Soest toen - Soest nu t ¥1 ZIEKENAUTO TELEFOON 5980 Vrijdag 22 oktober 1971 50e jaargang no. 21 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 Eindrapport van onderhandelingen over winkelsluiting GEEN MOED TOT INFLATIE- BESTRIJMNG Geslaagde ruilmiddag BURGEMEESTER BENTINCK WIL IN MEI A.S. AMBT NEERLEGGEN 1 mei komt einde aan zilveren ambtsperiode van geliefd burgervader Donderslag' Moeilijk besluit Zilveren ambtsjubileum 3-jarig meisje dodelijk verongelukt Het oog gericht op de Russische „veiligheid'* „Laat de Eng zoals ze is" V.V.V.-nieuws SOESTEK (ÏIOURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,50. Buiten Soest per kwartaal ƒ8, Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag De heer A. H. F. Smit, oud-voorzitter van de winkeliersvereniging Soest en erelid van de Winkeliersvereniging Wiso, heeft zijn bemidelingsonderhandelingen De politieke strijd in de Tweede Kamer over het begrotingsbeleid van de i*cge- ring is met een sisser afgelopen. We zijn er wat dit betreft nog wel niet, het be trof nu nog slechts de algemene be schouwingen en bij de behandeling van de diverse departementale begrotingen zal de regering verdere kritiek zeker niet bespaard worden, maar een goed alternatief kon ook de oppositie niet naar voren brengen. Ze kwam welis waar met een alternatieve begroting, waardoor zij meende 850 miljoen te kunnen vrijmaken voor minder bezui nigingen en andere taken dan de rege ring voor mogelijk hield, maar dat maakt dan maar weinig verschil uit en het is nog minder dan de 900 miljoen die de regering uit de uitgavenstijging overhield voor nieuwe taken. Bovendien werd die alternatieve ruimte van 850 miljoen nog verkregen door mede op de defensielasten 190 miljoen te bezuinigen. Dat is dan zoiets als de autorijder die maar afziet van zijn all-risk verzekering en het maar bij de W.A. laat; een iet wat onverantwoordelijke gedragslijn. Maar bezuinigen op defensie ligt in tij den van niet direct oorlogsgevaar altijd politiek gemakkelijk, zekr bij de Hollan ders. Dan maalt men er nog maar niet om wat straks de gevolgen kunnen zijn, gevolgen die men, net als de mogelijk heid van een auto-ongeluk, maar ver van zich afschuift. Intussen zit heel Nederland dan in spanning wat er met de lonen en de prijzen zal gebeuren. De rijksbegroting voor 1972 is misschien een poging om de inflatie enigzins te doen beperken, maar dan toch wel een zeer flauwe po ging. Deze regering heeft, gebonden als zij ook enigermate was aan de verkiezingspro gramma's vau de deelnemende partijen, niet de moed gehad om werkelijk ste vig in te grijpen in de uitgaven. Uitga ven die alleen al door de algemene sa larismaatregelen en de te verwachten prijsstijgingen het komend jaar met 4,2 miljard zullen stijgen. Voor die miljar den kopen we dus niets nieuws, ze gaan gewoonweg aan hogere kosten voor wat we al moeten doen. Ze werken dan ook mee om de inflatie in stand te houden, want er wordt niets méér door geprodu ceerd. Dat feit blijft het angstige in onze eco nomische situatie. Er zijn weliswaar fraaie plannen, ook van de vakbonden, om de bestedingsmogelijkheden van de loontrekkenden niet méér te doen stij gen dan de toename van de produktivi- teit. Maar feitelijk dringen we daarmee de inflatie niet. terug, handhaven deze op z'n best op het huidige peil, want al enige jaren lang zijn de loonstijgingen ver uitgegaan boven de stijging van de produktiviteit. Tot het begin van de zestiger jaren heb ben we het volgehouden die faktoren min of meer met elkaar in evenwicht te doen blijven, daarna zijn de eisen