Soest toen - Soest nu Dinsdag 26 oktober 1971 50e jaargang 110. 22 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 DE RACE TEGEN VERVEILING Diefstallen Op speelweide door auto aangereden „De Paardenkamp" ontving nieuwe gasten Nieuwe aanwinst voor Luchtmachtmuseum Z.K.H. Prins Rernhard droeg B-25 Mitchell bommenwerper over dodelijk verongelukt Inbraken Kleine ongevallen Het oog gericht op afvalsmokkel UNICEF-wenskaarten en agenda's Installatie Contactcommissie voor Middenstandsaangelegenheden Ook de gemeente kent haar teleurstellingen PUIT ïatfJL DUB soester(?Toprant Abonnement per kwartaal 4,50. Buiten Soest per kwartaal 8,— Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Minister Stuyt, de eerste die op het naambordje van zijn departement ook het woord milieuhygiëne heeft staan, kijkt vooral naar het buitenland voor maatregelen die hij kan nemen tegen de vervuiling van lucht en water. Dat is niet onverklaarbaar want Nederland heeft niet zo'n lange industriële historie als bijvoorbeeld Duitsland. Engeland en Bel gië, om ons te beperken tot onze buren. Bijvoorbeeld in het Roergebied is de kri tieke fase al eerder bereikt dan in het gebied van de Rijnmond van waaruit het morrend rumoer vooral opstijgt dat de bewindsman tot grote spoed aanzet. Het kernpunt van wat de minister voor ogen staat is: „de industrie stevig aan pakken" volgens het motto dat de ver vuiler moet betalen". Een moeilijkheid hierbij is dat de commissarissen van de koningin, aan wie de nieuwe wet grote bevoegdheden zal toekennen op dit ge bied, niet beschikken over een redelijke apparatuur om na te gaan waardoor de vervuiling nu net over de rode streep gaat. Bedrijfssluitingen die gelast zouden kun nen worden zijn niet bepaald een klei nigheid en men mag wel degelijk eisen dat het besluit ertoe waterdicht gedoku- menteerd wordt en dat zal niet eenvou dig zijn. Al niet in het Rijnmondgebied A. S. uit Hoogeveen deed aangifte van diefstal van een bankbiljet van 100 uit zijn colbertjasje. Vermoedelijk is het daaruit weggenomen toen hij het in een keet aan de Maatweg had opgehangen. Op de Eemweg werden twee melk bussen ter waarde van 160,meege nomen. Loodgieter E. K. deed aangifte van diefstal van een klopboormachine uit zijn auto. De waarde van de machine is on geveer 500. waar dan wel een meetnet bestaat, el ders waar geen meetnet is wordt het haast onmogelijk. Ook financiëel is het uiterst gevaarlijk. Een fabriek die meent ten onrechte tot sluiting te zijn gedwongen kan naar de rechter wandelen om de «staat der Ne derlanden eventueel te laten veroordelen tot niet geringe schadevergoedingen. In het buitenland waar de antivervui- lings-verontwaardiging thans bijzonder fel is, gebeurt het ook maar in zeer, zeer geringe mate. De voornaamste aktie in dit verband zal dan ook wel moeten zijn dat men bedrijven verplicht maatregelen te ne men waardoor hun afval zodanig wordt behandeld dat het geen last meer ver wekt. Kostbare voorzieningen zullen daarvoor nodig zijn, waarvoor dan een fonds gevormd wordt om de industrie de financiering te vergemakkelijken. Dat fonds moet dan wel weer gevuld worden door de industrie zelf. Door alle industrie? Dan ontstaat de situatie dat „schone" industrieën, als elektronische bijvoorbeeld, mee mogen betalen voor andermans vervuiling. Niet bepaald een konsekwentie toepas sing van het principe dat de vervuiler betaalt. Dit kan dus eigenlijk niet en dus moet iemand op de een of andere ma nier gaan vaststellen voor welk bedrag fabrieken aangeslagen moeten worden voor de anti-vervuilingspot. Ook daar voor echter ontbreekt de nodige