CHTING voor hm Praktisch en modieus gekleed in ribfluweel I ƒ1242, 215, iïs~| AKELAAR SAMEN TV-KIJKEN IS NIET DE BESTE MANIER OM HET HUWELIJK IN STAND TE HOUDEN dochters Oncler het juk van kindkerk en keuken WONING 1RN tel. 02154 5003 N| ÏTHEKEN NDS (2-pers. hoek- van ROTTERDAM een onderhouden en tot in de rzorgd •v., vrije tuin en flinke 1.: ruim entree, toilet met ïldertje, grote sfeervolle mer met fraaie schouw er tuinterras, modem in- uken met veel kastruim- ioende plaats voor div. open trap naar boven- met 3 gezellige slaap- n met balkon), goed ver- Ikamer met wastafel, 2e ring. Met inbegrip van cing, luxaflex etc. Koop- '0» k.k. Vrije vestiging aanvaarden. omgeving te SOEST een idingen, scholen, winkels gelegen zeer goed on- dubbele garage en aar- uin. im entree, ruime logeer age voor 2 auto's. Ie toilet grote bergkast, ige woon-eetkamer in xe modern ingerichte ken met extra kast- zuigkap etc. 2e verd.: 3 badkamer, 2e toilet. In :dig te aanvaarden. Met n gedeeltelijke vloerba- n gedeeltelijke vloerbe- Efering etc. 32.500,— k.k. ELAARS Een huwelijk loopt minder kans op de kUppen te lopen naarmate de vrije ttjd meer thuis wordt doorgebracht. Dit is de eerste conclusie die de Hon gaarse socioloog prof. Karoly Varga trekt uit merkwaardige gegevens, die werden vervaardigd door het Euro pese coördinatiecentrum voor onder zoek en documentatie ten behoeve van de sociale wetenschappen. Deze in We nen met Unesco-steun werkende instel ling liet computers in verschillende landen gegevens verwerken, die waren verzameld door 30.000 mensen in elf verschillende landen minuut voor mi nuut te laten beschrijven hoe ze hun dag doorbrachten. Die landen waren: België, Bulga rije, Frankrijk, Hongarije, Joegosla vië, Oost-Duitsland, Peru, Polen, Tsje- choslowakije, West-Duitsland en de Verenigde Staten. Ook in Moskou ver werkte een computer zijn portie van 150.000 kaarten, maar over de Sov jet-Unie komen geen gegevens voor in prof. Vanga's artikel. Heeft Moskou ge weigerd de gegevens uit te leveren? We weten het niet, maar iets derge lijks zal er wel aan de hand geweest zijn. OPVALLEND Het viel prof. Varga in de eerste plaats op, dat In de Westduitse stad Osnabrück de mannen gemiddeld 4,3 uur van hun vrije tijd per week met hun vrouwen doorbrachten, en in de Hongaarse stad Gyor maar de helft. Hij vermoedde dat dit verschil ver band hield met andere factoren die de stabiliteit of onstabiliteit van een hu welijk beïnvloeden. Bevestiging voor zijn eerste stelling (dat een huwelijk minder kans loopt te mislukken naar mate de vrije tijd thuis wordt doorge bracht) vond prof. Varga in sociolo gische werken, die melden dat .klach ten van vrouwen zeer vaak inhouden, dat hun echtgenoot te weinig tijd bin nen het gezin doorbrengt". Een grief die uiteraard verband kan houden met een voorname reden tot breuk van een huwelijk: affaires met andere vrouwen. Van de elf landen waarover Varga gegevens publiceert, hebben de drie met de meeste vrije uren thuis ook het geringste percentage echtscheidin gen. Het zijn: Joegoslavië, Peru en Eelgië. De drie landen waar de man zijn vrije urén het minst bij zijn vrouw doorbrengt, laten de hoogste percentages echtscheidingen zien: West-Duitsland, de Ver. Staten en Hon garije. WAT IS „VRIJE TIJD?" Onder „vrije tijd" werd verstaan el ke activiteit die geen werk was, dus: gesprekken voeren, gasten ontvangen, zomaar niets doen. Maar uitdrukkelijk niet bijvoorbeeld: lezen om eigen ken nis te verrijken. Uit de