1 I Soest toen - Soest nu 50e jaargang no. 23 fJitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 Het oog gericht op de Nobelprijs voor Brandt V.V.V.-nieuws BELASTING-IRRITATIE SOBERHEID VEREIST Twee tenoren gezocht Aanrijdingen Getuigen gevraagd Controle op geparkeerd staande caravans Eerste project van het stadspark gestart v Prijsuitreiking Zonnebloemwedstrijd SOESTEE Abonnement per kwartaal ƒ4,50. Bulten Soest per kwartaal ƒ8,— Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Goed 25 jaar na de oorlog die de Duit ser Hitier aanstichtte, krijgt een andere maar dan ook inderdaad een heel an dere Duitser de Nobelprijs voor de vrede. Het groepje Noorse parlementariërs dat hem voor deze eer uitverkoos geeft naar traditie geen toelichting op zijn besluit, maar het is duidelijk dat Willy Brandt zijn prijs voornamelijk dankt aan zijn ijveren voor ontspanning in het midden van Europa. Reeds als minister van buitenlandse za ken nam hij tal van initiatieven om te komen tot goede verstandhouding met de vijanden van tijdens de oorlog, een taak die des te moeilijker was gewor den doordat als nasleep van de echte oorlog een koude oorlog was ontstaan waarin de allianties weer heel anders waren komen te liggen. En in de kou van die diplomatieke strijd bevroren de vijandschap en het wan trouwen tussen de Oosteuropese landen en vooral west-Duitsland die logisch voortsproten uit Hitiers oorlog. Het is de verdienste van Brandt geweest dat hij in die schijnbaar onwrikbare haatver- houding beetje bij beetje iets heeft kun nen laten groeien dat zo niet op vriend schap dan toch wel op wederzijds be grip lijkt. Een steen des aanstoots, van nature door de ongelukkige positie die de stad na het eind van de oorlog kreeg, is Berlijn niet meer. De argwaan jegens Bonn leeft niet meer in Polen, Tsjechoslowa- kije, Roemenië, Hongarije en de Sowjet- unie als officiële politiek. De illusie dat west-Duitsland Duitsland was en oost-Duitsland alleen maar een stuk bezet gebied is in het westen ver dwenen. Als we het over 25 jaar bezien zijn dit geen grootse resultaten mis schien. Maar als we beseffen dat vooral Brandt, maar voor hem ook al een beet je Schröder, een kwaad heeft bestreden dat tientallen jaren de gelegenheid had gekregen zich vast te roesten. Het zal overigens geen Nobelprijsverlening zijn waarop geen commentaar komt, al was het alleen maar door het feit dat Brandt, voor Hitier uitgeweken, een tijdje Noors burger is geweest. En in oost-Eu ropa vindt men de eer wellicht een beetje al te groot. Maar het verzet kan niet al te fel zijn. En wellicht heeft het comité dat de keus op Brandt liet vallen zich ook wel voor namelijk erdoor laten leiden dat het een heuglijk feit is dat, terwijl de her innering aan Hitiers oorlog nog zo le vend is, een Duitse kanselier zich hot aanzien heeft verworven waardoor hem een Nobelprijs voor de vrede verleend kan worden. KANTMAN. Het verheugt ons altijd, wanneer wij in ons VVV-nieuws een goede tijding kun nen doorgeven en daar beginnen we dan ook grif mee in deze vrijdagkrant. Het Dolfanarium in Hardewijk zal deze winter niet gesloten worden. Gebleken is, dat de voortdurende belangstelling van de zijde van de bezoekers op een behoefte wijst, waaraan men niet voor bij wil gaan. En dat is toch zeker prij zenswaard. Naast de voor kinderen aan trekkelijke attrakties is er ook de groep wetenschappelijk geïnteresseerden waar voor het wonder der dolfijnen een boei ende zaak is. Bij het onderwijs in bio logie kan het Dolfinarium een mede werkende funktie verrichten en