appara tuur tot dusver. Het lijkt erop of de minister, gedreven door de volkomen terecht geuite publie ke verontwaardiging, voortholt opdat hij vooral ook op het buitenland komt voor te liggen. Misschien is een adempauze wel gewenst om na te denken over di verse konsekwenties. Zoals daar bij voorbeeld is: als de Nederlandse ver vuilende industrie een extra belasting moet betalen en de konkurrerende in de rest van de E.E.G. niet, prijst ze dan zichzelf niet uit de markt? En wat zijn de konsekwenties daarvan voor de werkgelegenheid? Milieuveront reiniging is geen terrein waarop de ene bestrijder nodig moet voorliggen op de andere maar een waarop men interna tionaal moet samenwerken. De 62-jarige E. B. uit Soest heeft zich vrijdagmiddag ernstig vergaloppeerd door met zijn auto kinderen te achtervolgen op de speelweide op de Eng, die katte- kwaad hadden uitgehaald, hetgeen hem niet zinde. B., die werkzaamheden verrichtte in de Ichtuskerk, hoorde kinderen rommelen met het fietsenrek. Toen hij poolshoogte kwam nemen holden ze weg. Later zag hij ze spelen op de speelweide en meende hij voor eigen-rechter te mo gen gaan spelen. Hij reed met zijn auto de speelweide op. Toen de jongens hem zagen aankomen namen zij opnieuw de benen. De 9 jarige P. B. J., uit Amster dam kwamen tijdens de achtervolging te vallen. B. remde, maar gleed over het natte gras door en reed de jongen aan. Zaterdagmiddag om half drie kwamen op „De Paardenkamp", het nationaal Rusthuis voor paarden aan de Birkstraat, opnieuw twee gasten aan, die van een verdiende oude dag komen genieten. Als eerste arriveerde de uit Den Haag afkomstige Presscot, een paard dat in een Haagse manege verschillende jaren in dienst had gestaan van spastische en gehandicapte kinderen. Ondanks de dichte mist die de rit naar Be Haag voor de expediteur Wolfsen uit Baarn minderder aantrekkelijk maakte en natuurlijk een uitlopen van het reis schema inhield, konden zij na het in laden van het paard, toch nog zó vlot naar Soest rijden, dat zij toch nog op de afgesproken tijd aankwamen. Boor de aanwezigheid van veel belang stellenden kreeg ook deze binnenkomst Weer een plezierig aanzien. Nog maar nauwelijks was „Presscot" in zijn stal gebracht of een nieuwe gast kondigde zich aan in de gestalte van de 13-jarige uit Soesterberg afkomstige geit „Martha". Be aan reumatiek leidende geit heeft een plaatsje op „De Paardenkamp" ge kregen doordat zijn eigenaar gaat ver huizen en er op de nieuw te betrekken fiat nu eenmaal geen plaats is voor een geit- Politie en ziekenauto waren snel ter plaatse, met een gebroken been werd hy naar Zonnegloren vervoerd. Deze brak daarbij een been en werd met de ziekenauto naar het ziekenhuis ver voerd. Tegen B., die verklaarde de kinderen bang te hebben willen maken, werd proces verbaal opgemaakt. De veront waardiging bij de toegeschoten omstan ders was groot. Zaterdagmorgen heeft Z.K.H. Prins Bernhard, in tegenwoordigheid van de Indone sische Ambasadeur, de heer T. A. Natadiningrat en vele luchtmachtautoriteiten een B-25 Mitchell bommenwerper overgedragen aan de Lt.