Soest toen Soest nu ZIEKENAUTO TELEFOON 5980 Noorderweg 23 Vrijdag 24 september 1971 50e jaargang no. 13 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 Het oog gericht op Brandt en Brezjnew Meer politieagenten V redes week 1971: „Vrede met allé geweld?" Grootse plannen bij Nederlandse Bond van Gepensioneerden DAG WELVAARTSSTAAT Muziek maken met kleuters PRINS J0HAN FRIS0 3 JAAR Geen spreekuur Nationaal springconcours in Soest SOESTER(()OURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,50. Buiten Soest per kwartaal ƒ8,— Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Brandt en Brezjnew, de topmannen van west-Duitsland en de Sowjet-Unie, heb ben op de krirt hartelijk en vooral langdurig onder vier ogen gekonfereerd. Een duidelijke demonstratie dat de bondskanselier aardig is geslaagd in zijn opzet om de in de koude oorlog be vroren betrekkingen tussen zijn land en Oost-Europa te ontdooien. Die opzet werd aanvankelijk allerwe gen toegejuicht, immers, wat voor be lang had iemand bij de halve-haatsfeer tussen Bonn en de Oosteuropese hoofd steden. Maar nu daarvan geen sprake meer is rijzen alom gevoelens van on behagen. Het somberst is de vraag of er mis schien een nieuw Rapallo in de maak is, een herinnering aan de jaren twin tig toen plotseling Duitsland en Sow- jet-Rusland elkaar in de armen sloten. Brandt heeft na terugkeer al zijn best gedaan om dit soort ideeën in de kiem te smoren. Iets in die geest lijkt trou wens ook wel zeer onwaarschijnlijk. Wat Brandt heeft gedaan is illusies overboord gooien waarmee zo lang in west-Duitsland een onwerkelijke poli tiek is bedreven. Hij maakte een eind aan het gepraat over de „Russische be zettingszone", hij maakte een eind aan het dogma dat Bonn en alleen Bonn de opvolger in rechte was van het vernie tigde Hitler-Duitsland. Daarentegen stelt hij vast dat de Russen een Duitse zeker niet door te doen alsof hij eigen- Demokratische Republiek hebben ge sticht die niet gauw zal verdwijnen, en lijk niet bestaat. De Russen van hun kant doen hetzelf de, wat vooral de Oost-Duitsers niet aangenaam stemt. Brezjnew weet goed dat het van harde D-marken bulkende west-Duitsland de krachtigste staat van Europa is en dat je niet langs Bonn heen kunt als er Europese zaken be sproken moeten worden, en dus praat hij met Brandt, en wel voor hij naar Parijs gaat of naar Londen. De Fransen vooral die onder de Gaulle zelf in hun illusies leefden dat Parijs de politieke spil van Europa zou zijn moe ten zich wel teleurgesteld voelen. Ze vergeten dan dat Parijs zijn invloed, behalve aan de Gaulles magnetisme, vooral aan dankte aan het feit dat het Duitsland van Adenauer zich in een po sitie had gemanoeuvreerd dat het haast niet met Moskou kon spreken. De Duitsers zijn realistischer geworden, de Russen zijn het over het algemeen altijd geweest en de Fransen zullen d« werkelijkheid ook moeten aanvaarden. Dat betekent dat ze ook zullen moeten aanvaarden dat in Bonn mannen gaan werken die de machtsfaktor, die d« bondsrepubliek is, ook zullen gebrui ken, zeker ter behartiging van eigen belangen. Niet noodzakelijkerwijs tegen die van andere Westeuropese landen in, maat voor de Amerikanen, Fransen en En gelsen vooral zal het even wennen zijn dat de West-Duitsers zich 26 jaar na d« nederlaag dezelfde politieke bewegings vrijheid hebben verworven en die ook gebruiken. KANTMAN Op 1 oktober a.s. wordt het politiecorps in Soest uitgebreid met 3 agenten, waar door de sterkte van het corps op 52 man komt. De benoemde agenten zijn C. van Stam, P. Coenen en F. Peters. Allen zijn leerling van de politieschool in Leusden. Over enige tijd zal verdere uitbreiding van het corps plaats hebben tot 59 man. In deze week wordt onder auspiciën van de Raad van Kerken in Soest en met medewerking van de Wereldwinkel de Dekenaktie gehouden. Dekens voor An gola, waar al 10 jaar een oorlog woedt, die de bevolking uit hun dorpen drijft. Dan begint een zwervend bestaan, want uit angst voor bombardementen durft men geen huizen meer te bouwen en zo verblijft men, zonder middelen van be staan in de open lucht. In dit gebied zijn de nachten koud en omdat er geen dekens zijn, lopen de toch al verzwakte mensen door de koude al lerlei ziekten op. Het zijn de kinderen, die er het eerst bezwijken. Ze moeten geholpen worden. Op zaterdag 25 september wordt de de kenaktie in Soest gevoerd van 10 tot 17 uur. U kunt dan de dekens, die u wilt afstaan aan hen die niets meer bezitten, óf bren gen óf laten halen. De adressen waar u uw dekens kunt be zorgen zijn: 1. „Open Hoff, hoek Dalweg-Veenbes- straat. 