Soest toen - Soest nu Dinsdag 21 september 1971 emner 19 a aue 50e Jaargang no. 12 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 VRIJHEID IN WINKELSLUITING Artishock's werkgroep „Kamermuziek in Soest" heeft nieuwe voorzitter Telef. Brandweer 3333 Politiebureau 4444 V.V.Z. '49 kreeg Volkswagenbus ten geschenke Meer kritiek op gemeentelijk initiatief Animato musiceerde op „Molenschot" Inbrekers actief Brandpunt Bijbelschool Inbraak F 4,50 Het oog gericht op minister Van Agt Omzetting afhaalsehema huisvuilophaaldienst Katholieken in Smitsveen gaan gebruik maken van kerkgebouw van gereformeerde en Ned. hervormde gemeenten soestebITourant 1,50. Buiten Soest per kwartaal ƒ8,— Verse Abonnement per kwartaal 4,50. Buiten Soest per kwartaal 8,— Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag «Jaren lang heeft het geduurd voordat de wetgever heeft voorzien in een grotere mate van vestigingsvrijheid in de detailhandel. Heel wat zakenmensen, vooral kleinere, zijn bij de uitbouw van hun zaak geremd door overdreven bepalingen van branche-vestiging. Ook nu is er geen vestigingsvrijheid. Met het aannemen van de nieuwe vestigingswet heeft men echter nog maar voor één branche aan ves tigingseisen te voldoen om zich in een hele reeks branches te kunnen vestigen. De ontwikkeling in het economisch le ven eist meer zelfbeschikkingsrecht voor de ondernemer. Hij moet elke dag opnieuw positie kunnen kiezen in zijn bedrijf Er wordt eigen initiatief ge vraagd dat door sociale belangen wel aan grenzen gebonden moet zijn maar vooral niet opgesloten mag worden in een keurslijf van bepalingen. Wel maximaal aantal uren In dit raam moeten wij ook de winkel sluitingswet eens bekijken. De algeme ne regeling daarvoor zegt dat winkels om 18.00 uur gesloten moeten zijn. In enkele branches, bv. de sigarenwinkels mag men later sluiten. Reeds jarenlang zijn er stromingen in de detailhandel die deze regeling willen behouden, maar er zijn ook grote groepen winkeliers die hier om vrijheid vragen. Zij willen zich wel binden aan een maximaal aan- al uren van openstelling, maar zij vin den dat zij zelf moeten uitmaken wan neer zij open willen zijn omdat de beste verkoopuren per branche verschillen en ook naar de streek of de stad waar men gevestigd is. Het bestuur van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel heeft in 1970 deze gedach te nog verworpen omdat zij van mening was dat er nodeloos sociale spanningen door werden opgeroepen. Voorts zeggen de voorstanders van het bestaande stel sel dat de konsumenten over steeds meer vrije tijd gaan beschikken zodat zij een ruimere spreiding van openstel ling van winkels niet behoeven. Koopavonden Er is een ontwikkeling gaande in het economisch en maatschappelijk leven die het handhaven van de bestaande regeling nauwelijks rechtvaardigt. Wij wijzen in de eerste plaats aar de konsu menten. Voor hen zijn er de winkels. Zij leggen hun eisen op tafel en de handel probeert die eisen in te willigen, waarvoor zij dan beloond wordt. Het is bekend dat een deel van de verbruikers de bestaande openstellingsuren voor winkels wel wardeert. Er is een grote groep die anders wil. Dit blijkt uit en- quetes. Dat is ook duidelijk uit de groeiende tendens tot het houden van koopavon den. In het grootste deel van het land zijn er al koopavonden. Het merkwaar dige is dat zo'n koopavond uitbreiding van de openstelling betekent naast het reeds bestaande dagpatroon. Het deel nemen van gehuwde vrouwen aan het arbeidsproces buitenshuis maakt dat de ze vrouwen een ander kooppatroon aan hangen dan hun meer behoudende voorgangsters. Daarnaast is de huisva der in opmars als meestemmer in het uitgavenpatroon. Het is al gebleken dat de gezinsaankopen meer in grote hoe veelheden door man en vrouw samen worden gedaan. Wanneer die echtparen de week-ends willen uitgaan, en dat ge beurt hoe langer hoe meer, zullen ze graag 's avonds hun inkopen doen. Bij ieder onderzoek blijkt weer dat vooral de jongere konsumenten voor standers zijn van ruimere spreiding in het openstellen van winkels. Die