zo opgeschroefd, met het idee van meer gelijktrekking van de inkomens, dat de kosten tot een versnelde inflatie heb ben geleid. Als we konsekwent de infla tiespiraal wilden terugdraaien, zouden we voor het komende jaar feitelijk een reële verbetering van de lonen achter wege moeten laten, hoogstens de stij ging van de kosten van het levensonder houd in de nieuwe c.a.o.'s moeten dis conteren. Bij de hogere inkomensgroe pen, evenals bij dc ministers, zijn er groeperingen die hiertoe bereid zouden zijn. Maar voor de vakbondleiders is dat na tuurlijk een weinig aanlokkelijke zaak om te verkopen aan hun achterban, bang als ze ook zijn dat hun leden zich dan zullen laten meeslepen door com munistisch getinte agiatoren, als Fré Meis. die gaan vechten om toch zoge naamde verbetering van de lonen te verkrijgen, wat de latere gevolgen ook mogen zijn. Zouden we eens een a twee jaar van alle inkomensverbeteringen afzien, ie dereen, dan- kwamen we tenminste uit die ellendige inflatiespiraal, dan zouden we de stijgende werkloosheid kunnen keren, Nederlands konkurrentie-positie weer op een gemakkelijker peil brengen Maar de meesten zien nog niet dat de nood reeds hoog gestegen is, die moe ten eerst de werkloosheid zelf ondervin den of in hun [naaste omgeving zien, eer ij beseffen dat er een noodsituatie aan le hand is. Vat er thans ten aanzien van de loon- erbeteringen werd gepubliceerd kunnen c alleen nog maar zeggen dat er hoog- ens wat lapwerk wordt verricht, maar it men het kwaad niet. werkelijk durft n te pakken. Men blijft maar van de n<d in de tand leven, morgen zien we •l weer. wie dan leeft wie dan zorgt, met die huidige mentaliteit zullen flat dan ook inderdaad ondervinden. Igend jaar het 'jaar daarop zal on economische situatie er nog slechter ,jen dan vandaag, het aantal werk en zijn gestegen, degenen die van een n vast inkomen moeten leven nog .r gediscrimineerd en armer zijn. ir de wijsheid om dit te voorkomen rt. geer politieke winst op. En zo men dat. belangrijker acht dan het meen welzijn zal de inflatie zich nog t zetten. om enige klaarheid te brengen in de winkelsluitingschaos in Soest, afgesloten. Precies twintig avonden heeft hij be steed aan gesprekken met de diverse branches of branchevertegenwoordigers en het resultaat hiervan heeft hij neer gelegd in een rapport dat hij op 20 ok tober heeft uitgebracht. De kortste be spreking duurde ongeveer 30 minuten, de langste vroeg twee avonden. In enke le branches was geen vergelijk mogelijk. De heer Smit nam deze taak op zich na een bewogen vergadering van de leden van de winkeliersvereniging eind Au gustus, die resulteerde in een stemming met als uitslag een meerderheidsbeslis sing voor de woensdagsluiting. Reeds direct na de vergadering bleek dat niet iedereen daarmee gelukkig was en enkele dagen later kwam een groep winkeliers bijeen die zich niet wilde neerleggen bij het genomen besluit. De chaos was daarmee kompleet en van beide zijden, zowel vóór- als tegenstem mers werd een beroep gedaan op de heer Smit in deze onoverzichtelijke situ atie te willen bemiddelen. De onderhandelingen verliepen moei zaam, maar de heer Smit zegt in zijn rapport zeer erkentelijk te zijn voor het begrip dat door een groot aantal winke liers werd opgebracht. Hoewel uniformiteit niet bereikt is, is er wei meer duidelijkheid voor het pu bliek gekomen. De (grote) meerderheids standpunten per branche hebben hier aan medegewerkt. Hieronder volgt het schema van sluitin gen dat met ingang van 6 november (de ze datum is afhankelijk van de beslis sing van de raad) door