-mnalL Wedgwood Kerkstraat Promenade Vergunning voor het rijden met een auto op het Kerkpad gaat geld kosten Dagelijks bestuur K.V.P. afd. Soest/Soesterberg Vereniging Soester Gemeenschap Geslaagd Krabbels van Knelis Meningen van lezers Clubkampioenschappen S.0. Soest Natuurbeschermingswaelit „Eemland" Huldig iging bondsvoorzitter H. Meijer Auto uitgebrand Gert Muts speelt professioneel orgel als hobby Komende concert in de Julianakerk opnieuw een uitdaging „De Vangrail" sloot herfst-festival af "SPATOURS" Christofle SOESTDIJK VAN WEEDESTRAAT 31 HILVERSUM Nu Is winkelen In de Kerkstraat nog gezelliger. U kunt nu Immers Dinsdag 26 oktober 1971 Uit het nieuw gekozen bestuur van de K.V.P. afdeling Soest en Soesterberg, is een dagelijks bestuur geformeerd, waarin naast de in functie gekozen voorzitter, de heer J. L. Menne, zitting hebben de heer J. H. J. Eijpe, Chr. Huijgenslaan 10, Soesterberg (secretaris) en de heer W. M. Simon, Varenstraat 35, Soest (penningmeester). In verband met de fusie van de afde lingen Soest en Soesterberg trad vorige week maandag tijdens de ledenvergade ring het zittende bestuur in haar geheel af en werd een nieuw bestuur gekozen. Gert Muts op het orgel van de gerefor meerde kerk in Driebergen. Stoffel van Viegen en Mees van Huis, maar bij dat rijtje hoort ook een man als Gert Muts overduidelijk thuis. Dat Gert Muts ook door de reeds eerder genoemde organisten als gelijkwaardige collega wordt gezien wordt nog eens ex tra onderstreept door de uitnodiging van het kerkbestuur van de Grote Kerk te Apeldoorn het „thuisfront" van Piet van Egmond, om de door muzikale verplich tingen niet beschikbare Van Egmond op 18 decembber te vervangen voor het tra ditionele Apeldoornse kerstconcert. We zijn begonnen met een serie orgel- conserten in Soest, waarvan er al vier achter de rug zijn. Donderdag 28 oktober vindt het voor laatste concert plaats in de Julianakerk, met medewerking van het Wilhelmina kerkook, onder de geweldige leiding van Henk van Monsjou. Op het programma van deze avond, die om acht uur aan vangt en ongeveer om half tien wordt besloten met improvisaties van Gert Muts en samenzang, staan werken van Dietrich Buxtehude en het fraaie werk van Max Reger. Na dit concert wordt de serie afgesloten met het concert dat zal worden gegeven op maandag 13 december. „We hebben de toegangsprijs zeer laag gehouden, ƒ2,50 is geen prijs voor zo'n concert en geeft iedereen de kans te komen luisteren. Na aftrek van kerkhuur, het drukken van de raambiljetten en de programma's en de koffie voor de belangeloos mede werkende koren, is er tot nu toe alleen maar een flink nadelig saldo, om over een bijdrage voor de organist maar hele maal niet te spreken. Het was mijn be doeling toen ik de concerten begon te organiseren, dat er een batig saldo zou komen, van waaruit we de nodige ver beteringen aan het orgel in de Juliana kerk zouden kunnen bekostigen, maar zover is het nog niet gekomen." Toch hopen Jasper van Arkel en Gert Muts dat de Soester muziekliefhebbers en de grote groep orgelmuziekliefhebbers de uitdaging aan zullen nemen en hun stoel en televisie voor nauwelijks ander half uur om willen ruilen voor een wat minder comfortabele bank in de kerk, waar orgelspel van grote klasse te ge nieten zal zijn. Tijdens de bestuursvergadering van de vereniging „Soester Gemeenschap" werd de balans opgemaakt van de oprich tingsvergadering welke op 23 september werd gehouden. Die avond werd bezocht door afgevaar digden van 30 verenigingen, terwijl