-Gen. G. van der Wolf, de bevelhebber der Luchtstrydkrachten. De plechtigheid vond plaats in het Luchtmachtmuseum te Soesterberg. In zijn toe spraak zei de Prins dat hy dankbaar was te hebben mogen medewerken aan het overbrengen van het toestel. „Deze geste van de Auri, de Indonesische Luchtmacht, die de bommenwerper ter beschikking stelde, zal zeker de banden tussen onze beide landen verstevigen". Dank bracht de Prins aan de Nederlandsche Scheepvaart Unie, zonder wiens medewerking en hulp een en ander niet te verwezenlijken zou zyn geweest. Hy sprak zyn bewondering uit voor het vele werk dat de demontage- en montage- ploeg, in het bijzonder de kapitein M. Wijnands en de Eerste Luitenant F. de Wilde, hadden verricht. De Prins vond het een bijzondere eer deze overdracht te mogen verrichten en bood vervolgens het toestel met de daarby behorende plaquette aan. 18e Squadron Het 18e squadron werd op 1 mei 1942 in het Australische Canberra opgericht. Het had in het begin de beschikking over slechts vijf B-25 Mitchell bommen werpers, welk aantal later uitgebreid werd tot 18. In december 1942 was het squadron ge reed voor operationele inzet en werd het overgeplaatst naar de Australische vliegbasis Mac Donald. De taak die het squadron uit te voeren kreeg, bestond voornamellijk in verken- hingsvluchten, het bombarderen van Ja panse vliegvelden en low-level aanval len op Japanse schepen. In mei 1943 verhuisde het squadron weer, nu naar de basis Batcholer, iets dichter bij Dar- win, waar het gedurende de gehele oor log is gebleven. Eerst op 15 juli 1945 werd Australië vaarwel gezegd en werd de eerste thuis haven, Balikpapan, betrokken. In totaal werden meer dan 2000 vluch ten uitgevoerd, waarbij 18 toestellen verloren gingen en 88 bemanningsleden sneuvelden. Het thans overgedragen toestel heeft de oorlog in de Pacific niet meegemaakt. In september 1945 \verd het in gebruik ge nomen en ingezet voor het uitvoeren van verkenningsvluchten om de juiste ligging van de krijgsgevangen- en inter neringskampen te kunnen vaststellen en voor voedseldroppings en bevoorradings acties. Op 6 juli 1950 werd deze Mitchell, de M-464, tesamen met de overige vlieg tuigen van het M.L. overgedragen aan de Indonesische Luchtmacht, van wie de Koninklijke Luchtmacht het, zij het via Z.K.H. Prins Bernhard, ten geschenke heeft gekregen. Ook Lt. Gen. van der Wolf bracht dank aan de Kapitein Wijnands en Luitenant De Wilde en speciaal aan de Chef Tech nische Dienst, Majoor A. F. L. de Man, de commandant van de opbouwploeg die het toestel weer in elkaar zette. De M-464 werd eind 1970 op het vlieg veld Andir bij Bandoeng gedemonteerd, verpakt in 9 kratten, met een totaal ge wicht van ruim 20 ton en dankzij de hulp van de Ned. Scheepvaart Uine, naar Nederland verscheept. Daar arriveerde de kratten op 12 mei j.1. De kratten werden met 3 grote opleg gercombinaties van de bergingsdienst van de Klu naar de vliegbasis Soester berg overgebracht. Een niet allegedaagse surprise werd bij het openen van de kratten aangetrof fen: toen de eerste krat open ging ble ken er zo'n paar duizend kakkerlakken te zijn meegekomen. Medio augustus was de opbouw zo ver gevorderd dat het toestel naar het mu seum kon worden overgebracht, waar thans na een grondige schoonmaakbeurt ter bezichtiging staat opengesteld. De officiële plechtigheid zaterdagmor gen werd o.m. bijgewoond door de Ko lonel Soejarto, de Indonesische Militai re Attaché, de heer P. Visser, plaatsver vangend secretaris-generaal van de Klu, Commodore G. J. H. Vullers, comman dant Commando Depots Materieel Lucht macht, Kolonel J. A. ten Broek, Chef Staf Insp. Gen. Krijgsmacht, Lt. Gen. b.d. D. Berlijn, de Kolonel b.d. Jhr. Mr. R. W. C. G. A. Wittert van Hoogland, oud-commandant van het squadron, de Kolonels b.d. J. Janssen en F. Olsen, de Lt. Kolonel b.d. G. Cooke en K. Mer- kelbach, de kapitein b.d. J. de Jong en de adjudanten onder-officier W. van Van links naar rechts: de ambassadeur, Prins Bernhard en de bevelhebber der Nederlandse Luchtstrydkrachten. Barneveld, J. Abbing en S. D. A van Campen. Namens de Ned. Scheepvaart Unie wa ren aanwezig