sprei ding zou en passant ook kunnen mee werken de koop-pieken af te vlakken, waarmee in de eerste plaats de ver keersveiligheid en daarnaast het par- keervraagstuk in vele geméentén wórdt gediend. Betere spreiding Wij zijn intussen aan de economische motivering van een vrijheid in winkel sluiting begonnen. Spreiding van koop- pieken betekent een betere spreiding van het beschikbare personeel over de uren van openstelling. Voorts wordt altijd betoogd dat de uren van openstelling moeten samenvallen met de werktijden van het personeel. Bij aanwezigheid van minder personeel als de koopuren van het publiek maar beter gespreid worden. Bij een vrijere regeling kan die verschuiving erin zit ten. Daarnaast zijn parttime krachten al een normaal verschijnsel geworden in het winkelbedrijf. Verschil in tijden van openstelling be tekent een verschillend beroep van winkeliers op de arbeidsmarkt. De aan trekkelijkheid van parttime-arbeid, vooral voor gehuwde vrouwen, kan er door toenemen. Economisch rendement Het belangrijkste vordeel van een ge spreide openstelling van winkels ligt in het economisch voordeel van de winkelier. Hij kan per branche en per plaats zoeken naar die uren waarop de klanten bereid zullen zijn hem met een bezoek te vereren. De overige uren zijn voor hem of totaal oninterresant of ver liesgevend. In die uren kiest hij zijn sluiting. Het economisch rendement van een vestigingsplaats wordt er hoger door. Van vele zijden horen we de kreet dat winkeliers evenals werkne mers recht hebben op dezelfde vrije tijd, die dan op dezelfde uren zou moe ten vallen. Bij spoorwegen, elektrici teitsbedrijven, brandweer en politie en vele andere bedrijven kent men reeds lang wisselende werktijden. De konti- nu-arbeid zal bij grotere kapitaalinten siteit toenemen. Wanneer de huidige regeling van de winkelsluiting ideaal is dan zal dit bij een gewijzigde regeling, die vrijheid biedt, wel blijken. Maar zal dan, al of niet georganiseerd, alles bij het oude laten. Maar wij twijfelen aan het optimale nut van de betaande regeling. Destaats- sekretaris van Econ. Zaken eveneens. Die heeft over het vraagstuk advies gevraagd van de Sociaal Economische Raad. Daarbuiten zijn er nog de konsu- menen die hun stem hebben in deze door de bewindsman gevoelig genoemde materie. Naar onze mening zal de maat schappelijke ontwikkeling hier veran dering brengen, zoals dat ook elders in Europa en de V.S. zichtbaar is. De 34-jarige musicus en andragoog Harry Schram is voorzitter geworden van Arti shock's Werkgroep „Kamermuziek in Soest". Jan Visser is secretaris gebleven en Ida van Dam beheert de financiën. Deze Werkgroep organiseert elke maand een kamerconcert op de zondagmiddag in de tentoonstellingszaal van het Arti- shock-gebouw. Op de jaarlijkse werkgroepsvergadering is afgesproken de formule van het vorig seizoen te handhaven: een regelmatige afwisseling van klassieke en moderne concerten. Het Gemeentebestuur heeft dit succes volle initiatief gehonoreerd met ƒ600, subsidie voor de komende reeks van 10 concerten. In mei zal de Werkgroep, waarvan ook dr. J. L. W. L. Crahay Bloklander te Hilversum lid is, wederom bij elkaar ko men om een programma te plannen voor een heel jaar. Zaterdagmorgen vond de officiële over handiging plaats van de WZ-bus, die door Volkswagendealer Gebr. Van Kooij aan het bestuur werd aangeboden voor het vervoer van de jeugdelftallen. „We hebben vooral op de jeugd een enorme aantrekkingskracht. Dat komt wel tot uiting in het grote aantal jeugd elftallen dat aan de competitie deel neemt, maar veel jeugd geeft ook veel problemen, leiders en leidsters, maar ook vervoer. Als het je niet aangaat dan lijken die problemen niet zo groot, maar wie laat nu nog «met een gerust hart een elftal pupillen op de fiets naar Amers foort gaan? Dat kon vroeger nog wel, maar die verantwoording is in deze tijd bijna niet meer te dragen". Voorzitter Duit was een meer dan gelukkig man, want waar vind je nog mensen (al zijn die mensen dan eigen leden), die uit ei gen middelen een zo goed als nieuwe bus in