(llMMd miimê !IU!!I!!I!!!I!IIU MARCHAL - HAARMODE JAPAN VOOR EEN KEUS VAN WERELDBELANG ONZE NAJAARSKOLLEKTIE 1971 EEN LUST VOOR HET OOG INGENIEURSSTUDIE KEUKENS PIANO'S Pianohandel W» van TOL BEURZEN WINTER- Japonnen Broekpakker: DE GAULLES ERFENIS OPGESOUPEERD «t t^uxfkje» UIT DE HOGESCHOOL DER WETENSCHAP FUGERS RIJWIELEN FUGERS VOOR UW FIETS Smakelijk diner? IIPP Officiële mededelingen Wet op de Ruimtelijke Ordening 1 MODE U kunt niet alles weten t De peuterspeelzalen in Soest J. Hoppenbrouwers i Roken BBsitpMffissFrds leven Jaarverslag 1970 Stichting Dorpshuis Soesterberg MET RAAD EN DAAD De service, verkoop en reparatie is verplaats' naar de achter de showroom gelegen werkplaats en magazijnen. Vrfldag 29 oktober 1971 Be Japanners zitten ermee dat de toe ■tand in de wereld de laatste jaren in ■nel tempo verandert en dat zij mee moeten veranderen, wat niet zo eenvou dig is. Sinds de tweede wereldoorlog hebben de ■aken aardig vastgelegen met als vaste basis de Ver. Staten en de Sowjet-Unie die pal tegenover elkaar stonden. Tussen die twee tegenpolen kon zich af en toe Iets hergroeperen, maar zelfs als dit van «lig belang was - zoals bijvoorbeeld Frankrijk dat zich wat losser maakte van wat men voor het gemak het Ame rikaanse of westelijke kamp mag noe men - dat veranderde toch niets wezen lijks. Ook of Joegoslavië nu een vazal van de U.S.S.R. is of niet, maakt in het grote geheel amper iets uit. De wezenlijke ver- andering die zich geleidelijk voltrok is dat China niet langer meer een te nege ren faktor in de wereld is. Peking was dit eigenlijk nimmer maar het maakte het de wereld jarenlang uiterst gemakke lijk te doen of het niet bestond. Nu, dit ds dan wel anders geworden, waardoor van alles op losse schroeven is komen te «taan. Vooral voor Japan. Dat maakte zichzelf •grondwettelijk zo vreedzaam mogelijk, wat vooral kon doordat het bij verdrag lustig kon schuilen onder de paraplu van van Amerikaanse (nuclaire) macht. Ener gie en geld die anders voor een leger no dig waren, staken de Japanners in hun W-industrie en alles floreerde aardig, te meer ook doordat de V.S. en de Euro peanen voor een goed afzetgebied zorg den. De opkomst van China, dat zich zeker in Azië meer en meer gedraagt als de grote mogendheid die het is, dwingt Japan ook tot aktiviteiten die stroken met zijn economische macht. Daarbij is het een remmende faktor dat bijna een kwart eeuw lang Japan zichzelf het image heeft gegeven een keurig aan de leiband lopende schoothond van de V.S. te zijn. Om psychologische redenen wordt daar aan iets veranderd, o.m. door het op bouwen van zowel een eigen militaire macht als het voeren van een onafhan- kelijke politiek, wat de V.S. bevorderden o.a. door Okinawa terug te geven. Ook de economie dwingt Japan zich wat los ser van de V.S. en het westen op te stel len. Die markten zijn veel onwilliger ge worden, getuige bijvoorbeeld de invoer heffingen in de V.S. die vooral tegen i Japan zijn gericht. En daar komt nu dan bij dat de V.S. duidelijk aanpappen met Japans grote konkurrent in Azië, de Chi nese volksrepubliek. Ook de Russen zien die toenadering tus sen Washington en Peking met op zijn minst enig wantrouwen en haast auto matisch ziet men Russen in Tokio een nieuwe houding aannemen. Lange tijd was Tokio als vazal van Washington alleen maar Russische ver achting waard, maar nu krijgt Japan aanlokkelijke aanbiedingen om in Siberië de grondstoffen te gaan ontginnen, die het eilandenrijk ontbeert en die ze nu van ver weg per schip moeten aanvoe- sfeervol - exclusief - betaalbaar h Soesterbergsestraat 188 Telefoon 2739 - Soestduinen gk Vredehofstraat 6 - Tel. 2525 De burgemeester van Soest maakt, ter voldoening aan het bepaalde in artikel 26 