2. Mevr. Elly de Groot, Veldweg 14. 3. Midden wij kgebouw, Pieter de Hoogh- laan 4. Artishock, Steenhoffstraat.. 5. Fam. Siegel, Kolonieweg 9. 6. Braamhage. Inspecteur Schreuderlaan. Indien u niet in de gelegenheid bent een deken te brengen, belt u dan tel. 4255 (Nw. Mariënburg) en uw deken wordt gehaald. Heeft, u geen deken te geven, dan kunt u geld geven voor de aankoop van nieuwe dekens. Dit geld kan ook bij de bovenstaande adressen worden afge geven of via tel. 4255 gehaald worden. Rechtstreeks gireren is ook mogelijk naar gironummer 1884800 t.n.v. Mondlane Stichting, Amsterdam, onder vermelding van Dekenaktie. Op uw aller medewer king wordt gerekend, want die dekens moeten er komen. We willen u nog wij zen op de tv programma's die de aktie steunen: VARA-Acher het Nieuws, maan dag 20 september. Ikor, woensdag 22 september. VPRO, donderdag 23 september. De afdeling Soest van de Nederlandse Bond van Gepensioneerden, die met een gering aantal leden, dinsdagmiddag in een buitengewone ledenvergadering bij een was in het verenigingsgebouw, heeft een nieuw bestuur. De w.n. voorzitter, de heer H. Jacobs, gaf enige toelichting. In april 1.1. werd de heer J. H. de Jong tot voorzitter be noemd en de heer Jacobs werd penning meester. Wegens familie-omstandigheden zag de heer De Jong zich genoodzaakt voor zijn functie te bedanken. De andere bestuursleden verzochten de heer Jacobs het voorzitterschap tijdelijk waar te ne men, terwijl de heer Knobelsdorff het penningmeesterschap tijdelijk voor zijn rekening nam. In verband hiermee stelde de heer Ja cobs voor, eerst over te gaan tot het De miljoenennota toont een uiterst somber beeld van Nederland's finan ciële positie. De vorige regering heeft blijkbaar niet zo'n goed oog gehad op de stijging van salaris- en andere kos ten. Ze is bezweken voor druk, heeft jan en alleman te vriend willen houden, de gevolgen te optimistisch berekend, eigenlijk ook weer uit politieke over wegingen, kortom is in vooruitzien te kort geschoten. Het gevolg: een tekort van 3,7 miljard op de begroting voor 1971. Waarvoor dus in die begroting geen dekking is voorzien en waarvoor nu het nieuwe kabinet de dekking mag zoeken. Maar de ontwikkeling moet voortgaan en ondanks bezuinigingen en belas tingverhogingen zal het becijferde te kort op de begroting voor het komend jaar toch nog flink wat hoger uitvallen dan in voorgaande jaren het geval was, inplaats van circa 2,5 nu 3,7 miljard. Dat tekort moet door verschillende maatregelen Worden weggewerkt. Ieder huishoudelijk denkend mens zegt dan: „dan moet je de tering naar de nering zetten en dus bezuinigen". Dat is in een staatshuishouding gemak kelijker gezegd dan gedaan, want er zijn intussen zoveel verplichtingen aan gegaan. vaak wettelijk vastgelegd, dat de direkt mogelijke bezuinigingen niet zo erg veel soulaas kunnen brengen. Dat blijkt ook wel uit het feit dat de regering zo'n 2,5 miljard in totaal wil gaan lenen. Rente en aflossing van die leningen zijn dus voor wie na ons ko men. Hetgeen niet zo onredelijk is, ook die profiteren, misschien, nog van hetgeen thans tot stand wordt gebracht. En verder dan belastingverhogingen. Verhoging van de wiebeltax - bedoeld om de door de inflatie ontstane oneer lijke verdeling in de loon- en inkom stenbelasting wat te verbeteren - van 3 tot 5 procent. Verhoging van b.t.w.