clubkleuren, aan de vereniging schen ken? Voorzitter Duit dankte Jan van Kooij Soest voor het geweldige geschenk. Een dank die door de jeugd met een krach tig driewerf „hoera" hard en duidelijk werd onderstreept. De bus werd meteen in gebruik genomen voor de elftallen die moesten aantreden tegn het Amersfoortse A.P.W.C, Op de bus rijden twee vaste chauffeurs waarvan Henk Vredeveld de eerste was, die onder de ogen van de gebr. Van Kooij „examen" af moest leggen. Aan de bus kleven voor WZ helemaal geen pro blemen, want gelijk met de sleutels die hem werden overhandigd, kreeg de heer Duit bovendien een gratis onderhouds- abonnement aangeboden, waarbij ook de stalling terloops werd geregeld. Na de werkgroep gemeentepolitiek van de politieke partij D '66 heeft thans ook het bestuur van de kunstenaarsvereniging „Artishock" zich in een brief aan het college van Burgemeester en Wethouders kritisch opgesteld ten aanzien van de lijst van genodigden voor de openbare bijeenkomst, welke op initiatief van het gemeentebestuur gehouden zal worden om te komen tot het instellen van een commissie culturele zaken. Na haar dank uitgesproken te hebben voor de uitnodiging schrijft Artishock. „Wij achten echter de genodigden niet representatief voor het overleg van een zo belangrijke zaak, waarom wij u ver zoeken de discussie open te houden zo dat iedereen aan deze discussie kan deel nemen". Deze critiek was te verwachten en spe ciaal de brief van D '66 doet vermoeden dat bij het samenstellen van de groep Donderdag j.I. heeft de Soester Accor deonvereniging „Animato" een concert in de ontspaningszaal van „Molenschot" voor de bewoners van dit bejaarden centrum gegeven. Onder leiding van de dirigent B. Dun- hart, werden voor de pauze voor een aandachtig gehoor, ouvertures, concert- walsen en karakterstukjes ten gehore gbracht, waarbij vooral de ouverture in A-Dur en Doornroosjes Bruidsvaart door de korrekte vertolking opviel. Met een perfekte techniek werd door een lid van Animato, mej. Els Hilhorst, een mooie solo-uitvoering van Yipsi- Moot gegeven, waarbij weer eens is ge bleken hoevele mogelijkheden het ac- cordeonspel biedt. Na de pauze werd met populaire en be kende wijsjes de vrolijke stemming bij de bejaarden gekweekt, hetgeen verlok te tot meezingen en eindigde in een met handgeklap gescandeerde, herhaalde pittige slot.mars „Our Director". Met een dankwoord voor het gebodene, door de lieer de Wirst van Molenschot, met aanbieding van een presentje aan de spelers va „Animato". werd deze feslaagde ontspanningsavond besloten. van genodigden een typische „gemeente- zeef gehanteerd is. Zelfs is, zo op 't eerste oog, een van de initiatiefneemsters, me vrouw T. R. Walma van der Molen-de Vries, hierin niet gekend. De brief van D '66, van welke partij zij lid is, geeft aan dit vermoeden alle reden. Ook bij de brief van Artishock kan een vraagteken gezet worden. Als kandidaat lid van de vereniging Soester Gemeen schap kan zij zich toch opstellen achter het vaandel van deze vereniging en had zo doende, bij wijze van spreken, de uitno diging niet kunnen aanvaarden. Of heeft zij geen vertrouwen in de Vertegenwoor digers van de Soester Gemeenschap? Als dat zo is en alle verenigingen zich zo gaan opstellen, zal o.i. de door de ge meente uitgeschreven bijeenkomst ver zanden in een oeverloos debat. In het afgelopen weekend werd Inge broken in een zomerhuisje te Soestdui- nen. Voor een gezamenlijke waarde van ongeveer ƒ100,— werden goederen, o.a. een twee-pits gastoestel, meegenomen. Ook het theehuis op het Soesterhoogt werd met een ongewenst bezoek ver eerd. Hier werden 4 flessen limonade leeggedronken e'n enkele kleine voor werpen ontvreemd. Ook goten de onbe kende daders een fles cola leeg in een doos met suikerklontjes. Eveneens werd een inbraak gemeld in de DAF-garage van de firma Van der Lee aan de Kerkstraat. Hier werd 135,— uit een kassa meegeomen. Tot slot werd ook het Artishockgebuw op een ongebruikelijke manier, via een raam, betreden. De buit was hier nihil, slechts wat vernielingen werden aange