de winkeliers zal worden aangehouden. .Nadrukkelijk moeten wij er de aan dacht op vestigen", aldus het rapport, „dat in enkele groepen een kleine min derheid een afwijkend standpunt kan aanhouden". De vervroegde sluiting op zaterdagmid dag 5 uur heeft algemene instemming verkregen. Ook hier zullen echter di verse zaken, met name in de levens- midelenbranches, een nog vroegere slui ting invoeren. Voor een tweetal branches, m.n. de dro gisterijen en de supermarkten, is de goedkeuring door de gemeenteraad be palend. Mocht deze afwijzend beslissen op het daartoe ingediende verzoek, dan zal de oude sluitingsregeling van toe passing blijven. SLUITINGSSCHEMA Maandagmorgen; Levensmiddelen permarkten) met name: Albert Heyn, Simon de Wit, Kerver, Vivo (Dalweg), Vreman, v. d. Laan en Verkade. Gehele maandag: Behang en verf, dro gisten, elektronische zaken en grammo foonplaten, horloges-ju weiiers, huishou delijke artikelen, meubelen, naaimachi nes, optiek, radio, t.v., afsp. app., schoe nen voor zover het de winkeliers op Soest-Zuid betreft, speelgoed, sportarti kelen. mode-textielzaken en woning textiel. Gehele woensdag: Zaadhandel, Ijzerwa ren, Doe het Zelf, Viszaken, Rijwielhan del en schoenenzaken voor zover het de op Soestdijk gevestigde zaken betreft. Woensdagmiddag: Rookartikelen, groen ten en fruit, brood en banket, zuivel, le vensmiddelen (kruideniers), slagers en bloemisten. De heer Smit besluit zijn rapport met de opmerking dat circa 75 bedrijven uit de non-foodsector op maandag gaan sluiten, terwijl er onder de woensdagsluiters toch een tendens aanwezig is om in de toekomst naar de maandag over te stap pen. Samenvattend is het toch jammer te moeten constateren, dat het sluitings schema alsnog vier onderscheiden slui tingstijden bevat en dat dat niet was te rug te brengen tot hooguit twee. De woorden, die de voorzitter van de winkeliersvereniging Wiso tijdens de dinsdag j.1. gehouden ledenvergadering sprak, krijgen in dit verband wel een extra dimensie: „Is het koopklimaat in Soest met dit schema werkelijk gediend". Spoedig zal duidelijk worden welke „buitenbeentjes" zich, om welke gefun geerde reden dan ook, individualistisch blijven opstellen. Zaterdag 16 oktober j.1. organiseerde de Postzegelvereniging „Eemland" in het gebouw „De Rank" haar halfjaarlijkse ruilmiddag. Ruim 150 verzamelaars, deels afkomstig uit verafgelegen plaat sen in ons land, waren te gast in Soest. In een zeer ongedwongen sfeer, die ken merkend is voor de Eemland-ruilmid- dagen, werd druk geruild en gehandeld. Verheugend is, dat veel jongeren van de jeugdclub aanwezig waren en dan zeker niet alleen als kijkers. Onze Soester postzegelvereniging heeft met dit geslaagd initatief niet alleen haar leden maar ook velen buiten Soest een goede dienst bewezen. Nadere informaties over de Postzegel vereniging „Eemland" worden gaarne verstrekt door de sekretaresse, mej. C. M. de Bruin, Kastanjelaan 11 te Soest, (Su- telefoon 2032. Aan het eind van een ongekend lang durende raadsvergadering maakte burge meester Mr. S. P. Baron Bentinck bekend dat lijj Hare Majesteit de Koningin verzocht heeft hem met ingang van 15 mei 1972 ontslag te willen verlenen als burgemeester van Soest. Deze mededeling, die als een bom insloeg, bracht duidelijk enige verslagenheid te weeg. Kruispunt Korte Brinktveg - F. C. Kuyperstraat - Stadhouderslaan vjjftig jaar geleden 'Stff&t1 Dezelfde plaats nu Mevrouw P. J. Oranje-Entink sprak van een donderslag bij heldere hemel. „De slag komt aan", zei ze, „maar wij zullen uw besluit moeten respecteren". Mevrouw