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning bekend, dat het door de raad van de gemeente Soest bij besluit van 21 oktober 1971, afdeling 1, nummer 1025 vastgestelde bestemmingsplan „Herzie ning deel Klaarwater", regelende de be stemming voor gronden gelegen tussen de Vrijheidsweg, Johannes Poststraat en Wiardi Beckmanstraat in de gemeen te Soest, met ingang van 1 november 1971 gedurende één maand ter gemeen tesecretarie, afdeling algemene zaken, stadsontwikkeling en onderwijs (geopend iedere werkdag van 9.00 tot 12.00 uur) voor een ieder ter inzage ligt. Gedurende de termijn van de ter inzage ligging kunnen zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, bij gedeputeerde staten van de provincie Utrecht bezwaren tegen dit bestemmingsplan indienen. Soest, 29 oktober 1971. ren. Met daarbij navenante handelsver dragen. In Tokio ziet men wel door dit spel heen. De Russen willen graag Japans steun tegenover China, speciaal ten aan zien van het Siberische gebied waarop de Chinezen aanspraken maken. Voor Japan is hierbij het aanlokkelijke dat ze nu teruggave van een stel door de Rus sen ingepikte eilanden aan de orde kun nen stellen zonder dat Moskou, zoals tot dusver, gewoon kan weigeren erover te praten. De Russen hebben zich nooit aan gesloten bij het grote kollektieve vre desverdrag dat onder Amerikaans aus piciën werd bekokstoofd en men kan ze er nu misschien toe dwingen en alleen al uit overwegingen van nationale trots kan het herkrijgen van de bewuste eilanden de moeite waard zijn. Moeilijke keus Maar zo simpel ls het niet voor de Jap- panners. Ze weten ook dat ze als gewel dige industrienatie - de tweede ter we reld na de V.S. - markten nodig hebben en die kan Rusland niet bieden, zeker niet dicht bij huis in Siberië, waar maar weinig mensen wonen. En dit nu heeft China te bieden, enorme massa's konsu- menten als het ware onder de rook van Japans fabrieken. Kan Japan zich dus permitteren het nauwer aan te leggen met China's aartsvijand? Een moeilijke keus voor de Jappanners, die waarschijnlijk op de lange duur in het voordeel van China beslist zal moe ten worden en dat is misschien nog niet zo'n kwaad punt. De twee kolossen van Azië innig te zien samenwerken kan de stabiliteit in dit gebied wel groter maken dan wanneer die twee met elkaar overhoop liggen. Maar als dit nu ook inhoudt dat die twee zich samen tegen de U.S.S.R. richten? Wie kijkend naar de vroegere wereld, waarin alles om twee polen draaide, vrij gemakkelijk zijn toch niet altijd uitko mende konklusies trok moet zich nu voe len als de jongleur in spe die nu hij Onze kollektie bevat een verrassend aantal geweldige artikelen waarvan wij u enkele aktualiteiten willen noemen: BLAZERKOSTUUMS in cavarilltwill en serge, in verschillende kleu ren. VELOURSKOSTUUMS van o.a. Pierre Cardin. TWEEDKOSTUUMS van o.a. Pierre Cardin en Gerard de Both. SAFARIKOSTUUMS van Du Frisan. YERSEY VRIJETIJDSSUITS van Trenco. SUÈDE- en PIGSKIN SAFARI-JACKS. LAMMYCOATS. LAMA CURL COATS. YERSEY BLAZERS en KOLBERTS van o.a. Sturka. TRENCOSHIRTS in alle kleuren, zoals donkerbruin, aubergine, don kergroen enz. enz. SKI-JACKS en SKIPANTALONS. Enorme sortering TRUIEN, VESTEN en COLLPULLOVERS van o.a. Marz, Pardo Timmwear. SOESTERBERGSESTRAAT 51 SOEST Maandag gesloten Woensdag open Vrijdag koopavond aardig overweg kan met twee ballen het met drie moet proberen. Of met vier zelfs. Japan zit voor een moeilijke keus, maar dan wel een waarbij de verhou dingen in de hele wereld betrokken zijn. Rond 16.000 studenten in Nederland studeren techniek aan een hogeschool of universiteit. Wie technisch wetenschappelijk onderwijs wil volgen, kan in vier plaatsen terecht: de technische hogescholen in Delft, Eindhoven en Enschede. En in Groningen by de