daarom besloot de direktie tot het houden van een winterprogamma. Dit omvat dan: Regelmatige trainingen van alle dolfij nen en zeeleeuwen. Onderwaterpano rama. Tentoonstelling walvisachtigen en walvisvaart, film- en diavoorstellingen over zeezoogdieren, Robarium met voe derdemonstraties zeeleeuwen. Met 1 toe gangskaartje kunt U deze 5 progamma- punten doorlopend waarnemen en daar bij heel wat kennis vergaren en plezier beleven. Volgende week verwachten wij de folders betreffende dit evenement. Nu wij volgende week de maand november ingaan, maken wij U attent op de mooie UNICEF-kaarten, die U weer op ons kantoor kunt uitzoeken, alsmede de bekende fraai verzorgde agenda. Ook de Pro Juventute-kalender ligt ver- koopsklaar voor wie gewend is een der gelijk cadeautje naar verre landen te sturen. Het mapje met de wandelkaarten van het Gooische Natuurreservaat bleek een groot succes, zodat onze voorraad bijna onmiddellijk was verdwenen. Die is in middels weer aangevuld, zodat onze wandelvrienden en vriendinnen gehol pen kunnen worden aan deze duidelijke plattegronden van het mooie natuurge bied, dat zo dicht grenst aan onze eigen omgeving. Tot slot een berichtje voor de oudere generatie. De stichting Federatieve Raad voor het Bejaarden werk bracht ons een folder, die U inlicht over het doel en de aktiviteiten der stichting. Dit vouw blaadje hoort ons inziens thuis bij iede re alleen-wonende bejaarde en ook bij wie geinteresseerd is in het bejaarden- werk, zoals hulpverlenen, huisvesting of andere vormen van medewerking, waar bij men de oudere mens nog zoveel mo gelijk aktief aan de samenleving kan laten deelnemen. Diverse bekende in stellingen zijn in het bestuur van de stichting opgenomen. Hoewel niet toe ristisch... toch een foldertje dat de aan dacht verlangt. OURANT Meer belastingen heffen op een nog bre der terrein is de nieuwe kreet waarmee de regering haar onmacht om een goed financieel beleid te voeren demonstreert. Naast de komende belasting op frisdran ken, de verhoging van de B.T.W. op elektriciteitstarieven is intussen ai een extra heffing gepresenteerd op paspoor ten en op verzekeringen, terwijl plannen schijnen te worden beraamd om ook het watertoerisme, het parkeren en het wo nen aan nieuwe fiskale lasten te onder werpen. Er komt stellig nog meer uit de vindingrijkheid van de fiskale breinen op staats- en gemeenteniveau. Van de gesignaleerde fiscale rage ver wachten wij twee onafwendbare gevol gen. Het eerste is dat Nederland als toe ristische en als economische poort van Europa door vreemdelingen zal worden gemeden. Vindingrijke zakenmensen zul len hier het fiskale klimaat zo drukkend Een werkelijk positieve aanpak van de inflatie zit er in de Nederlandse politiek nog niet in. Werkgevers- en werkne mersorganisaties zijn het in hun bespre king over de loonvorming nog niet eens kunnen worden. De berekening van het plan van de vakbonden betreffende loonstijging beneden het percentage van de produktiviteitsstijging blijkt niet te kloppen met de te verwachten uitkomst. De werkgeversorganisaties kunnen geen vastomlijnd plan leveren voor prijsbe- heersing, waardoor de werknemers ui teraard weer wantrouwen blijven koes teren ten aanzien van de uiteindelijke uitkomsten van het peil van de levens behoeften. En het is zeer twijfelachtig of er iets terecht komt van de ideeën om voor de hoger gesalarieerde ambtenaren en an dere goed betaalde krachten nu eens geen reële loonsverbetering te rekenen. De bond van hogere ambtenaren is het daarmee al niet eens. Individueel zijn er hier