- tarief varv 4°/o naar dat van 14°/o voor het levensonderhoud noodzakelijke goe deren. Hogere accijns op benzine en op frisdranken, verhoging elektriciteitsta rieven en meer betalen voor diensten van de overheid. Nu kunnen we treuren en boos zijn en nog wat andere maatregelen voorstellen, maar de tekorten zijn er, ze moeten worden weggewerkt en er moeten dus veren worden gelaten. De kwestie is, we wilden en willen te veel ineens. We willen alles perfekt hebben en dat alles wordt bovendien steeds omvangrijker. We menen dat we door meer perfektie de mensen geluk kiger maken. Maar inmiddels schelden de jongeren onze maatschappij voor rot uit en inplaats van dat tegen te spre ken en tegen te gaan, willen we nóg perfektionistischer optreden, nóg meer doen, menend dat het aan ons ligt als er ontevredenen kunnen zijn, die we dan met nog meer kostbare voorzieningen maar zoet moeten houden. Hetgeen nimmer zal gelukken. Zoals de regering steeds sterker gekon- fronteerd wordt met het probleem van de stijgende lonen, zo is dat ook in het bedrijfsleven. Het gaat slecht met onze economie, zoals ook de betalingsbalans laat zien, die de slechtste is in de E.E.G. De winstbelastingen zullen dan ook minder gaan opbrengen dan vorig jaar. Bijna dagelijks horen we van afvloei ing van personeel door minder werk gelegenheid, door fusies en door slui tingen van bedrijven. Het werkloosheid cijfer klimt langzaam omhoog. Maar in tussen willen we wel weer gauw bete re woon- en sociale voorzieningen gaan treffen voor de gastarbeiders, hetzij te betalen door het rijk, hetzij door de be drijven. We zijn maar geïndoctrineerd met de gedachte te leven in een welvaarts staat, waarom we menen dat alles wat maar enigzins wenselijk lijkt ook be taald kan worden. Al wie daarop hamert kijkt niet voor uit, denkt niet aan mogelijke gevolgen, neen, nu moet het verwezenlijkt wor den. En omdat we daar al jaren mee bezig zijn, komen we langzamerhand dan toch in de knoop, verwekken we fianciele tekorten en worden dan nu gekonfronteerd met maatregelen die we helemaal niet leuk en haast onbegrij pelijk vinden. Het ging toch zo lekker. Steeds meer produktiê, steeds nog daar boven uitgaande hogere lonen, steeds groter nationaal inkomen. En helemaal niet beseffend dat dit een geinflatio- neerd „inkomen" is en er dus feitelijk minder mee gedaan kan worden dan het cijfer wel suggereert. De waarde van de gulden is momenteel niet zo best. Met onze economie is het ook niet zo best gesteld. We 7,u11en ons, maatschappelijk en per soonlijk moeten bekrimpen. Wat zal dat politiek moeilijk te verteren zijn! benoemen van een voorzitter. Daar er geen tegencandidaten waren, werd hij met algemene stemmen benoemd. Hij dankte voor het in hem gestelde ver trouwen en hij zal alles in het werk stel len om verbetering van de pensioenen te verkrijgen. Het Burgerlijk Pensioenfonds heeft 21 miljard in kas en dat is het geld dat door de pensioenbijdragen van de amb tenaren is verkregen. Spreker vindt zulks een treurige geschiedenis. Het bestuursvoorstel om tot nauwere samenwerking te komen met de afdelin gen Baarn, Amersfoort, Bilthoven en Zeist, werd aangenomen. Over het punt trapsgewijze pensioenen, zei de voorzitter, dat de pensioenenwet aanvechtbaar is, want de kortingen moeten er af. Deze korting was destijds 2 van ieder dienstjaar, maar het werd VU°/o. Onder minister Toxopeus werd het weer 2 en zo is het heden ten dage nog. „Ik wil wel een proefproces uitlokken, want ik ben niet bang voor de minister. Als de regering in 1975 een pensioen voor ieder een wil invoeren, is het met ons gedaan en kunnen er velen van ons gaan aan kloppen bij de Bijstandswet. Is het niet treurig? zo vraagt spreker. De regering is van plan de 21 miljard van de gepen sioneerden daarvoor te gebruiken. Deze wet is niet op gezonde basis geschoeid. Het bestuursvoorstel om de ziektekosten voor gepensioneerde ambtenaren te be palen op 50 van de vrijwillige zieken fondspremie tot aan de welvaartsgrens. werd aangenomen. Het bestuurslid de heer De Nie, gaf enige toelichting over het blad „De Kleine Wachter". Omdat het overeenkomt met het blad „De Wachttoren", heeft het be stuur gemeend, de naam te