de heren H. M. van der Schalk, Mr. C. G. Burgersdijk en M. A. Beels. De 4-jarige E. S. is zaterdagmiddag op de Stadhouderslaan dodelijk verongelukt. Hij stak in de buurt van zijn ouderlijke woning plotseling de rijweg over, vlak voor een uit de richting komende auto, bestuurd door de 22-jarige bedrijfsleider E. A. V. uit Soest. Ondanks sterk remmen kon deze een aanrijding niet meer voorkomen. Het slachtoffertje werd tegen een boom geslingerd en overleed ter plaatse. Een melding dat er ingebroken was in het kantoor van de Coöperatie aan de Torenstraat bleek loos alarm te zijn. Bij een direct ingesteld onderzoek bleek er niets aan de hand te zijn. Wel ingebroken hadden twee 15-ja- rigen jongens, P. H. P. en H. S., beiden uit Soest, in de openbare Mavo in de Kerkebuurt. Zij werden op heterdaad betrapt door een leraar van de school, de heer F. G. P. C. B., die aangifte deed op het politiebureau. De jongens, die via een w.c.-raampje de school waren binnengekomen, werden over hun daad onderhouden en de res pectievelijke ouders werden van een en ander in kennis gesteld. Ten gevolge van duizeligheid kwam het 12-jarige meisjes C. H. K. uit Amers foort met haar fiets op de Birkstraat te vallen. Zij werd met een lichte hersen schudding naar het ziekenhuis de Lich tenberg in Amersfoort vervoerd. Zondagavond reed de 21-jarige A. J. S. uit Soest op de Stadhouderslaan met zijn bromfiets tegen een boom. Hij werd naar het ziekenhuis Zonnegloren ge- bracht.. Op de Vlasakkers onder Soesterberg sloeg zondagmiddag een auto over de kop. Het was een gevolg van mislukt stuntrijden. Nederland ontplooit nogal wat initatie- ven op de konferentie in Oslo, die een verdrag moet ontwerpen opdat de zee niet verder vervuild wordt dan ze nu al is. Een beetje navrant is het dat tezelf dertijd een Nederlands schip, de Con- stance, voorheen Stella Maris, in het nieuws is omdat het afvalwater van de Limburgse industrie ergens in de Noord zee heeft geloosd. Behalve vrachtvaar ders van Europa krijgen we ook al naam als vuilvaarders van Europa. Chemisch afval van allerlei aard wordt zo overvloedig geproduceerd dat zelfs oceanen het niet zonder meer kunnen verwerken. Een eerste gevolg dat in de Noordzee - en helemaal trouwens in de afgesloten Oostzee - merkbaar wordt is dat de vis zo vol zit met kwik, stinkende fenolen, pesticiden dat ze of ongeniet baar wordt of zelfs levensgevaarlijk voor de konsument. Het is daarom geen toe val dat het de landen van de Noordat- lantische Visserij Conventie zijn die in Oslo bijeen zijn gekomen. Tenslotte is voor gastheer Noorwegen en mede-ini tiatiefnemers west-Duitsland en Enge land de visserij ook een economisch niet onbelangrijk bedrijf. Dat verklaart waarschijnlijk ook de Nederlandse ijver om de konferentie ook een verdrag te laten opstellen waarmee iets gedaan kan worden. Maar zoals bij al dit soort zaken is de kontrole het moeilijkst. We kunnen wel verordenen dat er geen kwikverbindin gen, geen polychloorbifenylen enzovoort meer in zee gestort mogen worden, maar hoe zien we erop toe dat het verbod ook wordt nageleefd? Het reinigen van olie tanks op zee is niet meer toegestaan, maar als Thor Heyerdahl met zijn pa- pyrusvlot de Atlantische Oceaan over steekt dan treft het hem, in hoeveel olieklodders hij terechtkomt. De zee mag dan niet groot genoeg zijn om alle vuil te kunnen opnemen, ze is te groot om nauwgezet onder toezicht gesteld te worden. Betere kontrole is wel mogelijk op het land waar in de eerste plaats het afval wordt vervaardigd. Wanneer een fabriek zoveel ton van een bepaald produkt maakt, kunnen we ook nagaan dat