Opnieuw klandestiene afvallozing van chemische fabriek „Randstad" Soest toen - Soest nu Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 Het oog gericht op machteloosheid Dader gepakt Filmavond Nederlandse Reisvereniging Vergadering stichting licha melijke opvoeding en sport Soest Unicef kaarten Bestuur Ballet-vereniging „Soest" weer voltallig no. 14 Dinsdag 28 september 1971 50e jaargang B. en W. vragen spoedige beslissing Kroon Ministerie verwittigd Kinderpostzegels Grootste tieneraktie van huis tot huis Onverbeterlijk Lozing in Wcesp Bromfietser frontaal Terrein Hofslottersteeg' afgezet op auto Acht meter hoog uit boom gevallen Kamerconcert in het Artishock-gebouw SOESTER flOÜRANT Abonnement per kwartaal ƒ4,50. Buiten Soest per kwartaal ƒ8,— Verschijnt iedere dinsdag en vrUdag De eerste miljoenennota van het kabi net-Biesheuvel is gepresenteerd als de sombere onthulling van de onaangena me erfenis van de voorgangers met als hoofdpunten een ontstellend veel groter tekort op de Witteveense begroting voor dit jaar, een economisch perspektief om van te rillen en een nagenoeg machte loos erkennen dat lonen en prijzen zo wel bij de burger als de overheid uit de hand lopen. Daar zit voor liefhebbers aardige stof in om te vergelijken met welke kreten de diverse personen en partijen in het verkiezings-strijdperk zijn getreden en met welke daden men nu wordt gekon- fronteerd. Waarbij men dan buiten be schouwing laat dat regeren niet zozeer uitvoeren van papier ideeën is dan wel het beste maken van de omstandighe den. En die omstandigheden zijn geen puur Nederlandse zaak. Een beetje onopvallend wordt in de troonrede ook bezorgd gedaan over de gevolgen van de dollarcrisis en derge lijke, maar het is natuurlijk wel een kernpunt. Waar de vaderlandse econo - mie mee tobt is een verschijnsel dat de naam stagflatie heeft gekregen, een sa mentrekking van inflatie en stagnatie. Wat stagneerd is de groei van de eco nomie, die anders voor een groot deel de gevolgen van inflatie (geldontwaar ding) wel wat opving. Het is een akelige toestand waarbij de burger eigenlijk door twee honden tegelijk wordt gebe ten. Het eerst en heftigst heeft men in de V-S. last gekregen van de stagflatie, die daar volgens het principe van de vrije economie zonder overheidsbeinvloeding niet te keren viel. Vervolgens heeft Nixon ten einde raad ingegrepen en wel op een manier die de last voor een deel de grens over bonjourde. De problematiek met vele vertakkingen die men onder het trefwoord dollarkri- sis vangt is een de hele wereld rakende zaak. En ieder land dat op zijn beurt zijn zelfbehoud zoek: in maatregelen die de last op andermans schouders schuift, verergert daarmee de toestand. Een soort handelsoorlog kan er het gevolg van zijn, maar zeker niet een nieuwe groei van de economie. Op dit moment zit men in de diverse hoofdsteden nog niet met handen in het haar omdat dit over en weer afschui ven van het probleem al begonnen is. Maar men zit wel in een toestand van onzekerheid die het onmogelijk maakt enigermate redelijke prognoses te ma ken over de economische toekomst. Het is het grote probleem voor Biesheuvel en zijn ploeg. Als het alleen Nederland was. dan was het al moeilijk, maar nu het kabinet - als alle andere ter wereld - ook nog in de mist zijn koers moet zien uit te zetten is zijn taak er inder daad een die een gevoel van machte loosheid kan verwekken. Maar of het nu psychologisch zo handig was om di« machteloosheid zo te etaleren Is een heel andere zaak. KANTMAN De politie is erin geslaagd de dader op te sporen, die vorige week op de Scha pendrift schennis der eerbaarheid pleeg de tegenover een negenjarig meisje. Aan de hand van foto's herkende het meisje de dader, de 28-jarige schilder J. B. uit Nijkerk. Hij kreeg een proces verbaal. De Nederlandse Reisvereniging opent het winterseizoen met een filmvoorstelling