en daar wel kreten om van een loonsverbetering voor 1972 af te willen zien, ja zelfs voor eenmaal de kosten stijging niet te volgen en dus in feiten wat achteruit te gaan, maar zodra daar in georganiseerd verband over moet worden besloten, zinken de brave plan nen weg in het moeras van eigen belang en mogen we al blij zijn wanneer er uiteindelijk een zekere beperking van de loonverbetering uit voortvloeit. Maar toch wel weer een verbetering. We willen het gezicht van de welvaart nog altijd niet van ons afschuiven. We zijn twintig jaar lang opgegroeid met de gedachte dat, zo niet alles, er toch veel kan, al stonden we daar zelf weieens van te kijken. Ieder jaar maar weer een beter loon, zodat ieder zich maar steeds meer luxe kon permitteren. Overal mooiere en ruimere scholen, kantoren, gymnastieklokalen, zwemba den, gemeente- en provinciehuizen, schouwburgen en dorpshuizen, meer we gen en verkeersvoorzieningen, enzovoort. De woningbouw slofte er wat aantal be treft zo'n beetje achteraan, maar de uit voering ervan moest ook steeds beter en luxueuzer worden. De jonge mensen hebben eigenlijk geen tijden van soberheid gekend. Alleen maar gezien wat er allemaal kon en in navolging daarvan ook hun eisen ge steld voor allerlei voorzieningen. En al stegen de prijzen dan en daarmee de lonen of omgekeerd, het scheen dat onze economie het altijd maar kon blijven verwerken. Volop werkgelegenheid, vol op produktie, dus het moest wel gaan, het scheen altijd weer opgebracht te kunnen worden. En nu de motor dan stokt, de inflatie ons en andere westelijke industriestaten parten gaat spelen, de konjunktuur wat terugloopt, nu kunnen en willen zij nog niet geloven aan de noodzaak om eens wat soberder te moeten leven en niet alles meer te kunnen laten uitvoeren van wat zij toch menen dat gebeuren moet. En als gevolg van al de welvaart komen we terzelfder tijd tot de konklusie dat we bezig zijn ons leefmilieu te verpes ten in de meest letterlijke zin en dat daartegen ook hoognodig iets gedaan moet worden. Zowel voorzieningen aan brengen om de lucht- en de waterver vuiling te doen verminderen, als wel licht het tegengaan van nóg meer ver vuiling veroorzakende industrieën. Het eerste eist grote bedragen, het tweede kan remmend werken op de werkgele genheid. In ieder geval zijn ook dit fak- toren die noodzakelijkerwijs de welvaart in ongunstige zin beinvloeden. Dit geldt niet alleen voor het bedrijfsleven, niet alleen voor de schatkist, dat geldt voor iedereen. Maar de vakorganisaties, zeker die van werknemers maar ook die van werkge vers, durven hun leden nog niet of nauwelijks met de konsekwenties hier van konfronteren. Het gevolg daar van kan dan alleen zijn, dat de werk loosheid zal stijgen. Dat het rijk dus miljoenen moet gaan uitgeven aan steungelden waarvoor niets geprodu ceerd wordt, waardoor we nog meer noodzakelijk geachte voorzieningen ach terwege moeten blijven. Wanheer we niet de moed, de zelfbeheersing kunnen opbrengen om deze draaimolen te stop pen, gewoon door onze eisen lager te stelten dan we sinds twintig jaar ge wend waren, dan komen we in steeds benarder omstandigheden, die uiteinde lijk ook onze nationale en demokratische vrijheid zal belagen. Als de wijzeren maar eens de moed konden opbrengen om hun achterban deze konsekwenties té verkopen. Helaas ziet het daar mo menteel nog niet naar uit. Harry Schram, voorzitter van de Werk groep Kamermuziek in Soest, is op zoek naar twee tenoren. Hij is regelmatig me dewerker van de Play-in's die in het Artishock-gebouw georganiseerd worden. Op