ook 7 particulieren de vergadering bijwoon den. Van 6 groeperingen werd een be richt van verhindering ontvangen. Besloten werd nu om brieven van ver schillende inhoud te verzenden t.w. een brief aan die verenigingen, welke wel aanwezig waren, maar zich nog niet als lid opgaven; een brief aan diegenen, die zich in principe opgaven; een brief aan die categorie, welke zich opgaf en bo vendien reeds in het oprichtingsjaar daadwerkelijk steun gaven door een fi nanciële bijdrage te storten en een aan hen die wel een financielë bijdrage ga ven, maar zich nu nog niet als lid opga ven. De contributieregeling met ingang van januari 1972 is als volgt: individuele kontributie ƒ7,50 per jaar; verenigingen met minder dan 50 leden 10,per jaar; verenigingen tot 100 leden 15,— per jaar en verenigingen met meer dan 100 leden ƒ15,-- per jaar plus ƒ0,10 per lid. Als lid hebben zich op 23 september op gegeven 15 verenigingen en een tiental particulieren. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaafde voor het doctoraal examen voor Geodetisch Ingenieur, de heer C. Boslo- per alhier. Ajje ut ming vraog dan mok zeige daal de meninge der wel ovur zalle vurschille, maor bie ming sloeg ut in as un dongder- slaag bie heldere he- mul toeng ik hoorde daat ongze barrege- meester der mee wil ophouwe. Je ken je eige nie veurstelle daat de beron der ovur un maond of zevu as barregemees- ter nie meer zal weze. Dajje hum op offesjeele dinge nie meer teugekomp. Noeng is op deze weruld geen mins on- misbaor. Daat is iets wajje je eige heul goed veur mot houwe, waant aors kom je vaandaog of marrege nog is vaan un kouwe karremus tuus, maor der binne toch noeng ok nog wel minse die arru- guns zob ie hore, daat ut haos nie meu- geluk liekt, daat zullie der nie meer bie zalle weze. Wullie kenne ongs netuur- luk nie veurstelle hoe of je je eige veult ajje arruguns haos viefentwintug jaor an ut roer hep gestaon op bar geveulug waotur, waant zo magge wullie daat toch wel effe stelle. Gao der maor is effe an staon om as burreger in un plaots as barregemeestur te komme, waor ut grootste deel vaan de bevollukking uut boere bestaot. De grootste belaange leige daan netuurluk op daat gebied, en daat vraog wel effe om anpaassing. Waat daat angaot von ik eigeluk daat de beron der de leste jaore waat meer warruk in zun eige straotje haad biegekrege, waant ut mot toch wel prettug weze om is waat aors te hore daan aaltied maor vraoge en meujelukhede vaan minse waorvaan de balaange op ut laand leige. Noeng weet ik nie ofter bie ongs in ut darrup nog minse rongdlope die noeng bie der eige denke: daat barregemeester- schaap zouw wel waat veur ming weze, waant as daat zo waas, daan zouw ik zeige laot hie daan effe laote wete hoe oftie hiet en waor die woent. Messchien ister wel waat an te doen, aal zouw Soest daorveur de eerste gemeen te mit de gekoze barregemester motte worde. Zelluf zie ik nie zo bar veul in die baon, aal zou ut allenug maor weze omdaak zo bar 't laand hep an offesjeele dinge zoas openinge en huldiginge. Ik hep minse hore zeige, waorom be- meujt die beron zun eige nie mit de gewone minse. Ajje effe mit hum wil praote daan mojje as ut waore in de rie staon, nog betur is om ut vaan te veure an te vraoge. Eigeluk is daat nie zo ge- weldug, waant ajje je eige burgervaodur noemp, daan mojje je eige ok as vaodur gedraoge. Dan mojje op ellek mement vaan de daag tied vier je kingders heb- be. Maor das dom gedaacht netuurluk, waant zoon burregervaodur hep meer te doen