over Torremolinos en omgeving, op maandag 4 oktober a.s. Deze avond wordt gehouden in gebouw „Middelwijk" aan de Talmalaan, hoek P. de Hoogh- laan en vangt aan om 20.00 uur. De jaarlijkse vergadering van de deel nemers in de „Stichting Lichamelijke Opvoeding en Sport Soest" zal gehouden worden op dinsdag 5 oktober a.s., des avonds om acht uur, in zaal Zuid van het Verenigingsgebouw. Steenhoffstraat 30. Vastgesteld zullen worden de balans en jaarrekening 1970 en de begroting van inkomsten en uitgaven 1972. De nieuwe Unicef-kaarten zijn er weer. Al degenen die vorige jaren de kaarten verkochten of exposeerden, kunnen ze reeds komen afhalen. Ook in de nieuwe wijken en omgeving „Smitshof" wil men gaarne een paar verkoopplaatsen zien. Tevens wordt ge zocht naar medewerkers voor het aan brengen van affiches in wachtkamers e.d. Het contactadres voor Soest is: Ra demaker, Lange Brinkweg 62. De heer J. W. H. van der Heyden, Dok ter Rupertlaan 49 en mevrouw J. E. M. Pols-de Bot, P. C. Hooftlaan 32, zijn respectievelijk de nieuwe voorzitter en peningmeesteresse van de balletvereni ging „Soest" met ingang van 1 septem ber j.1. Hiermede is tegemoet gekomen aan de wens van de heer P. Lustenhouwer de ze funkties over te dragen aan jongere krachten, al blijft laatsgenoemde het bestuur assisteren als vice-voorzitter. Het bestuur van de ballet-vereniging hierdoor weer voltallig. grond zal zo spoedig mogelijk worden afgevoerd. Waarheen is nog niet be kend. De heer H. G. Scholtmeijer, korpschef van de politie, noch de heer B. J. v. Os, de voorlichtingsambtenaar van de ge meente, die ons een en ander maandag morgen op een persconferentie meedeel den, konden ons vertellen of de directie van het bedrijf ooit gevraagd had, waar zij de gevaarlijke afvalstoffen wél moch ten lozen. Toch is het voorshands niet mogelijk tegen het bedrijf op te treden. De wet spreekt slechts van hen die „het feit plegen, doen plegen of mede ple gen". Procesverbaal tegen K. werd opgemaakt op grond van de Alg. Politie Verorde ning: „Het is verboden enige stof, welke hinderlijke stank verspreidt of voor de gezondheid schadelijk kan zijn op of aan de weg te hebben of te lozen". De hierop gestelde boete is ten hoogste 2 maanden of een geldboete van ten hoogste 300, Randstad wordt nauwlettend in het oog gehouden. Tegen de vorige week uitge voerde egalisatie van een bi) het bedrijf behorend stuk grond, is uiteraard niets te ondernemen. Zodra echter op dat terrein wat dan ook gebouwd of ingegraven wordt, danwel gevaarlijke stoffen ge loosd worden, zal direct opgetreden worden. Te hopen is dat de Kroon niet lang wacht met haar beslissing en het be drijf gesloten wordt. Bij „Randstad" werken momenteel 25 man personeel, die vanzelfsprekend niets ten laste ge legd kunnen worden en aan deze gang van zaken niets kunnen veranderen. Slechts de directie van het bedrijf is aansprakelijk, in die zin, dat zij een morele schuld op zich laadt, waartegen helaas wettelijk nog niets te onderne men is. Opnieuw Is een ergerlijk geval van klandestiene lozing van afval van de Chemi sche fabriek „Randstad" aan het licht gekomen. Nu heeft een landbouwer uit Soest, de 48-jarige J. K., „Randstad" geholpen op onverantwoordelijke wijze haar afval kwijt te raken. Dank zij de oplettendheid van een wandelaar is de politie in kennis gesteld van deze lozing, die heeft plaats gevonden In een greppel langs de Hofslottersteeg nabij de Birkstraat. Op 9 september werd de politie hiervan op de hoogte gesteld en reeds voor de middag van de volgende dag was bekend wie zich hieraan schuldig had gemaakt. Landbouwer K. bekende vlot voor de afvoer van deze chemische afval een con tract afgesloten te hebben met het chemisch bedrijf en sinds april 1.1. ongeveer 10.000 liter daar ter plaatse gestort te hebben. Bruine boomstammen en een vieze olie achtige, naar kampfer stinkende sub