faculteit van de wis- en natuurkunde van de rijksuniversiteit. De inhoud van de studieprogramma's is door de snelle ontwikkeling in de tech niek aan voortdurende veranderingen onderhevig en mogelijk zal ook de stu dieduur worden verkort tot vier jaar, wanneer de herstrukturering van het wetenschappelijk onderwijs (aangekon digd in een voorontwerp van wet) zijn beslag zal krijgen. Delft de oudste opleiding Van de drie technische hogescholen is Delft veruit de oudste en meest ver maarde. De T. H. in Delft is in feite een voortzetting van de Koninklijke acade mie „voor opleiding van burgerlijke in genieurs", die in 1842 door koning Wil lem II werd gesticht. Na 1864 werd Delft aangewezen voor de vestiging van een De ingenieursstudie bestaat uit drie fa sen, die alle worden afgesloten met een examen. Dat zijn achtereenvolgens het propedeutisch examen, het kandidaats examen en het doctoraal ingenieurs examen. In Delft en Eindhoven bedraagt de nominale studieduur 5 jaar, in Gro ningen 5Vz jaar. Door de snelle technische ontwikkeling heeft de inhoud van de onderwijspro gramma's na de oorlog sterke wijzigin gen ondergaan. Specialisatie is onver mijdelijk. Elk gebied van de wetenschap wordt zo breed, dat het bijna niemand meer gegeven is om zelfs over één sek- tor van de wetenschap een totaalbeeld te krijgen. Onlangs is een voorontwerp van wet ge- polytechnische school en~ Tn" J905 wer<*4Ö- b^ek|5?®„h+eeft t,°P „2® het universitair niveau van deze snhnnl Struktu,rerimgv&n het yzetenschappe- het universitair niveau van deze school officieel erkend. De nu 66 jaar oude technische school telt liefst dertien afdelingen waar het ingenieursdiploma kan worden behaald: technische natuurkunde, wiskunde, bouwkunde, elektrotechniek, werktuig bouwkunde, scheepsbouwkunde, schei kundige technologie, industriële vorm geving, geodesie en weg- en waterbouw kunde. In 1946 had de Delftse T.H., toen nog de enige technische hogeschool, ruim 4000 studenten, nu ruim 10.000! Om de was sende studentenstroom te kunnen op vangen werd in 1956 in Eindhoven de tweede technische hogeschool in ons land gesticht. Een jaar later startte deze T.H. met 240 studenten, die zich konden be kwamen in drie studierichtingen: werk tuigbouwkunde, elektrotechniek en schei kundige technologie. Momenteel bedraagt het aantal studenten in Eindhoven rond 4200. Het aantal studierichtingen is uit gebreid tot acht. Enschede uniek In 1964 maakten de eerste 240 studenten hun entree op het prachtige landgoed Drienerloo, aan de rand van Enschede. Het aantal studenten aan Nederlands derde technische hogeschool groeit snel en bedraagt momenteel ongeveer 1600. De Twentse T.H. neemt een unieke po sitie in ons onderwijsbestel. Wat de studie- opzet betreft wijkt deze T.H. duidelijk van Delft en Eindhoven af, omdat vóór het doctoraal diploma van ingenieur ook het afsluitend diploma baccalaureas be staat voor alle zes studierichtingen. Bovendien is de Twentsche T.H. de eerste campusschool in Nederland. Iedere student is lid van de campusgemeen schap, mede vertegenwoordigd in het campusbestuur en is bovendien verplicht de eerste twee jaar op de campus te wo nen. Maar de praktijk heeft uitgewezen, dat het grootste deel van de studenten ook na die twee jaar op de campus blijft wonen. Ook aan de universiteit in Groningen bestaat de mogelijkheid om technisch wetenschappelijk onderwijs te volgen. De beta-faculteit heeft drie technische studierichtingen in haar programma op genomen: wiskunde, technische natuur kunde en scheikundige technologie. lijk onderwijs. Volgens dit wetsvoorstel wordt de cursusduur bij de wet geregeld. Daarbij zullen universitaire onderwijs programma's in twee fasen worden ge splitst: de propedeutische fase, met een cursusduur van een jaar, en een docto rale fase die drie jaar zal duren. Het propedeutisch examen heeft een se- lekterende werking. Zwakke broeders zullen afvallen. Om toegelaten te worden tot een T.H. dient u het diploma te bezitten van de 5-jarige h.b.s.