dan zoveel ton van een bepaald onaange naam afval gefrabiceerd moet zijn. En we kunnen dan vragen waar dit geble ven is. Dat kan nu al, maar de affaires zijn legio de laatste tijd in west-Duits land en trouwens ook in Nederland dat door een toeval wordt ontdekt dat ter sluiks op vuilnisbelten, in eenzame me ren of ergens in een binnenhaven een massa vuiligheid is geloosd. En als puntje bij paaltje komt is het bederf van d ebodem en van het binnenwater waarvan we allemaal moeten drinken nog eventjes urgenter dan de vervuiling van de zee, hoe serieus men die ook moet nemen. KANTMAN De verkoop van Unicef-kaarten vormt een belangrijk deel van de inkomsten van het kinderfonds van de Verenigde Naties. In de serie kleurrijke kaarten is dit jaar een reeks opgenomen „Kunst schatten van het Vaticaan". Naast Kerst kaarten zijn er ook felicitatie- en corres- pondentiekaarten. Het zijn dubbele kaar ten met envelop. Ze kosten 6,per doos van 10 stuks. De Unicef-Agenda, handig o.a. bij de te lefoon, is prachtig geïlustreerd door kunstenaars uit 27 landen met als thema „Blije kinderen". Formaat 22 bij 17 cm.; prijs 9, Adressen waar u kaarten en agenda kunt krijgen, zijn: Mevr. Weitzel, Van Strae- lenlaan 44, Soestdijk; Ton Beuken, Soes- terbergsestraat 51, Soest-Zuid; Mevr. Ra demaker, Steenhoffstraat 71, Soest; Mevr. Rademaker, Lange Brinkweg 62, Soest; Het V.V.V. kantoor, Steenhoffstraat 11, Soest en op de markt bij de wereldwin kelstand. „Het is een droeve zaak", zei wethouder J. Ebbers by de installatie van de Con tactcommissie voor Middenstandsaangelegenheden, „te moeten constateren dat niet alle daartoe uitgenodigde instanties een candidaat voor deze commissie beschik baar stellen. Met name het C.C.O. (Consumenten Contact Organisatie) heeft niets van zich laten horen, dan alleen een bericht enkele maanden geleden dat door vacanties het opgeven van een candidaat-commissielid niet mogelijk was. Byzon- der treurig is het daarbij te weten dat de Ned. Ver. van Huisvrouwen wel een tweetal namen aan het C.C.O. heeft doorgegeven." De incomplete commissie werd evenwel toch geïnstalleerd en de heer Ebbers wen ste haar veel succes toe. Met het formeren van deze commissie is uitbreiding gegeven aan het sinds enige jaren fungerende instituut van vertrouwensmannen. Het ligt in de bedoeling dat de nieuw geïnstalleerde commissie advies zal ge ven aan het gemeentebestuur en daar toe o.m. zal vergaderen met de winke lierscommissie. In de contactcommissie hebben zitting genomen de heren A. H. F. Smit na mens de gemeenteraad, J. Zoetelief na mens de R.K. Middenstand, J. G. van Huissteden van de Winkeliersvereni ging Soest, W. N. de Vries als vertegen woordiger van de consumentenbond en L. van Doornik ambtenaar van de se cretarie die het secretariaat zal waar nemen. De commissie kan gebruik maken van de vergaderruimte in het gemeentehuis. In zijn dankwoord sprak ook de heer Smit zijn teleurstelling uit over het ge brek aan inzet van de consumenten-or ganisatie. „Dit contact is evenwel nood zakelijk om goede resultaten te berei ken", zei de heer Smit. Overigens hoopte hij dat ook van de zij de van het gemeentebestuur vragen ge steld zouden worden en daardoor een goede wisselwerking tot stand zou wor den gebracht. De officiële plechtigheid werd bijge woond door de heren J. Brekelmans van de Kamer van Koophandel, de heer Van Peursen van het Centraal Insti tuut voor Midden- en Kleinbedrijf, de heer Bontekoe van het Economisch Technologisch Instituut en de heer De Regt, de rijksconsulent voor de Middel stand.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1