Oranje, die zeer spontaan rea geerde, zei te verwachten, dat er andere reacties zullen komen dan de hare. „Ik ben ervan overtuigd, dat u bij het be sluit dat u genomen hebt, niet alleen aan u zelf gedacht hebt, maar dat u ze ker het gemeentebelang, de gemeente die u zeker lief geworden is, voor ogen gehad zult hebben en ik hoop dat u nog heel lang hele goede herinneringen zult houden aan de tijd dat u hier burge meester was. Ik hoop dat ik later nog eens de gevoelens onder woorden mag brengen die mij nu bekampen". In z(jn dankwoord op deze spontane toe spraak zei de burgemeester dat aan zo'n besluit vele overwegingen ten grondslag liggen en dat het zeer wel overwogen was gebeurd. „Ik kan u wel zeggen, dat bij al die overwegingen veel motieven gelden en dat de samenwerking met col lege en raad dit besluit alleen maar moeilijk hebben gemaakt". Mr. S. P. Baron Bentinck (62) werd in 1909 in Princenhage geboren. Na zijn rechtenstudie werd hij in 1937 benoemd tot ambtenaar op de provinciale griffie te Arnhem. In 1939 volgde zijn benoe ming tot burgemeester van Abcoude en Baambrugge en in 1946 tot burgemees ter van Soest. Op 1 december a.s. is het precies 25 jaar geleden dat hij naar Soest kwam. Onder zijn leiding is Soest uitgegroeid tot een plaats met circa 38.000 inwoners. Burgemeester Bentinck is officier in de Orde van Oranje Nassau. Een bijzonder tragisch ongeluk heeft dinsdagmorgen het leven gekost aan het 3-jarige meisje A. J. Lam. Op het erf van haar ouderlijke woning aan de Birkstraat 125a werd zij overre den door een vrachtauto bestuurd door de 23-jarige chauffeur A. v. d. B. uit Leusden. Van de B. had in een loods goederen geladen, reed naar buiten en vervol gens achteruit om naast de loods liggen de balen mee te nemen. Hij heeft daarbij het driejarige slachtoffertje, dat met een tractortje aan het spelen was, niet op gemerkt. Het kind kwam onder het rechter achterwiel van de wagen. Zij werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis de Lichtenberg in Amersfoort vervoerd, waar zij bij aankomst bleek te zijn overleden. Niet alleen voor het verboden Ierse leger I.R.A. is het een klap dat op Schiphol 116 kisten met wapens werden gevangen. Ook de Tsjechoslowaakse regering staat te kijk als leverancier van wapens voor het bevorderen van rebellie. Dat is geen nieuwe rol van Praag: me nige revolutie in Afrika en Azië en trouwens ook indertijd Castro's bevrij dingsoorlog op Cuba heeft veel te dan ken aan de wapenfabrieken van Skoda. Maar het is uiteraard niet de fabrieks- leiding die dergelijke orders op eigen houtje aflevert aan wie met geld in de hand verschijnen wil bij de fabrieks- poort, de overheid moet wel degelijk we ten wat gebeurt. En in dit geval mogen we er wel bij denken dat de regering in Praag voorzichtigheidshalve wel inlich tingen inwint in Moskou of het doel van het wapengebruik wel waardig wordt geoordeeld. Dat was ditmaal dus wel het geval en we kunnen ons voorstellen dat de Engel sen daarover niet best te spreken zijn. Tenslotte is het de bedoeling van de I.R.A.