bracht. Evenals vorig jaar wordt in Soest weer gestart met een cursus. De Brandpunt Bijbelschool is een interkerkelijke bij belschool uitgaande van Het Brandpunt te Doorn. Volgens een vaststaand rooster wordt door leraren uit verschillende kerken en kringen les gegeven. Allen aanvaar den echter onvoorwaardelijk de Bijbel als het geïnspireerde Woord van God. In Soest wordt de cursus gegeven elke 4e zaterdag van de maand. De eerste les is op 25 september a.s., om 9.30 uur, in het wijkgebouw van de Hervormde Kerk, Park Vredehof 2 te Soest. Inlichtingen en prospectus kunt u krij gen bij onderstaande adressen: Fam. J. Boeve, Fr. Halslaan 3 te Soest, telefoon 6895. Mej. B. Buijtenhuis, Dor- resteinweg 121 te Soest, telefoon 5025 en bij de heer J. W. Mooy, Dorpsweg 151b, Maartensdijk, telefoon 03461-2385. Voorzitter Duit ontving de sleutels van de WZ-bus. Tussen woensdag en zondagavond is er ingebroken in een zomerhuisje van het vacantiebungalowpark „'t Eekhoornnest" aan de Birkstraat. Er werd uit het huisje een bedrag van 23,— meegenomen. Kostbare electri- sche apparaten bleven onaangeroerd, waardoor het vermoeden bestaat dat er kwajongens bezig geweest zijn. Wij maken onze lezers er op at tent, dat over enkele dagen het nieuwe kwartaal begint. De in casso van de abonnementskwi tanties voor het vierde kwartaal gaat dan beginnen. Wilt u liever niet per kwitantie betalen, dan verzoeken wij u de verschuldigde 4,50 voor of direkt na 1 oktober a.s. te gireren op postrekening 126156 of op onze bankrekening bij de Nederland- sche Middenstandsbank of Coöp. Raiffeisenbank te Soest, of het bedrag aan ons kantoor te vol doen. Die abonnees, die voor het derde kwartaal nog 4,25~ln plaats van 4,50 overmaakten, verzoeken wij het ontbrekende kwartje van toen nu bij de betaling van het vierde kwartaal te voldoen. Voor uw medewerking onze dank. Administratie SOESTER COURANT In Breda zit nog altijd het inmiddels tot drie geslonken groepje Duitse oor logsmisdadigers, waarvan niet iedereen evenzeer overtuigd is dat die nodig tot het eind van hun leven daar opgesloten moeten zitten. (Zoals er ook iets over bodig wreeds steekt in het maar in zijn Berlijnse cel laten van Rudolf Hess, ziek en oud), Er zijn argumenten aan te voeren om hen vrij te laten, zoals er ook argumen ten zijn te vinden om hen beslist niet vrij te laten. Waarbij we moeilijk over het hoofd kunnen zien dat althans een van hen, Willy Lages, nog een aardige levensavond in vrijheid heeft doorge bracht, bij ministerieel besluit, waar door zonder meer het beginsel dat we de ene veroordeelde niet milder be handelen dan de andere op zijn minst lichtelijk wordt aangevreten. Iedere minister van justitie wordt uiter aard zodra hij zijn ambt aanvaard voor het inderdaad moeilijke probleem ge plaatst, waarin opvattingen van recht en menselijke gevoelens ingewikkeld met elkaar verweven zitten. Wat minister Van Agt nu volgens het A.N.P. hierbij haalt is wel heel cru. Hij betoogde dat hij het moeilijker had in deze kwestie dan zijn voorgangers omdat hij „een Ariër is wat mijn voor ganger niet was en ten tweede een heel jonge die de oorlog niet bewust heeft meegemaakt". Dit nu zijn zaken die men er beter maar helemaal buiten kan laten. Het al dan niet Ariër zijn was een zaak die volgens de nazi's van belang was, maar het is één van de dingen die we zeker onder deze term maar liever niet van hen moeten overnemen. Bovendien werpt de opmerking een insunerend licht op de beslissingen van Van Agts voorgangers, waarvan we toch zouden behoren aan te nemen-tot het tegendeel is bewezen-dat zij hun besluten niet namen op dit soort dubieuze gronden. Bovendien lijkt het weinig dienstig dat de minister een eventuele diskussie over de zaak niet inluidt met het aan voeren van argumenten als het al of niet jood zijn en het al of niet de oorlog meegemaakt hebben, die gewoon niet behoren mee te spelen. Zonder deze vertroebelende aspekten is de zaak al moreel moelijk genoeg. KANTMAN In verband met het in bedrijf stellen van een nieuwe vuilniswagen zal voor onder staande wegen