stantie geeft duidelijk aan waar de afval geloosd werd. Grondmonsters werden direct opgezon den naar het Rijks Instituut voor Zuive ring Afvalwater, de RIZA, In Voor burg, waar inmiddels gebleken is, dat hier sprake is van een vloeistof met een zeer hoog gifgehalte, dat de grond nade lig zal beïnvloeden. Door de bijtende stof vindt een langzame afbraak plaats en het valt dan ook nog niet te zeggen in hoeverre het ter plaatse groeiende spruikgewas hierdoor zal worden aange tast. Bij het onderzoek is wel gebleken dat vissen, die in deze vloeistof zwom men, binnen het halfuur dood waren. Tegen landbouwer K. is proces-verbaal opgemaakt. De wagen, waarmede hij de afval vervoerde, heeft hij schoonge maakt in. een sloot langs de A. P. Hii- horstweg. nabij de Spiekerweg. (Nieuwe ontsluitingswegen voor de polders langs de Eem en de spoorlijn Baarn-Amers- foort.) Alhoewel dat, zoals uit een inge steld onderzoek bleek, geen directe na delige gevolgen voor het slootwater heeft gehad, is het gras terplaatse geheel af gestorven en bruin geworden. Burgemeester en Wethouders hebben dit voorval direct gemeld bij de Minister van Volksgezondheid en Milieu-hygiëne en daarbij gewezen op het door „Rand stad" ingestelde beroep bij de Kroon (gedateerd juni 1.1.) Morgen, woensdag 29 september, wordt de jaarlijkse, meest ontwapenende aktie, zonder slagzinnen en zonder optochten, gehouden. Vanaf 12 uur ln de middag worden ln een zeer korte tijd, bijna alle voor deuren bestormd door leerlingen van de hoogste klassen van de lagere scholen om hun bestel-enveloppen voor kinder postzegels „vol" met adressen te krijgen. Het gaat om de jaarlijkse, nu 45ste, hulpaktie voor de jeugd, de aktie die veel te maken heeft met kinderbescher ming. Vorig jaar was de opbrengst van de kinderzegel- en kaarten verkoop ruim 5 miljoen. Het geld gaat naar de honderden instel lingen, die voor het gekwetste, extra aandacht vragende kind zorgen. In het algmeen is daar, ondermeer door de toenemende sociale voorzieningen, de financiëlé druk verminderd, alhoewel er nog steeds onbeschermde gebieden blij- ven.- Omdat het Nederlands Comité voor Kin derpostzegels bij de tijd wil blijven, vraagt ze aandacht, voor steun aan pro jecten op het gehele veld van de jeugd- welzijnszorg. Omdat, de overheidsvoorzie ningen nooit „waterdicht." zullen en kun nen zijn is en blijft hulp nodig. Laat de kinderen niet „vergeefs" aan bellen. „Randstad" ging in beroep bij de Kroon naar aanleiding van een weigering door het college van B. en W. van een door het bedrijf aangevraagde algehele revi sie-vergunning krachtens de Hinderwet. Deze weigering was mede gebaseerd op het raadsbesluit van 24 september 1970, waarbij een vergunning krachtens de zóne-verordening Hinderwet werd ge weigerd. 49 omwonenden dienden bezwaren in, die werden gedeeld door de Arbeidsin spectie en de Inspecteur van de Volks gezondheid. Krachtens het besluit van B. en W. moet het bedrijf gesloten worden, maar zo lang het beroep bij de Kroon loopt, kan het bedrijf gewoon doorwerken. Gehoopt wordt, dat deze nieuwe klacht, de beslissing van de Kroon zal bespoe digen. Het bedrijf vestigde zich in 1959 in Soest in een voormalige pijpenfabriek aan de Eikenlaan. Bij de vergunning werden toen voorwaarden gesteld voorwat be treft het zuurgehalte van het te lozen water. In 1964 werden deze voorwaarden uit gebreid en werden beperkingen voor het chroom en sulfaat-gehalte toegevoegd. Gebleken is dat niet altijd aan deze eisen werd voldaan. Met name in juli 1964 bevatte het in het gemeentelijk riool ge loosde afvalwater zóveel chroom, dat de werking van de rioolwaterzuiveringsin stallatie er door werd ontregeld. Het be drijf werd toen tijdelijk van het riole ringssysteem afgesloten en de rioolaan- sluitingsvergunning werd ingetrokken. Er werd toen overeengekomen dat al leen huishoudelijk afvalwater en koel water