-provisionals, de radikale vleugel van het gespleten ondergrondse leger, om desnoods met terreur de Britten te dwingen Ulster deel te laten worden. Ze zijn daarmee al druk bezig en de lijst van gesneuvelde Engelse militairen zowel als onschuldige burgers begint al aardig lang te worden. De Britten doen hun best het net niet tot een complete burgeroorlog te laten komen, meer zien ze voorlopig niet als reëel mogelijk. De Tsjechen, met achter hen de Russen, doen kennelijk hun best het wel tot een zo bloedig mogelijke burgeroorlog te la ten komen. Nu kunnen we sympathie hebben met het streven van de I.R.A. of niet, maar wat nu gebeurt is regelrecht het aan moedigen van gewapende opstandelingen in een ander land, waarmee nota bene vriendelijke betrekkingen worden onder houden. En waarmee ze bovendien zo graag, wordt gezegd, om een tafel willen gaan zitten om een Europees veilig heidsverdrag in elkaar te timmeren. Londen heeft waarschijnlijk nu wel zo zijn gedachten over wat de Russen onder veiligheid verstaan: eerst de massale spionagezaak, nu weer de wapenleveran ties. Onder die omstandigheden zal En geland niet voelen voor de veiligheids- konferentie en andere landen zullen eveneens kopschuw zijn geworden. Op Schiphol is zo voorlopig een mis schien wel dodelijke steek toegebracht aan Moskous lievelingsprojekt van een veiligheidskonferentie. We kunnen moeilijk aannemen dat da Ierse zaak dit de Russen waard was, want ook die terroristisch gezinde provi- sionals zijn door en door katholiek en verre van communistisch: ze willen wel één Ierland, maar zeker geen Ierst volksdemokratie naar Oosteuropees mo del. KANTMAN. Deze kreet hebben z.g. milieubescher mers geschreven op de muren, deuren, werktafel en boeken in de werkkeet, welke geplaats is op het terrein van de nieuwe gemeentelijke kwekerij aan de Molenstraat. Bovendien bevuilden zij de keet nog met fecaliën. Om binnen te komen werd een grote ruit ingegooid. De Terschellinger Stoombootmaat schappij stuurde ons een tweetal folders, voorzien van foto's, tekeningetjes en een plattegrond van het eiland eri een aar dige begeleidende tekst. Daar het folder materiaal van Terschelling moeilijk te krijgen was, niet alleen deze afgelopen zomer, doch ook de zomers van voor heen, zijn we de Terschellinger Stoom bootmaatschappij echt dankbaar voor deze toezending. Het „nee"-verkopen is voor een V.V.V. nooit een plezierige zaak en met de gegevens over Terschelling was er geen andere keus. Gelukkig dus, dat we, al is het laat in de tijd, U toch nog iets kunnen aanbieden. Ook de dienstregeling van de boot vindt U ver meld en alles wat U moet doen, wan neer U met een fiets, brommer of auto de Waddenzee wilt oversteken. Het duurt niet lang meer of de maand oktober ligt ook al weer achter ons. Mo gen wij U nog even herinneren aan het jaarlijks terugkerend evenement op 31 oktober „Met mes en schaar naar Linnaeushof". Op die dag mogen de bezoekers tussen 15.00 en 17.00 uur alle nog bloeiende dahlia's en rozen afsnijden en mee naar huis nemen. De prachtige dahliatuin van de Lin naeushof hoeven we nauwelijks aan te prijzen, maar dat U uw eigen boeket zult mogen samenstellen zo maar voor niks, noudat is wel een tochtje naar Ben- nebroek waard! Men vraagt ons wel eens: waar is het circus van Toni Boltini naar toegereisd en waar kunnen we erheen? Niet altijd kunnen wij U daaromtrent inlichten, maar voor eind oktober zijn ons enkele plaatsen bekend. 27 oktober matinee- en avondvoorstelling in Apeldoorn, 28 oktober in Ede, 29, 30 en 31 oktober in Nijmegen. Interesseert U honderd jaar fotogra fie, te weten vanaf 1839-1939, gaat U dan naar het Cultureel Streekcentrum „Ag- nietenhof" te Tiel. Tot en met 31 oktober is de tentoonstel ling gratis te bezichtigen van maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur. En verder... trekt U er, zolang het nog redelijk weer is, fijn op uit. U kunt wandelen en auto rijden goed kombineren aan de hand van de bekende A.N.W.B.-toeristische routes. Steeds bij ons voorradig.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1