as allenug maor tied hebbe veur de inwonurs. Hie mot der ok veur zorrege daat allus op wieltjes loop, waant as ut nie goed goat, daan hep hie ut ok gedaon, zo bin ne wullie wel. Hie hepter noeng genog vaan. Hie waacht nog effe mit oftreeje totdaat hie viefentwintug jaor barregemeester is, maor in mei vaan ut vollegende jaor zit- te wullie zongder. Der zalle dan best wel un paor minse in ut land weze, die ut un bietje onrustug kriege vaan binne, omdaat zullie hope veur daat baontje in anmerreking te komme. Daat liek ne tuurluk un zaok vaan jao. of nee, maor. zo is ut toevaalug nie. Veurdaat wullie un nieuwe barregervaodur kriege, gaot ongze koningin der eerst effe ovur zitte naodenke, wie ofter wel geschikt zal weze om zoon bar mooie gemeente te besture. Ut is met un barregemeester net as mit un goeie buur, je zaal hum mis- veuraal de eerste tied, waant hie hoorde der heulemaol bie. Ovur un paof maonde, en daat leit netuurluk heulegaor an die nieuwe burregervaodur, daan ia hie vurgete. En as hie daan ok nog ongi darrup zouw vurlaote, daan is ut heule gaor zo bekeke, waant ut gezeigde uut ut zicht uut ut haart, is ok bie barrege- meesters vaan toepaassing, zellufs as ze viefentwintug jaor gewarrukt hebbe an de veuruutgaang. Ut is nog nie zo veer, maor de leste maonde vliege netuurluk veurbie en ajje der daan ok nog vaanuut gaot daat de leste loodjes ut zwaorste wege, daan is ut nog heul goed meugeluk daat zoon of- scheid nog nie eens zo bar makkeluk zaal weze. En ajje der daan ok nog vaanuut gaot daat de beron der heulemaol nog nip ut ziet as un man die op zun lauwere gaot ruste, daan hoef je geen prefeet te weze om te veule daat der hiernao wel weer waat aors komp. Ik weet nie of ik ut juust hep, maor ik hep de gedaachte daat hie veur halleve of heule daoge wel un baontje vlaak in de buurt zaal kriege. Uuteindeluk zeuke de meeste minse ut hogurop as ut kan, ok barregemeesters. Tijdens de vergadering van de raad op 22 april 1.1. werd een besluit genomen tot wijziging van de verordening op de beffing en invordering van leges. Een nieuw artikel 38a werd aan de be staande verordening toegevoegd. Dit luidt Ontheffing verkeersmaatregelen. De leges voor het verlenen van een ont heffing ex artikel 138 van het Regle ment Verkeersregels en -tekens bedra gen: a. voor een ontheffing geldig voor één dag ƒ2,50 b. voor ontheffing geldig voor langer dan één dag doch niet langer dan één jaar 15,—. Om hieraan uitvoering te geven hebben de bewoners van het Kerkpad de onder- volgende brief van het gemeentebestuur ontvangen: Bewoners van het Kerkpad, die in het bezit zijn.van een auto, motor of scooter dienen met ingang van 1 januari 1972 in het bezit te zijn van een ontheffing voor het berijden van het Kerkpad N.Z./Z.Z., als bedoeld in artikel 138 van het Regle ment Verkeerstekens en Verkeersregels. Deze ontheffing moet zijn afgegeven door de Hoofdinspecteur van Politie. Met ingang van die datum vervallen al le reeds eerder verleende ontheffingen. Vanaf heden kunnen schriftelijk aanvra gen voor bedoelde ontheffing worden ingediend bij de Hoofdinspecteur van Politie. Voor elke ontheffing, welke maximaal één jaar geldig is, zal leges van 15,— in rekening worden gebracht. Na afloop van de geldigheidsduur zal opnieuw een ontheffing moeten worden aangevraagd. Van Weedestraat 31 - Soestdijk De, afdeling Soest van de Natuurbe- schermingswacht Eemland houdt vrijdag 5 november a.s. de natuurwachtersavond. Na bespreking van de patrouilles in het afgelopen seizoen en