-b (straks atheneum) of een gymnasium-b. Ook met een h.t.s. diplo ma kunt u aan de technische hogeschool terecht. Ongeveer 25% van de huidige technische studenten heeft deze voor op- technische studenten heeft deze voorop leiding. TORENSTRAAT 45 - TEL. 8009 Advies, planning en desgewenst montage Ook op zaterdag geopend. PRUIKENBOETIEK BEETZLAAN 74 (hoek Schrikslaan) - SOESTDIJK TELEFOON 3990 Naast een grote serie nieuwe hebben wij regelmatig bespeelde piano's in voorraad, reeds vanaf ƒ400,(met garantie) en Incl. ons bekende „teruggeef" systeem en de betaling zoals U het schikt (reeds vanaf 20,per maand). BURG. GROTHESTRAAT 20 De snel uit zijn te kleine jas gegroeide Kon. Ned. Jaarbeurs te Utrecht heeft in 1970 een verlies geleden van niet minder dan 5,5 miljoen. Ook het jaar 1969 werd met een flink verlies afgeslo ten. Als oorzaken van de teruggang geeft de jaarbeurs op dat de economische si tuatie minder gunstig is geworden en dat daardoor de grootte van een aantal beur zen achter is gebleven bij de ramingen. Wij zijn ervan overtuigd dat 's lands economie onder een minder voorspoedig gesternte vaart. Wij vragen ons ander zijds af of de jaarbeurs-autoriteiten niet in de val van de over-investering zijn terechtgekomen. Juist met betrekking tot het beurswezen zijn er grote struk- tuurveranderingen bezig. De zakenmen sen krijgen door middel van andere we gen tegenwoordig een ruimere en duide lijke informatie over hun assortiment en te verwachten nouveauté's. Zij hebben de jaarbeurs en andere beurzen daarvoor niet meer nodig. Bovendien komen veel zakenmensen tot de ontdekking dat een dag beursbezoek zoveel offers vraagt dat zij deze produktiever kunnen besteden. Het deelnemen aan beurzen wordt an derzijds door de geschetste ontwikkeling hoe langer hoe meer een zaak van public relations en hoe langer hoe minder een daad van effektief zaken doen. Terwijl de konsument bij een steeds breder aanbod van nieuwe artikelen de beurs opzoekt trekken zich de hogere ge ledingen van de bedrijfskolom daaruit juist terug. In de eerste jaren na de jongste wereldoorlog liepen de konsu- menten de zakenmensen op de beurzen voor kooplieden in de weg. Wij zouden nu wel eens een wereld in het verschiet kunnen krijgen waarbij beursmensen hoe langer hoe liever konsumenten zien ter wijl de zakenmensen thuis blijven. In elk geval wordt het voor plaatselijke streekbeurzen een open vraag of zij nog toekomst hebben terwijl konsumenten - beurzen ertoe kunnen blijdragen om het publiek meer informatie te geven en meer prijsbewust te maken. Het gaat goed met de drie peuterspeel zalen in de gemeente. Ze worden uit stekend bezocht door ongeveer 160 peu ters in de leeftijd van twee tot vier jaar. Daarnaast is er een flinke wachtlijst. Verheugt 't bestuur van de Stichting Peuterspeelzalen Soest zich enerzijds over de grote belangstelling, anderzijds wordt het geconfronteerd met steeds stijgende kosten. Momenteel is er per zaal een tekort van ongeveer 1000, Bovendien heeft elke zaal een verlang lijstje ten bedrage van 500 tot 700 gul den. Het is nu de bedoeling om het kin dergeld, dat nu nog drie gulden per kind per ochtend bedraagt, binnenkort te ver hogen. Over de grootte van de verho ging zal een enquete worden gehouden onder de ouders; er is een groep die een verhoging van twee kwartjes voldoende vindt, maar er zijn ook ouders die het kindergeld van drie op vier gulden wil len brengen. Blijft er ondanks de ver hoging een tekort bestaan, dan zal men trachten dit uit