statistieken maakt prof. Varga op, dat „de in zijn krant begraven echtgenoot" net zo min een steunpilaar is voor een geluk kig en stand houdend huwelijk, als het echtpaar dat aan de tv zit gekluisterd. Wel blijkt dat het „praten van man en vrouw met elkaar" een goede in vloed heeft op het huwelijk. Zulke gesprekken na het werk -zijn zeer be langrijk om echtparen verenigd te hou den: „de man vertelt wat hij nu weer van zijn baas heeft moeten slikken en de vrouw doet uit de doeken wat ze met kennissen of buren heeft meege maakt". Samen uiten ze hun veront waardiging, samen zijn ze het roerend eens. Door deze gesprekken stemmen ze vaak zonder het te merken hun persoonlijke opvattingen van goed en kwaad op elkaar af, aldus prof. Varga. Zulke gesprekken stellen man en vrouw in staat van die stukken van hun leven, waarvan de ander (door afwezigheid) geen getuige is, toch tot een gemeenschappelijke zaak te ma ken. In België, beide Duitslanden, Po len en de Verenigde Staten treft prof. Varga 'n zo'n groot verband aan tussen dergelijke gesprekken en een laag echtscheidingspercentage, dat dit niet meer als „toevallig" kan worden ge zien. Industrialisering betekent doorgaans dat de man meer vrije tijd heeft maar die hoeft hij ndet met zijn gezin door te brengen. In feite blijkt, da-t Juist in geïndustrialiseerde landen de echtgenoten relatief minder tijd door brengen aan de huiselijke haard. GEZINSSTRUCTUREN Een andere factor die van invloed Is op echtscheidingspercentages ziet dr. Varga in de overgang van de autoritai re, patriarchale gezinsstructuur, waar bij de echtgenoot de „baas" is en bo ven alle andere gezinsleden staat, maar een „egalitaire stijl", waarin man en vrouw gelijke rechten hebben binnen het gezin, een overgang die wel typisch is voor geïndustrialiseerde landen. Karakteristiek in die egalitai re gezinnen is, dat man en vrouw meer tijd doorbrengen in eikaars ge zeischap dan binnen het verband van de gehele familie. De patriarchale ge zinnen zijn op het gezin zelf georiën teerd; de egalitaire meer op de part ner. Het is prettiger te leven in een egali tair huwelijk dan in een autoritair, zegt dr. Varga. Maar waar het gezin hoofdzaak is (patriarchale structuur) komen minder echtscheidingen voor. Volgens dr. Varga is meestal niet h®t huwelijksgeluk de aantrekkingskracht om samen te blijven, maar veel meer de van buiten opgelegde dwang. Een algemeen verschijnsel blijkt t« zijn dat huwelijken minder makkelijk schipbreuk lijden wanneer gebroken wordt met de vrienden, die de partner vóór het huwelijk had. Met name wordt een gering echtscheidingspercen tage vastgesteld in die gemeens 'hap pen, waar de vrouw bij haar huwelijk zich geheel en al losmaakt van haar vroeger milieu, alweer een conclusi# uit de statistieken. problemen De rol van de sociale en econo mische problemen stelt prof. Varga voorlopig nog voor problemen Hij wijst erop dat van de onderzochte lan den er zes communistische zijn en vijf kapitalistisch. Wel is het echtschei dingspercentage in de Oosteuropese staten hoger dan in West-Europa, maar in de Verenigde Staten is het 't allerhoogst. Daarom valt op dit punt eigenlijk weinig zinnigs te zeggen, al dus Varga. Wel zal naar mijn mening „het verband tussen echtscheiding en sociale staatsstructuur, (een onbeant woorde vraag), onderwerp zijn van nog veelomvattender, moeilijker en ook hoogst interessante nieuwe onder zoeken in deze richting. Ondanks veranderende en moderne begrippen zullen vele ouders voor hun