een gedachtenwis- seling daaromtrent zal de heer H. F. A. Smoorenburg een causerie houden over een reis naar California, waarbij kleu rendia's worden vertoond. De avond wordt gehouden in gebouw „De Rank" aan de Soesterbergsestraat en vangt aan om- 8 uur. Maandaagavond 8 november, eveneens om 8 uur in De Rank, houdt de heer P. J. Steltman, algemeen secretaris van het Instituut voor Natuurbeschermingsredu- catie, een causerie over het onderwerp ,/n Toekomst voor onze kinderen bij de gratie van een gezond milieu". Tijdens de pauze kunnen werkstukken bezich tigd worden, vervaardigd door leerlin gen die met een milieu-opvoedingsobject bezig geweest zijn. Hotels, pensions, bejaardenoorden en kamerverhuurbedrijven gaan zondagmid dag 31 oktober op een landelijke receptie in café-restaurant van het „Soester Na tuurbad" hun bondsvoorzitter huldigen, de heer H. Meijer uit Soest, die op die dag 65 jaar wordt. Van voorzitter Meijer zegt het hoofd bestuur van de L.P.A.B. (de Nederlandse Bond van Logies-, Pension- en Aanver wante Bedrijven), dat. hij een uitzonde ring op de régel vormt: hij is onmis baar. Zonder zijn leiding vreest men dat de L.P.A.B., die hij bijna 20 jaar be langeloos als voorzitter heeft -geleid en ;gevormd,- ten dode:^4s ;PpgefSchxèvén. Daarom-blijf£ de-voórgH ter-ook—na' zijn 65e verjaardag hopelijk in functie. De heer Meijer heeft in de afgelopen 20 jaar, soms harde gevechten leverend met de overheid, constant op de bres ge staan voor de belangen van de 1200 bij zijn bond aangesloten bedrijven. Zijn in vloed in de Horeca-sector is groot, aan gezien hij ook bestuurslid is van het Be drijfschap Horeca. Daarnaast zetelt hij nog in het bestuur van de Amsterdamse V.V.V. en meerdere bedrijfsorganen. De bond dankt aan de heer Meijer zijn hoofdkantoor aan de Nicolaas Witsen- kade te Amsterdam. Hij wist dit perceel voor de bond te kopen dankzij de gel den, die hij ontving uit een uitgeschreven obligatielening. Tot 1967 was hij zelf hotelhouder, doch nadat hij zijn hotel had geliquideerd en het pand verhuurd, wijdde hij zich geheel aan de L.P.A.B. De bond rekent nog vele jaren op hem. De auto van de Amerikaanse militair E. B. (20) brandde geheel uit op het par keerterrein voor de sporthal „Beuken dal". B. had zijn auto daar geparkeerd en zag, toen hij de sporthal wilde binnengaan, dat zijn wagen in brand stond. De brand weer doofde het vuur. Het flim-, schouwburg- en concertbezoek loopt steeds meer terug, al begint de de film kennelijk weer aan een kleine periode van opbloei, maar de belangstelling voor het toneel en de concerten bltfft een droeve zaak. Wat dat betreft sluit Soest zicht volledig bg de nationale tendens aan. Zelfs voor natinoaal hoog gewaardeerde musici van eigen Soester bodem, waarvan Gert Muts er een is, bestaat maar in beperkte kring belangstelling. De nu 29-jarige Gert Muts maakte via Maarten Kooy kennis met het kerkorgel, een kennismaking die de jonge Muts dermate enthousiast maakte, dat hij op 17-jarige leeftijd leerling werd van het Utrechts conservatorium, waar hij het orgel als hoofdvak en de piano als bij vak koos. Na de voltooiing van zijn or gelstudie, die hem in aanraking had ge bracht met verschillende prominente Ne derlandse en buitenlandse organisten, nam Gert Muts deel aan het Neder landse improvisatie-concours dat te Bolsward werd gehouden waar hij zich waar probeerde te maken. Dat dit hem gelukt is bleek wel uit het behalen van de hoogste prijs, waarvan de herinnering nog in zijn kamer staat. Direct na