op het riool zouden worden ge loosd en dat het procesafvalwater naar elders zou worden afgevoerd. Ondanks alle afspraken deden zich in 1966 weer moeilijkheden voor. De ge meente heeft daarop zodanige voorzie ningen in de aansluiting op het riool aangebracht, dat, indien het afvalwater niet ^an bepaalde eisen voldoet, deze aansluiting automatisch wordt afgeslo ten. Ook de wijze van overslag en afvoer van het procesafvalwater is in de Hin derwet vergunning geregeld. De Hinder wet biedt echter geen wettelijke basis voor een verplichting tot zuivering van dit afvalwater. De Wet Verontreiniging Oppervlakte Wateren van 1970 heeft wel een moge lijkheid hiervoor. De lozing van afval water op de Nederlandse oppervlakte wateren kan worden verboden of aan een vergunning worden gebonden. Een algemene maatregel van bestuur hier voor is in voorbereiding. In februari van dit jaar "haalde bet be drijf Randstad de landelijke pers en de radio-nieuwsdienst in verband met een klandestiene lozing in de haven van Weesp. Een chauffeur van een gecamou fleerde tankwagen werd daar op heter daad betrapt. Tijdens de raadsvergadering van 17 fe bruari spraken de leden van de raad hun ongerustheid over deze gang van zaken uit. Op 24 februari stelde de heer Vredeling van de P.v.d.A. hierover Op het achterterrein van „Randstad", omsloten door Eikenlaan, Verl. Kolonieweg en Schoutenkampweg, was men een dezer dagen druk bezig met egalisatie van onlangs in bezit gekregen grond. De werkzaamheden werden door de omwonenden met argusogen gadegeslagen. schriftelijke vragen, aan de Minister. Op 28 juni beantwoordde de heer Krui- zinga, toenmalig staatssecretaris van So ciale Zaken en Volksgezondheid, mede namens de Ministers van Verkeer en Waterstaat en van Binnenlandse Zaken, de gestelde vragen. Als algemene conclusie werd vermeld dat het afvalwater giftige stoffen bevat, dat ook schadelijk is voor de flora. De stortplaats aan de Hofslottersteeg Is met prikkeldraad afgezet en een bordje „Verboden Toegang" werd geplaatst. De De omgeving van de clandestiene lozingsplaats is met prikkeldraad afgezet en de toegang is ten strengste verboden. De 45-jarige opperman G. van D. uit Soest liep zaterdagavond bij een aan rijding op de Nieuwstraat ernstige hoofdwonden op. Hij werd op advies van dokter Rupert met de ziekenauto naar Zonnegloren gebracht. Van D. reed op zijn bromfiets op de Nieuwstraat in de richting van de Ko ninginnelaan. Ter hoogte van de krui' sing met de Merelweg en de Groen van Prinstererstraat reed hij achter een bus vandaan naar het midden van de weg met de bedoeling de Groen van Prin stererstraat in te rijden. Daarbij kwam hij frontaal in botsing met een uit te genovergestelde richting komende auto, bestuurd door de 23-jarige tractorchauf- feur J. H. H. uit Soest. De elfjarige jongen T. de W. uit Soest overleefde zaterdagmiddag een val van ongeveer acht meter. Hij viel uit een boom, maar doordat enkele takken zijn val braken, kwam hij er met een ge broken pols en rugklachten af. De jongen was in een boom geklommen in de tuin naast zijn ouderlijk huis op de hoek Noorderweg-Heuvelweg. Toen hij hoog in de boom zal, brak een tak af. waardoor hij viel. Dokter Nicolas ver leende eerste hulp. Het slachtoffer werd met de ziekenauto naar Zonnegloren ge bracht. Zondagmiddag 3 oktober a.s. wordt een kamerconcert gehouden in de tentoon stellingszaal van het Artishock-gebouw aan de Steenhoffstraat. Hieraan werken mee Els de Boer uit Amsterdam, zang en Jan Jansen uit Soest, clavecimbel. Uitgevoerd zullen worden werken van anonyme Tssjechen, Orlando di Lasso, Sweelinck, Monteverdi, Huygèns, en J. S. Bach. Het concert begint om 3 uur. Ouders kunnen hun kinderen onderbren gen bij het Poppentheater van Otto v. d. Mieden, die bij Artishock is teruggekeerd met een splinternieuw spel „Nurks de Reus".

Soester Courant | 1971 | | pagina 1