dochters toch nog wel het ideaal voor ogen hebben wan een gelukkig gezin met een gezellig stel kinderen. En daar ze zo graag hun meisjes gelukkig wil len zienzullen ze geneigd zijn de op voeding en de opleiding in die richting te zoeken. Menigmaal wordt dan ook voor een meisje wat bredere ontwikke ling eigenlijk overbodig gevonden want zij is immers toch bestemd om te trouwen! Maar! Als we eens goed om ons heen kijken, komt het dan niet vaak genoeg voor dat we ons met ver bazing afvragen: dat zij toch nooit ge trouwd is?" Ze was toch zo'n snoezig meisje, lief voor iedereen, flink en ver standig en toch helemaal niet onknap! Neen, we weten het nooit zeker en als ouders zijn we zelfs nog meer geneigd ons te veel illusies te maken. Menig huwelijk blijft ook kinderloos. Ook dit weten we nooit vooruit en met een huishouding voor twee mensen zijn we tegenwoordig wel snel klaar. Is het dan niet gelukkig als een vrouw wat meer ontplooiings mogelijkheden heeft om haar leven te vullen op een voldoening schenkende manier dan louter aan dacht voor het uiterlijk en vertier van het eigen persoontje in de lange lege uren van de dag? Hoe minder ze ge leerd heeft, hoe moeilijker ze een keu ze naar haar eigen aard kan maken om zich op een of andere wijze nuttig te maken en op die manier meer inhoud aan haar bestaan te geven. Juist naar mate de keuze groter is zal ze gemak kelijker iets vinden dat haar gelegen heid geeft toch haar aandeel te leveren in het scheppen van een gezellig thuis voor beide echtgenoten. Dikivijls ook zien we hoezeer een vrouw haar man tot steun kan zijn, door bv. bij de boek houding of in de zaak te helpen als on ze dochter toevallig tegen een winke lier aanloopt", of op andere wijze. En tenslotte, hoe hulpeloos zien we niet vaak oudere en jongere weduwen in de wereld staanwie hun man plot seling ontvalt, iets wat van de ene dag op de andere kan gebeuren en ook in derdaad gebeurt. Hoe menigmaal we ten ze van toeten noch blazen, zelfs als het om de eenvoudigste zaken als het verzenden van een girotje of het in vullen van het belastingbiljet gaat. Een fijn gezin mag rustig ons ideaal blij ven maar we moeten ons wel beseffen dat we het leven niet naar eigen tmaak kunnen knippen. JETTY. boven: Katoenen ribfluweel is de sterke en praktische mode voor deze winter. Het ribfluweel is verkrijgbaar in vele modekleuren, en ribvariaties van sierlijk smal tot extra breed. rechter foto: Ribfluweel is de kleding bij uitsték voor kinderen. Het is sterk, goed wasbaar, warm en verkrijgbaar in allerlei aantrekkelijke kleuren. Deze Schiesser- modellen laten duidelijk zien dat katoen ook in de winter de ideale dracht voor kin deren is. Wat verleden jaar al werd voorspeld is nu een feit geworden: katoenfluweel is le dernier cri. Niet alleen gaan alle kinderen door de knieën voor deze soepelzachte fluwelen stof, óók bij de modebewuste opgroeiende jongeren is ze favo riet. Katoenfluweel is in feite niets nieuws, want reeds in de jonge tijd van onze ouders werd bet (voornamelijk) voor werk- en beroepskleding gebruikt, ook al kwamen die kledingstukken toen nog niet in aantrekkelijke kleuren op de markt. Denkt u maar eens aan de zögenaamde „manchester-broeken". Het enige bezwaar van deze werkbroeken was, dat ze er wat valig-bruin uitzagen en óók door straatmakers werden ge dragen. Door de slijt weerstand van deze stof, hel warmte-isolerend vermogen, bet pretentieloze uiterlijk en de soepelheid werd deze katoenen stof decennia lang bij