opbrengsten van bijzon dere evenementen te dekken. De zalen aan de Kamperfoeliestraat, in een zaal van de Julianakerk en in de dependance van het Dorpshuis in Soes terberg, zijn halve dagen geopend met uizondering van die in het Soesterveen, die zowel 's morgens als 's middags open is. Er zijn nu acht personeelsleden. De gemeente verleent een subsidie van 40 in de personeelslasten. „Dat is prijzens waardig van de gemeente want ze kan het subsidie-bedrag niet op het rijk ver halen", aldus mevrouw T. B. Walma van der Molen-de Vries, voorzitster van het stichtingsbestuur. Zij wijst ook op de bereidheid van de gemeente om in de nieuwe wijken peuterspeelzalen op te richten. Onlangs heeft de stichting een accom modatie voor het onderbrengen van een peuterspeelzaal in Soest-Zuid aangebo den gekregen. Ze is er echter niet op ingegaan, omdat in die wijk niet voldoende belangstelling is getoond, al staan er ongeveer twintig kinderen uit Soest-Zuid op de wacht lijst. Een aanbod van veertig kinderen is echter minimaal vereist voor een rede lijke exploitatie van een speelzaal in de ze wijk. Er is nog steeds grote behoefte aan speel goed voor de peuters. Het stichtingsbe stuur is daarom bezig met het voorbe reiden van een speelgoedactie. Degenen die speelgoed te missen hebben kunnen zich in verbinding stellen met mevrouw i Evenhuis, tel. 6617; mevrouw Van der j Hoogen, tel. 6707de heer Jakma, tel. i 03463-1576; en mevrouw Walma van der Molen, tel. 7772. Overigens is het de bedoeling dat ook de ouders van de peuters de handen uit de mouwen steken. Het stichtingsbestuur speelt met de gedachte om hen te vra gen (bijvoorbeeld) avondwerk te doen en de opbrengst daarvan beschikbaar te stellen voor de speelgoedactie. Moeders kunnen hun peuter twee of drie keer in de week naar de speelzaal bren gen. Men wenst geen crèche voor kinde ren van wie de moeders gaan werken. Anders zouden andere kinderen nooit 'n kans krijgen. De speelzalen moeten echt gezien worden als aanvullende speelgelegenheid. Een zeemleren lap blijft zacht als u de ze na het gebruik in zout water na spoelt en opgerold weglegt. Bloedvlekken in uw suele schoenen kunt u verwijderen door een in spiritus ge drenkt en goed uitgeknepen watje. Geverniste meubelen moet u niet boe nen met boenwas, doch gewoon afnemen met een vochtige doek en opwrijven met een wollen doek. Schroeivlekken in een wollen pantalon kunt u behandelen met lauw water waarin borax is opgelost. Met schoon koud water naspoelen. v. W'eedestraat 80-82 - Soest De Fransen hebben een beetje verkie zingskoorts wat wei heel vroeg is: pas in 1973 moeten ze een nieuw parlement kiezen. Althans officieel, maar zij hou den er rekening mee dat president Pom- pidou wellicht al begin volgend jaar van zijn bevoegdheid gebruik maakt om de natie naar de stembus te ontbieden. In zijn omgeving zijn er velen die menen dat dit de enige kans is om althans voor de komende paar jaar een voortzetting te garanderen van het gaullistisch be wind. Dat zijn lieden die niet al te op timistisch zijn over de kansen van de gaullisten in hun eerste verkiezing zon der de figuur of zelfs maar de schaduw van de Gaulle zelf. In 1973 kan de herinnering aan hem zelfs zo ver verbleekt zijn dat de groepe ringen die samen het gaullisme schragen niet meer de meerderheid halen. Want het is een bundeling van groeperingen waarop het regime steunt. De Gaulle was de figuur die ook nog in ruste van uit zijn villa als vaandel kon dienen voor deze samen optrekkende stromin gen, maar thans is er niet één zo'n krachtfiguur waarom ieder zich verza melt en om wie ook de Fransen zich wensen te verzamelen. Pompidou zelf heeft - hoe respektabel vele Fransen hem ook vinden - niet de allure van de generaal. En dit feit heeft