het beëindigen van het con servatorium liet Gert Muts zich inschrij ven aan het Corderius Lyceum, omdat hij begreep dat er naast zijn grote liefde voor het orgel nog iets moest staan, waar hij op terug zou kunnen vallen. ,Na het conservatorium had ik eigenlijk maar één gedachte en dat was organist van beroep worden. Nu begin ik pas te begrijpen dat ik het toen allemaal veel te mooi zag. .Organist kun je wel worden, maar vak- 'orgahist, zodat jéer "van leven kan, dat is maar voor een of twee mensen wegge legd, en die moeten er dan ook nog van alles bij doen om in leven te blijven". Lang behoefde de toen 22-jarige Gert Muts niet met die problemen te worste len, want met zijn „papiertje" van het Lyceum in zijn zak kreeg ook de leger leiding een meer dan gewone belangstel ling voor de Soester organist en wist hem voor achttien maanden aan zich te verplichten. Na zijn diensttijd, waarin de jonge mu sicus zijn „vrije" uren vulde met piano spelen in verschillende bandjes en het schrijven van tientallen arrengementen de amusementssector, trad hij als vaste organist in dienst van de Emma- kerk, waar hij tot 1963 op zon- en feest dagen zijn virtuoze spel vertolkte. „De mensen vragen me nog wel eens waarom ik niet in de Emmakerk ge bleven ben. Daar is niet zo een, twee, drie een antwoord op te geven. Je begint op een orgel te spelen en dat blijft inte ressant en spannend tot op het moment dat je er zo op thuis bent dat je er wer kelijk op uitgespeeld bent." Daarom vertrok Gert Muts naar Amers foort, waar hij nu al ruim acht jaar het orgel van de Johanneskerk bespeeld. In de loop der jaren heeft de Soester organist al veel orgels in ons land be speeld, deels op uitnodiging en deels via Vrijdagmiddag sloot „De Vangrail" aan de Beetslaan het herfst-festival '71 af met een geweldig geslaagde boerenbruiloft. Nadat gedurende de hele week de verschil lende activiteiten honderden kinderen één of meer vakantiemiddagen gezellig had den bezig gehouden met o.a. een speurtocht en een „handenwappermiddag", werd het "festival vrijdagmiddag besloten met een boerenbruiloft, waaraan ruim hon derd kinderen uit alle delen van Soest, maar ook daarbuiten, deelnamen. Het feest werd besloten met de verkiezing van het echtpaar van het jaar, waar voor een heuse jury aanwezig was. concerten die in het hele land een be kende klank hebben. Zijn jeugddroom om nog eens helemaal van het orgel te kunnen leven, heeft plaats gemaakt voor een volkomen hob by. Een hobby, die niet alleen erg veel tijd kost, want elke dag moet er zeker twee uur gestudeerd worden, wat bij in studeren van nieuwe stukken nog wel eens wordt opgevoerd tot drie a vier uur, maar ook nog veel geld vraagt. „Er is geen mens die een kerkorgel in zijn huis heeft staan, dus als je werke lijk orgel wil spelen, en dan moet je de zondagse diensten even vergeten, dan ben je verplicht om als het ware langs de deur te gaan om te vragen of je op het daar aanwezige orgel mag spelen. Wat dat betreft ben ik een geluksvogel, want het mooiste orgel van Soest, twee klavieren en dertig registers, staat in de Julianakerk en daar ben ik werkelijk kind in huis." Maar Gert Muts staat niet helemaal al leen in zijn hobby, want al staat hij ga rant voor de muzikale en artistieke pres tatie, zijn steun en toeverlaat Jasper van Arkel organiseert en coördineert de laat ste jaren alle activiteiten voor de be-> gaafde Soester organist. Jasper van Arkel: („Ik speel zelf geen orgel, nog sterker ik kan geen noot zo groot als de Dom") is wel