veranderen in ,,'t Zoeklicht", hetgeen betekent, licht te brengen en het zoeken naar betere pen sioenen. Met algemene stemmen besloot men tot de wijziging van de naam. Er werd een steunfonds in het leven geroe pen voor dit blad, omdat de kas niet al tijd toereikend is. Om het bestuur voltallig te maken, wer den mevrouw Pama-Van Asch en de heer H. A. Z. Knobelsdorff, als zodanig ge kozen. De heer M. de Regt, die twaalf jaar de voorzittershamer heeft gehanteerd, werd tot ere-voorzitter benoemd en ontving uit handen van de voorzitter een oorkonde, terwijl mevrouw De Regt een boeket werd werd aangeboden. De oud-penning meester, de heer Kuiken, (wegens ziekte niet aanwezig), werd tot ere-penning- meester benoemd. Tenslotte zette de voorzitter, de heer Jacobs, die als afgevaardigde van het bestuur de algemene vergadering heeft bijgewoond, op duidelijke wijze uiteen het door hem naar voren gebrachte tij dens die vergadering, over de pensioe nen. „De voorzitter nam mij zulks kwa lijk en wilde een klacht tegen mij in dienen. Ik heb hem geantwoord, dat zulks juist in mijn straatje lag en toen ik bijval kreeg van bijna alle afgevaardig den, trok hij zijn woorden in. Ik heb zelfs voorgesteld om in Den Haag een meting te houden om nog meer kracht bij te zetten, want wij moeten vooruit zien en niet bij de pakken neerzitten". „Ik ben helemaal muzikaal. En ik weet niet hoe ik dat moet aanpakken", is vaak de verzuchting van een groot aantal jon ge moeders met kleine kinderen. Volgens Marlies te Witt zouden deze ouders hun kleuters best muzikaal willen scholen, maar hoe doe je dat. Hoe beperkt is soms het repertoire dat vaak niet uit stijgt boven het „poesje mauw" en het „boze bolletje". Óp verzoek van verschillende ouders be gint Marlies te Witt (tel. 7733) nu een cursus op de woensdagmorgen in het Prins Johan Friso, de tweede zoon van prinses Beatrix, die morgen 3 jaar wordt. Artishock-gebouw voor moeders, oma's en waarom ook niet, voor vaders, die vrij hebben dan. Mevrouw te Witt, die zelf drie kleine kinderen heeft, leert de mogelijkheden aan om thuis muziek te maken met kleu ters. Zij leert eenvoudige muziekinstra- menten maken, zoals slag-, rammel- en melodie-instrumentjes. Zij breidt het kin derlied-repertoire uit en oefent met klappen, beweging en spel. Voor zover ze weet is deze cursus uniek. Je hoeft er niets voor te weten of iets van muziek te kennen. Een ieder kan meedoen. Deze cursus voor volwassenen sluit bij zonder goed aan bij de muziekcursus voor kleuters van 4 tot en met 6 jaar, die het vorig seizoen startte bij Arti shock. Ook voor deze cursus op donder dagmiddag is weer veel belangstelling en werd daarom uitgebreid met een zelfde groep op de maandagmiddag in de Kin derboerderij „De Vrije Teugel". Met deze kindertjes wil Marlies te Witt vanuit het praten tot zingen komen met ritme erbij. Niet vastgeplakt op een stoel maar al spelend en zingend bewegen en muziek maken met eenvoudige instru mentjes, op woord, maat en melodie. Vanuit het spelen kunnen ook de attri buten gemaakt worden: mutsen, sabeltjes, rammeldingetjes e.d. De wethouder mevrouw M. C. P. Wal- ter-Van der Togt brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij verhinderd is op donderdag 30 september a.s. haar ge- gebruikelijke spreekuur te houden. A.s. zondag wordt een nationaal spring concours verreden op het Ruitersport centrum aan de Bosstraat 37. Hiervoor hebben vele landelijke topruiters inge schreven. Op de deelnemerslijst staan de namen vermeld van o.a. Hans Brugman, Gerrit Maathuis, Albert Mol, J. Bouwman, Alb. de Bruin en P. Bakker. Verreden worden de „Van Zadelhoff"- wisselbeker, de „Pribor"-beker en de beker van het Ruitersportcentrum Soest. Het publiek heeft gratis toegang en wordt via een geluidsinstallatie op de hoogte gehouden van de stand van za ken. Ook bij slecht weer gaat het con cours door. De wedstrijden vangen aan om 9.30 uur. Banketbakkerij K. II. Haaremaker, aan de Van Weedestraat, vijftig jaar geleden. Nu Maison Verkley

Soester Courant | 1971 | | pagina 1