uitstek geschikt geacht voor mensen met een inspannend en beweeglijk beroep. Deze vastgeroeste traditie beeft ertoe ge leid dat het geruime tijd duurde voordat de in dustrie met nieuwe verf- en veredelingstechnie- ken aan katoevelours totaal nieuwe eigenschap pen gaf, waardoor het zich in korte tijd kon ont wikkelen tot een materiaal dat in modieuze kle ding een vaste voet aan de grond heeft gekregen en voorlopig ook wel zal houden. Kind, kerk en keuken z«n tot nu toe een blok aan het ontwikkelingsbeen van de vrouw geweest, maar deze drie K's zullen nu wel gauw verleden tijd zjjn geworden. Aldus een uitspraak van jhr. II. A. C. van ïtiemsdijk, de nieuwe president van Philips. Hij voegde er aan toe dat Ne derlands grootste industriële bedrijf in Eindhoven op het ogenblik 18 procent vrouwelijk personeel heeft, maar dat in de hogere beroepen bij Philips hun aantal minder dan één procent van het totaal bedraagt. Hoezeer de vrouw nog steeds in een echt* mannenmaatschappij leeft, blijkt overigens duidelijk uit het geringe per centage vrouwen dat in heel Neder land in de zogenaamde „hogere be roepen" in ons land een functie be kleedt, Dertien procent van alle werk nemers in ons land zijn vrouwen, maar zij maken slechts 4 procent van het totaal uit in de hogere beroepen. VOOROORDELEN Behalve de drie K's spelen vandaag de dag nog steeds de vooroordelen van de man tegen vrouwen in hogere posities in de industrie een grote rol. Uitspraken als „mannen werken niet graag onder leiding van een vrouw" of, je kunt een vrouw toch niet naar zware onderhandelingen sturen", doen nog steeds opgeld. Jhr. Van Riemsdijk bekende ruiterlijk, dat de vrouw bij Philips nog nooit de kans hiertoe heeft gehad. „Maar omdat Philips een we reldconcern is, moet er rekening wor den gehouden met acceptatie van de vrouw in een dergelijke functie. In de Scandinavische landen zal dit geen probleem opleveren, maar in Mexico bijvoorbeeld wel." Een geheel andere kant van dit pro bleem is volgens de heer Van Riemsdijk, dat het aanbod van vrou wen voor de hogere beroepen klein is. De meeste meisjes gaan na hun schooltijd studeren in vakken die lei den tot de dienstensector. Richtingen die voor de industiie van belang zijn, te weten: techniek, economie, en com mercie blijken minder aantrekkelijk te zijn voor die meisjes. DE GEHUWDE VROUW Jhr. Van Riemsdijk schonk ook bij zondere aandacht aan de mogelijkhe den van de gehuwde vrouw die zou willen werken, maar die daarin wordt belemmerd door o.a. de status van de man, de fiscus en de gedachte dat een leidende functie een gehele werkdag nodig heeft. Dit laatste kon de presi dent van Philips in de huidige situatie onderstrepen, maar voor de toekomst is het voor hem de vraag of leidende functies ter plaatse en binnen een vastgesteld aantal uren moeten wor- den uitgeoefend. Het part-time-werk (voor de gehuwde vrouw met kinderen de meest geliefde situatie) kan voor wat industrie betreft alleen worden verricht in werkzaamheden van specia le aard, die meestal een service-karak ter hebben. Jhr. Van Riemsdijk stelde zich op het standpunt dat het stichten van kin dercrèches in Nederland niet meer tot de taak van de bedrijven behoort, maar bijvoorbeeld van de overheid. Het is wel duidelijk dat er nog heel wat water door de zee zal moeten vloeien voordat de discriminatie van de vrouw óók op dit gebied zal zijn opgeheven en we niet langer meer hoe ven te spreken over een „manne» maatschappü"*

Soester Courant | 1971 | | pagina 5