een omzetting van het afhaalsehema huisvuilophaaldienst plaats vinden. In plaats van maandag en donderdag, zal het ledigen van vuilnisemmers nu geschieden op dinsdag en vrijdag. Dit alles zal maandag 4 oktober ingaan. Het betreft: Bosstraat - geheel, Herten laantje - geheel, Blieklaan - geheel, le Heeserlaantje - de nummers 1 2 3 5 7 15 24 46 48 en 58, 2e Heeserlaantje - de num mers 6 en 8, Insingerstraat - geheel, Veenzoom - de nummers 1 la 2a 8 9 en 11, Wieksloterweg W.Z. - de nummers 3a 19 23 25a 27 29 29a 31 33 37 37e 39 en 35a, Wieksloterweg O.Z. - de nummers 7 11 23 3133 35 37 38 41 59 63 69 73 87 en 91, Dorresteinweg - de nummers 68 68a 70 72 76 82 84 en 95. Zaterdag 2 oktober, 's avonds om 7 uur, zullen de katholieke bewoners van het Soesterveen voor het eerst gebruik gaan maken van de „Open Hof", het nieuwe kerkgebouw van de Geref. Gemeente en Ned. Herv. Kerk aan de Dalweg hoek Veenbesstraat. Het thema van deze dienst zal zijn: Gemeenschap en Individu. Het ligt in de be doeling om voortaan iedere zaterdagavond om 7 uur een Eucharistieviering te heb ben in de Open Hof. Het gebouw is daarvoor, voorlopig voor een jaar, gehuurd. Van de belangstelling zal het afhangen of daarmee doorgegaan zal kunnen worden. Als die groep te klein is, zou dat een financiële overbelasting voor Soest beteke nen en zou van een verdere huur moeten worden afgezien. Of er voldoende belangstelling zal zijn hangt natuurlijk weer af van de inhoud van de diensten die geboden zullen gaan worden. Om mee te helpen iets op te bouwen is een werkgroep Liturgie gevormd, waarin zitting hebben hebben de dames A. Dek ker, J. Borgman, A. Kooiman en A. Se- gers en verder de heer en mevrouw J. Peschar, de heer en mevrouw W. de Vreede, de heer en mevrouw H. de Groot en de heren J. de Leede en H. Scholten. Ook is er een werkgroep financiële zaken gevormd bestaande uit de heren v. d. Loo, v. d. Rijst, v. d. Laan en Borgman De wijk Soesterveen is ook vertegen woordigd in het Inter Parochieel Beraad, dat werd opgericht om de samenwerking tussen de verschillende wijken in Soest te bevorderen Met de leiding van het Soesterveen werd belast en daartoe door het Aartsbisdom aangesteld, pater H. van Maanen. Pater Van Maanen was tien jaar werkzaam in de Filippijnen, waarvan 5 jaar als direc teur van een Klein-Seminarie. Na deze tien jaar vroeg hij overplaatsing aan naar Nederland om zich, zoals hij zegt, te heroriënteren in eigen land. Hij behoort tot de verontrusten die zich afvraagt of het werk dat in de zgn. mis sielanden gebeurt, zoals het. nu wordt uitgevoerd, wel zinvol is. „Wordt in een oosters land, met een heel andere cul tuur, niet teveel de westerse kerk ge bracht, de kerk van Rome? Wordt daar bij de daar bestaande ontwikkeling niet over het hoofd gezien en is het „pakket" waarmede een missionaris wordt uitge zonden niet onvoldoende? Moet de op leiding niet heel anders worden, moet er niet meer aandacht besteed worden aan psychologie en antropologie?" zo vroeg hij zich af. Deze instelling heeft hem doen beslui ten niet meer terug te gaan en omdat pionierswerk hem wel ligt, vroeg hij om plaatsing in een nieuwbouw wijk. hij zich af. Sinds 1 mei is hij in Soest en woont Ha- verweerd 1. „Spreekuur" houden behoort niet tot zijn stijl, maar hij vindt het wel nuttig te vermelden, vooral ook omdat hij zeer ambulant is en toch wel moet pionieren, dat hij meestal thuis is 's mor gens vóór elf en 's avond tussen half zes en half acht. Telefonisch is hij bereik baar onder nummer 6290. Het is niet zijn bedoeling een eigen parochie te gaan vormen. Wel een eigen wijk met een eigen gezicht. Het is tegen deze achtergrond dat de pastores van de kerken Soest-Zuid, Soest en Soestdijk uitgenodigd zijn om voor te gaan in de diensten op de 2e, 3e en 4e zaterdag van de maand. Op de 3e zaterdag van de maand is een jongerendienst geplannend. Het koor en combo van de jongeren hebben al toege zegd hieraan hun medewerking te zullen verlenen. Tijdens de dienst is er steedl een kindercrèche.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1