsplan bezocht op vrijdag 8 oktober j.1. de tapijtfabriek, waar werd toegegeven dat de klachten over stankoverlast gegrond zijn. De toepassing van een pvc-proces is hiervan de oorzaak. Toen de eerste klachten geuit werden en dat was omstreeks april 1970, heeft het bedrijf direct maatregelen genomen om die overlast te beperken. Er werden sproeiers aangebracht in het bedrijf en bij bepaalde windrichtingen werd het pvc-proces gestaakt. Nu echter blijkt, dat de overlast nog steeds niet ge heel is weggenomen, wil men overgaan op een geheel nieuwe produktiemethode, waarvoor de machines reeds besteld zijn. Tegen de vestiging van Intertuft werden in 1969 geen bezwaren ingediend. Bo vendien werd indertijd een bezoek ge bracht aan het moederbedrijf in Hilver sum, waarbij men tot de conclusie kwam dat vestiging op het industrieterrein in Soest niet op bezwaren behoefde te stui ten. Op de lozing van afvalwater van de ta pijtfabriek wordt controle uitgeoefend. Intertuft loost dit water op de gemeen telijke riolering, via een bezinkinstalla- tie. welke er voor zorgt dat het gemeen telijk riool niet dicht slibt. Ook de klachten over de overlast, ver oorzaakt door de firma Lindner, zijn ge grond gebleken. De stank wordt hier veroorzaakt door het gebruik van acry- laatlakken, welke bij droging een door dringende stank verspreiden. Op aan drang en in overleg met de gemeente zal zo spoedig mogelijk een naverbrandings- installatie op de bij de droging gebruikte moffeloven worden aangebracht. De loskoppeling van een leiding bleek een voorlopige oplossing te bieden voor de door dit bedrijf veroorzaakte lawaai overlast. In verband met de loskoppeling van deze leiding moeten nu voorzienin gen getroffen worden voor de koeling van de compressorruimte. Of de firma Lindner haar machinepark of ruimtelijke omvang belangrijk wil uitbreiden is de gemeente niet bekend. Wel bestaan er plannen om de bestaan de produktiehallen tot één grote pro- duktiehal te verbouwen. Gaat dit door, dan zal daarvoor een nieuwe vergunning moeten worden aangevraagd. Voorwat betreft de door mevrouw Rade- maker gestelde vraag of de geruchten waar zijn dat de chemische fabriek Randstad en een biscuitfabriek uit Zeist zich op het industrieterrein gaan vesti gen, schrijven B. en W.. dat in beginsel alleen grond aan industrieën wordt ver kocht, waarvan kan worden aangenomen dat zij niet hinderlijk zijn. De biscuitfabriek zal zich inderdaad op het industrieterrein vestigen. Een verzoek van Randstad is bij de ge meente niet binnen gekomen.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1