één van deze doe-het-zelf-avonden heeft Schram met mevrouw Wil van der Lek het plan opgevat een dubbelkwar- *et te formeren. Dit muzikale initiatief kan gerealiseerd worden als er in Soest twee heren zijn die de zanggroep willen completeren. Belt u dan even de heer Schram, telefoon 7732. De Nieuweweg vanaf de Bosstraat vijftig jaar geleden gaan vinden dat zij een ander kontakt met dit vasteland zullen prefereren. Een tweede gevolg zullen we vinden in een toenemende belastingfraude. De heffing van belastingen wordt in steeds bre der kring als zo drukkend ervaren dat alles zal worden gedaan om deze te ont lopen of te ontduiken. In dit licht ge zien werken we de demoralisering in de hand en vervaagt hoe langer hoe meer het respekt voor de overheid, die als ongewenste mee-eter wordt gezien. Wij betreuren deze ontwikkeling. Wij moeten met spijt konstateren dat politici met fraaie volzinnen de katheder van de volksvertegenwoordiging misbruiken om stemmers naar de mond te praten en het landsbelang af te meten naar de be reidheid om offers te brengen voor de kollektiviteit. Die bereidheid zal er bij kiezers blijven zolang de grenzen van de leefbaarheid en van geloofwaardigheid van de argumentatie niet worden over schreden. Nu is men bezig irritatie te wekken, omdat men niet in staat is in financieel opzicht orde op zaken te stel len, zonder de grenzen van een aan vaardbare belastingheffing met voeten te treden. Maandag werd op het kruispunt Steenhoffstraat-Dalweg de 66-jarige me vrouw P. C. v. d, B. aangereden door de automobilist J. B. (58). B. kwam uit de richting Amersfoort en toen hij het stop licht op 5 meter genaderd was, sprong dit op geel en mocht hij dus nog door rijden. Mevrouw v. d. B. kwam van het Kerkplein en stak met haar bromfiets aan de hand bij de voetgangersover steekplaats de rijweg over, omdat het verkeerslicht daar inmiddels op groen gesprongen was. Bij de botsing die volg de werden beide voertuigen licht bescha digd. De automobilist J. M. C. M. (44) uit Soest, gaf, komende van de Hellingweg, geen voorrang aan een voor hem van rechts komende auto, bestuurd door mej. T. D. C. (26), die op de Beetzlaan reed. Bij het treffen werden de auto's aanzien lijk beschadigd en mej. C. licht gewond. Op de Lange Brinkweg werd een auto, bestuurd door J. C. B. (21) aange reden door een vrachtauto, bestuurd door J. L. (26). L. kwam met zijn vracht wagen achteruit een erf afrijden en had B. niet zien aankomen. B. liep verwon dingen aan zijn linker dijbeen op en werd door omstanders naar het zieken huis Zonnegloren gebracht. Nog dit jaar gereed? Dinsdagavond om half elf werd op de Nieuweweg een man in bewusteloze toe stand gevonden, die aan het hoofd ge wond was. Na veel speurwerk bleek het de 78-jarige heer H. L. S. uit Soest te zijn, die met de bus uit Amersfoort was teruggekeerd, waar hij een vergadering bezocht had. Vermoed wordt dat hij bij het uitstap pen gevallen is. Om de ware toedracht te achterhalen worden eventuele getui gen verzocht zich in verbinding te stel len met de politie. Dinsdag heeft de politie een controle ge houden op caravans en niet-rij-klare auto's, welke op parkeerplaatsen gesta tioneerd zijn. 20 eigenaren van deze voertuigen is aangezegd de wagens te verwijderen, daar anders procesverbaal zal worden opgemaakt. Een dezer dagen zijn de fundamenten ge stort voor de nieuw te bouwen kas voor de gemeeentelijke plantsoenendienst aan de Molenstraat, vlak voor het voor de sloop bestemde „Oude Huus". Vóór de kas is men ook begonnen met de bouw van een typisch „Soesters boerderijtje". Wanneer de weersomstandigheden blij ven meewerken, ligt het in de bedoeling dat zowel de kas als het boerderijtje nog dit jaar gereed komen. v, Dezelfde plaats nu Tijdens een gezamenlijke bijeenkomst van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde afdeling Soest en van de vereniging tot bevordering der bijenteelt in Nederland afdeling Soest, reikte wethouder J. L. Dijkstra woensdag avond de prijzen uit aan de winnaars van de Zonnebloemwedstrijd 1971. Het landschap ons milieu De heer A. v. d. Broek, hoofd van de plantsoenendienst, hield vervolgens een met dia's opgesluisterde spreekbeurt over „Het landschap ons milieu", of, zoals hij het nader preciseerde" het landschap onze gemeenschappelijke woonruimte". Met grote „stappen" liep hij door Ne derland, waarbij de door hem zelf ge maakte dia's duidelijk lieten zien hoe mooi ons land nog is en hoe prachtig vele wegen aangepast aan het landschap worden aangelegd.. Enkele navrante plaatsjes lieten zien wat de bewoners er van maakten en dat deed hem de vraag stellen in hoeverre wij wel zo milieube wust zijn. „Alle bomen moeten behouden blijven", zo zei hij, „behalve de boom voor de eigen deur, om dan nog niet te spreken van de ernstige vervuling van de ber men, waaraan wij ons allen in meer of mindere mate schuldig maken". Ook stel de hij de vraag of het niet zinvol zou zijn schooljeugd in te schakelen bij een grootse opruimactie. Het is alle moeite waard ons in te spannen de schoonheid van het landschap evenveel aandacht en verzorging te geven als het interieur van ons huis. Immers wij wonen in dat land schap. Deze gezamenlijke bijeenkomst heeft nog eens aangetoond hoe goed het is onder ling samen te werken waar het maar even mogelijk is. Er was een uitstekende opkomst, men zou haast kunnen spreken van een uitverkocht huis, er waren uit stekende contacten tussen bijen- en bloemenmensen. Deze vorm van „symbiose" riep de be wondering op van de wethouder, die zijn waardering voor een dergelijke sa menwerking in een culturele gemeen schap dan ook niet onder stoelen of ban ken stak. Mevrouw v. d. Kleij dankte de heer v. d. Broek voor zijn bijdrage aan deze avond en vond het prettig te hebben mogen constateren dat er nog positief ge dacht wordt en niet, waar zij bang voor geweest was, de negatieve kant te veel benadrukt werd. Hij werd welkom geheten door de beide voorzitters van de gezamenlijk optreden de verenigingen, resp. mevrouw A. v. d. Kleij en de heer Van Breukelen. Vooral de bij en vereniging was erg ge- lu'ridg met de wedstrijd, want zonnebloe men zijn grote stuifmeelleveranciers, die bijen helpen de winter door te komen. De grote animator van de wedstrijd, de heer C. Uiterwijk, kreeg veel verdiende lof toegezwaaid. Deze dankte op zijn beurt weer alle prijsgevers, de zaadhan- del voor de waardebonnen, de gemeente voor de crocusbollen en de bijenvereni ging voor de potten honing. De resultaten, zei de heer Uiterwijk, wa ren minder dan die van het vorig jaar, maar daaraan had de droogte schuld. Wethouder Dijkstra reikte vervolgens de prijzen uit: Grootste aantal bloemen: le prijs'mej. C. v. d. Grift, Beukenlaan 45 met 44 bloemen; 2e prijs mevrouw D. Tebbens-Wolfsen, Heuvelweg 8 met 34 bloemen. Breedste zonnebloem: le prijs mej. Anke Wijmenga, Dr. Rupertlaan 7 met 41,7 cm; 2e prijs mej. Ans Steenman, Den Bliek laan 36 met 40,7 cm. De hoogste plan: le prijs de heer A. Philippi, Esdoornlaan 6 met 4647* cm; 2e prijs de heer J. van Wegen, Bosstraat 20 met 43272 cm.-

Soester Courant | 1971 | | pagina 1