vrij wat anderen aan het denken gezet dat nu misschien hun kans wel eens kon zijn gekomen. Giscard d'Estaing, for meel een „onafhankelijke republikein" maar als coalitiegenoot toch wel degelijk deel uitmakend van het gaulistische front, doet pogingen om rond zich een nieuwe volkspartij te kreëren met als uiteindelijk doel zelf op z'n minst minister president te worden en hopelijk zelfs president. Dat zet kwaad bloed bij de eigenlijke gaullistische kern, zozeer zelfs dat bij de behandeling van Giscards begroting van financiën hij aanvallen te verduren kreeg van gaullisten, nota bene nog over een heel oude zaak. (Dat is een staatslening die indertijd Pinay uitschreef met als attraktie dat er geen suksessierecht over betaald hoefde te worden, zijn enige kans om de Fransen die liever goud in de oude kous stoppen tot inschrijven te be wegen maar nu natuurlijk een gretig ge zocht middel om suksessierechten te ont lopen). Edgar Faure, een wat linksere figuur temidden van het allegaartje dat gaul list heet, heeft dergelijke ideeën waar voor hij hoopt wat-van de socialisten af te snoepen en de radikalen en 'dat is al 'n echte interne scheuring in dé" gaul listische beweging. Te zwaar hoeft niemand eraan te tillen want de radikalen van Serban-Schreiber hebben zich een identiek ideaal, alle maal met ideeën van premier- of presi dentschap in het achterhoofd van de voormannen. Bij zoveel aandrang om te bundelen kan niemand voorstellen of het resultaat niet zal zijn dat opnieuw in Frankrijk zoveel partijen van enige om vang ontstaan dat coalities van allerlei soort nodig zijn om een regering te vor- bar gezellig Telefoon 02155-8252 men, een vooruitzicht dat niemand met enige herinnering aan het tijdperk voor De Gaulle erg aanlokt. Vandaar de aan drang op Pompidou om haast te maken opdat althans nog één maal het gaullis tisch ideaal de Fransen ertoe beweegt een regering aan de macht te brengen die een behoorlijk soliede basis in het parlement heeft. Waarbij men droevig bedenkt dat daarna althans deze erfenis van De Gaulle voorgoed wellicht is op gesoupeerd. Het roken van sigaretten schaadt niet alleen de moeder maar ook de kinderen, die ze ter wereld brengt. Om dit te be wijzen heeft Prof. Butler van de kin derafdeling van het Bristol Royal Hos- pital de geschiedenissen van 17.000 kin deren onderzocht die in een week in maart 1958 werden geboren. Het bleek, dat kinderen geboren uit rokende moe ders minder wogen dan normaal. Dit nu heeft zijn konsekwenties. Een totaal analyse bracht aan het licht dat zulke kinderen die blijkbaar in de baarmoeder niet aan hun trekken kwa men, veel vaker naar de B.L.O, scholen moesten dan kinderen met een normaal geboortegewicht en geboren uit niet-ro kende moeders. Kinderen die na een nor male zwangerschap 5 pond of minder wogen stamden volgens het algemene on derzoek voor het grootste deel van ro kende moeders en ze bleven geestelijk achter bij de andere. De cijfers zijn zo evident, een waarschuwing aan het adres van rokende vrouwen gegeven moet wor den. Heel veel mensen houden rekening met de mogelijkheid dat buiten de aarde en buiten ons stelsel op andere planeten wezens voorkomen die net zo knap of zelfs nog intelligenter zijn dan de mens. Zij spreken dan van extraterrestrische (buiten- aardse) intelligentie,1 Doorgaans worden zulke speculaties toegeschreven aan fantasten en science fiction schrij vers. Toch laat dit probleem de weten schapsmens in het westen niet koud! Zij bestuderen druk de mogelijkheden van leven buiten de aarde. Zij hebben zelfs al seinen het heelal ingestuurd in d# hoop dat intelligente wezens deze zullen opvangen en begrijpen. Hoe dan ook, tot veler verbazing bemoeit de Sowjet-uni« zich sinds kort eveneens met dit vraag