volledig beze ten van het kerkorgel in het algemeen. Er is geen orgelbouwer die hij niet kent en wat Van Arkel niet weet van alle bestaande orgels in binnen- en buiten land valt te verwaarlozen. „Ik ben zo getroffen door het spel van Gert Muts (ik ken hem al van de school banken), dat ik zijn indrukwekkende op mars in het kleine rijtje van Nederlandse organisten nauwlettend heb gevolgd. Maar wat heeft een land, een stad of een dorp aan een vermaard organist als hij zijn spel niet kan vertolken? Daarom ben ik op eigen houtje begonnen met het organiseren van concerten voor or gel en koor." De orgelconcerten voerden Gert Muts de laatste jaren al door heel Nederland: Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Haar lem enz. Verschillende jaren begeleidde Gert Muts de Volkskerstzang in de Julianakerk, ter wijl hij tot voor dit jaar ook regelmatig een kerstconcert gaf. „Ik voel me helemaal geen impressario, al heeft de arbeid er wel iets van weg, maar soms vraag ik me wel eens af wat de mensen dan toch wel willen. Een heel groot man op het gebied van orgelconcerten is de heer Stier te Am sterdam. Hij heeft de grootste Europese organisten naar Amsterdam gehaald en er moest geld bij. Tien jaar geleden zat de kerk bij een concert nog propvol en moesten er stoe len worden bijgesleept, maar dat is voor bij; ook hij haalt nu nauwelijks de helft. En daar zitten we in Soest ook mee." Nederland heeft maar een handvol goede kerkorgelbespelers en door hun verschil lende stijlen is het zelfs niet mogelijk om een rijtje te maken en ze een plaats te geven in die rij. Natuurlijk is Piet van Egmond de grote man in ons land en ook daarbuiten. Daarna komen er namen als Feike Asma, eerste 2 uur gratis) In de nieuwe Avla Parking Noordse Bos|e, met plaats voor 437 auto's. J Jn de rubriek „Sportvaria", d.d. 15-10-71, I wordt in een verslag van de clubkampi- 1 oenschappen van S.O. Soest, door uw 1 verslaggever „een organisatorisch mi- I nuscuul schoonheidsfoutje, dat emotioneel sterk werd opgeblazen" vermeld. I Indien deze verslaggever zich wat beter I zou oriënteren, dan zou hij tot de con- I clusie komen, dat voornoemde zin zou moeten luiden: „een foute beslissing van de organisato- ren, waardoor onnodig meisjes uit hun 1 concentratie werden gehaald", welke meisjes n.b. streden voor een kampioen schap en welke beslissing terecht sterk werd bestreden, mede gezien de m.i. zwak organisatorische leiding van S.O. Soest, afd. athletiek, van het afgelopen jaar. B. BRON. Christinalaan 9, Soest. UN COUVERT DE LA NASCHRIFT: Onze verslaggever, nog steeds met ple zier terugdenkend aan het atletiekfeest, dat met een groot woord als clubkam pioenschap de geschiedenis in gaat en. waarbij voornamelijk kinderen in actie kwamen, daartoe in staat gesteld door een groep enthousiastelingen die - na tuurlijk met schade en schande - een jonge bloeiende vereniging op steeds ho ger plan brengt, kon voor de opgeblazen volwassen emoties geen andere formule ring vinden, ondanks het feit dat er, zoals gesteld, Inderdaad sprake was van een niet juiste toepassing van de KNAU- reglemen'ten. Waar gewerkt wordt, en dat werd er, worden fouten gemaakt, maar zolang deze „fouten" niet van invloed zijn op het eindresultaat, zijn zelfs protesten in dc sfeer waarin deze wedstrijden worden gespeeld, niet op zijn plaats, terwijl ne gatieve kritiek op de organisatie terug gebracht moet worden tot de bekende stuurlui, die ook in '71 nog steeds aan de wal staan.

Soester Courant | 1971 | | pagina 7