stuk. Des te verwonderlijker is dit in dien we bedenken dat de Russen altijd streng exact te werk willen gaan en af wijkende verschijnselen als buitenaards leven even goed als telepathie (over dracht van gedachten), dromen, geest- verschijnselen eet. als zuivere fantasieën van de hand wijzen. De Russische Aka- demie van Wetenschappen heeft onlangs zo waar aan de voorzitter van de na- tional Academy of Sciences (N.A.S.) te Washington laten weten, dat ze gaarne met de N.A.S. deel wil nemen aan een gemeenschappelijk symposium over ex traterrestrische intelligentie. Het kan verkeren. Bepaling kijkdichtheid. - Kunt u mij zeggen op welke wijze men hier in het land de kijkdichtheid bepaalt? Antwoord: Het meest gehanteerde on derzoek door de N.O.S. naar kijkdicht heid is een representieve steekproef on der 1500 Nederlanders van 12 jaar en ouder met een televisietoestel thuis. We kelijks zendt men deze personen een boekje met dagopgaven. Achter ieder progamma staan 2 hokjes; in het eerste zet men een kruisje indien men dit pro gamma voor meer dan de helft heeft ge zien; in het tweede geeft men met een cijfer de beoordeling aan. Aan de hand van onderzoekingen in an dere landen (en van de N.O.S. zelf) is gebleken dat deze wijze van bepalen de meest betrouwbare is. Bij de radio is de werkwijze ongeveer gelijk, alleen onder zoekt men slechts 2 weken per kwar taal, het daarvoor benodigde dagboekje wordt dus 4 maal per jaar toegezonden. Men zet een kruisje per kwartier dat men geluisterd heeft. Het aantal perso nen dat aan dit onderzoek meedoet is ook 1500. In beide gevallen doen deze personen meer dan een jaar aan deze onderzoeken mee. In het jaarverslag 1970 van de Stichting Dorpshuis Soesterberg worden enige op merkingen geplaatst ten aanzien van de ongeorganiseerde jeugd. In het jaarverslag werd het bestuur re gelmatig gekonfronteerd met jongelui, geen lid zijnde van een plaaselijke vere niging, die zich meerdere malen op on ordentelijke wijze gedroegen in het Dorpshuis. De douche- en toiletgelegen heden werden meerdere malen op er- gelijke wijze bevuild. Uit gesprekken die het bestuur met deze jongelui voerden, kwam één positief re sultaat naar voren met als gevolg de op richting van de Soesterbergse Biljart club BIOV. Een deel van de jeugd bleef echter ne gatief ingesteld, waaruit geconcludeerd zou mogen worden dat zij liever „langs de weg" kankeren, dan positief mede te werken aan een zekere opbouw van on ze samenleving. Het bestuur betreurt het ook in hoge mate dat de ouders van de negatief in gestelde jongelui zich zo weinig aantrek ken van de culturele en algemene vor ming van hun kinderen. Meerdere ma len werd de indruk gewekt dat die ou ders in feite meer tegen- dan meewer ken. Na uitvoerige besprekingen en na over leg met de evenementen-commissie en Wijkraad werd besloten te komen tot de oprichting van de Stichting Jeugdzorg. Deze stichting is inmiddels van de grond gekomen. In het jaarverslag wordt verder uitvoe rige dank gebracht aan de heer T. de Bruin voor de vele werkzaamheden wel ke hij op geheel vrijwillige basis voor het Dorpshuis verricht. Naar aanleiding daarvan wordt vastgesteld dat het in feite sociaal onverantwoord is dat be stuursleden zoveel vrije tijd en gezins leven moeten opofferen om de werk zaamheden en de gang van zaken in het Dorpshuis een vlot verloop te doen heb ben. Het zou dan ook gewenst zijn om ten aanzien van de personeelsvoorzie ning een ander beleid te voeren. Helaas laten de subsidieregelingen dit niet toe, aldus het jaarverslag 1970. Maandag 1 november a.s. wordt in onze showroor een ander bedrijf gevestigd. Wegens deze organisatie zijn wij a.s. ZATERDAG I OKTOBER GESLOTEN. KERKSTRAAT 3 TELEFOON 2030

Soester Courant | 1971 | | pagina 7